Bittere koude eiste in Europa ruim honderd mensenlevens De 5e Mei wordt niet meer de nationale feestdag Ruim 350 doden bij paniek onder Ganges-baders Het Roode Kruis zond dekens naar Parijs Viering op de verjaardag van H.M. de Koningin Vrij spraak voor NESB-leiders Directeur ir W. B. I. Hofman is met verlof gezonden Donderdag 4 Febr. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No. 29 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN 1 I-A' —3® Jeen v.d. Berg won Elfstedentocht Wolven en beren in Franse dorpen Brand in Den Helder Ziekenboeg aan de Rijkswerf geheel in as gelegd Zal de vorst stand weten te houden D£ elfstedentocht-deelnemers WEERBERICHT Sneltrein uit Zwolle ontspoord Drie millioen pelgrims voor zuiveringsbad Een jaar voor fietsendief Hof acht voortzetting NSB niet bewezen Commissaris der Koningin benoemd Dr M. J. Prinsen naar Noord-Holland Het beleid bij de Amsterdamse tram B' en van Amsterdam hebben de directeur van het gemeentevervoerbedrijf, Ir W. B. I. Hofman, gisteren schriftelijk medegedeeld dat hem verlof is ver leend met behoud van bezoldiging, hangende het onderzoek, dat op last van het college buiten de leiding van het bedrijf om zal worden ingesteld naar de toe stand van het tramwagenpark van het Amsterdams vervoerbedrijf. Dit heeft de wethouder van arbeidszaken, de heer B. Ram, gisteren aan het eind van de Ge wone raadszitting, namens B. en W„ medegedeeld, nadat door de voorzitter van de F.v.d.A.-fractie, de heer A. S. Herfst, om een nadere toelichting was gevraagd over het beleid van het gemeentevervoerbedrijf, waarover het college reeds eerder vragen van raadsleden schriftelijk had beantwoord. Onderzoek naar de rijveiligheid Nederlands bridge- team boekte zege MI Directie:- J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Xel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1. elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen 0.52 - - la' De Elfstedentocht 1954 is weer achter de rug. Met een armzwaai laat de ivinnaar Jeen v. d. Berg zich over de finish gaan. (Voor ons verslag zie men elders in dit blad) DE bittere koude, die West-Europa en zelfs Algiers in haar vaak on barmhartig grimmige greep gevangen houdt, maakt helaas steeds meer slachtoffers. In totaal is het aantal doden reeds ver boven de honderd gestegen.... Ook gisteren stierven in Frankrijk ondanks de reeds op grote schaal geboden hulp zestien mensen, zodat de vorst in dit land sinds twaalf dagen al aan zeventig personen het leven kostte. De meeste slachtoffers zijn dakloze zwervers of kinderen en oude, in onverwarmde hutten of keten wonende mensen. Door de straten van sommige van de buitenwereld afgesneden Franse bergdorpen zwerven in de nacht wolven en wilde beren op zoek naar voedsel.Slechts aan de Franse Rivièra steeg de temperatuur iets boven het vriespunt. De weerkundigen zagen nog geen einde aan de periode van strenge vorst. Door de hevige sneeuwval in Servië zijn minstens veertien mensen om het leven gekomen. Vier worden er nog vermist. In Engeland betreurt men minstens dertig doden, waaronder negentien door het ijs gezakte en verdronken kinderen. In Zuid-Oost Kent zijn vijf dorpen geheel en veertien gedeeltelijk van de buitenwereld afgesneden. Vreemd genoeg wordt het in Engeland van het Noorden uit iets warmer. Op de Schotse wegen dooit het. (Eigen bericht) Vermoedelijk d r de straling van een electrisch kacheltje in het maga zijn is hedennacht brand ontstaan op de zolder van de Oostelijke vleugel van de Ziekenboeg op de Rijkswerf in Den Helder. Het vuur werd ontdekt door de korporaal-monteur Van Es, die onmiddellijk alarm maakte. De brandweren van de gemeente, de Rijkswerf, en de Kon. Marine bestre den met vereende krachten de vuur zee en beschermden omliggende ge bouwen en oorlogsschepen voor het gevaar van overslaan van de brand, maar 1 inden n t voorkomen, dat de zolder en de bovenverdieping geheel uitbrandden. De benedenverdieping kreeg zware waterschade. De twee en twintig verpleegden in de ziekezalen van de verwoeste vleu gel konden tijdig worden onderge bracht in een nabijgelegen bijgebouw van het Kon. Instituut. De inventaris ging echter vrijwel geheel verloren. hebben het gisteren getroffen, wat het weer betreft. In de och tend vroor het tien graden, in de middaguren drie graden bij een zwakke wind. Alleen in het Noor den van Friesland viel een beet je sneeuw. Er doen zich belang rijke veranderingen voor, nu het centrum van hoge druk zich van Zuid-Scandinavië heeft verplaatst naar Ierland. Op het Noordelijk deel van de Noordzee en in Schot land komen Noord-westelijke winden voor met iets zachtere lucht. Tevens beweegt er een wei nig betekenend front met lichte sneeuw naar het Noord-Westen van ons land. Het is nu maar de vraag hoever ditalles naar het Zuid-Oosten zal weten door te breken. De vorstkans wordt hier door voor de naaste toekomst wat twijfelachtig. Aangezien de de pressieactiviteit nog niet groot is, geloven wij toch niet dat de vorst zich naar het Zuiden zal la ten wegdrukken. Wel kan de temperatuur over dag tot om het vriespunt gaan stijgen en ook bestaat er een kans op enige sneeuw. Ook is het niet onmogelijk, dat, wanneer deze aanval op de vorst wordt afgesla gen wij ook de komende dagen nog winterweer zullen houden. Verwachting tot morgenavond: VERDER AFNEMENDE WIND Over het algemeen weinig be wolking. Zwakke tot matige Oos telijke tot Zuidoostelijke wind. Vannacht en morgenochtend strenge tot matige vorst, mor genmiddag overwegend lichte vorst. Vrijdag: Zon op 8.15. ondei 17.34 Maan op 8.42, onder 20.29 (Van onze parlementaire redacteur) HET RESULTAAT VAN het Woensdagmiddag in de Tweede Kamer gehouden langdurige debat over de viering van de Nationale Feest dag is, dal thans vaststaat, dat de vijfde Mei in het vervolg niet offi cieel als nationale bevrijdingsdag gevierd zal wordendat op 30 April zowel de verjaardag van H.M. de Koningin als de bevrijding zal worden gevierd en dat op laatstgenoemde datum de gehele dag vrij gegeven zal worden. Wellicht is dat een teleurstelling voor de velen, die sterk hechten aan het vasthouden van de vijfde Mei als Nationale Feestdag. Zij zullen zich moeten neerleggen bij het besluit, dat enige tijd geleden door de minis ter-president bekend gemaakt is en dat niet is herroepen. De Kamer heeft ook geen uitspraak gedaan, die voor de regering aanleiding zou kunnen zijn haar standpunt, dat de bevrijding op 30 April behoort te worden gevierd, te herzien. Wel diende de communistische heer Gort zak een motie in, luidende: „De Kamer, gehoord de beraadslagingen over de nationale bevrijdingsdag, de 5e Mei, van oordeel, dat de 5e Mei als nationale feestdag en herdenking van onze bevrijding van de Duitse bezetting gevierd en behouden moet blijven en dat aan de werknemers op deze dag betaald verlof moet worden verleend, verzoekt aan de re gering: le. een beroep op de ondernemers, gemeente- en provinciale besturen te doen om aan hun personeel op de 5e Mei tenminste van af 13 uur betaald verlof te verlenen2e. aan het rijkspersoneel op de 5e Mei tenminste van af 13 uur betaald verlof te verlenen en de rijksdien sten voor zover dit niet absoluut onmogelijk is van af 13 uur te sluiten en gaat over tot de orde van de dag. Deze motie werd ver worpen (596). niT wil echter geenszins zeggen, dat de gehele Kamer, met uitzondering van de fractie der C.P.N. tegen de vie ring van de bevrijdingsdag op 5 Mei en voor de viering op 30 April was. Vóór de stemming verklaarde de heer Weiter van de K.N.P., dat het eerste gedeelte van de motie zijn instemming had, doch dat de consequenties van het tweede deel niet waren te overzien en dat hij en zijn fractiegenoot er daarom hun steun aan zouden onthouden. En de heer Scheps van de P.v.d.A. had, spre kende in eerste termijn, al aangekon digd, dat zijn fractie geen motie zou indienen en dat zij zo zij door anderen zou worden voorgesteld, ertegen zou stemmen, omdat in deze bij uitstek na tionale zaak niet bij motie behoort te worden beslist. Alleen onderling over leg der fracties en onderlinge overeen stemming hadden volgens hem waarde en betekenis. Tot een zodanige over eenstemming is men in het debat niet gekomen. De anti-revolutionnairen en de Christelijk-historischen kantten zich bij monde van respectievelijk de he ren Bruins Slot en Beernink zeer posi tief tegen de viering van de bevrij dingsdag op 5 Mei. Zij wensten daar voor 30 April de Koninginnedag te bestemmen. Aangetekend zij hierbij, dat de heer Bruins Slot beweerde na mens al zijn politieke vrienden te spre ken, doch dat prof, Gerbrandy (A.R.) later het spreekgestoelte beklom om aan de Kamer het volgende mede te delen: „De heer Bruins Slot heeft aan het slot van zijn redevoering een ver klaring afgelegd namens zijn politieke vrienden. Ik wil hier verklaren, dat ik >n dit geval niet tot die politieke vrien den behoor. Ik verenig mij met mijn politieke vrienden ad hoe, de heren Weiter en Scheps." [^URT en kernachtig sprak de eer biedwaardige professor deze woor- len uit: hij verwekte er veel hilariteit nee. Prof. Gerbrandy was het dus eens met de socialisten en met de K.N.P.. die beiden op het standpunt stonden, dat de bevrijdingsdag op 5 Mei behoort te worden gevierd. Ook de communis ten vonden dat, zoals uit de redevoe ring van de heer Gortzak en uit zijn motie bleek. En de V.V.D., voor welke partij de heer Ritmeester sprak, was dezelfde mening toegedaan. De opvat ting van de K.V.P. vertolkt door de heer Koersen, was aanvankelijk niet duidelijk. Zij wilde wel de bevrijdings dag op de vijfde Mei vieren, maar had toch bezwaar tegen twee feestdagen zo dicht na elkaar. Met andere woorden: zij dacht aan de viering Van de verjaardag van de rege rende vorst op een vaste dag, onge veer zoals dat in Engeland geschiedt. (Daar viert men de verjaardag van de vorst, ongeacht de werkelijke datum, altijd op een Woensdag of Donderdag in het begin van Juni, dit jaar op 10 Juni). Een dergelijk systeem is in ons land door de regering wel overwogen, waar bij gedacht is aan 31 Augustus. De 30ste April leent zich minder voor een na tionale feestdag en in de toekomst als Prinses Beatrix eens de troon be klommen zal hebben de 31ste Januari nog veel minder. Minister-president Drees deelde even wel mee, dat Prinses Wilhelmina daar tegen bezwaar heeft en dat er dus niets van kan komen. (Zie verder elders in dit blad) Gisteravond omstreeks kwart voor zeven zijn van de sneltrein van zeven uur uit Zwolle naar Amsterdam bij de legerplaats Oldebroek de electri- sche locomotief en. enkele rijtuigen ontspoord. De trein moest over een ander spoor dan gewoonlijk het em placement passeren daar het gebrui kelijke spoor was geblokkeerd docr de stoptrein. De bestuurder zou de verandering kenbaar gemaakt zijn door lichtsignalen, die hij om niet bekende redenen niet heeft opgevolgd of ni.t heeft kunnen opvolgen. Tijdens een religieuze plechtigheid nabij Allahabad in India, waarbij on telbare pelgrims zich opmaakten om een z.g. zuiveringsbad in de heilige rivier de Ganges te nemen, zijn door het gedrang gisteren minstens 350 mensen om het leven gekomen. Dui zend personen liepen verwondingen op. Het aanvankelijke bericht, dat dui zend pelgrims zouden zijn gedood, is later tegengesproken ofschoon het ver liescijfer zeker wel groter zal worden dan eerstgenoemd getal, daar vele mensen door de rivier werden meege sleurd. Gisteren was de eigenlijke dag van de plechtigheid, het zg. feest van de kruikenmarkt. dat eens in de twaalf laar wordt gehouden en waarvooi ruim drie millioen pelgrims naar de oevers van de Ganges waren gestroomd De vorige dag waren al zes pelgrims omgekomen in gedrang bij een brug De grote lamp voltrok zich gister morgen toen een enorme menigte zich naar de rivier bewoog om zich te wa ter te begeven. Het opdringen begon toen zes „sahdoes", heilige mannen, langs de oever van de rivier liepen. De meeste slachtoffers waren vrou wen en kinderen. Velen werden on der de voet gelopen en onherkenbaar verminkt De eigenlijke plechtigheid werd bijgewoond door de president van India en eerste minister Nehroe. Gisteravond zijn de lijken op brand stapels gecre.r.eeia aan de oever van de Ganges. De menigte zong klaag liederen. Het Haagse gerechtshof heeft giste ren de Hagenaar P. vah D. we gens diefstal van fietsen, meermalen gepleegd, veroordeeld tot een jaar met aftrek. De eis was een jaar en zes maanden met aftrek Verdachte, die van zijn 39 levensjaren er 16 in de gevangenis had doorgebracht, was ten laste gelegd, dat hij het vorige STROMBOLI RUSTIGER De vulkaan de Stromboli die in de afgelopen drie dagen uit drie kraters lava spuwde, is thans weer vrijwel tot rust gekomen. I TIT Parijs wordt nog gemeld, dat tweeduizend daklozen thans zijn ondergebracht in politiebureaux of gereedgemaakte noodverblijven. De Franse regering heeft vier millioen francs ter beschikking van de hulp verleningsorganisaties gesteld. Naar aanleiding van het verzoek van een der leidende personen van de hulp actie in Parijs, Abbé Pierre Grouès, om dekens voor de Parijse daklozen te zenden, heeft het Nederlandsche Roode Kruis tweehonderd vijftig de kens ter beschikking gesteld. De KLM heeft de dekens inmiddels al naar de Franse hoofdstad gebracht. Over de toestand in, verschillende landen en streken kan voorts nog het volgende worden gemeld: BELGIë. Tot dusver eiste de koude hier acht doden. Nabij Brugge, waar werd gevoetbald, zakte de scheidsrech ter in elkaar bij het verlaten van het veld, toen de wedstrijd was afgelopen. Later is hij overleden. De laagste tem peratuur werd gemeten in Spa, waar het kwik tot dertig graden onder nul daalde. Van Namen tot aan de Franse grens is de Boven-Maas geheel dicht gevroren. ITALIë. Honderden dorpen in Mid- den-Italië zijn nog steeds geïsoleerd tengevolge van zware sneeuwstormen. In een dorp zijn drie kinderen over leden. Van de tweehonderd gewonden tengevolge van een storm in Triëst, is een meisje overleden. OOSTENRIJK. Ook in het onlangs nog zo door lawines getroffen land heerst felle koude. Er zijn hier zes doden. Een acht-en-zeventigjarige man vond op straat in Wenen de bevrie- zingsdood. Lekken in gasbuizen ver oorzaken gevaar voor verstikking. Het Amsterdamse Gerechtshof, dat vandaag uitspraak heeft gedaan in de zaak tegen de twee leiders der Nationaal-Europese Sociale Beweging, de heren Paul van Tie nen uit Amsterdam en mr J. A. Wolthuis uit Groningen, heeft het vonnis van de Amsterdamse recht bank, waarbij beiden tot twee maanden gevangenisstraf werden veroordeeld, vernietigd en de ver dachten vrijgesproken. Het Hof achtte niet bewezen, dat de NESB een organisatie is, welke het streven van de voorma lige NSB van Mussert tracht voort te zetten. Drie commissarissen der konin gin zullen dit jaar aftreden in ver band met het bereiken van de pen. sioengerechtigde leeftijd, nl. de Commissaris der Koningin in Noordholland, dr J. E. Baron de Vos van Steenwijk, de Commissa ris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda en de Commissaris der Koningin in Groningen, dr E. H. Ebels. Bij Koninklijk Besluit van 4 Februari 1954 zijn met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot Commissa ris der Koningin in Noordholland dr M. J. Prinsen te Voorburg met gelijktijdig ontslag als secretaris generaal van het departement van Binnenlandse Zaken, tot Commis saris der Koningin in de provincie Utrecht mr C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg te Neer langbroek en tot Commissaris der Koningin in Groningen mr W. A. Offerhaus, notaris te Groningen, kamerheer in buitengewone dienst van H. M. de Koningin. Dr Prinsen is 10 Januari 1899 te Hee renveen geboren. Hij volgde de H.B.S. te 's-Gravenhage, waarna hij in 1924 het examen candidaat-notaris aflegde. In 1930 deed hij doctoraal examen in de rechtswetenschappen. In 1941 pro moveerde hij aan de Universiteit te Amsterdam tot doctor in de rechtswe tenschappen. In 1920 aanvaardde de heer Prinsen een functie bij de belas tingdienst, waarbij hij in 1927 tot in specteur werd benoemd. In 1939 volgde zijn benoeming tot raad-fiscaal bij het ministerie van Binnenlandse Zaken. In 1946 werd de heer Prinsen be noemd tot secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandse Zaken, tevens secretaris van de Ministerraad. Van de R.T.C. met Indonesië was hij secretaris-generaal. Bij zijn benoeming, tot rechter in het Uniehof van Arbitra ge legde hij de functie van secretaris van de Ministerraad neer. Dit beleid treft, zoals gemeld, het resultaat van het op last van de Justi tie ingesteld onderzoek naar het mo torrijtuig, waarmee op 12 October van het vorig jaar een dodelijk ongeval is gebeurd. Hierbij heeft, zoals be kend, een 16-jarige PTT-beambte, die was belast met het ledigen van de brievenbussen achterop de tramwagens, het leven verloren. Het door de des kundige uitgebrachte rapport bracht aan het licht, dat de electrische rem- installatie van de betrokken motor wagen ernstige gebreken vertoonde en dat de gehele onderhoudstoestand van de technische installatie onvoldoende was. D en W. hebben hun afkeuring uit- gesproken over het feit, dat de directeur van het GVB over dit alles niets ter kennis van het college had gebracht. B. en W. zullen tevens het oordeel van de deskundige vragen over hetgeen dient te geschieden om de rijveiligheid van het tramwagen park te verhogen. Wethouder Van Wijck wenste na drukkelijk te verklaren, dat ir Hof man een man is van bijzondere kwa liteiten. Hij had in het verleden en heeft thans grote verdiensten voor het vervoerbedrijf. „Deze kwestie is voor de directeur een zeer pijnlijke aan gelegenheid", aldus de wethouder. Wethouder Ram voegde daaraan toe, dat ir Hofman er niet in'geslaagd is om van het personeel in zijn bedrijf een harmoniërend geheel te maken. Dit is het gevolg van het type van de heer Hofman, die elk overleg ziet als een aantasting van zijn bedrijf. De op lossing zag hij in de aanstelling van een nieuwe directeur, die speciaal be last zal worden met aangelegenheden, het personeel betreffende. (Van onze bridgemedewerker) Ni een uitermate spannende strijd is het Nederlandse bridge'.eam er in geslaagd om het kampioensteam van de Verenigde Staten in een wedstrijd over 96 spellen met 140 tegen 119 matchpuntcn te verslaan, een uitste kend resultaat te meer als men weet dat deze Amerikanen onlangs te Mon te Carlo een overwinning op Frankrijk behaalden. -i JL

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1