Kees Broekman en v. d. Voort kwamen beter in vorm DOUWE EGBERTS DE WONDERE WAERELT Ook dat nog In kort bestek Wereldrecord van C. Thunberg stond te wankelen ABDIJSIROOP Geen record inschrijving voor de elfstedentocht HOEST UW KIND? Friesche HEERENBAAI Anton Huiskes kwam adem te kort Kees Broekman c.s. Maandag naar Nederland Verdacht van diefstal van twintig auto's Aan de wedstrijd nemen 137 rijders deel De Europese schaats kampioenschappen Voor f 2500 aan horloges gestolen uit juwelierszaak DE HAAST, waarmee Koeider Oeld Moes- tafa, een beroepsbede laar uit Oran in Noord- Afrika, een nieuw leven wilde beginnen, is hem duur te staan gekomen. Het Scapino-hallet krijgt van alle kanten hulp DE felle brand, die Maandag heeft gewoed in een goederenmagazijn aan het Rhijnspoorplein te Amsterdam heeft zoals werd medegedeeld, ook de studio van de Stichting Scapino-ballet- groep in de as gelegd. De directe scha de is voor Scapino enorm groot, want behalve de studio met de kostbare attributen zijn de montering van 18 balletten voor de jeugd, alsmede 14 décors van andere balletvoorstellingen, 670 costumes en de muziek speciaal voor deze balletgroep gecomponeerd, vernietigd. Ook alle décors van Ballet Recital zijn verbrand. De schade is niet door verzekering gedekt. Directeur-bedrij f sleider Avifauna benoemd 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen PUR0L CülMiiST ItllllAli WOENSDAG 8 FEBRUARI 1954 (Speciale berichtgeving HELAAS waren de weersomstandigheden en de conditie van het ijs op de derde wedstrijddag van de hardrijweek van Davos wederom niet van dien aard, dat het wereldrecord op de 1000 meter, noch dat op de 5.000 meter kon worden verbeterd. Wij zijn er overigens van overtuigd, dat met minder hard ijs, een warm zonnetje en dampvrije lucht het record van Clas Thunberg op de 1000 meter ongetwijfeld door vijf of zes rijders zou zijn verbeterd, ook door onze landgenoten Wim van der Voort en Gerard Maarse, die uitstekende tijden op dit ongebruikelijke nummer hebben gemaakt. tJBT MOET voor Grishln een teleur- stellende ervaring zijn geweest, dat met zijn rustige stijl, zijn hoog be- tpegingstempo, zijn rhythmisch boch tenwerk, niettemin 0.1 sec. boven het wereldrecord van Thunberg is geble ven. Voor Wim van der Voort was er, afgezien van zijn tijd van 1 min. 29.4 Sec. op de kilometer, nog meer winst té noteren op deze dag. Hij perste er een volkomen beheerste laatste ronde Van 33.9 sec. uit, de snelste laatste ron do van alle deelnemers op de 1000 nieter een bewijs, dat die laatste 400 meter, snel en bekend van zijn 1500 Meter, is teruggekeerd, een belofte tevens voor de Europese kampioen schappen. Maar er vlei nog meer winst te boe feen. Kees Broekman reed een volmaak te 5000 meter. Hij gleed gemakkelijk, ondanks het wat harde Ijs, noteerde tien slagen op de rechte einden en ver deelde zijn krachten uitstekend. Na 22.— sec. voor de eerste 200 meter te hebben genoteerd dat deden Saku- nenko en Sverre Haugli, de winnaar van dit nummer, ook liet hij 38.5 sec. voor de volgende ronde afdruk ken, vervolgens zevenmaal 40.pre cies, gevolgd door een ronde van 40.5 sec., weer een van 40.sec., een voor laatste 400 meter van 41.5 sec en een flnlBh van 39.1 sec. Indien hij geduren de de laatste drie ronden geen hinder had ondervonden van een lichte wind, Welke plotseling kwam opzetten, zou hfl een nog snellere tijd hebben ge maakt en het nummer hebben gewon nen. Nu ging Sverre Haugli, de beer van Noorwegen, die als altijd een onregel matige rit reed en na een zeer snel begin in de tweede helft terug viel, met de eer strijken. In zijn rit tegen Wim van der Voort was de wind ge heel gaan liggen, waarvan Haugli dank baar profiteerde om met een tijd van 8 min. 21.1 sec. de zege te behalen. Dmitri Sakunenko, de comingman van Rusland, die overigens niet aan de Europese kampioenschappen zal deelnemen, had een zeer snelle eerste helft op de 5000 meter, maar zijn kor te slag 14 slagen op de rechte stuk ken kostte deze soepele rijder toch te veel energie om het hoge tempo tot aan de laatste ronden te kunnen vol houden. Anton Huiskes kwam drie ronden voor het einde adem te kort en zat „dood" in de bochten. Wim de Graaff knabbelde weer wat van zijn persoonlijk record af en plaatste het nu op 8 min. 36.8 sec. Zijn punten totaal over de vier klassieke afstanden bedraagt 198.832 pnt., waarmede hij Koops van de achtste plaats in het klassement der Nederlandse rijders heeft verdrongen en hij thans achter Heiden staat. En Henk Schuier, die in moeilijke omstandigheden tijdens Zijn rit tegen Seiersten was de wind op zijn hevigst 8 min. 40.sec. liet afdrukken, verbeterde ook al zijn per soonlijk record, dat hij Zondag juist Echerper had gesteld. Met 46.9 sec. over 500 meter, 2 min. 26.5 sec. over Naar wij vernemen heeft het be stuur van de IJsvereniging Groningen aan de KNSB toestemming gevraagd om op Donderdag 11 en Vrijdag 12 Februari te Groningen een uitdagmgs- wedstrijd te organiseren waaraan zul len deelnemen de zes Nederlandse rij ders, die zich op het ogenblik te Da vos bevinden nl. Kees Broekman, Wim van de. Voort, Anton Huiskes, Gerard Maarse, Wim de Graaff en Henk Schu ier, en de zes hoogst geklasseerden van de nationale kampioenschappen, welke te Zwolle zijn gehouden nl. de Nederlandse kampioen Egbert van 't Oever (Lisse), Kokkie van der Eist (Rotterdam), Jan Wervers (Rotter dam), Nico Olsthoorn (Naaldwijk), Ti- nus Roozendaal Warmenhuizen) en Van den Berg (Nijenbeek). De klas sieke afstanden de 500 en de 5000 me ter op de eerste dag en de 1500 en 10.000 meter op de tweede dag zouden op het programma komen te staan. Het plan gaat uit van de voorzitter van de IJsvereniging „Groningen", mr S. J. W. Nijhofft die zich op het ogenblik te Davos bevindt. Het ligt in de bedoeling, dat bij doorgaand vrie zend weer alle rijders, die te Davos zijn, Maandag naar Nederland terug keren. De Stromboll, de vulkaan op het ge lijknamige eilandje voor Sicilië, die Maandag plotseling tot uitbarsting kwam, doet nog steeds gloeiende lava langs de Noordwestelijke berghellllng stromen. 1500 meter, 8 min. 40.op de 5000 meter en 18 min. 31.2 sec. over 10.000 meter, heeft de dertigjarige Neder landse rijder zich op de ranglijst ge plaatst met 203.243 punten, waarmede hij Jan Charisius achter zich laat en ook Piet Keyzer en Aad de Koning, en als veertiende staat geklasseerd achter Jaap Eden. De uitslag van de 1000 meter luidde: 1. Grishin (Rusland) 1.28.5; 2. Aas (Noorwegen) 1.29; 3. Wim van der Voort (Nederland) en Haugli (Noor wegen) 1.29.4; 5. Sakunenko (Rusland) 1.29.5; 6. Elvenes (Noorwegen) 1.30; 7. Maarse (Nederland) 1.30.4; 8. Hjal- mar Andersen (Noorwegen) 1.30.6; 9. Knut Tangen 1.30.7; 10. Knut Johan- nesen (Noorwegen) 1.31; 11. Jan Kris- tiansen (Noorwegen) 1.31.4; 12. Kees Broekman (Nederland) 1.31.6. De tij den van de overige Nederlanders wa ren: Wim de Graaff 1.32.8; Anton Huis kes 1.33.9 en Henk Schuier 1.34.2. De resultaten van de 500 meter in vitatie luiden: 1. Sverre Farstad (Noor wegen) 43.6 sec.; 2. Grard Maarse 43.9; 3. Sigmund Soesterland (Noorwegen) 44.1; 4. Arne Jphansen (Noorwegen) 44.4 sec. De uitslagen van de 5000 meter lui den: 1. Haugli (Noorwegen) 8.21.1; 2. Broekman (Nederland) 8.22.1; 3. Sa kunenko (Rusland) 8.23.8; 4. Wim van der Voort (Nederland) 8.30.4; 5. Tan gen (Noorwegen) 8.30.7; 6. Cronshey (Engeland) 8.33.1; 7. Wim de Graaff (Nederland) 8.36.8; 8. Henk Schuier (Nederland) 8.40; 9. Anton Huiskes 8.40.3; 10. Offenberger (Oostenrijk) 8.42.7; 11. Mannsbarth (Oostenrijk) 8.44.6; 12. Nielsen (Noorwegen) 8.45.3. Het totaalklassement over de 1000 en 5000 meter luidde: 1. Haugli (Nóorw.) 94.810 pnt.; 2. Sakunenko (Rusl.) 95.130 pnt.; 3. Van der Voort (Ned.) 95.470 pnt.; 4. Broekman (Ned.) 96.010 pnt.; 5. Tangen (Noorw.) 96.420 pnt.; 6. Cronshey (Engeland) 97.510 pnt.; 7. Elvenes (Noorw.) 97.810 pnt.; 8. De Graaff (Ned.) 98.080 pnt.; 9. Offen berger Oostenr.) 98.820 pnt.; 10. Niel sen (Noorw.) 98.930 pnt.; 11. Huiskes (Ned.) 98.980 pnt.; 12. Schuier (Ned.) 99.100 pnt. Als verstandige moeder geeft gij Uw kleine na tuurlijk het middel dat door zijn geneeskrach tige werking jeugdige „hoesters" als een schild beschermt: AKKER'S - 's Werelds beste hoestsiroop - (Advertentie, Ing. Med.) De Sittardse politie heeft gisteren de 24-jarige S. uit Utrecht gearresteerd die ervan verdacht wordt in de loop van enkele maanden op een stuk of twintig plaatsen in het land auto's te hebben gestolen en deze van hun in houd aan papieren en koffers te heb ben ontdaan. Een deel van de wagens zou hij hebben verkocht, andere zou hij onbeheerd hebben achtergelaten. Op deze manier zouden wagens ontvreemd zijn o.a. in Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en Arnhem. Het land van de elfstedentocht en van D-E Echte Frlesche Heeren-Baal. Belde zijn beroemd; de elfstedentocht als een zeer bijzondere sportprestatie D-E echte Friesche Heeren-Baai door haar bijzondere melange die „Wolken van genot" geeft (Advertentie, Ing. Med.) Spciale berichtgeving De deelname aan de elfstedentocht en -wedstrijd betekent geen re cord. De omstandigheden zijn dan ook bepaald niet ideaal en weer berichten waren allerminst gunstig. Toen gisteravond de balans werd opgemaakt hadden 137 wedstrijdrijders ingeschreven en van de tafels waar de toerrijders hun kaarten kwamen halen luidde het laatste be richt: „Ongeveer 2509". De ijzige Oostenwind heeft meer dan de vorst de liefhebbers afgeschrikt, te meer daar insiders verwachten dat van daag de Oostenwind nog aan kracht zal toenemen. Omstreeks midder nacht deelde het elfstedencomité ons mede, dat men geen wedstrijd rijders meer verwachtte maar dat het aantal dat voor de tocht zou starten de 3000 wel zou bereiken. ^/TJ kunnen er ons alleen maar over verheugen dat tal van schaatslief hebbers zich niet onverwijld in het „Elfsteden avontuur" hebben willen storten. Het gevaar op lichamelijk let sel is uitermate groot onder deze om standigheden en dat blijkt ook wel uit het feit dat de geneeskundig hoofd inspecteur van de Volksgezondheid van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, evenals de chef van de afdeling lichamelijke opvoeding en sport van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, een ernstige waarschuwing hebben laten horen. Intussen hebben zich verschil lende bekende lange afstandspecialis ten gemeld. Het zijn W. Vermeulen en J. van der Hoorn, beiden uit Ter Aar. Van der Hoorn is „titelhouder". Hij werd in 1947, de laatst gehouden tocht, tot winnaar uitgeroepen. Als vijfde was hij toen door de finish ge gaan, doch later besloten de wedstrijd- commissarissen de nrs. 1 (Bosman uit Breukelen) 2, 3 en 4 wegens „opleg gen" te disqualificeren. 30-jarige Van der Hoorn heeft er voor de wedstrijd van Woensdag., weinig hoop op. „Ik heb met mekaar nog geen 100 km gereden", vertelde hij ons, „en de beker en de gouden plak zullen mijn neus dit keer zo vast als een huis voorbij gaan". Verder heeft Jan Charisius, de Leeuwarde naar, die ook wel eens deel heeft uit gemaakt van de trainingsploeg van de KNSB in Noorwegen, zich voor de wedstrijd opgegeven. Voorts behoren tot de favorieten de bekende rijder K. Schipper en de winnaar van de Elfmerentocht van Maandag, A. Ver hoeven uit Overschie. De eerste wedstrijdrijder, die zich om 9 uur meldde, was de 45-jarige T. Michels uit Amsterdam. Hij heeft de wedstrijd ook in 1947 meegereden, had toen no. 51 en kwam als 51ste binnen. Misschien dat hij daarom nu zo vroeg voor de deur stond. In ieder geval heeft hij nu rugnummer één Om elf uur het was in de Friese hoofdstad snerpend koud in weerwil van de stralende zon hadden zich vijf rijders voor de wedstrijd gemeld. Rugnummer twee wordt gedragen door de 43-jarige A. de Vries uit Gie- kerk, die in 1942 zevende werd. Ach tervolgens kwamen daarna de 27-jari- ge J. Hoogschagen uit Alkmaar, die Zondag een uitstekend figuur sloeg in de 100 km lange dorpentocht in Noord Holland, de 28-jarige W. Wynia uit Kornwert en de 20-jarige P. Zwart uit Warga. Voor de middag had men nog geen twintig wedstrijdrijders bij elkaar en de gezichten van de organi satoren werden met het kwartier lan ger. Toen tegen middernacht het ge tal van 137 werd bereikt, viel het re sultaat tenslotte toch niet tegen. Voor de Europese kampioenschappen in het hardrijden op de schaats, welke Zaterdag 6 en Zondag 7 Februari te Davos worden gehouden, zijn de vol gende inschrijvingen binnengekomen Rusland: Gontsjarenko, Shilkov, GrishinEngelandCronshey, Dy- mock, Stevens; België: Laboubee, De- taille, Nys; Nederland: Broekman, De Graaff, Huiskes, Maarse, Schuier, Van der Voort; Noorwegen: Andersen, Aas, Haugli, Hodt, Johannessen, Seiersten; Finland: Salonen, Jaervinen, Saloma; Frankrijk: Heckli, Cartaux, Guilloz; Zweden: Ericsson* Stroem, Sjoelin,Pa- jor, MalmstenItalië: Citterio, Caroli; Duitsland: Meding, Raepple, Keiler; Oostenrijk: Mannsbarth, Offenberger, Josef Eminger, Kurt Eminger; Zwit serland: Kuil, Rohrbach, Hardmeier. Uit de etalage van een juwelierszaak aan het Damrak te Amsterdam is in de nacht van Maandag op Dinsdag een groot aantal gouden en goudpleet pols horloges, voorts twintig gouden han gertjes, voor een totale waarde van on geveer f 2500, gestolen. Een dame, die ter plaatse omstreeks half zes passeerde, vond op het trottoir voor de juwelierszaak een gouden damesarmbandhorloge. Een persoon, die aan de overzijde stond, maakte zich bij het naderen van de vrouw snel uit de voeten. De politie constateerde la ter, dat zich in de ruit van de etalage een gat bevond van omstreeks 25 cm. doorsnee. Op straat werd nog een flu welen standaardje aangetroffen. QE MENSEN, die met deze koude de ganse dag beroepshalve op straat moeten verkeren, hebben een zware dob ber. De melkboeren bij voorbeeld hebben voort durend te kampen met bevroren kranen en auto matische tapapparaten. In Steenwijk heeft de melkboer D. Houwer er echter wat op gevonden, zodat de melk toch zon der vertraging aan de huisdeur arriveert. Hij torst namelijk een fles met propaangas op de bakfiets, waaraan een schildersbrander is be vestigd. Zodra zijn kra nen zijn vastgevroren, houdt hij even de vlam op het metaal en weldra functionneren de kope ren kranen weer nor maal. Voor zóver de melk. Wat de melkboer zelf en ook de andere leveranciers betreft, zij zijn beslist niet afkerig van een kop warme kof fie hier en daar of een vuurtje, waar zij even de handen kumien 'ont dooien. VOLGENS de Hon gaarse radio zit Boe dapest zonder gas. De zender riep gistermor gen een bekendmaking om, volgens welke het gasverbruik voor huis houdelijke doeleinden in Boedapest tot nader or der streng verboden is. Het gasgebrek is volgens de radio te wijten aan storingen in de gas fabriek. Achter het IJzeren Gordijn dus ook al gasrmisère, net als in de kop van Noord-Hol land. Overigens maar een schrale troost. NOG EEN andere schra le troost. In streken van het Noordafrikaanse Marokko, een land, waar van wij het al warm krijgen als wij er aan denken en waar ook in derdaad in vijf en dertig jaar geen sneeuw is ge vallen, ligt nu een flinke laag van dat koude, wit te goedje. In het gebied van Ifrane, zestig kilo meter van Meknes (als dat u iets zegt), ligt al een meter sneeuw bij elf graden vorst. MU EVEN een opwar mertje uit het zonni ge Californië in de Ver enigde Staten. Het hotel Hollywoodstrand heeft bekend gemaakt, dat het het eerste hotel in Ame rika zal zijn, dat zijn vertrekkende en arrive rende gasten een heli- coptèredienst gaat aan bieden. Deze week be gint het hotel zijn nieuw aangelegde helihaven te gebruiken om gasten van en naar de lucht havens in het heerlijke Miami en In Palm Beach te brengen. Van zijn armoedje had hij voor honderd franc (ongeveer een gulden) een tiende lot in de Al gerijnse loterij gekocht en bij de trekking kon een vriend, die hij in de arm had genomen, om dat hij zelf niet kon le zen, hem het blijde nieuws meedelen, dat hij vijf millioen francs had gewonnen. De gelukkige leende onmiddellijk vier duizend franc van de vriend om zich gloed nieuw in de kleren te steken, zodat hij goed voor de dag kon komen, wanneer hij zijn aandeel van 500.000 franc in ont vangst ging nemen. Van louter vreugde ver brandde hij zijn oude plunje, om te laat tot de ontdekking te komen, dat ook het loterijbriefje tot as was verteerd. Koeider was troosteloos en zijn vriend zal ook wel niet best te spreken geweest zijn. TN Vlaanderen heerst een ware recordverbete- ringswoude, zoals ge reeds eerder uit dezeko lommen geconstateerd kunt hebben. In Gent gaan nu weer vier kla verjassers proberen vijf- til uur zonder onder breking hun kaartje te leggen. Er zullen een arts en een deurwaarder bij aanwezig zijn. Inmiddels heeft Gustaaf Mareeis uit Wetteren het duur- record slagwerk gebro ken door gedurende 58 uur en 7 minuten zon der ophouden op trom mels, bekkens, triangels en wasborden te slaan. Het oude record stond op naam van ene Bake- land uit Gent met 52 uur. De buren waren zo enthousiast over dit suc ces, dat zij hun klacht wegens,;, burengerucht hebben ingetrokken. Het duurrecord accordeon- spelen wordt bijna iede re week gebroken. Het staat nu op 85 uur. Za terdag zal de accordeon leraar Leonard Blaute uit Zottegem proberen er honderd uur van te maken. Succes er mee. Het onmisbare Centraal Bureau voor de Statistiek heeft cijfers gepubliceerd over het aantal in Nederland aanwezioe en overleden personen van honderd jaar en ouder in de loop van de laatste eeuw. Uit deze cijfers blijkt, dat onze bevolking op 1 Januari 1953 zes en veer tig personen (15 mannen en 31 vrouwen) telde, die de tien kruisjes achter de rug hadden. Bij de eeuwwisseling, op 1 Januari 1900, waren er tien. Sindsdien hebben twee personen de leeftijd van 106 jaar gepasseerd, namelijk een vrouw overleden in 1935 (106 jaar en 1 maand, dat was „opoe" Tjaden uit Groningen) en een vrouw overleden in 1948 (106 jaar en 6 maanden, nl. „Opoe" Herfst uit Rotterdam). De oudste overledene hier te lande, ten aanzien van wiens bereikte leeftijd zekerheidr,bestaat, is een man van 110 jaar geweest, overleden in 1899 Geert Adriaan Boomgaard). Laat het nou lekker een man geweest zijn'. Zij nog vermeld, dat, voorzover thans bekend is, op 1 Januari 1954 twaalf mannen en 28 vrouwen 100 jaar of ouder waren en dat op deze datum de 104- jarige Chrisse Karnebeek-Baks (Chrisse-Meuje) uit Eibergen de oudste inwoon ster van Nederland was. Het geeft toch weer hoop allemaal. DE. leiding van Scapino heeft zich direct na de ramp bezonnen op de vraag, niet of, maar hoe men verder kan gaan, nu 95 pet. van de bezittin gen verloren is gegaan en nu de scha de ruim f 40.000 bedraagt. Van alle zijden is de leiding van Scapino medewerking toegezegd on der meer door de burgemeester van Amsterdam, mr Anr. d'Ailly, die de gemeentelijke organen opdracht heeft gegeven naar werkruimte te zoeken. Het Prins Bernhardfonds en het An jerfonds zegden reeds financiële steun toe. Ook de vereniging van vrienden van het Scapino-ballet zoekt naar mid delen om direct hulp te verschaffen. Het dagelijks bestuur van de Ne derlandse Federatie van Beroepsver enigingen van Kunstenaars heeft zich tot de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en het ge meentebestuur van Amsterdam ge wend met het verzoek bijzondere maatregelen te treffen, teneinde Sca pino in staat te stellen haar arbeid op korte termijn voort te zetten. Het dagelijks bestuur wijst op de beteke nis, die Scapino voor de belangstelling voor de danskunst en de aesthetische vorming van de jeugd heeft. Met ingang van 1 Februari jl. is tot directeur-bedrijfsleider van het Vogel park Avifauna te Alphen aan de Rijn benoemd de heer A. J. van Geffen te 's-Gravenhage. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoel gang. Neem de eerste week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. Tweede week - elke avond één. Derde week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Lever pilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeer middelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tüdelük Carter's Lever- pilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Vraag Carter's Leverpilletjes. (Advertentie Ing. Med.) ruwe huid. ruwe handen, ruwe lipper» (Advertentie Ing Med 1 Door een ontploffing In een kolen mijn bij Foekoeoka in Japan zijn gis teren tenminste vier mijnwerkers ge dood en zeventien ingesloten. In de gezondheidstoestand van de paus is gisteren een lichte verbetering gecon stateerd. De zieke had een betere nachtrust dan in de voorgaande nach ten. Op het station van Forth, op de lijn NeurenbergGraefenberg in Beie ren, is Maandagavond een passagiers- trein op een andere passagierstrein ingereden. Een-en-vijftig personen werden gewond, van wie negen ernstig. De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de 67-jarige voormalige com- missionnair in effecten, E. van S. uit Hilversum, wegens verduistering van vierduizend gulden ten nadele van een weduwe, veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Het vijfjarige meisje S. Jager te Hen gelo is gisteren aan brandwonden over leden. Het kind, dat in een woonwagen woonde, was te dicht bij een rood gloeiend gestookte kachel gekomen, waardoor haar kleertjes vlam vatten. De eerste elf maanden van 1953 be droeg het aantal blanke immigranten in Zuid-Afrika 14.442. Uit de Unie emigreerden in die periode ruim 9060 blanken, De president van IJsland heeft ter gelegenheid vah de vijftigste verjaardag van het eigen bestuur over het eiland, de gevangenisstraffen van minder dan een jaar kwijtgescholden. Andere straffen zijn verlicht. In 1950 verorberden de Amerikanen per hoofd der bevolking een hoeveelheid van twintig liter consumptieijs. In ons land kwam dit cijfer slechts op twee liter. De Nederlandse ijsbereiders willen de Hollanders thans ook meer „ijs-min- ded" maken. De Amerikaanse rege ring zal geen enkele nieuwe verzach ting toestaan van het bestaande ver bod op Japanse export naar commu nistisch China. De Veiligheidsraad zal morgen Israel's klacht, dat Egypte de scheepvaart in het Suez-kanaa! be lemmert, in behandeling nemen. De koude heeft de organisatoren van de op 5 en 6 Februari te houden interna tionale hondententoonstelling te Lon den doen besluiten, de dieren voorlo pig nog maar thuis in het warme hok van de „baas" te laten. Door een ontploffing in een olieraffinaderij in Zuid-Frankrijk, gevolgd door een brand, werden twee arbeiders gedood en tenminste vijftien gewond. In het parlement van Indonesië zijn voorbe reidende besprekingen begonnen over de wet op controle van vreemdelin gen. Het verlenen van' visa aan toeristen, die Indonesië willen bezoe ken, zal worden vergemakkelijkt. Het bijna 500.000 tellende britse spoor wegpersoneel heeft als voorlopige rege ling het aanbod van een loonsverhoging van zes procent aanvaard. De Belgi sche liberale senator en directeur eigenaar van het bekende blad „Het laatste nieuws", Julius Hoste, is plotse ling in de ouderdom van 69 jaar over leden. Hij was de bezieler van de Bene- lux-gedachte in België en een warm vriend van Nederland.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 3