Tienweekse veldtocht voor het behoud van oude boerderij enda Stad en omgeving Friezen waren enige uren terug in het Heitelan Maak tramlijn naar Bergen en Bergen aan Zee electrisch Owrf sieraad in nieuwe wijk Meubelmakerij STAVENUITER Het kanaal gaat open Lederzaak was alleen toegankelijk „met zwemdiploma"... Twee maanden geëist Zonder een rijbewijs achter het stuur? Restauratie zal f 30.000 kosten CAREL SCHMIDT Tetman de Vries gaf goed cabaret Frequentie, snelheid en comfort Zwarte lijst voor de wanbetalers Geef bericht van zwervende zwanen Cabaretavond N.V.V. Het leven begint bij veertig ook met Uw Eheumatiek! Rheumatische Pijnen liggen op de loer. De heer Sietsma in Staten herdacht Drie verkeersongelukken door de gladheid BURGERLIJKE STAND WOENSDAG 10 FEBRUARI 1954 - 1 .j l ;/i/r> -JMa «C i i;':: - - r- .k i v r;f ;u Mi.li v i Aan de Wentlioltlaan in het uitbreidingsplan-West van de gemeente Heiloo ligt een oude boerderij. De boerderij van Muis, zeggen ze in het dorp en dat is eigenlijk, niet juist, want het perceel is sinds geruime tijd eigendom van de gemeente en die is van plan de bouwval te slopen om in deze nieuwe wijk bouwterrein vrij te maken. Dit voornemen zou ongetwijfeld zijn uitgevoerd als niet het raadslid ir Th. Tomson was op. gestaan en in de laatste gemeenteraad een pleidooi had gehouden voor het behoud van deze typische Noordhollandse boerderij. De moeilijk heid is, dat de restauratie rond f 30.000.kost en dat Monumentenzorg op een indertijd door het gemeentebestuur ingediend verzoek om finan ciële steun, afwijzend heeft beschikt. Als reden daarvoor werd opge geven, dat de boerderij weliswaar een typische Noordhollandse archi tectuur vertoont, maar dat er nog te veel van dit type zijn om een bij drage te kunnen verantwoorden nu er tactloos andere en van veel meer importantie zijnde objecten wegens gebrek aan financiën tot ondergang gedoemd zijn. r Sla er zelf geen spijke.s in maar laat STAVENUITER Uw stoelen lijmen. Dan zijn ze weer goed. Ritsevoort 21 Telef. 34 i 8 (Advertentie, Ing. Med.) Vanmiddag om ongeveer vier uur zal het Noordhollands Kanaal door een (jsbreker worden opengebroken. Dit betekent dus, dat men het Kanaal niet meer lopende of schaatsende kan oversteken. De kans is groot, dat de jeugd hierop geen acht slaat als de losse schotsen zich weer aaneensluiten en de sneeuw het spoor van de jjsbre- ker uitwist. Daarom wordt de oude ren verzocht de kinderen, die zich op het \js mocht n begeven onmiddellijk te waarschuwen. Toegang tot lederhandel alleen voor personen met zwemdiploma. Dat stond op een groot bord dat gisteren voor de zaak van de fa. Fahner in de Huig- brouwerstraat was geplaatst. Gisternacht namelijk is in de zaak van de heer Fahner een bevroren wa terleiding gebarsten, waardoor de win kelvloer niet minder dan 35 cm onder water kwam te staan. Met behulp van een handpomp heeft men het water weggekregen en pas gistermiddag om 4 uur kon men de zaak weer zonder zwemdiploma be treden. De inventarisschade wordt geraamd of f 1500.—. Gistermiddag diende voor de Alk- maarse rechtbank opnieuw de zaak te gen de automobilist H. P. uit Bergen, naar aanleiding waarvan de Alkmaarse Meervoudige Kamer indertijd mejuf frouw D. B. terzake meineed veroor deelde tot een gevangenisstraf van 4 maanden. Zij werd later wegens gebrek aan bewijs door het Gerechtshof te Am sterdam vrij gesproken, omdat niet was komen vast te staan, dat P. inderdaad had gereden. In deze zaak, die wegens de gerucht makende meineea-affai.e zo lang opge houden was, stond P. thans opnieuw te recht wegens het besturen van een auto, terwijl hem de rijbevoegdheid was ontnomen. Tijdens de zitUng van gisteren vond de officier van Justitie, mr J. C. V. Meischke geen aanleiding van zijn eer ste standpunt af te wijken. Ondanks de uitspraak van het Hof was hij nog im mer van mening dat verdachte P. wèl en de getuige, mej. B., ondanks haar verklaringen, niet achter het s.uur had gezeten. Op grond hiervan vorderde hij tegen P. een gevangenisstraf van twee maanden. De verdediger mr A. W. L. Bondam wees de rechtbank n- imaals op de zeer wankele en ongeloofwaardige getui- genverkk ^"en a charge en was stellig van mening dat in deze zaak vrijsprak moest volgen. Na de afwijzing van het verzoek door Monumentenzorg besloot het ge meentebestuur het gebouw met de grond gelijk te maken, maar toen de heer Tomson het idee opperde, de boerderij te behouden door er een creatief jeugdcentrum van te maken, werd de executie van het vonnis nog even opgeschort. Tién weken hééft ir Tomson thans de tijd om met defini tieve plannen te komen. In die twee en een halve maand moet hij in de allereerste plaats een oplossing zien te vinden voor de financiering van de restauratie. Wij hopen van harte, dat hij hierin zal slagen en dat hij de gemeenteraad ervan zal weten te over tuigen, dat met het verdwijnen van de boerderij een typisch stukje dorps- schoon verloren zal gaan. Een stukje oudheid,, dat daar in de nieuwe wijk ligt als een kostbare parel op een (nog) glimmende doublé-ring. Een ring van nieuwe, moderne huizen met daartussen de boerderij. Er zal veel moeten worden gedaan om de parel op te poetsen. Ondeskundige handen hebben het gebouw voorzien van een pleisterlaag, van namaak glas-in-lood ramen en van een paar bijgebouwtjes, die er niet horen. Ook het dak zal een grondige restauratie behoeven en dat alles vergt, zoals architect C. W. Royaards heeft becijferd, een bedrag van f 30.000. De grond is gewaardeerd De boerderij van Muiszoals zij gisteren verscholen ging in het helderwitte sneeuwlandschap op f 12.000. Wanneer de gemeente deze grond cadeau doet en in de restaura tie f 10.000 bijdraagt blijft er nog een ongedekte post over van f 20.000, waarvoor de heer Tomson thans bezig is particulieren te interesseren. Het creatieve jeugdcentrum, waarover wij later meer zullen vertellen, mag niet worden beschouwd als een concurre rende instelling van het Dorpshuis en het clubhuiswerk. Het zal een verza melplaats worden voor de jeugd, die hier volledig haar scheppingsdrang kan uitleven en haar talenten geheel vol gens eigen initiatief kan ontplooien. In eerste instantie gaat het erom het gebouw voor de ondergang te behoe den. Het is de moeite van de serieuze poging, die door ir Tomson wordt ondernomen zeker waard. WOENSDAG VICTORIA THEATER, 2.30 en 8 u.: De blanke vrouw in de Congo (14 jr.) HARMONIE THEATER, 2.30 en 8 u.: De romantische leeftijd (14 jr.) CINEMA AMERICAIN, 2.30 en 8 u.: De gevolgen van een misstap (18 j.) REX THEATER, 2.30 en 8 Levend begraven (14 jr.) GULDEN VLIES, 8 u.: Filmavond Ned. Reisver. BERGEN, Rustende Jager, 8 u.Les Belles de Nuit (a.I.) DONDERDAG VICTORIA THEATER, 8 u.: De blanke vrouw in de Congo (14 jr.) HARMONIE, THEATER, 8 u.: De romantische leeftijd (14 jr.) CINEMA AMERICAIN, 8 u.De ge volgen van een misstap (18 jr.) REX THEATER, 2.30 en 8 u.: Levend begraven (14 jr.) WAPEN v. HEEMSKERK, 3 u.: Verg. Ned. Aann. Patroonsbond; 8 u.: Cabaretavond NVV. GULDEN VLIES, 16.30 u.: Prov. comm. uit de veilingen, 8 u.; Propa- ganda-avond VVV met Georgette Ha- gedoorn. BERGEN, Rustende Jager, gymnas- tiekver. Be Quick. DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek De Bever, Emmastraat 36. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Woensdag 8.42 21.01 Donderdag 9.35 22.15 TE CAMPERDUIN hoog laag Woensdag 8.42 21.06 2.42 15.06 Donderdag 9.40 22.20 3.40 16.20 OP EN maakt het weer MODEL KLEDERMAKERIJ Boomkampstr. 8, b/d Westerw Tel. 3615 TOP HEER! (Advertentie, mg. Med.) HET TOTAAL LAG VEEL HOGER De 446 koeien, die de nieuwe leden van de K.I. vereniging in het afge lopen jaar met zich meebrachten vor men niet het totaal van de vereniging, zoals de opmerkzame lezer zal hebben begrepen. Op het einde van het boek jaar telde de K.I. Alkmaar en omstre ken 451 leden met 6884 dieren. Op de algemene vergadering van de bond zal het voorstel worden gesteund f 1000, beschikbaar te stellen voor de proef- boerderij in -de Wogmeer. Ir Th. Tomsondie de tienweekse veldtocht is begonnen voor het be- houd van de oude Noordhollandse boerderij op de hoek van de Wentholtlaan in Heiloo. Het Selskip Friso, de vereniging van Friezen en Friezinnen in Alk maar, heeft gisteravond in het Gulden Vlies geluisterd naar het ge zelschap van Tetman de Vries, een groepje van vier mensen (twee broers, een zuster en een „aangetrouwde"), die nu al zo'n tien jaar op de planken staan. In Friesland zelf, natuurlijk, maar ook daarbuiten, waar geëmigreerde Friezen elkaar hebben gevonden en het contact hebben bewaard in verenigingsverband. Contact met elkaar, maar vooral met de taal en het Heitelan. Die nauwe band „mei greide en bon" aan de andere kant van de Afsluitdijk spreekt telkens weer uit de „krite-avonden" en het was even angstig toen het gisteravond leek alsof het programma, dat Tetman bracht, behalve de taal geen enkele verdere herinnering opriep aan Friesland. Of men een artistenvrouw of een handelsreiziger ziet uitbeelden in het Fries of het Hollands maakt uiteraard geen verschil. Het is niet iets specifieks Fries en juist voor dit laatste komt men naar deze bijeenkomsten. Tussen de programma's, die in Friesland of daarbuiten worden opge voerd dient dus wel een wezenlijk ver schil te bestaan. In Arum, Oudehaske of Ooststellingwerf zal men zich met de handelsreiziger uitstekend vermaken, in Alkmaar verwachten de Friezen iets anders, iets van hun eigen land, dat zij indertijd hebben verlaten. Zij hebben dit volop gevonden in de sketch De Jonkerspolle, naar een ver haal van Reinder Brolsma. Hier zag het Friese publiek terug op zijn eigen ieugd en vanaf dit ogenblik was het succes van het gezelschap Tetman de Vries verzekerd. De Jonkerspolle was een voortreffelijke karakteristiek van een boerengezin, dat na de dood van de man blijft ploeteren om de plaats vrij van hypotheek te krijgen. Hel verhaal werd door Tetman, Jarich en Anna de Vries uitstekend uitgebeeld, maar meer nog was de ovatie die de zaal aan het slot bracht bedoeld voor de entourage, die het stuk kreeg. Juist dat simpele bruine „tafeiswilk", juist dat echte, ouderwetse theestoofje, waarvan het plaatje met een lepeltje moest worden opgelicht, voerden de aanwezigen terug naar het verleden, naar hun jeugd in Friesland. We her halen: het zou de spelers tekort doen als we alleen maar de waarde van het verhaal toetsen aan het decor. Voor de Friezen in de vreemde was het echter een belevenis. Zij hadden eveneens alle waarde ring voor het spel van het drietal en voor de geschiedenis van de Jonkers polle, die na harde strijd wordt „vrij gemaakt. Wonderlijk genoeg door de ene zoon, die de boerderij heeft verla ten en in Holland een eigen bestaan heeft gezocht. Na dit stuk kon Tetman de verdere avond geen kwaad meer doen. Hij be haalde met het gedeelte van na de pauze veel succes. Welverdiend succes overigens, want het gegeven, dat hij in deze sketches en liedjes had ver werkt, appelleerde volkomen aan de smaak van het publiek. Het was geestig, een tikkeltje contemplatief en met een moraliserend sausje overgo ten. Goede cabaretkunst, waaraan we veel hebben genoten. Dit tweede ge deelte van de avond was geheel ge wijd aan de cirkelgang van het leven, aan de schooljongen, die op de bank zucht „Als ik maar eerst zelf kan verdienen", aan het verloofde stel, dat al even hard zucht „Als we eerst maar getrouwd" zijn. aan het ge trouwde paar. dat het niet al te breed heeft en gezamenlijk overlegt „als eerst de kinderen maar groot zijn" en tot slot aan de oudjes, aan Beppe en Pake, die al deze zorgen niet meer hebben, die. om het zo te zeggen, uit- gecirkeld zijn en zich volledig over geven aan het autotochtje, dat de dokter en de notaris voor de ouden van dagen uit het dorp hebben geor ganiseerd. Het was een waardig slot van een goed cabaretprogramma, waaraan het selskin Friso met plezier zal kunnen terugdenken. De avond werd geopend door de voorzitter, de heer M. van der Ploeg, die in zijn in leidend woord ook de Friezen uit Win kel en het bestuur van de Groninger vereniging verwelkomde. Hij deelde tot besluit mede, dat Tetman de Vries en de zijnen Zaterdag a.s. om vijf minuten voor half drie voor Hilversum I (402 meter) z«n te beluisteren in een streekuitzending van de VARA. Men schrijft ons: Het bij de gemeenteraad van Bergen ingediende voorstel om tot stichting van een nieuwe N.V. over te gaan, die het baan vak AlkmaarBergen aan Zee v.v. met een stoomtramdienst op smal spoor zal exploiteren, is door alle vrienden van de goede, oude Bello met sympathie ontvangen, want dit plan heeft de grote verdienste, dat het Bergen althans een railverbinding wil doen behouden en de af tandse, totaal versleten Bello en diens gevolg door een waardige opvol ger wil doen vervangen. Toch zullen er alvorens de oud-gedienden van de Gelderse Tramweg Maatschappij de spiksplinternieuwe rijtuigen made in Hoogeveen over de ene rail van de N.S. en de eigen tussen- spoorstaaf zullen voorttrekken nog heel wat moeilijkheden te .overwin nen zijn, aangenomen dat de plannen door alle instanties zullen worden goedgekeurd en de onmisbare medewerking der N.S., die zich al jaren niets meer aan de bestaande tramdienst gelegen liet liggen, toch zal worden verkregeh. In ieder geval zal er dan een ver binding AlkmaarBergen aan Zee tot stand zijn gebracht. Of deze echter in stand zal kunnen worden gehouden is een vraag, waarop allereerst de Bergenaren zelf antwoord zullen moe ten geven door in enorm veel grotere mate dan zulks met Bello het geval was van de nieuwe tramdienst ge bruik te maken. Het kan welhaast niet anders of het overgrote deel van hen zal van de veel frequenter rijdende busdienst met zijn diverse stopplaatsen binnen en buiten de kom der gemeente blij ven gebruik maken, waarbij nog komt, dat het begin en eindpunt in Alkmaar op enkele minuten van het stadscen trum de Langestraat is gelegen. Op zichzelf betekenen deze factoren voor de busdienst een niet te onder schatten voordeel. Wil een nieuwe tramdienst op de duur redelijk succes kunnen boeken, dan zal deze gelijke of nagenoeg ge lijke kansen als de bus moeten wor den geboden. Daarenboven zal deze dienst, die ook op de toekomst gericht moet zijn, met moderne tractie en comfortabel rijtuigmaterieel dienen te worden uitgevoerd. Met alle waardering voor het plan van dr Hemelrijk c.s. kan men nu de president-directeur der N.S. ir Den Hollander nog onlangs heeft verklaard, dat dit jaar de laatste stoomlocomotief voor de personentreinen zal verdwij nen, stoomtractie hoe romantisch ook allesbehalve modern noemen. Het blijft gevaarlijk te veronderstel len, dat het reizend publiek van een stoomtrammetje op smalspoor zal blij ven gebruik maken terwijl de moder ne bussen tegenwoordig vlak bij het station Alkmaar stoppen tot het in- en uitlaten van passagiers. Men kan nu eenmaal iets, wat tot een voorbij tijdperk behoort, niet blijvend vast houden. Zoals de feiten sedert jaren zijn ge groeid, zal men met de busdienst, die zich sedert de oprichting in 1921 bur gerrecht heeft verworven, tot een op lossing moeten komen om tot een gezamenlijke vervoersexploitatie te geraken. Is men zover gevorderd dan kan de wijzè van exploitatie nader worden bezien. Wil men van een blij vende exploitatie per rail gebruik blij ven maken, dan zal men met het oog op de toekomst van Bergen, een elec- trische verbinding niet kunnen ont beren. Nu men toch eenmaal het plan heeft, om althans wat de tractie be treft, gebruikt materiaal aan te schaf fen, zou het een ernstig punt van over weging kunnen uitmaken, of men, nu (Advertentie, Ing. Med.) j Enkele middenstanders hebben het initiatief genomen om te komen tot de instelling van een zwarte lijst, waarop de klanten zullen worden ge plaatst, die ook na herhaalde aanma ning „vergeten" hebben te betalen. De brandstoffenhandel kent reeds een dergelijk instituut, waarvan ook wel door andere neringdoenden gebruik wordt gemaakt. Het is de bedoeling, dat de lakse betaler bij een op te richten bureau wordt aangemeld, waarna dit bureau zich schriftelijk met de betrokkene in verbinding stelt met de mededeling, dat indien de schuld niet wordt vol daan tot publicatie op de zwarte tijst zal worden overgegaan. Tenzij de be trokkene opgeeft om welke redenen hij zijn schuld niet terstond kan vol doen. Gebeurt dit laatste 'dan zal een commissie uit de winkeliers en de consumenten beoordelen of de aange voerde motieven steekhoudend zijn. De zwarte lijst wordt toegezonden aan alle middenstanders, die zich bij het bureau zullen aansluiten. Zij blijven natuurlijk vrij om te leveren aan de mensen, die er op voorkomen. De lijst is alleen bedoeld als een waar schuwing voor bepaalde adressen. Het voorlopig secretariaat is thans nog ge vestigd op het adres Spoorstraat 62, waar de voorbereidingen worden ge troffen voor dit in te stellen instituut. In de omgeving van het Bisschop Bottemanneplein zwerft een klein hondje.. Kentekenen: wit-zwart lang harig reu. In aansluiting op het couran tenbericht over zwervende zwanen wordt men beleefd verzocht mededeling te doen over de in hun omgeving niet verzorgde zwanen en eenden. Deze be richten kunnen niet alleen aan Dieren bescherming worden medegedeeld, doch ook aan Rijks- en Gemeentepolitie tor plaatse. De zwanenhouders hebben ons medegedeeld, dat zij niet kunnen we ten, waar de dieren zwerven. Zij zullen zich terstond over het lot van de zwa nen ontfermen als ze weten waar de dieren zijn. Het adres Inspecteur Die renbescherming is: C. Verwer, Zaag molenstraat 36, Alkmaar, tel. 2515. De Bestuurdersbond Alkmaar (NVV) zal morgenavond een cabaretavond geven in het Wapen van Heemskerk. Het gezelschap Benny Vreden brengt het programma ,,'t Is maar een phra se". Hieraan werken mee Sonja Oos terman, Katja Berndsen, Truus Koop- mans, Benny Vreden, Piet Ekel en Ted Valerio. in 1955 de electrische tram Amsterdam Zandvoort en nog enige andere lij nen worden opgeheven, het daar over tollig wordende trammateriaal en de nodige onder- en bovenbouw kan aan kopen. Ten aanzien van het traject zou men de keuze hebben de tram treinen tot aan de Handelskade te Alkmaar te laten doorlopen (zoals tot 1914 met de bestaande stoomtram het geval was) danwel ook hun eind- en beginpunt in de Bergerhout te ves tigen. Het Scharloo, Stationsweg en Stationsplein zijn in vergelijking met tal van straten in Amsterdam breed genoeg om de trams via een grote boog aan het einde van de Stations weg langs de Helderseweg af te voeren, waar zij bij de bestaande tram kruising nabij het slachthuis weder de oude baan zullen bereiken. Daar mede zal het vrij ongemakkelijk te bereiken derde perron buiten gebruik kunnen worden gesteld. Bergen staat voor het nemen van een uiterst belangrijke beslissing, die voor alles op de toekomst moet zijn gericht. Service kan een uit de Bergerhout vertrekkende tram, die het N.S.-station en dat der autobussen passeert zeker bieden, terwijl electrische tramtreinen daarnevens voldoende frequentie, snel heid en comfort kunnen offreren. Neem U in acht - neem Kruschen, Regelmatig! De zes minerale zouten van Kruschen stimuleren Uw bloed zuiverende organen. Zolang die maar krachtig blijven werken worden pijn- verwekkende onzuiverheden op natuur lijke wijze afgevoerd en hebt U van rheumatiek geen weet (Advertentie, Ing. Med.) Tijdens de gisteren gehouden verga dering van de Provinciale Staten heeft de voorzitter dr J. E. Baron de Vos van Steenwijk met enkele gevoelvol le woorden het op 23 Januari jl. over leden lid der Staten, de heer A. Siets ma, herdacht. De voorzitter verzocht de aanwezige leden na het uitspreken van het ambtsgebed te blijven staan, waarna hij er aan herinnerde, dat de heer Sietsma in 1935 lid werd van de Sta ten, zodat hij dus één der oudste le den van het Provinciaal college was. In Juni 1940 werd hij lid van de Raad van Toezicht op de bedrijven en later voorzitter van de Commissie voor het ontwerpen van de regeling voor de salariëring van het personeel der Provinciale bedrijven. Vooral in deze functie heeft de heer Sietsma voortreffelijk werk mogen verrichten. De heer Sietsma, die werkzaam was als referendarisaan het Hoogheem raadschap het Hollands Noorderkwar tier, was vóór alles een Waterschaps man. In de Provinciale Staten was hij goed op zijn plaats. Met grote belang stelling en in grote getrouwheid heeft hij zijn taak in het college vervuld. Deze taak was hem niet tot een last, maar veeleer tot een vreugde. Met na me voor het wegenvraagstuk in onze provincie had de heer Sietsma grote belangstelling. „Wij missen hem als één der voor- aans.aande en goede leden", aldus dr Baron de Vos van Steenwijk. De gladheid van de weg heeft in Alkmaar weer drie verkeersongeluk ken veroorzaakt. Gistermorgen om kwart vóór negen probeerden twee elkaar tegemoet rij dende personenauto's elkaar ter hoog te van het pakhuis van de fa. Jacob- sen in de Koorstraat te passeren. Eén van de wagens moest daarbij iets af remmen voor een in dezelfde richting rijdende wielrijder, begon te slippen en ramde de tegenligger. Beide wagens werden beschadigd. Om half vijf reed bij de Bergerbrug een truck die over de Geestersingel uit de richting van de Helderseweg kwam, in op een personenauto, door dat de laatste, die de truck voorrang wilde verlenen, doorgleed. Op de hoek FriesewegNoorderkade waren het een motorcarrier en een wielrijder die met elkaar in conflict kwamen. Er deden zich nergens persoonlijke ongelukken voor. Geboren: Joke, d.v. H. J. Bregman en C. Greeuw; Gèrardus, z.v. H. Ef- fern en J. Knijpstra; Afra G., d.v. D. M. Zevenhek en C. M. Jonker; Paulina C. M., d.v. W. T. Wester en M. de Moei. Gehuwd: Simon Bruggema en Jantje Boers; Johannes C Sclireurs en Ida L. M. Buren. Overleden: Ale van der Meulen, 71 jr. geh. m. D. J. de Vos. VOERMAN GEVERBALISEERD Gisteren werd een voerman gever baliseerd omdat hij de hoeven van zijn ^aard niet had doen voorzien van ijs- jagels. De politie wijst belanghebben den er op, dat ond«r de gegeven om standigheden deze voorziening vei- plicht is.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 5