Achttien ijsslachtoffers in binnen- en buitenland Onzichtbare donderwolk boven Berlijnse conferentietafel De huidige sfeer is te... vriendschappelijk Molotov zal tegenvoorstel van Eden-plan lanceren Maandag i Fehr. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No. 26 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Zeer koud winterweer duurt voort WEERBERICHT Italiaanse kabinet afgetreden Fanfani verloor de slag Man smokkelde koffie in zijn kunstbeen.... Stad bij Rangoon in de as gelegd Auto's rijden al naar Marken Raadsman der Rosenbergs overleden Lot van Duitsland in Molotovs handen Ruim zevenduizend deelnemers aan de Dorventochten Voorlopig geen Duitsers bij de besprekingen „Amsterdam" reed op melkijs.... Nijldelta geschokt Trein reed menigte demonstranten in Bij hulde aan Naguib Massale invasie van sprinkhanen in Oost-Afrika Ernstig verkeersongeluk in Canada Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.— elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal f 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.52 In Wormer werden yszeilwedstrij- den gehouden. De deelnemers vlie gen met een vaart van 00 km over het ijs. een geringe stijging van de temperatuur, werd het giste ren al weer belangrijk kouder. Een hoeveelheid zeer koude lucht, uit Oost-Europa afkomstig, stroomt nu over ons land. De af gelopen nacht kwam op de mees te plaatsen in ons land meer dan 10 graden, in het Zuid-Oosten zelfs meer dan 15 graden vorst voor. De kansen voor de Elfste dentocht, die voor Woensdag is vastgesteld blijven door het aan houden van de strenge vorst gun stig. Boven de Noordzee, waar de lucht warmer is dan boven het land, komen sneeuwbuien tot ont wikkeling, welke enige van onze Waddeneilanden onder een enkele centimeters dikke sneeuwvacht hebben gelegd. Het grootste deel van de week verwachten wij nog een aanhouden van het koude tot zeer koude winterweer met Oos tenwinden en een toenemende kans op enige sneeuw. Verwachting tot morgenavond: DEZELFDE TEMPERATUREN Weinig bewolking. Meest matige, morgen overdag nu en dan krach tige wind tussen Oost en Zuid oost. Vannacht en morgenoch tend overwegend strenge, mor genmiddag matige vorst. Dinsdag: Zon op 8.20, onder 17.28 Maan op 7.39, onder 16.09 Na een debat van vier dagen in de Italiaanse Tweede Kamer en een daar op volgende stemming is de twaalf da gen oude regering-Fanfani afgetreden. Bij het stemmen over het regerings- prograi. ma verklaarden 303 afgevaar digden zich tegen Fanfani, 260 leden stemden voor. Direct na het bekend worden van de uitslag begaf Fanfani zich naar het Quirinaal om president Einaudi zijn ontslag aan te bieden. Men verwacht, dat de president in het begin van de?e week zal beginnen met zijn politieke besprekingen ten einde een nieuwe kabinetsformateur te kunnen aanwijzen. De douane te Glanerbrug heeft Zater dag een merkwaardige vondst gedaan. Toen een man, die een kunstbeen heeft, werd onderzocht, ontdekten de ambte naren der invoerrechten en accijzen een geheime bergplaats in het kunstbeen. Daarin bevond zich een pond koffie. Het been werd gedemonteerd, en later weer in elkaar gezet. Tegen de man is procesverbaal opgemaakt. Aangezien deze merkwaardige geheime bergplaats moeilijk in beslag kon worden geno men is de man, die geregeld de grens passeert tegen borgstelling vrijgelaten. Tenminste vijftien mensen zijn omge komen en vijf en tachtighonderd ge zinnen werden dakloos door een enor me brand, die het belangrijke rivie ren- en spoorwegknooppunt Henzada, 100 km ten Noordwesten van Rangoon, teisterde. De brand brak Vrijdagavond uit op verschillende punten in de stad en is naar de politie aanneemt gesticht door plunderaars. Het winkel centrum, regeringsgebouwen, het zie kenhuis, de gevangenis en de kaden, de brandweerauto's in de garage, en talrijke woningen gingen in vlammen op. Vluchtelingen zeiden, dat nog slechts enkele tussen een zee van ruïnes zijn overgebleven, toen het vuur doofde. Men schal de schade op vijf en twintig millioen gulden. J-JET ijs moge dan tallozen in den lan de de vreugde van de schaatssport bieden, de nadelige gevolgen van aan houdende vorst blijven helaas niet uit. In ons land zijn reeds vier slachtoffers van ijs en koude te betreuren. In het Engelse graafschap Lancashire zijn minstens veertien kinderen door het ijs gezakt en verdronken. Het verkeer te water is practisch stil komen te liggen. Vele veren zijn uit de vaart genomen en ook de verbinding met Zuidhol- iam'se en Zeeuwse eilanden worden ten zeerste bemoeilijkt. Twee vliegtuigjes, die de luchtbrug vormen tussen Ame land en Leeuwarden, zijn op de grond in botsing gekomen en uitgeschakeld. yiER artsen, die kunstmatige adem haling toepasten, slaagden er Zater dagmiddag niet in het leven te redden van het zesjarig pleegzoontje van de familie S. in Driebergen, dat in een wak van de Oranjevijver was gegleden en daarna vanonder het ijs gehaald moest worden. De twee-en-twintigjarige Van E. reed op de Binnenmaas in een wak en verdronk. Het driejarig zoontje Frits van de familie Veenstra reed met zijn sleetje in een wak in de Willens te Gouda. Ook hier mocht hulp niet meer baten. Door de koude bevangen maakte de zeven-en-twintigjarige mo torrijder T. Boer uit Den Ham een ern stige val. Later is hij aan zijn verwon dingen bezweken. Twee van de vier kleine vliegtuigen, die de verbinding onderhouden tussen het geïsoleerde Ameland en Leeuwar den kwamen op het eiland op de grond met elkaar in botsing en zijn voorlopig uitgeschakeld. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Monteurs zullen de beschadigde „kisten" her stellen. Een poging om Ameland te voet te Dereiken is voorlopig nog mislukt. Het ijs op de Gouwzee tussen Monni kendam en Marken was Zaterdag al zo sterk, dat verscheidene auto's over het ijs naar het eiland Marken zijn gereden. IJszeilboten snellen als witte vogels over de bevroren zee. Van Volendam en Monnikendam zijn banen uitgezet naar Marken. De ijsgang op de grote rivieren neemt nog steeds toe. De tegen elkaar opge kruide ijsschotsen leveren in het felle zonlicht een fraai gezicht. Bij Budapest Bij Monnikendam konden de auto's over de Gouwzee een tochtje ma ken naar Marken. a heeft zich in de Donau een enorme ijs- dam gevormd, die dagelijks twintig ki lometer groter wordt. In de Sont, de Grote en de Kleine Belt is ijsvorming waarg omen. IJsbrekers zijn hier in actie gekomen. Emanuel Bloch, die de raadsman is geweest van de terechtgestelde Rosen bergs, is te zijnen huize in New York dood in het bad gevonden. De dood had klaarblijkelijk een natuurlijke oorzaak. (Telefonisch van onze speciale verslaggever) BERLIJN, ZONDAGAVOND. De ene verrassing schijnt van nog grotere omvang te zijn dan de andere. Had men tot Vrijdagavond in Berlijn gedacht, dat het probleem-Duitsland pas Maandag aangesneden zou worden, later op de avond werd bekend dat het debat over Duitsland reeds begonnen was. En wel zeer over rompelend was het gisteravond bekend gemaakte nieuws, dat ook het voorstel van president Eisenhower om tot een soort internationaal atoom-bureau te ko men, in bespreking was gekomen. Dulles en Molotov waren hiertoe na afloop der zesde zitting in het ge bouw van de voormalige geallieerde controleraad bij een gekomen. De samenspreking duurde vier uur en zal in de loop van deze week worden voortgezet. De vriendschappelijke sfeer waar de vergaderzaal de laat ste dagen in gehuld schijnt te zijn, doet waarnemers eigenlijk nog meer in het duister tasten. Het gaat te gesmeerdte veel van een leien dakje. Men voelt zich als in een stilte voor een storm, de vreemde dreiging die als een onzichtbare donderwolk boven het confrentiegbouw hangt, ontneemt voorlopig nog de lust tot interpreteren. Er moeten deze week een paar dingen gebeuren, die de rust en kalmte van thans zullen verstoren en die de ogenschijnlijk vriendschappelijke sfeer in een van gespannenheid en misschien wel van vijandig, heid zullen veranderen, want deze conferentie moet struikelen over de EVG als zij dit tevoren reeds niet op het punt: vrije verkiezingen voor geheel Duits land heeft gedaan. Noch Rusland noch het Westen zullen ten aanzien van de EVG ook maar een milli meter van hun ingenomen standpunt afwijken. Voor het Westen is de EVG een levensnoodzaak; Rusland voelt haar als een levensbedreiging. Engeland mag hebben voorgesteld Duitsland na de hereniging de vrije keuze van aansluiting bij bestaande gemeen- schappen te geven, Rusland weet al te goed, dat deze keuze in het voordeel van het Westen, in het nadeel van het Oosten dus zal uitvallen. 'TERWIJL het Westen het aangekon digde tegenvoorstel van Molotov met spanning tegemoet ziet, wordt het zgn. Eden-plan van de eerste tot de laatste zin in de Wesfduitse pers be sproken. De eerste reactie kan zonder een enkele uitzondering gunstig wor den genoemd, maar bij het zich ver diepen in de details vraagt men zich toch wel af, of de communisten in de tijd, welke tussen de voorgestelde vrije verkiezingen en dé vorming van een Duitse regering ligt, niet kans zullen zien in een of andere links georiënteer de partij te infiltreren. Een nieuwe Barthelomeusnacht wordt ook niet denkbeeldig geacht, evenmin trouwens een soort Dolle- Dinsdag, die de uit tocht van alle vooraanstaande Duitse communisten naar het Oosten te zien zou geven. Al deze gedachten lijken ons enigszins voorbarig, temeer daar het hoogst onwaarschijnlijk is, dat het Eden-plan in zijn huidige vorm zal worden geaccepteerd. Molotov zal deze week zeker trachten het op zijn voor naamste punten te torpederen en er een nieuw plan met geheel tegenover gestelde bedoelingen tegenover zetten. Want het voornaamste struikelblok tussen Oost en West is nog altijd de doelstelling welke wordt nagejaagd. De meningsverschillen komen uit een fun damenteel andere gedachtenwereld voort en zullen daarom uiterst moei lijk uit de weg te ruimen zijn. Het staat inmiddels wel vast, dat de Russen met twee plannen naar Berlijn 'A-- if J Noord-Holland stond gistermid dag in het teken van de dorpen- tochten. Het record aantal deel nemers van 7200 was in Zaan dam, Purmerend, Alkmaar of Hoorn van start gegaan over tra jecten die varieerden van 30 tot 80 km. Op vrijwel alle plaatsen was het ijs uitstekend. In de buurt van Avenhorn, ivaar onze fotograaf deze foto „schoot", moest echter menig obstakel worden genomen. (Foto Jaap Schoen) (Zie voor een verslag van de dorpentochten onze sportpagina) 1 TIJDENS de bijeenkomst van de mi nisters in Berlijn heeft Molotov zich Zaterdag bepaald tot enkele „opmerkin gen" over het zg. plan-Eden dat wordt gesteund door Dulles en Bidault. Hij liet doorschemeren, dat hij dit plan zou ver werpen, maar bereid was het te bestu deren en deze week zélf een voorstel over dit onderwerp zal doen. Dulles verklaarde, dat Molotov's critiek schijnt te zijn ontstaan doordat hij de voorstel len van het plan-Eden inzake de ver eniging van Duitsland niet geheel be grijpt. Hij sprak de hoop uit, dat de Rus sische minister het na een nadere toe lichting redelijk zal vinden. Oost-Duitsland heeft ter conferentie een memorandum ingediend, dat de an nulering van de Conventies van Bonn en het EVG-verdrag ais eerste vereiste beschouwd wordt voor vrije verkiezin gen in geheel Duitsland. Oost-Duits- Iand is tegen verkiezingen, die zijn voorbereid en waarop toezicht wordt uitgeoefend door de Westelijke mogend heden of andere vreemde instanties. Ofschoon Oostduitse bladen gisteren nog met veel ophef de eis tot vertegen woordiging van West- en Oost-Duits land bij de conferentie herhaalde, zal daarvan voorlopig wel niets of in het geheel niets meer komen. De Westelij ken waren zich blijven verzetten tegen dit voorstel, dat steeds door Molotov werd verdedigd. Zaterdag legde Moto- tov zich binnen een kwartier neer bij dit verzet. Hij zei slechts mogelijk la ter eens op dit punt te zuilen terug komen. De Rus toonde zich in vele opzichten gematigd en vriendelijk. Molotov was zo hoffelijk zijn collega Eden aan te bie den het voorzitterschap op zich te ne men, wanneer de ministers vandaag in de Sovjet-ambassade bijeen zullen ko men. Eden op zijn beurt liet de eer aan Molotov, zoals oorspronkelijk was af gesproken. Zo scheidden de ministers Zaterdagavond in de beste stemming. Na de zitting kwamen Dulles en Molo tov samen om te spreken over de proce dure, die zij zullen volgen bij hun atoombesprekingen. De bevolking van Tokio bedroeg per ljanuari jl. zeven-en-een-hal£ millioen zielen, dat is meer dan het dubbele van vlak na de oorlog. De bewoners van Amsterdam- Oost hebben (zij het slechts zeer korte tijd) op een ongewone ijs baan kunnen schaatsenrijden. Een der tanks van een trekker met oplegger, waarmee melk vervoerd werd, scheurde op de Weesper- zijde bij de Duivendrechtsebrug. Het gevolg was, dat 5195 liter melk over de weg vloeide. In een ommezien zorgde koning Winter voor een „melkijsbaan". Lang duurde de vreugde niet, want de stadsreiniging zorgde er voor, dat deze hinder op de drukke weg het verkeer geen moeilijkheden be zorgde. zijn gekomen. Voor het eerste: „een maximumplan" zullen zij zo lang mo gelijk blijven vechten, doch zij zullen niet aarzelen zich op de inhoud van hun „minimumplan" terug te trekken als het debat zulks noodzakelijk maakt. Verder dan de richtlijnen van dit „mi nimumplan" zullen zij beslist niet wil len gaan evenmin trouwens als het Westen, dat ook bepaalde minimum eisen heeft meegebracht. Het zou wat waard zijn op het ogenblik reeds de in houd van het „minimumplan" der Rus sen te kennen, maar dat het Kremlin genoegen zal nemen met de aansluiting van geheel Duitsland bij de EVG dit staat vrijwel vast als het Eden-plan ongewijzigd aangenomen wordt is uitgesloten en dat het Westen bereid zal zijn de door Rusland gewenste neu tralisering van Duitsland te aanvaar den, is evenmin mogelijk. Een spannende week staat daarom voor de deur, een week misschien wel die beslissend voor de duur en de re- sultaten van de Berlijnse conferentie zal zijn. Molotov heeft het lot van Duitsland in handen. Van zijn bereid heid tot concessies zal afhangen of Duitsland voor onbepaalde tijd ver deeld zal blijven en of Yalta en Pots dam het Westen ten eeuwigen dage zullen blijven aanklagen. Op het station vanKafr EI Zajat, 100 km ten N.W. van Cairo, is Zaterdag de sneltrein van Alexandrië naar Cairo Ingereden op een groot aantal mensen, die op de rails stonden om generaal Na guib toe te juichen. Volgens een offici eel communiqué zijn er 28 doden en vjjf gewonden. Generaal Naguib had een naburig dorp bezocht, waar Vrijdag een grote brand gewoed heeft. Op het perron te Kafr El Zajat wachtte hij op de trein naar Cairo. Duizenden boeren stonden op het tegenovergelegen perron en op de rails om d~e generaal hun hulde te betuigen, toen de trein met grote snel heid op hen inreed De generaal heeft Zaterdagavond nog een bezoek gebracht aan de getroffen gezinnen. Hij gaf van grote ontroering blijk. Eik gezin kreeg 50 Egyptische ponden (ongeveer 50 gulden) als tijde lijke tegemoetkoming. Het ministerie van Sociale Zaken zal zich hun lot ver der aantrekken. Enkele tientallen millioenen sprink hanen, afkomstig van broedplaatsen in de Arabische woestijn, verduisteren op het ogenblik de lucht boven Kenya. Ook Soedan, Ethiopië, Somaliland en Oeganda worden door enorme hoeveel heden sprinkhanen bedreigd. Een zwerm van naar schatting twaalf km lang en zes km breed liet zich bv. neer op bomen en gewassen in een gebied ten Noorden van Nairobi. De sprinkhanen vorden o.a. bestre den door vliegtuigen, die grote hoe veelheden insectendodende vloeistof over de zwermen uitstorten. De dicht heid der zwermen noodzaakte de vlie gers „blind" te vliegen. In November en December 1953 zijn in Somaliland grote bestrijdingsacties uitgevoerd waardoor millioenen jonge sprinkhanen werden vernietigd Ware dat niet gebeurd, dan had Oost-Afrika een der grootste sprinkhanenplagen uit de geschiedenis beleefd. In Canada zijn Zaterdagavond een autobus en een vrachtauto op elkaar ge reden. Mede doordat er gelijk brand in de voertuigen uitbrak, kwamen vijftien personen om het leven. Dertien mensen werden gewond.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1