Overdijk versloeg kanspaarden Zondervan en Franken Voorlichtingsdag voor de tuinbouw in Nrd.-Holland Jan Peetoom had moeite met het onwillige ivoor Slechts vijf deelnemers komen uit in de voorronden Tornooi om de Jan Pz. Coen-trophee Lamers struikelde over jeugdige Scholten y.d. Voort versloeg Kees Broekman Pijlenrit van de RAC-West uitgesteld Vijfde slachtoffer te Arnhem Wereldkampioenschap dammen Nederlander Huisman gooit hoge ogen Borg stelling s fonds en waarborgfonds onder de loupe Crediet voor bona fide bedrijven Noodlanding helicopter bij Barendrecht Flessentrekker tot twee jaar veroordeeld VRIJDAG 12 FFRRFARI 1954 REEDS ZES jaren achtereen hebben acht van de sterkste klein biljart spelers uit Nederland elkaar te Hoorn de Jan Pz. Coentrophee betwist. Gistermiddag werd in „De Keizerskroon" voor de zevende maal een aanvang gemaakt met de strijd om deze fraaie trophee, een strijd die ongemeen spannend belooft te worden daar reeds op de eerste dag verscheidene verrassingen vielen te noteren. Vooral Rob Overdijk, de jeugdige Zaandammer, die men, gezien zijn laatste verrichtingen, niet tot grote prestaties in staat kon achten, heeft op de openingsdag met grof geschut geschoten. Hij heeft het bestaan om de houder van de trophee, de kittige Franken uit Tilburg, een nederlaag te bezorgen en later op de dag bond hij de onverstoorbare Fries Zondervan aan zijn zegekar. Hiervoor had Overdijk eveneens twaalf beurten nodig, zodat hij thans met vier winstpunten en een algemeen moyenne van 33.33 tot de kanshebbers moet worden gerekend. Hij deed het aanzienlijk beter dan Jan Peetoom uit Schagen. Peetoom kon het ivoor niet onder eontrèle krijgen en werd zowel door Franken als door Scholten kans loos verslagen. Overdijk deelt met de Limburger Van Re yen (Spek- holzerheidedie eenmaal met tien en eenmaal met negen beurten won, de eerste plaats. De derde Noordhollander in dit selecte gezelschap, de Beverwijker Lamers, sleepte een winstpartij tegen De Jong uit het vuur, maar moest capituleren voor de jeugdige Scholten, die na een matig debuut, in zijn laatste partij tot grote hoogte steeg. r)E TWINTIGJARIGE SCHOLTEN is een nieuw gezicht in dit jaarlijkse Hoornsé biljartfestijn. Deze Eindhovc- naar heeft echter heel wat in zijn mars. Enkele weken geleden speelde hij nog mee in het hoofdklasse tornooi groot biljart om het kampioenschap van Ne derland, dat na het incident waarover wij gisteren schreven door Piet van de Pol werd gewonnen. In dit gezelschap van cracks kon Scholten weliswaar niet tot opvallende prestaties komen, maar men kan er van overtuigd zijn, dat hij zich op de voortreffelijk lopende bil jarts van „De Keizerskroon" danig zal laten gelden, niettegenstaande het feit dat zijn eerste optreden tegen Peetoom niet bepaald groots was. Het ging nog wat stroef, ook al omdat Scholten zo van het groot biljart naar het kleine moest overstappen. Volkomen onvoor bereid, want pas gistermorgen kreeg hij een verzoek om in te vallen voor Cher- min, de Nederlandse kampioen, die we gens familieomstandigheden verstek moet laten gaan. Zoals gezegd was het debuut van Peetoom maar zeer matig. Hij had ken nelijk moeite met de ivorenballen, die nu eenmaal zwaarder trekken dan kunstivoor. Na vijf beurten had hij in zijn partij tegen Franken nog slechts 10 caramboles op zijn naam. Weliswaar deed ook de Tilburgenaar het kalm aan, maar toen Peetoom ook de gemakkelijk ste trekstoten begon te missen kreeg Franken zijn zelfvertrouwen terug en kon met een bijzonder fraaie slotserie van 125 de partij in twaalf beurten op zijn naam brengen, terwijl Peetoom het niet verder dan 102 caramboles had kunnen brengen. Op het andere biljart vochten Van Reyen, als gewoonlijk met zijn onaf scheidelijke sigaar in zijn mond, en Zondervan een hevig duel uit. Aanvankelijk scheen Zondervan, die zeer gemakkelijk, soms zelfs wat non chalant speelde, een zekere overwin ning tegemoet te gaan. Na vier beurten was de stand 137 tegen 67 in het voor deel van de man uit Leeuwarden. Na een lastige driebandstoot gaf Zonder van een schitterende aanvangsstoot weg, waarvan Van Reyen een dankbaar gebruik maakte; deze nam met een se rie van 116 de kans weer in eigen hand. Pas vier beurten later vond Zondervan het antwoord en legde, zonder zich bij zonder in te spannen, eveneens een se- Drieduizend toeschouwers hadden zich Donderdagmiddag op de baan van de ijs- club „Twenthe" te Almelo verzameld toen met de internationale schaatswed strijden, waaraan de Noren Karstensen, Johansen en Hansen deelnamen, een be gin werd gemaakt. Het weer was slecht, er viel een fijne motregen en het ijs was zacht. In verband hiermede besloot men de 5000 meter-race door een rit over 3000 meter te vervangen. De uitslagen luiden: 1000 meter: 1 Van der Voort (Ned.) 1.38.2; 2 Broekman (Ned.) 1.39.2; 3 De Graaff (Ned.) 1.39.9; 4 Johansen (Noor wegen) 1-40.2; 5 Huiskes (Ned.) 1.40.5; 6 Karstensen (Noorw.) 1.41.4; 7 Van 't Oever (Ned.) 1.41.5; 8 en 9 Olsthoorn (Ned.) en Schüler (Ned.) 1.42.1; 10 Maar- se (Ned.) 1.43.5; 11 Hansfcn (Noorw-) 1.43.6; 12 Wervers (Ned.) 1.44.5; 13 Van der Berg (Ned.) 1.45.6. 3000 meter: 1 Broekman 5.16-8; 2 Van der Voort 5.19.4; 3 De Graaff 5.20.9; 4 Huiskes 5.23.4; 5 Schüler 5.24.0; 6 Olst hoorn 5.24.4; 7 Van 't Oever 5.24.7; 8 Karstensen 5-27.9; 9 Van der Berg 5.32.1; 10 Johansen 5.35.3; 11 Hansen 5.35.5; 12 Doets 5.38.3; 13 Wervers 5.38.7. Eindklassement: 1 Van der Voort 102.333; 2 Broekman 102.400; 3 De Graaff 103.433; 4 Huiskes 104.150; 5 Van 't Oever 104 867; 6 Schüler 105.050; 7 Karstensen 105.350; 8 Johansen 105.983; 9 Hansen 106.033; 10 Olsthoorn 106.967; 11 Van der Berg 108.150; 12 Wervers 108.700; 13 Doets 110.833. De in ons blad aangekondigde Pijlen- rit van de RAC-West, welke op Zater dag 13 Februari zou plaats vinden, is tot nader order uitgesteld in verband met de slechte gesteldheid der wegen. In leder geval wordt op 27 Maart de Bruggenrit (over ongeveer 150 km) ge reden. Waarschijnlijk zal de Pijlenrit daarna worden gehouden. rie van 116 op tafel. Het ge tal 116 heeft in deze partij wel een be langrijke rol gespeeld, want toen Van Reyen in de 10e beurt aan stoot kwam, maakte hij met hetzelfde cijfer de 400 voL De Jong moest zich in zijn partij te gen Lamers vrijwel zeker van de over winning hebben geweten, toen de Be verwijker op een bepaald moment bijna tweehonderd caramboles achterstond. Lamers, de man met het onverwoest bare moreel, bleef echter doorvechten en behield een kans, toen plotseling de geest over hem vaardig werd en hij met een serie van 106 zijn achterstand tot 348327 verkleinde. Vijf-, zesmaal ach ter elkaar kreeg de Rotterdammer een uiterst moeilijke aanvangsstoot. Lamers deed daar zijn voordeel mee en maakte de partij tenslotte in de negentiende beurt uit. Toen Franken voor de tweede maal in het strijdperk moest treden, trof hij het bijzonder slecht, dat Rob Overdijk kennelijk van plan was om het beter te doen dan enkele weken geleden te Alkmaar. Tot overmaat van ramp bleef het ivoor dood onder de anders zo vaar dige handen van de Tilburgenaar. Op onbegrijpelijke wijze braken enkele goed opgebouwde series aan de kop van de tafel. Pas tegen het einde van de partij kon Franken zich herstellen. Hij kreeg zelfs nog winstkansen, maar toen hij in de 11e beurt een goede positie voor Overdijk achter liet maakte de Zaan dammer de partij met een slotserie van 109 uit. Overdijk is goed in vorm. Dat bewees hij ook in zijn treffen te gen Zondervan. Met voortreffelijk uit gebalanceerde rappèls scoorde hij in zijn derde beurt tegen de Fries een serie van 143, waarmee hij zich een voor sprong verwierf die hij niet meer zou afstaan. Wel kwam Zondervan nog te rug met series van 48, 21, 39, 46 en 106, maar Overdijk bleef het antwoord niet schuldig en finishte met een voor sprong van 38 caramboles. ScholtenPeetoom werd een lang drama. De jeugdige en uiterst spor tieve Brabander had 21 beurten nodig om de 400 vol te maken. In die tijd bracht Peetoom maar juist 258 punten op zijn naam. Lamers moest ervaren dat Scholten een speler van klasse is, een speler; waarmee men in dit tor nooi ernstig rekening dient te houden. Een serie van 203, voornamelijk ge speeld op de „a chevallijn", maakte aan alle illusies van Lamers een einde. Slechts tien beurten had Scholten nu nodig om zijn tweede winstpartij tot een feit te maken. Van Reyen verbe- De gasverstikking te Arnhem heeft nog een vijfde slachtoffer geeist, nu de 9-jarige W. R. (Ritsma). Hij was, zoals men weet in zorgwekkende toe stand naar het gemeente-ziekenhuis in Arnhem vervoerd. In leven is thans alleen nog het jongste kind uit het bij Anna, die, doordat hij beneden sliep, geen nadelige gevolgen van het uitstromende gas blijkt te heb ben ondervonden. Hij maakt het best. terde aan de andere tafel dit partij moyenne door in negen beurten de Jong een tweede nederlaag te bezor gen. De uitslagen van de eerste dag van dit veelbelovende tornooi luiden: Peetoom 102 12 51 8.50 Franken 400 12 125 33.33 v. Reyen 400 10 116 40.- Zondervan 362 10 116 36.20 De Jong 377 19 124 19.47 Lamers 400 19 106 21.06 Overdijk 400 12 124 33.33 Franken 376 12 91 31.33 Soholten 400 21 50 19.05 Peetoom 258 21 78 12.29 Overdijk 400 12 143 33.33 Zondervan 362 12 106 30.17 Lamerg 103 10 54 10.30 Scholten 400 10 203 40 De Jong 91 9 38 10.11 v. Reyen 400 9 132 44.44 Voordat de wedstrijden een aan vang nemen, toont de voorzitter van „De Keizerskroon", de heer Feller, de fraaie Jan Pz. Coen-trophee aan zeven van de acht spelers. Scholten was bij de opening niet aanwezig daar hij pas op het laatste moment wegens het uitvallen van Chermin, een uitnodiging had ontvangen. De spelers zijn van links naar rechts: Zondervan (Leeuwarden), Lamers (Beverwijk), Peetoom (Schagen), Overdijk (Zaandam), De Jong (Rotterdam), Van Reyen (Spekhol- zerheide) en Franken (Tilburg), de houder van de trophee. (Van een speciale verslaggever) JsJOG EEN PAAR DAGEN EN de voorwedstrijd voor het wereldkam- de pioenschap dammen (Challenge mondial) zal beginnen. Zaterdag 13 Februari om 16 uur zal in de Aula van het Gemeentelijk Gymnasium te Leiden de officiële opening plaats hebben. Dat dit tornooi hier te lande wordt gehouden, is feitelijk een verrassing. Immers de Franse Dambond had bij de sluiting van het wereldkampioenschap 1952 toege zegd, dat in 1953 de Challenge in Nice zou worden georganiseerd. Deze poging mislukte echter. Het financieel gedeelte was het struikelblok. De districten in de Zuidhollandse Dambond sloegen de handen in elkaar om dit tornooi alsnog mogelijk te maken. Een fonds werd ge vormd. De uitnodigingen naar de nationale kampioenen werden ver zonden. Hierbij zou het echter niet kunnen blijven, omdat er door sommigen hunner voorwaarden werden gesteld, die de organisatie commissie niet kon aanvaarden. Dit had tot gevolg, dat wijziging in de oorspronkelijke deelnemerslijst moest worden gebracht, omdat men er op stond elk land toch vertegenwoordigd te zien. Zo zal de bezetting mogelijk iets aan kracht ingeboet hebben, maar veel verschil zal dit niet geven. 7WITSERLAND komt met zijn na tionale kampioen Guignard, die zonder twijfel de sterkste speler van zijn land is. Dat is wel bewezen door zijn talrijke nationale kampioenschap pen. In 1949 en 1950 nam hij reeds met succes aan tornooien in Nederland deel. Hij zal wel een van de deelne mers zijn, die hoge ogen gooit. De Franse candidaat Abel Verse,is in ons land niet zo bekend. Hij nam slechts eenmaal deel aan een „Damas"- tornooi en toen was zijn succes mid delmatig. Nadien waren zijn prestaties in Frankrijk bsier. In 1952 behaalde hij het nationale kampioenschap vóór Bonnard, Post, King en Pérot, hetgeen toch wel wat zeggen wil. Hij verwierf de titel met 20 van de 26 punten. Het is dus geenszins uitgesloten, dat hij ook hier voor verrassingen zorgt. Het is tekenend voor Frankrijk, dat het nu de oude school (Weiss, Fabre, Dr Molimard, Bizot) heeft afgedaan en Raichenbach en Ghestem het spel hebben vaarwel gezegd, geen topspe- lers meer kan afvaardigen, die een directe bedreiging voor hun voor naamste concurrenten zouden kunnen zijn. Alleen de nestor Bonnard, 67 jaar, maakt daarop misschien nog een uitzondering. Voor Italië is de keus nog niet groot. Het spel op de 100 ruiten is daar nog slechts enkele jaren geleden ingevoerd en vlot gaat het niet. Er zijn feitelijk maar spelers van klasse: n.l. Salet- nik, Fanelli en Botta. De keus werd bepaald op Fanelli, omdat de omstan digheden niet anders waren. Boven dien heeft Fanelli nog voor, dat hij de man is, die de grondslag voor ons spel in Italië legde. Hij was o.m. reeds deelnemer aan het wereldkampioen schap 1952 en aan het internationaal tornooi te IJmuiden. Mogelijk heeft hij sindsdien vorderingen gemaakt en zullen zijn resultaten daarmede in overeenstemming zijn. De Belgische veteraan Damesmaec- ker uit Luik, die de plaatsvervanger is van Oscar Verpoest, is de oudste deel nemer. Hij was in 1942 en 1944 provin ciaal kampioen van Luik en behaalde in het nationaal kampioenschap de tweede plaats. Deze plaats heeft hij herhaaldelijk' bezet. Hij was deelne mer aan het wereldkampioenschap 1948. Hij is een goed speler, die in staat is, elke deelnemer een puntje af te snoepen. Tenslotte komen we aan onze na tionale kampioen W. Huisman. Hij heeft de laatste jaren enige opvallen de resultaten geboekt. In het wereld kampioenschap 1952 bleef hü ongesla gen, de enige uit de hele deelnemers lijst. Hij deelde in de eindstand de vijfde en zesde plaats. Dit ongeslagen record zette hij in het persoonlijk kampioenschap van Nederland van 1953 voort. Hij kwam met Keiler ge lijk aan op de eerste plaats en in de herkamp bleef hij weer ongeslagen en won de titel. Resumerende kan wor den verwacht, dat Huisman met de beste papieren start, terwijl Guignard zijn grootste concurrent zal zijn. Het zijn echter maar voorspellingen. Het is nog altijd zo, dat ieder eens zijn meester vindt. De winnaar zal in een match de wereldkampioen ontmoeten. Waarschijnlijk in November 1954. Dat het tornooi slechts 5 deelnemers verenigt, heeft zijn oorzaak. De bui tenstaander zou gemakkelijk kunnen zeggen, waarom geen 6, want dat kost evenveel tijd. Maar dat is zo maar niet opgelost. Stel, dat men Keiler zou toevoegen, dan werden de kansen voor Nederland onevenredig hoog en te recht zou Frankrijk om maar bij dat land te blijven ook een tweede deelnemer eisen. Het aantalzou dan weer ongelijk zijn geweest. Bij de totstandkoming van dit tor nooi is voorts gebleken, dat derden eveneens pogingen in het werk stel den een wedstrijd als deze te organi seren. Natuurlijk valt dit te prijzen, maar hier had men het bondsbestuur toch wel tijdig een wenk mogen geven. Met vereende krachten zou men er .wellicht in geslaagd zijn het tornooi op bredere basis te organiseren. (Van onze speciale verslaggever) Nu in de tuinbouw- en veilingorganisaties de vraag naar voren is gekomen en in enkele vergaderingen de principiële uitspraak is gevallen voor credietverlening uit een borgstellingsfonds en een waar- borginstituut voor de tuinbouw, was het zeker goed gezien van de Provinciale Bond van Veilingen in Noord-Holland, deze materie in te laten leiden door een deskundig spreker, op een voorlichtingsdag, welke Donderdag gehouden werd in het Gulden Vlies te Alkmaar. Het was de heer ir Van der Helm, Rijkstuinbouwconsulent in het rayon Noord-Holland Zuid, die de plaats innam van de heer A. J. Hartman, referendaris bij de directie van de tuinbouw, die bovengenoemde zaak eerst zou inleiden. Voorts was aanwezig mr Van Reenen, van het Centraal Bureau van Veilingen, die sprak over het onderwerp „Werk geversvereniging en de taak van de veilingen in de P.B.O." De verga, dering stond onder leiding van de voorzitter der Provinciale Veiling organisatie, de heer J. P. Nijssen. Hierna was het ir. Van der Helm, die in kwaliteit van zijn functie reeds te maken heeft gehad met een waar borginstituut in het glasdistrict Roe— lofarendsveen en omgeving. Spreker herinnerde er aan, dat de credietverlening van het borgstellings fonds ontstaan is als gevolg van de hulp aan de Europese landen via het bekende Marshallplan. Dit geld is in 1948 gestort op de Amerikaanse tegen waarderekening. In velerlei vorm is er toen hulp verleend, zoals o.a. bij het t. b. c. vrijmaken van de rundveesta pel. Vijfentwintig millioen gulden is er toen beschikbaar gesteld voor de op richting van een borgstellingsfonds voor de land- en tuinbouw. Het geld wordt verstrekt door de Coöp. Boeren leenbanken, met garantie van het borg stellingsfonds tot 50 pet. Voor de an dere 50 pet. is de tuinder, die geld leent, aansprakelijk. Spreker merkte op, dat van de genoemde 25 millioen, 20 millioen voor de land- en 5 mil lioen voor de tuinbuuw beschikbaar is. Alleen bona fide-tuinders komen voor crediet in aanmerking, dat men geeft voor uitbreiding en verbetering der bedrijven, zoals verbetering van kool- schuren, koolhuizen, bewaarplaatsen etc. Na aanvrage volgt een onderzoek vanwege de Rijkstuinbouwconsulent, met welke gegevens strikte geheim houding wordt toegepast. Een advies commissie, bestaande uit leden van de Stichting van de Landbouw, beslist mede over de aanvrage, alsmede het bestuur van het borgstellingsfonds. Het borgstellingsfonds, dat al twee jaar werkt, heeft van de duizend aan vragen er vijfhonderd toegewezen, drie honderd vijftig werden afgewezen, ter wijl nog honderd vijftig verzoeken in behandeling zijn. Een bedrag van f 4.600.000 is reeds beschikbaar gesteld voor de tuinbouw, plus f 300.000 voor de Veenstreek. De 5 millioen is dus al opgenomen. Daar de landbouw slechts één millioen aangevraagd heeft, kan. zei ir v. d. Helm, de tuinbouw rustig doorgaan 'met zijn aanvragen uit het fonds. Alleen aan de tuinbouw in het Zuid hollands glasdistrict werd reeds f 2.300.000 crediet verleend voor uit breiding der glascultures. Hoewel de staandglascultuur, in dit geval tomaten, met ruim 300 h.a. in Zuid-Holland is toegenomen, bedroeg dit slechts 2.7 pet. van het areaal, waarbij het borgstellingsfonds crediet verleende. Ondanks de uitbreiding van de tomatenteelt, nam de export toe en bleven de prijzen gelijk, zei spreker. Aan 67 .pet. der bedrijven wérd fi nancieel bijstand gegeven aan tuinders, die een omzet hadden beneden de f 20.000 per jaar. De mening, dat alleen kapitaalkrachtige bedrijven geld opne men, is hierdoor gelogenstraft. Wat de 50 pet. garantie door de tuin bouw betreft, daar is zei spreker, van tuinderszijde bezwaar gemaakt. Men vreest daarom van deze hulp verstoken te blijven. Om déze moei lijkheid op te lossen, is 'de provincie Noord-Holland voornemens een pro vinciaal waarborginstituut te stichten, teneinde met deze 50 pet. te participe ren. Daarom wordt er aan de tuin bouw de volle 100 pet. crediet gegeven. Deze laatstgenoemde 50 pet. wil men als volgt garanderen: provincie 15 pet., gemeente 15 pet., de veilingen 10 pet. en de boerenleenbanken 10 pet. Voor de andere 50 pet. is het borgstellingsfonds voor de landbouw dus garant. Als de boerenleenbanken bereid zijn het cre diet te geven, dat voor 90 pet. gedekt is nemen zij zelf 10 pet. voor eigen risi co, aldus spreker. Het crediet wordt via een rechtsper soonlijkheid vormende stichting gege ven. De plaatselijke commissies zullen daarbij een grote rol vervullen. Bene den de f 20.000 beslist het dagelijks bestuur voor toewijzing van het geld, daarboven beslist het gehele bestuur van het waarborginstituut. In dit in stituut zijn naast de provinciale over heid, de diverse tuinbouworganisaties, vertegenwoordigd; of er belangstelling voor zal bestaan, moet worden afge wacht. Spreker dacht dat 2 millioen voor Noord-Holland wel voldoende zal zijn. Dit als antwoord op een vraag, uit de vergadering gesteld. Hier ligt, aldus besloot ir v. d. Helm zijn interessant betoog, ook voor de brood vechter-tuinder een kans om zijn bedrijf vooruit te brengen. Daartoe deed spreker een beroep tot aller me dewerking. Er werden daarna nog vele vragen gesteld, o.a. over de te betalen rente, die een half procent meer zal bedra gen dan de gebruikelijke boerenleen bankrente. Men heeft rekening gehou den met normale afschrijvingen in de bedrijven, zei de spreker. Op voorstel van de voorzitter werd onder instemming der vergadering be sloten, een telegram te sturen aan de heer Kemmers van het Centraal Bu reau van Veilingen, die geslaagd is als drs in de economie. Bij de verdere discussies werd door verscheidene afgevaardigden de wens uitgesproken, dat het te heffen rente percentage niet hoger zal zijn, dan de gebruikelijke boerenleenbanken, te meer daar dit plaatselijk niet overal gelijk is. De positie van de landbouw tegen over de tuinbouw kwam eveneens aan de orde, daar aan eerstgenoemde groep in de loop der na-oorlogse jaren be langrijke subsidies verleend zijn. Ir v. d. Helm antwoordde hierop dat hierdoor 12 pet. op de deviezen werd uitgespaard. Momenteedl maakt de ze subsidie bij de regering een punt van bespreking uit. Wat de vraag over de half procent rente meer aangaat, wordt deze zaak nader onder de loupe genomen. Voorts zag ir v. d. Helm in deze credietverlening een blijvende investe ring en geen hulp in noodgevallen. Van de 352 aanvragen In de Veen- streek bv., zijn er 154 goedgekeurd, of 44 pet. van de f 3.188.000 aangevraagd. Crediet is er aldaar bijna één millioen toegezegd. Men is er daar zeer meo ingenomen. Wat de hulp met crediet verlening in Noord-Holland betreft komt naar wij vernamen, de tuin bouwstreek Langedjjk, Aalsmeer en het Gooi hiervoor in aanmerking. In de middagvergadering hield ver volgens de heer mr R. M. van Reenen een leerzaam referaat over de ophan den zijnde P. B. O., en de taak, die de veilingen in dit bestek hebben. Vooraf behandelde spreker het the ma van de werkgeversvereniging van de tuinbouwveilingen, welke vooral na de oorlog een heel ander karakter kreeg, zoals met het buitengewoon be sluit voor arbeidsaangelegenheden. Alle veilingen waren hier collectief bij betrokken en haar werd via de Stichting van de Arbeid, loon en ar beidsvoorwaarden voorgeschreven. Het Centraal Bureau, zijnde de re- presentieve organisatie, was hierbij ten nauwste betrokken. Er traden enkele moeilijkheden naar voren, waardoor men zelfs op een .bepaald moment het contact met het college van Rijksbe middelaars verbrak. Tenslotte is het contact wêer hersteld. Het gevolg was de oprichting van een commissie voor het veilingperso- neel en de oprichting van een zelf standige werkgeversvereniging, daar het Centraal Bureau zich in de eerste plaats beschouwt als een afzetorgani satie. Het bestuur van de werkgeversor ganisatie bestaat thans uit bestuursle den van de veilingen, aangevuld ,met bestuurders der standsorganisaties, zodat alle schakeringen hierin verte genwoordigd zijn. In overleg met de organisatie van werknemers wordt overleg gepleegd over lonen en ar beidsvoorwaarden, waarbij men in on derling overleg komt tot een collec tieve arbeidsovereenkomst. Dit laatste is in een vergevorderd stadium geko men, In het verdere deel van zijn rede stond spreker in het bijzonder stil bij de P- B. O., het nieuw te vormen landbouwschap, waar alle organisa ties op agrarisch gebied .bij betrokken zijn. De veilingen maken deel uit van net te vormen productschap, dat op zijn beurt weer samenwerkt met het be drijfschap. In dit productschap voor groenten en fruit is ook de tuinbouw opgenomen. In de bestuursvertegenwoordiging van het productschap zal dan ook een af gevaardigde van het Centraal Bureau worden opgenomen. Spreker was van oordeel, dat wat de minimumprijzenfondsen betreft. dit uitsluitend een aangelegenheid van de veilingen zelf is, dus dat de handel e.a. deelgenoten van het productschap hier buiten blijven. Gistermiddag tegen drie uur heeft de uit Antwerpen komende en voor Rot terdam bestemde helicopter van de „Sabena", door de dichte mist gedwon gen een noodlanding gemaakt in een polder onder dé gemeente Barendrecht. De landing is volkomen regelmatig ge schied en geen der inzittènderr heeft enig letsel opgelopen. De mist is totnu- toe nog te dik om opstijgen mogelijk te maken. De inzittende passagiers zullen vermoedelijk per auto naar Rot terdam worden vervoërd, een betrek kelijk korte afstand. De Haarlemse rechtbank heeft giste ren de 33-jarige Haarlemmer Th. van V. wegens flessentrekkerij, omkoperij en oplichting veroordeeld tot in totaal twee jaar gevangenisstraf Hij heeft zich m de jaren 1949 tot 1952 aan een reeks misdrijven schuldig gemaakt, waarvan tientallen mensen het slacht offer werden, c. mdat zij voor geld of goederen werden opgelicht. De officier van Justitie eiste in totaal drie jaar ge vangenisstraf togen hem, doch de recht bank achtte het hoofdstuk verduisterin gen niet bewezen en sprak hem voor dit delict vrij, daarmede de stelling van de verdediger, mr J. Hellema, bevestigend.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 7