Gaat TELEVISIE in 1954 Europa veroveren? Be beste ruil UnmEfl CBTB houdt conferentie voor kleine boeren Lezers spreken Dameshanden Scala van Milaan in uw kamer Nederland in Juni opgenomen in een acht-landennet Méér zenduren, dan ook méér kijkers Winterhanden Overtrad bankier de geldschieterswet Beurs voor meubelen in Utrecht geopend Breikoningin gekozen op Huishoudbeurs ouder dan vijftig jaar Helft der landbouwers is 8 Pirn, Pam Pom en de graafmachine VOOR HET LAATST: BEROEPSVOETBAL MARGARET MALCOLM 10) Luister eens naar: Radioprogramma (Van een bijzondere medewerker) HET IS NL al bijna tu-ee en een half jaar geleden, dat de televisie officieel in ons land zijn intrede deed. Officieel, want in feite had, speciaal het zuiden van Nederland al meer dan twee jaar eerder regelmatig televisie-uitzendingen. Maar deze hadden meer het karak ter van particuliere uitzendingen, immers zij werden verzorgd in het A atuurkundig Laboratorium van Philips in Eindhoven, waar een mi niatuur televisiestudio was ingericht en waar onder leiding van de televisie-nestor Erik de Vries en de programmaleider Piet Beishuizen driemaal in de week televisie-uitzendingen werden gegeven. Inder daad, driemaal in de week, terwijl er nu maar twee uitzendingen per week zijn. In zekere zin een achteruitgang dus. Maar daarbij moet niet worden vergeten, dat de particuliere Philips-uitzendingen, om ze zo nu maar eens te noemen, zich van vele beperkende bepalingen, tiaar de Nederlandse Televisie Stichting nu mee te maken heeft, ivei- nig behoefde aan te trekken. In die allereerste tijd was de Zaterdag avond bijvoorbeeld een steevaste filmavond, waarin een volledige hoofd film werd uitgezonden, tot groot genoegen van de televisiekijkers in het zuiden. Het is dan misschien ook niet zo verwonderlijk, dat men uit zuidelijke kringen vrij regelmatig de verzuchting hoort slaken: geef ons de Philips-uitzendingen maar weer terug, die waren heel wat beter dan wat we nu krijgen (Advertentie, Ing. Med.) Het is waar, dat uit het Philips-la- boratorium heel wat bijzondere uitzen dingen werden verzorgd, die dikwijls beter waren dan wat er nu in Bus- sum wordt gepresteerd. Maar de eer lijkheid gebiedt te zeggen, dat de televisiemensen in Bussum met heel wat organisatorische en andere moei lijkheden hebben te kampen, die on vermijdelijk hun invloed doen gelden op de kwaliteit van de programma's. Zó heel erg verwonderlijk is het dan ook niet, dat men meer dan eens de mening hoort verkondigen: Tlelevisic is niets voor de Nederlanders; zij zal hier nooit een voet aan de grond krij gen. Hoe staat het eigenlijk met deze uitspraak? Is zij terecht óf niet? Wij herinneren ons, dat kort voor dat de experimentele televisieperiode in Bussum een aanvang zou gaan nemen, het was omstreeks Juli 1951, dat Wil lem Vogt, de nestor van de Neder landse radio-omroep, tegen ons zei: „Het moet mogelijk zijn, dat er binnen 5 jaar 250 000 televisietoestellen staan." van die vijf jaar zijn er inmiddels twee en een half verstreken en het aantal televisietoestellen in ons land is nog geen 4% van het aantal dat de heer Vogt voorspelde.. Hoe komt dat? Het antwoord is vrij eenvoudig: Om dat er te weinig uitzendingen zijn, om dat de uitzendingen in het algemeen nog niet goed genoeg zijn en omdat de televisietoestellen zo kostbaar zijn. 'Van deze drie redenen is het eerste verreweg de belangrijkste. Het buiten land heeft ons geleerd, dat er met ze kerheid een verhouding valt aan te wijzen tussen het aantal televisie-uren en het aantal televisietoestellen. Toen in Engeland het aantal uren niet meer dan 8 per week was (tets meer dus dan bij ons thans), kwam het aantal toestellen niet boven de 33.000 dat is naar verhouding dus nog min der dan bij ons. Toen het aantal uren in 1948 wérd opgevoerd tot 12, steeg het aantal toestellen tot ruim 92.000; toen in bet jaar daarop, in 1949 dus, het aantal televisie-uren op 27 werd gebracht sprong het aantal toestellen direct naar bijna 250.000. In 1950 kwa men er 32 uren en het aantal toestellen werd 577.854. Het jaar daarop werden deze getallen: 35 uur en 1.162,359 toe stellen en in 1952 tenslotte waren het 37 uren en 1.892.832 toestellen. Uit deze cijfers blijkt duidelijk hoe nauw de relatie is tussen het aantal zend-uren per week en het aantal tele visietoestellen. Op het ogenblik be draagt het aantal televisietostellen in Engeland bijna 3 millioen. Uit deze ge gevens blijkt ook, dat de prijs van het televisietoestel een niet zó belangrijke factor is, als vaak wordt aangenomen, want deze prijs komt verhoudingsge wijs overeen met de prijs in Nederland en heeft in de loop van de afgelopen jaren slechts weinig geschommeld. Een feit is dat over het algemeen de kwa liteit van de Engelse televisie program ma's voortreffelijk is, en dat kan lang niet altijd van de Nederlandse uitzen dingen worden gezegd. Maar ook En geland heeft moeten zoeken en tasten naar de juiste vorm en had daarbij het grote voordeel dat de BBC over enor me geldbedragen kon beschikken. Ter vergelijking mag bijvoorbeeld worden opgemerkt, dat de 1,2 millioen gulden die in Nederland voor televisie beschik baar was voor een periode van twee jaar, in Engeland in twee weken wordt opgebruikt. Er is dus nogal enig ver schil Maar hoe is het nu wat de toekomst betreft? Daarop valt vrij eenvoudig te antwoorden: Televisie zal zonder enige twijfel ook in Nederland een emorme vlucht nemen en 1954 zal daarvoor een belangrijk jaar blijken. Hoe is namelijk de situatie? De Nederlandse televisie, nog geheel afgezien van de moeilijkheden die voort vloeien uit de tot nu toe vage houding van de Regering, heeft te kampen met gebrek aan geld en gebrek aan ruimte OPLOSSING KRUISWOORDPUZZLE Horizontaal: 2. wil, 3 box, 8 cm, 10 noden, 12 zij, 13 gas, 15 bui, 16 bef, 17 gom, 18 kom, 19 sip, 20 g.l.o., 22 Bep, 24 te, 25 pioen, 27 la, 28 bos, 29 Fik, 31 kurk, 32 hoos, 33 Ted, 35 hit, 36 es, 38 regel, 40 mg, 41 rif, 43 kar, 44 zee, 45 nek, 46 mijt, 47 ode, 48 bof, 50 leb, 52 os, 53 banen, 55 R.I., 56 fijn, 57 laf. Verticaal: 1. zog, 3 in, 4 lob, 5 bei, 6 on, 7 kijf, 9 magie, 11 duplo, 12 zemel, 14 sop, 16 bob, 19 stekker, 20 gis, 21 oef, 23 passage, 25 poker. 26 nihil, 28 brt, 30 kot, 34 dek, 35 her, 37 sinds, 39 salon, 40 meter, 42 fee, 44 zij', 47 ooi, 48 ban, 49 fel, 5i bis, 53 bij, 54 na. en met vele gebreken in de tech- de technische apparatuur. In dit laatste komt nu verbetering. Er zijn verschil lende belangrijke opdrachten verstrekt en ook zal het personeel, dat nu nog slechts 50 man bedraagt in de loop van dit jaar worden opgevoerd tot onge veer 200. Ook zal een tweede studio in gebruik worden genomen waardoor on- middelijk het aantal mogelijkheden groter wordt. Maar, en dit is het belangrijkste, in Juni van dit jaar zal de eerste grote stap worden gezet op de weg van tele- visie's grote toekomst: de internatio nale televisie. Dan immers zullen niet minder dan 8 landen uit Europa we derzijds door televisie worden verbon den. Daardoor zal een uitzending uit de Scala in Milaan bijvoorbeeld op het zelfde moment kunnen worden gezien, niet alleen in Italië, maar ook in Frank rijk, België, Engeland, Nederland, Zwit serland, Duitsland en Denemarken. Uit deze acht landen kunnen uitzendingen worden verzorgd, die practisch in half Europa tegelijkertijd te zien zullen zijn. Wat dit voor de ontwikkeling van te levisie betekent, valt nauwelijks te voorspellen. Zonder dat de Neder landse televisieploeg extra wordt be last kan het aantal uitzendingen wor den opgevoerd met de beste program ma's uit het buitenland. Daarmee zal de voornaamste voorwaarde tot een snelle groei van televisie zijn vervuld. Steeds verder zal deze internationale verbinding gaan. Het beroemde tele visieplan van Stockholm voorziet im mers in het oprichten van niet minder dan 700 televisiezenders in Europa. Wanneer dit plan zal zijn uitgevoerd en dat zal werkelijk niet zo lang duren dan zal elke Europese stad door televisie ver,bonden kunnen wor den met elke andere Europese plaats. Dan zal televisie met recht haar naam eer aandoen en „Vér zien" betekenen. Dan zal televisie groeien met een snel heid die niemand, die de schuchtere ontwikkeling van thans aanschouwt, voor mogelijk zal hebben gehouden. Dit jaar zal in deze groei een mijl paal zijn, of misschien is het juister om te spreken van: de start. v ra q en (Advertentie, Ing. Med.) Drie maanden gevangenisstraf werd gisteren door de officier van Justitie ge- eist tegen de Haagse bankier F. M. W. F., die voor de politierechter verschenen was, verdacht van overtreding van de geldschieterswet. F. zou wel bijna steeds leningen hoger dan f 1500 hebben ver strekt, doch verschillende posten zouden door het inhouden van een zogenaamde risicodekking belangrijk onder het wet telijk minimum zijn gedaald. De raadsman van verdachte mr D. W. J. Kievits, zeide, „dat de geldschieters wet van 1932 wel goed bedoeld is, doch niet fraai ingericht, daar het dikwijls van het toeval afhangt of men al dan niet strafbaar is. Volgens de huidige bepalin gen", aldus de raadsman, „is het straf baar wanneer men er een beroep van maakt in meerderheid leningen te ver strekken van f 1500 of daaronder". Na deze critiek te hebben uitgebracht, bepleitte de raadsman vrijspraak, daar het niet was komen vast te staan dat de gevraagde sommen voor risico-dekking aanstonds in handen van zijn cliënt zou den zijn gekomen en deze slechts voor een bepaald gedeelte en wel na verloop van tijd eerst enig voordeel voor ver dachte zouden hebben opgeleverd. Uitspraak 15 Februari, WEER EEN ALASTRIMPATIÈNT GENEZEN Wederom is te 's Gravenhage een alastrimpatient genezen uit het zie kenhuis ontslagen. Nieuwe gevallen hebben zich niet voorgedaan, zodat het aantal zieken thans nog 22 be draagt. Het aantal observatiegevallen bedraagt nog steeds vijf. De derde Vakbeurs voor Meubelen en Woningtextiel in Utrecht met haar 257 deelnemende firma's heeft zich reeds gis teren, op de openingsdag, in een bijzon der grote belangstelling van de Neder landse detailhandelaren op het gebied van woninginrichting mogen verheugen. Ook het aantal buitenlandse bezoekers was groot, vooral vele Belgische geïnteres seerden werden bij de ontvangst-afdeling geregistreerd. Er bestond veel vraag naar het moderne meubel en de nieuwe des sins en modellen. Deze nemen een ruime plaats in op deze gezamenlijke manifes tatie van meubelfabrikanten en woning- textielgrossiers. De traditionele meube len en stoffen zijn echter eveneens in be langrijke mate voorhanden. De laatste twee dagen, 11 en 12 Februari, bestaat er gelegenheid voor particulieren om de meubelbeurs te bezoeken. Vele duizenden Amsterdammers zijn gisteravond getuige geweest van het uitroepen der eerste Nederlandse brei koningin. Deze plechtigheid op het mu- ziekpodium van de Huishoudbeurs in het RAI-gebouw te Amsterdam vormde het sluitstuk van een breiwedstrijd van het Internationaal Wolsecretariaat. De 21-jarige mevrouw G. van Oenen- Van der Beemt uit Etten-Leur, ver breide 92% knotjes wol om de konink lijke waardigheid te verkrijgen. Boven dien ontving zij een geldprijs van f 250, een gouden brei-ster, een Nederlandse breimachine en een regenmantel-, rok-, broek-combinatie. De jeugdige koningin, die nog nooit een treinreis had gemaakt, wandelde later, nog diep onder de indruk van de overweldigende ontvangst en de harte lijke toespraken van Kees Pruis, samen met haar brei-prinsessen over de beurs. De breiwedstrijd was in de zomer van het vorig jaar uitgeschreven door het Internationaal Wolsecretariaat. Het ging er niet om wie het mooiste, maar wel wie het meeste breide in de pe riode tussen 11 September en 19 De cember. £)E CHRISTELIJKE Boeren- en Tuinders Bond houdt in hotel „Birkhoven" te Amersfoort een twee daagse conferentie voor zgn. kleine boeren. Dr F. W. J. Kriellaart, eco noom bij de Stichting voor de Land bouw, belichtte gisteren het vraagstuk van de afvloeiing van de jongeren bij de kleinere boerenbedrijven naar an dere bedrijfstakken. Voor vele jonge ren is er geen plaats meer op de klei nere bedrijven. Zij zoeken een uitweg in het emigreren of het kiezen van een ander beroep. Hoezeer zich dit vraagstuk heeft toegespitst, bleek uit de gegevens, die 1860 nog 36 pet bij de landbouw, in 1949 nog slechts 19,5 pet. Men kan nu volgens spreker veilig aannemen, dat dit cijfer al tot 17 pet is teruggelopen. De grote ontginningen zijn achter de rug, zodat ook daarvan in de toe komst niet al te veel valt te verwach ten. De afvloeiing beperkt zich in hoofdzaak tot de middengroep, te weten de personen in de leeftijd van 20 tot 40 jaar. Een gevolg daarvan is, dat het aantal ouderen in de land bouw sterk toeneemt. Een recente be roepstelling heeft uitgewezen dat 50 pet van de landbouwers ouder dan 50 jaar is. In andere bedrijfstakken ligt de situatie geheel anders. Een uitzon dering maakt de Noordoostpolder, waar veel jonge landbouwers de be drijven leiden. De heer Kriellaart zag voor de kleine landbouwers als nood zakelijkheden een behoorlijke ouder domsvoorziening en een kinderbij slagregeling. De boer, die zijn kinde ren noodwendig naar elders ziet ver trekken, zal zelf intensiever en langer moeten werken en in het gunstigste geval loonarbeiders moeten aantrek ken. De kapitaalsvoorziening is ook een probleem, dat met de afvloeiing van arbeidskrachten samenvalt. Toen van afvloeiing geen sprake was, kon de kleine boer derentabiliteit van zijn bedrijf verhogen. Nu komen de kosten van de studie van de kinderen er bij. De afvloeiing werkt voorts de vermindering van de inkomsten in de hand. Het zou bij deze stand van za ken tijdens een matige conjunctuur niet eenvoudig zijn om kapitaal te krijgen, om het bedrijf niet te laten verouderen. De heer Kriellaart noem de in dit verband de premieregeling voor kleine bedrijven, die voorziet in de toenemende kapitaalbehoefte voor nieuwbouw en verbetering. Spreker ,vond het opmerkelijk, dat de tuin bouw veel meer geneigd is crediet op te nemen dan de landbouw. Bij de landbouw is sprake van terughou dendheid. Vandaag wordt de conferentie voort gezet. ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK 1. Van Hendrik Jut, die in 1872 een tweevoudige moord pleegde en tot levens lange gevangenis werd veroordeeld. Het volk was echter zo verontwaardigd, dat het zijn woede wel op de kop van Jut wilde uit leven. Sedertdien doet ze dat dan maar op de kermissen (al slijt die woede nu wel zo'n beetje). 2. De ruim 3400 m. hoge Pic de Néthou. 3. Wanneer men zich vroeger (men leze: vóór 1854) aan een bepaald misdrijf had schuldig ge maakt, werd men in het openbaar met een ijzeren halsband en kettingen aan de schandpaal, de „kaak", vastgemaakt en ergo aan bespottingen blootgesteld. 4. In 1690 door de Duitser J. C. Denner. 5. Het Kanaal. 6. De Afrikaanse n. heeft achter elkaar twee, de Indische n. slechts 1 hoorn op de neus. 7. Giacomo PuSsini. 8. Neen, de „kraak" was vroe ger de naam van een klein schip met één mast; het zeer dunne Chinese porcelein werd meestal met deze kraken aangevoerd. Vandaar de naam kraakporcelein. 9. Op Nieuw-Guinea; baviaanachtige aap. 10. Supreme Headquarters Allied Expedi tionary Force; hoofdkwartier van gene raal Eisenhower in Wereldoorlog n. 36. Terwijl Billie en Kareltje zich te goed deden aan hun boterhammetjes met hagelslag, zaten Pim, Pam en Pom ook aan tafel. Maar de broertjes konden bijna geen hap door hun keel krijgen van opwinding. „Kalm toch, jongens", zei moeder. „Het gecostu- meerde bal begint pas om acht uur. Je hebt nog een uur de tijd!" „Ja, maar we moeten niet te laat komen", riep Pom met zijn mond vol. „Het is ons eerste gecostumeerde bal", zei Pom. „En als je dan te laat komt, mag je nooit weer", voorspelde Pim. „Nee, nee, natuurlijk niet" glimlachte Moeder. „Eet dus maar flink door, des te eerder ben je klaar". Tenslotte was het tijd voor Pim, Pam en Pom om zich te verkle den. „Die malle pakjes", zei moeder proestend. „Hoe komen jullie erbij. „We kregen het idee, toen we Billie en Ka reltje zagen Moeder", zei Pam. „De zei„Nietes IK zeiviel Pim zijn broertje in de rede. „Maak nou maar geen ruzie", zei Moeder. In elk geval hebben jullie dit uitgekozen. Het is mooi hoor! Drie gevangenisboefjes. Pas maar op, dat Piet Pakkum jullie niet op straat ziet lopen, dan pakt ie jullie nog op ook!" Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan echter van algemeen belang en zij ziet ze gaarne zoveel mogelijk met volle naam ondertekend, v Alkmaar, 5 Febr. 1954. Geachte redactie, U stelt het probleem wel wat een voudig, heer Grapendaal. Laten wij eerst even vaststellen, dat Uw laatste schrijven ift vleinig of geen punten terugslaat op Uw eerste stukje en mijn repliek. DatU diverse reacties heeft ontvangen, die van instemming met Uw standpunt getuigen, is begrijpe lijk. Bij mij is het precies zo. Ik zou U zelfs een zeer ontroerende reactie kunnen laten lezen. Op dezelfde avond, dat mijn repliek was gepubliceerd, kwam aan mijn huis een meisje, dat mij een briefje bracht en daarbij f2.50 overhandigde. Het was de reactie van een sportminnaar. Deze man was zon der werk, lag bovendien ziek in bed. Maar van zijn laatste steungeld stuur de hij f 2.50, omdat hij ons streven wil de steunen. Het briefje heb ik bewaard, het geld ben ik direct persoonlijk terug gaan brengen..Dergelijke,giften zijn ontroerend, maar tevens onverant woord. Het gesprek, dat volgde, was echter tekenend voor de echte voet balliefhebber. Naar een voetbalwedstrijd gaat deze man niet meer. Wat vertoond wordt heeft met voetbal weinig of niets te maken. .Maar als de beroepsvoetbal vereniging „Alkmaar" haar eerste wed strijd speelt, dan is deze man present. Zo zijn erduizenden, heer Gra pendaal! En terecht. U stelt, dat ik tracht Uw vragen te ontwijken. Verschillende heb ik be antwoord, andere wilde en kon ik op dat moment niet beantwoorden. Wan neer U zich de moeite getroost eens bij mij te komen praten, kan ik U onder vier ogen nog wel enige inlich tingen verschaffen, mits U natuurlijk Uwerzijds die discretie betracht, die wij (nog) van U moeten vragen. Bo vendien zult U dezer dagen in dit blad nog wel het een en ander lezen, waar in de door U gestelde vragen groten deels worden beantwoord. U meent, dat NBVB zwak staat. In de nabije toekomst zul U tot de ont dekking komen, dat de NBVB sterker staat dan ooit. En als we op de KNVB moeten wachten, wel, dan wachten we over tien jaar nog. Het gaat immers veel te mooi voor die goede oude KNVB en bovendien staat, volgens deze organisatie, de NBVB toch zo DOOR Deze was echter te zeer vervuld van het theater zelf, om erop te letten en Nick, voor wie dit alles zo oud als de weg naar Rome was, vond het prettig, haar tekst en uitleg te kunnen geven. „Als je wilt kan ik je in de pauze achter de coulissen brengen", bood hij aan, maar tot zijn verrassing weigerde ze. „Liever niet, als het u 't zelfde is? zei ze bedeesd. „Ziet u, ik wil als het stuk begint vergeten, dat het maar spel is en dat zou ik misschien niet kunnen volhouden als ik de mensen tussentijds in hun gewone doen zag". „Je hebt het natuurlijk ,bij 't rechte eind", gaf hij toe en wendde zich om, toen hij haar een kreet van verrassing hoorde uiten, 't Kleine deurtje onder het toneel ging open om de orkestle den door te laten, die gaandeweg hun plaatsen innamen. „Ja, gelukkig hebben we hier een orkest van vlees en bloed en geen muziek-in-blik", ging hij voort en legde op 't zien van haar vragende blik nader uit: „In de oorlogsjaren moesten ze zich, omdat er te weinig mannen waren, met gramafoonplaten behelpen. Sommige theaters doen dat nog, maar Jankin, mijn medewerker, en ik vinden de uitgaaf voor „echte mu ziek in alle opzichten verantwoord. On getwijfeld brengt die het publiek beter in de stemming dan platen het zouden kunnen." Een tiental minuten speelde het or kest lichte prikkelende muziek, die Se rena's opgewondenheid nog deed toene men. Toen hoorde ze een belletje en zei Nick: „Dat is om publiek en spelers te waarschuwen. Achter het toneel roept nu iemand: „Tot de aanvang, dames en heren: tot de aanvang!" De lichten doofden, de muziek zweeg en het gordijn ging omhoog. Voor Nick was het een overbekend tafereel, voor Serena opende zich een nieuwe wereld. Met de armen op de brede rand van de loge boog ze zich voorover, de ogen gericht op de eenzame gestalte van een vrouw, die bij de haard zat té lezen. Plotseling zuchtte de vrouw ongedul dig, gooide het boek weg en stond op. Het was een prachtige verschijning, Lang, welgebouwd, met een wat ge bruinde huid en schitterend koperrood haar. Een vrouw, wier vurige zucht naar levensgenot zich onmiskenbaar verried vóór ze nog een woord had ge sproken. Dit was Corinna Chale, de actrice met wie Nick volgens juffrouw Twist op zekere dag zou trouwen. Maar mis schien was er geen groter compliment voor haar begaafdheid dan het feit, dat Seiwia die bijzonderheid geheel en al vergat. Corinna de toneelspeelster, Corinna de vrouw in het stuk, nam haar aandacht totaal in beslag. Nick, achterin de loge gezeten, hoorde de gulden stem alsof ze van verre afstand tot hem kwam. Voor 't ogenblik ging hij volslagen op in beschouwing van het meisje, die dit alles een soort openbaring vond. Eens klaps besefte hij, dat het lot hem een onschatbaar geschenk op zilveren schaal aanbood. Lieve help, waarom had hjj daaraan niet vroeger gedacht! Ja, natuurlijk, hij kon Serena's figuur zo uit het leven op de planken bren gen en een toneelstuk om haar heen schrijven. Zeker, het ging niet aan, Bodmin Mpor en zijn daar verdwaalde auto voor het voetlicht te brengen, maar zoiets kon je omzeilen en alles wat daarmee was gebeurd viel bijna zonder verandering van woorden te gebruiken. Als hij haar frisse, onbe dorven geestdrift in zwart op wit kon neerschrijven, danO, ondanks alle bezwaren van die beste, oude Emma, zou hij zich wat meer met dit meisje moeten bemoeien, haar hier en daar rondleiden. En dat zou helemaal niet onaangenaam zijnintegen deel! Als hij nu maar eerst „De rollen de Steen" had voltooid! Maar ja, het einde zou wel eens wat moeilijk kun nen blijken; het einde van die ge schiedenis met Serena, niet dat van „De rollende Steen". Hij moest er een onverwachte wending aan geven... on gemerkt vergat hij de omgeving en verdiepte zich in toekomstplannen. Het denkbeeld had hem zo in beslag genomen dat hij, toen het scherm zak te en 't publiek applaudisseerde, met een schok tot de werkelijkheid terug keerde, „En?" vroeg hij Serena. „Heb je het mooi gevonden?" „Mooi gevonden?" klonk het ver baasd. „Het washet was écht!" Nick glimlachte van plezier. Toen kwam er iemand op hem toe, werd ook aan Serena voorgesteld die zich moeilijk van het juist zo hevig mee beleefde kon losmaken en bleek me neer Jankin te zijn. 't Was een grote, zware man met een prettige glimlach en weldra praatte Serena heel gemakkelijk over 't stuk en haar eigen onervarenheid op toneelgebied. „Nick moet u na afloop wat rond leiden", zei hij. „Voor we klaar zijn om naar je flat te gaan is er nog tijd genoeg, Nick. Tussen twee haakjes, Corinna vroeg me, jou te vertellen, dat ze een vriend meebrengt. Ze wilde weten, of dat goed is". „Dat spreekt vanzelf", zei Nick ach teloos. „Is het iemand, die ik ken?" „Hem' kennen?" zei meneer Jankin langzaam. ,Neen, dat geloof ik niet. Maar je hebt wel van hem gehoord". „O, zo!" Nick's intonatie bewees, dat hij de woorden en nog beter de toon waarop ze werden uitgesproken had begrepen. „Ja, Mark Dalby". Er lag nu abso luut geen uitdrukking in Jankin's stem, maar Serena zag, dat hij Nick oplettend gadesloeg. „Dalby! Die nietsnutl" zei Nick min achtend. „Waarom in vredesnaam wil Corin na iets met hem te maken hebben?" „Dat weet ik niet", antwoordde de ander hoofdschuddend. „Ze vroeg me alleen, je de boodschap over te bren gen. Zal ik haar zeggen, dat je er niet bijzonder op gesteld bent?" „O, neen!" zei Nick geïrriteerd, „dat kan ik niet goed doen. Maar ik zal ongetwijfeld «ens een paar woorden met Corinna wisselen". Het tweede bedrijf nam een aan vang, doch voor Nick was de bekoring van Serena gade te slaan verdwenen. Hij zat met een wat nors gezicht in het duister van de loge en ergerde zich min of meer, dat zij te veel in het spel opging om iets van zijn verander de stemming te bemerken. Na de voorstelling, op de flat, was Nick weer best geluimd. T ch vormde Corinna en niet hij het middelpunt van het feest. Serena, op de vensterbank zittend, kon haar oog niet van de vrouw, de mooiste die zij ooit gezien had, afhouden. En nu herinnerde ze zich wat iuffrouw Twist had gezegd. (Wordt vervolgd.) zwak. Och, heer Grapendaal, die goeds oude koe, de KNVB, is vergeten, dat zij een kalf, de NVB, is geweest. Die zelfde koe heeft ook last gehad van kinderziekten en heeft vaak heel wan kel gestaan. Nu is de koe groot en speelt dictator, zo erg, dat een voet baller over zichzelf weinig of niets te zeggen heeft. Onze bond is een kalf. Maar het is geen nuchter kalf meer. De eersta kinderziekten zijn met glans overwon nen en wij kunnen met vreugde con stateren, dat het kalf al een flink beest is geworden en stevig op zijn poten staat. De NBVB slaagt, daar kunt U zeker van zijn. Ondanks alle openlijke en heimelijke tegenwerking. En het vreemde is, dat U, die zegt het met mij niet eens te kunnen zijn, door Uw ingezonden stuk blijkt geeft aan onze kant te staan, misschien ondanks Uzelf! Ik heb dus geen concessies gedaan en U heeft dus het volste recht om een persoonlijk onderhoud te weigeren. Ik zou een dergelijk onderhoud echter toch zeer op prijs stellen. Wij moeten elkaar toch vinden, op welke manier dan ook. Daarom zal ik mij recht streeks met U in verbinding stellen en volgens de wens van de redactia de discussie langs deze weg sluiten. Met vriendelijke sportgroeten, A. Hoogvorst, Coornhertkade 69, Alkmaar. Distriptsvertegenwoordiger NBVB voor Noord-Holland. (Discussie inderdaad gesloten. Red.) JEUGDCONCERT. In samenwer king met de stichting Jeugd en Muziek heeft het Radiophilharmo nisch Sextet Vrijdag jl. in het Wapen van Heemskerk te Alk maar een concert gegeven, inge leid en toegelicht door dr John Daniskas, te Rotterdam. Het ge deelte voor de pauze wordt mor genmiddag uitgezonden. We horen eerst enkele delen uit Das Venus- krdnzlien, van Johann Staden, een componist die leefde van 1581 tot 1639. Daarna van Ludwig Frie- drich Seidel, een tijdgenoot van Mozart en Beethoven, een sextet. (Woensdag 16.30 uur over Hilver sum I, 402 m.) BJERG EIV1ND en zijn vrouw, een hoorspel naar het gelijknami ge toneelstuk van Johann Sigur- jonsson door Willem van Capel- len. (Woensdag 20.50 uur over Hilversum I, 402 m.) WOENSDAG 10 FEBRUARI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8 00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.30—9.30 Waterstand.) 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12,00 Accordeonmuziek. 12.30 Land en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13-15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Orgel en Hawaiïan-muziek. 13.45 „De weg om hoog", causerie. 14.00 Voor de kinderen, 16.00 Voor de zieken. 16.30 Radio Phil- hatmonisch Sextet. 17.15 Gram. 17.10 Instr. kwintet. 17.50 Regeringsuitzending: Dr, J. Hulsker: „Nederlandse kunstmani festaties in het buitenland". 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 „Het volle pond", causerie. 18.35 Dansmuziek. 19.00 Voor de jeugd. 19.05 „De Katholieken en het So cialisme", toespraak, 19.20 Vara-varla en gram. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek overzicht. 20.15 Mariniers- kapel, 20.50 „Bjerg Eivind en zijn vrouw", hoorspel. 22.05 Cabaret. 22-40 „Kosmische stralen", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws, in Esperanto, 23.20 Orgelspel, 23.4024.00 Gram-muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9-35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 „Het Mannetje", hoorspel. 12.07 Pianotrio. 12.30 Land- en Tuinbouw mededelingen. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13-00 Nieuws. 13.15 Prot, Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Mandoline-Ensemble. 13.50 Gram. 15.00 Gamba en clavecimbel. 15.40 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17-30 Orgelconcert. 18.00 Militaire reportage. 18.15 Cello en orgel. 18.30 Spectrum van het Christ. Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Geestelijke liede ren. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Boekbespreking. 19-25 Gram. 19.30 Bui tenlands overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Ra diokrant. 20.20 Radio Philharmonisch Or kest en soliste. 21.25 „Een oud land ln een nieuw gewaad", causerie. 21.45 Sa- Ionorkest. 22.10 „Hervormd-Gerefor meerd". studiogesprek. 22.25 Gram. 22.30 Negro-spirituals. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 Voordracht en muziek. 23.35—24.00 Gram .muziek.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 2