Duitsland-plan van Molotov uitermate teleurstellend is Noren en Russen volgende week naar Nederland? Wederom luidden de klokken, Zeeland (herdacht de ramp De vorst slaat in geheel Europa fel toe al op Nationale feestdag De IJmuidense vissershaven is ook dichtgevroren... Foster Dulles was het luisteren moe.... r Dinsdag 2 Febr. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN isie Jaargang No. 27 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Berlijn" voor een impasse? Standpunten lijnrecht tegenover elkaar Plannen voor schaats- evenement op 9 en 10 Februari Luchtgevecht bij Korea Hoofd nautische dienst KPM gearresteerd Nagedachtenis aan rampslachtoffers Prins Bernhard voor de radio Scheepvaartm isère op de rivieren Indische jongen op gevoed door wolven Meeste Britten voor aftreden Churchill Uitbarsting van vulkaan Stromboli IJs, sneeuw en overstromingen DE vorst blijft voortduren. Gisteren bereikte de temperatuur in ons land een nieuw dieptepunt, toen in het Oos ten het kwik tot vijftien graden onder nul daalde. In het Westen van het land heeft het overal ten minste tien gra den gevroren. De aangevoerde lucht is bijzonder koud, aldus het KNMI, en het is te danken aan het feit, dat er in het grootste deel van ons land geen sneeuw ligt, dat de temperaturen nog niet ver der zijn gedaald. De luchtdrukverde ling is zodanig, dat de aanvoer van koude lucht blijft voortduren. Doordat in de Middellandse Zee de depressie activiteit toeneemt, zal de wind in onze omgeving aanwakkeren.' TN West-Duitsland daalde de tempera- tuur tot 24 graden onder nul. Onge veer een millioen Westberlijners zaten Zondag urenlang zonder water, toen een van de hoofdleidingen van de wa terleiding door de 19 graden vorst op verschillende plaatsen was gesprongen. In Wenen vroor het gisteren 17 graden. In Parijs zakte het kwik gisteren tot dertien graden beneden nul. Het was in de Franse hoofdstad sinds 1895 niet zo koud geweest. In het gebied van Aix- en-Provence ligt een laag van 25 cm sneeuw. België had van Zondag op Maandag de koudste nacht van deze winter In de Ardennen vroor het twin tig graden, de Maas zat dicht met ijs. Het Franse avondblad „France Soir" WEERBERICHT waarop he a A. Verburg i. „Er waren aanbouw en lisraadschadt i Bos, laat al tasd over het ehad, dat da ■iaal en man jr een goed» s geweest met n, werden 1076 uwe klinkers straat, 1325 m2 i2 aan nieuwe de tegels weer ctieve gemeen- ■g geeft, Is de 1 deze herstel- een probleem, :nheid dient te A-erd de eerste »n. Zesduizend van het eiland aan het op- herinnert zich victorie begon, gigantisch of- Februari was gered. Op 20 val op het gat 1200 man, dit- en. De grote sse werden op it, waarbij men felle Oosten- nd bracht, zo- aatselijk droog 'd het offensief gebracht met lan op de dijk lisch personeel hier zijn kun- jiste strategie rerden 2.3 mil- dat wil dus gulden. Op 14 dicht en kon het definitieve van Stavenisse n reeds in De- iland welhaast eleer, met uit- rlijk van de a als Stave- eschadigd door rvan 10 km Van die 10 km lichamen werd vd door een r valt dan ook stroom gaten, ng van Tholen maar de re- uitgaven ten. oen gulden.... an opgemerkt, 10 gevallen in i niet eerder moeilijke be- ïzien van de dat men zo- was, dit liet betrokken ge- een verklaring t rampschade- kon worden ren dit 5.158 f 4.832.604. erhoopt wéér np zou voor dezelfde wijze ;en wij. „Voor lergelijke taak chrikken", al- deskundigen an de betrok- ;s, niet alleen in de Zeeuw- evolking werd ondervonden, elling tot de vergemakke- heid, dat men ran de belang- recies konden ien schuur ge- na begon men uizen van bo- zo vertelde hier was het typisch ver oorzaakt door en en deze watersnood". I verheuger.d, waarvoor een Zeeland zich erstel en een vorderd kon waarop deze chadebureaux krachten hier Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1. elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand i 2.15 per kwartaal 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen 0.52 ff JN DE SPIEGELZAAL van de Russische ambassade in Oost-Berlijn heeft de Sovjetminister van Buitenlandse Zaken, Molotov, gisteren een ontwerp voor een vredesverdrag met Duitsland ingediend. Het te- genplan van de Rus op de Westelijke voorstellen voor een hereniging van Duitsland noemde het prijsgeven van het Europese Legerplan voor waarde voor een Duitse hereniging. Molotov noemde de NAVO, de EVG en de Conventies van Bonn onderdelen van de voorbereiding van een nieuwe oorlog tegen de Sovjet-Unie. Zijn, standpunt werd op een onverzoenlijke en teleurstellende wijze opgediend. Hij deed een beroep op Frankrijk om het Europese Legerplan prijs te geven en tot een nauwere samenwerking met de Sovjet-Unie te komen. Ook deed Molo tov een krachtige aanval op de Amerikaanse politiek en op het hand haven van Amerikaanse en Britse bases op gebied buiten de grenzen der betrokken staten. Voordat Molotov aan het woord kwam hadden zowel Dulles als Bidault en Eden gesproken. Zij wezen er in een laatste po ging nog op, dat het Europese Leger met inbegrip van Duitsland ten slotte ook voor de Sovjet-Unie als een veiligheidspact kan worden be schouwd. Duitsland immers zal dan geen nationale troepen meer ter beschikking hebben en dus geen gevaar meer voor buurlanden kunnen vormen. Het Westen wil een verenigd Duitsland geen militaire verplich tingen opleggen, doch alleen de eis stellen, dat dit land straks vrij zal zijn om o.a. het Europese Legerplan te aanvaarden. Doch al die woor den hebben niet gebaat. hoofdpunten van het Sovjetvoor- stel voor een ontwerp-vredesverdrag met Duitsland zijn: 1. Niet langer dan een jaar na het tot standkomen van het verdrag moe ten alle strijdkrachten der bezettende mogendheden worden teruggetrokken. Tegelijk dienen alle buitenlandse mi litaire bases op Duits gebied te wor den opgeheven. 2. Duitsland moet zich verplichten geen deel te zullen nemen aan een verbond of een militair bondgenoot schap, dat is gericht tegen enig land, dat in de tweede wereldoorlog tegen Duitsland heeft gestreden. 3. Het herenigde Duitsland zal de be schikking mogen hebben over strijd krachten, nodig om eigen gebied te verdedigen. Andere punten uit dit ontwerp stel len voor, dat organisaties, die de de mocratie vijandig gezind zijn en een gevaar vormen voor het handhaven van de vrede in Duitsland verboden moeten worden. Alle leden van de voormalige Duitse weermacht, gene raals en andere officieren inbegrepen, en alle voormalige nationaal-socialis- ten moeten dezelfde rechten krijgen als alle andere Duitse burgers, opdat ook zij kunnen medewerken aan het doen ontstaan van een vreedzaam en democratisch Duitsland. De regering van een verenigd Duitsland zal niet verplicht zijn door Oost- of West- Duitsland aangegane verplichtingen p politiek of militair gebied over te ne men. Duitsland zal geen herstelbeta lingen aan de VS, Frankrijk, Engeland en de Sovjet-Unie behoeven te doen. De plaatsvervangers van de minis ters van Buitenlandse Zaken der Gro te Vier moet worden opgedragen bin nen drie maanden een ontwerp-vredes verdrag met Duitsland op te stellen. Niet later dan October 1954 moet een vredesconferentie worden gehouden met als deelnemers de Grote Vier en Duitsland. De staten, die het vredesverdrag met Duitsland ondertekenen, zullen het steunen bij een aanvrage om het lidmaatschap der Verenigde Naties, aldus het voorstel van Molotov. F)AARMEDE staan dus de standpun ten van het Westen en de Sovjet- Unie ten aanzien van de oplossing van het Duitse vraagstuk lijnrecht te genover elkaar. De Russische minister heeft het plan-Eden gisteren zelfs geen woord waardig gekeurd. In de Westelijke delegatie vreest men, dat een vruchtbare bespreking van een Duitse eenheid thans niet meer te verwachten is. In wezen heeft Molo tov het Russische aanbod van Maart (Van een speciale verslaggever) In de afgelopen dagen zijn te Davos vele plannen gemaakt voor wedstrijden in Nederland na de Europese kampioenschappen. Maandagavond hebben de plannen eindelijk vaste vorm aangenomen. Henny Roos en Klaas Schenk, de Nederlandse leiders te Davos, heb ben zich telefonisch met K.N.S.B.- instanties in Nederland in verbin ding gesteld met de bedoeling, dat op Dinsdag 9 en Woensdag 10 Fe bruari, ijs en weder dienende, wed strijden in Nederland worden uit geschreven, waaraan ook enkele Noren en mischien enkele Russi sche rijders deelnemen. Hjalmar Andersen bijvoorbeeld wil zeer graag een keer naar Nederland komen. Nooit is de grote Hjallis in ons land geweest en hij wil beslist kennis maken met het Hollandse ijs en het weer, want nog steeds kan hij niet begrijpen, dat ons kleine landje zoveel sterke rijders in de geschiedenis van de schaatsensport heeft voortge bracht. De ijsclubs in Amersfoort, Al melo, Heerenveen en het Westland hebben zich sedert enkele jaren ga rant gesteld voor de kosten, aan de Eerst thans is bekendheid gegeven aan een luchtgevecht, dat op 22 Ja nuari heeft plaatsgevonden voor de Koreaanse Westkust boven internatio nale wateren. Een Amerikaans verken ningsvliegtuig (een bommenwerper) werd aangevallen door een groep Mig straaljagers. Een Mig werd neergescho ten. Er zal geen officieel protest wor den ingediend, daar men de identiteit van de Migs niet kon vaststellen. eventuele overkomst van buitenlandse rijders verbonden. Nu kunnen de No ren en eventueel ook de Russen slechts twee dagen in ons land blij ven, omdat Zaterdag 13 en Zondag 14 Februari te Oslo de landenwedstrijd NoorwegenRusland wordt gehouden. Op twee dagen kan dus in Nederland maar worden gereden, en de heren Roos en Schenk hebben de KNSB ge adviseerd Amersfoort en Almelo te nemen. Mochten er organisatorische moeilijkheden zijn of kunnen de nodi ge garantiebedragen voor de reisbil jetten en de verblijfkosten niet wor den gegeven, dan hebben de Neder landse officials te Davos voorgesteld om een tweedaagse wedstrijd op de Bosbaan te Amsterdam te houden. Mochten de plannen verwerkelijkt kunnen worden met de Noren en de Russen dient het officiële contact nog te worden opgenomen dan ligt het in de bedoeling dat het gezelschap, de Nederlandse rijders inbegrepen, Maandag 8 Februari te Zürich het lijn- vliegtuig naar Amsterdam neemt, waar rijders en leiders dan om 7 uur in de avond op Schiphol aankomen. 1952 voor de vorming van een militair neutraal Duitsland herhaald. Een Britse woordvoerder noemde de rede van de Russische minister zeer teleurstellend. Een Franse woord voerder zei, dat Molotovs toespraak een slechte indruk heeft gemaakt. In Westduitse kringen zag men het reeds gekoesterde pessimisme bevestigd. Na vijf uur vergaderen stelde Molo tov gisteravond om acht uur voor de bijeenkomst voor die dag te beëindi gen. Foster Dulles zei bereid te zijn ge weest door te gaan indien er nog nieu we voorstellen naar voren gebracht zouden worden. Maar zo liet hij er op volgen: Ik word moe van het luisteren naar (Russische) uiteenzettingen, die reeds zovele malen eerder zijn ge geven. Ik stel voor te verdagen. De Westerse ministers waren naar Oost-Berlijn gereden vergezeld van Russische jeeps. Toeschouwers moch ten het gebouw van de Sovjet-ambas sade tot op tien meter naderen. Naar AFP meldt, hebben de drie Westelijke ministers besloten hun Rus sische collega, Molotov, voor te stellen Woensdag een geheime bespreking te houden, waaraan slechts een zeer be perkt aantal afgevaardigden, buiten de vier ministers, zal deelnemen. Zaterdag heeft de politie van1 Dja karta de Nederlander L. N. H. Jung-, schlager, hoofd van de nautische dienst van de KPM, gearresteerd. Tijdens het Nederlandse bewind was de heer Jungschlager hoofd van de inlichtin gendienst der Nederlandse strijdkrach ten (Nefis). Hem was eerder geadvi seerd het land te verlaten. Er wer den van deze arrestatie geen officiële redenen bekend gemaakt. Op de dijk van de Heemraadpolder de Nieuw Vossemeer heeft de com missaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant onder veel belangstel ling het monument onthuld ter nagedachtenis van de slachtoffers van de watersnood. Jhr. dr De Quay tijdens de onthulling. J7en der eerste punten, welke de Tweede Kamer, die vandaag na het Kerstreces bijeenkomt, te behandelen krijgt is de vraag of de vijfde Mei als nationale feestdag mbet worden ge handhaafd, dan wel of de herdenking van de bevrijding van geheel Neder land gecombineerd moet worden met de viering van Koninginnedag op 30 April. Wij kunnen ons voorstellen, dat er mensen zijn, die twee feestdagen vlak na elkaar teveel van het goede vinden. Wij zouden zelfs willen zeggen, dat het Nederlandse volk zelfs niet zóveel ge voel voor stijl heeft, dat het één a'ge meen feest waardig weet te ren. Economen weten ons bovendien voor te rekenen, dat een „dag vrij" aan de Nederlandse productie een ernstig ver lies toebrengt. Dat begrijpen wij alle maal wei. Wanneer wij niettemin behalve Ko ninginnedag ook de vijfde Mei gehad- haafd zouden willen zien, is dit een ge volg van het feit, dat beide dagen een volkomen verschillend karakter beho ren te dragen. Men kan de algemene vreugde over de verjaardag van de Vorstin niet verbinden met gevoelens, welke op een totaal ander niveau lig gen. Om deze reden willen wij pleiten voor handhaving van de vijfde Mei als algemene nationale feestdag. Het in- conveniënt van twee vrije dagen kort achter elkaar zullen wij dan maar moe ten aanvaarden. Het is trouwens zeer nuttig, dat het Nederlandse volk éénmaal in het jaar op een speciale dag eraan .ordt her innerd, wat er in 1945 precies gebeurde. Indien de tijd alle wonden heelt, dan moet de gedachte aan 1945 ons vooral niet verlaten. Wij hebben bij andere gelegenheid al gezegd, dat de mens soms de indruk heeft, dat de vijf ver schrikkelijke oorlogsjaren zijn vergeten. Daarom zouden wij aan 5 Mei willen vasthouden. Koste wat HO het kost. Geheel Nederland heeft gisteren het feit herdacht, dat Zeeland, één van de welvarendste provincies van ons land, door het kolkende zee water werd overstroomd, een levenswerk van ingenieurs en dijkwerkers in één nacht werd vernield en niet minder dan 1835 mensen verdwenen in de golven. Terwijl de werkzaamheden van de wederopbouw als ge volg van de vorst stillagen, zijn in vele Zeeuwse, Zuidhollandse en Noordbrabanlse steden en dorpen herdenkingsdiensten gehouden. In Zierikzee woonden ongeveer 1500 personen een herdenkingsdienst bij, voor Goeree Overflakkee werd in Middelharnis een regionale kerk dienst gehouden, waar ook gesproken werd door de commissaris der Koningin van Zuid-Holland, mr L. A. Kesper. In Halsteren woonde de Zweedse gezant een dienst bij. In 's-Gravendeel en Nieuw Vossemeer werd een monument en in Fijnaart een gedenkplaat onthuld. Het per soneel van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland ontving ter herin nering aan de ramp een medaille. In Rilland Bath werd het zwaar be schadigde doch thans gerestaureerde gemeentehuis weer in gebruik ge nomen, waarbij de burgemeester van Zaandam, dc heer W. Thomassen één der adopterende gemeenten een aquarel aanbood. In Stellen dam werd een bijzondere raadsvergadering gehouden, waarna het ge meentebestuur naar Melissant vertrok om een krans te leggen op de graven van "dé slachtoffers uit Stellendam. 'J'E Goes werd in de Grote Kerk een provinciale herdenking gehouden met de opvoering van het requiem van de Zeeuwse componist G. H. von Brucken Fock. Het werd uitge voerd door koren uit Middelburg, Goes en Hoek in Zeeuws Vlaanderen en door het Noordhollands Philhar- monisch orkest. Als solisten traden op Mea Naberman, sopraan, Watty Krab, mezzo-sopraan, Annie Woud, alt, Wybe Draayer, tenor en Laurens Bogtman, bas. punt van Noord-Merwede en Oude Maas vlak voor Dordrecht in het ijs waren vastgeraakt, zijn gisteren door zes ijsbrekers, die opereerden in op dracht van het IJsbestrijdingscomité te Rotterdam, uit hun benarde positie be vrijd. 's Middags omstreeks half zes werd het laatste schip uit het ijs ge trokken. Via een smalle vaargeul kon het in open, hoewel met ijsschotsen be dekt, vaarwater komen, om de reis naar Rotterdam over de Noord te ver volgen. Drie ijsbrekers van P. Smit in Rot terdam en drie van de Dordtse rederij van T. Muller hebben hard gewerkt om dit zware karwei tot een goed einde te te vriezen. De scheepvaart ondervindt brengen. Het viel niet mee, want er Het is het gehele jaar nog niet voor gekomen, dat de uiteraard met zout water gevulde vissershavenkom van IJ muiden dichtvroor. Maar nu is het dan zover en de trawlers en loggers die uit de Noordzee terugkomen met veel ijsafzetting op want en stuurhuis, moeten zich een weg banen door een fikse ijslaag. Ook .het Noordzeekanaal begint dicht reeds hier en daar enige hinder van het ijs, dat echter bij de Velsense pont veren nog geen overlast voor de over- verbinding in Velsen veroorzaakt. Een Engelse kustvaarder, vier-sleep- boten, een motorschip, vijf tankschepen en zeven sleepboten, die op het knoop- moesten drie ijsdammen voor doorbro ken worden. De ijsmassa's op het knooppunt van de rivieren Noord, Oude Maas en Merwede zijn zeer dicht ge worden, omdat zij door de werking van eb en vloed op deze plaats niet zo ge makkelijk worden afgevoerd. Doch niet alleen in het rampgebied zelf, doch ook door de radio werden speciale reportages en een herden kingsrede van Z.K.H. Prins Bernhard uitgezonden. „Vandaag een jaar geleden was de stilte al gevallen over dat grote ge bied, dat de volle gecombineerde kracht van storm en springtij over zich heen had zien gaan. Het leven daar was tot stilstand gekomen. Een onafzienbare watervlakte vertoonde zich, waar de dag tevoren nog vrucht bare .polders waren", zo begon de prins zijn toespraak. Na de verwar ring en de onzekerheid over het aan tal slachtoffers, kort na de ramp ge memoreerd te hebben, vervolgde spre ker: „In dit herdenkingswoord wil ik vooral ook de nabestaanden van de slachtoffers betrekken. Zij mogen zich gedragen weten door het medegevoel van het gehele volk. Misschien zijn zij gesterkt door de nationale saamhorig heid, die wij na de ramp, precies als in de oorlogsjaren, weer hebben zien opbloeien. Samen stonden wij voor een grote taak. Samen pakten we aan. Tal van scheidingslijnen vielen weg. Het was weer Nederland op zijn best." gPREKER bracht vervolgens de in ternationale saamhorigheid in her innering, die op zo'n treffende wijze tot uitdrukking kwam. Hier werd een voorbeeld van onderlinge solidariteit te zien gegeven, dat twintig jaar ge leden niet mogelijk zou zijn geweest. „Een jaar is verstreken", zo vervolgde de prins, „en wij mogen de vraag stellen: waar staan wij nu? Het ant woord is: We zijn een heel stuk ge vorderd op weg naar definitief her stel. De dijken zijn dicht, veel land is drooggemaald, de laatste grote stuk ken volgen thans. Straks zullen de nu nog kale verzilte landerijen opnieuw oogst afwerpen. Opnieuw zal het vee de weilanden bevolken. De akkers zul len weer koren dragen De dorpen zullen weer welvarende kernen van provinciaal leven zijn. Met Gods hulp zullen wij voortgaan op de ingeslagen weg, want met de psalmdichter mo gen we zeggen: „De Here in de hoog te is geweldiger dan het bruisen van grote wateren, dan de geweldige ba ren der zee". (Zie vervolg elders in dit blad) In hét Balrampore-ziekenhuis te Lucknow in India wordt een „wolven- kind" verpleegd, dat twaalf dagen ge leden is gevonden en naar het zieken huis vervoerd. Het kind, een jongetje van negen jaar, dat door het verplegend personeel Ramoe wordt genoemd, is vermoedelijk als klein kind uit een dorp weggevoerd en opgevoed door wolvinnen. Ramoe loopt op handen en voeten en bezit, evenals wolven, een dubbele rij snij tanden in de bovenkaak. De jongen, die erg bang is voor men sen, eet sinds zijn verblijf in het Bal rampore-ziekenhuis gekookt vlees in- plaats van rauw. Zijn lichaam draagt talrijke littekens, kennelijk van won den opgelopen bij gevechten met die ren. Dergelijke gevallen zijn meer voor gekomen, doch dit schijnt de eerste maal, dat een kind zoveel jaar onder wolven heeft geleefd. Het Londense blad „News Chronicle heeft medegedeeld, dat 54 procent van de ondervraagde Britten volgens een opinie-onderzoek van mening is, dat premier Churchill, die 79 jaar oud is, wegens zijn leeftijd dient af te treden. Van de ondervraagde conservatieven was 37 procent van oordeel, dat de pre mier dient af te treden en van de ge- vraagden van Labour sprak zich 85 procent voor het heengaan van Chur chill uit. De „News Chronicle" schrijft naar aanleiding hiervan, dat de leeftijd van premier Churchill niets te maken heeft met het centrale feit, dat hij de meest onderscheiden figuur in de Britse poli tiek is. Niemand, zo gaat het blad voort, heeft zoveel invloed en geniet zoveel achting in het buitenland als hij. De vulkaan op het eiland Stromboli is Maandagmiddag tot uitbarsting ge komen. Langs de Noordwestelijke hel ling zoekt een brede stroom lava zich een weg naar zee. Op de omgeving daalt een regen hete as neer. Vijf tot zevenduizend werknemers van de KPM in Indonesië hebben gis teren het werk neergelegd om eisen in zake duurtetoeslag en andere sociale voorzieningen kracht bij te zetten. doet in zijn editie van Maandag een beroep op de Fransen met de woorden: „Voorkomt sterfgevallen van koude en honger in Frankrijk". Volgens het blad sterven er in Frank rijk nog mensen van koude en honger. Het blad vertelt van Franse kinderen, die sedert het begin van het koude weer in onverwarmde krotten zijn over leden. Meer dan honderd boeren en vissers zijn dakloos geraakt, doordat twee dorpjes in de delta van de Po, in N.O.- Italië, zijn overstroomd. De woest op gezweepte golven van de Adriatische Zee hebben een groot gat geslagen in de dijk van het Delta-eilandje Came- rini. Verscheidene honderden hectaren land staan blank. In Puglia (Z.O.-Italië) is de door regens gezwollen rivier de Ofanto bui ten haar oevers getreden. Ook daar staat land onder water. In Centraal-Italië hebben Zondag hevige sneeuwstormen gewoed. Verwachting tot morgenavond: AANHOUDENDE VORST Overdrijvende wolkenvelden met in de Zuidoostelijke helft van het land een kans op sneeuw. Matige tot krachtige en aan de kust af en toe harde Noordooste- ke wind. Strenge tot matige vorst. Woensdag: Zon op 8.18, onder 17.30 Maan op 8.04, onder 17.35

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1