Het nieuwe proefstation te Alkmaar enda Stad en omgeving De „Boys" waren er zelf bij dat is 'ja! Boze burgers namen het recht in eigen handen „Tijd voor Jolijt" oogstte een geweldig succes (Doirmvta Voor volle grond-cultures van belang Aan de opbouw wordt hard gewerkt Alkmaarder onder kaas bedolven Cognac en Rhum tegen griep Chocola-letters van andere makelij Zaterdag collecte voor het misdeelde kind Stand der werkloosheid PAARD VERDUISTERD Gluurder mocht een voetreis maken KRO-revue in het Gulden Vlies JIMMY BROWN EN DE BLOEDBOEF-BEREN 850 8'° 895 I050 I095 BURGERLIJKE STAND Bromfiets onder auto DONDERDAG 18 FEBRUARI 1954 SINDS KORTE TIJD is het Proefstation voor de groenteteelt in de volle grond in Nederland te Alkmaar gevestigd. Althans in naam, want het eigenlijke Proefstation is er nog niet. Dit zal eerlang ver. rijzen aan de Hoeverweg, waar de gemeente de nodige gronden be schikbaar heeft gesteld. De aanbesteding van de bouw is weliswaar in voorbereiding,maar het kan toch nog maanden duren voor en aleer deze een feit is geworden' en dan gaat er uiteraard weer een geruime tijd mee heen voordat men in het nieuwe complex zijn intrek kan nemen en alles op volle toeren draait. Tot het zo ver zal zijn heeft de directeur zijn tenten opgeslagen in het kantoor van de gemeente ontvanger aan de Diggelaarsteeg en van deze operatiebasis uit worden de vele voorbereidingen getroffen, welke verband houden met de or ganisatorische opbouw en die vrij ingewikkeld kunnen worden ge noemd. Voorbereidingen, die van velerlei aard zijn en die om maar eens een enkel voorbeeld te noemen zowel de werkwijze betreffen als de inrichting van het toekomstige laboratorium. Het grote belang, dat wij in de vesti ging van dit Proefstation zien, was voor ons aanleiding ir Sneep eens in zijn tij delijk home op te zoeken om van hem het een en ander te vernemen omtrent de perspectieven, welke hierin schui len, speciaal ten aanzien van de tuin bouw in Noord-Holland. "Want dit proefstation zal, zoals men kan weten, het eerste zijn op dit gebied in Neder land. Weliswaar bestaat er reeds een aantal proefstations, doch deze zijn op andere bedrijfstakken ingesteld zoals de boomkwekerij, de bloemen-, de fruit teelt, enz. De tuinbouw van „de koude grond", zoals men deze hier noemt, was echter nog steeds van een dergelijke instelling verstoken. Zoals ir Sneep in het licht stelde, zal het station zijn werkzaamheden ten behoeve van deze tak van tuinbouw uitstrekken over ge heel Nederland. Dat Alkmaar, niet in het centrum des lands liggende, als plaats van vestiging is gekozen, heeft tweeërlei reden. In de eerste plaats, merkte ir Sneep op, is Noord-Holland ongetwijfeld het belangrijkste gebied voor de volle-grond-cultuur en daar naast heeft de gastvrijheid van het ge meentebestuur van Alkmaar, dat on danks de toenemende industrialisatie de stad meer en meer tot agrarisch cen trum ziet worden, hier de doorslag ge geven. Wat nu het werk van dit nieuwe proefstation, waarvan de Rijkstuin- bouwvooriichtingsdienst een van de Initiatiefnemers is geweest, betreft, het volgende: Men zal zich hier in hoofdzaak gaan toeleggen op de wetenschappelijke kant van de zaak en als zodanig een schakel gaan vormen tussen de voor lichting in het algemeen (waarbij Wa- geningen in het bijzonder) en de prac- tijk. In dit kader valt er zeer veel te verrichten, want men zal zich niet slechts bepalen tot het rassenonder- zoek, maar ook studie maken van de bodemgesteldheid, de bemestingstoe stand en zo veel meer. Voor deze stre ken en wij denken hierbij in het bij zonder aan de koolstreek rond de Lan- gedijk moet dit wel van bijzonder belang worden geacht, omdat men van dit proefstation uit ook op weten schappelijke basis zal kunnen vaststel len in hoeverre een splitsing van de cultures niet slechts gewenst, maar ook mogelijk is, in hoeverre de grond zich leent tot bijvoorbeeld het kweken van aardbeien, de tabaks- of de kruiden teelt, met andere woorden, welke ini tiatieven in een bepaalde richting ver antwoord zijn en welke niet. Voor het echter zo ver is, moet er nog heel wat water naar de zee gaan. Zoals wij reeds schreven, bevinden de bouw plannen zich nog in een beginstadium en zijn deze, vooral wat de laboratori- umbouw betreft, niet zo heel eenvou dig, Voorts zal het terrein aan de Hoe verweg als proeftuin in orde moeten worden gebracht wat betreft egalisatie, ontwatering en zo zijn er nog vele din gen, waarvan men zich als outsider maar moeilijk een beeld kon vormen. Vermelding dient nog, dat net proef station ten nauwste zal samenwerken met de proeftuinen te Sloten en Heems kerk, alsmede met het proefbedrijf in het Geestmer-Ambacht. Hoewel er nog veel is, dat in de windselen ligt en dat nog gestalte moet krijgen, mag toch ongetwijfeld worden geconcludeerd, dat met de stichting van dit proefstation het tuinbouwbelang ten zeerste is gediend en dat het in de nabije toekomst van grote waarde kan blijken te zijn in het voor deze streken meer en meer urgente vraagstuk van omschakeling en splitsing der cultures. Mede hierom mag Noord-Holland zich gelukkig prijzen, dat het met deze nieu- ke instelling van landelijke betekenis is verrjjkt. Op de Alkmaarseweg te Beverwi 'k, ter hoogte van het woonhuis 238, wil de de heer P.N. uit Velsen gistermid dag zijn vrachtauto keren, zonder dat hij daarbij voldoende lette op het ver keer. Van de tegenovergestelde rich ting naderde de Alkmaarder J.R.S., handelsreiziger in kaasproducten, in een personenauto'tje. Deze zag de vrachtwagen plotseling voor zich de weg opdraaien en stuurde scherp naar rechts. Een aanrijding kon echter i.iet worden voorkomen. Poor de schok kantelde het wagentje en kwam deer lijk gehavend aan de linkerkant van de weg te liggen, terwijl de bestuur der onder een lawine van kaas werd bedolven. Toen men hem uit de kaas- berg had „weggegraven", bleek hij er met de schrik te zijn afgekomen. Beide wagens moesten worden wegge sleept. Waarom niet het aangename met het nuttige verenigen? COGNAC p. fl. f 5.15 f 6.25 f 7.25 JAMAICA-RHUM, per fl. f 9.20 (Advertentie. Ine. Med.) DONDERDAG REX THEATER, 2.30 en 8 u.: The Captains Paradise (14 jaar). VICTORIA THEATER, 8 u.: De Dief. HARMONIE THEATER, 8 u.: Het grote geheim u4 jaar). CINEMA AMERICAIN, 8 u.: De Stroper (a.l.) in samenwerking met Herv. Jeugdraad. GULDEN VLIES, 8 uur: Concert Noordhollands Philharmonisch orkest. WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uur: Bijeenkomst gezondheidsdienst voor dieren. 8.30 u.: Verg. Ned. Padvin dersvereniging. HOTEL VICTORY, 8 uur: Lezing luit.-admiraal b. d. C. E. L. Helfrich voor Oud-Alkmaar. CAFé TOM, 8 u.: Filmavond Kaas koppen. BERGEN, Rustende Jager, 8 u.: Tuin en Oostdorp. HEILOO, Rustende Jager, 8 u.: Ope rette Graaf van Luxemburg. VRIJDAG CINEMA AMERICAIN, 8 u.: Het loon van de angst (18 jr.) REX THEATER, 2.30 en 8 u.: Maske im Blau (a.l.) VICTORIA THEATER, 8 uur: De vlucht van kapitein Blood (14 jr.) HARMONIE THEATER, 8 u.: Cala mity Jane (a.l.) WAPEN v. HEEMSKERK, 8 uur: Voorlichtingsavond chronische ziekten. GULDEN VLIES, 8 u.: Schola Pu- blica. OUD-KATHOLIEKE KERK, 8 uur: Lezing andersdenkenden. DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Hartong van Ark, Langestraat 1. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag 16.35 4.43 Vrijdag 17.05 5.14 TE CAMPERDUIN hoog laag Donderdag 16.40 4.48 10.40 22.48 Vrijdag 17.12 5.19 11.12 23.19 KRUIDENIERSWAREN GESTOLEN Een 41-jarige vrouw is in een Alk- maarse zelfbedieningswinkel betrapt op diefstal van een aantal kruideniers waren. Er is proces verbaal tegen haar opgemaakt. De allerjongste spelertjes van Allemaarse Boys stonden gistermid dag keurig in het gelid voor het raadhuis te Heiloo, toen de links back van het „eerste", de heer A. Krul, als een getrouwd man in de deuropening verscheen. Naast hem stond mevrouw Krul, die tot gistermiddag 3 uur nog mej. Joh. Harreveld heette. Zij kreeg van één van de knapen een ruiker bloemen aangeboden, maar op het ogenblik, dat deze foto werd genomen had de jongeman kennelijk meer aandacht voor de fotograaf dan voor de bruid Mevrouw KrulHarreveld is in sportkringen evenmin een onbekende. Zij speelde in het tweede handbalteam van Foresters (Foto Jaap Schoen) F. v. D. uit Oosthuizen had op de markt op de Laat te Alkmaar eetbare letters ten verkoop aangeboden die er alleen maar uitzagen alsof zij uit cho colade bestonden, maar in werkelijk heid van andere makelij waren. Daar er echter een chocolade- en cacaobe- sluit bestaat, dat deze valse voorspie geling van zaken verbiedt, werd hij door de economische politierechter mr P. Nolet veroordeeld tot een boete van f 25.of 10 dagen. De kruidenier T. F. T. uit Koedijk, die sinds 1950 een kruideniersbedrijf ex ploiteert en nog steeds niet in het bezit is van een vestigingsvergunning, hoorde een boete van f 60.of 30 dagen tegen zich eisen. De rechter veroordeelde hem tot f 40.of 10 dagen. Beemster was op de zitting verte genwoordigd door de broodbakker D. O. die serieuze aspiraties koestert om tevens banketbakker te worden. Hij was met de uitoefening van dit bedrijf tenminste begonnen, maar nog niet in het bezit van de hiertoe benodigde vestigingsvergunning. Conform de eis van de officier, mr dr J. M. Vellinga, werd hij veroordeeld tot een boete van f 35.of 15 dagen. Het niet met een prijsje aanduiden van geëtaleerde vleeswaren is even eens strafbaar. Dat ondervond de sla ger A.A.S. uit Akersloot die deswege veroordeeld werd tot een boete van f 12.50 of 3 dagen, f 2.50 hoger dan het hem aangeboden transactievoorstel. De col''te die Zaterdag in onze stad wordt g„.iouden zal ten goede komen aan de verzorging van 2500 Nederland se kinderen die aan de ouderlijke macht ontrokken zijn en verpleegd worden in de Heldringgestichten te Zetten, de Stichting Hoenderloo, de Martha-stichting te Alphen aan de Rijn en de Stichting Ned. Mettray te Eefde, de weesinrichting Neerbosch en de Stichting Valkenheide te Maarsbergen. Al deze kinderen, voortgekomen uit een mislukt gezinsleven moeten nu reeds de ouderlijke liefde ontberen en slechts een goede financiële basis voor de inrichtingen die met de verpleging van deze slachtoffertjes belast zijn, is een voorwaarde dat men hun nog een gedeelte van dit gemis vergoeden kan. Laat men de bijdrage die Zaterdag wordt gevraagd niet beschouwen als een afkoopsom om van een „lastige" collecte bevrijd te zijn, maar als een eerlijk bedoeld geschenk voor een werk dat aller waardering en achting verdient. Aan de gegevens van het Geweste lijk Arbeidsbureau Alkmaar over het aantal geregistreerde werkzoekenden in het ressort van dit bureau per 13 Februari 1954 is het volgende te ont lenen. Ingeschreven mannelijke werkzoe kenden: 1280 (per 30 Januari 1954: 1260); van wie werkloos 929 (926), nog werkend 30 (23), nog werkzaam in de DUW 225 (214) en werkzaam, in Gemeentelijke Werkobjecten 96 (97). Ingeschreven vrouwelijke arbeids krachten 87 (93), van wie werkloos 67 (69) en nog werkend 20 (24). De openstaande aanvragen van werk gevers betroffen 87 (75) mannelijke en 47 (41) vrouwelijke arbeidskrachten. Door de politie is aangehouden een 25-jarige Alkmaarse koopman uit het woonwogenkamp, verdacht van ver duistering van een paard. Hij had het dier van een Nederlandse dierenbeschermings - vereniging in bruikleen gekregen maar later ver kocht en het ontvangen geld opgemaakt Na verhoor is hij voorlopig op vrije voeten gesteld. Zo'n ROXY houdt je fris achter het stuur. En ze zijn lekkerder dan ooit nu ze fabriekvers uit die F.S. packs komen. Geen wonder dat iedereen zegt: (Advertentie, Ing. Med.) Het was een aantal bewoners van de Nicolaas Beetskade en de Wollebrand- straat de laatste tüd al opgevallen, dat 's nachts een man zich op verdachte wijze in de buurt ophield. Wat hü precies in zijn schild voerde wist niemand totdat op een gegeven moment een der bewoners een geritsel bij het slaap kamerraam hoorde. Toen zij de gordijnen wegschoof zag zij het reeds eerder gesignaleerde individu gehurkt b(j het raam zitten, kennelijk met de bedoeling om door een gordjjnkier te zien wat er zich binnenshuis afspeelde. Een achtervolging had weinig, resul taat omdat de man reeds in het duister was verdwenen vóórdat de heer des huizes bij de voordeur was. Men be sloot echter op een herhaling van deze gluurpartij voorbereid te zijn en in stilte werden in de omgeving wacht posten betrokken. Gisteravond liep de man in de val. Hij had zich juist weer geïnstalleerd toen hij door de wachten werd ontdekt. Onmiddellijk zocht hij zijn heil in de vlucht, doch dat hielp hem ditmaal niet. Eén van de wacht posten zwaaide zelfs indrukwekkend met een alarmpistool, schreeuwde: „Sta of ik schiet" en loste een paar schoten, maar intussen hadden de anderen de voortvluchtige reeds achterhaald. De kennismaking was verre van zacht en De K.R.O.-revue „Tijd voor Jolijt", die gisteravond in het „Gulden Vlies" ten tonele werd gevoerd, is een geweldig succes geworden. Uit de gehele omgeving van Alkmaar waren de mensen samengestroomd en zij vormden een auditorium, dat wellicht in lange tijd niet zo gelachen heeft als juist op deze avond. In een vlot tempo dat nergens te haastig werd, werkten de artisten het programma af en het is vooral Berry Kievits geweest die in deze revue de taak van rad- draaister vervulde en daarmee een daverende bijval verwierf. Als zij het publiek nog een uurtje langer aan de touwtjes had gehad, zou zij de zaak com pleet op stelten hebben gezet. Vooral na de pauze, toen de kwaliteit van het programma in aanzienlijke mate daalde, was zjj onovertroffen. Zij had het succes echter in belang rijke mate te delen met Gerard Walden en Harry Boda, acteurs die wij nauwe lijks nog aan onze lezers zouden dur- 81. Twee dagen verstreken en toen verscheen voor het eerst een Boel- woeghono in levende lijve in Jimmy's gevangencel. Het was een reus van een man, die uiterlijk zoveel op..., professor Propjos geleek, dat Jimmy er eerst even van schrok en er toen perplex van stond. Net zo'n harig hoofd, net zo'n neus. Het was hele maal oom Pepie in een reusa'Mige uitvoering. Alleen droeg hij een ;ize tunica en liep hij op blote v en. Jimmy keek daarnaar en dacht aan de voetsporen in het woud. De Boel- woeghono beduidde Jimmy, dat deze hem moest volgen. Hij bracht hem rechtstreeks naar de cel van professor Propjes. Deze lag op zijn rustbank Hij zag er niet zo erg best uit. „Schrik maar niet, Jimmy", zei hij gerust stellend. „Ik ben al weer aan het op knappen. Ik ben een beetje ziek ge weest, maar het ergste is nu achter de rug. Voor ons allemaal trouwens, want de kogel is door de kerk. „Het ogenblik van jullie vertrek is al vast gesteld". Hier viel Jimmy hem dade lijk in de reden. „Van jullie vertrek?' Wat bedoelt u daarmee?" De profes sor knikte. „Van jullie vertrek", her haalde hij, „want ik Jimmy, ik blijf geheel vrijwillig hier injouw plaats". Jimmy deinsde achteruU Maar daar komt niets van in, profes sor", riep hij „Ik blijf hier en Jaekic en u gaan vertrekken. Zó heb ik da: aan het stamhoofd voorgesteldl" ven voorstellen. In de sketches „Siga renmakers", „De diner-truc" en „Op zoek naar een hotel" konden de toe schouwers zonder reserve een volko men bevrediging vinden, daar de grap pen en grollen practisch geen seconde van de lucht waren. Vooral in de laatst genoemde voordracht was Harry Boda in zijn rol van Duitse hotelportier on overtroffen. Het programma vóór de pauze had in grote mate een muzikaal karakter. Hierin trad op het KRO-theaterorkest o.l.v. Johnny Ombach, een bescheiden dirigent die nimmer 'trachtte de aan dacht, die op zijn collega's gericht was, af te leiden. Er werd enthousiast ge musiceerd en goed gezongen, zowel door Henk Dorel, Christine Spieren burg als door „Frances" die alle drie beschikken over zeer goede stemkwali- teiten. Wij willen nog een kleine opmerking maken over de programma-volgorde waarin de dramatische „Strijd van Ne derland tegen het water" onmiddellijk volgt op het kolderstuk „De diner-truc". Berry Kievits mag zich in deze twee nummers in een totaal van elkaar ver schillende hoedanigheid hebben gege ven (en daarvoor alle waardering), niettemin had deze plotselinge over gang iets wrangs. Als er bovendien er gens tot uitdrukking kwam dat Berry Kievits in staat is om te huilen of tr lachen wanneer zij dit wil, dan was hc' hier wel en wij zijn van mening d- een tonelist zijn publiek tijdens e>' voorstelling nimmer tot het bewustz" mag brengen dat er alleen maar tonei gespeeld wordt. goedmoedig en zij bleef niet alleen bij een woordenwisseling. Toen de man aldus er aan herinnerd was, dat zijn nachtelijke ,:werftochten langs de ra men helemaal niet op prijs werden ge steld werd hij voor de keus geplaatst mee te gaan naar de politie of naar Callantsoog te worden gebracht. Hij besloot tot het laatste en in het holst van de nacht reed hij met zijn veront waardigde bewakers naar Callantsoog. Daar werd hij afgezet. Terwijl de wre kers met de auto terugreden begon de gluurder aan, zijn nachtelijke voetreis naar Alkmaar. Lvk\vvv\\m\\\v\vvivv^ In de wereld van lakens en slopen is een UnicumI én door de kwaliteit én door de prijs 150/240 160/240 180/240 ^90 glad 950 2 x cord. 950 995 gebord. Slopen: 2.50 - 2.95 - 3.50 Alleen bij: (Advertentie, Ing. Med.) Geboren: Feije V. D-, z. van D. Tiemstra en C. A. Hoorns. Cornelia M., d. van G. J. Vis en C. M. Bosman. Adrianus J. M., z. van C. L. Himmelreich en C. A. Cornelissen. Maria S., d. van J. M. J. Gommers en G. G. Geurtsen. Jan E K-, z. van J. E. K. de Buijzer en J. J. Gonggrijp. Christiaan J. G., z. van J. H. de Goede en A. M. Leijen. Getrouwd Nicolaas J. Kuijs en Alida M. Opdam- Petrus H. Tijm en Catharina Schoen. Adrianus F. M. M. Kloet en Hendrica M. P. van 't Hoff. Ids Roukema en Iebeltje van der Veen. Overleden Dieuwertje Leek, 75 jaar, wed. van J. Brugman. Gistermorgen om half twaalf vond op het kruispunt Snaarmanslaan-Tuin- straat een botsing plaats tussen een da me op een bromfiets en een personen auto die over de Snaarmanslaan in de richting van de Helderseweg reed. De vrouw kwam op de neus van de 1'uito terecht. De bromfiets werd ern stig beschadigd. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 9