In Marokko werd eeuwenoude traditie geschonden SCHEEP VAARTBERICHTEN Be beste ruil Afzetting van de sultan moet leiden tot spanningen Achtergronden van Marokkaanse crisis Twee geschilpunten te Paramaribo I>ames! Vooral nu VOCHT EN TOCHT SPANNEN SAMEN Inbrekers als babysittersJ 1 KLM moet dienst op Zuid- Afrika halveren Hoop op snel resultaat r Pirn, Pam Pom en de graafmachine MARGARET MALCOLM Luister eens naar: Radioprogramma DINSDAG 2 FEBRUARI 1954 WAT ER dezer dagen in Spaans-Marokko gebeurd is, is uiterlijk een voorval, waarvan men de verschijnselen in het onder Frans protecto raat staande gedeelte van het land reeds kent. Als daar het een of andere, voor het leven van het land en de staat belangrijke probleem de lucht plotseling electriseert en de gemoederen verhit, dan stromen uit alle hoeken van het land de leiders van de Bokkes, de leenheren, de Pasja's, de Kaïds en de grote theoretici van de politiek-religieuze staats idee, de Oelema's, bijeen, slaan onder de witte en rode muren van de steden hun kleurige tentenkampen op en houden, onder het genot van oliegebak en pepermuntthee, een lang palaver. Door de mannen en machten, die op de achtergrond aan de touwtjes trekken, worden deze bijeenkomsten, deze congressen, die iets pittoresks hebben Ameri' kaanse luxe auto's staan geparkeerd naast zwaargewapende Berber' ruiters steeds als spontane volksbetogingen voorgesteld. De jongste manifestatie in Tetoean is niet anders gedacht, zowel door Marokkaanse aanstichters, als door vreemde belangen, die achter hen staan, evenals ze ook in het Franse gedeelte achter diegenen staan, die voor de ontwikke ling in de laatste zes maanden verantwoordelijk ^ijn. WAT ER in werkelijkheid gebeurt, is dat nu eens de ene partij en dan de andere, die in en om Marokko strijden, een zet doet. Voor de Marokkanen zetf is de kwestie met Spaans-Marokko voorlopig niets anders dan het ant woord op een zet van vijf maanden ge leden, waarbij bepaalde lieden in Frans- Marokko zich buitengewoon gewillig over het schaakbord lieten schuiven. Frankrijk heeft indertijd de Marok kaanse sultan Sidi Mohamed ben Yoes- sef afgezet. Weliswaar heeft ben Yoes- sef zich steeds hardnekkig tegen de Franse wensen verzet en moest de ont wikkeling op een gewelddadige oplos sing uitlopen, maar deze zou misschien niet zo gauw gekomen zijn, als in net land zelf niet een machtige tegenstander tegenover de sultan was opgetreden: de Pasja-gouverneur of de vice-keizer van Marrakesj, Sidi El Glaoui, die een ware kruistocht tegen de heerser predikte. Hij wist de vergadering van Pasja's en Kaïds, die hij in zijn paleis bijeenriep, te bewegen tot afzetting van ben Yoes- sef als geestelijke leider van het land, wendde zich toen, dreigend met het spook van de burgeroorlog, tot Frank rijk en bereikte de afzetting van de sultan ook als politiek opperhoofd. Frankrijk zat tussen twee fronten, dat van zijn nationalistische vijanden en dat van zijn fanatieke vrienden in het geval van de Pasja van Marra kesj waarschijnlijk gedreven door be zorgdheid voor geweldige materiële be langen. Het koos de partij van de schat rijke leenheer, die, hoe vreemd het ook moge schijnen, absoluut geen voorstan der is van een snelle ontwikkeling tot een moderne Marokkaanse staat, en maakte de Sjerifijnse troon gereed voor een familielid van ben Yoessef uit de zelfde familie van de Alaouïten (in Marokko bestaan wel dynastieke prin cipes maar is geen erfelijkheid van het sultanaat). Tetoean was nu in de eerste plaats, van het binnenlandse Marokkaanse standpunt uit gezien, de wraak voor Marrakesj. Evenals in het Zuiden van het land de Pasja's en Kaïds van het Franse landsgedeelte de sultan gehoor zaamheid hadden geweigerd, weiger den in het Noorden de Pasja's en Kaids van de Spaanse protectoraatszone de opperheerschappij van de nieuwe sul tan, Sidi Moulay ben Arafa, te erken nen. Opvallend is de overeenkomstig heid van de methoden en opvallend de symmetrische positie van de tegenspp- lèrs op het schaakbord. Achter ben Arafa staat El Glaoui en de Franse re sident-generaal, achter de kalief van Spaans-Marokko, Sidi Moulay ben Has san overigens een neef van ben Ara fa meer of minder duidelijk de vroe gere sultan ben Yoessef en de Spaanse generaal Valino. ZWAARTEPUNT IN SPAANSE ZONE. INTERESSANT is een uitlating, Re generaal Valino, de Spaanse Hoge Commissaris in Marokko, enkele dagen na de afzetting van ben Yoessef heeft uitgesproken. Hij zei; „Het zwaarte punt van de tegenwoordige toestand bevindt zich materieel in Frans-Marok- ko. Maar het zwaartepunt van de gees telijke en politieke actie ligt in de Spaanse zone". Hamea-Gelei voor Uw handen lAdveitentie, lng. Med.) Oplossing kruiswoordpuzzle Horizontaal: 1. gevat, 5 bries, 9 mar telaar, 12 R.M.. 14 Rie, 15 aak, 16 t.o., 17 dam, 19 praat, 21 M-W.O., 22 anno, 24 pit. 25 leed, 26 klep, 28 pope, 29 vos, GO nuk, 31 mees, 34 temp., 36 geer, 37 net, 39 taai, 41 enk, 42 tabel, 44 plv., 45 lt, 46 via, 47 eis, 49 t.a., 50 hindernis, 52 krant. 53 trans. Verticaal: 1. Gerda, 2 van., 3 aar, 4 trip, 5 baat, 6 rak. 7 ir, 8 snood, 10 terp, 11 laat, 13 mankeinent: 18 tweespalt, 18 jnnl, 20 air, 21 mep, 23 oever. 25 loket, 27 pos, 28 put, 32 eek. 28 neb. 35 map. 36 geluk, 37 naad, 38 teer, 40 Ivans, 42 tint, 43 lint, 46 vin, 48 sir, 50 h.a„ 51 s a. antwoorden hersengymnastiek 1. Rijnaak is een boot; Spaanse aak een boom, soort esdoorn. 2. Van de ahorn. 3. Bont en blauw (slaan): paal en perk .stellen): taal noch teken (horen). 4. De Cotopaxi in Ecuador (5943) m., met eeuwige sneeuw bedekt, kratermond 800 m. 5. Met reclame: loopt n.l. met een advertentiebord op rug en borst rond. 6. Gaucho's. 7. Ritsaert, Witsaert, Adelaert en Reynout; Beyaart. 8. Sa muel Falkland. 9. De kabeljauw. 10. Naam als kunstschilder: uitvinder van suang-brandspuit en straatlantaarn. Dit klopt in zoverre, dat in de Spaanse zone diegenen tegen Frankrijk opstaan, die in de grond aan iets vast houden, zonder hetwelk de Marokkaan se staat nog niet denkbaar is en dat door de afgezette, maar in Spaans-Marokko nog steeds erkende sultan belichaamd wordt, namelijk de continuïteit van de historische traditie. Zonder hiermede rekening te houden is er geen beoordeling van het Marok kaanse probleem mogelijk. Men moet weten, dat Marokko sinds eeuwen trouw is aan deze historische traditie, dat de inrichting van het machtsstelsel in Marokko nog bijna precies hetzelfde is als in de Middeleeuwen en dat juist deze achting voor de traditionele vorm tot op heden in de Marokkaanse ge schiedenis het dragende fundament van het regiem is gebleken. De sultan heeft ook thans nog binnen de grenzen van het protectoraatsregiem alle souve- reine bevoegdheden in handen, die hij vroeger bezat en hij baseert deze nog steeds op zijn dubbele waardigheid als wereldlijk en geestelijk leider. Wel be zit hij deze waardigheid en bevoegd heden op grond van de toestemming van zijn volk; hij wordt geproclameerd door het consilium van rechtsgeleer den, gevormd door de hoeders van deze staatsrechtelijke traditie, de Oelema's, maar het volk geeft hem zijn bevoegd heden op het ogenblik van deze procla matie, die een heilig karakter bezit en niet zonder meer over het hoofd ge zien kan worden, net zo min als ze zon der meer herroepen kan worden. Weet men eigenlijk, dat, terwijl de Pasja van Marrakesj en zijn bondge noten de afzetting van ben Yoessef doordreven, de 35 hoge-priesters van de Islam in Marokko, de Moefti's, bijeen kwamen en tegen de opponenten een „fewa", d.w.z. een kerkelijke ban, een formele ex-communicatie uitspraken, waarin werd vastgelegd, dat de schul digen zich moesten onderwerpen en om vergiffenis smeken, daar de sultan an ders het recht had ze met onthoofding te bestraffen? BREUK MET DE TRADITIE j^ET DEZE voorbeelden willen wij al leen wijzen op zekere aspecten van het probleem in zijn historische pers pectieven, namelijk dat een breuk met de traditie, zoals deze tot dusver in de geschiedenis van de Islam nog niet is om U helleven ondragelijk te maken. Maar als U Akker's Kloosieibalsem In huis hebt behoefl U geen vochi ol tocht te vrezen. Wrijf bij het eerste optreden van spierpijn, stramheid of rheumatiek Uw spieren mei de heerlijk verwarmende en diep dooi- dringende Akker's Kloosterbalsem, het ideale middel waarvan al drie geslachten zeggen: „Geen goud zo goed'. Ook als wond- balsem bij snij- en brandwonden: zui verend, ontsmettend en genezend. (Advertentie. Ing Med.) voorgekomen, het begin van een alge hele ontbinding moet zijn. Men kan, af gezien van alle andere componenten van het probleem, de afzetting van ben Yoessef als een zeer zware psycholo gische fout beschouwen, waarvan de uitwerking tot dusver misschien nog niet in zijn gehele omvang duidelijk is geworden maar die steeds weer de grondslag vormt van iedere oppositie tegen Frankrijk, of tenminste door de tegenstanders kan worden uitgebuit. Niet alleen om politieke, maar ook om ethische en godsdienstige redenen zal het voor een gedeelte van het Marokkaanse volk moeilijk zijn deze breuk met de traditie te vergeven, ook als ze onder invloed van de materiële vooruitgang en een eventuele onafhankelijkheid verbleekt is. Het is een nieuuie, misschien minder opvallende scheuring in de ziel van een volk, dat temidden van een ontwikke ling, waaraan het zich nog niet heeft aangepast, zwaar te strijden heeft. En deze verdeeldheid, die ooh sociaal, op het gebied van de reli gieuze orthodoxie, de levensvormen enz. bestaat, biedt natuurlijk voor buitenlandse belanghebbenden ge legenheid om hier eigen voordelen te zoeken. PAST! LLES C^gACHTS VALDAMILD (Advertentie, Ing. Med.) N Chicago hebben Zondagavond vijl inbrekers blijk gegeven een uitzon derlijke tegenwoordigheid van geest te bezitten. Zij hadden ingebroken in de woning van een fabrikant, die met zijn vrouw een avondje uit was en die zijn drie kinderen had achtergelaten onder de hoede van een kindermeisje. De in brekers sloten het kindermeisje op, doorzochten het huis en besloten op de thuiskomst van de fabrikant te wach ten, aangezien zij de brandkast niet konden forceren. Bijna dreigde er een spaak in het wiel te komen, toen de drie kinderen ontwaakten en het zenuwachtige kin dermeisjehen niet opnieuw tot slapen kon bewegen. Daarop losten de vijf in brekers elkaar af aan de bedden van de kinderen, die zij zoet hielden met het vertellen van voorvallen uit hun loopbaan in de onderwereld van Chi cago. Nadat de heer des huizes was terug gekeerd, dwongen zij hem de brandkast te openen, waarna zij met enige dui zenden dollars aan geld en een hoe veelheid juwelen verdwenen De regering van Zuid-Afrika heeft besloten, dat de diensten op Witwaters- rand, die worden onderhouden door de KLM en de Scandinavische lucht vaartmaatschappij, met ingang van 1 Juli 1954 dienen te worden gehal veerd. Van die dag af mag de KLM slechts een dienst per week naar Zuid-Afrika uitvoeren en de S.A.S. een dienst in de veertien dagen. Van de zijde van het ministerie van Verkeer en Waterstaat had men geen commentaar op dit bericht. Het be sluit van de Zuidafrikaanse regering wordt thans in Den Haag bestudeerd. Van eventuele te nemen stappen is nog, niets bekend. De minister van Financiën van de Nederlandse Antillen, de heer Plantz, is Zondag in Paramaribo aangekomen. Hij is als deskundige voor de lucht vaartaangelegenheden toegevoegd aan de Antilliaanse delegatie van de „klei ne commissie". De bevoegdheid dér landsregeringen inzake het landings recht van luchtvaartondernemingen is met het nog altijd niet definitief op geloste vraagstuk van de positie van de gouverneur, een punt van me ningsverschil tussen de Nederlandse en de Antilliaanse delegatie. Enkele andere wrijvingspunten zijn van zeer ondergeschikt belang. Dé eerste besprekingen in Parama ribo hebben geen noemenswaardige vooruitgang gebracht omtrent de i og bestaande punten van verschil. Intus sen is men begonnen met het opstel len van een toelichting. De kans, dat de besprekingen omstreeks Woensdag in gunstige zin afgesloten kunnen worden, is gebleven. Minister Kernkamp is flink ziek geweest, maar is thans weer een heel stuk opgeknapt. Hij zal vermoedelijk Dinsdag of Woensdag weer aan het overleg deelnemen. Minister Donker heeft hem tijdens zijn ziekte als voor zitter van de bijeenkomsten vervan gen. 30. Billie en Kareltje stonden op straat vóór ze het wisten. De graaf machine van professor werkte prach tig daar waren de twee compagnons het gloeiend over eens. „Een sublieme uitvinding", zei Billie, terwijl hij be haaglijk de avondlucht opsnoof. „Zeg Billie", zei Kareltje", denk je niet... zouden we niet' opvallen in deze kle ding?" „Tjonge ja", gromde Billie, terwijl hij met afgrijzen naar zijn ge streepte pakje keek. „We moeten hier zo snel mogelijk vandaan, dat is zeker en dan moeten we zo gauw mogelijk aan andere kleren zien te komen. Dia strepen beginnen me vreselijk te ver velen". Hij pakte zijn kleine kame raadje bij de hand en even later wa ren ze in een donker straatje verdwe nen. Nauwelijks waren ze weg of het hoofd van brigadier Piet Pakkum ver scheen voor het gat in de buitenmuur. „Daar gaan ze commissaris", brulde hij. „Ik hoor hun voetstappen nog! In de Nauwe steeg!" „Er achteraan", schreeuwde de commissaris. „Misschien Is het nog niet te laat!" Aagtekerk, 30-1 van Aden te Singapore Abbedijk, 30-1 van Antwerpen naar New York. pass. 31-1 Wight Abbekerk, 31-1 van Cochin, 1-2 te Colombo Ala- mak, 31-1 van Madras naar Calcutta Albireo, 30-1 van Recife naar Bahia Algenib, 30-1 van Hamburg naar Ant werpen Almena, 30-1 van R'dam naar Hamburg Almdijk, 30-1 van Gal veston te Antwerpen Almkerk, 30-1 van Port Said naar Genua Alphacca, 30-1 van Montevideo naar Paranagua Altair, 30-1 van Rio de Janeiro naar Vito- ria Amor, 31-1 n.m. te Izmir Annen- kerk,. 31-1 te Genua Amsteldijk, 30-1. te New Orleans Amstelvaart. 30-1 n.m. van Balboa naar Honolulu Arendskerk, 31-1 te Kopenhagen Arkeldijk, 30-1 van New Orleans naar Houston Arne- dljk, 30-1 n.m. van Galveston naar Le Havre Axeldijk, 30-1 van R'dam, 31-1 te Hamburg Aalsdijk, 31-1 van New York naar Antwerpen Albireo, 1-2 van Recife te Bahia Aldabi, 1-2 te Rio de Janiero Alhena, 31-1 te Bremen Al- nati, 30-1 van Montevideo naar Santos Argos, pass. 31-1 Ouessant naar Lissabon Arkeldijk, 1-2 van New Orleans te Houston Averdijk, 1-2 van New York te Boston Alblasserdijk, 30-1 te New Orleans Amerskerk, 28-1 van Port embla te Sydney Arundo, 29-1 te 'remantle Banka, 31-1 van Antwerpen te A'dam Breda, 30-1 van A'dam naar Trinidad Baarn, 30-1 van Porto of Spain naar Londen Bali, pass. 30-1 - Fi (Advertentie, Ing. Med.) Mmikoy naar Suez Bloemfontein, 31-1 310 mijl west-zuidwest van Walvisbaai naar Las Palmas Celebes, 31-1 van Marseille naar Barcelona Caltex Per nis, 30-1 van R'dam te Sidon Caltex Utrecht, pass. 31-1 Finisterre naar R'dam Clavella, 30-1 van Oran te Marseille Castor, 30-1 n.m. van Paramaribo te A' dam Delfland, 31-1 van Bahia naar A'dam Diemerdljk, 31-1 van R'dam te Londen Duivendrecht, 3-2 te Houston verwacht van R'dam Eos, pass. 31-1 Wight naar R'dam Esso Den Haag, 30-1 van Sidon te Antwerpen Eem- land, pass. 31-1 v-m. Fernando Noronha naar Las Palmas Eendracht, 1-2 van R'dam te Tel Aviv Farmsum, 29-1 van New Westminster, 30-1 te Vancouver Gaasterkerk, 30-1 van R'dam naar Syd ney, 31-1 te Le Havre Gooiland, 30-1 van Hamburg naar A'dam Groote Kerk, 31-1 te Mozambique Gooiland, 31-1 van Hamburg te A'dam Helder, 31-1 van A'dam naar West-Indië Hecuba, 31-1 te Baltimore Helicon, 30-1 van New York naar Haiti Hestia, pass. 30-1 Azoren naar Brunsbuttelkoog Ilos, 1-2 n.m. te Savona verwacht Indrapoera, 31-1 18.15 uur van Southampton naar Dja karta Jupiter, 31-1 van Venetië naar A'dam Jagersfontein, 30-1 van Bremen te Hamburg Johan van Oldenbarnevelt, 1-2 van Aden te Fremantle Kota Ba- roe, 30-1 van New Orleans te Baltimore Karimata, 31-1 van Londen te A'dam Kieldrecht, 29-1 te Port Swettenham naar Hamburg Kota Gedeh, 1-2 van Port Said naar Halifax Lekhaven, 31-1 van Hamburg te Antwerpen Lemster- kerk, 1-2 van R'dam te Port Said Lis- sekerk, 30-1 van Bremen te R'dam Lutterkerk, 1-2 van Basrah te Bahrein Linge, 30-1 van Monrovia naar Dakar Loppërsum, pass. 31-1 5.40 uur Vlièsin- gen naar Antwerpen Molenkerk, 31-1 van Antwerpen te A'dam Mapia, 31-1 op Elbe naar Hamburg Meerkerk, 31-1 van A'dam naar Marseille Maasdam, 30-1 n.m. van Laguaira naar Ciudad Tru- jillo Macoma, 30-1 van Liverpool te R'dam Macuba, 30-1 van Singapore naar Miri Markelo, 29-1 van Kopen hagen naar Stettin Marpessa, 30-1 van Singapore naar Hongkong Mitra, 1-2 te Suez van Ummsaid Nieuw-Holland, 31-1 van Djakarta te Sydney Nieuw- Amsterdam, 1-2 te Trinidad Noordam, 31-1 220 mijl zuidwest van Kaap Sable naar R'dam Oranjefontein, 31-1 240 mijl zuidwest van Walvisbaai naar Kaap stad Oranje, 31-1 van Colombo naar Belawan Poelau Laut, pass. 31-1 Al giers naar Beyrouth Prins Alexander, 31-1 van Halifax, 1-2 te St John Prins Frederik Hendrik, 30-1 van Hamburg naar Halifax Prins Philips Willem, 31-1 van Le Havre naar Dakar Prins Wil lem Hl, pass. 30-1 Casquets naar Gibral tar Polydorus, 29-1 van Singapore te Port Swettenham Ridderkerk, pass. 31-1 n.m. Guardafui naar Port Said Rotti, 1-2 van Djeddah te Djibouti Raki, 30-1 van Southampton te Gibraltar Ruys, 30-1 van Belawan naar Singapore Sa- latiga, 31-1 van Bombay te Karachi Sarangan, pass. 30-1 16 uur Wake naar Manilla Schiedijk, 1-2 8.30 uur van DOOR 6) „Aan uw vader er die meneer Gro- gon?" vroeg juffrouw Twist als ter loops, maar haar felle oogjes verrieden grote nieuwsgierigheid. „O, neen, niet aan hen. Ik geloof niet, dat ik me ongerust behoef te maken. Ze zullen wel nooit ontdekken waar ze moeten gaan zoeken, wel?" „Waarschijnlijk niet, maar waai /er piekeirt u- dan?" „Ik zou graag willen", zei Serena aarzelend, „dat meneer Hunslow terug kwam; hij heeft -t beloofd. U denkt toch niet, dat er iets met hem gebeurd is?" „Zoiets als overreden te worden of te sterven aan de kinlerpok,.eo?" vroeg juffrouw ist erg ongt/oelig. „Hele maal niet, hoor. Er is niets aan de hand dan dat t hem niet gelegen kwam, hier weer eens te verschijnen. Méér niet." „Maar hij heeft toch beloofdbe- gor. Serena, doch zweeg toen eensklaps en perste haar rose lippen vast opeen. „En teen hij dat zei, meende hij het ook", hernam ju -uw "".vist kalm, „maar daarna zal er iets tussenbeide zijn g o: tn, dat hij belangrijker rond en dus „Als ik u hoor, lijkt hij zozo on oprecht", merkte Serena op. terwijl ze de oude dame droefgeestig aankeek. „En toch, t oh is hij erg vricnJe' k voor mij geweest." begon j -rouw T 1st en hield plotseling op. Beiden 1 oorden r het geluid p en snel .orio-nnfje grote a' t», die weldra stopte, waarna de bestuurder een soort fanfare op d- signaalhoorn anhief. „Odaar is hij!" riep Serena ver heugd naar de eur snellend. „Vindt u goed, dat i": hem binnenlaat?" „Natuur' antwoordde juffrouw Twist heel zakelijk, maar ze glimlachte niet toen ze 1 et meisje zag weggaan en schudde beden' elijk het hoofd, terwijl ze opstand om Nick te begroeten. „Ik b .n buitengewoon in mijn schik" verzekerde Nick, met de deur in huis vallend. „Dat tweede bedrijf wilde maar niet lukken en nu is 't zowaar beter dan de rest van het hele stuk". „Het stuk?" vroeg Serer.a, beurtelings Nick en juffrouw Twist aanstarend. „Nielic' - is schrijver", deelde het 01 de juffertje r ee, blijkbaar niet bijster met d. „vak" ingenomen en Nick zei dan ook grinnekend: „Geen werk voor een man, hè, Emmalief? Jij zou liever willen, dat ik treinmachinist of mijn- werke. was, nietwaar?"" „Och, dat z jn allebei -c ninste fat soenlijke baantjes, die je ook met fat soenlijke mensen in contact brengen en niet met lui van de soort, die ik maar al te gi d ken", zei juffrouw Twist vinnig. „Bedoelt u heus, 'at u t celstukken schrijft?" vroeg Serena ongelovig. „Echte toneelstukken.... door mensen opgevoerd?" „Nu, met een is dat al gebeurd", ver zekerde Nick, „en ik heb gegronde hoop, dat het binnenkort ook met een ander 't geval zal zijn.". „Oriep Serena uit, maar op die blijkbare vreugdekreet volgde geen nader commentaar, zodat Nicholas nieuwsgierig vroeg: „En wat wilde u zeggen?" „Ilc?" zei het meisje met glinsterende ogen, „ik dacht hoe heerlijk het moet zijn, mensen en gebeurtenissen te be- denken en hen dan als 't ware tot le- ven te zien komen". Nicholas keek wat onthutst. Nooit had hij iemand, wie dan ook, verteld, hoe juist dat zijn grootste voldoening vormde en anderzijds was ook niemand zelf op dit idee gekomen. Hier echter was een onervaren, ongeschoold meisje van buiten, dat met enkele woorden de vinger had gelegd op het belangrijk ste of bijna het belangrijkste in zijn leven. Hij stond eenvoudig perplex! „Zo is het", gaf hij ernstig toe. „Ik heb nooit een toneelstuk gezien", hernam Serena. „Wel eens films.... maar die zijn niet echt.... voor mij tenminste niet". „Voor mij evenmin", zei Nick instem mend. „Ik zal u meenemen om mijn stuk te zien". „Oriep Serena andermaal ver heugd, doch liet er dadelijk wat be nauwd op volgen: „Maarmaar moet je je voor de schouwburg niet speciaal kleden?" „Avondkleding bedoelt u? Ja soms", antwoordde hij. „En die heeft u zeker niet?" „Natuurlijk niet", lachte ze. „Wat had ik er op een boerderij bij Bodmin mee moeten beginnen?" „O, het komt er niet op aan", her nam hij op luchtige toon. „Ik zal een avondjapon voor u kopen". „Dat zult u niet, meneer Nicholas", kwam juffrouw Twisk verontwaardigd tussenbeide, ,,'t Is wat moois, een jonge man, die voor een jongedame een japon koopt! Zoiets heb ik nog nooit gehoord. Neen, ik zal juffrouw Serena zo'n ja pen geven!" „Maarbegon Serena. „Maarzei Nick tegelijkertijd, „maar, hoor nu eens, lieve Emma, het zal zo grappig zijn". „Dat is de kwestie niet, meneer Nicholas", riep het oude wijfje boos. „Het komt eenvoudig niet te pas en zolang juffrouw Serena onder mijn hoede is, zal ik er nooit in toestem men". Serena zag Nick's gezicht betrekken en zijn glimlach verdwijnen. „Och, mij best", zei hij stuurs, „maar koop dan in vredesnaam iets behoor lijk moderns. Ik kan toch moeilijk uit gaan met een meisje, dat zo uit een museum schijnt te zijn weggelopen". Serena voelde haar lippen trillen, want ze had hem nog nooit zo onvrien delijk horen spreken. Toen echter even later juffrouw Twisk voor hun drieën thee was gaan halen, scheen zijn goede humeur volkomen teruggekeerd. „U hebt een mooie spreekstem", zei hij tot Serena. „Hebt u soms lessen ge had?" „Lessen?.... Ja, van mijn moeder", antwoordde ze aarzelend. „Ze heeft het me eigenlijk nooit verteld, maar uit wat ze zich soms liet ontvallen maakte ik op, dat zij bij een dame in dienst moet zijn geweest. Ze lette zo op goede manieren en op de uitspraak". „O, juist", hernam hij, alweer minder belangstellend, ging toen met een blik in het rond voort: „Die kamer hier is afschuwelijk. Telkens als ik ze zie, kom ik tot de conclusie, dat ik een stuk met een décor van deze aard moet schrijven. Natuurlijk een satire". „Maar zou dat juffrouw Twist geen verdriet doen?" vroeg Serena aarze lend. „Dat denk lk wel", zei hij schouder ophalend. „Nu ja, alweer een schone droom vernietigd. Apropos, het spijt me van die japon. Ik had ze graag voor u gekocht". „Omdatomdat het u plezier deed me iets te geven of omdat u bang was, dat de keus van juffrouw Twist en mij u niet zou bevallen?" vroeg ze, hem recht in 't gezicht kijkend. (Wordt vervolgd.) Vllsslngen naar Antwerpen Slamat, 1-2 van Bandarshapur naar Abadan Stad Arnhem, 1-2 van Kuwait te Khor- ramshar Stad Maassluis, 31-1 10 uur te Vlaardlngen Salland, 1-12 te Mon tevideo Sloterdijk, 1-2 van Antwerpen te Lissabon Tabian, 30-1 n.m. van Honolulu naar San Francisco Taria, 31-1 van Kaapstad naar Singapore Tabinta, pass. 31-1 Ouessant naar Lagu aira Teiresias, 30-1 van A'dam naa» Birkenhead Teucer, 30-1 van Belawan te R'dam Tomori, 31-1 te Djibouti Tosarl, 31-1 van Genua naar Marseille Ternate, pass. 31-1 Kaap Guardafui naar Singapore Thalatta, pass, 31-1 Kaap St Vincent naar Liverpool Tltus, 31-1 van Leixoes naar A'dam Tero, 30-1 van Necodhea naar R'dam TJlpanas, 29-1 van Kaapstad te Durban Utrecht, pass. 31-1 17 uur Ceylon naar Belawan Van Llnschoten, 31-1 van Dakar naar A'dam Waal, pass. 81-1 Gibraltar naar Patras Waterman, 31-1 360 mijl noord oost van St Helena naar Kaapstad Weltevreden, 30-1 18 uur van Suez naar Belawan Westerdam, 31-1 van R'dam naar New York Willem Ruys, pass, 31-1 Lissabon naar Southampton IJssel, 31-1 van Malta te Piraeus Zeeland (KRL), 31-1 van Penang te Belawan. EERSTE PIANOCONCERT van Chopin. Groot werk heeft deze meester van de beknopte zegging vrijwel niet geschreven. Hij had. er geen behoefte acm* hij kon zich in zijn kleine pianostukken volkomen uitspreken. Hij had er ook geen talent voor. Niettemin is dit eerste pianoconcert mooie muziek geworden typisch Chopin hoewel de bouw ster ker had gekund. Woensdag 23.20 over Hilversum I, 402 meter). HET VREEMDE AVONTUUR VAN GERRIT DAZELAAR, een hoorspel van Emile Lopez, onder regie van S. de Vries Jr. Woens dag 21.10 over Hilversum 1,402 m). UITLOPERS VAN DE PARNAS SUS, een schijnwerper gericht op de groten van het kleine toneel, ontstoken door Willy van He- mert. Ditmaal wordt iets verteld over de beroemde Franse chan- sonniere Edith Pi af. (Woensdag 22.10 over Hilversum I, 402 m). OMROEPKAMERORKEST. Dit speelt onder leiding van Roelof Krol eerst een Sinfonia van Wil helm F. Bach, de meest begaafde zoon van de Leipziger Cantor. Dan volgt een concert voor cello en orkest van Bachs Italiaanse tijd genoot Tartini. Tenslotte horen we van de hedendaagse Britse musicus Gordon Jacob Two sket ches for strings (twee schetsen voor strijkorkest)(Woensdag 20.20 over Hilversum II, 298 meter). woensdag 3 februari HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10 00 VPRO, 10,20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. (Om 9.30 Waterstanden.) 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en Tuinbouwmede- delingen. 12-33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Ten toonstellingsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.45 „De weg omhoog", causerie. 14.00 Voor de kinderen. 16-00 Voor de zieken. 16.30 Jeugdconcert. 17.15 Gram. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen Overzee. Jeugduitzending Correspondentieclub on der leiding van Regina Zwart. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Uitzending gewijd aan Dr. H. B. Wiardi Beekman. 18.35 Lichte muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 „De gevaren van het theocratische streven", causerie. 19.25 Vara-varia. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20-05 Poli tiek commentaar. 20.15 Promenade-orkest, klein koor en sol. 21.10 „Het vreemde avontuur van Gerrit Dazelaar", hoor spel. 22.10 Uitlopers v. d. Parnassus. 22.45 „Melk is goed voor elk", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Es peranto. 23.2024.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7-00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.33 Gewijde muziek. 45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Gram. 8.30 „Tot Uw dienst". 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Lichte muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmede- delingen. 12.33 Instr. Sextet. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 „Met Pit op pad". 13.20 Gram. 13.50 Idem. 14 25 Viola da gamba en clavecimbel. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17-20 Gram. 17.30 Orgelspel. 18.00 Militaire causerie. 18.10 Gram. 18.15 Piano duo 18.30 „Vrouwen-Wereldgebedsdag", causerie. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Boekbespre king. 19.25 Gram. 19.30 Buitenlands over zicht. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerorkest en solist. 21.15 „Een oüd land in een nieuw gewaad", causerie. 21.35 lichte muziek. 21.55 Gram. 22.15 Gram. met toelichting. 29.45 Avondoverf'cnking. 23.00 Nieuws en S O S. berichten.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 2