Eden verrast Molotov met een plan voor Duitse eenheid Balans van een weekBerlijn Vrucht van overleg met Bonn Na één jaar Vijftig inbraken in Den Haag opgehelderd Molotov won de meeste ronden Nieuw Guinea Gasmisère Zaterdag 30 Jan. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e l^ng No. 25 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN HetIJselmeer„groeit"langzaam dicht Aanvaarding practisch uitgesloten Berlijn blijft toch Berlijn Geen „Pruisische" geest meer Nieuwe eisen aan Duitse officieren KLM-„ark" had motorpech Circus leende luipaard- moeder uit Artsen-ziekenfondsen No*? geen accoord Vier daders na een lange speurtoch t gegrepen 99 Elfstedentocht op 3 Februari Gordiaanse knoop is overtroffen Weekeinde met vorst en ijsweer WEERBERICHT DE parlementaire commissie, welke Suikerprijs voor boer voor oogst 1954 f 47.- Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e bands goederen) tot 15 woorden 1.— elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen 0.52 fcjfö S5SSSÏ ^<Xs fERWIJL demonstranten met stinkbommen te velde trokken tegen de vier Berlijnse bioscopen, waar de film over bet leven van Hitier voor het eerst werd gedraaid, begonnen de vier ministers in het gebouw van de geallieerde contróleraad bij verrassing aan de bespreking van de Duitse kwestie. Minister Eden overtroefde Molotov door midden in een bespreking over de procedure plotseling een plan voor het houden van verkiezingen in geheel Duitsland en voor de hereniging op tafel te leg gen. Het plan was tevoren door de Westelijke ministers besproken en ter kennis van de Westduitse regering gebracht. Het berust op de in Bonn verdedigde beginselen voor het herstel van de Duitse eenheid. Molotovs eerste reactie was dan ook, dat Eden zich een leerling bad getoond van grondwetsexperts van Duits type. Voordat de conferentie bet Duitse vraagstuk aansneed, was Molotov er bij verrassing mee ac- coord gegaan, dat zijn gisteren ingediend voorstel voor een wereld- conferenie inzake ontwapening eerst de volgende week in de dan te houden besloten zitting der ministers wordt behandeld. T)E OVERGANG naar het Duitse vraagstuk werd mogelijk, doordat Molotov zien niet nadrukkelijk tegen de voorlopige afsluiting van de bespre kingen over het eerste agendapunt ver zette. Voordien had minister Bidault tegenover Molotovs resolutie inzake een wereldconferentie over ontwape ning een voorstel zijnerzijds gesteld, waarin de Grote Vier zich verplichten, het ontwapeningswerk in de daartoe bestemde ommissie der Verenigde Na ties met kracht te bevorderen, opdat de VN een ontwapeningsconferentie zou den kunnen bijeenroepen. Toen de Franse minister voorstelde, deze beide ontwerpen de volgende week in beslo ten zitting te behandelen, ging Molo tov hiermee accoord. Daarmee was de weg vrijgemaakt voor het begin van de discussie over de Duitse eenheid. Zoals te verwachten was opende Russische minister de bespreking met een voorstel, om verte genwoordigers van Oost- ^n West- Duitsland toe te laten teneinde hun standpunten te kunnen vernemen. De Westelijke minister: waren op het ver zoek voorbe-eid, aangezien de Oost- duitse regering reeds officieel een ver- r k daartoe had ingediend, en de ge hele propaganda in de Oostzone reeds geruime tijd op dit thema borduurt. Zij wezen het voorstel dan oo' af. Een beslissing werd niet genomen; ver wacht wordt dat Molotov er vandaag op terugkomt. ((Telefonisch van onze speciale verslaggever) Berlijn, Vrijdag. Bij alle zwaarwichtigheid welke een con ferentie als die in Berlijn nu een maal met zich brengt, ontbreken de vrolijke noten, de anecdoten en de bijzondere voorvallen gelukkig niet. Zo arriveerde dezer dagen een Russische soldaat voor het pershuis met het verzoek hem een bewijs uit te reiken, dat hij met zijn (Amerikaanse) jeep on gehinderd door West-Berlijn kon rijden. De man moest even wachten en kreeg toen van een grupjas een rood biljet uitgereikt, dat hij maar op de voorruit plak ken moest. Er werd echter tiiet bijverteld, dat het biljet een Westberlijns propaganda plak plaatje was waarop de zin: „Ber lijn blijft toch Berlijn" te lezen stond. De Rus, die blijkbaar op school alleen Cyrillisch schrift had geleerdliep verheugd over de vlotte bediening naar zijn jeep, plakte het rode briefje op de voorruit, gaf gas en reed weg. yANDAAG ligt Zeeland in het ijs bestorven. Morgen één jaar ge'e- den werd het land door de zee over spoeld. Elders in on: krant puhliceren wij een aantal artikelen, waarin Je toestand van het ogenblik wordt be schreven. Nog lang niet is Zeeland hersteld Er moet nog ontzaglijk veel gedaan worden, maar in de Zeeuwse harten leeft toch grote dankbaarheid om het werk, dat in de achter ons liggende maanden kon worden verricht. Wij hopen, dat deze publicaties bij dragen tot het verscherpen van l et inzicht, dat wij er geenszins zijn met terugvoeren tot het oude peil van wat verloren ging. De waterkering is in Nederland een probleem van de eer ste orde. Wij mogen verwachten, dat kosten noch moeiten zullen worden gespaard om de beveiliging van ons dierbaar plekje grond te verhogen Opdat het water niet opnieuw kan toeslaan en ieder landgenoot zich vei lig kan voelen op zijn grond. Zeeland, laten wij het goed onthouden, is niet de enige be- ÏH dreigde piekl 1 Het voorstel van Eden behelsde een volledig uitgewerkt plan voor vrije verkiezingen onder controle der vier bezettende mogendheden in geheel Duitsland, eventueel bijgestaan door neutrale landen. Het plan omvat vijf stadia: 1. vrije verkiezingen in geheel Duitsland; 2. bijeenroeping van de uit deze verkiezingen voortkomende Na tionale Vergadering; 3. uitwerking van een Duitse grondwet en vo jrbereiding van vredesonderhandelingen; 4. aan vaarding van deze grondwet en vor ming van een Duitse regering die ver antwoordelijk zou zijn voor de vredes onderhandelingen; 5. ondertekening en van kracht worden van het vredesver drag. Eden heeft verder voorgesteld, dat de vier bezettende mogendheden een kieswet zullen opstellen. Deze zou de nodige garanties moeten bevatten voor de vrijheid der verkiezingen en der propaganda. Daartoe zou een controle commissie moeten worden gevormd, die haar wakend oog tot in ieder stem lokaal zou moeten laten blikken. Deze commissie zou ook na de verkiezingen moeten blijven bestaan, om wraak- maatregelen te voorkomen. De Nationale Vergadering zou voorts moeten uitmaken, wanneer de bevoegdheden van de West- en de Oostduitse regering zullen overgaan op de nieuwe centrale overheid. De Westduitse regering heeft een revolutionnair hervormingsplan, dat ten doel heeft, de herleving van de Pruisische militaire geest in Duits land te voorkomen. Theodor Blank, de Westduitse deskundige voor beveili gingszaken, heeft namelijk medege deeld, dat alle officieren van een in het Europese Leger op te nemen West duitse legerafdeling hun studie vol tooid zullen moeten hebben aan Euro pese militaire scholen. Een officier, die in aanmerking zou komen voor benoe ming tot generaal, zal op geen enkele wijze in verbinding mogen staan met militaire verenigingen of politici. Blank sprak zich voorts uit tegen het vormen van een vrijwilligersleger en voor het invoeren van de dienst plicht voor de vorming van een Duits contingent voor het Europese leger. De kern van Edens voorstel ïs ver vat in de zinsnede over de rechten van de nieuwe Duitse regering. De ze luidt: „De regering voor geheel Duitsland zal bevoegd zijn, de inter nationale rechten en verplichtingen van de Bondsregering en van de Sov jet-zone van Duitsland over te nemen en die internationale overeenkomsten aan te gaan welke zij wenselijk acht". De bezettende mogendheden zouden totdat het vredesverdrag van kracht wordt slechts die rechten uit oefenen welke rechtstreeks verband houden met de stationnering van haar troepen in het land, de veilig heid, de eenheidskwesties, de positie van Berlijn en het vredesverdrag. Molotov heeft er reeds in een korte repliek geen twijfel aar gelaten, welk een ontvangst hij het voorstel van- daag zal bereiden. Zijn kwalificatie van Eden vermeldden wij reeds. Hij voegde er aan toe, dat Edens plan dit inhoudt: het beste dat deze conferen tie zou kunnen produceren is, dat de vrijheid van de kant van de bezetten de mogendheden komt. Daarmee gaf hij al te kennen, dat hij zich volko men aansluit bij de propaganda van de Oostzone, welke stelt dat de Duit sers zelf mans genoeg zijn om een kieswet op te stellen, wanneer men in Bonn maar bereid zou zijn, iet vertegenwoordigers uit Oost-Duitsland samen te komen. Molotov zal vandaag dan ook stellig komen met de eis, dat Duitsers tot de conferentie worden toegelaten en dat daardoor dus indi rect het Oostduitse regime door het Westen wordt erkend. Men verwacht een nieuwe golf van propaganda waarmee de bijeenroeping van de Oostduitse Volkskamer waarschijnlijk samenhangt. In Bonn is de voldoening over- Edens plan - de vrucht van een lang durig overleg tussen de Westelijken en de Bondsregering - zeer groot. Een vracht-skymaster van de KLM, die met een lading dieren op weg Was van Calcutta naar Amsterdam, heeft gisteren na het vertrek uit Nicosia op Cyprus een storing gekregen aan een der motoren. Het toestel heeft daarom een landing gemaakt in Athene, in plaats van in Rome, zoals de bedoeling was. Aan boord bevonden zich een oli fant, 341 apen, twee krokodillen, vier baby-luipaardjes, die met de fles ge voed worden, 224 zeldzame vogels en verschillende soorten slangen. De die ren, die bestemd waren voor de die rentuinen in Amsterdam en Londen, maken het goed. De begeleiders heb ben hulp gevraagd van het personeel van het zich in Athene bevindende cir cus Apolla bij het overladen der dieren in een ander KLM-toestel, een DC-6a, dat gistermorgen om kwart over elf uit Nederland is aangekomen. Het circus heeft een moeder-luipaard uitgeleend voor het voeden der kleine luipaardjes. Tijdens de reis zijn zes aapjes geboren. De Woensdag aangevangen bespre kingen tussen de vertegenwoordigers van de Vereniging van Huisartsen en van de ziekenfondsen zijn gisteravond voortgezet, doch hebben ook nu nog niet geleid tot overeenstemming. triM» Slechts ijsbrekers kunnen op het ogenblik nog het IJselmeer op. In de opengebroken vaarweg proberen dan honderden meeuwen nog wat eetbaars te bemachtigen. JN HET LAATSTE kwartaal van 1953 werd een opvallend groot aantal in braken in Den Haag geconstateerd, dat er op wees dat men met dezelfde dader (s) te doen had. Ingebroken werd voornamelijk in de vogelwijk, do wijk Bohemen, maar ook andere ge deelten van de stad ontvingen bezoek van deze ongenode gasten. Men had liet voornamelijk voorzien op geld, sieraden en rookartikelen. Verschillende beken de inbrekers werden in het oog ge houden, doch dit had weinig resultaat. In de tweede helft van December 1953 werd te Lelden een soortgelijke inbraak gepleegd als al maanden in Den Haag was geconstateerd. De Leidse recherche zocht contact met de Haagse en het spoor leidde naar de 38-jarige Haagse koopman J. de H. Men kwam tot de ontdekking dat hij in nauw contact stond met een bekend Haags inbreker, L. van den B. Op 27 December begaven recher cheurs zich naar de woningen van De H. en Van de B. Zij troffen de heren niet thuis. De politie begaf zich toen naar een kroegje, waar zij meende de ge- zochten te kunnen aantreffen, hetgeen inderdaad het geval was. De H. en Van de B. werden gearresteerd. Een uitgebreide huiszoeking volgde, waar bij onder meer een leren aktentas, gou den sieraden, f 500 buitenlandse bank biljetten en een electrisch scheerap- paraat aan de dag kwamen. Men con stateerde dat de sieraden afkomstig waren van een te Leiden gepleegde in braak. De volgende dag werd een nog gron diger huiszoeking gedaan, waarbij men onder de vloer een kartonnen doos aantrof vol met gouden sieraden. De H en Van de B. bekenden toen tezamen drie inbraken in Leiden te hebben ge pleegd. Verder speurend, hield de po litie de 35-jarige machinist J. A. L. aan, eveneens wonend in Den Haag. Bij hem thuis werden f 880, sigaren, cos- (Telefonisch van onze speciale verslaggever) in de eerste conferentieweek de mees- ste ronden heeft gewonnen en de rest slechts op punten heeft verloren. Zelfs zijn wens om op korte termijn een Vijf-Mogendhedenconferentie te houden zal de volgende week opnieuw BERLIJN, Vrijdagavond. - De eerste tveek der Berlijnse conferentie °?,en „7orden Z%zlen °°kal 7^,* 'in- 7'. i*i vv neooen ae Westerse afgevaardigden loopt ten eindeDe journalisten, die de vier ministers slechts met de zich duidelijk van zijn uitgangspunt: verrekijker hebben kunnen volgen, heeft het over het algemeen niet °ntsP.anning der internationale ver aart spanning ontbroken. Elke dag ivas er wel iets nieuivs te beleven of Voor§een leder^e^de1 waarde kent, zelfs sensatie te ondergaan. De volgende week wordt de conferentie welke de Russen aan propagande en voortgezet, nu in Oost-Berlijn en wel in de Russische ambassade aan duidelijk ^fjn?"^' me°n\.,ch in°°het l'nter den Linden. Op het programma staan Duitsland en OostenrijkKremlin in de han 'en wrijft omdat doch het is de vraag of beide onderwerpen binnen zes dagen afgehan- vfn "DuRslfnd^nfet0^ d! We^elljk? deld kunnen worden. Sommige waarnemers betwijfelen zelfs of men maar in de Oostelijke sector van Ber- lijn gehouden zal worden. is thans op zijn eerste keerpunt gekomen lange conferentie worden. Eindeloos wordt zij echter in geen geval daar Molotov zal in de komende dagen de Westerse geallieerden niet zullen toestaan dat van het gebouw van hem ernst is Duitsland te herenigen de contróleraad een tweede Palais Rose (Parijs 1951) zal worden se- en een vredesverdrag voor Oostenrijk op te stellen. De Westers-Duitse pers m h schreef, dat de Rus ook de volgen- de week zijn reeds veel in practijk Engels, het Frans en het Russich bij. gebrachte vertragingstactiek zal voort- Ja wanneer? De Gordiaanse knoop zetten teneinde het eigenlijke thema kon nog met één zwaardhouw wor- 7n onCT rv" 11, t-v„ tuums, sieraden enz gevonden. Als vier de man werd aangehouden P. van der H„ een loswerkman, ook in Den Haag wonend. De eerste drie gearesteerden hebben bekend in totaal 27 inbraken te heb ben gepleegd, waarvan drie in Leiden en de rest in Den Haag en in enige randgemeenten. Van der H. heeft het vijftigtal inbraken door zijn bekente nissen volgemaakt. De heren werkten in combinatie, doch verwisselden tel kens van partners. De buit heeft een waarde van duizenden guldens. De re cherche. die maanden lang met dit ge val bezig is geweest, wacht nu nog een na-ondërzoek, dat evenveel tijd zal vergen. Woensdag 3 Februari zal de negende officiële Friese Elfstedentocht worden gehouden. Deze verheugende mededeling deed gisteravond de voorzitter van de Friese Elfstedenvereniging, mr A. Hannema. Het bestuur heeft niet tot een vroe gere datum durven beslissen, omdat gisteren tijdens een gehouden inspec tietocht is gebleken, dat het Friese merengebied in het algemeen en het Slotermeer in het bijzonder veel zor gen biedt vanwege de vele wakken. Ook op vele andere plaatsen kwam in het ijs tal van wakken voor. Gehoopt wordt dat met medewerking van de diverse ijswegencentrales deze wakken tijdig kunnen worden gedicht. vandaag over een week enige werkelijke vorderingen ten aanzien van de '^Se^Berli^nse23 conferentie Duitse kwestie zal hebben gemaakt. De Berlijnse conferentie kan een °n °ren 'e den doorgehakt, maar de Oost-West- knoop niet meer. Zij bestaat uit een 9 kluwen van uiterst ingewikkelde laatste dagen in het JN EEN etalage van een horlogerie verstrengelingen, welke niet een- Doitslands eenheid is. aan de Kurfürstendamm kan men twee-drie ontward kunnen worden een heel dik touw bewonderen waar- En als de voortekenen niet bedrie- een ferme knoop is gedraaid „Wanneer wordt deze .vnoop ont ward?" staat er in het Duits, het zo lang mogelijk te omzeilen. De Oostduitse pers daarentegen meent dat al het gemanoeuvreer van de belang van De met het communisme geïnfecteerde journalis ten in Oost-Duitsland moeten ook wel gen, dan komen er in de komende zo schrijven. Zij weten, dat de her- weken nog heel wat knoopjes bij. eniging van Duitsland onherroepelijk Men kan wel zeggen dat Molotov het einde van hun carrière betekent. yOOR het eerst deze winter zal men tijdens het vrije weekein de van het ijs kunnen profiteren. Een week lang ligt ons land nu in een periode van koud winter weer. Gisteren was het belangrijk minder koud. De temperatuur wees in de namiddag slechts en kele graden vorst, al was hiervan door de sterke Oostenwind wei nig te bemerken. Van Noord- West-Rusland en Finland stroomt opnieuw zeer koude vorstlucht naar Duitsland en ons land. Het is mogelijk dat het de komende nachten weer enkele graden har der gaat vriezen. De temperatu ren zullen de komende nachten in Noord-Holland maar weinig on derdoen voor die welke elders in ons land worden gemeten. Dit is het gevolg van het steeds verder dichtvriezen van het IJselmeer. De lucht, die met de Oostenwind wordt aangevoerd, wordt nu niet meer verwarmd boven het open water. Dit zal nog wel het geval zijn wanneer de wind tijdelijk wat meer naar het Noord-Oosten draait en de lucht over de Wad den of de Noordzee strijkt. Be langrijke veranderingen verwach ten wij nog niet, zodat de vorst zeker tot de eerste dagen van de volgende week zal aanhouden. Verwachting tot morgenavond: AANHOUDENDE VORST Overdrijvende wolkenvelden met voornamelijk in het Noorden en Westen van het land plaatselijk enige sneeuw. Overwegend mati ge wind tussen Noord en Oost. Vannacht matige tot strenge, mor gen overdag matige tot lichte vorst, Zondag: Zon op 8.23, onder 17.25 Maan op 6.23, onder 13.34 Maandag: Zon op 8.22, onder 17.27 Maan op 7.06, onder 14.47 onder voorzitterschap van de heer Van de Wetering, in Augustus van het vorig jaar drie weken in Nieuw Guinea heeft vertoefd, heeft thans ongeveer zes maanden na haar terug keer in Nederland haar rapport aan de beide Kamers van de Staten-Gene- raal aangeboden. Het is ons niet be kend om welke reden de samenstel ling van deze studie zo lang heeft moeten duren. Wij nemen namelijk niet aan, dat deze langzaamheid aan de officiële kant een gevolg is van het feit, dat enkele leden van de missie onmiddellijk na hun terugkeer in ons lan1 reeksen artikelen in dagbladen en periodieken hebben geschreven. In ieder geval kan men zich afvragen of een Kamerlid, dat op officiële missie gaat, ondershands publicatie-afspraken mag maken met organen van de pu blieke opinie. Wij menen, dat dit op zijn minst genomen ongewenst is. Maar het rapport is zeer lijvig. Zeer onleesbaar tevens. Dat het in aantrek kelijker Nederlands vervat had kun nen zijn, hebben de te vroeg schrij vende missie-leden met hun persoonlij ke artikelen overigens wel bewezen. Maar wij leven nu eenmaal in een land, waarin een officieel stuk kennelijk beslist verfoeilijk vervelend tevens moet zijn! Toen wij, tijdens onze reis in Au stralië, tegenover een deskundige het plan opperden op de terugreis veer tien dagen op Nieuw Guinea door te brengen, ried deze kenner ons zulks ten sterkste af. Wat kon een vreem deling nu in veertien dagen tijds op Nieuw Guinea anders doen dan een paar aardige verhalen „beleven"? Wij zagen toen van uitvoering van dit plan af en maakten alleen kennis met Biak en het nieuwe K.L.M.-hotel. De parlementariërs zijn drie weken in het gebiedsdeel geweest. Zij hebben hun tijd bepaald niet met nietsdoen doorgebracht, maar of zij in die pe riode tot in de kern van de problemen hebben kunnen doordringen is een vraag, welke wij niet kunnen beant woorden. Wij hopen het. Zij hebben wèl vrijwel alle vraag stukken, welke zich op Nieuw Guinea voordoen, aangesneden. De lezer -'■an het rapport zal met ons tot de over tuiging komen, dat het in dat land aan „alles" ontbreekt en dat de Ne derlandse regering haar vaak onder woorden gebracht gevoel voor ver antwoordelijkheid nu eens in daden zal moeten gaan omzetten. Dan blijft het gevaar, dat men aan zoveel din gen tegelijk begint, dat Gouverneur Van Baal geen handen genoeg meer heeft om alle touwtjes vast te houden en een gericht beleid te voeren. Wat is er in de afgelopen jaren daarginds wèl gedaan? Behalve dan ontzaglijk veel werk, dat neerk,wam op de schouders van hen, die nu eenmaal hun hart aan de Nieuw-Guinese zaak hadden verpand; behalve dan de prachtige arbeid van zending en missie bijvoorbeeld, waar in vaak het ongelofelijke wordt ge presteerd? Wij hadden graag van deze parle mentaire commissie een „brandend" rapport gezien, liever dan het droge stuk, dat bovendien te lang is om enthou siasme te wekken. Als docu- ment, als werkbasis kan het overigens zijn nut hebben. RAUWELIJKS hadden wij ons hoofd artikel van gisteren geschreven, toen ons een officiële mededeling van de Hoogovens bereikte. Daarin wordt gezegd, dat „in de thans heersende koude-periode de Hoogovens niet al leen ten volle voldoen aan haar ver plichtingen volgens de met de afzon derlijke gemeentelijke gasbedrijven aangegane contracten, maar zelfs aan zienlijk meer leveren dan waartoe zij verplicht zijn". Daarmee distanciëren de Hoogovens zich ronduit van alle moeilijkheden, op volkomen goede gronden. Er blijft dus open de vraag, welke wij gisteren reeds formuleerden: in hoeverre zijn de gemeentelijke gasbedrijven (en dus de gemeentebesturen) hier in gebreke. En (volgende vraag) wat wordt en is er gedaan om aan de ridicule toestand van gebrek aan gas voor verwarmings-, kook- en industriedoel einden op korte termijn een einde te maken. Het is niet alleen van belang, dat het publiek weet, dat de openbare zaak en het publieke belang goed ge diend worden in normale tijdenhet moet ervan op aan kunnen, dat het beleid ook berekend is op toestanden, die plotseling kunnen optreden en die wellicht een geslaagde improvisatie noodzakelijk maken. Daarom blijven wij wachten op een officiële uiteenzetting. Daarmee is heel Noord-Holland [Tl gebaat. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de suiker prijs voor de boer voor de oogst 1954 vastgesteld op f 47 per 100 kg.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1