Het ziet er met de woningbouw in onze stad zeer somber uit Aanvullend volume zal maar 150 woningen bedragen Agenda Subjectief Kapitein twee weken uit zijn bevoegdheid ontzet 1 J De Alkmaarse Raad protesteert tegen gasloze uren De begrotingsbehandeling gaat Dinsdag verder Sinjoro Presiden to Aanloopje Financiële nood In de nesten Extra afschrijving Schouwburgzaal I ;f I 1 WMWf fit li li De Barracuda strandde Overmacht9 meent ivethLeesberg MARKTBERICHTEN ZATERDAG 30 JANUARI 1954 ;r je J-JET GROOTSTE DEEL van de besprekingen in de raad is gisteren gewijd geweest aan de beantwoording door de leden van het college van B. en W. De vergadering kreeg 's middags een ietwat sensationeel begin toen mevrouw Holzmiiller-Teengs (VVD) de gasvoorziening aan sneed door op te merken, dat het haar verbaasde, dat de productie geen gelijke tred had gehouden met het verbruik, dat men aan de hand van de verkochte gasapparaten grotendeels had kunnen nagaan. Deze steen, die met een plons in het rustige water van de Raadssloot terecht kwam veroorzaakte vele rimpels op het oppervlak. Er ontstond een levendige discussie, waarover men in het kort elders in dit blad kan lezen. Toen de rust was weergekeerd kon op de begroting worden over geschakeld. Het was negen uur in de avond vóórdat het college zijn beantwoording had beëindigd en de raadsleden in tweede instantie aan het woord konden komen. Tot opzienbarende onthullingen is het gisteren niet gekomen. Wel deelde de wethouder voor volkshuisvesting mede, dat Alkmaar mag rekenen op een aanvullend bouwvolume van 150 woningen, maar hij voegde er aan toe, dal het er met de woning bouw voor de komende jaren somber uitziet. Wethouder Holsmuller (WD) begon zijn beantwoording met te con stateren, dat hij er vrij goed was afge komen, ondanks het bombardement van vragen, dat de vroegere wethouder van onderwijs, de heer Bakker, op hem had afgevuurd. Wel had het hem be vreemd, dat de heer Bakker had aange drongen op het bekend maken van het advies van de schoolhoofden betreffen de de posten die zij op de begroting willen zien opgenomen. De vragenstel ler heeft dit voorheen evenmin gedaan, aldus spr., en terecht, want het betreft hier een vertrouwelijk rapport. Spreker zegde toe binnenkort te zullen komen met het vtoorstel tot subsidiëring van de speeltuin te Oudorp en dat alles in het werk wordt gesteld de Handels school uit te breiden met een vijfde leerjaar. Tegen de invoering van een nieuw schoolrapport koesterde spr. ernstige bezwaren. Op de Kohnstammschool is gebleken, dat er met het nieuwe systeem niet is te werken. T.a.v. de uitbreiding van het muziekonderwijs op de scholen maande de wethouder aan tot grote voorzichtigheid. Er wordt reeds veel op dit gebied gedaan. Het college is niet bereid het subsidie voor de jeugdorganisaties te verhogen. On derzocht zal worden of een derde naai machine moet worden aangeschaft voor de openbare Ulo-school. Als zou blijken, dat voor het kookonderwijs op de BLO- school onvoldoende crediet aanwezig is, verklaarde spr. zich bereid een extra crediet vcor dit doel te verschaffen. Op de vraag van de heer Huisman om de financiële gelijkstelling zoveel mogelijk toe te passen op alle takken van onderwijs, zei spr., dat wanneer dit noodzakelijk zou zijn op zijn steun ge rekend kan worden. Spr. geloofde niet, dat het openbaar onderwijs bij het bij zonder onderwijs ten achter zou worden gesteld, zoals de heer Bakker had ge vreesd. Het gaat goed met de Overdekte, zei wethouder Venneker (KVP) en hij kon zich daarom niet voorstellen, dat er met de vaststelling van de beheers vorm der inrichting zo'n verschrikke lijke haast is. Spr. stelde evenwel een prae-advies over dit punt in het voor uitzicht en betoogde tevens de verla ging van de tarieven te bekijken. Hij kon over de door mevrouw Sloof geniemde wachtgelder niets anders zeg gen dan dat nagegaan zal worden of een herplaatsing van de desbetreffende SINJORO KNUISTINGH NEVEN Esperanto De Alkmaarse gemeenteraad, die gewend is aan ronde, Hollandse woorden, keek gisteravond zeer verbaasd naar de heer Knuistingh Neven CPNuit wiens mond plotseling de volgende woorden de zaal inkwamen: „Sinjoro Presidento. La detala klarigo de Sinjoro Bak ker kun plue la klare verkita. dezir esprimo konvinkit min pri la neceso konsenti la petitan subvencion, nomitan en la dezir esprimo. Pro tio ni absolute adheras al tiu propono". Aanvankelijk vreesde men, dat het Russisch zou zijn, maar de op heldering van het raadsel was vrij eenvoudig. De heer Knuistingh Neven vertelde in het Esperanto, dat de uitvoerige verklaring van de heer Bakker met de daarnaast duidelijk gestelde motie, hem de overtuiging had gegeven, dat de subsidieaanvraag diende te wor den ingewilligd. Hij zei zich dan ook volledig achter het voorstel te zullen scharen tieve maatregelen worden genomen. Er wordt gewerkt aan een gewijzigde beheersvorm van het Centraal zieken huis. Een reorganisatie van de gezond heidszorg is over het algemeen een vereiste van het grootste belang en de raad zal hierbij nauw worden be trokken. Spr. toonde zich voorstander van een schooltandartsendienst voor Alkmaar alleen en zag de noodzaak van een massale inenting tegen diplitherie niet in, omdat 't aantal gevallen sinds 1948 schommelt tussen 1 en 6. Het subsidie voor het consultatiebureau voor alcoho lisme zal van f 200.tot f 300.worden verhoogd. BS WETHOUDER VENNEKER woningnood blijft persoon mogelijk is. Voortaan zal bij de behandeling van de begroting een gespecificeerde lijst van subsidies wor den verstrekt. Spreker ging vervolgens uitvoerig in op enkele opmerkingen, die t.a.v. de subsidies waren gesteld. De objecten voor de sociale werk voorzieningsregeling zullen zoveel mo gelijk worden uitgebreid. Het is van groot belang, dat er in Alkmaar een goede sociale werkplaats wordt ge sticht, die ook geschikt moet zijn voor mensen uit omliggende gemeenten. De moeilijkheid is, waar de werkplaats moet worden gevestigd. Omtrent de kruidentuin kunnen nog geen prognoses worden gedaan. Het ex periment is ten dele geslaagd, aldus spr. In antwoord op de vragen over het subsidie aan de Stichtingen voor Be jaardenzorg, zei wethouder Venneker, dat de twee groeperingen krijgen wat ze hebben gevraagd tot een maximum van 75%. Spreker kon zich voorstel len, dat de RK vereniging verlangend uitziet naar betere huisvesting en hij wees in dit verband op het werk van de Stichting Alkmaarse Bejaarden zorg, die zelf f 1009,bijeen bracht en zelf een ander gebouw zocht en in richtte. Over het opvangcentrum zei de wet houder, dat de uitgave van ruim f 6000,voor dakloze gezinnen (waar onder één gezin, dat de gemeente f 2000,heeft gekost) zeker lager ligt dan een exploitatie van zulk een in richting. Er bestaan dan ook geen plan nen hiertoe over te gaan. De financiële nood van velen is hoog, zei spreker, maar ik weet, dat er door Maatschappelijk Hulpbetoon en kerkelijke en particuliere liefdadi ge instellingen veel wordt gedaan om dit leed te verzachten. Een belangrijke stap in de richting van de opheffing der armen zal ook zijn de opruiming van de krotten. Er zijn kinderen, die naar de bioscoop gaan omdat ze 's avonds practisch niet in huis kunnen zitten. Wanneer de koude aanhoudt zal overwogen wor den de ondersteunden een toeslag te geven, zo zei spreker tot de heer Knuistingh Neven. Hij wees er echter op, dat de winter laat is ingetreden en dat de kolenhandelaren zelfs, on danks deze kou, niet aan de omzet van verleden jaar kunnen toekomen. „Als ik hatelijk zou zijn, zou ik hebben gezegd, dat deze kou uit Rus land komt", zei de heer Venneker, „maar ik zeg het niet". Een ernstig woord sprak hij over de huisvesting hier ter stede. Talloze gezinnen verkeren met de woonruim te in een positie, die haast niet is te tolereren. Tot de heer Berkhouwer zei de heer Venneker, dat er van rigoureuze maat regelen ten opzichte van arbeiders, die in Alkmaar zijn komen wonen en hun werk hier naderhand hebben verloren, geen sprake kan zijn. Wij staan voor een buitengewoon moeilijk jaar. Er is niets in aanbouw., slechts zijn enkele verschuivingen mo gelijk door het gereed komen van het F. H. Ringershof. Deze zomer zullen we hard moeten zijn en iedereen, die om een woning komt, moeten afwijzen. Dit is bewijs voldoende, dat de wo ningnood helaas niet van aflopende aard is. „Droeve" omstandigheden hebben er toe geleid, dat ik, na 23 jaar aan de andere kant, nu aan deze kant van de tafel ben komen zitten, zo begon wet houder Hoy tink (Prot. Chr.). Met betrekking tot de verpleegruimten in het Centraal ziekenhuis zei spreker, dat daar inderdaad de top is bereikt. Er moeten zo spoedig mogelijk defini- £)E ruimte in het stadhuis is te klein, We moeten dus uitbreiden en dat zo doen, dat we voor de eerstvolgende ja ren zijn gedekt, aldus spreker. Er moet heel wat gebeuren en het bedrag van f 500.000 is dan ook alleen maar een aanloop. Dit werk zal zo spoedig mo gelijk worden voorbereid door een be kwaam architect. De vloerbedekking, die van 1913 da< teert, zal worden vernieuwd. Er is een crediet van f 10.000 uitgetrokken. Een geluidsversterking achtte spr. niet no dig. Met een beetje uitzetting van de stem komen we er ook wel. Het college aldus spr., beraadt zich ernstig over de bestemming van de Muziektuin, het zorgenkind van de gemeente. De restau ratie van oude gebouwen heeft de aan dacht van het college, evenals de stich ting van een wijkgebouw aan de Om val. De raad heeft zich met het besluit tot demping van de Schelphoek in de nes ten gebracht, aldus wethouder Hoytink. Er is geen rekening gehouden met de Uitwaterende Sluizen' en de woonsche pen. Tot vandaag is het nog de vraag waar we met de 33 woonschepen naar toe moeten. Wij zijn er nog niet aan toe 8'A ton te voteren voor een woonsche penhaven. Over 't huisvestingsvraagstuk zei de heer Hoytink, dat we Alkmaar moeten zien als een woonstad. We zijn een cen trumgemeente voor Noord-Holland- Noord en we moeten er vopr zorgen, dat de mensen, die hier werker^ hier ook kunnen wonen. Prettige woonwij ken voor de arbeiders, middenstands woningen en villawijken zullen voor dat doel moeten worden opgetrokken. We mogen niet, door subjectieve nor men geleid, komen tot een devaluatie van ons woningtype. Laten we waken voor toestanden, waarvan we later het grootste berouw zouden krijgen. De bouw van de woningbouwveren. kan de toets der critiek zeker doorstaan. Daar naast hebben we eveneens behoefte aan particuliere bouw met voldoende ga ranties. Waar we gebrek aan hebben is een beleggingsmaatschappij, die bereid is huurmiddenstandswoningen te bou wen. WETHOUDER HOYTINK grote offers Het bouwvolume van 199 is gering, maar niet onbillijk, aldus spreker. Be rekend is, dat uit het migratie-over schot nog 150 woningen kunnen worden verwacht. Van dit aantal heeft het col lege 70 pet. bestemd voor woningwet- bouw, 20 pet. voor de particuliere bouw en 10 pet. reserve, o.a. voor woningen voor moeilijk plaatsbare gezinnen. Door het animeren van de bouw in de particuliere sector hoopt men het aan tal woningen nog te verhogen. Plannen voor een financiële regeling zijn in voorbereiding. Zij zullen een groot of fer van de gemeente vragen, zo zei de heer Hoytink. Spreker was van oordeel, dat de mensen, die buiten Alkmaar werken niet moeten worden verjaagd. Hij meende in de steeds groter wordende industrieplaatsen een ernstig zedelijk gevaar te zien. Gevestigde industrieën kullen zoveel mogelijk worden gehol pen. De bereidheid daartoe is aan wezig. De heer Hoytink bracht tot slot het meerjarenplan ter sprake en toonde zich verheugd, dat er 2 mil- lioen voor de riolering is uitgetrokken, We zullen moeten streven klaar te zijn op het tijdstip, dat de woningnood is opgeheven en met de krotopruiming kan worden begonnen. Als een van de oorzaken van de geringe industrial! satie noemde spr. de slechte verbin ding over het Noordzeekanaal. De kwestie van de straatnamen komt vol gende week aan de orde, zo zei spr, Het college heeft besloten het verzet te eren door de vernoeming van Fritz Conijn. Dit punt zal echter later wor den behandeld. He! belangrijkste punt betreffende de bedrijven is het opheffen van de retributies en het bestemmen van .de vrijkomende bedragen voor extra afschrijvingen. Met deze woorden be- ZATERDAG. HARMONIE THEATER, 7 en 9.30 uur: Berlijn, stad van avontuur (18 jr). CINEMA AMERICAIN, 7 en 9.30 i uur: Dwars door de vuurlinie (14 jr). REX THEATER, 2.30, 7 en 9.30 uur: Bekentenis ener liefde (18 jr). VICTORIA THEATER, 7 en 9.30 uur: The snows of Kilimanjaro (18 jr). GULDEN VLIES, 7.30 uur: Halter revue. WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uur: Feestavond Person, ver. Machinefabriek CAFE TOM, 2.30 uur: Ver. Land eigenaren: 7.30 uur; Feestavond Kath. Grafische Bond. OUDEGRACHT, 7 uur: Hardrijderij. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Scrooge en Marley (a.l.) N.-SCHARWOUDE. Tivoli, 7.30 uur: In de klauwen der Maffia (18 jr). ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. GULDEN VLIES, 7.30 uur: Halter revue. WAPEN v. HEEMSKERK, 7.30 uur: Openb. dansavond (ork. Tonny Bak- kenes). BERGEN. Rustende Jager, 2.30 uur: Als Zaterdag; 8 uur: Mein Herz darfst du nicht fragen (18 jr). N.-SCHARWOUDE. Tivoli, 3.30 uur: Muiterij op goudschip (14 jr); 7 en 9.30 uur: In de klauwen der Maffia (18 jr). MAANDAG HARMONIE THEATER, 8 uur: Ber lijn, stad van avontuur (18 jr). CINEMA AMERICAIN, 8 u.: Dwars door de vuurlinie (14 jr). REX-THEATER, 2.30 en 8 uur: Be kentenis ener liefde (18 jaar). VICTORIA THEATER, 8 uur: The snows of Kilimanjaro (18 jr). GULDEN VLIES, 8 uur: Cabaret avond fa. Schipper. WAPEN v. HEEMSKERK, 8 uur: Solex-club; 8 uur: Alkm. Rijwielhan- delarenbond. OUDEGRACHT. Schaatswedstrijden voor de jeugd. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Scrooge en Marley (a.l.) DOKTERSDIENST Tijdens het weekend wordt de dok- tersdienst waargenomen door de art sen: J. Lourens, Oudegracht 297 (telef. 2892) en R. T. Westerkamp, Emmastr. 93 (telef. 4357). HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Zaterdag 0.16 12.25 Zondag 1.05 13.32 Maandag 2.07 14.26 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Zaterdag 0.15 12.30 18.15 6.30 Zondag 1.10 13.37 19.10 7.37 Maandag 2.12 14.31 20.12 8.31 de reserves een zo gunstig onthaal had gekregen. De suggestie van de heer Coerts om het geld, dat niet voor de stadsfeesten behoeft te worden aange sproken, over te hevelen naar het Rip- ping-Bunnikfonds werd door B. en W. overgenomen. Dit fonds zal tot f 100.000 worden aangevuld, waérvan de reve nuen bestemd zullen worden voor stu diebeurzen aan stadgenoten. gon wethouder Leesberg (KVP) zijn beantwoording. Hij meende, dat deze zaak terdege is voorbereid. Het is mogelijk dat men de balans van de bedrijven toetst aan de vervangings waarde. Voor de overheidsbedrijven zal dit niet worden gedaan omdat men dan voor catastrophale tekorten komt te staan. Er moet echter wel iets ge beuren en dat geschiedt door extra afschrijvingen. Wanneer wij niet redelijk afschrij ven moeten wij door deze investerin gen later overgaan tot tariefsverho gingen. Spr. zou dit zeer betreuren. Als de bewoners zelf bijdragen, zal aan de verlichting van de Omval aan dacht worden besteed. De TL-verlichting van het Waag gebouw noemde spreker efficient en het meest voordelig. Over de gasvoorziening kop van Noord-Holland zei de heer Leesberg, dat de vorm, die door de raad met algemene stemmen is gekozen, moet blijven bestendigd. Zowel de privaat rechtelijke als publiekrechtelijke on dernemingen zitten nu met dezelfde moeilijkheden ten opzichte van de gas voorziening. Als beheerder van de portefeuille van financiën gaf burgemeester Wy- t e m a zijn visie op het begrotingsbe leid. Als een gemeente er niet in slaagt de begroting uit de gewone middelen te dekken en er wordt een beroep ge daan op een extra uitkering uit het gemeentefonds dan zal die begroting worden onderzocht door de regering, die zeker niet tot een uitkering zal overgaan alvorens de belastingen en op centen tot de door de overheid te be palen hoogte zullen zijn opgevoerd. Ook de reserves zullen bij deze be oordeling een rol spelen en t.a.v. de kapitaalwerken zal eveneens een on derzoek worden ingesteld. Dit extra toezicht achten B. en W. ongewenst. Het is verantwoord van het gemeen tebestuur de grootte van de te vragen extra-uitkering niet boven een zekere hoogte te doen uitgaan en verder de begroting sluitend te maken met be hulp van de batige saldi. Het zou niet juist zijn het Rijk meer dan nodig is binnen de werkingssfeer van de ge meente te betrekken. Het verheugde spr. dat het voorstel met betrekking tot de bestemming van Het stichten van een schouwburg zaal kan naar de mening van burge meester Wytema niet geheel worden overgelaten aan het particulier initia tief. Anders zou dit al eerder met voorstellen zijn gekomen. B. en W. hebben bezwaren tegen de vervanging van de legpenning door een gebruiksvoorwerp. De penning heeft een ideële waarde. Over het algemeen wensen B. en W. het wonen van gemeente-ambtenaren buiten de gemeente niet, tenzij het ge- zondheidsrednen betreft. De commandant van de brandweer heeft het genoemde rapport aan B. en W. uitgebracht. Overigens meende spr. dat het verstandiger is over deze kwes tie in het openbaar zo weinig mogelijk te spreken. Getracht zal worden de bedelarij op 8 October en ook tijdens de feestdagen zoveel mogelijk tegen te gaan. Het voorstel van de heer Koot om volksconcerten in te voeren zal burgemeester Wytema in het bestuur van het Noordholl. Philh. Orkest brengen. De Volksuniversiteit zal voor het cursuswerk bij een tekort op een bijdrage kunnen rekenen, maar voor het Esperanto zal geen subsidie worden verstrekt. Spreker vond het Esperanto niet de onder alle omstandigheden aan gewezen internationale taal. B. en W. zijn wel bereid mede te werken aan het stichten vgp een Ob servatie-huis voor Pro Juventute. Een subsidie voor het vormen van een pot' je zullen zij niet meer beschikbaar stellen. De muziekverenigingen, aldus de burgemeester, hebben zeker onze be langstelling. Zij doen goed cultureel werk, maar realiseren zij zich wel dat zij de enige muziekgezelschappen zijn die rechtstreeks gemeentelijke steun ontvangen? Daar tegenover leveren zij een contra prestatie op officiële feest dagen. Spr. zeide de besturen te heb ben opgewekt meer concerten te geven De heer Berkhouwer (VVD) heeft tijdens de raadsvergadering een verklaring afgelegd, waarin hij zei, dat de Alkmaarsche Cou rant geen spreekbuis is van de V.V.D., zoals de heer Coerts had beweerd. Tussen dit blad en de VVD bestaat geen enkele officiële binding en nog minder een offi- cieuse. Dat men spreekt over subjectieve raadsverslagen is voornamelijk te herleiden tot het feit, dat men zich in zijn persoon lijke ijdelheid te kort gedaan acht doordat niet al het gespro kene wordt weergegeven. Het had spreker bevreemd, dat juist de heer Coerts dit punt had aan geroerd. Hij had in Het Vrije Volk van Vrijdagmorgen merk waardigerwijs alleen maar een verslag over die sprekers aange troffen, die tot de P.v.d.A. beho ren. Als men dus zo gauw op zijn teentjes is getrapt mag men eerst de hand in eigen boezem steken. „Ik neem aan", aldus de heer Berkhouwer„dat mijn uitlating niet in Het Vrije Volk wordt op genomen. Ik heb er overigens geen behoefte aan". in de Muziektuin. Als daar regelmatig concerten worden gegeven kunnen zij ongetwijfeld meer donateurs winnen. Een bedrag van rond f 10.000 aan her inneringen (bekertjes voor de school jeugd) achten B. en W. te hoog. Zij staan echter niet afwijzend tegnover een blijvend aandenken, mits dit tegen een lagere prijs dan voorgesteld, kan worden aangeschaft. In tweede instantie werd door da raadsleden opnieuw de strijdbijl opge nomen en vooral bij het duel tussen P. v. d. A. en K. V. P. werd er flink op in gehakt, zonder dat men de wor tels kon vinden, die de stevige reuzen in de raad vast houden. Maar spaan ders vielen er genoeg. Over het alge meen deden zich geen nieuwe gezichts punten voor. Het was een vrij nauw gezette hcrhalir^' van de opmerkingen, die in de loop van Donderdag reeds waren gemaakt. Dinsdagavond om half acht worden de besprekingen voortgezet. Het motorschip „Barracuda" dat geladen met piekijzer in het begin van het vorig jaar te Bergen aan Zee strandde. f» De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam heeft de kapitein van het ms. „Barracuda", L. H. V. te Rotter dam, mede schuldig bevonden aan de stranding van zijn schip tijdens een dikke mist op de kust nabij Bergen aan Zee gedurende de reis van Svel- gen naar Antwerpen op 20 Februari van het vorig jaar. Met behulp van twee sleepboten is het schip daarna vlot gebracht. Deswege heeft de raad de gezagvoer der gestraft met het ontnemen van zijn bevoegdheid om als kapitein te varen op zeeschepen voor de tijd van twee weken. De raad meent, dat de kapitein niet zorgvuldig heeft genavigeerd, doordat hij op de gis heeft gevaren en op een gegeven moment heeft na gelaten een bestek door peiling met verzeiling te construeren, zodat men niet wist hoe ver het schip uit de kust voer. Men heeft ook verzuimd (Van een onzer redacteuren). In de Alkmaarse gemeenteraad is gis teren geprotesteerd tegen de verminde ring van de gasdruk door de N.V. Gas voorziening Kop Noord-Holland. Ook de gemeenten Harenkarspel en War- menhuizen hadden naar ontstemming ge uit in een telegram, waarin ernstig be zwaar werd gemaakt tegen de genomen maatregelen, die niet in overeenstem ming werden geacht met een goede bedrijfsvoering. In het telegram, dat ondertekend was door burgemeester H. Nolet, werd "„et beroep op over macht verworpe en de eis gesteld, dat contractuele verplichtingen door de N.V. zullen worden nagekomen. Hoewel de raad van oordeel was dit telegram niet aan hem had behoren te worden gericht, sprak ook hij zijn ont stemming uit over de situatie, waarin Noord-Holland is komen te verkeren. Een vorst van 8 of 10 graden is toch niet zo abnormaal, dat men daar geen rekening mee had kunnen houden, zo werd -pgemerkt. De wethouder van de lichtbedrijven mr A. J. M. Leesberg, betreurde de noodtoestand, die hij weet aan overmacht. Er zullen maatregelen worden genomen, dat dit het volgend ja niet meer gebeurt. Hiervoor zal een nieuw toestel voor 50.000 kub. mtr moeten worden aangeschaft. Gewezen werd op de achterstand, die men door de oorlog in de vervanging en ver nieuwing van de installaties heeft ge kregen. Burgemeester mr H. J. Wytema bestreed de opmerking, dat hier sprake kon zijn van een onjuiste bedrijfsvoering. Er is geen enkele economische bedrjjfsvoe- ri..g mogelijk als men met 50 pet. re servecapaciteit moet re&enen zo zei hij. Niet de 10 graden vorst doch het enorme verbruik, dat van 70.000 op 100.000 kubieke meter sprong, is oor zaak van deze toestand. De raadsleden bleven op hun standpunt, dat de N.V. Gasvoorziening dit risico nooit had mo gen nemen. een radiobestek van de wal te vragen, zo merkt de raad op, hetgeen betrouw baarder moet zijn dan de eigen peilin gen van het met ijzer beladen schip en men liet na, de peiling van IJmui- den, die gezien de stranding bij Ber gen niet goed kan zijn geweest, meer malen te herhalen. De raad neemt bij zijn strafmaat in aanmerking, dat de kapitein wel voort durend op de brug is geweest. ALKMAAR, 29 Jan. Witlof A 35— 64 en B 1530; rode kool 69,50; sa- voye kool 67; groene kool 711; spruit- kool A 2966 en B 1528; boerenkool 10 —25; andijvie 49—56; rode bieten 5—7,50; winterpeen 58,50; waspeen 1024; uien 2,509 en idem nep 10; prei 21.5039.50; selderie 2234.50; knolselderie 10,50; ap pels: Glorie van Holland Hl 31—33 en H II 1224: peren: Gieser Wildeman II II 25 en H I 28, St. Rémy H I 22—26 en K 17 en Winterjan H I 2530. BROEK OP LANGENDIJK, 30 Jan. 12.000 kg uien 7,8011,20 en grove 6,40 10; 7600 kg groene kool 10—20; 16.000 kg gele kool A 7,2—9,30 en B 6,50—6,80; 11.000 kg rode kool A 7—10,20 en B 6— 6,20; 1400 kg bieten A 6,40; 1350 kg witte kool 5,50; 900 kg witlof I B 53—55 en II B 42; 800 kg spruiten 31—50. NOORDSCHARWOUDE, 30 Jan. 7000 kg Uien 10.7011.20, grove 9.20— 9.70, drielingen 10; 12000 kg Rode kool A 7—9.80, B 6—6.10; 1000 kg Gele kool 10—1010; 1000 kg Groene kool 12.90— 16; 40.000 kg Deense witte 5.50; 400 kg Witlof: I 46, II 42 en III 30. Doorge draaid: 5000 kg Rode kool. ZWAAG, 29 Jan. '54. - Uien 1—9.40, bieten 5o. —si 824, gele bew. kool 6.50, gro ne kool 712.10, rode kool 610.70, boerenkool 1215, spruit- kc"l c lof 2656, breekpeen 56, andijvie 55, Goudreinet 30, Jona than 2546, Ci -férence 4663, Winter jan 1424. OBDAM, 29 Jan. '54. 20.000 kg uien 11.20—11.80, grof uien 9.80—10.30, drielingen uien 10.5011.50, nep uien 27.50, 30.000 kg peen B 5—5.30, peen E 5—5.30, 1700 kg gele kool 7.30, 1200 kg spruiten 2352. WOGNUM, 29 Januari. Witlof a 45 —52. witlof b 39—46. witlof c 28—36, stek 1832. aanvoer 6000 kg; spruitkool a 4161, spruitkool b 2443, aanvoer 4000 kg; uien middel 10.50, uien grof 9.10, afwijkend 1.70—6.20, rode kool 68.70, groene kool 8.1013.40, boeren kool 619. prei a 1526, prei b 14— 22, breekpeen b 55.10, breekpeen e 5—6.20, Jonathan 2646, Wiriterjan 15 22.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 9