Voor en tegenstanders verkaveling op voorlichtingsdag Zijdewind De wondere carrière van een jeugdige Franca ise F. C. Jong, leider oppositie grote hoeren, schermt met crisisspook 1930-1933 Achterlijken gaan naar de bliksem Geen „Koninginnen" meer op bezoek bij de Burgemeester? Was ik soms de roos? Met de parapluie op wacht! Marine der VS experimenteert met amphibiewagens Zeer gunstig jaar van het Texels schapenstamboek Minister voelt niets voor kampeerwet „Madame Parachute" naar de VS Thuis vechten ze alleen „voor de biefstuk" De situatie bij de BB Eind 1953 waren er 132.000 vrijwilligers Dronken chauffeur reed op marcherende militairen in Na overval met auto in sloot gereden Werkgelegenheid in de K.S.G.-landen Koning Boudewijn naar Nederland? Rhee: Wij moeten Korea herenigen.... Vijftig Mau Mau-mannen bij botsing gedood Fraaie Franse vliegtuig prestatie BESOMMINGEN IJMUIDEN DONDERDAG 18 FEBRUARI 1954 PR WAREN, zoals dat bü ingrijpende zaken veelal het geval is, twee stromin- gen te onderkennen op de voorlichtingsdag te Zijdewind, die in zaal Blan- hendaal werd gehouden en waar ir Van Beek een uiteenzetting gat over de voordelen van herverkaveling van de W.O.L.-polder, waarover reeds enkele jaren wordt gesproken, maar waar blijkbaar een zeer sterke tegenkanting is te overwinnen. Een stroming die voor verkaveling is, bestaande, naar wat wij uit de stemming meenden te kunnen opmaken in hoofdzaak tuinders en eigenaars van kleine bedrijven met er tussen een enkele grootgrondbezitter en een andere stroming onder leiding van de voormalige kassier van de Boerenleenbank, de heer F. C. Jong, hoofdzakelijk bestaande uit boeren met wat meer land en dan hoofdzakelijk grasland, die van het nut van herverkaveling niet zo overtuigd zjjn, integendeel menen, dat het niet gewettigd is, zo veel kosten te maken voor de herverkaveling, omdat het evengoed wel zal gaan. IR VAN BEEK hield eerst de gewo ne inleiding, waarop hij aan de hand van aan de wand opgehangen te keningen aantoonde, wat herverkave ling eigenlijk is, wat het inhoudt, hoe het geregeld wordt, hoe gefinancierd en wat de voordelen over het algemeen rijn. In het kort gezegd komt hier op neer, dat het uiteindelijke doel van verkave ling is, de ontsluiting van het achteraf gelegen land, betere ontwatering voor de gehele polder en samenvoeging van bedrijven tot panden van een goed ge heel, waarbij de totale kosten worden verdeeld over het ingebrachte land, rekening houdend met deze drie fac toren, waarbij een plaatselijke commis sie zeer grote bevoegdheden heeft en ook uitmaakt in hoeverre ingebracht land reeds verbeterd was, nog profijt heeft van de verkaveling en aan de hand van al die gegeven de gehele kostenomslag regelt. Drievierde gedeelte van de totale kos ten worden betaald door het Rijk, ter wijl de mensen die er van profiteren een kwart gedeelte moeten betalen. Zij behoeven dat niet in eens te doen, maar mogen dat uitstrijken over een dertigjarige periode, waarover zij een vijprocents annuïteit betalen. Met na druk wees spreker er op, dat herver kaveling niet alleen van belang is voor streken, waar uitsluitend tuinders wo nen. De meeste verkavelde gebieden hadden grote percelen grasland, waar voor de verkaveling even zegenrijk werkt GROTE VOORDELEN De voordelen van ruilverkaveling be hoeven wij hier niet in de brede uit te meten, daar het voorbeeld Waarland in de onmiddellijke nabijheid is, terwijl ook de polder Valkkoog reeds zichtbare resultaten begint op te leveren. Slechts vermelden we, dat ir Van Beek aan de hand van cijfers aantoonde, dat in be paalde verkavelde gebieden voordelen werden geboekt van f 290 per H.A. Laten we echter aan de voorzichtige kant blijven, aldus spreker en zeggen dat het jaarlijks voordeel maar f 100 per H.A. is, dan nog mogen de kosten van 'verkaveling omgerekend naar een 30-jarige annuïteit van 5 f 2000 per H.A. bedragen. Toen kwamen de ton gen los. De heer J. Droog informeerde of degene die niet profiteert van het werk, tosh moet meebetalen en toen ir Van Beek daarop ontkennend ant woordde, vroeg deze spreker, of het woord van ir Van Beek wet was. Na tuurlijk was dat niet zo. De wet regelt de ruilverkaveling, waarbij zeer grote bevoegdheid is gelegd in de handen van de plaatselijke commisies. Op een vraag van de heer Lont zette ir Van Beek uit één, dat een bepaalde instantie aan de cultuurtechnische dienst opdracht kan geen een plan te maken, alsmede een berekening. Dit kan zijn polder, ge meente, een combinatie, waarna over het plan zelf met de kosten tenslotte gestemd wordt. 'T ROMMELT IN DE VERTE Het gesprek tussen de heer Lakeman en ir Van Beek zouden we kunnen be stempelen als gerommel in de verte. De heer Lakeman, die weliswaar verklaar de, dat hij voorstander van verkaveling was, kwam met argumenten, die de te genstanders van verkaveling met vreugde zullen hebben gehoord. Hij vroeg of het mogelijk was, dat er een plan werd opgemaakt, waarbij alleen de ingelanden van de polder, die hij als belanghebbenden beschouwt, over deze zaak zouden kunnen stemmen. Hij zou de beslissing namelijk in eigen hand willen houden. Het is bepaald ondemo cratisch, aldus de heer Lakeman, dat mensen die niet meebetalen hier een beslissende stem hebben. De situatie is niet ondenkbaar, dat alle ingelanden van de polder tegen het plan zouden zijn, maar dat niet-ingelanden door hun groter aantal de herverkaveling zouden doorzetten. Hij vroeg daarom, of de mogelijkheid niet bestond, een plan te maken, waarbij de bebouwde kommen er buiten worden gehouden. Ir Van Beak gevoelde er niet voor om te gaan twisten over democratie. De wet heeft het stemrecht bij verka veling geregeld en die maakt geen ver schil. Het zou inderdaad mogelijk zijn, dat een bepaalde groep huizen of een bebouwde kom buiten de verkaveling wordt gehouden, wanneer wegen en waterwegen buiten bezwaar kunnen worden aangelegd. In veel gevallen zal het echter niet mogelijk blijken. BLIKSEM SLAAT IN Nadat de heer Tesselaar had opge merkt, dat het zonde van het geld zou zijn om een dergelijk plan uit te voe ren, terwijl reeds zo veel bedrijven zich zelf hebben gered, er is geëgali seerd en gedraineerd, daarbij opmer kend, dat de kleine man de grote man op deze wijze in een hoek drijft, kregen we dan eindelijk de lang verwachte blikseminslag van de heer F. C. Jong. Reeds drie maal heb ik het genoegen gehad een voorlichtingsmiddag te ho ren over dit onderwerp, aldus deze heer. Als je bij een boer driemaal aan de deur komt met een zelfde artikel, zegt hij: „Ben j ij daar al weer." Wij hebben hier geen herverkaveling no dig. Negentig procent van het land ligt achter de huizen. Het waterpeil in de polder is goed. Het grootste deel van het bouwland is gedraineerd. Het is onmogelijk dat men alleen blokken schept die vlak hij hv's liggen. Laten we de voorzichtigheid betrachten. De tijden van 1933 kunnen terugkomen en wat dan. In Waarland heeft men nog geen cent betaald. Spreker houdt er van om midden in de roos te schieten. Welnu dan, hier zit iemand achter met luchtkastelen als een uitgebreid sport complex, verbeterde gemeentewegen op onze kosten, riolering die de gemeente niets kost. Allemaal dingen, waarvoor de grondeigenaren kunnen opdraaien. Spreker past er voor, zich voor een dergelijk karretje te laten spannen. Als oud-kassier van de boerenleenbank weet spreker welke moeilijkheden het zal geven als b.v. alleen de aanleg van een weg per H.A. zal komen op f 70 per H.A. per jaar bij een dalende con junctuur. GOED SPREKER, SLECHT KASSIER Ge moogt dan een goed spreker zijn, aldus ir Van Beek, ge waart bepaald een slecht kassier, dat ge met dergelij ke cijfers durft komen aandragen. Die lijken naar niets. Ik loop hier niet met schoenveters. Ik ben hier gevraagd door het bestuur van uw polder en ik denk zo maar, te horen aan het ge mompel tijdens uw rede, dat er ten aanzien van het peil, de ontwatering nog wel wat wensen zijn. Er zullen ook hier veel percelen zijn, waar fran je aan is. Laat ik u eerlijk vertellen, dat wij op alle vergaderingen inzake ruilverkaveling steeds het zelfde lied hebben gehoord, dat ook hier is gekrast. Later krast men niet meer, maar dan jubelt men mee. Beroep u toch niet op 1933. Die noodkreet gaat niet op. De houten ploeg keert nooit terug, zelfs al zou de zwaarste crisis ons treffen. Als die crisis komt zullen de bedrijven die niet durven, naar de bliksem gaan. Achterlijke mensen zullen het dan in het geheel niet redden. De durvers hebben het juist zelf al gedaan, aldus de heer J. Poland. Het gaat nu meer om de mensen die niet durfden en anderen willen laten op draaien voor wat het gaat kosten. Waarop ir Van Beek zeer scherp vroeg, of die durvers misschien ook hadden geprofiteerd van de steun van de overheid. De overheid wil nu wel eens resultaten zien voor alle burgers. Dat gaat niet over de rug van anderen, want er wordt met de kwaliteit van elk stuk ingebracht land rekening ge houden. FRISSE GELUIDEN Niet alleen de stem van het behoud was echter op deze vergadering te be luisteren. Integendeel. Men hoorde ook zeer frisse geluiden. Daar was bv. de heer Wijnker, die zich zelf afvroeg, of de heer Jong soms blind was voor de resultaten die in Waarland zijn verkre gen. Hebben we zelf geen ergerlijke toestanden in de Leijen? Schreeuwt het land in de Kampen niet om verbete ring? Martelen de mensen daar niet in de herfst? Is de verbetering van het land tengevolge van de verkaveling niets waard? Weet de heer Jong niet, dat de kosten van verkaveling dikwijls alleen reeds verhaald kunnen worden door de geringere kosten van vervoer van de producten? Zijn redenatie, dat de grote mensen betalen voor de klei ne is totaal onjuist. Ik heb zelf maat regelen toegepast en ik durf beweren, dat juist de grote landeigenaren het meest profiteren. En dan de heer J. Droog, die zo eenvoudigweg vertelde, dat ook in zijn particuliere leven hij wel eens verbeteringen in de weg had gestaan, waarvan hij later erkennen moest, dat ze juist wa>en. Hier kan de enkeling niets doen, maar gemeen schappelijk kunnen wij er voor zor gen, dat er voor onze kinderen een goede toekomst is weggelègd. Laten we wel beseffen, dat onze voorouders voor ons de dijken hebben gebouwd en dat wij moeten bouwen voor het nageslacht. Het warme applaus uit de vergadering bewees wel, dat er naast vele tegenstanders ook vele warme voorstanders zijn. o™, de minister van Binnenlandse Zaken kan het niet bewonderen, dat burgemeesters bij verschillende evene menten zich er toe lenen, gesierd met de tekenen van hun ambt, bloemen-, fruit-, kaas, zeil en andere „koningin nen" officieel te ontvangen. Dit deelt de minister mede in antwoord op een desbetreffende vraag in het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over de beg roting 1954 van zijn departement. De minister wil hierbij in het mid den laten, in hoeverre het juist is als in' het voorlopig verslag kennelijk wordt aangenomen dat de burgemees ter bij het optreden in het openbaar beschouwd moet worden als 'de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin". Voor het geven van een wenk als in het voorlopig verslag: be doeld, acht de minister geen aanleiding aanwezig. Hij geeft er de voorkeur aan de burgemeesters vrij te laten in de beoordeling van hetgeen de handhaving van de waardigheid van het ambt op dit stuk meebrengt. Nadat de heer C. Jong nog had betoogd, dat de bebouwde kom zeker moet mogen meestemmen, omdat de middenstand zo goed als de arbeiders belang hebben bij een welvarende tuindersstand, 'foas het woord ten slotte aan bur gemeester Kalb, die aan de heer F. C. Jong vroeg of hij soms de roos was, waartegen hij fulmi neerde. Ik heb inderdaad met Polderbestuur en LTB het initia tief genomen tot deze vergadering, waarop wij voorgelicht zijn ge worden. Ik zie dit als een alge meen belang. Wij hebben juist naar de toekomst te zien en dan te beseffen, dat we hebben te zor gen voor de jeugd, die zo'n groot gedeelte van onze parochie, onze gemeente omvat. Zestig percent is jonger dan dertig jaar. Door de overweging, dat voor hen moet worden gewerkt, heb ik mij laten leiden. Practisch waren de voorstanders ook. Zo zei de heer Wijnker die er op wees, dat juist in een crisistijd het van belang is, dat de kostprijs van de producten zo laag mogelijk is, waar bij hij steun kreeg van een tuinder uit Waarland, die opmerkte, dat op zijn bedrijf nu drie mensen het werk doen van anders zes. De polder zal te zijner tijd wel beslissen, aldus voor zitter A. Bruin, welke stappen zullen worden ondernomen. Het bestuur van de Chinese communis tische partij heeft op een vergadering te Peking een resolutie aangenomen, waarin wordt gevraagd om zuivering van het kader van de partij om „gevaarlijke, arro gante" elementen te verwijderen. Deze officier van het Australi sche Newcastle-regiment, die hier voor een officieel gebouw in Newcastle zo stram de wacht houdt in afwachting van de komst van Koningin Elisabeth met haar gemaal, is op alle on voorziene weersomstandigheden voorbereid. Uitgerust met twee paraplu's staat hij gereed om de hoge gasten bij hun aankomst eventueel tegen overvloedige regendruppels in bescherming te nemen. De uitstekende reputatie van het Texelse schapenstamboek in Noord- Holland heeft zich ook in het jaar 1953 weer gehandhaafd. Dit moge o.m. blij ken uit de exportcijfers die op de Woensdag in het Wapen van Heems kerk te Alkmaar gehouden jaarverga dering werden bekend gemaakt. Naar Frankrijk werden 316 dieren geëxpor teerd, naar België 49, naar Polen even eens 49, naar Spanje 10, naar Marokko 3 en naar Indonesië zelfs 131! In to taal 558 dieren van 1953 zullen in het buitenland de reputatie van het scha penstamboek weer hooghouden. De ex port van schapenvlees bedroeg 210719 kg. Ook wat de afzet ir. het binnenland betreft had de gang van zaken een gunstig verloop. De gemiddelde wol- prijs bedroeg niet minder dan f 4.72 per kg en hoewel het aantal fokkers iets afnam tot 484, is het aantal ge registreerde schapen nog steeds stij gende. In het voorjaar van 1953 ver toonde de markt een kleine inzinking. In September trok de prijs echter aan zienlijk op. De prijzen van de beste rammen daalden toen het niet kies keurige Polen een aantal minder- soortige dieren afnam, waardoor men met een surplus aan beter materiaal kwam te zitten. De voorkeuring voor Texel werd op deze vergadering bepaald op 6 Sep tember, de keuring en tentoonstelling te Alkmaar op 22 September. Tevens werd bepaald dat de centrale wol keuringen zullen doorgaan.^ In de bestuursvacatures D. Appel en S. W. Koning werden gekozen de he ren W. C. Koster en Joh. J. Roeper. De rekening over 1953 sloot met een bedrag van f 64.296,50. De begroting voor 1954 werd met enkele posten on voorzien vastgesteld op f 17.200. In de memorie van antwoord van het departement van Binnenlandse Zaken zegt de minister er begripvoor te hebben, dat die leden van de Eer ste Kamer voor wie de wenselijkheid van een wettelijke regeling vaststaat, teleurgesteld zijn over het tot dusver uitblijven van een strekkend voorstel. Het is van groot belang, dat niet meer dan nodig en niet dan na zorgvuldige overweging wordt ingegrepen in de autonomie der gemeenten, die deze materie tot dusver zelfstandig hebben verzorgd. De ontwikkeling van zaken wijst er op, dat steeds meer gemeenten in deze voorlichting inroepen van de Neder landse Kampeerraad en haar kampeer- verordeningen zodanig inrichten, dat de inhoud daarvan beantwoordt aan de desiderata van de organisaties, die zich op dit gebied bewegen. Daar al dus een toestand groeiende is, die met behoud van de gemeentelijke zelf standigheid, tegemoet komt aan de verlangens van de kampeerders, wenst de minister slechts een zodanig wette lijke regeling te bevorderen welke een voortzetting van deze bevredigende ontwikkeling mogfelijk maakt. jyjADAME PARACHUTE, een Franse verslag geefster, die in de afge lopen twee jaren per val scherm op slagvelden overal in Indo-China is neergekomen, gaat ko mende lente naar de Ver enigde Staten om daar materiaal te verzamelen voor bestrijding van „on gefundeerde critiek" op de Amerikanen zoals die in Frankrijk te vernemen valt. Madame Parachute heet in werkelijkheid Brigitte Friang. Zij is 29 jaar oud en niet ge trouwd. Zij komt uit Pa rijs. Haar bijnaam heeft ze gekregen van de val schermjagers, met wie zij herhaaldelijk de sprong uit het vliegtuig naar het strijdtoneel meemaakte. Zij werkt voor officiële Franse voorlichtingsin stanties. Maar haar car rière op het strijdtoneel begon zij reeds op acht tienjarige leeftijd, toen zij, nog medisch studente te Parijs een actief aan deel nam in het onder grondse werk tegen de IJuitse bezetting van Frankrijk. Zij kreeg het Franse oorlogskruis en werd benoemd tot ridder in het Legioen van Eer. Een tweede oorlogskruis krezg zij voor haar werk in Indo-China. Tijdens het verzet in Frankrijk organiseerde zij in Normandië de af levering van door Engel se vliegtuigen neergelaten wapenen. Ook maakte zij contact met neergelaten geallieerde agenten èn zij onderhield een verbinding met Londen. In Maart 1944 liep zij in een door de Gestapo in de tuin van het Palais de Chaillot ge stelde val, mogelijk ge maakt door inlichtingen, welke men onder pressie van een eerder gevatte verzetsman had verkre gen. Bjj haar wanhopige vluchtpoging werd haar een kogel dwars door het lichaam geschoten. Zij ge nas van deze verwonding. Door tussenkomst van een Gestapo-officier, die een hoge omkoopsom van ge neraal De Gaulle en de Britten zou hebben aan genomen, werd Brigitte's leven gespaard. Zij kwam in het kamp van Ravens bruck terecht en daarna als dwangarbeidster in munitiefabrieken in Tsje- choslowakije. Vanwege de door haar bedreven sabotage werd zij begin 1945 met hon derden andere vrouwen naar de gaskamers van Dachau op transport ge steld. De trein bleef ech ter steken tussen de op trekkende geallieerde fronten en via de Russen en de Amerikanen kwam Brigitte in Frankrijk te rug. Na vijf jaar werken onder generaal De Gaulle vertrok zij toen naar Indo-China, omdat men in Frankrijk, zo drukte Bri gitte het uit, slechts vocht „voor zijn biefstuk".... Blijkens de memorie van antwoord van de mini Ier van Binnenlandse Za ken ligt het in de bedoeling in 1954 oefeningen op ruimere schaal en in groter verband, van de organisatie Be scherming Bevolking, te houden dan tot dusver het geval was Wat het inscha kelen van de reservepolitie betreft, merkte de bewindsman op, dat deze, indien zij op het terrein /an i B.B. een taak heeft, bij te houden oefeningen worden betrokken De middelen, die voor de B.B. beschikbaar zijn geste'd (rond f 90 millioen) waren toereikend voor de eerste opzet van d;- gemeente lijke en provinciale organisaties, zowel voor de opleiding en oefening van het personeel als voor uitbreiding van de voorziening van materieel en voor het centrale orgaan. Met betrekking tot de stand van de opbouw der organisatie B.B. op het einde van 1953 kan de mi nister mededelen, dat op 30 November 132.000 vrijwilligers zich hadden aange meld. Van het bedrag van pl.m. f 61 millioen, dat in de jaren van 1951 tot 1954 beschikbaar was voor de aanschaf fing van materieel is tussen einde 1951 en einde 1953 voor f 46 millioen aan goederen besteld, waarvan f 36.000.000 zijn betaald. In 1954 zijn voor aanschaf fingen nog f 15 millioen beschikbaar. De vraagstukken van de gasbescher- ming en de atoombescherming zijn in studie, ie gasmaskers voor de diensten zijn alle ontvangen. De advocaat-generaal bij het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch, mr A. H. M. H. Reeeveur, heeft Woensdag tegen c'.e Roosendaalse aardappelhande laar A. H. V. bevestiging van het von nis van de Bredase rechtbank geëist, dat luidde vijf maanden gevangenis straf en twee jaar ontzegging van de bevoegdheid motorvoertuigen te be sturen. De officier van Justitie te Bre da had destijds een gevangenisstraf van 10 maanden en vijf jaar ontzeg ging geëist. V. was in de avond van 30 Mei 1952 met zijn personenauto ingereden op een kolonne marcherende militairen. Als gevolg hiervan werd de 23-jarige ongehuwde marechaussee Th. J. Jon kergouw uit Vught gedood en werden twaalf militairen gewond. De man wordt beschuldigd een auto te hebben bestuurd terwijl hij onder invloed van drank verkeerde en voorts, omdat hij in schemerduister met gedimd kop- licht te hard heeft gereden. De politie te Made (N.B.) heeft gis ternacht twee mannen aangehouden, die er van worden verdacht, Dinsdag avond op. de kassier van de Boeren leenbank aldaar een mislukte overval te hebben gepleegd. Het zijn de 29- jarige L. V. uit Leiden en de 55-jarige K. van der VI. uit Rotterdam. De mannen, die met een auto waren gevlucht, zijn volgens mededelingen van de politie met hun wagen even buiten Made met grote snelheid uit de bocht gevlogen en in een sloot terecht gekomen. Daarbij werd het voertuig ernstig beschadigd, terwijl de mannen bloedende wonden aan het hoofd oplie pen. Zij wisten uit de auto te komen, maar toen zij gewond over straat lie pen, heeft een inwoner van het dorp de politie gewaarschuwd. Deze wist de mannen aan te houden en naar het politiebureau te Made over te brengen. Het hoge gezagsorgaan van de Eu ropese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft de zes regeringen van de leden-staten verzocht met geregelde tussenpozen besprekingen tu. sen ver tegenwoordigers van de regeringen en van het hoge gezagsorgaan te organi seren, waarin de ontwikkeling van de werkgelegenheid in de industrietakken van de gemeenschap aan de orde zul len komen. Het hoge gezagsorgaan heeft de taak hulp te verlenen aan de arbeiders die gevaar lopen hun betrekking te verliezen door de openstelling van de gemeenschappelijke markt voor steen kolen en staal of door de invoering van nieuwe technische hulpmiddelen of nieuwe technische procédé's in de industrieën van de gemeenschap. Het dient dus te weten, wat er in dezen gaande is. Bij de Franse kustplaats la Gironde (104 km van Bordeaux verwijderd) experimenteert de Amerikaanse marine met een reusachtig amphibie-vaartuig, dat de „DARC" genoemd wordt. Het gevaarte, dat als landingsvaartuig moet dienst doen is ongeveer 20 meter lang en 9 meter breed. Op de foto rechts komt duidelijk de enor me afmeting van een wiel ten opzichte van de marinier naar voren. Volgens zekere Belgische bladen zal koning Boudewijn van België in de a.s. zomer een officieel bezoek aan Nederland brengen. Van bevoegde zij de te Brussel is vernomen, dat het be richt op zijn minst voorbarig is. De koning zal geen officiële bezoe ken in het buitenland afleggen, zolang hij nog niet alle delen van het natio nale grondgebied heeft bezocht. Na de traditionele „blijde inkomste" in de hoofdsteden van de Belgische provin cies zal de koning omstreeks Juni een bezoek aan Congo brengen. President Syngman Rhee heeft giste ren in de Zuidkoreaanse Nationale Vergadering verklaard, dat de eerste plicht van het parlement en het volk in dit jaar is het versterken van het Zuidkoreaanse leger, „teneinde de Chi nese communisten uit Noord-Korea te verdrijven en Korea te herenigen". Voorts deelde Rhee mede, dat hij van plan is in het komende belastingjaar zoveel mogelijk diplomatieke vertegen woordigingen te vestigen in vrije lan den. Naar verluicft, zijn ongeveer 50 leden van de Mau Mau Woensdag gedood in een hevige botsing rnet veiligheids troepen te Thika, 50 km ten Noorden van Nairobi. Volgens de berichten werd de golfclub te Thika door een af deling van de Mau Mau aangevallen. Een politiepost, enkele kilometers van de club, werd eveneens aangevallen. Te Parijs is gisteren bekend ge maakt, dat de nieuwe Franse straal jager „Espadon" de snelheid van het. geluid heeft bereikt in horizontale vlucht op 13.000 meter. De „Espadon SO-6026" heeft een en kele nene-straalmotor, achterwaarts ge richte vleugels en een aanjager-raket. DEBAT IN LAGERHUIS OVER BERLIJNSE CONFERENTIE Het Britse Lagerhuis zal volgende week een debat houden over de Ber- lijnse viermogendhedenconfereïitie. De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Eden, zal de hoofdspreker zijn. Eden zou morgen uit Berlijn in Lon den terugkeren. Het personeel van de weerkundige dienst op de Franse vliegvelden heeft be sloten het werk te hervatten. De meeste weerkundigen zullen een loonsverhoging van 3.000. tot 8,000 frank per maand krijgen. Het aantal doden tengevolge van de relletjes in Calcutta is tot vijf gestegen- Besommingen van Woensdag: 1 traw ler f 33500; Loggers: KW 76 f 12800, IJM 129 f 9800, IJM 221 f 9700, VL 83 f 9900. De totale aanvoer bedroeg 3020 kisten. De prijzen waren: Per kg: heilbot 3.10—2.05, gr. tong 2.402.35, grm. tong 1.471.33, kim. tong 1.611.46, kl. tong I 1.110.97, kl. tong II 0,94—0.83, tarbot I 2,50-2.10 Per 50 kg: gr. schol 21—31. grm. schol 30—17, kim, schol 5843, kl. schol I 4837, kl. schol II 4119, schar 3422, bot 1922, v. haring 1810,50. makreel 22.5021.50, gr. schelvis 6548 grm. schelvis 57—48, kim. schelvis 57—48 kl. schelvis I 5544, g], schelvis II 49— 42, wijting 43—32, gr. gul 50—38, mid. Sul 4236, kl. gul 3530, kl. koolvis zw. 2519.50, kl. koolvis wit 37. Ped. 125 kg: gr. kabeljauw 204—72, gr. koolvis zw. 48—39, gr. koolvis wit 84—72, gr. leng 88—75.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 7