Onvruchtbare conferentie van Berlijn eindigt Donderdag In de Rijp speelde men nog het ijsbalspel Parijzenaar zoekt wanhopig naar Nederlands meisje Prins Carnaval landde met helicopter in Rotterdam Zijn de postbestellingen te laat tijdens de weekeinden? Maandag 15 Febr. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 15te Jaargang No. 38 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Ook voor Oostenrijk geen oplossing Koning vorst komt weer terug WEERBERICHT In Den Helder Bejaarde vrouw door gas bedwelmd Een Russische officier in Noorwegen gearresteerd Dulles en Molotov over Ike's atoomplan Zotste feest van het jaar begint weer Pielhazenuit Venray al in stemming Eerste Kamer over PTT-begroting Minder goede resultaten van radiodistributie Dr Posthumus Mei]es weer voor de radio Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 TARIEVEN: Advertenties 16 et p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.— elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen 0.52 ALKMAARSCHE COURANT £)E DRIE Westelijke ministers en de Oostenrijkse vertegenwoordiger op de Berlijnse conferentie, dr Figl, hebben Zaterdag eensgezind de Russische voorstellen om de ontruiming van Oostenrijk afhankelijk te stellen van de oplossing van het Duitse vraagstuk afgewezen. Bidault, Eden en Dulles zeiden, dat het Westen accoord zou gaan met de vijf artikelen uit het ontwerp-vredesverdrag met Oostenrijk, waarover steeds onenigheid had bestaan, doch Molotov hield er aan vast, dat men cérst de nieuwe Russische voorstellen lot neutralisatie van Oostenrijk en voor opschorting van de terugtrekking der bezettingstroepen totdat het Duitse vredesverdrag zou zijn getekend, in behandeling zou nemen. De ministers konden het na lange discussie Zaterdagavond niet eens worden over de te volgen procedure bij de verdere behandeling van dit vraagstuk. Gisteren werd onieuw drie en een half uur aan de kwestie-Oostenrijk besteed. Doch op deze twintigste bijeenkomst der ministers werden over deze dringende zaak weer geen vorderingen ge. maakt. Een Britse woordvoerder schreef dit toe aan de weigering van Molotov om ook maar een enkele wijziging te brengen in zijn voor stellen van Vrijdag, die een uitbreiding beoogden van het ontwerp- vredesverdrag met Oostenrijk. Besloten werd de conferentie te Berlijn Donderdag te besluiten en de Westerse ministers deden alsnog het voorstel om op die dag het vredes verdrag met Oostenrijk te ondertekenen, teneinde daarmede de confe rentie een eerbiedwaardige plaats in de historie te geven. Molotov ver klaarde zich daartoe bereid, doch alleen als zijn nieuwe voorstellen in bet verdrag zouden worden opgenomen. Met die onaanvaardbare eis was het Oostenrijkse debat voor het ogenblik vastgelopen. VOCH de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, dr Figl, noch de drie Westelijke ministers namen Za terdag een blad voor de mond bij het uiten van hun teleurstelling over de nieuwe onoverkomelijk lijkende bezwa ren der Sovjet-Unie tegen het Oosten rijkse verdrag. Figl wees het plan van Molotov om de bezetting in feite te laten voortduren, ook wanneer het ver drag zou zijn afgesloten, met diepe ont goocheling van de hand. Dulles noemde Molotovs voorstellen „vergiftigd". Deze voorstellen zouden z.i. Oostenrijk terug plaatsen naar de donkerste jaren van het nazi-regiem. Door er mee in te stemmen zullen de Westelijke landen zich moreel en politiek bankroet ver klaren. Eden noemde de Russische voorstellen geheel en al onaanvaard baar. Bidault was niet minder beslist in zijn antwoord. Gisteren gaf Molotov toe, dat zijn voorwaarden Oostenrijk geen kans ga ven op een volledige onafhankelijkheid. Hij zei dat zelf te betreuren en hij vroeg vooral van de bevolking van dit land begrip voor deze Russische hou ding. Dr Figl gaf echter te verstaan, dat dit begrip bij zijn volk ten enemale ontbreekt. Hij zei voorts geen bevoegd- (Van onze weei'kundige medewerker) ZATERDAG en gisteren was het het in het gehele land dooi. Er viel zo nu en dan een weinig regen, maar het weer bleef rus tig en ook de wind bleef in het Zuidoosten. In de vochtige lucht ontstond gisteren op uitgebreide schaal mist, die vandaag weer kan optrekken. De koude lucht, die tot over Zuid-Zweden en tot over het midden van de Noord zee was verdreven, is al weer op de terugtocht. Dit vindt zijn oor zaak in het stijgen van de lucht druk boven Scandinavië en de Noordzee. Met Oostelijke winden kan deze koudere lucht de tem peratuur weer tot beneden het vriespunt doen dalen. Een be langrijke nieuwe koudeinval zal dit voorlopig niet betekenen, maar wel kan het vooral 's nachts weer enkele graden gaan vrie zen en ook overdag zal de tem peratuur maar weinig boven het vriespunt komen. Vooral in Scandinavië is het nog zeer koud en wordt 's nachts op de meeste plaatsen meer dan 20 graden vorst gemeten. Het einde van de vorst is hiermee weer uitgesteld. Verwachting tot morgenavond: IETS KOUDER Zwaar bewolkt en nevelig met hier en daar wat motregen. Ma tige. vannacht tijdelijk zwakke Oostelijke tot Noordoostelijke wind. Lichte vorst tot tempera tuur om het vriespunt. (Eigen bericht) Toen de heer E. G. Smits Zater dagmorgen in de Koningstraat te De - Helder de sigarenwinkel van de wed. Labout betrad, nam hij een sterke gaslucht waar. Even later trof hij de zes en zestig-jarige eigenaresse van de winkel in bewusteloze toe stand achter de toonbank aan. Op hetzelfde moment rook aan de achter zijde van dewoning de melkboer de doordringende gaslucht. Onmiddellijk werden maatregelen genomen en spoedig arriveerde de ambulance van de GGD. Dr P. H. Evkman achtte overbrenging naar het gemeente-ziekenhuis „Parkzicht" nood zakelijk Daar kwam mevrouw L. bij kennis. Er bestaat geen gevaar voor haar leven. Dit geval van gasbedwelming was te wijten aan een slecht stukje (as- slang van tien centimeter, dat het gas uit de leiding naar een drie-pits gascomfoor bracht. Het gastoest.el was afgezet, doch de toevoerkraan was geopend Het. stukje slang was de dag tevoren nog gerepareerd, doch daarbii was van oud materiaal 0e- bruik gemaakt.. Volgens het Noorse blad „Soefvaran- gex Avis" is in het district Jarfjord, ten Oosten van Kirkenes, een Russische of ficier in burger, die de Noors-Russische grens had overschreden, door de Noor se politie in hechtenis genomen. Onder de Europese 'anden. die stra tegische goederen naai Amerika uitvoe ren, nam Nederland in Januari de tweede plaats in. heid van zijn regering te hebben zich over de nieuwe eisen uit te spreken. Molotov gaf hem daarna de suggestie zich nader met Wenen te verstaan. Fos ter Dulles merkte nog op. dat ingevolge de Russische voorstellen Oostenrijk wel heel duur voor een onafhankelijkheid zou moeten betalen, die het in werke lijkheid niet zou krijgen. Dit is bedrog en daaraan doen de Verenigde Staten niet mee. Ook Zondag ondersteunden Eden en Bidault het standpunt van Dul les, maar ook zij waren niet in staat Molotov tot andere gedachten te bren gen. yANDAAG zal de conferentie weer naar de Sovjet-ambassade in Oost- Berlijn verhuizen. De geheime bespre kingen zullen daar gaan over een voor stel der Westelijke delegaties om 15 April a.s. te Genève een conferentie over Korea bijeen te roepen. Daaraan zouden behalve „de Grote Vier" ook rood-China en de andere landen, die deel hadden aan de oorlogvoering in Korea moeten deelnemen. De Weste lijken hebben laten doorschemeren, dat naar hun mening zulk een conferentie later ook tot het thema Indo-China zou kunnen worden uitgebreid. Molotov is bij de vorige geheime be sprekingen op het standDunt blijven staan, dat communistisch China als één van de Grote Vijf zélf deze conferentie mee zou dienen bijeen te roepen. Hij wenst daarom eerst een bijeenkomst der „Grote Vijf", teneinde over de de tails van de conferentie te spreken. Daartegen heeft Dulles zich echter met bijzondere nadruk uitgesproken, omdat naar zijn opvatting daarmede een erkenning van bijzondere rechten der regering van Peking gepaard zou gaan. De kansen op overeenstemming worden evenwel nog niet geheel en al verloren geacht. Dit laatste is wel het geval met de Russische plannen voor een veiligheids pact. die in feite als een aanval Op de E.V.G. worden opgevat, daarover wordt vandaag in de Sovjet-ambassade het debat hervat, doch Dulles heeft Zondag al bii voorbaat laten verstaan, dat hij niet bereid is iets van de E.V.G, te la-' ten vallen. De ministers Dulles en Molotov heb ben Zaterdag: hun tweede en tevens voorlopig: laatste gesprek gehad over president Eisenhowers voorstel voor een wereldbank voor atoomenergie. Er zijn, naar uit gezaghebbende broft wordt vernomen, vorderingen gemaakt. Dulles zal de besprekingen na zijn terugkeer uit Berliin in Washington waarschijnlijk met de Russische am bassadeur, Zaroebin, voortzetten. CINDS geruime tijd zoek een Parijse luisteraars, langs welke weg men het 7,7,-. nT**,-Jrt/v7«v> éïo cnnni' 7ni mnpton "7 noli" on Aon H o kleermaker naar een Nederlands meisje, Leilie Eriksen geheten, voor wie hij een meer dan gewone belang stelling koestert Op een bepaalde dag is het lieve kind. echter verdwenen, zonder achterlating van adres. De Fransman trok zich de affaire zo aan, dat hij een vriend, die chansons schrijft een liedje liet maken, getiteld „Re- mens" oftewel „Keer terug". Tot nu toe heeft Leilie echter nog niets van zich laten horen. De wereldpers heeft zich intussen met de zaak bemoeid, terwijl ook in ons land meer en meer belangstelling voor het geval is ge wekt. Dinsdag liet Jan Brusse, de bekende spoor zou moeten zoeken. Aan de reacties van een Amsterdamse tele paath heeft de AVRO in zijn radio journaal Zondagavond bijzondere aan dacht besteed. De telepaath vertelde voor de microfoon, dat het meisje 23 jaar moet zijn, en op 3 Februari jarig is. Zij is geboren in Rotterdam en later naar Scandinavië vertrokken. Haar vader zou staalfabrikant in Stockholm zijn. Het meisje, dat verleden jaar op eigen gelegenheid naar Parijs was ge weest, en daar Julien, haar verloofde had ontmoet, zou niet meer in de ge legenheid zijn naar de Franse hoofd stad terug te keren, omdat haar ouders haar de medewerking niet zouden wil- radiocorrespondent. uit Parijs het reeds len verlenen de papieren voor een hu- populaire Üedje horen en hij voegde er aan toe, dat zij, dit wat naders over Leilie konden vertellen, zich ook tot de AVRO kunnen wenden. De AVRO kreeg hierop verscheidene reacties, meest raadgevingen van vriendelijke welijk te verkrijgen. De telepaath zag het meisje in een groot hoekhuis op een plein in Stockholm, tegenover een grote kerk en zeide voorts, dat Leilie een roepnaam was, maar dat het meisje in werkelijkheid „Inger" heet. NIET alleen in het Zuiden, maar overal elders in ons land worden weer druk voorbereidingen getroffen om de komende carnavalsdagen tot een ongekend festijn te maken. En wie de bijna spreekwoordelijke gemoedelijkheid van Limburgers en Brabanders kent, iveet, dat zij de kunst verstaan om een aantal dagen alle zorgen te vergeten en zich zodanig in allerlei geneugten te verliezen, dat het lijkt, alsof de dagen van Breughel zijn weergekeerd. In allerlei plaatsen hebben de respec tievelijke prinsen hun zotskappen weer op het vrolijke hoofd'gedrukt om den volke duidelijk te maken, dat het tijd ivordt zich op het komend feestgedruis te prepareren. Een overbodige bezigheid lijkt ons, want wie bereid zich niet in stilte voor op de zotste dagen van het' jaar? de verkopers van griezelige maskers en bruiloftsartikelen krij gen het weer druk, tvanl hoe vreemder men is uitgedost, hoe mooier. pRINS Carnaval, die volgende week Zaterdag temidden van de leden van de vereniging „Limburgia" te Rotter dam het carnavalsfeest zal vieren, heeft gistermiddag op moderne wijze zijn in tocht in de Maasstad gemaakt. Hij ar riveerde nl. ner helicoptère. Prins Vic- torianus 1 werd begroet door de opper van de raad van elf, of zoals hij liet zelf uitdrukte „de gekkenraad". Van prinses Victorientje kreeg hij enige hartelijke zoenen te incasseren. En na tuurlijk was er een muziekcorps ter verwelkoming aanwezig, om het scho ne lied „Waar in bosgroen tot klin ken te brengen. Na een tocht door de stad in de calèche vervoegde het ge zeischap zich bij het clublokaal van Limburgia, waar de prins recipieerde. JN Venray is het ook al met de rust gedaan. Daar werd dezer dagen een zekere Joop I als dwaas no. 1 van het „Pielhazenriek" uitgeroepen. Met een groot gecostumeerd bal begon Zaterdag de eigenlijke jool en werd door alle Met een helicopter van de Sabena arriveerde Zondag in Rotterdam Prins Carnaval, zotste aller zotten. Herri werd een groots welkom be reid. Terwijl het muziekcorps het stoere Limburgse volkslied vertolk te, traden de voorzitter van de raad van elf en prinses Victorientje naar voren, om de prins de hand te drukken. Het begin van een groots festijn. Pielhazen de carnaval ingeluid. Zon dag 28 Februari geeft burgemeester Jansen voor 3 volle dagen zijn gezag over aan Prins Joop 1. Voor de grote optocht hebben reeds 25 gezelschappen ingeschreven. Nijmegen doet voor de andere plaat sen niet onder. Prins Bacchus I werd Zaterdagavond officieel te Nijmegen ontvangen door de chevaliers de la bière in de 15e eeuwse bierkelder van de Laeckenhal op de Grote Markt. De prins gaf de wens te kennen het feest hier te willen vieren op traditionele Nijmeegse wijze. Wie de alledaagse beslommeringen nu eens heerlijk wil ontvluchten weet dus, waar hij de komende weken te recht kan. (Van een onzer verslaggevers) jf^ATERDAG rolden in De Rijp de rubber ballen over dat wat de dooi van het ijs had overge laten. De laatste kans om het geliefde ijsbalspel te beoefenen lieten de Rijpers zich niet ont gaan. Kracht, berekening en tref zekerheid bepalen de uitkomst bij dit spel. Er zijn ware kam pioenen onder de Rijper balwer pers. Natuurlijk, zij speelden het spel reeds als jongens, om het Jodenkerkhof, of een ander door rechte sloten omringd eiland. Met z'n tweeën of vieren. Met de minst mogelijke worpen probeert men het traject om het eiland af te leggen, waar aan het einde de trefpaal de uiteindelijke besissing moet brengen. Machtige werpers waren er vroeger onder de Rijpers, zowel onder de notabelen als de ge wone arbeiders. Broederlijk stre den de pastoor en een kalkbran der naast elkander tegen de bur gemeester en een visserman. Iedere strijdformatie had een be langstellend. adviserend en criti- serend gevolg van balgooi- enthousiasten. Op kousenvoeten is de meest zekere stand om ver en zuiver te werpen; niet te hoog, dat brak de gang. Om de hoeken om te ko men vereist een bepaalde strate gie, die langzamerhand door oefe ning wordt verkregen. Wanneer het schaatsenrijden al lang niet meer mogelijk is, gaat het balgooien nog rustig door. Vijf centimeter water op het ijs is geenszins een beletsel voor de Rijpers. Zolang de Eilandspolder niet verkaveld is, zolang zullen Rijpers de grote rubber ballen om de eilanden jagen. BLIJKENS het voorlopige verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van de begroting van de P.T.T. zijn verscheidene leden de mening toegedaan, dat de postbestellingen tijdens de weekeinden te veel vertraging onder, vinden. In elk geval moet er naar gestreefd worden, dat de op Zater dagmiddag ter post bezorgde stukken op Maandag in de eerste bestel ling worden opgenomen. Deze eis werd van andere zijde ondersteund, waarbij er de aandacht op werd gevestigd, dat bet nog altijd voor- komt, dat Vrijdags geposte brieven niet in de eerste bestelling van Maandag zijn opgenomen. Dezelfde leden klaagden er over, dat op gewone weekdagen de eerste bestelling te laat komt. yERDER werd door enige leder, ge vraagd, waarom de PTT zo weinig de aandacht vestigt op de mogelijkheid om door middel van briefkaarten post- waarden tot bedragen van boven f 10 aan huis bezorgd te krijgen. De drukte aan de loketten zou aldus kunnen wor den beperkt. Enkele leden merkten op. dat de verhoging van de post- en tele foontarieven weer een belangrijke ver zwaring betekent van de lasten voor een groot deel der bevolking. Dit geldt niet alleen voor hen. die direct van de diensten van de PTT gebi'uik maken maar ook indirect voor vele anderen, omdat tal van ondernemers deze ver hogingen in hun prijzen zullen doorbe rekenen. QNDANKS de sterk verliesgevende resultaten gaat men door met nieuw gebouwde woningen van radiodistri- butipgpleidingpn te voorzien. Zo word» bij de grote uitbreiding in Amsterdam West hrt gehele complex woningen daar. ongeacht, of er abonné's zi.in. van de geleidingen voorzien Ook in andere plaatsen geschiedt zulks Het vorig inn- hebhen d„ leden er bii de hebon-Xolte" van de PTT-begroting reeds on eewr zen, welk een bijzonder slecht figuur 1 de staatsradiodistributie in het buiten land heeft geslagen. Deze leden konden er zich niet mee verenigen, dat voox-t- gegaan wordt met jaarlijks vele mil- lioenen in dit vei'liesgevende bedrijf te investeren. Enige andere leden vonden de resultaten van de radiodistributie onbevredigend. Een bekende stem, die het in de Nederlandse radio tot een aparte po pulariteit heeft gebracht en aan het begin van het jaar uit de aether >er- dween, keert terug. Het ts de stem van dr P Th. Posthumus Meijes, die jarenlang in zijn Zondagmiddag-radio praatjes de droge stof van het spoor boekje tot leven wist te brengen in zijn causerieën onder de titel De spoorwegen spreken" Nu de heer Posthumus Meijes op I Januari 1. met pensioen ging en zijn radio- causerieen vervielen, is hij aangezocht onJ voor AVRO-microfoon op het zelfde Zondagmiddaguur een serie korte praatjes te houden over een an der onderwerp, namelijk de BB, de dienst Bescherming Bevolking. De eerste causerie zal worden uitgezon den op 28 Februari.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1