De beste dirigenten staan op het ogenblik aan de wal Veldstra en Aurora zijn synoniem! Het binnenlands koolverbruik thans stabiel Prestatie en Contraprestatie in KCB-zaaltje te Bergen Nieuws uit Beemster Het „ULO-festival" werd door oud-leerlingen besloten Tuinbouwvereniging Groentecultuur Terugblik over 50 jaar tuinbouw DE heer Van Herwijnen, technisch ambtenaar bij de P.D. deelde daarop de resultaten mede van de genomen proeven tegen de koolvlieg bestrij ding der maatjerigheid. Kunstrijdemonstratie te Oudkarspel MARKTBERICHTEN Hedendaagse kunst uit Rijks- en Gemeentebezit ,,De privé-sectetaresse een goede bekende Bt HEERLIJKE STAND RECEPTIE TE OPMEER „Het is goed en waardevol om te werken voor de gemeenschap" Bedrijf schreef in 4 jaar 1,6 millioen af Hondjes stierven een ellendige dood Aanbesteding boerderij Kalverdijk Gevangenisstraffen wegens mishandeling Heiloo BURGERLIJKE STAND Petten Prettig rijden op een luw plekje P.v.d.A. vergaderde Groot-Schermer ,ChristiaandeWet' speelde met orkest uit De Rijp DINSDAG 2 FEBRUARI 1954 gunstig resultaat. De bedoeling is deze teelt collectief te verbouwen, door tus senkomst van de L.G.C. De heer van Herwijnen adviseerde, alvorens men tot de teelt van suiker bleten over zal gaan, eerst een onder zoek in te stellen of er bietenaaltjes in de grond aanwezig zijn. Dit om narigheden te voorkomen. Bij het punt voorstellen algemene vergadering L.G.C. stelde de heer C. de Groot voor, om over te gaan tot ge zamenlijke aanschaffing van een uien- afstaartmachine, tevens sorteermachine. Deze zaak zal nader bekeken worden." QE tuinbouwvereniging „De Toe komst" te Zuid-Scharwoude deelde BROEK OP LANGENDIJK. Nu de vaarten en sloten van het Geestmer Ambacht liggen toegevroren met een dikke ijsvloer en er aan de opgeslagen kool in de schuren maar weinig werk te doen is, behalve de taak om deze vorst- vrij te bewaren, komen de tuinders van de Langedijk en omgeving in hun jaar vergaderingen bijeen, om tezamen de middelen te beramen, die kunnen leiden tot gunstige perspectieven in de toekomst. Maandagmiddag was het de tuinbouwvereniging „Groente Cultuur" te Broek op Langendijk, waarvan een groot aantal leden in jaarvergadering bijeen kwam in café „Marktzicht", waar diverse tuinbouwaangelegenheden besproken wer den. De voorzitter, de heer Jac. Slot, gaf daarbij een uitvoerig resumé. In zijn j mede, dat besloten is gezamenlijk konl- openingswoord schetste de voorzitter, de heer Jac. Slot Pz. het wel en wee van I zaad te telen, zodat de zetkoolba- de gebeurtenissen tijdens het afgelopen jaar. Spreker stond allereerst enige non van de leden van „Groente Gul- ogenblikken stil bij de grote ramp, waardoor ons land een jaar geleden ge- tuur" in de Rin.no Zuid-Scharwoude, in troffen werd. Ook door „Groente Cultuur" werd een steentje bijgedragen bij I bet vervolg niet meer bespoten zullen de hulpverlening. De viering van het 50-jarig bestaan is daardoor afgelast. Met 1 worden. In overweging werd gegeven, het afstaan van negen Langedijker motorschuiten werd krachtige steun ver- r'ook de tuinbouwvereniging in leend aan het rampgebied. Hoewel de feestelijke herdenking geen doorgang Broek op Langendijk, hiertoe over zal heeft gevonden, gaf spreker wel een terugblik van de geschiedenis van de ver- £aan. Hoewel er voor het stand- enlging. De gang van zaken in de tuinbouw was steeds wisselvallig, niet alleen tijdens bet afgelopen jaar, maar eigenlijk van het begin af. Vijftig jaar geleden werd ook ge ploeterd en spreker bracht hulde aan de pioniers, die destijds tot stichting van de veiling zijn overgegaan. „Groen te Cultuur" heeft dan ook haar deel er toe bijgedragen. Art. 2 van de statuten, waarin gezegd wordt dat „Groente Cultuur" de belangen der leden wil be hartigen door middel van de afzet van land- en tuinbouwproducten, is nog steeds van kracht. Wel is er veel ver anderd in de bedrijven. In de beginne werd er veel gebaggerd, welke sub stantie dienst deed als mest en boven dien kreeg men schone sloten. Thans gebruikt men kunstmest en zijn vele sloten in het Ambacht vervuild. Vroe ger gebruikte de tuinder houten schui ten en nu ijzeren vaartuigen met mo toren; voorheen werd de ploeg gehan teerd, terwijl tegenwoordig de bedrij ven gemechaniseerd zijn. De tijd, dat er in de nachtelijke uren bloemkool geoogst werd, ligt ver achter ons, zei spr„ evenals de periode, dat er gelost werd aan het Noord-Scharwouder spoor. Momenteel heeft de georgani seerde tuinbouw de beschikking over moderne veilinggebouwen. CPREKER gaf verder een overzicht van de afzet der verschillende pro ducten in 1953, dat men als een goed oogstjaar kan memoreren met een min der gunstig financieel resultaat. Wat „Groente Cultuur" betrof zei de heer Slot, dat deze door de grotere schake ring der producten, een niet al te on gunstig beeld gaf. In verband met die producten de kool, waarmede het niet zo best gaat, noemde spreker de teelt van bloembollen en gladiolen, die een gunstige uitzondering maakten. De omzet van „Groente C"Huur" voor 1953 bedroeg 1.341.676,— tegen f 1.319.131,— in 1952. "pEN aanzien van de inkrimping van de koolteelt, merkte spreker dat deze ln verschillende toonaarden besproken is, zelfs zo, dat er dissonanten zijn. Het is hier ook zo, dat de beste dirigenten aan de wal staan. Spreker bestreed de mening, dat er geen kool meer gegeten wordt. Volgens de heer Kemmers, van het Centraal Bureau van Veilingen, is het binnenlands verbruik vrij stabiel gebleven. De export hangt geheel af van ver schillende factoren, waarbij hjj her innerde aan de overvloedige oogsten van de laatste jaren. Spreker was van oordeel, dat het wel gewenst was de koolteelt met 25% in te krimpen, zo wel herfst- als winterkool. Niettemin zei spreker, is de grond hier uiter mate geschikt voor de koolteelt. Als vervangingsteelten noemde spre ker nog de verbouw van erwten, bonen en suikerbieten als extensieve produc ten en als intensieve, de teelt van aard beien, pronkbonen en tabak. Aan de fruitteelt achtte de heer Slot grote risi co's verbonden gezien ook de grote uit- plant van de laatste jaren. Daarom meende spreker te moeten waarschu wen tegen een te groot optimisme. Het is echter noodzakelijk, dat dege nen, die tot een nieuwe teelt over gaan, zich deskundig laten voorlichten. VOOR de nieuwe teelten in „Geestmer- Ambacht zei spreker voorts, bestaan er diverse mogelijkheden, zoals b.v. na de teelt van vroege aardappelen. Spr. zei, dat het grondonderzoek in 1953 gunstig was te noemen, zodat hij hoop te, dat het uitzonderingsgebied voor de vroege aardappelteelt met de één op één regeling gehandhaafd zal blijven. „Voor de tuinders, die dit wensen, is het mogelijk om crediet op te nemen door tussenkomst van het Waarborg- instituut en het Borgstellingsfonds", zei de heer Slot aan het einde van zijn rede. Met de wens dat de tuinders zich zon der kunstmatige steun en onder Gods zegen dit nieuwe jaar een behoorlijk bestaan zullen kunnen verwerven, ver klaarde de heer Slot de vergadering voor geopend. In het jaarverslag van de secretaris, de heer Kommer werd o.a. gememoreerd, dat de tuinbonwcursus^ in samenwerking met de andere tuin bouw verenigingen haar tweede leerjaar is ingegaan. Er werden zes bestuurs vergaderingen gehouden; het ledental bedraagt 193. De leden hadden geen in teresse voor de oogstcredieten. De rekening van de penningmeester, de heer C. de Groot, gaf een batig saldo aan van f 161.26 en die van de ijsboeier commissaris, de heer P. v. d. Molen, een financieel overschot van f 166,16. Aan de P.ZD. werd wederom een subsidie toegezegd van f 20,en aan de standsorganisaties f 51.— per lid. i~)E heer Snoek, hoofd van de tuin bouwschool, gaf daarna een uiteen zetting over de mogelijkheid van krui- denteelt, zoals wij dit in een afzonder lijk artikel reeds belichtten. De voorzitter vroeg de goedkeuring der vergadering om naast de teelt van kruiden, ook van -ardbe'en een Daar proefveldjes aan de oost- en westkant aan te leggen. Wat dit laatste betreft, zei spreker, dat de afzetmogelijkheden hiervan groot zijn. De vergadering ging met deze plan nen accoord. De heer P. Glas, tuinbouwvakonder- wijzer, zei geen bewondering te heb ben voor deze plannen, daar anderen, die ook proeven zouden willen nemen, hierdoor uitgeschakeld worden. Spreker had geaacht dat de tuinders, welke voor nieuwe teelten, hij dacht ook aan de bloementeelt, bijeen zouden komen, om in deze een definitief besluit te ne men. De voorzitter antwoordde, dat iedere tuinder hier geheel vrij in is en men alleen deze zaak wil activeren. De heer H. Oyevaar gaf de raad om zelf het plantgoed te telen voor de kruiden teelt. In plaats van J. C. Oyevaar werd J. Kruk benoemd als lid van de kas- commissie 1954. De heer A. Dirkmaat Sr. zag zich als nieuw bestuurslid gekozen in de vaca ture S. Groot, die niet herkiesbaar was. Als bestuurslid van de L.G.C. in de va cature C. Spaans, werd de heer M. Oye vaar gekozen. De heer Snoek gaf verder nog een interessante lezing over diverse proe ven grondonderzoek. Het betreft hier percelen met een hoog kaligehalte. Als oorzaak noemde spreker het gebrek aan magnesii m-sulfaat. De tuinders, die grondmonsters willen laten nemen, kunnen zich, zei spreker, tot mij wen den. Spreker zei, dat in verband met de moeilijkheden met het bestrijdingsmid del H.C.Hnieuwe vervangingsmidde len in de handel zijn gebracht. Daar door zal het smaakbederf met de aard appelteelt kunnen worden voorkomen. De voorzitter gaf dan ook de raad om geen H.C.H. meer te gebruiken. Voorzitter Slot deelde in verband met de nieuwe teelten mede. dat de tuinders die dit wensen suikerbieten kunnen telen voor de fabriek te Half- we«. Reeds eerder zijn er in het Am bacht suikerbieten geteelt met niet on- punt van „De Toekomst" gevoeld werd, besloot men er voorlopig niet op in te gaan. Met de suggestie van de heer W. Balder om dan geen zetkoolbanen in Zuid-Scharwoude uit te planten, zal rekening worden gehouden. Uitzonde ringen dient men aan het bestuur op te geven. Op verzoek van de Jagersvereniging „Geestmer-Ambacht" om een overeen komst aan te gaan met het recht tot jagen, werd besloten, dat iedere tuin der hierover individueel een beslissing moet nemen, dus niet en-bloc als tuin bouwvereniging. De voorzitter zei, dat het statiegeld van groente- en bloemkoolkisten per 8 Februari op f 2,— is bepaald en de koolkrat per 31 Mei op f 2,50. Tot 22 Februari kunnen oude kisten worden geruild voor nieuwe gestempelde kisten. Bij de rondvraag werd nog gediscus sieerd over het eventuele ophakken van de Voor- en Achterburggracht. Op voorstel van de voorzitter werd de uit voering van deze materie in handen ge geven van de heer J. Slot en zijn com missarissen. OUDKARSPEL De ijsclub Vol harding, die haar verlichte ijsbaan heeft op het Barnewiel, deelt ons me de dat vanavond een grote kunstrij- demonstratie zal worden gehouden waarvoor enige in het buitenland op geleide kunstrijders! sters) hun beste kunnen zullen laten zien. Voor de Langedijk en wijde omgeving is dit zeker iets bijzonders. Eén en ander wordt opgelusterd door muziek. Ver der is men voornemens Woensdag wedstrijden voor schoolkinderen te or ganiseren. Zie voor verdere bijzonder heden advertentie in dit nummer. GEANIMEERDE KLAVERJAS- DRIVE ZUID-SCHARWOUDE. - De in café Kramer gehouden klaverjas-drive. Groep A: 1. A. KeppelJac. Zijp 40 p.: 2. J. Carnas—H. Slink 341/, p; 3. J. Hof—C. v. d. Weert 31 p. Groep B: 1 T. de HaasK. Hoekstra 32V2 p.; 2 J. KostelijkC. de Waard 32 p.; 3. C. Borst—A. Bruin 32*6 p. ALKMAAR. 1 Febr, Witlof A 75— 81 en B 4860; rode kool 7—10.50; sa- voye kooi 6,50—8,50; groene kool 10.50— 17; spruitkool A 3465 en B 15—32; boerenkool 5.50—27; rode bieten 4—8; winterpeen 5,5010,50; waspeen 2336; uien 3—11; prei 36—54; selderie 26—30; knolselderie 10.50-17; appels: Goudrelnet ten Hl 34; peren; St Rémy Hl 24—27. NOORDERMARKTBOND, 2 Febr. 2500 kg uien 12,10—12,30, grove 11,10— 11,30 en drielingen 10; 2400 kg peen B 6.50; 12.000 kg rode kool A 7—10,40 en B 6; 8500 kg groene kool 7—8,70; 30.000 kg Deense witte kooi 5,50—5,60. Door gedraaid: 4500 kg rode kool. BROEK OP LANGENDIJK, 2 Febr. 10.000 kg uien 11,80—12,60 en grove 10,80; 4600 kg groene kool 12.40—16-30: 5700 kg rode kool A 7—11 en B 6,20; 24.000 kg gele kool 6 50—11; 600 kg witlof I B 5862 en II B 4452; 250 kg spruitjes 17; 44.000 kg witte kool 5.50. WARMENHUIZEN, 2 Febr. 12.200 kg rode kool A 8—9,70 en B 6; 650 kg gele kool 9.70; 650 kg bieten 5,60; 3300 kg uien 11.90—12,10. „Prestatie en Contraprestatie" heet de expositie, die de komende twee weekenden nog in het KCB-zaaltje te Bergen te zien zal zijn. Zij omvat werk van Bergenaren uit Rijks- en Ge meentebezit werk dus, dat om artis tieke dan wel om sociale redenen is aangekocht. Een scheiding is er tussen deze twee categorieën niet gemaakt. Dat kan, wanneer men al te zeer aan de veelomstreden ondersteuningsmaat regelen voor kunstenaars denkt, ge makkelijk leiden tot misverstanden. Niettemin is het van weinig belang; wat de doorslag geeft is de kwaliteit. Ik heb. ronduitt gezegd de indruk, dat ik van sommige exposanten wel Zaterdagavond heeft in Het Heren huis de vereniging van oud-U.L.O.- Ieerlingen, D.U.V., haar jaarlijkse feestavond gegeven. Medewerking werd verleend door de U.L.O.-band, onder leiding van de heer Snelter, en het U.L.O.-meisjeskoor, onder leiding van de heer Muller. Als eerste zong het meisjeskoor enige liederen, waarna de U.L.O.-band vervolgde met „Wien bleibt Wien" cn „Uber den Wellen". Beider optreden waardeerde het pu bliek met een hartelijk applaus. Het optreden van de zangeres Willy Mus hebben wij reeds vermeld in het verslag van de eerste U.L.O.-avond, waar zij debuteerde met een vijftal liederen van Beethoven, Brahms en Gluck. Waar D.U.V. voorgaande jaren op toneelgebied nieuwe paden betrad, blijkt zij nu te zijn teruggekeerd tot het oude, vertrouwde. Met „De Privé- LANGEDIJK. Geboren: Cornells J., z. van W. Hoeben en I. C. Nottelman. Jan W., z. van W. Leegwater en Br. Timmerman. Johannes Th., z. van J. Hink en E. van der Vliet Petrus J., z,, van,A- Stopp en C. C. Kos. Cornelia J„ d. v. J. vafj der Heide en T. C. Rijke- boèr. Simon A., z. van A. Stoop cn T. Dekker. Bernardus H., z. van H. Kleinbekman en W. van Westen. Gijs- bertus, z. van KI. Keizer en M. Gutter. Getrouwd: Jacobus M. Zegers, won. te Ursem, en Immetje Glazekas. Pieter Kroon en Aleida J. Jekel. Overleden Dirk Quax, 77 jaar, weduwnaar van J. Roskam. Geer- truida, echtg. van D. Bakker. Opmeer geleek gistermiddag wel één grote parkeerplaats. Overal zag men de auto's staan waarmee kopstukken uit de zuivelwereld en an dere personen die het pubilerende „Aurora" een goed hart toedragen, naar de receptie in „De Vier Eenen" waren gekomen. In de zaal, die een zomers uiterlijk had wegens de tientallen bloemstukken, zat het glundere bestuur met in zijn midden de man die de fabtfek heeft groot gemaakt, directeur Veldstra. Er werden honderden handen ge drukt en toen brak een vloed van goede woorden los, die enige uren aanhield en waarin de lof van Aurora, zijn bestuur en zijn directeur in alle toonaarden werd gezongen. Voorzitter Grootes vertelde het een en ander uit de ontwikkelingsgang van het bedrijf en prees vooral de le den van verdienste, de heren K. Bos en D. Koorn, respectievelijk oud-voor zitter en oud-vice-voorzitter, alsmede de heren P. Donker en C. Schagen. die het bedrijf mede hebben opgericht. Directeur Veldstra gaf bij deze ge legenheid enige cijfers over het be drijf. In de eerste viif-en-twtntig jaar verwerkte Aurora 286 millioen kg melk, in de laatste vijftien jaar 332 millioen kg, respectievelijk werden in deze tijdvakken uitbetaald bijna 21 millioen en 57 millioen gulden. Het ledental is de laatste vijftien jaar toe genomen van 459 tot 746, met een be zit van 8700 koeien. De laatste vier jaar Is voor 2.7 millioen in het hedriif aan nieuwbouw geïnvesteerd, maar de be drijfsresultaten zijn zo geweest, dat hiervan al weer zestig procent is af geschreven. De verwerkingscapaciteit van het bedrijf is nS 250.000 kg melk per dag. Hulde bracht de hoer Veldstra aan het architectenbureau Nieuwland en Van der Vegte, het technisch bureau van het FNZ, de assistent-directeur, de heer Homstra en de adjunct-directeur, de heer Stapel, voor alles wat zij voor de totstandkoming van de nieuwbouw hebben verricht. den hebben er een jarenlange staat van trouwe dienst. Met grote voldoening kon de heer Veldstra voorts gewagen van de uit stekende verstandhouding tussen di rectie, leden en personeel. Tenslotte sprak hij een woord van dankbaarheid omdat hij in staat geweest is persoon lijk mede te mogen werken aan de groei en de bloei van Aurora. Voorzitter Grootes sprak daarna een woord van grote waardering tot de directeur. Het is Veldstra geweest, die altijd de stuwende kracht achter de bestuursvoorstellen was. Veldstra heeft zijn stempel op het bedrijf ge drukt. Veldstra en Aurora zijn syno niem geworden! Maar altijd is hij „mens" gebleven. Ook aan mevrouw Veldstra bracht spreker dank voor de wijze, waarop zij haar man altijd ter zijde heeft gestaan. De voorzitter hoopte, dat de heer Veldstra nog jarenlang zijn creatieve arbeid moge voortzetten. De heer Foodzant, directeur van de zuivelfabriek te Wormerveer, belicht te het werk .dat Aurora niet alleen voor de Westfriese boerenstand, maar voor de hele Nederlandse zuivel industrie heeft verricht. Wethouder Klaver bracht de felici taties over van burgemeester Keyzer, die nog ongesteld is. Hij stipuleerde, dat Aurora van enorm belang is voor de welvaart van Opmeer en hoopte, dat het bedrijfsleven zich zal laten in spireren door deze industrie. De heer Hogetoorn, voorzitter van de Bond van Zuivelfabrieken, hield een uitgebreid betoog, waarin hij tot 1 uitdrukkw komen dat de heer Ook het personeel betrok de heer I Veldstra e1' 11 gedreven werd door de - r T I i 1t, n4- J nrnn Q_ Veldstra in zijn dankwoord. Vele le-1 overtuiging, dat het goed en waarde vol was om voor de gemeenschap te werken. Hij heeft bovendien de kunst verstaan het personeel en allen, die met Aurora in contact kwamen, ook van deze overtuiging te doordringen, west en hij vertolkte de dankbaarheid van de Kamer voor het vele, dat de heer Veldstra als haar oudste lid voor haar heeft gedaan. De heer Van der Ven eindigde met de wens, dat spoedig alle leveranciers van Aurora ook lid van de coöperatie mogen worden. De heer Rademaker bood vervol gens, namens de leden, vier gebrand schilderde ramen voor de nieuwe re creatiezaal aan en in aansluiting daar op deelde de heer Jonkers mede, dat de personeelsvereniging de schilder Dirkmaat opdracht heeft gegeven een wandschildering in deze zaal aan te brengen. Ook offreerde spreker nog een electrische klok, eveneens voor deze zaal. Mr Den Duik sprak voor Centraal Beheer, met welk lichaam Aurora al jarenlang prettige relaties onderhoudt en daarna was het woord aan de heer Van der Ven, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Hoorn. De heer Van der Ven besprak het belang van een industrie als Aurora voor het ge- De heer Stapel, voorzitter van de KI-vereniging te Sijbekarspel, memo reerde, dat de wieg van deze vereni ging „aan de boorden van de ringsloot" heeft gestaan. Aurora heeft met raad en daad de KI zeer bevorderd en spre ker bracht daarvoor hulde. De directeur van de zuivelfabriek „De Ster" te Baarsdorpermeer, de heer C. Berkhout, bracht Aurora dank voor de goede nabuurschap en de hulp, die bij diverse gelegenheden is geboden. Burgemeester Breebaart van Hoog woud was erkentelijk voor de mede werking, die Aurora verleent bij de schoolmelkvoorziening, alsmede voor het totstandkomen van diverse perso- neelswoningen in Hoogwoud. Voorts spraken de heren D. Rempt, directeur van de Gezondheidsdienst voor Die ren; E. Govers, voor het Kaas- en Bo- tercontrólestation, G. Kloos voor de N.H. Consumptiemelkvereniging, ir P. Tiersma, Rijks Zuivelconsulent, K. Braak, voorzitter van kring IV der IMvL en K. Vink, voorzitter van de Zuivelbank. De heer Grootes sloot met een kort voord van dank. Vermeldenswaard is iog, dat diverse cadeaux werden aan geboden. onder andere een tegelta- lieau. .nrstel'ende de Aikmaarse 'caasrmvk'. door de Stichting tot Be houd van de Kaasmarkt. Secretaresse" van A. den Hertog za ten wü op deze avond weer voor een goede bekende. Stuk en inhoud zijn wel zo bekend dat wij een beschrij ving hiervan achterwege kunnen la ten. Onder de medespelenden waren naast enkele beproefde krachten, vele debutanten, zodat het een zware taak voor de regisseur, de heer Zachariasse, moet zijn geweest. Niettegenstaande dat werd het een voor het publiek aantrekkelijke vertoning. Het was reeds laat toen de voorzitster met een kort dankwoord sloot en de verdere leiding van de avond kon overdragen aan het ensemble Steevers. Voor de Aikmaarse politierechter mr J. N. Alblas stond Maandag terecht C. D. uit Beemster, die een paar jonge hondjes in een zak had gestopt en deze met een steen bezwaard in een ondiepe sloot had geworpen, waardoor de dieren een langzame en ellendige dood waren gestorven. De verdachte bekende zich niet van te voren op de hoogte te hebben gesteld van het feit dat de sloot voor zijn doel ongeschikt was geweest en hoewel de officier van Justitie, mr J. C. V. Meischke, een boete van f 40— of 20 dagen tegen hem had geëist, vond de rechter toch nog voldoende termen aanwezig de straf te verminderen tot f 25.of 10 dagen. Het architectenbureau Dekker en Kei zer te Schagen/Zeist heeft Maandagmid dag aanbesteed het bouwen van een boer derij met woonhuis aan de Volgerweg te Beemster. Deze bouwplaats, bewoond door de heer Schoo, ging kortgeleden door brand verloren. De uitslag was: Fa. G Slot Zn., De Rijp, f 61.388.—; Fa. Groot en Ooters, Beemster, f 62.540,Fa Har- tog, Edam, f63.748,—; v. Koten. Oudorp, f 64.384,Fa. De Vries, Purmerend, f 65.560,G. Buis, Beemster, f 66.849,—; Fa. H. J. Brand Zn., Beemster, f 73-400,Boogaart, A'dam, f 74.000, M. de Geus, Beemster, f 77.324, Voor de Aikmaarse politierechter stond gisteren terecht N. J. T. uit Kal verdijk, die op de avond van de 25st,e December van het vorig jaar onder de invloed van sterke drank een in aan bouw zijnd huis met stenen had be kogeld waardoor een ruit was vernield. Wegens dit feit werd hij veroordeeld tot een boete van f 40.— of 20 dagen. Deze zaak was echter de kwalijke ouverture tot de volgende ten lasteleg- ging die de officier van Justitie, mr J. C. V. Meischke, vervolgens voorlas. Enige dagen nadat T. de bovengenoem de vernieling had gepleegd, was hij na het nuttigen van 10 a 12 glazen bier uit een café naar buiten gestapt en had zonder enige aanleiding een jongeman die daar met een vriend stond te pra ten zodanig op het hoofd geslagen dat deze als een blok bewusteloos was neergevallen. Drie weken lang had deze wegens een hersenschuddnig het bed moeten houden. De officier was over deze handelwijze van verdachte dermate verontwaardigd dat hij de rechter vroeg hem een gevangenisstraf van drie maanden op te leggen. Mr Al blas vond echter dat met een week vol staan kon worden. Minder goed kwam P. K. uit Haren- karsnel er af tegen wie wegens mis handeling eveneens 3 maanden werd gevorderd. Daar deze figuur bij de po litie en de rechtbank al in een minder goed blaadje stond, veroordeelde de rechter de man, die een ander een slag in zijn nek had gegeven, tot een ge vangenisstraf van een maand. A. B. uit Groenveld had een hondje dat verliefd was geworden op een ander hondje. De hondjes zochten elkaar op, de bazen zagen het, waren het met elkaar over de plannen van de hondjes oneens en vlogen elkaar in de haren. De persoon in kwestie die als een vredig man bekend stond, werd wegens mishandeling veroordeeld tot een boete van f10.of 5 dagen. eens beter werk heb gezien dan hier hangt. Dat neemt niet'weg, dat over het geheel de doeken en tekeningen, die hier zijn tentoongesteld, een zeer goede indruk maken, waarschijnlijk mee als gevolg van een scherpe se lectie, die hier mogelijk was. Welis waar Is het geheel nogal heterogeen geworden, maar de contrasten zijn ner gens zodanig, dat ze tot onaangename spanningen zouden kunnen leiden. Van Nico Berkhout hebben we tot dusverre nog maar weinig gezien. Het ene stilleven dat hier hangt had door Matthieu Wiegman geschilderd kunnen zijn. Het heeft zijn kleur, zijn sfeer, is hoogstens wat droger van voordracht. Jaap Min toont in zijn vier werken, hoe hij zowel door Braque als door het Duitse expressionisme is heengegaan. „Wintertuin" kreeg echter een persoon lijker klank; het is een mooi doek. Van Karei Colnot vond ik het Winterge- zicht een fris geschilderd doek; verder is er o.m. nog een aantrekkelijk stil leven. In dit genre zijn er ook een paar fraaie doeken van David Kou- wenaar en Henri ten Holt; met name het laatste verdient om zijn monu mentale vorm en zijn mooie kleur kleur vermelding. Van Jan de Leeuw behoort diens landschap in het achterzaaltje tot het beste dat we ooit van hem zagen. Zijn Baadsters daarentegen vertoont een opvallende overeenkomst met het werk van Harry Kuyten. Jaap de Carpen- tier is vertegenwoordigd door een van zijn fraaie clowns, een stilleven met vissen en een zeer mooi, groot gezien duinlandscnap. Henk van den Idsert heeft aanmerkelijk betere portretten geschilderd dan het stuk dat hier hangt. Het geheel maakt nog al een stuntelige indruk op me. Zijn „Laan Oude Hof" is echter een mooi schil derij. Van Jac. J. Koeman is er een aquarel, een bloemstuk, dat ik wat mager van kleur vond. Het stilleven van Kees Boendermaker zegt me hoe genaamd niets. Men kan ook te zorg vuldig willen zijn. Van Jaap Weyand hangen er een bloemstuk en een Landschap in Gro ningen. Marijcke Visser is vertegen woordigd met twee beeldjes: een mooie uil van sterk gesloten vorm en een goed-gezien meisjeskopje. De expositie is geopend door de heer J. Kassies, directeur van de Neder landse Federatie van beroepsvereni gingen van kunstenaars te Amsterdam. Deze heeft gepleit voor een inventari satie van alle werk in Nederland, dat door kunstenaars zou kunnen worden gedaan. Aan de hand hiervan zou de overheid dan op veel royaler voet dan tot dusverre opdrachten moeten gaan verlenen. Tevoren had hij er op gewezen, dat er voor de twaalfhonderd beeldende kunstenaars in Nederland aanzienlijk veel minder wordt gedaan dan voor de zeshonderd leden van onze nationale en regionale orkesten, al er kende hij de gecompliceerdheid ener voor alle partijen bevredigende cul tuurpolitiek. Van W. Geboren Nicolaas, z. van K. V* d. Linden en A, Bax. Simon, z. van T. P. A. Kaandorp en A. M. de Haan. Ondertrouwd Cornells van Die pen en Marie N. J. van der Plas. Getrouwd Hendricus Visser en Johanna C. van 't Sant. Nico Geel en Jannetje Maasen. Overleden Jacob Briefjes, 69 jr, echtg. van Tr. Commandeur. Cornelis Kqijs, 73 jaar. Cornelis de Reus, 74 jr, echtg. van G. Hoogland, overleden te A* dam. Ouwel Prins, 82 jaar. Op de heerlijk beschutte ijsbaan, de voormalige tankgracht, werden wed strijden op de schaats yoor' de jeugd gehouden. Na een spannende kamp, vooral bij de oudere jongens, was de uitslag als volgt: Meisjes 910 jaar: 1. T. van der Vlies; 2. M. de Waard; 3. A. Groot. Meisjes 78 jaar: 1. G. Roozing; 2. A. Vrigsman; 3. M. Beerse. Meisjes 11—12 jaar: 1. N. den Uijl; 2. N. den Das; 3. M. de Groot. Jongens 78 jaar: 1. K. Sarapof; 2. K. Quak; 3. T. Bigot. Jongens 910 jaar: 1. J. G. Bellis; 2. J. Jonker; 3. K. Brouwer. Jongens 1012 jaar: 1. K. van der Vlies; 2. T. Roozing; 3. F. de Graaf. Jongens 1314 jaar: 1. J. Quak; 2. H. de Graaff; 3. J. Bellis. Op de vergadering van de afdeling van de PvdA werd nog eens gespro ken over de candidaatstelling op de gewestelijke vergadering te Alkmaar. Besloten werd in Maart een propagan- davergadering te beleggen, waarvoor een bekende spreker zal worden uit genodigd. De leden werden opgewekt om de vergadering in Sint Maartens brug te bezoeken, wa?r Evert Vermeer zal spreken. Verschillende interne Kwesties werden afgehandeld. Zondagavond had in café C. van Truijen een uitvoering plaats door de muziekvereniging Christiaan de Wet. Hieraan werd medewerking verleend door het bekende „Langedijker Cabaret gezelschap". In de afgelopen zomer is de combinatie met het orkest te De RijD met schitterend succes naar een con cours geweest en drie weken geleden is een goede uitvoering gegeven in Je Rijp, en nu aldus de voorzitter, de heer Wiedijk, zullen we proberen ook hier iets goeds naar voren te brengen. Dit voorjaar zal worden gespeeld op een In ternationaal concours, waaraan zal wor- BRANDJE IN DE SPOORBEEK Gisteravond werd de brandweer ge alarmeerd voor het blussen van een 1 den deelgenomen door Belgen, Fransen, brandje in de Spoorbeek ter hoogte Engelsen, Zweden en Denen, van de Ewislaan. Een locomotief had Voor de pauze bracht het corps een enkele vonken doen neerdalen die in '.es-tal nummers ten gehore Na de pau- de droge grasmat gretig voedsel von- ze volgde het optreden van het „Lange- 'den. Het vuur was spoedig geblust. 1 dijker Cabaret gezelschap".

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 6