VITAMINEN Minister WitteVoorzichtig aan met bouw kleine woningen Een prettig bezoek varl kruiser „De Ruyter" aan Norfolk (VS) DÉBRALINE In grote steden ook na 1960 nog woningnood? Jaar gevangenis voor drie Algerijnen Handel in valse dollars berecht Pakhuisbrand Purmerend De jeugd schept zich ook nu vermaak Twee jaar geëist tegen pistoolschutter V erlicht melkwagens bij mistig weer! Buitenlandse erkenning Hollandse rijbewijzen Provinciale Dag van UW in Amsterdam Schip ligt fijn op het water" Onfortuinlijke tocht door Nieuwe Waterweg Nu naar de Middellandse Zee. Straffen door Duitsers opgelegd moeten uit de reclasseringsrapporten Indiening van een ontwerp politiewet Kruidenierscadeaux via de textieldetaillisten Kalverdrieling te Vijfhuizen Salaris van de leden rechterlij ke macht moet worden herzien Beleid ten opzichte van politieke delinquenten niet gelukkig De Eerste Kamer over echtscheidingen Vliegende driehoek voor de NAVO Stakingen in Italië gaan door Bende teisterde 3 dorpen op Java.... Commissies uit Belgische Senaat voor EVG-verdrag Steeds minder kansen voor de vissen Dure „zwarte "kaartjes voor Koninginnebal Amerikaanse komt Faroek helpen \TtIJDAG 13 FEBRUARI 1954 De vraag of de regering thans reeds moet ingrijpen om te garanderen, dat ook voor de middelgrote en grotere gezinnen voldoende woonruimte wordt gebouwd, menen wij voorshands ont kennend te moeten beantwoorden, al dus minister Witte in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begroting van Weder opbouw en Volkshuisvesting. Deson danks meent de minister, dat, nu geen vrije woonkeuze bestaat en derhalve statistisch niet is vast te leggen naar welk type van woningen de voorkeur der gezinnen uitgaat, de uiterste voor zichtigheid met de bouw van kleine woningen moet worden betracht. Hoe wel hij van mening is, dat er een ze kere behoefte bestaat aan een bepaald aantal kleine woningen, zou hij deze soortelijk niet gaarne bij elkaar ge bracht zien, doch deze tussen de nor male en grotere woningen willen ver spreiden. j^JINISTER Witte is van mening, dat ook indien gemiddeld tot de bouw van iets grotere woningen zou wor den overgegaan, de productie van 65.000 woningen per jaar wel bereik baar is. De minister deelt de vrees van een aantal Kamerleden, dat vooral in de grote steden het tijdstip, waar op het aantal woningen gelijk zal zijn aan het aantal woningbehoevende huishoudingen in 1960 nog niet be reikt zal zijn. Ofschoon de minister van mening is, dat de bestaande over spanning van de arbeidsmarkt in de. bouwnijverheid zelfs met het huidige bouwprogramma van 65.000 woningen per jaar van tijdelijke aard zal blij ken te zijn, deelt het met Kamerleden de mening, dat voorshands het doel niet hoger moet worden gesteld dan 65.000 woningen per jaar. Mocht na enige tijd blijken, dat een grotere productie mogelijk is, dan zal de ni- nister zich gaarne opnieuw over dit probleem beraden. Binnen redelijke grenzen acht de minister de oplossing van de woning nood primair ten opzichte van de werkgelegenheid op lange termijn. Wanneer t.z.t. zou blijken, dat het korps bouwvakarbeiders te groot is voor de dan te verrichten taak, zal dit korps op geleidelijke wijze moeten worden verminderd. De rechtbank te Breda heeft gisteren de drie Algerijnen, die veertien dagen geleden hebben terechtgestaan wegens ladelichting en poging daartoe in Ber gen op Zoom, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf ieder met aftrek van voorarrest. De officier van Justitie had tegen ieder van hen een gevangenis straf van een jaar geëist. De veroordeelden zijn: Abbas Ben Sallah, alias Abderrahmane Ben Salah, een jongen, die beweert 16 jaar te zijn. Op zijn paspoort stond echter zeven jaar ingevuld. Hij zag er uit als een jaar of 25 en de vingerafdrukken op liet paspoort bleken te zijn van een reeds overleden broer. De tweede veroordeelde is de jonge vrouw Zinab Bent Sallah, alias Rosala Ben Salah. De derde vrouw is Ranzab Mohamed, vermoedelijk de moeder van de beide andere veroordeelden. De minister heeft aan de Colleges van Gedeputeerde Staten aanbevelen bij de verdeling van het woningcon tingent over de gemeenten een zoda nig verdelingsbeginsel toe te passen, dat aan de gemeenten met de relatief grootste tekorten ook een groter aan deel wordt toegekend. Bij de verde ling over de provincies is hiermede door de minister al rekening gehou den. Indien de Colleges van Gedepu teerde Staten aan de uitnodiging van de Minister gevolg geven, mag worden verwacht, dat in de komende jaren een zekere nivellering van de woning tekorten in de verschillende gemeen ten tot stand zal komen. Ofschoon de minister niet de mening deelt, dat de bevordering van de par ticuliere woningbouw er substantieel toe zou bijdragen, dat het woningte kort sneller wordt ingelopen, is het vraagstuk, op welke wijze voor de finaneieringsverschillen tussen de par ticuliere bouw en de woningwetbouw een oplossing mogelijk is, bij zijn de partement onderwerp van een speciale studie. Een regeling inzake woningwetwo ningen voor bejaarden kan spoedig worden tegemoet gezien. Eén soortge lijke regeling voor de particuliere bouw is eveneens in een ver gevor derd stadium van voorbereiding. Valse biljetten van honderd dollar waarin in 1952 een levendige handel werd bedreven, totdat de Amster damse recherche erin slaagde een aan tal der verdachten te arresteren, is de 34-jarige vroegere slager G. H. van W. op tien maanden komen te staan, Hij zal zijn vrijheid voorlopig niet meer terug krijgen,- want op het ogen blik ondergaat hij een straf van vier jaar wegens een door hem gepleegde overval te Zuidlaarderveen in Drente, Bovendien is inmiddels als gevolg van die veroordeling een nog lopende voorwaardelijke straf van bijna twee jaar tegen hem omgezet in een on voorwaardelijke. De rechtbank achtte de eis van de officier, die voor deze handel in valse dollarbiljetten nog eens twee jaar had gerequireerd, te hoog. Zij legde de verdachte tien maanden op. Gistermiddag is te Purmerend door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in een pakhuis van de heer Adam van Veen, uitvinder van kermis attracties. In het pakhuis, dat tot de grond toe afbrandde, bevonden zich kërmisbenodigdheden ter waarde van ongeveer f 100.000. Enige nieuwe uit vindingen op kermisgebied, o.a. een „cocktail" en een „cyclotron" verbrand den eveneens. De schade wordt door verzekering gedekt. geeft U precies wat U nodig hebtl (Advertentie, Ing. Med.) De officier van Justitie- bij de Bre- dasche rechtbank heeft gisteren een gevangenisstraf van twee jaar met af trek van voorarrest gerequireerd tegen de 21-jarige G. H. uit Roosendaal, die van poging tot doodslag was beschul digd. Verdachte was zich op 12 Decem ber, na zijn werk te buitengegaan aan sterke drank. Thuisgekomen nam hij een pistool èn een verzegeld doosje pa tronen, die hij in bewaring had als lid van de reserve-grensbewaking. Hij ging naar de buren, de familie Van Gastel, loste op het erf enkele schoten, klom met het pistool in de hand naar bin nen en eiste geld van de verschrikte bewoners. Dit geld is hem gegeven. Hierop ging verdachte naar buiten en begon wederom te schieten. De buur man en twee van zijn zoons gingen hem na. Verdachte keerde zich om en loste een schot op een der zoons. Deze werd in de borst getroffen en moest onge veer een week in het ziekenhuis door brengen. Tenslotte is de dolleman door de Roosendaalse politie gegrepen. Uit spraak over veertien dagen. Nu de resultaten van de November- inventarisatie 1953 van het Fries Rund- veestambcek bekend zijn, blijkt dat meer dan 150.000 geregistreerde run deren bij de leden aanwezig zijn. Het juiste aantal is 150.856 tegen 101.833 bij de November-inventarisatié in 1948. In 1953 waren er 42 stieren op 1000 stuks vrouwelijk vee tegen 54 in 1948. Het ernstige ongeluk, waarbij een bus met 25 arbeiders verongelukte, doordat een melkwagen bij mist geheel onverlicht op een drukke verkeersweg reed, heeft eens te meer de aandacht gevestigd op een verkeersvraagstuk waarin niet wettelijk is voorzien. Het gemotoriseerde verkeer is ver plicht om ook bij mist de bij duister nis voorgeschreven verlichting te voe ren. Voor paard en wagens welke uiteraard een veel groter gevaar bij mist of in de schemering opleveren dan het sneller rijdende motorverkeer, bestaat hiertoe geen verplichting. De K.N.A.C., welke vorige winter een verzoek richtte tot de minister van Verkeer en Waterstaat de bestaan de wettelijke regeling voor het moto risch verkeer ook uit te strekken tot het riet gemotoriseerde verkeer, acht het om der wille van de veiligheid noodzakelijk dat, ook al is zulks niet wettelijk voorgeschreven, de bestuur ders van door paarden getrokken wa gens ook bij schemering en dichte mist de bij nacht voorgeschreven verlich ting ontsteken. Op een desbetreffend verzoek van de K.N.A.C. heeft de Koninklijke Ne derlandse Zuivelbond toegezegd, haar medewerking te willen verlenen om de melkrijders, welke aan de coöpera tieve zuivelfabrieken de melk afleve ren, te wijzen op de grote gevaren, welke zowel voor henzelf als voor andere weggebruikers kunnen ont staan. door bij mist en in de scheme ring met een niet verlichte, langzaam rijdende paard-en-wagen van de weg gebruik te maken. In aansluiting op de onlangs gedane mededeling dat ons land de nationale rijbewijzen van verschillende landen zal erkennen, wijst de K.N.A.C. er op dat de Nederlandse motorrijtuigenbe stuurders, wanneer zij naar Frankrijk, Italië, Luxemburg, Tsjechoslowakije, Zwêden, Monaco, de Unie van Zuid- Afrika of de Verenigde Staten van Amerika gaan, in deze landen met hun Nederlandse rijbewijs kunnen rijden. Een internationaal rijbewijs is, aldus deelt de K.N.A.C. volledigheidshalve mee, evenmin nodig in China, de Phi- lippijnen, Syrië, Vaticaanstad en Viet nam. Hoewel Griekenland het Verdrag van Genève nopens het wegverkeer even eens getekend hr- T, eist de Griekse regering naar de itomobiel Club be kend is toch een internationaal rijbe wijs. De K.N.A.C. wijst er voorts op dat met België en Zwitserland reeds lang voor de oorlog een overeenstemming werd bereikt dat in het toeristisch ver keer wederzijds de nationale rijbewij zen worden erkend. De Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers houdt op Donderdag 22 April in het Koninklijk Irstituut voo» de Tropen te Amsterdam een provinciale (Noord- Holland) dag. I Zelfs van de dooi weet de jeugd plezier te belevenDe grote plassen, die door het smelten van de sneeuw ontstaan, vormen een mooi speelterrein voor kin deren met rubberlaarzen. Of vader en moeder het ook zo mooi vinden? Het 313 brt metende Nederlandse kustvaartuig „Minerva", uit Groningen, dat gisterochtend met een lading stuk goed uit Londen de Nieuwe Waterweg binnen kwam, heeft een wel onfortuin lijke binnenkomst gehad. Tengevolge van de mist liep het schip eerst vast ter hoogte van krib no 6 tussen Hoek van Holland en Maas sluis. De sleepboot „Blankenburg" van L. Smit en Co's Internationale Sleep dienst wist de „Minerva'" los te trek ken, waarop de kustvaarder de reis naar Rotterdam zou vervolgen. Echter werd het schip tussen Maas sluis en Rotterdam tweemaal aangeva ren door naar zee vertrekkende sche- peij. Dit waren de 7350 brt metende „Prins Willem van Oranje" en het 17987 brt metende Panamese tankschip „Capsa". De „Minerva" ligt thans voor anker op de rivier en zal na het optrekken van de mist doorvaren naar de Rijn haven, alwaar de lading stukgoederen zal worden gelost. Indien de schade aan het schip toegebracht, aanzienlijk zal blijken te zijn, zal het In Rotter dam worden gerepareerd. De Nederlandse kruiser „De Ruyter" is voor een bezoek van drie dagen aan de Amerikaanse marinehaven te Norfolk in Virginia, een vijfhonderd km ten Zuiden van New York, aan gekomen. Het saluut van 21 schoten uit de kanonnen van het Nederlandse oorlogsschip werd prompt beantwoord door de batterij van Fort Monroe. De „De Ruyter" koos ligplaats tussen de Amerikaanse zware kruisers „Desmoi- nes" en „Mahon" in de volle haven, waar ook o.a. de slagschepen „New Yersey" en „Iowa" voor anker lagen. De Nederlandse vlootattaché schout bij nacht G. Koudijs en de Nederlandse consul te Norfolk Laurens Platteel kwamen kapitein Kruis en zijn be manning welkom heten. De Neder landse gezant dr G. de Beus uit Washington was eregast/bij de aan boord van de kruiser gegeven lunch. Voor bevoorrading met voedsel voor de 44 officieren en 560 manschappen behoefde in Norfolk geen moeite ge daan te worden, want er is genoeg aan boord. Een uur nadat de kruiser was ge meerd, werd de bemanning via de luidsprekersinstallatie van het schip uitgenodigd voor een danspartij des avonds in het militaire centrum van Norfolk. Het zachte lenteweer in deze streek, een prettige ondervinding na de temperatuur om het vriespunt tij dens het bezoek te Halifax, droeg het zijne tot de vrolijke stemming bij. Daar Norfolk zelf niet veel vertier biedt, hebben de Amerikaanse marine autoriteiten gezorgd voor een serie ge zellige samenkomsten en uitstapjes. In de jaren 19401945 werden tal lozen, die zich aan activiteiten, ge richt tegen de bezetter, hadden schul dig gemaakt door de Duitsers veroor deeld. Nu, negen jaar na de bevrijding komt het nog bq herhaling voor, dat in reclasseringsrapporten straffen worden vermeld, die door de bezetters waren opgelegd. In het voorlopig ver slag- van de commissie van rappor teurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp begroting 1954 van justitie hebben vele leden de minister ver zocht te bevorderen dat zulks voor taan achterwege zal worden gelaten Blijkens het voorlopige verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp-begro- ting 1954 van Justitie hebben vele le den andermaal aangedrongen op de toegezegde indiening van een ont- werp-politiewet. Zij constateerden voorts een ernstig tekort aan ge schikte adspiranten voor de Rijkspo litie. De oorzaak hiervan is, volgens de leden, gelegen in de weinig aan trekkelijke financiële voorwaarden, waaronder die adspiranten kunnen kunnen worden tewerkgesteld. Zij drin gen aan op het treffen van de nodige maatregelen. Een organisatie van kruideniers en grossiers te Gouda heeft besloten bij het cadeau geven van textielgoederen aan haar klanten voortaan de plaatse lijke textielhandelaren in te schakelen. Zoals bekend zijn de textieldetaillisten eind vorig jaar een actie begonnen te gen de vrijwillige filiaal-kruideniers- bedrijven, die grote hoeveelheden ca deau te geven textielgoederen recht streeks van de industrie betrokken. Gisteren heeft de „De Ruyter" koers gezet naar de Middellandse Zee. De officieren geven algemeen als hun be vinding te kennen, dat het schip „fijn op het water ligt", al moeten de nodi ge „kinderziekten" worden doorge maakt. Ook over de onbrandbare vuur proef-verf van de kruiser toont men zich zeer tevreden. Bestrijd die afschuwelijke A kwelling grondig met het huidgeneesmiddel dat alle^^= schadelijke kiemen doodt (Advertentie, Ing. Med.) Een roodbonte koe van boer Van Oudenaarden te Vijfhuizen schonk het leven aan drie kal veren, een zeldzaamheid in de dierenwereld. De gelukkige eige naar voedert de borelingskes. In het voorlopig verslag van de com missie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwer-p-begroting 1954 van Justitie juichen vele leden het toe, dat meer dan tot dusver het ge val was, buitenstaanders in de rechter lijke macht worden opgenomen. Wil de minister tot de met de nota de betoog de uitkomsten geraken, dan zal het naar de mening van deze leden nood zakelijk zijn, dat de salarissen van de leden van de rechterlijke macht ten spoedigste worden herzien. Verder be staat er nog steeds bij vacatures in de rechterlijke macht het onderscheid tussen de zgn katholieke en niet-ka- tholieke plaatsen. De Jeden zouden het op prijs stellen, dat de minister be scheid geeft op de vraag, of deze toe stand moet worden gehandhaafd. Min der ingenomen waren de leden, met de figuur van de rechterlijke ambte naar in opleiding. Dat er geen examen zal behoeven te worden afgelegd, oor deelden zij juist. Zij waren echter van mening dat de betrekkelijk lange proeftijd en de omstandigheid, dat men steeds „opleidingsfunctionaris" blijft, voor jonge juristen weinig aantrek kelijk zullen zijn. Tenslotte zouden de leden het onjuist achten.de benoeming van het aantal substituut-griffiers en gegradueerde waarnemende griffiers te verminderen. Vele leden van de Eerste Kamer hebben met bijzondere belangstelling kennis genomen van de beschouwingen van de minister over het garantie- beleid inzake de politieke delinquen ten, aldus lezen wij in het verlopig verslag van de commissie van rappor teurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp-begroting 1954 van Justitie. Zij konden het in dit verband niet op alle punten met de bewindsman eens zijn. Zij zijn van mening, dat het be leid ten opzichte van de politieke de linquenten in het algemeen niet ge lukkig is geweest. Er waren te veel overplaatsingen, vaak toepassing van foutieve methoden en in menig op zicht een te hard en te koud optreden. Verscheidene leden juichten het toe, dat de minister niets gevoelt voor een „generaal pardon" aan veroordeelde delinquenten. Blijkens het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste kamer over het onderwerp-be- groting 1954 van Justitie stelden ver scheidene leden de vraag, welk stand punt de minister ten opzichte van het nog bij de Eerste Kamer aanhangige wetsontwerp tot het aangaan van lich te echtscheidingen, heeft. Daar de me morie van antwoord op het voorlopig verslag nog niet is verschenen, koes terden de leden de hoop, dat de be windsman de intrekking van dat ont werp zou bevorderen. Dezelfde leden verklaarden niet te kunnen instemmen met de vaak geuite wens om in Hét echtscheidingsproces de zgn. „grote leugen" onmogelijk te maken. De le den betreurden het voorts, dat onge neeslijke krankzinnigheid nog steeds niet als echtscheidingsgrond is toege laten. Sir Roy Dobson president van d« A. V. Roe vliegtuigenfabriek te Man chester heeft .bekend gemaakt dat zijn fabriek meent een vliegtuig te hebben gebouwd dat voldoet aan de door de NAVO gestelde eisen. Dit vliegtuig, een straaljager-bommenwerper met driehoekige vleugels, is gebouwd voor de tactische luchtstrijdkrachten. De fabriek heeft uit de AVRO-707- serie „vliegende driehoeken" een toe stel ontwikkeld dat in staat is met een snelheid die hoger is dan die van het geluid, de grondtroepen bii aanvallen te ondersteunen. Dit toestel kan ra ketten, bommen en boordwapens mee voeren. Snelheid, actieradius, aantal leden van de bemanning, aantal moto ren enz. zijn nog geheim. Meer dan een half millioen arbeiders in de metaalverwerkende- en chemi sche industrie, bij de energiebedrijven en in de voedselvoorziening van Milaan hebben gisteren voor vier en twintig uur het werk neergelegd. Ook het per soneel van de openbare vervoersdien sten en de drukkerijen in Lombardijs staakte de gehele dag. Vandaag zijn Emilia en Romagna aan de beurt.. Een zwaar bewapende bende, be staande uit duizend man, heeft Maan dagavond de dessa's Tjidiras, Tjisagra en Haurguning in het Garutse (West- Java) geterroriseerd, schrik en ont steltenis zaaiend onder de bewoners. Veertien dessabewoners werden door de bende gedood, elf zwaar gewond. Elf huizen werden in brand gestoken. De door de bende aan eigendommen aangerichte schade wordt geschat op RP 150.000. De Belgische Senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken en die voor Lands verdediging hebben Donderdag het ver drag voor de Europese Verdedings- gemeenschap met 27 stemmen tegen tien bij twee onthoudingen goedge keurd. De commissies waren in ge meenschappelijke zitting bijeen. De minister van Buitenlandse Zaken, Van Zeeland, verklaarde dat West- Duitsland op dezelfde wijze aan het E.V.G.-verdrag is gebonden als België. De treilervissers die in de diepe wa teren aan de Noord-oostkust van Groot- Brittannië opereren, hebben de be schikking gekregen over het „King fisher" echolood, dat geisoleerde vissen of kleine scholen op minder dan 1 mtr 80 van de zeebodem tot op een diepte van 439 meter nauwkeurig opspoort. Bij deze apparatuur vertonen de sporen van vissen zich als lichtvlekjes op het scherm van een kathode-straalbuis. De gemeenteraad van Melbourne stelt op het ogenblik een onder zoek in naar aanleiding van be richten, dat uitnodigingen voor een bal, dat door koningin Eli zabeth zal worden bijgewoond, voor bedragen tot 40 pond (400 gulden) te koop zijn aangeboden. De secretaris van het stadsbe stuur heeft allen, die helpen bij het opsporen van de „sluikhan delaren", beloofd, dat zij zullen worden voorgedragen voor een officiële uitnodiging voor het bal. Tomma Robinson, een twee en twintig-jarig meisje uit Knox- ville (Iowa, VS), heeft zich aan het hoofd gesteld van een Liga ter verdediging van ex-koning Faroek. De liga telt reeds drie en veertig dames als lid.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 6