Vervolg stadsnieuws Nieuws uit de Langedijk De economische kant van de volkshuisvesting Helderse kotter zes uur met gebroken roer op Noordzee LAATSTE NIEUWS Scheepsbouw in het Museum Bodemonderzoek in Syrië Aan Jeugdexpositie wordt reeds hard gewerkt Rozen in plaals van naniaak-apen Brandje bij openbare werken door personeel geblust I Pijlenrit van RAC start in Alkmaar Inkoop combinatie viert gouden jubileum Becmster Westzaners wonnen sportuitwisseling Schermerhorn Mej. Schotsman trad in het huwelijk Nieuwe Niederp Klaverjassers verloren van Wieringen Stompetoren Wedstrijd in hardprikken Koedijk Estafette besloot de schaats wedstrij den Oude Niedorp De heer Tjaardstra sprak voor Bestuurdersbond Ontroerende film in theater Tivoli Verkoopcursus beëindigd IJswedstrijd voor een liefdadig doel Hensbroek Hensbroek bleef favoriet Optimistische ijsclub Toneel en muziek BESOMMINGEN IJMUIDEN HD 26 door TX 33 naar IJmuiden gesleept Schipper Koorn maakte een vergeefse reis JIMMY BROWN EN DE BLOEDBOEF-BEREN Langedijker bridgeclub speelde 6 wedstrijden Gecostumeerde rijderijen Tunnelbouw Velsen dient te worden versneld Vijfde slachtoffer te Arnhem DONDERDAG 11 FEBRUARI 1954 Voor de schooljeugd wordt in het Stedelijk museum een scheepsbouw- tentoonstelling gehouden, uitgaande van de Stichting Onderwijstentoon stellingen. De expositie geeft een be knopt en toch vrij volledig overzicht van de scheepsbouw. Het begint met de uitgeholde boomstam, en ter illus tratie zijn er verschillende modellen geëxposeerd, die de ontwikkeling van de scheepsbouw weergeven. Zo zal men er een Phoenisisch vaartuig aantreffen, dat met behulp van een riem aan beide kanten van de scheeps boorden werd bestuurd, een viking schip, een Vlaamse kraak, een Pinas en vervolgens het eerste stoomschip, een raderboot van de Mij. Zeeland uit 1878. Op verschillende tafels is de tot standkoming van het moderne schip gedemonstreerd. Men ziet er het ma ken van spantmodellen op de uitslag- vloer. de proefbootjes, die op het Scheepsbouwkundig Proefstation wor den getest, het klinken en het lassen, het op stapel zetten van een schip, de afwerking van romp en interieur en tot slot natuurlijk de tewaterlating. Interessant is ook de maquette van een scheepswerf en de doorsnede van een schoorsteen, die veel weg heeft van een fabriek in het klein. In de tweede afdeling van de expo sitie staan enige scheepsmodellen, die door verschillende stadgenoten zijn in gezonden. Een bijzonder mooi exem plaar is de Halve Maen van de heer Huybers uit de Wildemanstraat, maar dit scheepje wordt nog weer over troffen door de inzendingen van de Prins Hendrikstichting uit Egmond aan Zee, die tot in alle details en pre cies op schaal zijn uitgewerkt. Het is een tentoonstelling, die niet alleen de schooljeugd, maar ook de ouderen zal interesseren en daarom heeft men be sloten de expositie Zaterdag a.s. voor belangstellenden te openen van 2-5 en 7-9 uur. In 1952 vertrok in opdracht van de Syrische regering een groep Neder landse bodemdeskundigen en inge nieurs, bij elkaar 22 man, naar Syrië om daar een dal op zijn mogelijkheid tot landbouwexploitatie te onderzoe ken. Dit onderzoek ging uit van een Nederlandse ingenieurscombinatie en geschiedde in samenwerking met de Nederlandsche Heidemaatschappij. Eén van de leden van deze groep, die inmiddels weer is teruggekeerd, was ir P. M. v.d. Sluis, die gisteravond in het bovenzaaltje van het Wapen van Heemskerk iets over zijn vlieg tocht naar Syrië en zijn onderzoekin gen in dat land vertelde. Hij deed dit op een overzichtelijke manier, waardoor men een duidelijk beeld kreeg van wat er zoal komt kijken om een gebied twee maal zo groot als de N.O.-polder en voor de helft bedekt met een groot moeras, op zijn bodemgesteldheid te onderzoeken, om adviezen te geven zo'n gebied droog te leggen en nog in oorspronke lijke toestand op zijn geschiktheid te testen. Aan de hand van enkele aardige voorbeelden toonde de heer v. d. Siuis aan hoe zeer zelfs een dergelijke ex peditie zich in het dagelijks leven moet "behelpen. Een gering aantal belangstellenden heeft naar de uiteenzetting van ir v. d. Sluis aandachtig geluisterd en voorts de serie lantaarnplaatjes uit dit tro pische land met genoegen bekeken. De organisatoren van de tentoonstel ling De Jeugd exposeert, die dit voor jaar zal worden gehouden zijn al druk met de voorbereidingen bezig. Als het enigszins kan wil men deze expositie in het teken brengen van het zevenja rig eeuwfeest van de stad. maar het is niet zeker of dit volledig zal kunnen slagen omdat men afhankelijk blijft van de inzendingen. Wel zijn al vele suggesties in die richting gedaan aan de scholen, die van plan zijn collectief in te zenden en ook aan enkele organisaties waarvan mag worden aangenomen, dat zij aan de tentoonstelling zullen deelnemen. Zeker is, dat er ditmaal een afdeling zweefvliegtuigmodellen zal komen, waaronder exemplaren van een zeer respectabele grootte. Een paar van deze vliegtuigen hebben een vleugelwijdte van niet minder dan vijf meter. De gemeentelijke plantsoendienst heeft het pad, dat vroeger vlak langs de Westzijde van Westerlicht i\ep naar binnen verlegd, omdat de bewoners en ook het personeel vaak last hadden van de lieve jeugd, die zich bij de apenkooi ophield en de capriolen van de apen maar al te graag probeerde na te bootsen. Dat gebeurde dan vlak voor de ramen en onder het nodige ge schreeuw. In plaats van het pad is er nu een gazon met aangrenzende be planting. Tegen de muren van het te huis zullen in het voorjaar nog enige rozenvakken worden aangelegd, zodat Westerlicht dan geheel temidden van fraaie rozenperken zal komen te lig gen. Gistermiddag om kwart voor vijf werd alarm geslagen voor een begin van brand in het oude gebouw van Openbare Werken aan de Keetgracht. Zeer spoedig was de brandweer met drie wagens ter plaatse. Zij behoefde echter niet in te grijpen daar het per soneel er inmiddels in geslaagd was het brandie, dat in een kast van de lichtdrukafdeling op de tweede ver dieping was ontstaan, met snelblussers en een slang op de waterleiding te blussen. De oorzaak van het vuur moet ge zocht worden in het vlam vatten van een rol met chemische stof door drenkt papier die op twee verwar mingsbuizen stond. De geringe mate riële schade wordt door verzekering gedekt. Het district Noord Holland-Noord van de Regionale Automobielsport Club „RAC-WEST', opent het seizoen met een Pijlenrit, geheel in de trant zoals deze telken jaren door de RAC- Oost wordt uitgeschreven en die voor het district een novum is. De start van deze rit zal plaats vinden op Za terdagavond 13 Februari op het Hof plein te Alkmaar, waar de eerste deelnemer te 18.31 uur het vertrek sein zal krijgen. De totale lengte van de rit bedraagt ruim honderd kilo meter, waarvan de eerste 40 km met een gemiddelde van 40 km per uur gereden dient te worden en het res terende gedeelte met een gemiddelde van 45 km per uur. In de rit zijn ge heime route- en vaste tijd-contröles geplaatst. Bij de vaste tijdcontröles zal het geoorloofd zijn, zich voor de officiële tijd te melden zonder daar voor strafpunten op te lopen. De prijsuitreiking van de rit zal direct na afloop plaats vinden in de Rusten de Jager te Bergen. De prijzen be staan uit RAC-West bekertjes, zowel voor bestuurders als voor kaartlezers. Voor ex aequo-gevallen is direct bij het begin van de rit een eenvoudige klassementsproef ingelast. Als reactie op het grootwinkelbedrijf is precies een halve eeuw geleden oen aantal textieldetaillisten, toen nog ma- nufacturiers geheten, begonnen met de inkoopcombinatie „Nederland", die tien jaar later in een N.V.-vorm werd ge consolideerd. De Inkoopcombinatie „Nederland" N.V. kreeg haar hoofd zetel in Amsterdam en vond verschil lende leden in Alkmaar en omgeving. Zij stelt zich ten doel voor haar leden (aandeelhouders) de mogelijkheid te scheppen op dezelfde wijze in te kopen als de grootwinkelbedrijven. In de loop der jaren is dit doel bereikt. Het aan tal aangesloten zaken is gegroeid tot driehondered en de omzet bedraagt thans ettelijke millioenen. Op 10 juni, de oprichtingsdatum, zullen de leden in Amsterdam het ju bileum feestelijk herdenken. De na druk van deze jubileumviering zal echter worden gelegd in de aangeslo ten zaken zelf, die door een speciale actie ook hun klanten bij het feest zullen betrekken. Ondanks de slechte weers- en wegen omstandigheden heeft toch de sport- uitwisselingsavond tegen Westzaan Woensdagavond kunnen plaats vinden. De strijd is voor de Westzaanse gas ten met een overwinning geëindigd. Zowel bij het dammen, schaken, kla verjassen en biljarten behaalden zij de zege. De gedetailleerde uitslagen zijn: Dammen: BeemsterWeStzaan 5-15. W. ZomerdijkM. J. Snijder 11. M. Noome—W. Verdonk 0—2, P. v. Twisk W. Sol 1—1, P. Bakker—J. Bruijn 11, Jb ZeemanJ. Roos 11, J. P- v. d. Goot—H. Ebbers 0—2, G. Haster C. Staal 02, R. KarskensJb de Boer 0—2, Jb Schmidt—J. Lammers 0—2, ReuzenaarN. Hoogendoorn 11. Schaken: BeemsterWestzaan 2</a 3%: C. de Heer—G. v. Ham V>'i, D. RoetH. Verwer 10. D. WaalM. Jongejans V>Va, J. DuijnB. Rem W1/2, P. SlootenA. Kuiiren 01, W. StreetD. de Goede 01. Biljarten: Beemster, 4 gewonnen par tijen; Westzaan 6 gewonnen partijen. Klaverjassen: le ronde Beemster 19466 p..'li m.: 2e ronde 20 011 p., 8 m.: 3e mnde 19.061 p., 4 m.; totaal 58.538 p., 23 m. Westzaan: le ronde 20.492 p., 9 m.: 2e ronde 21.589 p„ 11 m.: 3e ronde 21.297 p., 12 m.; totaal 63.378 p., 32 m. De prijzen werden gewonnen door: Klaverjassen: hoogste aantal punten, J. ten Wolde en J. Baaijens (Westz.) 4883 pt.; hoogste aantal marsen: J. troost en Van der Horst (West.l 5 m. en P. Vredenburg en mevr. J. Vreden- burg (Westz.) 5 m. Biljarten: hoogste aantal caramboles in onbekende beurt: M. Franzen (Beemster). Hoogste aantal poedels in één partij: Van der Putten (Westz.). Hoogste aantal poedels achter elkaar: S. Schagen (Beemster). Dammen: le winnaar: Jac. de Boer (Westz.); laatste remise: W. So-1 (Westzaan) en P. v. Twisk (Beemster). Schaken: le winnaar: D. de Goede (Westz.); laatste remise: D. Waal (Beemster) en M. Jongejans (Westz.). De organisatie van de wedstrijd was in handen van de Beemster Gemeen schap. 7b. Toen Jimmy Brown de paarse doek, welke zijn ogen had bedekt, los maakte, moest hij eerst even tegen het scherpe licht knipperen, voordat hij kon vaststellen, dat hij zich met professor Propjos in één vertrek be vond. Zij begroetten elkaar heel har telijk. Jimmy was wel wat verbaasd, dat zij elkaar, na al die voorzorgs maatregelen tegen een eventuele ont snapping, zo maar ongeboeid en zon der blinddoek mochten ontmoeten en dat zij tegen elkaar konden spreken, Woensdag was het voor de voorzit ster van de gymnastiekvereniging „Vol harding", mej. Rie Schotsman, een zeer belangrijke dag. Om twee uur werd zij in de echt verenigd met de heer A. v. d. Neer uit Ursem. Moeder natuur had voor de in smetteloos wit geklede en gesluierde bruid een even wit en smet teloos tapijt uitgespreid. De prachtige, met rijp bedekte bomen, waren als een decor van ragfijn kant. De meisjes van Volharding vormden bij het raadhuis een boog met knotsen en versierde bogen. De ambtenaar van de burgerlijke stand, de heer C. H. A. de Vries, hoop te dat mej. Schotsman in haar huwelijk het evenwicht evenzeer en evengoed zou bewaren als zij dit deed op de even- wichtsbalk. Ook van de zangvereniging „Nieuw Leven" was zij jarenlang bestuurslid en daarom wenste de heer de Vries, dat beiden in hun huwelijk de juiste toon zouden weten te vinden. Bij het verlaten van het raadhuis werden de heer en mevr. v. d. Neer door de gymnastiekvereniging toege zongen met het Verenigingslied. GEVONDEN VOORWERPEN Als gevonden werden aangegeven: 1 bruine vulpen, 1 gekleurde vulpen, 1 paar gebreide handschoenen (grijs bruin), 1 blauw-rode sjaal, 1 gekleurde sjaal. De eerste klaverjaswedstrijd tus- zonder dat dit werd belet. „Waar zijn we toch beland, professor?" vroeg hij. „Waarom mogen wij geen glimp opvangen van de omgeving en van de mensen die ons vasthouden?" Professor Propjos keek Jimmy ern stig aan. „Wij zijn de gevangenen van een stam reuzen, die hier in dit onbekende dal van het Himalajage- bergte onder zulke ideale omstandig heden leven, dat zij doodsbenauwd zijn, dat de rest van de wereld hen De IJsclub zorgt er voor, dat de le den altijd weer op een mooie baan kunnen schaatsen. Het dikke pak sneeuw was dan ook direct weer van de baan af, zodat de wedstrijden weer zouden doorgaan. Dinsdagavond was er op de verlichte Noordervaart hard prikken. Er was hiervoor zeer grote belangstelling. Negen en twintig heren en 20 dames kampten tegen elkaar. Stompetorens timmerman, Jan Nat, was de snelste heer op de prikslee. Piet Plugboer werd no. 2 en natuurlijk werd J. Speets no. 3. Bij de dames was het Ina Houtkoper die de eerste prijs veroverde. Nelie Dubbeld werd 2 en Truus Hottentot no. 3. De heer K. Weeshof verdient alle hulde voor zijn zorgen voor een goede baan. DOOR GLADHEID GEVALLEN Mevr. M. van Leyen—Honig kwam door de gladheid, bij haar woning, te vallen. Zij scheurde een kuitbeen. In het zieken huis kreeg ze een loopgipserband. Tot besluit van de ijswedstrijden is gis teren op het Noordhollands Kanaal bij café „Het Vergulde Paard" een estafette gehouden. Er waren dertig deelnemers. De uitslag was: 1 Cor Barsingerhorn, H. Vis ser en mej. A. Masteling; 2 N. Hartland, M. Meester en T. Dissel; 3 C. de Waal, J. de Wit en mej. A. Masteling; 4 K. Ridder, Jan de Wit en mej. N. Butter; 5 C. Kuilboer, H. Blaauboer en mej. J. Vingerling. ontdekt. Het is de stam der Boel- woeghono's een naam, die blijkbaar toch is uitgelekt en die verbasterd werd tot Bloedhoef-Beren. Deze Boelwoeghono's verspreiden de vre selijkste verhalen over hun wreed heid, hun kracht en hun bloeddorst. In werkelijkheid zijn het uiterst be schaafde, zeer hoogstaande mensen, die alleen tweemaal zo groot zijn als de gewone mensen, maar die geen mug zullen kwaad doen". LANGEDIJK. Na dc vorige week voor de Langedijker Bestuurdersbond gespro ken te hebben over de aspecten van de Volkshuisvesting, vervolgde de heer P. J. Tjaardstra uit Amsterdam, Woensdagavond in het lokaal van P. Kramer zijn lezing over ditzelfde onderwerp, nu belicht van de economische kant. Spreker begon met een punt, waar Iedereen de laatste tijd mee te maken heeft, n.l. de huurverhoging. „Het is toch goed", zeide hij, „dat deze materie cen traal geregeld wordt. Als dit vroeger ge schied was, zouden wij nu geen krot woningen kennen." De heer Tjaardstra merkte op, dat tus sen 1936 en 1940 een groot aantal mo derne woningen leeg stond. Er werd toen een druk gebruik gemaakt van minder gerieflijke woningen. Spreker zeide, dat het zeker wel tot 1960 zou duren, eer er sprake zal zijn van een evenwicht tussen vraag en aanbod. Wat de huurverhoging betreft, deze heeft geen gelijke tred ge houden met de bouwprijs. Daarom was opnieuw huurverhoging noodzakelijk (ge rekend naar de 35 pet verhoging boven het huurpeil van 1940). Het NW, aldus betoogde spreker, heeft zich dan ook in de S.E.R. met de nieuwe huurverhoging accoord verklaard- Hij betreurde, dat men niet is meegegaan met een suggestie van het NVV een egalisatiefonds te stichten, waarbij tien procent der huur van de oude woningen gereserveerd zou worden. Dit is een tegemoetkoming-subsidie op de hogere huren. Teleurstellend noemde spreker de be palingen, welke in de nieuwe huurwet voorkomen. Het NVV is er niet in geslaagd hier iets concreets tot stand te brengen. Alleen is de procedure om een onwillige De film „Mandy", die deze week in theater Tivoli in Noord-Scharwoude draait, heeft een buitengewoon goede klank. De ouders van het meisje Mandy komen, wanneer het kind twee jaar is, tot de ontstellende ontdekking, dat zij nimmer zal kunnen spreken noch horen, d.w.z. dat ze doofstom door het leven moet gaan. Het filmverhaal laat ons kennis ma ken met de smart van de ouders, die overgaat in een te grote liefde voor het kind, dat ze met alle zorgen om ringen, maar in hun bezorgdheid als het ware in hun enge wereldje opslui ten, terwijl het geluk van het kind juist wil, dat ze via een doofstommen- instituut niet vreemd tegenover die wereld zal komen te staan. Wanneer dit tot de moeder door dringt, ontstaat een verwijdering tus sen man en vrouw met alle noodlotti ge gevolgen voor het meisje Mandy, die, naarmate ze opgroeit steeds moei lijker de gevolgen van haar isolement te boven zal kunnen komen. Zowel door het gegeven, door de manier waarop het behandeld wordt, maar vooral door prachtig spel, vooral ook van de kleine Mandy, een film, die velen zal ontroeren. Warm aanbevo len. Van Zaterdag tot Dinsdag. hulseigenaar tot de orde te roepen, iets vereenvoudigd. Wat de bouwkosten betreft, zeide spre ker, dat men met de bouw rekening moet houden met een huur, die gebaseerd is op een afschrijving van de werkelijke bouw som, dat wil zeggen na aftrek der sub sidie. Hoge huren achtte spreker sociaal niet verantwoord. Over de huur voor woningen voor ouden van dagen zeide spreker nog, dat in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam de bewoners van complexen een klein bedrag aan huur meer betalen, als een compensatie-tegemoetkoming aan eerst genoemde groep. Een voorbeeld ter na volging I LANGEDIJK. De op Initiatief van de Langedijker Winkeliersvereniging gehou den cursus verkoopkunde, onder leiding van de heer Franc Bibo uit Voorburg, is Woensdagavond geëindigd. Hionderd- vijftig cursisten hebben de lessen in vijf avonden gevolgd en er heel wat van op gestoken. Deze laatste avond gaf de heer Bibo nog een resumé van het geleerde, waar na de heer M. Kool, als voorzitter, de heer Bibo hartelijk dank bracht voor de wijze lessen. Als blijk van waardering werd als surprise een koker met sigaren aangeboden. ZUID-SCHARWOUDE Op de laat ste dag dat ijssport nog mogelijk was, had de ijsclub „Ons Genoegen" het prij zenswaardige initiatief genomen, 'n ijs- wedstrijd te organiseren voor een lief dadig doel. Deze is Woensdagmiddag gehouden. Met finantiële steun van de ijsclub en van de burgerij zal een vijf en dertigtal behoeftige gezinnen aan brandstof worden geholpen. De uit slag van deze wedstrijd luidde als volgt: Hardrijden op ronde schaatsen: 1. K. van Kleef, 2. Jac Kos, 3. K. Bakker, 4. Th. Leek, 5. Jac. Komen. Hardrijden op rechte schaatsen: 1. Jac. Maarts, 2. A. van der Pijl, 3. G. Spanjaard, Dinsdagmiddag werden, uitgaande van de plaatselijke ijsclub en onder grote belangstelling, wedstrijden in het hardrijden gehouden tussen ploe gen uit Hensbroek en Ursem. Vorige week werden tussen deze gemeenten te Ursem soortgelijke wedstrijden ge houden met als resultaat dat Hens broek 8 van de 12 ritten won. Bij de thans gehouden revanche wedstrijden werd de wisselbeker in gezet. De ijsclub Hensbroek had voor een keurige baan gezorgd; twee grote ronde banen ter lengte van 500 meter waren sneeuwvrij gemaakt. De rijders moesten deze baan tweemaal rijden. De uitslag was dat Hensbroek 18 van de 24 ritten won. Voor de snelste rij ders waren medailles beschikbaar. De uitslagen waren als volgt: le pr. J. Loos, Hensbioek, 55,1 sec.; 2. J. v. d. Bijl, Ursem, 55,2 sec.; 3. G. Waal, Hensbroek (woonachtig te Spanbroek) 55,9 sec. sen de clubs uit Nieuwe Niedorp en Wieringen is geëindigd in een ruime zege voor de bezoekers, die met 25 spelers een gemiddelde boekten van 5.868 pt tegen de thuisclub met 31 spelers 5.585. De personele prijzen werden behaald door: W. Liebe, Wieringen 7.124 pt, 2. H. Helsloot, Wieringen 7.094 pt, 3. Mevr. Versluis, N. N. 6.837 pt., 4. K. Boomsma N. N. 6.779 pt, 5. J. Hoving,Wieringen 6.630 pt, 6. Mej. Geertje Kroon, Wieringen, 6.517 pt, 7 G. Kuit, N.N. 6.434 pt, 8 P. Heije Jr. 6.345 pt, 9 P. Broekhuizen, N.N. 6.330 pt, 10 J. Overberg, Wierin gen 6.299 pt. De twee marsenprijzen waren voor mevr. Versluis en K. Boomsma met 6 marsen. De revanche wedstrijd wordt waarschijnlijk over 14 dagen te Wieringen gehouden. „IJs- cn Volksvermaak" wenst nog geen afscheid te nemen van de winter: vandaag worden er althans nog lan- gebaanwedstrijden (500, 1500 en 3000 m.) georganiseerd op De Rijd om het districtskampioenschap van Nieuwe Niedorp en omstreken. De baan is gis termiddag geheel in orde gemaakt en lag er nog uitstekend bij. Tenzij de dooi heel hard doorzet, zullen de pres taties niet al te zeer worden gedrukt. Tijdens de uitvoering, die door Nie- dorps fanfarecorps in samenwerking, met de toneelvereniging „Molière" in zaal Ooteman wordt gegeven, zal „Molière" daar o.m. het blijspel „Een baby van duizend weken" ten tonele brengen en zal men ook kennis kun nen maken met een apart ensemble, gevormd uit Niedorps fanfarecorps en wel De Kleine Kapel, onder leiding van de heer Boon. Besommingen van Woensdag: traw lers Ro 15 „Antje" f 5C30, Ro 46 „Claes- je" f 10.800; loggers: Sch. 135 f 8400, IJm. 14 f 9480, IJm. 283 f 6960, Kw 123 f 8400, Kw 26 f 4780, Kw 34 f 4320; loggers: Ro 3 f 205, Kw 98 f 1350, Kw 92 f 1200. Aanvoer 1930 kisten. Prijzen per 1 kg: heilbot 2.35-2.15; gr. tong 2.40-2.20; grm. tong 1.43-1.30; kim. tong 1.43-1.29, kl. I 1.39-1.32, kl. II 1.33-1.23; tarbot I 2.90-2.30. Per 50 kg.: tarbot IV 44-35; tong schar 72-67, kl. 34; gr. schol 21-16, grm. 22-17, kim. 49-37, kl. I 37-27, kl. II 33- 17; schar 36-27; bot 16-10; v. haring 21; gr. schelvis 65, grm. 67-64, kim. 64-62, kl. I 63-59, kl. II 54-21; wijting 30-8; gr. gul 38-30, mid. 36-28, kl. 25-21; kl. haai 24-20; kl. wolf 66; poontjes 22-21. Per 125 kg.: gr. kabeljauw 120-60; gr. wolf 96. gCHIPPER G. BAIS van de kotter HD 26, de „Eben Haëzer", seinde gister- morgen om kwart over tien via Radio Seheveningen naar zijn kantoor in Den Heider, dat hij met een gebroken roer op zes mijl ten Noordoosten van het lichtschip „Texel" ten anker was gegaan. Onmiddellijk gevaar was niet aanwezig, maar de schipper wilde uiteraard graag uit zijn moeilijke positie worden verlost. De kotter HD 32 van schipper S. Koorn werd gecharterd om de HD 26 assistentie te verlenen. Omdat deze alleen beschikte over een ont- vanginstallatie zou de HD 26 om de tien minuten de HD 32 aanroepen, zodat deze de positie van de „Eben Haëzer" zou kunnen bepalen. De HD 32 moest een omweg maken via het Schulpengat, daar het Molen gat nog altijd onbevaarbaar was van wege het ijs. Bovendien was het zicht slecht, zodat schipper Koorn geduren de enige uren tevergeefs trachtte de HD 26 in de peiling te krijgen. De HD 26 zond uit op een golflengte van 134 meter, welke naar ons bleek tegelijker tijd door andere vaartuigen werd ge bruikt. Het komt ons voor, dat op dit gebied nog wel iets te regelen valt, maar dat is een andere zaak. Wij menen trouwens te weten, dat het „gedrang" op de visserijband reeds de aandacht van verschillende instanties heeft ge trokken. Hoe het ook zij, de HD 32 slaagde er niet in, contact met de HD 26 te krij gen. Dat lukte de TX 33 van schipper Dusse wel. Deze bereikte de „Eben Haëzer" gistermiddag omstreeks vier uur. Besloten werd dat de Texelaar zijn Helderse collega op sleeptouw zou ne men naar IJmuiden. De verbinding werd gemaakt en om half vijf kon de TX 33 met de stuurloze HD 26 achter zich aan naar IJmuiden opstomen. Het zicht was niet best, maar wind en zee waren naar omstandigheden gunstig, zodat de reis vrij vlot verliep. Vannacht om kwart voor één kwamen de kotters in de IJmuider visserhaven aan. De HD 32, die onverrichterzake naar Den Helder terugkeerde, had tussen Huisduinen en Kaap Hoofd zwaar met de ijsgang te kampen. De kotter kwam op een gegeven moment in een ijsveld terecht en werd weer meegenomen in de richting van het Schulpengat. Schip per Koorn slaagde erin, vrij van het ijs te komen en bereikte tenslotte om half tien de haven van Den Helder. ZUIDSCHARWOUDE. De in café Kra mer gespeelde bridge-competitiewedstrijd gaf na zes gespeelde wedstrijden de vol gende uitslag: Groep A: A. v. d. Welle—A. Hink 22 p.; C. Borst—A. Bruin 23 p.; Jac. Zijp— A, Keppel 26 p.; J Hand—R. Groot 27 p.; P. v. d. Molen—F. Hink 31 p.; J. Meel dijk—K. Bruin 33 p.; Jac. Rietveld—K. van Meurs 35 p.; S. Kwant—G, de Rijcke 36 p.; P. Goet—A. Dekker 47 p.; J.Kal- verdijk—G. van Rijn 49 p. Groep B: C. Goudsblom—C. Kliffen 21 p.; W. Bergen—M. Zijp 23 p; A. Ootjers J. Heidsma 26 p.; C. Bakker—IJ. Kaan 2e p.; M. Goudsblom—J. Bruin 27 p.; j. Zijp—D. van Kleef 27 p.; P. Semeins— A. v. d. Pijl 30 p.; P. Beers—K. Horse- ling 34 p. Van Groep A degraderen Kalverdijk en Van Rijn naar Groep B. Het koppel Goudsblom—Kliffen daaraantegen promo veerde naar Groep A. BROEK OP LANGENDIJK De ijs club „Wintervermaak" had als laatste attractie op haar programma staan een gecostumeerde wedstrijd op de ijsbaan Zuiderdei. Tien personen en groepen namen hieraan deel. De uitslag was: 1. Th. Kossen en zoon, voorstellende koe; 2. mej. J. Oud en mej. M. Borsten, voor stellende: Als vader en moeder naar bed gaan; 3. L. Molenaar, voorstellende: Degradatiespook (voetbal); 4. Gez. Aar- dema, voorstellende: Ijsbeer met bege leider. ZUID-SCHARWOUDE Op de Schip- perssloot werd eveneens een gecostu meerde ijswedstrijd gehouden, waar voor veel belangstelling bestond De uit slag luidde: Paren: 1 R. Kuit en T. Kostelijk voorstellende: Manus Oly; 2. J. Komen J. Commandeur en A. Kos, voorstellen de: Vader, Moeder en Dochter, 3T. Ma chielse en C. Oud, voorstellende: Lin nen nachtgewaad; 4. T. Frederiks en R. Zijp, voorstellende: Boer en Boerin Enkelingen: 1. T. G. van Veen, voor stellende: Moeder en Kind; 2 L. Mole naar, voorstellende: Spook; 3. T. Tromp, voorstellende: Verstrooide professor; 4 K. Metselaar, voorstellende; Opoe, PORTIER VAN AUTO GEKRAAKT BROEK OP LANGENDIJK. Een vrachtauto van de heer Sijs uit Heer- hugowaard, welke Woensdagavond de Ju- lianastraat kwam uitrijden en toen de Dorpsstraat als richting koos, veroor zaakte een botsing met een luxe wagen van de garagehouder Hoogeboom te Oud karspel. Het gevolg \v dat het achter portier als het ware gekraakt werd. Door de rijkspolitie werd proces-ver baal opgemaakt. (Ongecorrigeerd) Mede namens de Kamers van Koophandel te Alkmaar, Haarlem, Hilversum, Hoorn, Zaandam, 's Gra- venhage, Leeuwarden en Leiden heeft de Kamer van Koophandel cn Fabrie ken voor Amsterdam een adres ge richt aan de minister van Verkeer en Waterstaat, waarin de aandacht wordt gevraagd „voor de volkomen onhoud bare en chaotische toestand bij het pontverkeer te Velsen". Gevreesd wordt, dat deze toestand in de tijd, die nog zal verlopen voor het ge reedkomen van de tunnel, door de toeneming van het verkeer nog aan merkelijk slechter zal worden. Wacht tijden van 45 tot 75 minuten tijdens de spitsuren behoren niet tot de uit zonderingen. De Kamer doet een dringend be roep op de minister „om aan deze voor het zakenleven desastreuse toe stand ten spoedigste een eind te ma ken'. Zij denkt daarbij aan een ver snelling van het tempo van de bouw van de tunnel bij Velsen. Dat deze bouw geschiedt in het tempo van de 8-urige werkdag, acht zij in schrille tegenstelling tot het enorme belang, dat met een zo snel mogelijke ople vering van het project wordt ge diend. Inmiddels zal echter een nood oplossing moeten worden gevonden en de kamer acht het aan ernstige twij fel onderhevig, of de toevoeging van de z.g. Donaupont aan het oeverver- keer bij de Hembrug een zodanige verlichting van de toestand bij Velsen zal brengen, dat het probleem daar mee zou zijn opgelost. Adressanten verzoeken de minister met klem te willen bevorderen, dat de tunnelbouw bij Velsen in versneld tempo geschiedt en dat inmiddels een noodoplossing wordt gevonden die aan de misstand een einde maakt. De gasverstikking te Arnhem heeft nog een vijfde slachtoffer geeist, nu de 9-jange W. R. (Ritsma). Hij was, zoals men weet in zorgwekkende toe stand naar het gemeente-ziekenhuis in Arnhem vervoerd. In leven is thans alleen nog het jongste kind uit het by Anne, die, doordat hij beneden bij Anna, die, doordat hij beneden sliep, geen nadelige gevolgen van het uitstromende gas blijkt te heb ben ondervonden. Hij maakt het best.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 6