enda CHIEF WHIP Stad en omgeving VITAMINEN ACTIFRAL-10 I Er moet evenwicht zijn tussen de handels- en oorlogsvloot KOFA SPBUYT - ALKMAAR Stijlvol middelpunt te Heiloo „Dynaf" een jong bedrijf met veelbelovende toekomst Admiraal Helfrich voor Oud-Alkmaar: Eerste marine dateert uit 1551 Kring zwemwedstrijden in de Overdekte eimm9 Prijzen op de kaasmarkt Lunch uit 1254. BURGERLIJKE STAND Eén ding is zeker de béste sigaret voor Uw gezondheid! Jas uit voor de toekomst KLEDING NAAR MAAT Eenhoornbrug werd zwaar beschadigd VRIJDAG 19 FEBRUARI 1954 Luitenant-Admiraal b.d. C.E.L. Helfrich heeft gisteravond in hotel Victory voor het genootschap Oud-Alkmaar een lezing gehouden over het onderwerp „Zeemacht in de Tachtigjarige oorlog en nu", dat niet Eozeer de historische feiten behandelde, zoals de aanwezigen ongetwij feld hadden verwacht, doch eerder een pleidooi werd voor een verster king van onze zeestrijdkrachten. De twee maritieme operaties uit de Tachtigjarige oorlog, die de heer Helfrich op deze avond wel besprak, golden meer als bewijsvoering voor zijn stelling, dat de oorlogsvloot van een land gelijke tred moet houden met zijn koopvaardijvloot. Eerst wanneer deze twee factoren elkaar dekken kan gesproken worden van een reële zeemacht, die zich op de wereldzeeën kan vertonen. INiet de verdediging van de kusten moet de doelstelling zijn van de oorlogs marine, doch het vrijhouden van de verbindingen overzee. Admiraal Helfrich vreesde, dat het evenwicht tussen handels- en oorlogsvloot ern. stig zou worden verstoord als men uitsluitend aandacht blijft schenken aan de landsverdediging tegen het gevaar uit het Oosten. Men mag ech ter nimmer vergeten, aldus spreker, dat een defensie van West-Europa zonder beveiligde overzeese aanvoerlijn gedoemd is te mislukken. In de inleiding tot zijn eigenlijke on derwerp: zeemacht van nu, herinnerde admiraal Helfrich eraan, dat de zuive re verhouding tussen de handels- en oorlogsvloot reeds in de 16de eeuw werd gevonden toen de Nederlandse koopvaarders over alle zeeën zwier ven en de noodzaak werd gevoeld deze vloten en de Nederlandse vesti gingen overzee te beschermen. In 1551 werden de eerste oorlogsbodems ge bouwd. Voordien voerde men de strijd ter zee, die voornamelijk tegen dezeero verij was gericht, met bewapende koopvaarders en al kende men in de Nederlanden van 14381472 een ad miraal, Hendrik van Borselen, toch bezat hij slechts weinig bevoegdheden. De opbouw van de vloot, die in 1551 met vijf schepen, variërende tussen 100 en 400 ton ter hand werd geno men, werd met de komst van Alva grondig teniet gedaan. De organisatie en krijgstucht, die op de oorlogsvloot waren ingevoerd kreeg bij de Watergeu zen niet de minste kans. Zij waren de uitgewekenen, de vrijgevochtenen, die hun buit in de zeemanskroegjes van Noord-Frankrijk en Zuid-Engeland verbrasten. Van hen kon men moei lijk een gedisciplineerde strijdmacht ter zee verwachten. In 1568 koesterde Prins Willem van Oranje dan ook het plan de Watergeuzen een thuishaven te geven, zodat hij deze ongeorga niseerde zwervers beter zou kunnen bereiken, hun strijdmacht coördineren en hun buit gebruiken voor de ver sterking van zijn landleger. De meest geschikte plaats vond hij Enkhuizen, dat op de scheepvaartroute naar Am sterdam een sleutelpositie innam. Graaf Lodewijk van Nassau viel m t dit oogmerk Groningen binnen om vanuit Delfzijl scheep te gaan naar Enkhuizen. Het kwam voor de mond van de Dollart tot een treffen tussen de Geuzenvloot en de Spaanse galjoe nen onder bevel van Frangois van Boshuizen, die tot taak hadden deze expeditie te verhinderen. Hoewel de Spanjaarden op de vlucht werden ge dreven kwam er van de beraamde aanval niets terecht omdat Graaf Lo dewijk zijn aandacht moest concen treren op de komst van een sterk le ger onder aanvoering van de IJzeren Hertog in Groningen. Eerst in 1573 verwierven de Oranjes de hegemonie op de Zuiderzee. Eerst had had Diererik Sonoy getracht de Amsterdamse haven te blokkeren, een plan dat niet gelukte en dat bijna de ondergang van de vloot had betekend als de schepen, die in het ijs waren vastgelopen, niet tijdig zeil hadden kunnen gaan. Na de val van Haarlem rustte stadhouder Bossu een vloot uit om de Geuzen van de Zuiderzee te verdrijven. Met een groot aantal sche pen, waarvan het zijne, De Inquisitie, niet minder dan 250 ton mat, zeilde hij de Amsterdamse haven uit om de strijd op te nemen met Cornells Dirckz, admiraal en tevens burgemees ter van Monnikendam. De Spaanse vloot had aanvankelijk het voordeel van de wind, en het zag er de eerste dag voor de Prinsgezinden bijzonder slecht uit. Zij slaagden erin de over machtige vijand de volgende dagen uit de weg te blijven, maar zodra was de wind gedraaid of de Geuzen hesen alle zeilen en stevenden recht op de Spanjaarden af. Zonder een schot te lossen joeg Cornelis Dirckz op de In quisitie aan, die door de ongunstige wind aan lager wal kwam te liggen. Bossu trachtte zich nog te redden door de ankers te laten vallen, maar zijn tegenstanders waren er als de kippen bij om de touwen door te hakken, wat tot gevolg had, dat de oorlogsbodem verder afdreef en op de Nek, een zandplaat bij Wijdenes, vastliep. Daar werd het schip geënterd en moest Bos su, die door de rest van zijn vloot in de steek was gelaten, zich met een handje vol dapperen overgeven. Hij werd gevankelijk naar Hoorn overge bracht. Ook voor Alkmaar was deze over winning niet zonder betekenis, zo ver volgde admiraal Helfrich zijn relaas, Immers, de vijand had zijn mee sterschap op de Zuiderzee ver loren en dat betekende, dat de machtige aanvoerhaven Amsterdam wac geblokkeerd, zodat de han del van de Spanjaarden geleidelijk aan verliep. Van een eventuele tegen aanval op de Victoriestad kon dus geen sprake meer zijn. Sterker dan ooit werd in die dagen ten behoeve van de koopvaardij de wenselijkheid van een oorlogsvloot ge voeld. Zij kwam tot stand en de na men van Piet Hein, Cornelis Tromp geeft U precies wat U nodig hebt! (Advertentie, Ing. Med.) Morgenavond om half acht zullen de beste zwemmers van DAW (Alkmaar), Nereus (Zaandijk), Neptunes (Zaan dam), Bruinvissen (Den Helder) en Vliegende Vissen (Alkmaar) in de Overdekte bijeen zijn voor het houden van de kringkampioenschappen. Er wordt o.a. gezwommen op de nummers 200 meter vrije slag heren, 100 meter vrije slag dames en driemaal 100 meter wisselslag, waarbij het kringrecord op het spel zal komen te staan. Bijna alle Vaders en Moeders vertellen sprookjes aan hun kinderen. Ongetivijfeld herinnert U zich nog tvel, hoe Uw Vader en Uw Moeder U vroeger sprookjes vertel den, voordat U naar bed moest. Ademloos luisterde U toe en in bed lag U nog lang wakker en beleefde U alles NOG één keer. Zelf ivas U de Wolf of Roodkapje, Sneeuwwitje of de Prins, de arme houthakker of de Markies en U rilde als U aan de oude boze heks dacht. En, ofschoon U nu weet, dat die sprookjes geen waarheid bevatten, toch leest U nog wel eens graag in de mooie sprookjesboeken van Andersen of Grimm.' Want het is o zo menselijk om je, al lezende, ge durende enige ogenblikken 'te verplaatsen in een andere wereld. Er ZIJN sprookjes, die van begin tot eind werke lijkheid zijn. Zo'n sprookje is Dormita, zó mooizó feilloos, dat U zegt: Hoe is het mogelijk? Zo'n laken heb ik nog nooit gezien. EMNCi en Michiel de Ruyter hebben haar roem in de wereldgeschiedenis uitge dragen. De verhouding tusen handels- en oorlogsschepen is later op de ach tergrond gedrongen. De koopvaarders brachten geld op, de marine kostte al leen maar en dus redeneerde men, dat op de oorlogsvloot wel kon worden bezuinigd. De gevolgen van deze op vatting, die nog werd gevoed door de vredesgedachte zijn in de Tweede Wereldoorlog desastreus geweest. Spre ker wees op het handjevol schepen, dat tot taak had het grondgebied in Europa en de archipel te verdedigen. Meer dan ooit bleek het belang van de beveiliging van de zeeverbindingen, waarin de geallieerden eerst na een ontzettende krachtsinspanning zijn ge slaagd. Men keerde dus weer terug naar de doelstellingen van de vloten uit de zestiende eeuw. Helaas dreigde nu de continentale inspanning de zee macht op het tweede plan te brengen. Spreker wilde hiertegen een ernstige waarschuwing laten horen. Op de Alkmaarse kaasmarkt werden hedenochtend 2 stapels boerenkaas aan gevoerd met een totaalgewicht van 957 kg. De prijzen variëerden tussen f 93.50 en f 94.50 per 50 kg. Op de kaasmarkt te Woerden wer den Woensdag 11 partijen eerste soort aangevoerd die voor f 2.22 tot f 2.33 per kg van de hand gingen. De handel was matig. Dinsdag werden te Bodegraven aan gevoerd 20 partijen tegen prijzen die variëerden tussen f 2.23 en f 2.31. Ook hier vertoonde de handel hetzelfde beeld. Te Gouda noteerde de eerste soort kaas f 2.22 tot f 2.32 per kg. Er wer den 23 partijen van aangevoerd. De handel was kalm. (Advertentie. Ine. Med.) Op 11 Juni van dit jaar, dus pre cies zevenhonderd jaar nadat Alkmaar door middel van een voorrechtbrief van Graaf Willem II zijn stadsrechten kreeg, zal het genootschap Oud-Alkmaar bijeen komen om deze dag met enkele plechtigheden te herdenken. Bij het Koning Willemshuis in de Pieterstraat zal een krans worden gehecht en aan de woning van de medicus Bontekoe op het Ver- dronkenoord zal een gedenksteen worden onthuld. Verder is men voornemens, zo heeft de voorzit ter de heer H. Ringers medege deeld, om 's avonds een lunch te geven, waarop zoveel mogelijk gerechten zullen worden geser veerd, die men 700 jaar geleden ook nuttigde. De Abt van het St Adelbertusklooster heeft zijn me dewerking toegezegd om in ver geelde folianten te speuren naar wat de mensen uit die tijd precies gebruikten. Aardappelen zullen er zeker niet op tafel komen, want die kende men destijds nog niet. VRIJDAG CINEMA AMERICAIN, 8 u.: Het loon van de angst (18 jr.) REX THEATER, 2.30 en 8 u.: Maske im Blau (a.l.) VICTORIA THEATER, 8 uur: De vlucht van kapitein Blood (14 jr.) HARMONIE THEATER, 8 u.: Cala mity Jane (a.l.) WAPEN v. HEEMSKERK, 8 uur: Voorlichtingsavond chronische ziekten. GULDEN VLIES, 8 u.: Schola Pu- blica. OUD-KATHOLIEKE KERK, 8 uur: Lezing andersdenkenden. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: De Zeven hoofdzonden (18 jaar). NOORD-SCHARWOUDE, Tivoli, 8 uur: Sterren stralen overal (a. 1.). ZATERDAG. CINEMA AMERICAIN, 7 en 9.30 uur: Het loon van de angst (18 jaar). REX THEATER, 2.30, 7 en 9.30 uur: Maske in Blau (a. 1.). VICTORIA THEATER, 7 en 9.30 uur: De vlucht van kapitein Blood (14 jaar). HARMONIE THEATER, 7 en 9.30 uur: Calamity Jane (a. 1.). GULDEN VLIES, 8 uur: Concert Dameskoor Consonant. WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uur: Toneelavond buurtvereniging DVV. CAFE RUITENBEEK, 8 uur; Open klaverjasdrive. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: De zeven hoofdzonde (18 jaar). NOORD-SCHARWOUDE, Tivoli, 7.30 uur: Sterren stralen overal (a. 1.). DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Hartong van Ark, Langestraat 1. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Vrijdag 17.05 5.14 Zaterdag 17.37 5.44 TE CAMPERDUIN hoog laag Vrijdag 17.12 5.19 11.12 23.19 Zaterdag 17.42 5.49 11.42 23.49' Geboren Clasina S., d. van S. Brak en K. Honig. Ondertro uwd: Cornelis Smit en Margareta E. Pesendorfer. Anton H. Weiier en Maria G. M. Mentink. Pieter Kreb en Elisabeth Henke. Roelof W. Zaadnoordijk en Catharina E. Schorting- huis. Cornelius R. Alkema en Maria C. Dik. Gerardus J. Lut en Cornelia A. M. Roobeek. Jan A. Terluin en Jo hanna M. E. Zonneveld. Onderstaande tekeningen geven aan hoe architect C. Royaards zich de restauratie heeft gedacht van de boerderij van Muis aan de Wentholt- laan te Heiloo, het pand dat op de nominatie stond om te worden afge broken, maar dat met inspanning van alle krachten nog voor het nageslacht bewaard kan blijven als men bereid is het initiatief van ir Th. Tomson te steunen. Hem is, zoals wij reeds eerder schreven, tien tveken de tijd gelaten om eert plan op te stellen ter financiering van de restauratie en de inrichting van de boerderij tot een creatief jeugdcen trum. De eerste stappen in deze richting zijn inmiddels gezel en liet stemt tot voldoening dat de idee bij verschillende officiële instanties reeds een gunstige ontvangst heeft gekregen. Zo o.a. bij Monumenten zorg. Ook bij de provide schijnt voor het restauratieplan veel belang stelling te bestaan. Het doet daarom vreemd aan, dat een der omwonenden plotseling met een lijst op straat is verschenen, waarmee hij handtekeningen verzamelt van mensen, die allen tegen het plan moeten zijn. Wij hebben van de lijst geen kennis kunnen nemen, maar naar verluidt, wordt als een van de motieven aangevoerd, dat de res tauratie en de aankoop van de boerderij f 42.000 kost, dat de gemeente Heiloo 10.000 zielen telt en dat de realisatie van het plan-Tomson dus neerkomt op een bijdrage van ruim f 4.per hoofd van de bevolking. Deze voorstelling van zaken gaat vrij mank als men weet, dat het grootste deel van het geld bijeen zal komen uit particuliere bijdragen. Overigens is het eigenaardig, dat deze tegenactie a bout portant is on dernomen, zonder dat men ook maar op enige manier contact heeft opgenomen met de initiatiefnemer. Al te veel historisch schoon gaat zonder slag of stoot verloren en daarom blijven wij het toejuichen, dat hier serieuze pogingen in het werk worden gesteld dit unieke hoekje van de gemeente Heiloo intact te houden. Het zal een stijlvol middel punt temidden van de moderne bebouwing van Plan West zijn. (Advertentie, Ing. Med.) „Wy zijn een jong bedrijf dat niet de pretentie heeft dat het „er al is", maar wij maken een goed product dat op de binnen- en buitenlandse markt zijn plaats al heeft veroverd. Wij willen echter meer en daarom blijven wij bezig met experimenteren en perfectionneren". Deze woorden sprak gisteren één der directeuren van de Dynaf-fabriek op het Alkmaarse industrieterrein, de heer G. van Eijk toen wij hem vroegen of het vanuit Hilversum verhuisde bedrijf zich in Alkmaar al „wat thuis voelde". Welnu, dit is wel het geval, al bleek dit niet direct uit het antwoord dat de heer Van Eijk ons gaf. Want of je het hier of ergens anders beter „naar je zin" hebt, is voor een fabrikant niet direct doorslaggevend. Doorslaggevend is de geest waarvan hij is bezield en de voor waarden die noodzakelijk zijn het bedrijf tot bloei te doen komen. Wat het eerste betreft is het prettig uit de mond van een bedrijfsleider te horen dat hij bang is voor zelfoverschatting, een eigenschap die al heel wat industriëlen parten heeft gespeeld en voorts doet het bepaald weldadig aan wanneer een fabrikant een zekere mate van zelfcritiek niet onder stoelen of banken steekt. Zo te zien zal de Dynaffabriek dan ook niet de gang gaan van haar vooi- gangoitu, oe aouuinsieniaDrieK Nemo- gra. Loopt men de grote hal door dan ziet men alleen al aan de perfect af- gewerKte onderdeien dat men het ex perimentele stadium reeds is gepas seerd. In 1949 is de Dynaf te Hilver sum, waar zij een reeus bestaand ia- Driekje overnam, gestart. En dat men 5 jaar later al heeft moeten omzien naar een nieuw en modern gebouw, getuigt wel van de energie die de di recteuren, de heren Van Eyk en Met selaar met hun 40-koppig personeel aan de dag hebben gelegd. In hoofdzaak maakt de Dynaf draai-, wissel- en gelijkstroomgeneratoren, units die bestaan uit een benzine- of dieselmotor en een dynamo die $oor deze wordt aangedreven en de stroom levert. Op het ogenblik zijn bij de fa briek 170 5- en 10 kw aggregaten in bestelling van het Nederlandse leger die alle aangedreven worden door een Volkswagenmotor. (Zo'n Volkswagen motor kan aan een dynamo gexoppeid zelfs energie voor 15 kw leveren genoeg dus om 200 lampen van 75 Watt te doen branden) voorts worden er 600 units voor 450 Watt in opdracht vervaardigd. De Dynaf maakt echter ook aggregaten voor 40 en zelfs 100 kw die een geheel ziekenhuis van-stroom kunnen voorzien. Maar iets waar men bijzonder voldaan over is, is het relais-systeem dat men heeft ontwikkeld en waardoor bij het uitvallen van de netspanning een gene- rator binnen 10 seconden volautoma tisch begint te starten. Hoe bevredigend dit werkt, blijkt uit een praktijkgeval dat de Dynaf in Sittard meemaakte. Er l (Advertentie, mg. Med.) ONS PRIMA MAATWERK WORDT NOG STEEDS OP EIGEN ATELIER VER VAARDIGD. moest daar in een ziekenhuis een 40 kw generator geplaatst worden die ingescha keld werd op de piektijden, wanneer de netstroom duurder wordt. Daar men hiervoor verscheidene keren moest proefdraaien en de netstroom moest uit schakelen, kwam het ziekenhuis wel eens enkele seconden zonder stroom waar de chirurg, hoewel hij er zijn toe stemming voor verleende, nogal een he kel aan had. Operaties en andere drin gende werkzaamheden moesten dan worden uitgesteld. In het ziekenhuis werd echter ook een 3 kw generatortje geplaatst dat o.m. stroom moest leveren voor de operatiekamer. Juist op de dag dat de gecombineerde installatie aangebracht was, werden de monteurs 's avonds in het hotel waar zij verbleven opgebeld om de grote gene rator in te schakelen, daar de gemeen telijke stroom was uitgevallen. Eén handgreep was voldoende om weer licht in de duisternis te brengen, De enige die nauwelijks last had gehad van deze stroomloze misère was de chirurg, die het in de operatiekamer slechts acht seconden zonder stroom had moeten stellen, de tijd die nodig was geweest voor de automatische in schakeling van de kleine generator. Woedend liep hij een poosje later over de gangen. „Waarom hier en gunder hadden ze zonder hem te waarschuwen weer aan die generator zitten prutsen?" „Maar dokter", werd hem geantwoord, „weet U dat U de enige in Sittard bent die niet zonder stroom heeft gezeten, dang zij de automatische relais-schake- lingen van de Dynaf? In de directiekamer van de Dynaf hangt een aardig prentje. Daaronder staat: Hoed af voor het verleden, maar de jas uit voor de toekomst. De Dynaf heeft zelfrespect. Dat blijkt uit het eer ste. Zij ontplooit echter ook een grote werklust, getuige het tweede. Ongeveer twintig man van het personeel uit Hil versum is met de fabriek naar Alkmaar „overgegaan". Op het ogenblik werken er 41 man, maar reeds heeft men in terne en externe uitbreidingsplannen in portefeuille. De Dynaf loopt daarmee nog niet te koop maar dat zij eens ge realiseerd zullen worden behoort aller minst tot de onwaarschijnlijkheden. Op Woensdag 17 Februari des na middags om half zes werd de Eenhoorn brug over het Verdronkenoord aange reden door èen vrachtauto die uit de St. Annastraat kwam. De brug werd ernstig beschadigd en de hamei moest worden gestut. Getuigen van dit onge val wordt verzocht zich op het po litiebureau te willen vervoegen.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 11