Vandaag begint geheim beraad in West-B erlijn HrMs Johan Maurits terug in het Vaderland Voorlopig accoord over plan voor Schelde-Rij nkanaal Impasse over de Duitse kwestie Huil eist een wijziging van het Koreaanse veiligheidsplan «ING i zekere bij de ;N g mei lilm Maandag s Febr. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No. 32 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN GEEN GELD ZENDEN Vreemd ongeval te Wieringerwerf Dode en zwaargewonde Dooi van tijdelijke aard I WEEKBERICHT 16-95 Na vier jaar overleg Dooi en sneeuw in Frankrijk Toch nog 22 slachtoffers Gasvergiftiging door de vorst Gezin was al een hele week onwel Nog geen debat over Oostenrijk Vader Doorsnee (CeesLaseur) gehuwd Nieuw huwelijksplan van Narriman Vietminh bereidt slag om Loeang Prabang voor Toestand van Paus iets beter Kans op eruptie van Merapi stijgt Lavamassa's aan Noord en Westzijde Goede resultaten te Paramaribo Overeenstemming op alle punten bereikt Opnieuw arrestaties in Indonesië Japan moet worden ingeschakeld Brittannia geborgen De Gaspèri wordt weer premier in Italië Tsjechisch vliegtuig bij Bayreuth geland i smaak overeen dagen per aange- Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.— eik woord meer 5 cent. Uitsluitend contant Abonnementsprij s: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal .s 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen 0.52 eftijd van 18 tot wor- ijwonen van een 19.30 uur ln 19.30 uur in ),30 uur in Café 19.30 uur ln m 19.30 uur in Vnna Paulowna; m 20.00 uur ln >lik" te Medem- rijgt U een vol- de omstandig- de kolen delven, n vrienden deze ALKMAARSCHE COURANT S te Zwaag kennis aan zijn AAN &.s. in te veilen gevoerde kisten f 2.en f 1. HET BESTUUR Jt deze aan: IMPORT DAM zenden op boven 1001, zer in het midden 1002, izer in het midden GEEN BETALING BIJ ONTVANGST! •itserland en leve- xvjj ln staat ons kopen tegen de ïtie zelfs bij onge- I an ons garantie- j wordt medege- rijs maakten da: RA horloges jaar- uit Zwitserland het „ENDURA" maken. volle. Meer dar, I ;dert Mei 1353 uit nodellen 1954 heb- itgevoerd in goud- »r in het midden aakt het U moge- t bezit van dit krijgt het horloge I m betaalt dus ook Hr Ms fregat Johan Maurits van Nassau' is na een afwezig heid van veertien maanden uit de Koreaanse wateren in Ne derland teruggekeerd. Hier ziet men het schip in de haven van IJmuiden. Een verslag van de. aankomst vindt U elders in dit blad. (Van onze correspondent) Vrijdagavond heeft ongeveer op het midden van de Verbindingsweg te Wieringerwerf een tragisch voorval plaats gevonden. Te ruim acht uur werd langs de kant van deze weg door een voorbijganger de heer P. J. van Oosten van de Robbenoordweg in ernstige toe stand aangetroffen, evenals een zoon van de heer Th. Koops, ook van de Robbenoordweg. De aanwezigheid van het rijwiel van de heer Koops deed het vermoeden rijzen, dat er hier een verkeersongeval had plaats gehad. De heer Van Oosten werd per ziekenauto overgebracht naar het St. Elisabethziekenhuis te Alkmaar. Bij aankomst aldaar bleek hij reeds overleden te zijn. De heer Koops, die ernstig aan het hoofd gewond was, xverd naar zijn ouderlijke woning ver voerd. De politie is bezig een onder zoek in te stellen naar de juiste toe dracht van deze zaak. De aanhoudende barometerda lingen deden gisteren een al op handen zijnde verandering van het weer verwachten. Een front van een actieve depressie voor de Noorse kust bewoog langzaam over de Noordzee naar ons land. Voor het front stond een Zuid oosten wind, terwijl achter het front een Noordwester staat. Gis teravond bereikte dit front met sneeuw en regen onze kust. Van daag komt het kwik enkele gra- i den boven het vriespunt. Na enkele weken dus weer dooi. Op de vraag of deze dooi de vorst definitief kan verdrijven, moeten wij ontkennend antwoorden. Ach ter de depressie voor Noorwegen, beweegt een hogcdrukgebied over Groenland en IJsland naar het Zuidoosten. Hierdoor stroomt zeer koude lucht uit de poolstreken i met stormachtige Noordelijke winden in de richting van Schot- land en de Noordzee. Deze koude lucht, waarin sneeuw- en hagelbuien voorko- men, zal met Noordwestelijke winden ons land bereiken. Van 1 veel belang is de ontwikkeling tussen IJsland en Scandinavië. Blijft de luchtdruk daar stijgen, zodat er een verbinding tot stand komt met het hogcdrukgebied boven Rusland, dan is de kans groot, dat het opnieuw koud gaat worden. Men lette op de wind, als deze van Noordwest door Noord i naar Noordoost aaat ruimen, het- geen een nieuwe koude-veriode ken inluiden. Voortonig blijft het guur met sneeuwbuien en t 's nachts lichte vorst. VORSTGRENS OVER NEDERLAND Voor het Noordoosten van het land: meest matige wind hoofd zakelijk tussen Oost en Zuid. Veranderlijke bewolking met tij- l delijk enige sneeuw. Overwegend lichte vorst. Voor he Zuidwesten van het land: meest matige wind hoofd- I zakelijk tussen West en Zuid. Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk sneeuw of regen. Tempe ratuur om het vriespunt tot lichte I dooi. JEID! gd hebt, enoegen rna over op de en. Indien U deze U het bedrag van :eert van deze bij- Naar te Brussel verluidt, zal wellicht spoedig een kanaal worden aangelegd tussen Rijn en de Schelde. De overeen komst voor dit plan werd bereikt door een commissie onder leiding van de Nederlandse oud-minister van economi sche zaken mr P. L. Stcenberghe en de heer Frans van Cauwelaert, de voor zitter van de Belgische kamer van Af gevaardigden, die vier jaar geleden door hun resp. regeringen werden be noemd om het vraagstuk van de wa terwegen tussen België en Nederland In Parijs steeg Zondag voor de eer ste maal in veertien dagen het kwik boven het nulpunt. Langzamerhand echter herneemt het verkeer in Frank rijk zijn normale loop, nu de massa's opgewaaide sneeuw beginnen te smel ten. Zaterdag werd nog gemeld, dat door het winterweer in Frankrijk nog twee en twintig personen waren om gekomen. In Zuid-Frankrijk viel bij stijgende temperatuur veel sneeuw. De Kanaalboten tussen Engeland en Frankrijk hadden voor de Franse kust veel hinder van een ijsveld van drie kilometer breedte. In West-Duitsland bleef het vriezen. Er werd zelfs een waarschuwing voor strenge vorst uitgegeven. In België bleef het kwik eveneens beneden het nulpunt. Langs de kust viel Zondag avond sneeuw, evenals hier te lande. De verkeerspolitie in Doornik kreeg draagbare verwarmingsapparaten, om haar de vervulling van haar taak mo gelijk te maken. Vliegtuigen wierpen Zondag voedsel en kleding uit boven zes dorpen in de Italiaanse Abruzzen, die door de sneeuw zijn ingesloten. Eén dezer dor pen is reeds meer dan een maand on bereikbaar. Zuid-Slavië heeft door koude gebrek aan kolen en electriciteit gekregen. Oostenrijkse waterkrachtcentralen le veren thans stroom aan het buurland. Te Alphen aan de Rijn is het hele gezin M. Tatje onder doktersbehande ling gesteld, nadat zich bij alle gezins leden verschijnselen van gasvergiftiging hadden voorgedaan. De oorzaak daar van was, dat een onder de straat gele gen gasleiding tengevolge van de strenge vorst onklaar was geraakt. Het gas vond een weg tot onder de wonin gen en kwam daar aan de oppervlakte. Een week lang al had de familie Tatje last van onpasselijkheid en hoofd pijn. Toen de vader Donderdagavond, toen niemand de slaap kon vatten, op onderzoek uitging, viel hij van de on derste traptreden en verloor het be wustzijn. Vermoedelijk doordat hij met zijn hoofd vlak bij de geopende deur naar de gang terecht was gekomen, kwam hij weer bij kennis. Hij vond toen zijn vrouw bewusteloos naast zich. Men nam toen een gaslucht waar en na c n onderzoek door het gemeente- gasbodnjf werd de oorzaak ontdekt en het euvel verholpen. Bij Surat in India is een boot met hon derdtwintig pelgrims omgeslagen. Slechts achttien personen werden gered. op te lossen. Het plan zal naar de twee regeringen worden gezonden. Volgens het Brusselse blad Het laat ste Nieuws heeft de commissie in haar rapport aan de beide regeringen de aanleg aanbevolen van een kanaal, dat de landengte van Zuid-Beveland door snijdt ten Oosten van Bath. Dit kanaal zou achter een aan te leggen dam de Oosterschelde oversteken en ten Noor den van Bergen op Zoom de Brabant se vaste wal bereiken. Vandaar zou het kanaal in Noordoostelijke richting lopen tot vlak bij de Moerdijk, waar het zou uitmonden in het Hollands Diep. Het kanaal zou vfen Bergen op Zoom tot Standdaarbuiten de scheiding volgen tussen de hoge en de lage gron den. In het laatste gedeelte tot Moer dijk zou het kanaal dwars door de polders lopen. In bevoegde kringen te Brussel weigerde men deze inlichtin gen te bevestigen of te ontkennen. Vier steden in de Mexicaanse staat Chiapas zijn door een krachtige aardbe ving geteisterd. Vele personen zijn ge dood, duizenden gewond, de schade is nog niet te overzien. VIER MINISTERS van Buitenlandse Zaken zullen hedenmiddag in het gebouw van de geallieerde bestuursraad in het Amerikaanse deel van Berlijn een begin maken met hun geheime zittingen. Men hoopt, dat zij althans enig resultaat zullen hebben. In de eerste plaats komt aan de orde het Russische voorstel tot het houden van een wereldconferentie over ontxvapening, waaraan ook Rood-China zou kunnen deelnemen. Dit is door de Westelijke mogendheden reeds even stellig afgewezen als een ander Russisch verlangen, het houden van een conferentie der vijf grote mogendheden over maatregelen ter vermindering van de spanningen in de wereld. De Westerse landen willen wel met Peking-China over specifiek Aziatische problemen spreken, maar dit land niet in het beraad over Europese kwesties be trekken. Een compromis wordt echter niet onmogelijk geacht. Ten derde zal een beslissing moeten vallen over de vraag, of het Oosten rijkse staatsverdrag deze week aan de orde komt, of dat de discussies over Duitsland nog enige tijd worden voortgezet. De Westelijke delega ties hebben duidelijk gemaakt, dat zij maar het liefst op Oostenrijk zouden willen overstappenvoortzetting van het palaver over Duitsland wordt zinloos geacht. WESTELIJKE pogingen om een eind te maken aan de verstarring der standpunten liepen Zaterdag op niets uit. Eden deed een voorstel, om het Brits-Russische verdrag van wederzijd se bijstand uit 1942 met twintig jaar te verlengen, teneinde aldus de Russi sche vrees voor de Westelijke militaire bondgenootschappen weg te nemen. Molotov reageerde er niet op. Voorts stelde het Westerse driemanschap voor de verkiezingen in geheel Duitsland dan maar niet te doen houden onder geallieerd toezicht, maar commissies van drie met de controle te belasten. Deze zouden moeten bestaan uit een Duitser uit Oost en West en een neu traal lid. Ook hier ging Molotov niet op in. Daarentegen kwam hij met een zui ver propagandistisch voorstel, om Duitsland alle herstelbetalingen alsme de de betaling van na-oorlogse schul den kwijt te schelden en de bezettings- est en in alle zones terug te brengen tot vijf procent van het staatsbudget. Hierop zijn de Westelijke ministers nog niet diep ingegaan. "Wel heeft Foster Dulles terloops opgemerkt, dat er al sinds 1950 geen herstelbetalingen meer worden geheven en dat de Verenigde Staten tot dusverre aan West-Duits land drie en een half milliard dollar steun hebben verleend. Eden heeft toen maar voorgesteld, voorlopig de kwestie-Duitsland ter zij de te leggen en over te gaan op het Oostenrijkse verdrag. Molotov heeft er echter op gestaan, dat Dinsdag het De acteur Cees Laseur is Zater dag in Den Haag in het huwelijk getreden met mevr. De Bruine Groeneveld. De heer Laseur met vrouiv en dochtertje. Volgens de nieuwste geruchten te Cairo zal ex-koningin Narriman zich verloven met dr Adham el Nakieb te Alexandrië, een zoon van prof. Achmed el Nakieb, oud-directeur van een ziekenhuis aldaar, die door het revclutionnaire tribunaal tot vijftien jaar gevangenisstraf is veroor deeld. De familie van Narriman wil het be richt tegenspreken noch bevestigen, haar advocaat heeft verklaard, dat zij er niet aan denkt, een nieuw huwelijk te sluiten voordat haar zaken geregeld zijn. De „ijzeren divisie" van de Vietminh, xveike in de afgelopen tien dagen twee honderd kilometer is opgerukt in de richting van de hoofdstad van Laos, Loeang Prabang, heeft zich in het af gelopen weekend op ongeveer negentig kilometer ten Noorden van de stad op nieuw opgesteld. De troepen van de Franse Unie, die hier stellingen bezet hielden, hebben zich Zaterdag terug getrokken. De Fransen houden echter het bolwerk Moeong Sai nog steeds vast in handen. Verwacht wordt, dat de opstandelin gen deze week zullen proberen, de Namhoe af te zakken. Zij hebben in de buurt van Pakbac een vloot van vlot ten klaar liggen voor het vervoer van hun zware materiaal. Volgen zij de Namhoe, dan komen zij op tien kilo meter ten Noorden van Loeang Pra bang in de Mekong uit. Het gebied rondom deze stad is de laatste tijd aanzienlijk versterkt. De bewoners van de Noordelijk gelegen valleien zijn allen geëvacueerd. Er worden voor hen vluchtelingenkampen ingericht. uitzichtloze gesprek over Duitsland zal worden voortgezet. Een algemene rege ling voor dit land wordt echter thans wel als onmogelijk beschouwd. Dit heeft in Oost-Duitsland reeds een diepe teleurstelling teweeg gebracht. Van wanordelijkeheden is geen sprake, Niettemin is de Oostduitse veiligheids politie zeer nerveus; zij heeft uitge breide voorzorgsmaatregelen genomen. In de Berlijnse vluchtelingenkampen, waar de stroom van hulpzoekenden de laatste weken sterk was verminderd, bereidt men zich dan ook op het erg ste voor. Edens plan voor vrije verkie zingen doet clandestien de ronde. Reeds wordt in sommige berichten melding gemaakt van protesten tegen de propaganda der Eenheidspartij, die er op gericht is, de Westelijke landen en de regering van Bonn de verant woordelijkheid voor de impasse in de schoenen te schuiven. De gezondheidstoestand van de paus heeft in het afgelopen weekendc een lichte verbetering te zien gegeven. De grijze kerkvorst bleek Zondag een ta melijk rustige nacht te hebben gehad; hij was echter nog zeer zwak. Voedsel werd nog steeds door middel van in jecties toegediend.Zondag kon voor het eerst enig vloeibaar voedsel worden genuttigd. Millioencn katholieken over de gehele wereld baden Zondag voor hun hoogste geestelijke leids man. Het episcopaat in Nederland en in België gelastte de invoeging van bij zondere gebeden voor de paus in alle missen. Zaterdag mocht de paus gedurende een deel van de dag het bed verlaten en op een ligstoel rusten. Een uur lang besprak hij met een secretaris van het Vaticaan kerkelijke zaken. Ook gaf hij aan de pauselijke commissie van bij stand opdracht, voedsel, kleding en ge neesmiddelen te zenden aan de berg dorpen ten Zuidwesten van Rome, die kortelings door zware sneeuwstormen zijn getroffen. £)E TOESTAND bij de Javaanse vul kaan Merapi wordt steeds bedenke lijker. De krater stoot nog steeds gloedxvolken uit. Een flink gebied is hierdoor al onbexvoonbaar geworden. Acht-en-twintig personen xverden hier het slachtoffer. Middelerwijl groeien aan West- en Noordzijde van de krater twee lavaproppen aan, bestaande uit een enorme massa vast gesteente van zeer hoge temperatuur. De vrees bestaat, dat het tot een af storting zal komen. Daardoor zal in een groot gebied aan de voet van de berg een enorme vëbwoesting worden aange richt. Verscheidene dorpen zullen dan worden vernietigd. De inhoud van de prop aan de Westzijde wordt geschat op 250.000 kubieke meter. Reeds is zij groter dan in de rampzalige dagen van 1930 en nog ^steeds groeit zij aan. Des kundigen acliten het onvermijdelijk, dat deze prop op een kwade dag naar bene den komt en menen, dat het voor het betrokken gebied het beste is, wanneer dit zo spoedig mogelijk gebeurt. Hoe langer het duurt, hoe groter de omvang van de catastrofe wordt. Met het oog op de grote gevaren die hier dreigen zijn reeds verscheidene desa's ontruimd. Volgens een bericht uit Paramaribo heeft de kleine commissie ter voor bereiding van een Ronde-Tafelconfe rentie tussen Nederland en de Rijks delen in de West op alle punten over eenstemming bereikt De laatste moei lijke problemen waren het landings recht voor luchtvaartondernemingen en de positie van de gouverneur. De luchtvaartcommissie werd het Vrijdag eens, Zaterdag vond men ook een op lossing voor de kwestie van de gou verneur. Zondag heeft men verder ge werkt aan de opstelling van de toe lichting op het accoord. Van Arubaan se zijde is nog de afscheidingskwestie van Aruba aan de orde gesteld De conferentie van de kleine commissie wordt heden gesloten. In Indonesië worden nieuxve arresta ties gemeld: ditmaal zijn de employé van Ga.uda Indonesian Airways Van der Broek te Djakarta en de jurist Mi chael. Nederlands staatsburger van Perzische afkomst, het slachtoffer. £)E OPPERBEVELHEBBER der ver bonden strijdkrachten in Korea, generaal Huil, heeft in Tsjinhae nabij Poesan een langdurig onderhoud gehad met president Syngman Rhec en enige zijner ministers. Huil heeft krachtig aangedrongen op wijziging van Rhee's plan voor een anti-communistische or ganisatie van landen in het Verre Oos ten, teneinde de opneming van Japan hierin mogelijk te maken. In dit verband heeft Huil aan Rhee medegedeeld, dat de Verenigde Staten geen enkel plan voor een verdedigings organisatie in het gebied van de Stille Oceaan zullen steunen, indien Japan hierin niet wordt betrokken. De Zuid- koreaanse president heeft zich bereid verklaard, de Amerikaanse eis in te willigen. Hij vroeg als tegenprestatie echter Amerikaanse steun voor uit breiding van de vloot en de lucht macht van zijn land, een Amerikaanse garantie dat Japan nimmer meer mili taire hulp zal ontvangen dan Korea en de belofte, dat bij hervatting der vijandelijkheden geen Japanse burgers in Korea zullen worden gebracht. Men is er in geslaagd het vier-motorige vliegtuig Brittannia, dat aan de oevers van de Severn een noodlanding had ge maakt, uit zijn ongunstige positie te be vrijden. Men heeft gebruik gemaakt van tanks en machtige windassen. Men had het toestel met ballons gelicht. Buiten het bereik van de vloed zal het gede monteerd worden. Huil zal thans in de komende dagen naar Washington vliegen voor over leg. Hoewel er in de berichten dien aangaande sprake was van besprekin gen over de vastgelopen onderhande lingen in Panmoendjon en de veilig heid in Korea in verband met de ver mindering der Amerikaanse strijd krachten aldaar, zullen stellig ook de resultaten van de conferentie met Syngman Rhee aan de orde komen. De eerste groep Indische militairen, die de zg. onwillige krijgsgevangenen onder haar hoede hebben gehad, zijn vandaag per schip uit Intsjon naar hun vaderland vertrokken. Pr-sident Einaudi van Italië zal he den een nieuwe premier aanwijzen. Vermoedelijk zal hij de oud-premier De Gasperi met de vorming van een nieuwe regering belasten, aangezieh de vi"r centrumpartijen zich met een voor stel dienaangaande hebben verenigd. Het is niet zeker, dat De Gasperi. die minister-president is geweest van 1945 tót de zomer van het vorige jaar, de benoeming zal aanvaarden. Mocht hij bereid zijn, een coalitie van vier par tijen te leiden, dan kan hij op een klei ne meerderheid rekenen. Een tweemotorig vliegtuig van de i \jechoslowaakse luchtmacht heeft Vrij dagavond een noodlanding gemaakt bij Bayreuth in Zuid-Duitsland Het toestel werd licht beschadigd. de inzittenden, een luitenant en een korporaal, bleven ongedeerd. Zij zullen met hun machine v/orden teruggezonden De vliegers ver klaarden uit de koers te zijn geraakt en gebrek aan benzine te hebben gekregen.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1