enda Stad en omgeving De Van Brederodeschool te Bergen voorbeeld voor modern onderwijs US Volkstuinders dringen weer aan op permanent complex NRY bracht haar leden naar het zonnige Italië Nieuwe opvattingen openden ook nieuwe mogelijkheden Pionier uit de SDAP ten grave gedragen IJs is bros en daardoor onbetrouwbaar geworden Automobilist reed weg met ondoorzichtige ruit Onderlinge wintercompetitie v.v.v. Noordh. kanaal weer opengebroken Walvisvanmorgen aangekomen Kinderbijslag formulier verkeerd ingevuld Goedennacht Lucy Salles, een begaafd pianiste Sprookje in kleur Fraai interieur DONDERDAG 11 FEBRUARI 1954 °lia CAREL SCHMIDT I£! maakte het weer MODEL KLEDERMAKERIJ Boomkampstr. 8, b 'd Westerw Tel. 3615 De PvdA heeft gisteren voorgoed af scheid genomen van een van haar pi oniers, de heer A. Oskam, die vijftig jaar geleden lid werd van de SDAP en zich sindsdien volkomen aan de so cialistische idee heeft gewijd. Speciaal de arbeidersbeweging in Rotterdam heeft van de nauwgezetheid en het plichtsbesef van de heer Oskam kun nen profiteren. Nadat hij van 1918—33 zitting had gehad in de Alkmaarse ge meenteraad vertrok hij naar de Maas- stad, waar hij hoofd werd van het bu- reau voor arbeidsrecht. Hoezeer zijn werk daar op prijs is gesteld vertelde de heer Spruit, de secretaris van de Rotterdamse bcstuurdersbond, toen het gezelschap van familie, vrienden en kennissen in de aula op de gem. be graafplaats bijeen was gekomen. De naam van de heer Oskam, aldus deze spreker, zal in de geschiedenis van de Rotterdamse arbeidersbeweging blijven geboekstaafd en tot in lengte van da gen in warme herinnering worden ge houden. De voorzitter van de afdeling Alkmaar van de Partij van de Arbeid de heer G. W. de Jong merkte op, dat de overledene tot de oudste leden van de Partij van de Ar,beid behoorde. Hij sloot zich aan in een tijd, toen er mis schien sprake was van romantiek, maar evenzeer van omstandigheden onder de arbeidersklasse, waarvan we ons thans geen voorstelling meer kunnen maken. De tegenwoordige generatie is aan de heer Oskam en de andere veteranen heel veel dank verschuldigd, aldus spreker. Een zoon van de overledene dankte voor het medeleven, dat men bij dit heengaan had ondervonden. Ook hij memoreerde het socialistische ideaal, dat zowel aan het leven van zijn vader als zijn moeder inhoud en diepte had gegeven. Tot slot las hij een groet voor van enige Esperantovrienden. Terwijl het orgel het Morgenrood speelde werd de kist de besneeuwde dodenakker op gedragen. Nu de dooi is ingevallen willen wij er speciaal voor de jeugd op wijzen dat het ijs zeer onbetrouwbaar is geworden. Niet dat de ijslaag op de grachten ineens zo veel dunner is ge worden. Natuurlijk zijn wakken dub bel gevaarlijk. Gistermiddag zakte er weer een 7-jarig jongetje in de buurt van een wak op het Luttik Oudorp naar beneden. Gelukkig is hij nog door een onbekend gebleven voorbij ganger gered. Ook op onderwijzers en ouders wordt een beroep gedaan de kinderen het lopen op het ijs te ontraden. Om onverklaarbare redenen is gis termiddag een autobestuurder, nadat hij gedurende anderhalf uur zijn wa gen op het Waagplein had geparkeerd, weggereden zonder zijn voorruit, die door ijzel volkomen ondoorzichtig was geworden, te reinigen. Daardoor reed hij een uit de Hout- til komende personenauto in de flank aan. Beide wagens werden beschadigd. De politie heeft procesverbaal opge maakt. Deze week werd de onderlinge wintercompetitie bij VVV voortgezet en werden in de diverse afdelingen de volgende resultaten behaald: Groep I: P. Deugd—J. de Ruiter 1-0; A. C. v. d. Tak—E. G. Kayser te—A Beemsterboer—C. Woutersen afgebr.; F. HildamaW. Kwak afgebr. Groep II: G. Groenewoud—P. v. d. Struys 16Vz\ H. DageletJ. Maats 1-0; mej. C. Bouwman—G. van Brenk 01; A. Schaaps—J. de Waal Vz— Vz. Groep III: J. BastiaanseP. Groenen- berg Vz] F. v. d. Vliet—J. Schuur man afgebr.; F. Faber—F. J. Hol P. HolzmannT. Zanen 01 Groep IV; F. Schulz—J. Bakker 1—0. Groep Va: J. J. DijkmanH. Verhoe ven 10; R, FaberP. Sneek 01; F Hildama Sr.—mej, ;C. Schaaps Vz—Vz\ C. de Jong—P Obdam 0—1, Groep Vb: H. WesselsonJ. Paulisse 1—0; mevr. de Jong—E. Plooy 1—0; H. LansenS. Kloppenburg 10; N. Bree- baartP. Blankendaal 10. De zware ijsbreker „Walvis" heeft in de afgelopen nacht het Noordhol- iauds Kanaal tussen Alkmaar en Den Helder voor de tweede maal in deze vorstperiode opengebroken. De „Walvis", die gistermiddag uit Amsterdam was vertrokken, passeerde Alkmaar gisteravond om negen uur. De ijsbreker, die met een gemiddelde snelheid van vier kilometer per uur door de dikke ijskoek ploegde, bereik te Den Helder vanmorgen om zeven uur, waarna nog een groot deel van de Binnenhaven werd opengebroken. Oe „Walvis" aanvaardde de terug tocht met in haar kielzog een'tankboot van de Koninklijke Marine. De Alkmaarder S. R. die gistermid dag voor de economische rechter moest verschijnen had zich te verantwoorden wegens het feit dat hij in 1952 formulie ren ter verkrijging van kinderbijslag opzettelijk foutief en te zijnen gunste had ingevuld. De officier van Justitie mr dr J. M. Vellinga vorderde een boe te tegen hem van f 75.of 45 dagen. De rechter, mr J. Markus legde hem f 60.of 20 dagen op. De eigenaar van een fotografisch be drijf uit Broek op Langedijk werd ver oordeeld tot een boete van f 30.om dat hij niet gedekt was door voor de uitoefening van zijn vak benodigde vergunningen. GESLAAGD Op het laatstgehouden Bondsexamen van de C.B.L. te Beverwijk slaagden voor maehineschrijven de dames M, 'akker, G, Kohier, R. v. d. Drift en Verhagen. In de gisteravond in café Tom gehouden vergadering van de volkstuinhouders- vereniging Alkmaar en Omstreken is weer eens gewezen op de noodzakelijkheid van een permanent volkstuincomplex. Dit is geen nieuw geluid, maar het wordt telkenjare met steeds meer klem naar voren gebracht omdat met het voort schrijden der jaren steeds meer volkstuinen voor de vereniging verloren gaan. Vorig jaar is het complex bij de Trompstraat ingekrompen en dit jaar zal ook het terrein Overdie (achter oud-Rochdale) niet meer kunnen worden gebruikt omdat het door de gemeente in gereedheid wordt gebrachi als bouwterrein. De volkstuinders hebben deze ontwikkeling al geruime tijd met een zekere angst gadegeslagen. Weliswaar is hun een permanent complex bij het recreatieoord in de polder Overdie toegezegd, maar door allerlei omstandigheden is van de aan leg daarvan nog niets gekomen. Het bestuur zit thans voor het feit, dat het oppervlak volkstuinen met 2500 vierkante meter (Trompstraat) en 4'2 lia (Roch dale) is verminderd en dat daarvoor nog geen compensatie is verkregen. Het gevolg Is dan ook, dat het aan tal leden, dat nog niet in het bezit is van een stukje grond, steeds groter wordt. In de vergadering werd daar om de hoop uitgesproken, dat de ge meente spoedig tot de aanleg van het terrein in de Overdie (groot 3 a 4 ha) zal overgaan. Gehoopt wordt, dat de grootte van het geprojecteerde stuk nog enigszins kan worden uitgebreid. De vereniging, waarvan de heer C. Roeper het voorzitterschap bekleedt, heeft momenteel vier terreinen in ex ploitatie. gezamenlijk een oppervlakte omvattende van 9 HA. Het zijn de terreinen „Nieuwe Bommels" (Lelie straat), Tuinlust (Helderse weg), Oude kalkovens (Trompstraat) en Nieuwe kalkovens (Trompstraat). Tot voor enkele jaren waren ook nog stuk ken grond in gebruik aan het Kwa- kelpad en de Dr Schaepmankade, die reeds door de uitbreiding van de stad voor de vereniging verloren gin gen. Het tekort aan beschikbare tuin grond is voor het bestuur dan ook een voortdurende bron van zorg. De be hoefte zou eerst volledig gedekt kun nen worden als men de beschikking had over 10 ha aan permanente tuinen en vijf ha tijdelijk terrein. Vooral bij de bewoners van de nieuwe wijken blijkt veel belangstelling voor een DONDERDAG VICTORIA THEATER, 8 u.: De blanke vrouw in de Congo (14 jr.) HARMONIE, THEATER, 8 u.: De romantische leeftijd (14 jr.) CINEMA AMERICAIN, 8 u.: De ge volgen van een misstap (18 jr.) REX THEATER, 2.30 en 8 u.: Levend begraven (14 jr.) WAPEN v. HEEMSKERK, 3 u.: Verg. Ned. Aann. Patroonsbond; 8 u.: Cabaretavond NVV. GULDEN VLIES, 16.30 u.: Prov. comm. uit de veilingen, 8 u.; Propa- ganda-avond VVV met Georgette Ha- gedoorn. BAPTISTENKERK, Hofstr., 8 uur: Lezing J. W. Kaiser. BERGEN, Rustende Jager, gymnas- tiekver. Be Quick. VRIJDAG REX THEATER, 2.30 en 8 u.: The Captains Paradise (14 jr.) VICTORIA THEATER, 8 u.: Contra- spionnage (14 jr.) HARMONIE THEATER. 8 u.: Het grote geheim (14 jr.) CINEMA AMERICAIN, 8 u.: Wat een nacht, vannacht (18 jr.) GULDEN VLIES, 8 u.: Beethoven- avond door Willem Andriessen. WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 u.: Bijeenkomst Holl. Mij. v. Landbouw. OUD-KATH. KERK 8 u.: Lezing voor anderdenkenden. SOC. OUDEN VAN DAGEN, 8 uur: Filmavond Magneet. BERGEN. Rustende Jager, 8 u.: De schoonheidsspecialist (18 jr.) DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek De Bever, Emmastraat 36. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag 9.35 22.15 Vrijdag 10.49 23.38 TE CAMPERDUIN hoog laag Donderdag 9.40 22.20 3.40 16.20 Vrijdag 10.54 23.43 4.54 17.23 Slaapt U slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat Zuivert door de nieren en is on schadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40, f 8.8 (Advertentie, lng. Med.) Je had me geen groter plezier kunnen doen. Mammie I Voor kleine mensjes zoals ik is er niets heerlijker dan zo n echte zijdezachte LUIER Die kleine schreeuw lelijk heeft gelijk: Geen luier absorbeert zó snel en droogt zó vlug als de BENJA- MIN-luier, ShA Alleen verkoop: ALKMAAR .(Advertentie, lng. Med.) tAdvertentie, lng. Med.» Dit is Lucy Salles, een jeugdige Braziliaanse pianiste, die op het ogenblik een tournee maakt door Europa. Het talentvolle meisje, geboren in Rio de Ja neiro, kreeg haar eerste piano- onderricht van de Braziliaanse meester Gruilherme Fontainhu. Tevens studeerde zij compositie leer bij Lorenzo Fernandez. Reeds spoedig werd de aandacht op haar gevestigd door enige verrassende Beethoven- en Bach recitals, ivaarmee zij veel eer in legde. Haar artistieke prestaties werden dan ook gehonoreerd met de Gouden Medaille voor pianisten. Wat haar repertoire betreft, Lucy Salles oogstte grandioze successen met de pia noconcerten van Chopin in F- mineur en van Ravel in G- majeur. Zij speelt Maandag 22 Februari in ,,'t Wapen van Heemskerk De leden van de Nederlandse Reisvereniging hebben gisteren een in teressante filmreis gemaakt naar de cultuurschatten van het Italiaanse land. De bezoekers van deze filmavond tvaren door de sneeuwpop naar het Gulden Vlies gekomen, maar alle mist en alle kou waren snel ver geten toen de projector de beelden van het zonovergoten Italië, van blauwe luchten en van wonderschone architectuur op het witte doek wierp. Het werd een aangename onderbreking bij al die bevroren en weer gesprongen waterleidingen, gladde wegen en hoge kolenrekenin- gen. Een avond van hoog genot. De film bracht het publiek naar de mooiste Italiaanse steden en stadjes, naar de imposante werken van vroe gere bouwmeesters, naar de schat van beeldhouwkunst en naar de prachtige specimina van kerkenbouw, maar ook naar schilderachtige kronkelstraatjes, naar de badplaatsen aan de kust en naar het natuurschoon van de Dolo mieten. Het was eigenlijk wat te veel om het allemaal in één keer te verwer ken, maar van een reisfilm verwacht men nu eenmaal, dat zij alles biedt. Florence, zowel als Venetië, Rome en Milaan evengoed als Ravenna, Padua en Assisi. En dus snelden we gisteren in ijltempo langs al het imposante wat Italië de vreemdeling heeft te bieden. We stonden bij het Colosseum, bij de Sint Pieter en op de Piazza San Marco te Venetië of voeren in een romanti sche gondel door het niet minder ro mantische Canal Grande. En we be zochten CapriHet was een bont sprookje in kleuren, dat de NRV gis teravond haar leden vertelde. Na af loop werd de explicateur, de heer C. H. Groen, verrast met een kaasje als compensatie voor het gemis van het verjaardagspartijtje, dat hij speciaal had afgezegd om de leden van de Alk maarse afdeling niet teleur te stellen. Aan het begin van de avond werden enige ogenblikken stilte in acht geno men ter eerbiedige nagedachtenis aan de heren A. Sietsma en A. van der Meulen, die de vereniging waren ont vallen. volkstuintje te bestaan. Niet om daar in zoals de volkstuinders uit de grote steden ontspanning te zoeken en de steenmassa's te ontvluchten, maar om de hoge kosten van het levensonderhoud mede veroorzaakt door de hoge huren, te kunnen druk ken door eigen groente en aardappe len te verbouwen. Niet alleen in het Oosten van de stad. maar ook in het Westen moet worden gezocht naar nieuwe tuingrond, zo werd in de ver gadering medegedeeld. Het ledental is intussen gestegen tot 390 personen, van wie er velen zijn, die nog geen stukje tuin hebben kun nen krijgen. De rekening 1953 ver toonde een klein batig saldo. Door de tuinbouwvoorlichtingsdienst werd op deze avond een drietal In structieve films vertoond over het volkstuinwezen en na de pauze gaf de chef van de plantsoenen, de heer J. J. Wijchers, een aantal practische wen- ken over de grondstructuur, de bemes ting en de collectieve bestrijding van de aardappelmoeheid. Hij wees in dit verband op de wijziging van de con trolemaatregelen, die nu vereenvou digd zijn doordat men het complex in blokken verdeelt, die op hun beurt in drie stroken worden gesplitst. Ieder jaar zullen nu per strook aardappelen mogen worden verbouwd. De heer Wijchers vroeg in zijn causerie tot slot de aandacht voor het kweken van bloemen. De heer C. J. Mol heeft verder het programma bekend gemaakt voor de rest van het seizoen. Op 3 Maart wordt de jaarvergadering gehouden, op de tiende van dezelfde maand zal er een Joegoslavische avond zijn in combinatie met de samenwerkende culturele verenigingen en op 27 Maart volgt het optreden van het kindercir cus Elleboog. Ook is er nog een avond met het Marionettentheater van Bert Brugman, doch de datum hiervoor is nog niet vastgesteld. Uit deze opsomming blijkt wel, dat de 1200 leden, die de afdeling Alkmaar telt, nog verschillende goede avonden staan te wachten. En dan zal lang zamerhand het seizoen weer aanbre ken, waarin niet de filmavonden maai de reizen de aandacht gaan vragen. De leden hebben deze winter genoeg nieuwe ideeën kunnen opdoen en via het filmdoek vele schone plekjes leren kennen. Er is keuze in overvloed, zo is ons ook gisteren weer gebleken. Concert van N. PH. O. Op Donderdag 18 Februari a.s. vindt het 5e abonnementsconcert plaats o.l.v. Toon Verhey met solistische mede werking van de jeugdige violiste Nadia Koutzen. Het programma bevat de volgende werken: Ouverture Midzomernachts- droom, Vioolconcert en Symphonie no. IV, Mendelssohn. Nog staat de Van Brederodeschool verlaten in een sneeuwjacht. Van daag is het gebouw ofjicieel ge opend. de halvloer is grijs, De wanden van de hal zijn uitgevoerd in gele baksteen. In het midden van het daklicht is een prachtig gestyleerde lichtkroon met ballons van opaaiglas aangebracht. Links en rechts van de hal zijn de garderobes en toiletten en een lokaal voor berging van leermiddelen. Aan de Oostzijde van de hal bevindt zich de kamer van het schoolhoofd, met een vloerbedekking van geel gra- nité. Tevens is deze kamer geschikt voor het gebruik door de schoolarts. Aan de zijde van de centrale hal is een tropisch aquarim aangebracht, dat met het smaakvolle meubilair van ro tan fauteuils en -tafeltjes, die in de hoeken van de hal verspreid staan, een zeer rustig effect aan het geheel geeft. De schilderijen van Jaap Mooy en David Kouwenaar, artisten uit de school van de modernen en experimen telen, komen in deze school wonderlijk goed tot hun recht. Uniek vor Nederland is het aan de Westzijde van de school aangebrachte schoolplein, waarin door tussenvoeging van z.g. „wegbanen" in klinkers en van rode kleurtegels een plattegrond is ontstaan, die gelegenheid geeft de kin deren aanschouwelijk verkeersonder- wijs te geven. De wel zeer moderne „Van Bredero deschool" Is voorzien van verplaatsbaar meubilair, waaraan ook de nieuwe on- derwijsgedachten ten grondslag liggen, zodat de zeer ruime lokalen aan 48 leerlingen per lokaal, een grote mate vart bewegingsvrijheid veroorloven. Onder dagelijks toezicht van de Dienst Gemeentewerken is de bouw uitgevoerd door de fa. H. J. de Vroom en Zn. te Harderwijk. De school wordt verwarmd met een automatische olie-stookinrichting. Met een grote sleutel, aangeboden op een sierkussen, heeft mevrouw Huy- gens vanmorgen de toegang ontsloten tot de ruime hall van de nieuwe tweede openbare lagere school aan de Kerkedijk te Bergen. In tegenwoordigdheid van de voltallige gemeenteraad, het dagelijks bestuur van de gemeente, hoofden van takken van dienst, oudercommissie, onderwijzend personeel van andere scholen, de districts-schoolarts, dr J. Sikkema, heeft burgemeester dr W. Huygens de school voor geopend verklaard. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat de ge meente in het bezit van dit fraai en modern gebouw is gekomen. De school, zo zeide spreker, is bedoeld om de leerlingen in zes jaar op te leiden voor het middelbaar onderwijs volgens moderne onderwijsmethoden. Door de ingebruikname van de „Van Brederodeschool" is Bergen in het be zit van een school gekomen waarin naast alle thans geldende wetenschap- gelijk gestelde voorwaarden zijn ver werkt. De architecten J. de Vries en Th. Wijnalda zijn van het principe van de z.g. „Hallenschool" uitgegaan en zij zijn daarin, vooral wat het interi eur der school betreft, volkomen ge slaagd. Door hen is een centrale hal ontwor pen waaraan trapsgewijs vier lokalen zijn geprojecteerd, met mogelijkheid voor uitbreiding naar .beide zijden van de vleugels, die door de „zaagvormi- ge" opstelling der lokalen de mogelijk heid bieden, voor iedere klas afzonder lijk - ongestoord ten opzichte van el kaar - openluchtjes te geven. Het licht in deze lokalen valt van drie zijden binnen en wel via een groot raamkozijn op het Zuid-Westen, door hoog geplaatste ramen op het Oosten en door een bovenverlichting op het Noorden. De lokalen zijn in verschillende kleuren uitgevoerd. De linoleum-vloer- bedékking heeft een roodbruine-, een blauwe-, een crème- of een groene kleur en de wanden zijn met de kleur der sluitgordijnen in overeenstemming. De wand waaraan de schoolborden zijn bevestigd is in een lichtgroene doffe tint gehouden met het oog op de re- flexie. De kunstverlichting .bestaat uit zes opaal-glas-pendelarmgarnituren met een apart instelbaar bordverlichtings- armatuur. Bijzonder fraai is de entree van de school, die gevormd wordt door de enorme hal, waaraan het type schooi zijn naam te danken heeft. Het mid den van de hal wordt gevormd door een vierkant, met op de hoeken vier ronde zuilen, die als steunconstructie dienen voor het gewapend betonnen dak en het daklicht, dat hierin is aan gebracht. Hierin zijn 36 raamkozijntjes opgenomen. De vloer is belegd met li noleum, terwijl in het vierkant een buitengewoon fraai motief in verschil lende kleuren is verwerkt, die de vier jaargetijden voorstellen. Crème voor de zomer, beige voor de herfst, donker blauw voor de winter, terwijl de lente als lichtblauw is gesymboliseerd. Dit alles is omgeven door een brede zwarte band. waarin de tekens van de „die renriem" zijn opgenomen. De rest van De centrale hal van de Van Brede rodeschool is een voorbeeld van moderne binnenarchitectuur: een vloer in vriendelijke kleuren uit gevoerd, vier zuilen zonder versie ring en een wand die met 17 vier kante raampjes het geheel een levendig karakter geejt.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 5