Wordt de boerderij Muijs een creatief centrum? Bergen bestudeert 2 plannen voor tram-exploitatie Veel belangstelling voor Centraal Genootschap Nieuws uit Heiloo Nieuws uit Egmond aan Zee Bomen in Voorstraat moeten worden uitgedund Uiterst verzet tegen bussen Raad Heiloo geeft ir Tomson 10 weken tijd voor restauratieplan Kermis dit jaar in Juni P.v.d.A. koos secretaris BURGERLIJKE STAND Klaverjasnieuws Vreugde over bouw van zee-aquarium Lagere gasprijs Propaganda-avond was zeer geslaagd JIMMY BROWN EN DE BLOEDBOEF-BEREN SCHAATSWEDSTRIJDEN VOOR DE JEUGD ZATERDAG So JANUARI 1054 RAAD VAN HEILOO werkte zich gisteravond op vlotte wijze door 25 agendapunten heen. Dat alles duurde vijf kwartier. De heer Tom son toonde veel belangstelling voor de oude boerderij Muijs in plan- West, waarvan hij een creatief centrum wilde maken en waarvoor hij reeds verschillende personen warm had weten te krijgen. Zelfs wist de heer Tomson na restauratie van deze oude boerderij een huurder. Deze kosten waren geraamd op f 42.000.De raad gaf de heer Tom son de gelegenheid zijn plannen binnen 10 weken te ontvouwen. Na die termijn zal de boerderij worden gesloopt. De heer Rus deed de suggestie een dergelijk centrum en een grote toneelzaal elders in het dorp te bouwen. In zijn openingswoord releveerde de burgemeester, dat in het afgelopen jaar 66 woningen waren gebouwd, 47 door woningbouwverenigingen en 19 door particulieren. Het woningtekort bedroeg 90 hele en 46 gedeeltelijke woningen. Op 31 Dec. 1952 bedroeg het aantal inwoners 11.017 van wie 5270 vr. en 5747 m. personen. Er was een toename van 117 personen in 1953, zodat het inwonertal thans is 11.134 personen. Spr. betreurde, dat al was hij dan in wezen hoofd der politie hij weinig invloed had op het politiecorps en noemde het aantal agenten voor het dorp te ge ring. Hij herinnerde verder de nieuw aangelegde wegen in 1953 en de plaat selijke verbeteringen, de bouw van de rk gymnastiekzaal, de doorlichting waaraan 81/a% zich had onttrokken; hij betreurde het dat de Bescherming Burgerbevolking nog steeds geen 160 medewerkers had kunnen aantrekken en sprak tevens over het vertrek van de gemeente-secretaris Festen en de komst van zijn opvolger. De heer A. G reeuw dankte voor de vriendelijke woorden tot de raad en hun gezinnen gesproken. INGEKOMEN STUKKEN De heer M a j o 1 e e zou gaarne zien, dat de ingekomen stukken spoediger ter inzage werden gelegd, hetgeen hem werd toegezegd. Er was een verzoek binnengekomen tot ontslag van de onderwijzer Berg man, daar deze een benoeming had aanvaard als hoofd der school te Oos- terleek. Dit werd ingewilligd. DE AGENDAPUNTEN Het voorstel om de kermis te ver plaatsen naar een vroegere datum, in verband met de nadelige invloed van de festiviteiten van 700 jaar Alk maar, werd aangenomen. De kermis wordt nu op 27, 28 en 29 Juni ge houden. De heren Hauer en Vahl bleken geen voorstanders van kermis op Zon dag te zijn en wilden het feest maar liefst geheel zien verdwijnen. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. tot vaststelling van het be drag per leerling voor het openbaar gewoon lager onderwijs, het openbaar uitgebreid lager onderwijs en het bij zonder voortgezet lager onderwijs voor het jaar 1954. Een aantal voorstellen met betrek king tot de pensióen- en wachtgeld regeling en de ziekenkostenvoorziening voor ambtenaren werd goedgekeurd. De raad ging eveneens accoord met het overnemen van wegen in plan Centrum II van de vereniging voor volkshuisvesting „Heiloo"; tot aan koop van enige gedeelten van perce len grond in plan Centrum II van de heer Koning alhier; tot het aangaan van een ruil met de NV maatschappij „Nijenburg" van enige percelen grona bij de ingang van het Heilooërbos aan de Kerkelaan en tot het onttrekken aan het openbaar verkeer van de Peereboomslaan. De verzoeken van het Kerkbestuur van de parochie van de H. Willibror- dus en de vereniging voor chr. nat. schoolonderwijs om een voorschot op de vergoeding ingevolge de Lageron- derwijswet werden ingewilligd. Bij de verkoop van grond de oude vuilnisbelt aan de Oosterzijde aan de heer Kuiper kwamen de ton gen los. Men vond het niet juist dat deze grond voor f 125.zou worden verkocht.De heer Majolee deelde mede, dat de vorige koper, nl. de heer Van Tiel, nu f 400.— wilde ge ven. De heer Hondelinck zou gaarne zien dat de grond bestemd werd voor kweken van groenten en dat zij daarvoor bouwrijp gemaakt werd. De heer Vahl vond het een uitverkoop-prijsje en wilde deze grond graag aan de gemeente houden. De heer Schuyt zeide, dat de heer Van Tiel niets van zich heeft laten horen toen hij de grond kon kopen en nu wilde hij de heer Kuiper achter wiens woning de grond is gelegen niet voor het hoofd stoten. De heer G r e e u w stelde voor het nog eens te bezien wat met de grond gedaan moet worden en wilde het voorstel aanhouden tot de volgende vergade ring. Ook de heer H. Groot wil de grond aan de heer Kuiper verkopen, doch de heer Rus kwam na uitvoeri ge uiteenzetting met het voorstel de grond in gemeentebezit fe houden. Het bevreemdde de heer Groot, dat het voorstel van B. en W. niet door de heer Rus werd gesteund. Tenslot te werd aangenomen de grond in eigendom van de gemeente te houden. De heren Schuyt en Bolten stemden tegen. Bij het voorstel van B. en W. tot wijziging van het uitbreidingsplan in onderdelen „West", bleek, dat de eige naar van een woning zijn huis had laten bouwen op een punt vanwaar hij een vrij uitzicht had. Door ge noemd voorstel zou daarvan het een en ander van verloren gaan. De heer Majolee vroeg of hieraan niets te doen was. B. en W. hadden echter, aldus de voorzitter, het nieuwe uitbreidingsplan ter' inzage gelegd en daar was niet op gereclameerd. Na enige discussie werd ook dit voorstel aangenomen. Een voorstel van B. en W. werd aangenomen tot herziening van de bezoldiging van de gemeentelijke vak leerkrachten met ingang van 1 Janua ri 1953; Het voorstel tot verhoging van de bezoldiging van het personeel in dienst der gemeente met ingang van 1 Januari 1954 in verband met de huurverhoging, tot verhoging van de kindertoelage en kindertoeslag, eveneens met ingang van 1 Januari 1954 en tot vaststelling van een nieuw bezoldigingsbesluit, werd eveneens met algemene stemmen aanvaard. Bij de wijziging van de begroting vond de heer Vahl gelegenheid op te merken, dat er voor een scheiden de gem.-secretaris een cadeau van f 350.gegeven wordt en dat wanneer een voorzitster in het huwelijk treedt van sociale zaken, die dit werk belan geloos doet, daaraan door het college geen aandacht wordt geschonken. De burgemeester erkende, dat dit een verzuim is geweest. BOERDERIJ MUIJS CREATIEF CENTRUM Toen kwam heer Tom sen met het idee de boerderij Muijs in plan-West te behouden en te restaureren. Hier voor is met de grond f 42.000.tiodig, aldus was medegedeeld door architect Rooyaards. Natuurmonumentenzorg zal echter geen medewerking verlenen, omdat deze boerderij geen zeldzaam heid is. Van verschillende zijden moet echter steun worden verleend. Spr. dacht aan f 10.000 subsidie van de ge meente en het beschikbaar stellen van de grond (die f 12.000 noteert) waarop de boerderij staat. Het gebouw wordt dan mede als heemschut-object be waard. Verder zal het de gemeente niets meer gaan kosten, omdat hij daarvoor het particulier initiatief wil aantrekken. De heer Vahl vond het voorstel „goed naar kwaad geld" gooien en zou liefst dit pand maar zien afgebro ken. Er is wel ander jeugdwerk te doen in ons dorp. De voorzitter vond het overi gens een prachtig gebouw en ook Mo numentenzorg denkt daar zo over. De heer Tomsen moet echter met een vervolmaakt plan komen, waarna de raad kan beslissen of hij het geld zal voteren. De fractiegenoot van de heer Tom sen de heer De Jager be streed het plan en waarschuwde ern stig tegen de grote uitgaven. Spr. ver heugde zich er over, dat de gemeente Heiloo niet meer armlastig is, doch wilde daarom deze grote som niet uitgeven. De heer Rus zeide, dat het geen restaureren van de boerderij zal wor den, omdat deze in een dusdanige desolate toestand verkeert dat hiqr eerder van nieuwbouw kan worden gesproken. Hij zou daarom liever zien, dat het jeugdwerk op een andere plaats wordt verwezenlijkt. De raad wilde tenslotte de toezeg ging doen, dat het pand dé eerste 10 weken niet gesloopt wordt. In de enige maanden bestaande vaca ture van secretaris van de plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid, is thans voorzien. De heer H. Oets is tijdens een in het Dorpshuis gehouden vergadering zonder hoofdelijke stem ming in deze functie gekozen. Mede delingen werden gedaan over het 1 Mei feest. Vast staat dat hét Tweede Ka merlid, mr Van Lier, zal komen spre ken en dat 's middags een openlucht kinderfeest gehouden zal worden. De huishoudelijke vergaderingen gaat men voortaan aantrekkelijker maken door het laten optreden van een forum of iets dergelijks. De heer Haver bracht een kort verslag uit van een congres rede van mr Burger. Onder leiding van de voorzitter, de heer C. Egas, volgde een prettige en leerzame discussie waaraan verschillende der aanwezigen deelnamen. GEVONDEN VOORWERPEN Op het politiebureau werd aangifte gedaan van de volgende gevonden voorwerpen: diverse handschoenen ei] wanten, alpinomuts, gymschoenen, por- temonnaie, nylonkous. ceintuur, lips- sleutel, hoofddoek, handwarmer, zilve ren damesarmbandhorloge, riem, vulpen in étui, schort, ketting. GeborenPeter, z.v. P. Keuris en A. J. Klopper; Marianne J., d.v. H. H. van Beek en H. L. J. Jansen; Ja cobus J., z.v. B. J. IJsbrand en H. de Vries. Ondertrouwd: R. M. van Eist en M. Korver; J. S. Duin en A. J. van der Steen. Overleden: C. van den Hoek, 80 jr.; N. van Maarleveld, 73 jr.; J. van der Wolff, 80 jaar; J. G. Schultz, 79 jr.; J. H. C. Meijer, 79 jr. Dezer dagen werd een nieuw bestuur gekozen voor de „Eerste Heilooër Kla- verjasclub". Door bedanken van diverse bestuursleden werd het bestuur als volgt samengesteld: W. Maas, voorzit ter; A. van Gurp, secretaris; mevr. Mul ler, penningmeesteresse; mevr. Weide- ma, 2e penningmeesteresse en A. Jensch, 2e secretaris. Een nieuwe klaverjasclub zag het levenslicht in De Oude Herberg. De naam is V.O.G. (Voor Ons Genoegen). NIEUWE VOORZITTER K.A.B. In de Donderdag gehouden bestuurs vergadering van de Kath. Arbeiders beweging is een nieuwe voorzitter ge kozen in de plaats van de heer J. Bol ten, nl. de heer J. H. Overmeer. Secre taris en penningmeester zijn resp. ge bleven de heren J. M. Zeegers en Jn. Borst. Bij Burgemeester en Wethouders van Bergen en onder de raadsleden heerst de uitgesproken mening, dat men in 1955 een tram naar Bergen aan Zee moet gaan exploiteren. Er zijn twee plannen in voorbereiding voor een exploitatie met nieuw materieel. B. en W. hopen zich zeer spoedig met de commissie ten gunste van één van de plannen uit te spreken, opdat de voorbereidingen en on derhandelingen, die voor de verwezenlijking ervan nodig zijn een aanvang kunnen nemen. Op vragen van twee Kamerleden, heeft de Minister van Verkeer en Waterstaat geantwoord, dat hy welwillend alle mogelijkheden voor het in standhouden van de tram zal beoordelen. Bergen Is Z.E. daar zeer dankbaar voor. In zijn Nieuwjaarsrede zeide burgemeester Dr W. Huygens over de tram o.m. nog het volgende: Wij zijn de instantie, die deze zaak het beste kunnen aan voelen en de noodzaak ervan het best kunnen beoordelen. Het verbaast ons, dat andere organen zich niet in eerste instantie laten lelden door onze overwegin gen, door aan middelen de voorkeur geven (wegenaanleg) die naar onze mening het karakter van ons dorp ernstig zullen schaden. Wij zullen ons tegen uitslui tend vervoer met autobussen tussen Bergen en Bergen aan Zee tot het uiterste blijven verzetten. In de wintermaanden hebben wij tegen de autobussen geen bezwaar, maar in de drie zomermaanden moet het verkeer naar Bergen aan Zee per rail plaats vinden. Dat willen wij organiseren 1954 en In de zomermaan den van 1955 moet „onze" tram rijden. Met algemene stemmen en gesteund door een adhaesiebetuiging van de vereniging Paal 33 werd door de Raad het besluit genomen aan de heer J. C. Jager te 's-Gravenhage, de funde- ringskosten van 't vroegere hotel Nas- sau-Bergen 't befaamde middenter rein te verhuren, waar, door een betonplaat afgedekt, in een gedeelte van de kelders een groots opgezet Noordzee-aquarium zal worden ge bouwd, uniek voor Europa en een mooie attractie voor Bergen. Paal 33 opmerkzaam gemaakt door De gemeenteraad vergaderde Donderdagavond om 8 uur onder voorzitterschap van burgemeester Niele, die in zijn Nieuwjaarsrede memoreerde, dat het inwo nertal in 1953 weer vooruit ging en nu 3678 zielen bedraagt. Er werden 45 bouwvergunningen afgegeven voor een totaal aan bouwkosten van 895.000. Er kwamen 17 woningen gereed, terwijl er 24 in aanbouw zijn. Verder verrees er een kleuterschool en werden diverse bedrijfspanden gebouwd. een artikel in de Alkmaarsche Cou Maatschappelijk Hulpbetoon gaf in 1953 ruim 52.000 uit. rant, schaarde zich enthousiast achter De afdeling sociale zaken had aanmerkelijk minder werk door de doorwerking j deze plannen, van de W en W.-wet. Voor de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling H-et betonnen dak, dat dit aquarium voor handarbeiders, waarin 22 personen werkten, werd 10.400 uitgegeven. z_"vBraekken, ..beslaat een oppcr- Er zijn nog 94 woningzoekenden in geschreven. Na een korte discussie werd aan mevrouw Hartgrink-Tieleman we gens overschrijding van de 55-jarige leeftijd ingaande 1 Februari 1954 eervol ontslag verleend als gemeente-verlos kundige. Desgevraagd deelde de voor zitter mede, dat het niet in de bedoe ling ligt tot benoeming van een andere verloskundige over te gaan. Besloten werd de salarissen, zoals de ze in het georganiseerd overleg zijn overeengekomen, aan te passen aan de Rijksregeling vanaf 1 Januari 1954. Besloten werd de gasprijs voor klein verbruikers te verlagen vanaf 1 Januari 1954 van 20 tot 19 cent per m3. Voor de bakkersovens werd het Alkmaarse ta rief overgenomen, zodat de bakkers hoogstens 12 cent en volgens een aflo pende schaal slechts 10 cent betalen. Daarentegen werd het watertarief iets verhoogd, namelijk alleen voor de grootverbruikers boven 50 m3 per kwartaal met 5 cent tot 500 m3, tot 1000 m3 met 3 cent en daarboven met 2 cent, waarbij de voorzitter er op kon wijzen, dat Egmond aan Zee voor het gewone waterverbruik slechts ongeveer de helft van de tarieven van het P.W.N. bere kent. Namens de daarvoor benoemde com missie bracht de heer C. P. Dekker rap port uit over het uitdunnen van de bo men in de Voorstraat. Met mr Bierste ker had de heer Dekker overleg ge pleegd met de directeur van de plant soendienst in Alkmaar, de heer Wij- chers en de heer Bruin uit Heiloo, tuin architect. Eenparig was men tot de con clusie gekomen, dat minstens twee der de van de bomen verdwijnen moet. Als men daar niet toe overgaat zullen vol gens de heer Wijchers alle bomen op den duur elkaar verstikken, terwijl nu de resterenden een kans krijgen tot uit- gx-oeien. Vooral aan de Noordkapt zul len bomen weg moeten, soms een hele groep. Ook met 't oog op het verkeer zullen o.a. bij het begin van het fiets pad naar Den Hoef en op de hoek van de Watertorenweg bomen gerooid moe ten worden. Met algemene stemmen beslc-ot de raad het Hoogheemraadschap te advise ren het advies der commissie op te vol gen. BOUW NACO-STATION De voorzitter ontvouwde de plannen tot sloping van de oude bewaarschool, om daarna ter plaatse een Nacostation met perrons en een gebouw voor de VVV te stichten. De kosten zijn totaal begroot op f 18.435. De raad juichte deze verbetering ten zeerste toe. De heer J. Dekker zou te gelijkertijd een publieke telefooncel geplaatst willen zien, maar de voorzit ter deelde mede, dat de PTT dezer da gen een publieke telefooncel zal plaat sen op het Pompplein. De heer Snoeks kon daar nog aan toevoegen, dat ook in het postkantoor een moderne tele fooncel zal worden ingebouwd en dat het postkantoor geheel gemoderniseerd woi'dt. De raad besloot voor de herziening van het uitbreidingsplan, waar de ge meente volgens mededeling van de voorzitter reeds nu, na enkele jaren, uitgegroeid is, als deskundige aan te stellen de heer ir Harreveld uit Haar lem. Mr Biersteker informeerde naar de fin. consequenties, die volgens de voor zitter in een tarief zijn vastgelegd. Na der gaf de heer Biersteker i overwe ging, hoewel hij zeer content was over hetgeen tot nu toe na de oorlog is bereikt, meer profijt te trekken van de natuurlijke ligging en het geacciden teerde duinterrein, zodat men zal kun nen bouwen, meer dan tot nu toe, op en tegen de duinen, een gelegenheid, die men elders weinig aantreft. Na afhandeling,. van diverse grond- transacties, o.a. aankööp van een bouw terrein aan de Julianastraat, eigendom van mr Boon te Scheveningen, werd de begroting voor 1954 aangeboden. De voorzitter lichtte hierbij toe, dat alle grote werken buiten de begroting zijn gehouden. Deze zullen afzonderlijk aan de raad worden voorgelegd, waardoor spoediger afwerking mogelijk is. Be=loten werd de begroting in de fracties te bespreken en daarna op 18 Februari in openbare behandeling te brengen. Rondvraag De heer C. P. Dekker vroeg of er plannen bestonden van gemeentewege tennisbanen aan te leggen! Dit bleek inderdaad het geval te zijn. In de vol- gende raadsvergadering zullen B.enff.Bergen kan"echter de poorten tot „vrije zal overdekken, vlakte van 800 m2. Er bovenop wordt een café-terras gebouwd, zodat het verpachten van dit terrein, voor de gemeente geen risico zal opleveren. Er zal echter een royaal opgezet éta blissement moeten verrijzen. Hoe het met de kapitaalsverstvekking gesteld is, is echter nog niet bekend. Dr Huy gens gaf er zijn eigen commentaar op en zeide: „Eens zal het moeten ge- Jukken". De heer Ellis (KVP) aarschuwde tegen een mogelijke gang van zaken als bij Avifauna te Alphen aan de Rijn, wat de heer mr Sluis de opmerking ont lokte, dat hij het aquarium een „be schaafde „attractie" vond Ne heer Broersma zeide dat de VVV's te Bergen hot van belang achten, dat dit terras-bedrijf er komt, maar dan moet het bedrijf, dat er bovenop komt ook iets bijzonders zijn. Burgemeester Huygens gaf in zijn antwoord te kennen, dat de huur voor onder de grond niet volledig voor reke ning van de exploitant kan komen en achtte het redelijk, dat de gemeente in dit opzicht meebetaalde. Spontaan werd door de ganse raad nog een geheel andere attractie gesanc- tionneerd, door accoord te gaan met het in gereedheid brengen van 'n „mid get golf-links" met een oppervlakte vail 1200 m2, dat zal worden gereed ge maakt op het terrein nabij de ..Merel- hof'" in het centrum van het dorp. WONEN IN BERGEN In 1953 manifesteerde zich wederom duidelijk de 'drang naar „het wonen in Bergen". Vooral veel Alkmaarders kun nen de verleiding niet weerstaan en doen pogingen zich hier te vestigen de plannen ontvouwen. Nadat nog diverse kleinigheden te berde waren gebracht, sloot de voor zitter deze geanimeerde vergadering. immigratie" nog niet openstellen. De bouwactiviteit in 1953 heeft bijna het recordjaar van 1930 weer bereikt: in 1930 werden nl. 160 bouwvergunningen De afdeling Egmond aan Zee van het Centraal Genootschap voor kinderher stellingsoorden en vacantiekolonies heeft Donderdag in De Vergulde Valk een zeer geslaagde propagandafilmavond gegeven. De voorzitter der afdeling, pastoor D. N. de Rijk, kon een geheel bezette zaal het welkom toeroepen. Hij wees op de taak der opvoeding van de kinderen, zowel in geestelijk als in lichamelijk op zicht, waarbij het kind geleid en ge steund moet worden. Veel meer nog is dit het geval bij het misdeelde kind, dat niet in het bezit is van een geeste- 65. De tent was weg! De jeep stond er nog wel, doch de tent waarin Jim my de nacht zou moeten doorbrengen, was verdwenen, spoorloos verdwenen. Jimmy had dat natuurlijk in één oog opslag ontdekt. Hij smeet de twee boomstammen op de grond en rende naar de jeep. Op de motorkap was met paarse verf door een mysterieuze hand dat vreemde teken in Chinese karak ters weer aangebracht. Het hart klopte Jimmy een ogenblik in de keel. Daar begon de narigheid weer. Hij begon haastig naar sporen te zoeken, maar de avond was al te ver gevorderd. Jimmy besloot de volgende morgen af te wachten. Hij ki'oop in de jeep. nadat hij er een paar kisten had uit gezet, zodat er een plekje was vrij gekomen waar hij het zich enigszins behagelijk kon maken. Jimmy probeerde niet al te vast in slaap te vallen, maar dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan, want door een dag hard werken was hij zo moe als een hond. Jimmy streed enige tijd tegen de slaap, doch toen kon hij het niet langer houden. Hij dutte in en het duurde niet lang of hij sliep, alle Bloedboef-Beren ten spijt, als een roos. Jimmy ontwaakte eerst, toen de zon reeds geruime tijd op was. Hij had die nacht ongestoord kunnen slapen, maar toch was er een verrassing voor hem Op de motorkap, precies op het vreem de teken, lag een brief, 'n doodgewone brief van dik wit papier. lijke of lichamelijke gezondheid. Onder deze categorie verricht het centraal genootschap belangrijk werk. Velen zijn in Egmond aan Zee reeds lid van het genootschap en steunen de goede zaak. Om speciaal de zwakke kinderen uit onze gemeente te kunnen uitzenden, moet de afdeling echtero ver de nodige geldmiddelen beschikken. De spreker hoopte dan ook dat zij, die nog geen lid van het genootschap zijn, dit deze avond zouden willen worden. Hierna werden enkele interessante films over het wereldgebeuren in 1953 (en over hetgeen zich in ons land af speelde) vertoond en een zigeunerfilm met weinig pretentie. Na de pauze zag men de documen- taire film over de t.b.c,-bestrijding. Het daarin verweven verhaal van een jon ge vrouw, die door deze ziekte getrof fen, in haar huwelijk en in haar werk vele moeilijkheden ondervindt, was boeiend en zeer duidelijk kwamen in deze rolprent het nut van doorlichting, de mogelijkheid van algehele genezing, de overdreven angst voor besmetting, de moeilijkheden om na genezing aan het werk te komen, enz. tot uiting. Het was zodoende een zeer interes sante en leerzame avond, die bovendien voor de Egmondse afdeling de nodige nieuwe leden opleverde en dank zij en. treegeld en verloting ook nog een aar. dig batig saldo gaf voor de kas, (Vervolg van zesde kolom) heidswedstrijden voor paren worden verreden. Aanvang 2 uur. Dinsdag zullen. Indien het ijs het toelaat, langebaan-wedstrijden worden verreden voor amateurs, waarvoor kunstvoorwerpen ter beschikking wor den gesteld. Er zal worden gereden over 500 m, 1500 m. en 3000 m. DOOD VAN EEN KLUIZENAAR. Donderdag is de heer C. Kuys, een eenzame, die aan de rand van het Berdos-voetbalterrein woonde, dood in zijn woning aangetroffen. Een hulp van het Pensionaat, die el ke dag eten bracht, trof hem levenloos aan op de vloer van zijn woning. verstrekt, in 1953: 157. De totale bouw kosten in 1953 bedroegen f 1.731.922. Nu het Gooi practisch is volgebouwd richt men zijn blikken mede op Ber gen. Het grote probleem voor het be houd van het dlcrpsschoon heeft men door een weloverwogen grondaankoop- politiek echter aardig in de hand ge houden. In 1953 zijn door de Welstandscom missies en de beide supervisors voor Bergen aan Zee, 116 adviezen over bouwontwerpen uitgebracht. Ondanks de bouwactiviteit is de woningnood in Bergen benauwend te noemen. Het aantal ingeschreven woningzoe kenden bedroeg 1 Jan. 1953: 162 en op 1 Jan. 1954: 175. Het aantal urgente gevallen steeg van 48 op 65. Er wer den 23 gevallen geholpen, doch er kwamen er 40 bij, Het aantal trouw lustigen bleef nagenoeg gelijk. Totaal kwamen in 1953 48 woningen gereed en 19 zijn nog in aanbouw. „De plannen voor een verzorgings huis voor ouden van dagen, met een aantal bijbehorende woningen in het uitbreidingsplan N.O. van Bergen zijn in voorbereiding", deelde de burge meester mede. „Weldra zal U worden voorgesteld, op het terrein van de vroegere kunstzaal Boendermaker ook een aantal woningen te doen bouwen, waarbij het gebouw van de vroegere kunstzaal mede kan worden benut". Verder ligt het in het voornemen woningwetwoningen te zetten in het Kagendijk-kwartier. Momenteel zijn nog in uitvoering 17 huizen met nor male financiering, 12 met herhouw- financiering en vier m de vrije sector. Binnenkort zullen de Raad voorstel len bereiken omtrent de bestemming van huize „Kranenburgh". Gehoopt wordt, dat de Raad zal medewer'-i n aan het streven om binnen het raam van de financiële mogelijkheden, de Gemeente een waardig en fraai Raad huis te geven, waardoor het aspect van het dorp voor burgerij en zomer gasten zal verbetex-en. Met drie stemmen tegen van de ka tholieke fractie Ellis,Wittebrood en Ranzijn) werd ,,'t Oude Hof" voor de duur van 50 jaar verhuurd aan de olkshogeschool te Bergen, die dit gebouw reeds in huur heeft. Het tegenstemmende driemanschap zag deze termijn gaarne teruggebracht tot de duur van 10 jaren. De heer Eilis wilde de huurprijs verhoogd zien en toonde dit aan met een uitvoerige becijfering, die prompt door de heer mr Sluis alleen maar theoretisch werd geacht. Mw. Broekman gaf enige uitleg over subsidies, die andere gemeenten verstrekken. Dr Huygens zeide blij te zijn mee te kunnen werken aan het instand houden van het „oudste monument" van het dorp. Het buitenwerk zal met advies van de architect Royaards on derbanden worden genomen, terwijl het onderhoud van binnen voor de Volkshogescholen komt. Weldra zal in een groot gebouw, dat door de Volkshogescholen wordt gehuurd te Bergen, de zetel van het Europese Volkshogeschoolwerk woi-den gezeteld (het vroegere hotel Bakhuis). öergen tintelt van leven, aldus spr., staat nooit stil. Uit deze tinteling Ko men ook wel eens minder prettige dingen voort. Zo heeft het afgelopen jaar het dorp gegunsd als een bijen korf over VVV-problemen. Het college van B. en W. acht het zijn plicht in het algemeen belang zich intensief met deze aangelegen heden te bemoeien- Met het bestuur van de VVV Bergen is afgesproken, dat door B. en W. een apart comité in het leven zal worden geroepen, dat zich met de organisatie van de zomer- attracties zal belasten, De begroting over 1954 kon niet roy aal worden opgezet, maar toch xs d- financiële toestand van de gemeenv niet zorgelijk. Het totaal der reserve, kan gesteld worden op i'uim f 616.001 In totaal zal in 1953 aan subsidi- kleuteronderwijs worden betaal f 14.703. I.v.m. art. 72 L. O. werd aa: de bizondere scholen, i.v.m. uitbreidin.. aantal leerlingen uitgekeerd f 3666. De Sociale zorg der gemeente i zwaar betast: De uitgaven zullen onge veer f 230.634 bedragen, waax-va.. f 117.068 zal kunnen worden gedécla x'eerd, zodat voor da gemeentekas ee; bedrag van f 131.142 resteert. In 1963 kwamen 900 steungevalle: voor met aan uitkeringen f 21000. Twee stroken bosgrond zullen wor dqn aangekocht, gelegen aan het Bre derodelaantje en aan de Duinweg, va de heer J. Dapper te Schoorl, resi voor f 1462,50 en f 1800. Een bedrag van f 5000 zal worde uitgetrokken ten behoeve van werk zaamheden verbonden aan het uLbre dingsplan van de gemeente. Tegen de heer P. C. Briefjes, die o: rechtmatig een gedeelte van een te rein, destijds door de gemeente aang kocht, in gebruik heeft en dit weige ter beschikking te stellen van de g meente, zal een rechtsgeding wordt gevoerd. De buurtvereniging Tuin- en Qox dorp zal tegen een erfpachtscanon vr f 1.— per Jaar de beschikking krijgt over een gedeelte terrein, waarpp uo T en O in eigen beheer een veren gingsgebouw zal worden gesticht. Un, niem was de raad van mening, dat d ze arbeiderswijk de volle medewe. king verdient voor het bewonderen waardige werk, dat in dit deel van b dorp wordt verricht op „het gebied va verenigingsleven en opvoeding door sa menleving''. Op de banen van de eBrger IJssportver eniging Zijn behndigheidswedstnjde. ge' ouden voor jongens en meisjes va: 6 tot en met 9 jaar. Hiervoor ware diverse prijzen ter beschikking gestelr' De jeugd vertoonde de raarste csprie len met een balletje op een bordje dig zij over een afstand van ongevet 40 meter moest vervoeren. Voor deze categorie was de uitslat 1 Piet Binnenwijzend, 2 Edward Fleu mer, 3 Lou Bruin. Hai'drijden voor jongens van 10l jaar: 1 J. Strooker, 2 Qees de Vries, Dick de Bruin. Hardrijden voor jongens van 14—11 jaar, 80 meter rechte baan: 1 p. Til Stra, 2 H. Groenewoud, 3 K. v. d. Berg Zondag zullen te Bergen behendig (Zie verder vijfde kolom)

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 3