Vervolg stadsnieuws De Westfriese Flora 1954 werd vandaag geopend Eén dieselrijtuig alleen tijdens zomermaanden Pachter Muziektuin richt zich tot de gemeenteraad OKA 2 nam met 612 hout leiding in klasse B de Ir F. W. Honig, directeur van de Tuinbouw, sprak een belangrijke rede uit LAATSTE NIEUWS Het duistere avontuur Grote attractie zal verloren gaan Damkampioenschap van district Zaanstreek Koedijk Ouderavond L.S. Schoolmelk voor de leerlingen? Verkeers-competitie van de KNMV Kampioenschap Alkmaarse Kegelbond Eerste vijftal van WIK stelde teleur DAMCLUB DDD BURGERLIJKE STAND Akersloot Om eigen huis Plan-Akersloot ook in Schagen BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLKING Tweede tramplan Bergen-Bergeu aan Zee Bezwaren tegen plan Otto Feest in de kleibolhoofdstad! Bovenkarspel begreep zijn taak Beklemmende Bretonse legende voor filmliga Prestatie en contraprestatie verlengd Be Rijp Kind in wak verdronken De f 25.000 op 2290 WOENSDAG 17 FEBRUARI 1954 In een uitvoerig- adres heeft de heer H. van Dijk, pachter van de Muziektuin, zich tot de leden van de raad gewend met het verzoek een spoedige beslissing te nemen inzake de verdere exploitatie van het café-restaurant. De heer Van Dijk herinnert eraan, dat hij reeds op 1 Mei 1953 om een uitspraak heeft ver zocht, opdat hij zou weten waar hij aan toe was. Dit verzoek heeft hij in October van verleden jaar herhaald zonder echter enig officieel bericht te ontvangen. Al de bezittingen, die wij in de loop der jaren met moeizame en harde ar beid hebben kunnen verwerven, zijn in dit bedrijf gestoken, aldus de heer Van Dijk. Een bedrijf, waarin wij door zijn unieke ligging vertrouwen hadden. Dat dit vertrouwen is geschokt is niet onze schuld, noch die van de zaak als zodanig. De oorzaak is de gemeente Alkmaar. Waarom bleef het steeds bij besprekingen, vage beloften en een povere eerste poging? Waarom gooi de men niet radicaal de zaak open naar de Kennemerstraatweg met zijn drukke verkeer, waardoor de toeris ten nog meer zouden kunnen profite ren van deze prachtige tuin, die thans helaas achter het dichte geboomte verscholen gaat? Waarom was men hier niet doortastend? Ware dit ge beurd, dan zou men stellig niet hebben gezeten met de problemen van het „zorgenkind" der gemeente. Iedere maal toch blijkt hoe de bezoekers, wanneer zij de weg eenmaal hebben gevonden, de zaak waarderen en het op prijs stellen een rustig, lommerrijk zitje te hebben zo dicht bij de stad en door de gehele entourage toch ook weer zover daarvan verwijderd. Weel U. aldus de heer Van Dijk in zijn adres, dat 's zomers talrijke mensen alleen bij ons komen om eens even rust te hebben, om weg te zijn van alles wat in het huidige leven de mens op- en voortjaagt? Maar telkens ook weer blijkt dat de zaak zo onbekend is omdat haat- ligplaats de passanten niet opvalt. Toen wij, zo vervolgde het adres, In 1952 in de gelegenheid waren een be drijf over te nemen, dat geheel ons eigendom zou worden, verhinderde de gemeente de verkoop van de inventa ris en de goodwill, die wij indertijd zelf hebben moeten betalen, door de mede werking te weigeren aan de over schrijving van de pacht. En nu wordt eenvoudig weg gesteld: de gemeente Alkmaar overweegt de pacht na l Oc tober 1954 niet te verlengen en de Muziektuin een andere bestemming te geven. Wanneer deze beslissing zou vallen zou Alkmaar van een attractie worden beroofd. Waar elders kan men een groot Het tornooi om het persoonlijk dam kampioenschap Hoofdklasse van het district „Zaanstreek", is dit jaar ver deeld over de rayons Zaanstreek, Edam en Alkmaar. De twee hoogst aankomen de van ieder rayon komen in de finale. De beslissing in het rayon Alkmaar Is thans gevallen. Hieraan werd deel genomen door M. Oud (Alkmaar), M. J. Langras Jr (Alkmaar), B. Beentjes (Castricum), A. de Zeeuw (Castricum) en C. v. d. Himst (Castricum). De eindstand werd: 7 5 4 3 1 ge- 1. M. Oud 4 2. M. J. Langras Jr 4 3. B. Beentjes 4 4. A. de, Zeeuw 4 5. C. v. d. Himst 4 De kolommetjes betekenen resp speeld, gewonnen,' remise, verloren en aantal punten. M. Oud en M. J. Langras Jr zijn dus In de finale geplaatst. BENZINEMOTOR GESTOLEN Tussen 14 en 16 Februari is aan de waterwerken bij de Jan van Scorel- brug een luchtgekoelde benzinemotor van een pompinstallatie gestolen. Het merk van de motor is „Bernard Moteurs, type W 10, no. 583325." Op de ouderavond van de openbare lagere school heeft de directrice van de Landbouwhuishoudschool te Alk maar, mej. G. Laan, een inleiding ge houden over de opleiding, die op dit instituut aan de meisjes wordt gege ven. Zij gaf een duidelijke uiteenzet ting van het leerprogram en wees er speciaal op, dat in verband met de vele emigratiegevallen in de agrarische sec tor aan de leerlingen ook de Engelse taal wordt onderwezen. Van eminent belang is het, dat de meisjes op de school leren hoe zij hun huishoudgeld economisch moeten besteden. Uit de in aansluiting op deze causerie gevolg de besprekingen bleek, dat er onder de ouders veel belangstelling bestaat voor de verstrekking van melk op school. Het merendeel van de aanwezigen was van oordeel, dat hiermede een proef moet worden genomen en het hoofd der school, de heer Rijndcrs, zegde toe dit punt met de schoolarts te zullen opnemen. Op verzoek van mevrouw Butter zal de heer Rijnders een aan vrage indienen ter verkrijging van een telefoon op school. Medegedeeld werd dat de Floralia dit jaar weer voor ouderen zal worden opengesteld. Na dat een tweetal filmpjes was vertoond werd deze zeer geslaagde ouderavond gesloten. In de oudercommissie waren tijdens de huishoudelijke vergadering herko zen mevrouw Bakker en de heer J. Raat. In de plaats van de aftredende secretaris, de heer N. van Loenen, die zich niet herkiesbaar stelde, werd ge kozen de heer Jn. Vries Czn. Een uur vóór de aanvang van de bijeenkomst bestond er gelegenheid het werk van de leerlingen te bezichtigen en per soonlijk contact op te nemen met het onderwijzend personeel. gezelschap, dat met een touringcar onverwachts voor de deur staat, zo vlug laven als juist in de Muziek tuin? aldus de adressant en hij voegt hieraan toe: Wat moet er met de ex ploitant gebeuren, die al zijn bezittin gen in de Muziektuin heeft gestoken voor de aankoop van inventaris en goodwill, waaraan de gemeente Alk maar eens haar goedkeuring hechtte? Een eventueel besluit van de raad tot opheffing van de Muziektuin zal de energie en de hoop doven van twee mensen, die zonder enige waarschu wing te hebben ontvangen zich stort ten in het avontuur dat „Pachten van de Stedelijke Muziektuin te Alkmaar" heet, aldus besluit de heer Van Dijk. Evenals voorgaande jaren organi seert "de KNMV ook nu weer een Verkeerscompetitie voor motorclubs. Woensdagavond zal op 77 verschillen de plaatsen in Nederland de eerste ronde worden gehouden. Aan twee duizend motorenenthousiasten zullen tachtig de zelfde vragen worden voor gelegd. Aan de hand van de resulta ten worden de provinciale kampioen en bekend gemaakt. De elf beste clubs zullen in de tweede ronde nog maals uitkomen, waarna de beste drie uit deze ronde in de finale komen. De finale, welke vermoedelijk in de loop van Mei wordt gehouden, bestaat uit een theoretisch gedeelte, een machine keuring, een rijproef op de weg, als mede een rijvaardigheidstest. De landskampioen ontvangt de door de KNMV uitgeloofde kampioensbeker en bovendien een fraaie wisselprijs welke thans in handen is van de Mo torclub Alkmaar, kampioen 1953. Alle examens, ook die van de eerste ronde, staan onder toezicht van Rijks- of ge meentepolitie, bij welke instabties een groot enthousiasme bestaat voor de wijze van verkeersoi.derricht door de KNMV. De volgende Noordhollandse Mo torclubs nemen aan de eerste rohde deel: M.C. Aalsmeer, Alkmaar, KLM (Amstelveen), Amsterdam, Andijk, Anna Paulowna, Castricum, De West fries (Enkhuizen De Uitlaat ('s Gra- veland Haarlem Hilversum, Hoorn, Niedorper Motorclub (Nieuwe Nie- dorp), Zaanstreek-Noord (Wormer- veer), Zandvoort. Er blijft een groeiende belangstelling bestaan voor de kegelwedstrijden om het kampioenschap van de Alkmaarse Kegel bond. Zondagavond hebben wij de titanen strijd meegemaakt in de Superklasse, thans is aller aandacht gevestigd op de Korps- wedstrijd van de Dames A en Heren B, C en D. OKA II heeft kans gezien met 612 hout in Afdeling B de bovenste plaats in te nemen, terwijl in Afdeling C Scherp schutters II aan de kop staat met 514 hout. De dames van WIK I hebben een slechte beurt gemaakt. Het eerste vijftal wierp 433 en het tweede vijftal 490 hout(!) Op de Vrije Baan Heren A staat S. Schaaf met 2 x 45 en in Afdeling B de heer M. Witte eveneens met 2 x 45 aan dc kop. Hieronder volgt de stand tot en met Dinsdagavond Korps Heren A: ZEKZ? I 1822; Top I 1812; OKA 1789; De Burg 1.1701; Koe koek I 1669; Op de Lat I (Purmerend) 1636. 1 Heren B: OKA II 612; Houthalers 568; De Unie I 555; Scherpschutters I 540; Op de Lat II (Purmerend) 516; De Ciub I 500. Heren C: Scherpschutters II 514; TOG II 512; De Waag II 470; De Waag I 455; TOG II 455; De Unie II 446. Korps Dames A: WIK I 433. Dames B: WIK II 490 Vrije Baan Heren A; Schaaf 45 2x-44- 43; W. v. d. Bosch 45-43; mr Schuurman 43 2x; A. Winder 43. Heren B: M. Witte 45 2*-44; C. Vlaar 44-43 2x; Olie 43-42 2x; Haasbroek 43f 41; G. Bosch 41. Heren C: v. Scheppinge 42-41; Klauwers 41-40; Bilars 39-37; Martin 39-46; Dijk man 36; Büster 35. Heren D: B. v. Uitert 44-40; Buur ^•2-37; v. Straaten 42; De Boer 4l 2x; Piersma 36; Zoon 35. Vrije Baan Dames A: mevr. v. Uitert 45. Dames B: mevr. Schuurman 40; mevr. Witte 39; mevr. Lust 31; mevr. Prin» 26. Op de clubavond van D.D.D. werd deze week de onderlinge wintercompe titie op vlotte wijze voortgezet. Er werden tien partijen gespeeld, waarvan er slechts één in remise eindigde. Dc gedetailleerde uitslagen waren: D. Stam—J. Mekken 0-2, N. Oud—J. .Torna 2-0, M. HemelsK. Tuinman 0-2, M. Oud—P. de Wijn 2-0, J. Bleeker D. Bruggeman 2-0, T. Kom—D. Klink hamer -2-0, N. Visser—D. Körn 0-2, M.) J. Langras JrH. de Jong 0-2. P. de WijnN. Visser 2-0, D. KornN. Vis ser 1-1. Geboren Dirk, z. van D. Virser en G, Janse. Johannes W. M. en Petrus M., zoons van S. Dingerdis en M. Bleeker. Overleden Jacob Kooij, 79 jaar, weduwnaar van P. Koole. IN HET DORP Akersloot zijn korte lings dertien huizen gebouwd naar een plan van de jonge Bergense architect R. Visser. De bewoners van die hui zen zijn tevens de eigenaren: voor een betaling van f 888.ineens en een „huur" van 4.78 per week gedurende 35 jaar kregen zij dc beschikking over een eenvoudige, solide woning. Er zijn over dit project en de bouw van dc huizen zeer waarderende woorden in onze krant geschreven. Maandagavond is die jonge architect Visser in Schagen geweest. Samen met de Alkmaarse makelaar H. Peere boom heeft hij met een groepje inwo ners van Schagen (merendeels jonge mensen die op de lijst van woning zoekenden voorkomen gesproken over uitvoering van een soortgelijk plan in Schagen. Omdat de huizen iets royaler zijn dan die in Akersloot en de gemeente Schagen slechts'beschikt over heel dure bouwgrond (tien tot twaalf gulden per m2 tegen Aker sloottwee gulden per m2) lagen de cijfers wat hoger. De stichtingskos- ten werden namelijk geraamd op 10.750.-. Hierop kan een rijksbijdrage in eens van 3.750.worden verkregen, terwijl adspirant-stichters f 1000. dienen in te brengen. Zij kunnen als stichter-bewoner gedurende tien jaar na het betrekken van de woning aan- spiaak maken op een jaarlijkse rijks bijdrage van ruim f 90.Om het huis in eigendom te krijgen moet men dan gedurende 28 jaar f 30.„huur" per maand betalen. Herhaaldelijk werd verzekerd, dat de hierboven genoem de bedragen aan de zeer veilige kant zijn en dat ze eerder zullen meevallen dan. tegenvallen. Uiteraard worden de kosten gedrukt naarmate er meer hui zen tegelijk worden gebouwd, terwijl de prijzen zijn gebaseerd op bouw van blokjes van vier woningen. Het overgelegde schetsplan toont beneden één grote woonkamer van ongeveer 20 m2, een WC, kelder, gan getje en keuken. Boven zijn drie flin ke slaapkamers en een badcel gepro jecteerd. Volgens de heer Pecreboom zijn soortgelijke huizen gebouwd te Veghel (N.B. en De Lier (Z.H.). ter wijl de plannen voor Purmerend op de laatste goedkeuringen wachten. In Haarlem en Alkmaar is men eveneens doende de mogelijkheden te onderzoe ken, terwijl er ook in Amsterdam be langstelling bestaat. Komende Dinsdag komt de heer Pcereboom nogmaals naar Hotel Igesz, zo mogelijk om spij kers met koppen te slaan. Geboren Antonius M., z. van P. C. Commandeur en J. A. van Baar. Reinalda C., d. van N. van der Eng en C. J. Hollenberg. Overleden Jacob Swart, 98 jaar, weduwnaar van Gr. Hoogewerf, G e t r o uwd Johannes P. Kerssens en Elisabeth M. van Diepen. Vertrokken personen: Maria E. Graas naar De Bildt; Hillegonda G. Schut naar Australië; Simon Kwast naar Alk maar; Marie Krul naar Oterleek; Gerar- aus J. Groot naar Heerhugowaard; Neel- tje van der Ledde naar Purmerend; An tonius J. Verwoerd naar Dedemsvaart. Tijdens de behandeling van de gemeentebegroting 1954 van de ge meente Bergen heeft het raadslid dr J. Hemelrijk (PvdA) gisteren be zwaar gemaakt tegen de geheimzinnigheid, waarin het vervoersvraag stuk en met name de traraverhinding Alkmaar-Bergen-Bergen aan Zee wordt gehuld. Hij drong er op aan ook het plan Burgersdijk, dat alleen voorziet in een verbinding van Bergen met Bergen aan Zee door middel van een dieselrijtuig, voor publicatie vrij te geven, zodat het met het eerder bekendgemaakte plan-Otto kan worden vergeleken. Plan-Otto voorziet in een verbinding van Alkmaar via Bergen naar Bergen aan Zee door middel van trammaterieel, dat over een smalspoor door stoointendcrlocomotieven voorzien van oliestookinrichting, zal worden voortgetrokken. Deze exploitatie, zou gedurende het gehele jaar gelden in tegenstelling tot die van hel plan Burgersdijk, dat slechts do dienst tussen Bergen en de kust wil exploderen van 15 Juni tot 1 Sep tember. Over het plsc Burgersdijk vernemen we verder het volgende: de dienst zal worden uitgeoefend met één tramrijtuig, voorzien van diesel- tractie, dat 50 zitplaatsen en 175 a 200 staanplaatsen biedt, waardoor het in staat is grote spitsen in het vervoeraanbod op te vangen. Strand- wagentjes zullen kunnen worden meegenomen in het rijtuig, of wanneer de drukte dat niet toelaat op een voor het rijtuig uit te bouwen bagage, platform. Gedurende de minst drukke dagen zullen 25 ritten per dag worden ge maakt, gedeeltelijk 1 en gedeeltelijk 2 ritten per uur. Deze dienst kan naar behoefte worden uitgebreid tot 2 rit ten per uur over de gehele dag en op spitsuren zelfs tot 3 ritten. De rijtijd wordt geschat op 9 minuten per enkel voudige rit. Overwogen wordt de hal tes Sparrelaan en Franschman te laten vervallen omdat zij van weinig bete kenis zijn. Desnoods zou de tram hier op aanvraag kunnen stoppen, tijdens de spitsuren beperkt tot de uurdienst. Daar er slechts één rijtuig wordt ge bruikt is het mogelijk de bestaande wissels te verwijderen met uitzonde ring van een halfwissel te Bergen aan Zee, die toegang geeft naar een aldaar te bouwen remise voor de winterber- ging. Aangezien er geen reserverijtuig is zou bij een eventuele storing tijde lijk gebruik moeten worden gemaakt van autobusdiensten. De kosten van het personeel, dat voor de tram en het onderhoud van de baan nodig is worden geraamd op f 7400. Er zal een bedrag van f 130.000 moeten worden geïnvesteerd (voor het tram rijtuig 84.000. voor de remise 9000, voor de wijziging van de baan en het emplacement f 21.000 en voor onvoor zien f 6000). De kosten van de over name van de trambaan zijn afhankelijk van de medewerking van de Nederland se Spoorwegen, die van hun vroeger gedane toezegging, dat de sporen te gen schrootprijs zouden kunnen wor den overgenomen, zijn teruggekomen. Aangenomen wordt, dat het gebruik van de grond door de eigenaresse dc erven Van Reenen, evenals tot dusver aan de N.S., gratis zal worden toege staan. De jaarlijkse kosten zijn ge raamd op f 12.000, welke post door af schrijvingen en reserveringen verhoogd wordt tot f 33.000 per jaar. Met een gemiddeld tarief per rit van 21 cent wordt aan inkomsten een bedrag ge raamd van f 33.600, vermeerderd met f 400 aan bagage-vervoer tot f 34.000, zodat het rapport tot de conclusie komt, dat de exploitatie van het tram rijtuig tussen Bergen en Bergen a. Zee gedurende de zomermaanden lonend moet worden geacht. Het plan-Otto, dat DE HOOFDSTAD VAN DE WESTFRIESE KLEIBOL is de eretitel, die de voorzitter van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur onlangs aan de gemeente Bovenkarspel verleende. Op deze middag, nu zojuist de Westfriese Flora 1954 officieel is geopend, ervaart men, dat Boven karspel ten volle recht heeft op dit praedicaat. In het vroege middag uur reden uit alle windstreken met alle mogelijke vervoersmiddelen genodigden en bezoekers naar die Kleibolhoofdstad, waar in de mach tige veilinghallen de tulp in al haar glorie resideert. De Queen of the Bartigon in een pasteltint van majesteitelijke allure, de fiere diepgeel gekleurde Belona, de Doorman en de fraaie rode Benbola, afgezet met witte rand. Maar om deze weelde werd Bovenkarspel nog niet het een. lium van Westfriesland*» omvangrijke bollenteelt. De directeur van d& Tuinbouw, de heer ir F W. Honig, die deze Westfriese Flora 1954 opende, heeft in zijn rede, beluisterd door alle prominente figuren uit de agrarische sector, tal van hurgemeesters en andere genodigden, dé oorzaken genoemd die Bovenkarspel tot centrum van de bollenteelt maakten. MADAT IR F. W. HONIG had geme moreerd hoe in 60 jaren tijd de tulp in dit gewest de spil was geworden waarop vele bedrijven blijven draaien en hij de raad gaf de teelt van gladio len en irissen niet te onderschatten, roemde spreker de werklust van de Westfriezen. „Bij de ontwikkeling van de bollenteelt in dit gewest", aldus ver volgde spreker, „heeft Bovenkarspel steeds een belangrijke rol gespeeld en werd de hoofdstad der kleibollen. Aan het gemeentebestuur van een hoofdstad worden zware eisen gesteld en het is mij een bijzonder genoegen te mogen constateren, dat het gemeentebestuur van Bovenkarspel onder leiding van burgemeester Elders op voortvarende wijze ook bewijst alles te doen wai in zijn vermogen is om aan de eisen die aan een hoofdstad gesteld worden, te voldoen. Men denkt daarbij niet alleen aan de belanden van eigen gemeente, maar men ziet het ruimer en houdt ook ter dege de belangen van de inwoners van de omliggende gemeenten in het oog" In dit verband vestigde Ir Honig de aandacht op het feit dat Bovenkarspel alle medewerking en grote financiële steun heeft gegeven bij de oprichting van de goed geoutilleerde vakschool "oor de bloembollenteelt en voor de verdere inrichting van de zo nauw aan 'n vakschool veru inden proeftuin. De fi nanciële steun, die het Centraal Bloem bollencomité cn andere vakinstellingen geven, bewijst ook wel, dat men van het onderwijs en het onderzoek groie verwachtingen koestert. QP H GEBIED van het onderzoeü, aldus spreker en de voorlichting kan en moet nog veel gedaan worden. „Al; ik mij beperk tot enkele problemen die de aandacht vragen, dan wil ik noe men de kwestie van beregening en irri gatie, waarover de meningen nogal ver deeld schijnen te zijn ,het bewaren van het plantgoed bij tulpen, de ziektebe strijding bij gladiolen en het voorkó men van moeheidsverschijnselen bij gladiolen door een juiste vruchtwisse ling en het opruimen van on het land achtergelaten plantenresten. Het is verblijdend, dat er op het ge bied van het onderzoek een nauwe sa menwerking bestaat tussen de onder zoekers van de Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst te Hoorn en de onderzoek instellingen te Lisse, waarbij men over en weer veel steun aan elkaar kan hebben. Het is voor onze onderzoekers zeer verheugend en aanmoedigend, dat men steeds meer op de medewerking van de telers, die over zoveel practische ervaring beschikken, kan rekenen. Er is geen tak van tuinbouw waar de telers zo nauw met de wetenschap sa menwerken als in de bollenteelt en de ruime wijze waarop de beoefenaars van de bollenteelt geld voor onderzoek be schikbaar stellen, mag aan de andere takken van tuinbouw ten voorbeeld gesteld worden. AN DE TELERS worden steeds ho gere eisen gesteld.. Wij zullen steeds een stap voor moeten blijven op 't bui tenland, willen wij de reputatie van Nederland als het bollenland bij uitne mendheid behouden. Het gaat daarbij niet in de eerste plaats om opvoering van de productie, maar om opvoering van de kwaliteit. Men zal zich bij het nemen van iedere cultuurmaatregel steeds voor ogen moeten houden. Im mers, het bereiken van hoge raapci.j- fers is hier niet beslissend, maar het uiteindelijk trekresullaat is van door slaggevende betekenis. Aan het bloei vermogen van de geëxporteerde bollen mag feitelijk niets ontbreken. Door proeven is reeds duidelijk gebleken, dat een rationele bemesting en een oordeel kundig spuiten of benevelen der tulpen tegen de gevreesde vuurziekte niet al leen opbrengstverhogend werken, maar ook het bloeivermogen of de trekwaarde der bollen gunstig beïnvloeden. De coöperatieve bewaring van het tulpenplantgoed, zoals die in het afge lopen jaar in Andijk plaats had. juichte spreker toe en verwachtte dat deze een gunstige invloed op de verdere ontwik keling van dergelijke bewaarplaatsen in Westfriesland zal uitoefenen. Ook dc juiste bewaring van het leverbaar blijft de vole aandacht vragen, evenals hel juiste ti.idst'p van verzending naar de verschillende delen der wereld. „Door het stellen van steeds hogere kwaliteitseisen, aldus vervolgde de heer Honig zijn rede, „zullen de produc tiekosten stellig toenemen, doch deze kunnen gedeeltelijk weer worden opge vangen door de teelt zo rationeel mo gelijk te beoefenen". Belangrijk in dit verband was de me dedeling dat het concept rapport van het Landbouw Economisch Instituut over de productiekosten van tulpen, narcissen en hyacinthen de vorige week door een commissie van deskundige kwekers nogmaals grondig onder de loupe werd genomen en dat dit rapport binnenkort in zijn definitieve vorm zal verschijnen. Spreker beval dit rapport in een ernstige bestudering door de bollenkwekers aan. JR. F. W. HONIG besloot zijn openings woord aldus: „Ik heb reeds eerder de goede repu tatie van de Westfriese kleibollen ge noemd en de Westfriese Flora-tentoon stellingen, die reeds in omvang en waarde toenemen, zijn alom vermaard om de bloemkwaliteit die hier getoond wordt. Ik vertrouw, dat ondanks de bijzon dere moeilijkheden die het trekken van tulpen dit seizoen opleverde, de inzen ders door hun vakbekwaamheid toch in staat zijn geweest deze moeilijkhe den zo niet geheel, dan toch groten deels te overwinnen. Ik heb gelezen dat er een speciale busdienst op Amsterdam is ingesteld. Amsterdam en de tulpenteelt zijn nau wer met elkaar verbonden dan men algemeen weet. De eerste tulp toch die in Noord-Nederland te zien was, stond, indien althans mijn inlichtingen juist zijn, in de tuin van een Amsterdammer en wel in de tuin van de Amsterdamse apotheker Walich Zieuwentz. Dit was in de 16e eeuw, waarschijnlijk nog voordat de bekende Weense kruidkun dige Clusius aan de Leidse Universi teit werd verbonden en deze de ver spreiding van de tulp ter hand nam. De jury zal geen gemakkelijke taak gehad hebben om uit zoveel goeds, dat hier op zo verdienstelijke wijze door de heer Woudenberg is gearrangeerd, het beste te kiezen. Het is voor de in zenders gelukkig, dat de juryleden over een grote ervaring en deskundigheid beschikken. Dat aan deze tentoonstelling een zo grote mechanisatieafdeli.ig is verbon den, bewijst wel, dat het de inzenders van deze afdeling uit ervaring bekend is, dat de Westfriezen met hun tijd meegaan en tijdig het minder goede door het betere vervangen. Het Insti tuut voor Tuinbouwtechniek en de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst staan gereed om met hun adviezen zowel ko pers als verkopers desgewenst behulp zaam te zijn. Moge ook in de voor ons liggende jaren de teelt van bloembollen zich in deze gunstige richting blijven ontwik kelen". dus de exploitatie van de lijn vanaf Alkmaar en gedurende het gehele jaar voorstaat rekent met een totale capaci teit van 904 zitplaatsen als alle 12 rij tuigen in gebruik zijn. Het wil de ex ploitatie doen geschieden door een Naamloze Vennootschap en gebruik maken van tweedehands rijtuigen, die elders kunnen worden gekocht. Er zou een investering nodig ijn van 638.500 en de onkosten, exclusief kapltaalslas- ten en afschrijvingen, zouden bij een half uur dienst 75.000 en bij 'een uur- dienst f 61.500 per jaar bedragen. Tegen het plan-Otto zijn bij de raad diverse bezwaren gerezen. Zo twijfelt men o.a. aan de geraamde opbrengst van f 150.000 per jaar en tevens wordt gevreesd voor tegenwerking van de zijde der spoorwegen. Ter verdediging van het plan Bur gersdijk wordt aangevoerd, dat de ge meente de jaarlijkse tekorten van een tramexploitatie Alkmaar-Bergen, zolang de busdienst van de NHADO bestaat, niet kan aanvaarden. Overigens is men van oordeel, dat het vervoer Bergen- Bergen aan Zee gedurende de zomer maanden veel sterker is dan het door gaande vervoer naar Alkmaar. Dit kan gevoegelijk door de busdiensten wor den opgevangen. Ter verwezenlijking van het plan 2al het noodzakelijk zijn een Bergenze tramwegmij op te richten. Indien de samenwerking tussen gemeente en NHADO tot stand mocht komen zal de gemeente bereid zijn de NHADO voor een in nader overleg te bepalen bedrag in de NV laten delen. Het komt haar wenselijk voor de directie zo moge lijk in handen te leggen van de NHADO, die de busverbinding met Alkmaar en Schoorl onderhoudt. Tenslotte wordt hieraan toegevoegd, dat voor een exploitatie van de tram lijn binnen de gemeente geen Rijks concessie nodig is. De besprekingen over het tramvraag stuk zullen Vrijdag a.s. worden hervat. De leden van de film-liga hebben gisteren in de Rustende Jager volop kunnen genieten van de door Epstein vervaardigde rolprent Le Tempestaire, die een oude Bretonse legende tot onderwerp had en in zeldzame beel den de rust van de vissersbevolking uitbeeldde maar ook de angst, die zij koestert als de mannen niet op tijd van de visvangst terugkeren. Een be klemmende en indrukwekkende film. De eerste film Night Mail had voor namelijk een instructief karakter. Zij vertelde van het werk op de grote nachtposttrein naar Schotland. Vóór de pauze werd nog de documentaire De Brug vertoond van de Nederlandse cineast Joris Ivens. Het gedeelte na de pauze was gewijd aan Charley Chaplin, van wie de films The Pil grim en Easy street werden gedraaid, beide reeds dertig jaar oud. Dal zij ook nu nog de toeschouwers konden vermaken bleek uit de vrolijke reac tie op de onbeholpen avonturen van de grote filmhumorist. De tentoonstelling „Prestatie en Con tra-prestatie" (werken uit Rijks- en gemeentebezit, met medewerking van het gemeentebestuur van Bergen, wel ke op 30 Januari 1.1. werd geopend door de heer J. Kassies, zal nog worden verlengd tot en met 21 Februari. Dinsdagmiddag om 5 uur ontdekte de heer Hoek het 314-jarig zoontje van de familie Brinkhof in een wak bij de sluis. Na hulp te hebben gehaald bracht men het kind op het droge. De onmid dellijk ontboden geneesheer J. C. D. v. Maanen heeft nog geruime tijd ge tracht de levensgeesten op te wekken, helaas zonder resultaat. Dit tragische voorval heeft opnieuw bewezen hoe ge vaarlijk het ijs thans is. (Ongecorrigeerd) In de vierde.klasse der 52" Staats loterij vielen 'heden de na i'gende prijzen: f 25.000 2290 f 5.000 3872 f 1.500 7668 10823 18765 f 1.000 1596 8206 11450 17959 19802 19909 f 400 1908 3949 5650 5992 6655 6943 7244 8753 13165 13929 16689 17254 18204 18529 18928 19241 19277 20654 f 200 1469 1653 1678 2832 3396 4346 4424 4711 5874 6093 6108 8168 8582 10778 11467 11841 12563 13150 13197 13217 13914 13931 14658 15363 17687 18025 18342 18710 18711 18926 19428 19753 20525 20670 21789

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 6