„Miss Sherlock Holmes", zowel bloederig als komisch Maarschalk Tito herkozen als president van Joegoslavië Parijzenaren moesten lopen Dorpentochtrijders kunnen zich melden Kernploeg zond een protest aan bestuur van KNSB Geanimeerde vertolking doorToneelvereniging Onderzoek toestand Amsterdamse trams CritiekB.en W. op leiding gemeen tevervoerbedrijf Geen vogelpark in Apeldoorn Vrouw door wielrijder van tas beroofd Deventer is uitgefeest Urker vissers naar de V.S. Jongen te Nijkerk door ijs gezakt en verdronken Huishoudster brak in bij de buren Zes maanden geëist in zaken „1-0" en „100.000" Staking ateliermeisjes in Wildervank Korte staking bij de vervoersdiensten Tine de Vries versloeg Martha Wieringa KNSB-agenda groeit met het uur Broekman in Davos aangekomen Purmerend Hoorn Alkmaar Zaandam Titelstrijd te Zwolle vormt wrijfpunt Bijna f400.000.- aan prijzen in Tour 1954 Snelle 500 meter van Kokkie van der Eist Niedorp organiseert lange afstandtocht Zondag geen veldsporten ZATERDAG SO JANUARI 1954 Als U de meest drastische eisen stelt aan een detectivestuk dat wil zeggen als U voor de personen in het spel nare gevolgen onontbeerlijk vindt dan is „Miss Sherlock Holmes'" Uw stuk. Er komen een echte dode en enkele potentiële in voor. Toch heeft deze thriller een komisch spel. En ook dat is waar. De vreemdste en tegenstrijdigste dingen blijken dus te kunnen samengaan. Het hangt er maar vanaf of de schrijver fantasie heeft. George Batson blijkt daarover te kunnen beschikken, al is de wijze waarop niet subtiel of zelfs maar bijzonder vernuftig. Hij zou een han dige toneeltimmerman genoemd kun nen worden. Architecten en timmer lieden zijn twee noodzakelijke catego rieën. Het toneel kent die ook en om dat er zoveel afstand is tussen de een en de ander is het maar goed dat het toneel het noch alleen met architecten noch met alleen maar eenvoudige timmerlui hoeft te stellen. Batson behoort tot de laatste groep. Zijn latten en spijkers zijn in zijn getimmerte niet al te best wegge werkt. Zodoende komt zijn verbeel ding wat al te kras bloot te liggen. Daar is zelfs met de beste spel niets aan te verhelpen, en daarom doet men maar het beste om alles hier te nemen zoals het is. Alleen in dat geval kan men zich vermaken en op winden over de valstrikken die de een voor de ander blijkt te leggen. B. en W. van Amsterdam hebben aanleiding gevonden om op zo kort mogelijke termijn een onderzoek naar de onderhoudstoestand van het tram wagenpark van het gemeentevervoer bedrijf, buiten de leiding van dit be drijf om, te doen instellen door des kundigen. Dit hebben B. en W. mede gedeeld ter beantwoording van vragen van de gemeenteraadsleden R. Th. J. Ie Chevalier, W. van Halm en J. Bran denburg betreffende het ongeval met een wagen van lijn 2 op het Stations plein te Amsterdam, tengevolge waar van een PTT-beambte om te leven is gekomen. Dat de na de aanrijding met het on derzoek belaste monteurs naar geble ken is de isolatie niet van de aanslui tingen hebben verwijderd, moet hun als een ernstig plichtsverzuim worden aangerekend, aldus B, en W. Ook de controle op deze werkzaamheden heeft gefaald, aangezien bij een zo belangrijk onderzoek de dienstdoende chefs zich uitdrukkelijk er van had den moeten overtuigen, dat dit on derzoek op de meest grondige wijze was ingesteld. Het rapport van de door de rechter commissaris aangewezen deskundige over de onderhoudstoestand van de betrokken motorwagen is door de directeur van het gemeentevervoerbe drijf niet ter kennis van het gemeen tebestuur gebracht. B. en W. betreuren het in hoge ma te, dat hun de onmiddellijke kennis neming van dit rapport is onthouden, waardoor zij niet in de gelegenheid zijn geweest zich tijdig een oordeel over de conclusies van de deskun dige te vormen en dit oordeel ter kennis van de Justitie te brengen. Zij hebben hun zeer ernstige afkeu ring over dit beleid tegenover de di recteur van het gemeentevervoersbe drijf uitgesproken. De gemeenteraad van Apeldoorn heeft na een uitvoerig debat met ne gentien tegen zeventien stemmen be sloten de stichting van een vogelpark in Berg en Bosch geen doorgang te laten vinden. Er is over de stichting van dit park in Apeldoorn de laatste weken heel wat te doen geweest. In de vorige raadsvergadering had de raad met 22 tegen 15 stemmen in prin cipe besloten een bedrag van 365.000 gulden .beschikbaar te stellen voor een in het leven te roepen stichting, wel ke zich met de exploitatie van het park zou bezighouden. Nadien heeft het adressen bij het gemeentebestuur geregend, voornamelijk van de zijde van verenigingen, dié zich bezig hou den met natuur- en dierenbescherming. Bij de debatten in de raad kwamen deze adressen echter nauwelijks ter sprake. Men bleek voornamelijk be zwaren te hebben tegen de houding van de heer G. van den Brink, de stichter en voormalige exploitant van Avifauna, die in Apeldoorn als advi seur van het vogelpark zou optreden. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben inmiddels hun goedkeu ring gehecht aan de raadsbesluiten van de gemeente Alphen aan de Rijn be treffende het oprichten van de stich ting „Vogelpark Avifauna" te Alphen aan de Rijn en het verstrekken van een geldlening, groot f 145.000, ten be hoeve van Avifauna. Zet Uw intellectuele gaven even op non-actief en geeft U maar over aan de pret. In dat geval heeft de To neelvereniging wat leuks voor U in petto. De Toneelgroep staat de ko mende avonden voor U klaar in het Amsterdamse Centraal Theater. A. Defresne regisseert en o.a. Carla de Raet, Mary Smithuysen, Maria Ha mel, Bé Schenk, Kitty van Wijk, Hans Tiemeyer, Hans van Meerten, Ad van Gessel, Jaap Hoogstra spelen voor U. Met animo en meeslepend. Als U hen volgt komt ge in een huis waar het voor een gewoon mens geen doen is. Het is een kwestie van beroepsverschil tussen ons, en die daar rondspoken, in die onheilspellende antiquititeiten- zaak. e.B. In Amsterdam is gisteravond een vrouw aangerand en van haar tas, die zij onder haar arm droeg, beroofd. Zij stond op de rand van het trottoir in de Brahmsstraat, toen een wielrij der haar passeerde en onverwachts de tas onder haar arm wegtrok. Op haar geroep snelden twee voorbijgan gers te hulp en trachtten de onverlaat tegen te houden, hetgeen echter niet is gelukt. De tas bevatte een bedrag aan geld, groot f 1010, een portemon- naie met plm. f 5.aan kleingeld, een tiende lot uit de Staatsloterij, een paspoort en de sleutels van de woning der vrouw in Scheveningen. Het gemeentebestuur van Deventer heef ervan afgezien de feestviering ter ere van de geboorte van de v;if- tigduizendste ingezetene vandaag voort te zetten met de receptie ten stadhuize. Het schijnt, dat de koude het enthousiasme wat getemperd heeft. De café's blijven er vanavond tot twee uur in plaats van tot vier uur open. De burgemeester van Urk heeft gis teravond bekend laten maken, dat er voor Urker vissers gelegenheid be staat te emigreren naar de Verenig de Staten. De burgemeester heeft be sprekingen gevoerd met het consul- taat-generaal der Verenigde Staten en andere autoriteiten over de mogelijk heid tot immigratie van vissers. Een rederij in Pensacola (Florida), is ge negen Urker vissers in dienst te ne men. Deze rederij oefent de visserij uit met acht schepen. Het visserij- gebied ligt in de golf van Mexico, ongeveer 700 mijlen van Pensacola verwijderd. Aanvankelijk zijn de ver diensten voor een gewoon matroos ongeveer f 600 in de maand, maar ho gere besommingen zijn mogelijk. Het is de bedoeling van de burgemeester drie flinke IJselmeervissers enige maanden naar Amerika te doen uit zenden om eerst de visserij te beoefe nen en zich op de hoogte te stellen van de levensomstandigheden in Pen sacola. Dit jaar zal het aantal vergunnin gen voor de visserij op het 'IJselmeer sterk worden ingekrompen, waardoor een groot aantal Urker IJselmeervis sers werkloos wordt. Een gedeelte zal waarschijnlijk naar de Noordzeevisserij overgaan, maar deze mogelijkheid is niet voor ieder een aanwezig, aangezien voor een modern Noordzeevisserijbedrijf meer dan een ton nodig is. Misschien zal emigratie naar de Golf van Mexico voor een gedeelte der IJselmeervissers een oplosing betekenen van de moei lijkheden. De kosten voor uitzending komen ten laste van een Amerikaans fonds. Gistermiddag omstreeks twee uur is de tienjarige Lubbert Wassink, die met enige vriendjes op de vaart te Nijkerk aan het schaatsenrijden was, doordat hij te dicht bij een windgat kwam, door het ijs gezakt en verdronken. Het lijkje is enige uren later gevonden. Maarschalk Tito is gisteren door de Nationale Vergadering herkozen als president van Joegoslavië, nadat hjj in een rede van twee en een half uur een overzicht had gegeven van de binnen- en buitenlandse politiek van zjjn rege ring. Dit overzicht was ongeveer gelijk Een apothekersassistente te Rotter dam miste de laatste tijd geregeld geld uit haar woning, eenmaal zelfs ongeveer f 3000. Tenslotte begon zij de nummers van haar bankbiljetten te noteren. Toen vorige week Zaterdagavond f 140 ver dwenen was, en zij f 125 Maandag avond miste, rees het vermoeden dat de huishoudster van de buren, die vaak bij haar dienstbode op visite kwam de schuldige wel eens kons zijn. Zij werd aan de tand gevoeld en be kende inderdaad de diefstallen. Ruim f 300 van de gestolen f 4000 kon in beslag worden genomen. De vrouw, de 45-jarige J. R. placht over een ligusterhaag te klimmen en zo aan de achterzijde van de woning binnen te komen. Het Openbaar Ministerie zal met de meest scherpe middelen voortdurend tegen verdachte optreden", zo zeide gisteren de advocaat-generaal bij het Haagse gerechtshof, mr Van Voorst tot Voorst, in zijn eis in de zaak tegen W. van der L. uit Den Haag, de organi sator van de voetbalprijsvraag '1-0' en van een loterij 'De 100.000', die volgens het O.M. verboden moet worden. Hij requireerde in de zaak '1-0' tot twee maanden hechtenis en in de zaak '100.000' tot 2 hechtenisstraffen van elk 2 maanden, in totaal dus 6 maanden hechtenis. De Haagse rechtbank heeft Van der L. ten aanzien van de beide tenlaste leggingen van rechtsvervolging ont slagen. De Hoge Raad heeft de zaak terug verwezen naar het Haagse Hof, waarvoor verdachte gisteren terecht stond. Ruim driehonderd ateliermeisjes, werkzaam bij een tricotagefabriek te Wildervank, zijn gisteren in protest staking gegaan als gevolg van onte vredenheid van die meisjes die per bus van haar woonplaatsen naar de fabriek worden vervoerd. De meisjes zijn niet tevreden over het materieel, waarmee gereden wordt. Vrijdagmorgen moesten de Parijze naren door de sneeuw naar hun werk lopen, daar de arbeiders in de openbare vervoersbedrijven c- -rv ,igg- staking van enkele uren hielden om kracht bij te zet en aan hun uoneisen. Later op de dag was het Parijse ver keer echter weer volkomen normaal. Officiee werd ecb er gemeld, dat tachtig proc. t van de om.se treinen en driekw-rt van de bussen normaal liep. De werke s kwamen eenvoud; „en paai 'mr te laat op hui post. De «feaatvefOrs d' d- hetzelfdt De gasdruk daalde bier en daar dooi korte staki :en u de gasfabrieken, drie el -tricche centralen leverden geen stroom meer. Bij het hoofdpostkantoor van Parijs werd echter ondanks de communistisc' e parolen niet gestaakt. Wel had veertig procent van de mijn werkers in het gehele land het werk neergelegd. Aangezien de vakbonden het over de stakingstactiek niet eens waren ge worden, was het beeld bedrijfstak voor bedrijfstak versehi :end. NASLEEP VAN PROCES-SLANSKY Marie Svermova, die de voornaam ste medeplichtige van de terechtgestel de secretaris-generaal der Tsjechoslo- waakse communistische partij, Rudolf Slansky, werd genoemd, is te Praag tot 'evenslange gevangenisstraf veroor- 'eeld. Zes beklaagden, die gelijk met baar terechtstonden, kregen gevange nisstraffen, variërend van 18 tot 25 jaar. aan het rapport, dat hij reeds eerder had ingediend. Zonder de naam van 'de in ongenade gevallen leider Milovan Djilas te noe men, zei Tito, dat er zich in de gelede ren van de partij nog wankelmoedige elementen blijken te bevinden, die een abstracte democratie bepleiten, veel ge lijkend op volslagen anarchie. Tito achtte de democratie geen doel op zich zelf, doch slechts noodzakelijk voor zo ver zij voerde naar het socialisme. Djilas, die in theorie nog lid was van het parlement, was niet aanwezig. Hij was „enkele dagen de stad uit om rust te nemen". Intussen heeft hij ontslag als parlementslid gevraagd en verkre gen. Volgens berichten uit Zagreb heeft de Kroatische communistische leider Goetsjte Zprljan zelfmoord gepleegd, omdat critiek tegen hem was inge bracht. Hij was aanhanger van Djilas. De lawine in het Oostenrijkse dis trict Vorarlberg hebben voor vijftig mil- lioen schilling schade aangericht en aan honderdtwintig personen het leven ge kost. Te Huizum werden de kortebaan wedstrijden om het provinciale kam pioenschap van Friesland voor vrou wen gehouden, waarbij Tine de Vries uit Korte Zwaag de titel, welke zij ook het vorig jaar veroverde, prolongeerde, zij het na harde strijd tegen haar rivale Martha Wieringa, uit Baard. In de eerste rit sloeg Martha Wieringa Tine met een tijdverschil van 0.18 sec. Mar tha noteerde de snelste tijd, 13,07 sec. tegen Tine de Vries 13,25 sec. Ook de tweede rit won Martha met enkele tienden seconden, doch in de laatste rit noteerde Tine de Vries 16,2 sec., te gen Martha Wieringa 16,24 sec. Het kampioenschap werd derhalve gewonnen door Tine de Vries, tweede werd Martha Wieringa, 3. Annie van der Meer (Tjalhuizen) en 4. Sietske de Boer (Snikzwaag). Naast de dorpentochten worden dit weekeinde en de daaropvolgende twee dagen tal van wedstrijden georgani seerd. De KNSB agenda, die met het uur groeit, ziet er als volgt uit: 30 Januari: Zwolle: Nederlandse langebaan kampioenschappen; Zuid- Beierland: provinciaal kampioenschap Zeeland schoonrijden voor paren, da mes en heren; Wervershoof: kortebaan wedstrijden voor mannen; Uitgeest: kortebaanwedstrijden voor vrouwen om 't kampioenschap distr. Zaanstreek; Ge- nemuidenhardrijderij voor vrouwen Kollumerzwaag en omstreken: wed strijden voor oud-ha,drijders; Vollen- hoven: kortebaanwedstrijden voor man nen; Nieuwe Niedorp: kortebaanwed strijden voor mannen; Veendam: kor tebaanwedstrijden voor mannen; Vrie zenveen: k rtebaanwedstrijden voor mannen; Ernmen: hardrijderij voor mannen op de korte baan; Stiens: hard rijderij voor jongens tot en met 15 jaar; Visvliet-Piete-zeil (Gr.): kortebaan wedstrijden voor junioren. Zondag 31 Januari: Zwolle: Neder landse langebaan kampioenschappen; Wervershoof: kortebaanwedstrijden v. vrouwen; Mli'ddenbeemster: (ijsc. Ba- mestra): wedstrijden over 500, 1500 en 3000 meter om de Bamestra wissel beker; Termunten (Gr.): afvalwedstrijd voor mannen; Ommelanderwijk (bij Veendam): kortebaanwedstrijden voor mannen; Hoogerand: hardrijderij voor vrouwen, revanche Ned. kampioen schap. Maandag 1 Februari: Wieringen: na tionale wedstrijden over 500, 1500 en 3000 meter; Hoofdorp: prov. kampioen schap Noord-Holland schoonrijden voor dames en heren. Dinsdag 2 Februari: Wateringen: pro vinciaal kampioenschap Zuid-Holland: 500, 1500 en 3000 meter; Ze-deren: pro- vineiaal kampioenschap Overijsel schoonrijden voor paren, dames, heren en junioren. (Speciale berichtgeving) J^EES BROEKMAN is Vrijdagavond te Davos gearriveerd. Hij was in de morgenuren per vliegtuig tezamen met Roald Aas uit Oslo vertrokken en via Kopenhagen naar Zilrich gevlogen. Per trein heeft hij de reis naar Davos voortgezet. Zijn nederlaag, het afgelo pen weekeinde te Oslo tegen Andersen geleden, had hem niet somber gestemd Beide keren was het zeer koud ge weest, zo koud zelfs, dat de rijders zo lang mogelijk in de kleedkamers wa ren gebleven en p„s als zij geroepen werden aan de start kwamen. Zowel op de 5000 als op de 10.000 meter was Andersen zeer snel vertrokken en hij, Broekman, had het raadzaam geacHt zich niet ,,stuk" te laten rijden doch wel partij te geven. Vrijdagavond bij de loting van de internationale wedstrijden voor Zater dag en Zondag werden Oscar Olsen, de bekende Noorse schaatsdeskundige en Jan Langedijk, de oud-kampioen van Nederland, die beiden .voor de 15e maal in Davos waren, door de heer G. Haesler, de secretaris van de Interna tional Skating Union en secretaris van de internationale Schlittschuh Club Davos, gehuldigd. Zij ontvingen hét fraaie official-kruis van de club. Het vroor Vrijdagavond 10 graden in Davos, de hemel was helder en de barometer steeg langzaam. Het resul? taat van de loting voor de internatio nale wedstrijden van Zaterdag had, voor wat de Nederlandse rijders be treft, het volgende resultaat: 500 meter: 5e paar: Georges Detaille (België)—Gerard Maarse; 13e paar: Wim van der VoortWim de Graaff; 16e paar: Kees Broekman—Keiler (Duitsland)18e paar: Anton Huiskes —Frans Offenberger (Oostenrijk)- 20e paar: Mannsbart (Oostenrijk)—Henk Schuier. 3.000 meter: 3e paar: HuiskesLivie ro (Italië)5e "aar: MannsbarthSchu ier; 6e paar: Roald Aas—Wim de Graaff; 9e paar; Knut Tangen (Noor wegen)—Gerard Maarse; 11e paar: Wim van c'.er VoortWiggo Hansen (Noorwegen); 17e paar: Kec Broek manKornel Pajor (Zweden). De Nederlandse rijders, v.l.n.r.: Maarse, Schenk, De Graaf en Van der Voort, zijn te Davos reeds vol op aan het trainen voor de Euro pese schaatskampioenschappen, die daar op 6 en 7 Februari zullen wor den gehouden. yfAARTEN en sloten, grachten en singels worden door Thialf in een ijzeren greep gehouden en het laat zich begrijpen, dat de ijssport- verenigingen thans op volle toeren werken. De provinciale kampioen schappen lange baan, provinciale kampioenschappen korte baan voor mannen en het schoonrijden voor paren zijn inmiddels achter de rug en vandaag gaan de korte baanrijdsters uit Noord-Holland en Utrecht elkaar de titel van gewestelijk kampioene te Purmerend betwisten. Voor het eerst sinds 31 December 1950 zullen ook weer dorpentochten worden georganiseerd. Zoal'; ij gisteren reeds publiceerden, zullen op vier plaat sen in Noord-Hollan I de schaatsliefhebbers van start kunnen gaan, t.w. te Hoorn, Alkmaar, Purmerend en Zaandam. Tevens zal in Pprmerend worden gestart voor een 100 km wedstrijdtocht. Startkaarten voor de dorpen- en wedstrijdtocht zijn te Purmerend verkrijgbaar bij café „Het Bruine Paard", Koemarkt 3 te Purmerend. De wedstrijd ral 's morgens om 8 uur een aanvang nemen. De route is als volgt: Purmerend, Monnikendam, Edam .Oosthuizen, Hoorn, Aven horn, Ursem, Stompetoren via Zuidervaart naar West-Graftdijk, Oost- Knollendam, Zaandam door de Wormer naar Jisp en finish te Purmerend. [)E route van de dorpentochten, die vanuit Purmerend worden georga niseerd zijn als volgt: 30 km: Purmerend. Ilpendam. Monnikendam, Edam, Middelie, Kwadijk, Purmerend. 60 km: Purmerend, Monnikendam, Hoorn, Avenhorn, Ursem, Stompetoren, Jisp. Purmerend. 80 km: Pur merend, Monnikendam, Avenhorn, Hoorn, Ursem, Stompetoren, Jisp, Zaandam, Ilpendam, Purmerend. 71J. die Hoorn als startplaats kiezen, kunnen hun startkaarten verkrij gen bij café „Het onvolmaakte Schip". De routes zijn als volgt: SO km: Hoorn, Avenhorn, Ursem, Schermerhorn, Avenhorn. De Hulk en Hoorn. 65 km: Hoorn, Avenhorn, Ursem, Stompetoren, Driehuizen, Graft, Groot-Schermer, Avenhorn, Hoorn. 80 km: Hoorn, Avenhorn, Ursem, Stompetoren, Driehuizen, Graft, Spijkerboor, Jisp. Zaandam, Oostzaan, lip, Ilpendam, Purmerend, Kwadijk, Middelie, Oosthuizen, Scharwoude, Hoorn. Dl startkaarten te Alkmaar zijn te verkrijgen in Paviljoen Kinheim. Vandaar kunnen de rijders met een speciale dienst van de NACO naar de startplaats te Stompetoren worden gebracht. Ook te Stompetoren, in het café van de heerv. Zwart, zijn startkaarten verkrijgbaar. De routes luiden: 30 km: Stompetoren, West-Graftdijk, Oost-Graftdijk, De Rijp, Schermerhorn, Stompetoren. 65 km: Stompetoren, West-Graftdijk, Spij kerboor, Jisp, Purmerend, Oostbuizen, Hoorn, Avenhorn, Ursem Stompe toren. 80 km: Stompetoren, West-Graftdijk, Jisp, Zaandam, Purmerend, Oosthuizen, Hoorn, Avenhorn, Ursem, Stompetoren. gTART en finish van de dorpentochten, die vanuit Zaandam vertrekken, vinden plaats bij „De Posthoorn". Stationstraat te Zaandam. De routes zijn als volgt: 30 km: Zaandam, Oostzaan, Den Iilp, Ilpendam, Purmerend, Jisp, Kalf, Zaandam. f5. Zaandam, Oostzaan, Den lip, Ilpendam, Monnikendam, Edam, Middcue. Kwadijk, Pui-merend, Jisp, Kalf, Zaandam. «f-??1!- ^-aj)nciam. Oostzaan, Den lip, Ilpendam, Monnikendam. Edam, Middelie, Oosthuizen, Scharwoude, Hoorn, Avenhorn, Ursem, Schermer- hom, stompetoren. Zuidervaart, Driehuizen, Graft, Spijkerboor, Jisp, Kalf, Zaandam. Speciale berichtgeving HET FEIT, dat het bestuur van de K.N.S.B. heeft besloten de na tionale kampioenschappen in het hardrijden te Zwolle uit te schrij ven en te laten doorgaan, heeft grote teleurstelling bij de Neder landse rijders te Davos gewekt. ^NTON Huiskes en Gerard Maarse hebben een ogenblik het plan op gevat om de wedstrijden te Davos van dit weekeinde te laten schieten, en hals over kop de trein naar Ne derland te nemen teneinde Zaterdag en Zondag te Zwolle te starten. Het was hun bedoeling geweest, indien een van beiden de titel had veroverd, de kampioensmedaille niet te aanvaar den als bewijs, dat zij en de te Davos achtergebleven rijders de wedstrijden te Zwolle als officieuze kampioen schappen beschouwen. Na overleg met Klaas Schenk zag men van dat plan af. Wel werd besloten om een telegrafisch protest te zenden aan het bestuur van KNSB en aan dat van de IJsvereniging te Zwolle, Dit tele gram, Vrijdagmiddag uit Davos ver- zonden, had de volgende inhoud: „Vaststelling nationale kampioen schappen dit weekeinde morele klap voor de gehele ploeg stop verzoeke dringend wijziging in officieuze wed strijd anders aanvaard ik geen verde re consequenties stop namens de ploeg Klaas Schenk". Tot zover het protest van de rij ders te Davos. In de middag arriveer de heer H. Roos, voorzitter van de """missie voor het hardrijden van de KNSB die onmiddellijk na aankomst en op verzoek van de jongens een lang gesprek met hen heeft gevoerd, waarin de rijders verscheidene bezwa ren tegen de gang van zaken in de bond en in het bijzonder ten aanzien van de training, en de verdere voor- Vergeleken bij het vorig jaar is het totaal bedrag aan prijzen en premies voor de Ronde van Frankrijk 1954 verhoogd met 9 millioen francs. Het beloopt namelijk 38.445.000 francs (on geveer 390.000 gulden), als volgt ver deeld: etappeprijzen totaal 10.550.000 francs; algemeen klassement (totaal 45 prijzen) 6.985.000 francs; ploegen- klassement totaal 10.300.000 francs puntenklassement totaal 2.000.000 fr bergklassement totaal 2.500.000 francs; premies voor de strijdlustigste renner totaal 2.800.000 francs; premies voor de grootste pechvogel totaal 560.000 francs; francs; dagpremies voor drager gele trui totaal 2.500 000 francs. Nummer 1 van het individuele al gemene klassement (opgemaakt aan de hand van de tijden) dus de winnaar van de tour, ontvangt 2 millioen francs en nummer 1 van het puntenklasse ment 1 millioen francs. De winnende ploeg van de Challenge Martini (ploe- genklassementl krijgt ditmaal 3 mil lioen francs uitgekeerd 1 millioen méé- ,!95'' tnen N*d®rlandse ploeg de Challenge won. bereiding voor het seizoen naar vo ren hebben gebracht. Dat deze at- mospheer niet bepaald gunstig is voor het behalen van goede resulta ten en^ snelle tijden is zonder meer duidelijk. Aan de andere kant heeft het gesprek verhelderend gewerkt, zodat de prikkel om het uiterste te geven wellicht, naar wij hopen, is teruggekeerd. De rest van de dag is verder op rustige wijze verlopen. Niemand heeft meer op de schaats gestaan. Met het slijpen van het staal gingen uren heen. Massage en het nemen van een bad stonden op het program ma en in de vooravond werd er een bezoek gebracht aan een prefabrica ted huis, dat dezer dagen door de Zwitserse regering en door bemidde ling van het Zwitserse Rode Kruis naar Nederland wordt gestuurd voor hulp aan het rampgebied. De Rotterdammer Kokkie van der Eist heeft bij nationale langebaanwed- strijden te Middelstum de 500 meter in 46,3 sec. gewonnen. Deze tijd ligt 0,3 sec. beneden het sinds .8 December 1933 op naam van Teun Hooftman staande Nederlands record. Of Van der Elst's prestatie als nieuw natio naal record erkend zal worden is evenwel afhankelijk van het feit, of aan de door de KNSB gestelde voor waarden bij recordverbeteringen vol ledig is voldaan, waartoe door de betreffende bondsinstanties eerst het proces-verbaal van deze wedstrijd zal moeten worden bestudeerd. Van der Eist, die tezamen met een aantal rij ders van de NVBHS in twee invitatie nummers (500 en 1500 meter) uit kwam, zegevierde ook op de 1500 me ter in 2 min. 37,9 sec. De uitslagen luiden: 500 meter: 1 Van der Eist (Rotter- m), Sec-I 2 Dijkstra (Heeren- veen) 49.9 sec.; 3 Van der Berk (Noord Brabant) 51,6 sec.; 4 Doets (Loosdrecht) 51,9 sec.; 5 Bandtt Pur merend) 52.— sec. 1500 meter: 1 Van der Eist 2 min 37,9 sec.; 2 Doets 2.38,8; 3 Bandt 3.39; 4 Hopman (Egmond aan Zee) 2.41- 5 Koorn (Winkel) 2.44. pe ijsclubs Aartswoud, Langereis, Nieuwe Niedorp en Winkel, tezamen verenigd in het district Niedorp van de Ijsbond Hollands Noorderkwartier, hebben voor Maandag een wedstrijd en toertocht over dertig kilometer uit- geschreven. Start en finish liggen op de Rijd. De navlgende route is uit gezet: Rijd - Laat - Verlaat - Lange reis (Mallegat) - Ringsloot - Stoom gemaal Aartswoud - Groetkanaal - Kolhorn - Kanaal naar Rijd.' De deel nemers die de t ertocht uitrijden, ont vangen een insigne. voetbal-, korfbal- en hockeywed strijden welke voor Zondag op het pro gramma staan, zullen in verband rst de gesteldheid van de terreinen worden afgelast. Het wedstrydprogramma van i» verschoven naar Zondag Februari.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 7