Op 26 April begint in Genève de vredesconferentie over Korea Voorbarig Ook de Britse strijdkrachten hebben reeds atoomwapens De waterschappen leven onder financiële zorgen DE laatste weken zijn in de dag- en weekbladen in binnen- en buiten land uitvoerige berichten verschenen omtrent het verband, dat er zou be staan tussen roken en longkanker. Wie enigermate op de hoogte is van de ge weldige arbeid, welke in de medische laboratoria wordt verricht, zal begrij pen, dat het toevallig constateren van de mogelijkheid van een verband tus sen tabak en longkanker nog helemaal niet betekent, dat deze samenhang er ook werkelijk is. Hoe vreemd zulks moge klinken: de medische wetenschap moet nog ontzaglijke gebieden ontgin nen, waarover nauwelijks iets of zelfs helemaal niets bekend is. Een van deze terreinen is de kanker. Dat talloze ge leerden van grote faam zich met on derzoekingen bezighouden, kan voor de mensheid de gelukkigste gevolgen hebben. Faroeks postzegels brachten 1.400.000 gulden op WEERBERICHT Vrijdag 19 Febr. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No. 42 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Weereen Romanowop Zaanse bodem Vier mogendhedengesprek ten einde Engeland neemt VS luchtmacht- strategie over NS teleurgesteld Uit treinen worden papierbakken ontvreemd Toestand Kardinaal De Jong ernstig Diepe teleurstelling in Oostenrijk.... Betogingen in Oost en West-Berlijn Schoten regering en volk te kort? Ons volksbestaan staat op het spel Churchillgebroken... Gouwzee gevaarlijk voor automobilisten Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187294 Wij achten het evenwel bijzonder ge vaarlijk, dat in een stadium, dat nog maar een allereerste begin is,in pu- bliciteitsorganen, die ook buiten vak kringen worden gelezen, mededelingen worden gedaan, welke op zijn zachtst uitgedrukt voorbarig moeten worden genoemd. Wanneer medici in vakbladen bepaalde mogelijkheden in discussie brengen, kan een uitwisseling van oor delen en ervaringen nieuwe, belangrijke opinies doen ontstaan. De wetenschap kan op grond hiervan misschien weer een stapje vooruit komen. Maar wan neer halve waarheden, of in ieder ge val voor de leek oncontroleerbare be richten worden verspreid kunnen er onder de niet ter zake kundigen op vattingen postvatten, welke met de werkelijkheid niets te maken hebben. Nog afgezien van het feit, dat zwakken van geest onder een druk van angst kunnen komen te leven, welke ern stige psychische gevolgen kan hebben! Wij kunnen er waarlijk wel op ver trouwen, dat de medische wereld niet zal aarzelen officieel een waarschu wing te la'ten horen, indien inderdaad onomstotelijk vaststaat, dat roken en longkanker ergens verband met elkaar houden. De opwinding naar aanleiding van recente publicaties is al zo groot, dat wij onlangs ergens in ernst de opmer king lazen, dat de „belanghebbende sigarettenfabrikanten eigenlijk maar de kosten van het onderzoek zouden moeten dragen". Terwijl bijvoorbeeld in Engeland het tabaksverbruik in enkele dagen tijds op grote schaal is verminderd. Nog niet eens zo heel lang geleden was naar het oordeel van de toen leven de medici „aderlating" het beste mid del tegen alle kwalen en misschien kwamen bij een gebroken been wel „bloedzuigers" te pas. Wij willen maar zeggen, dat wij ons vooral niets moeten laten wijsmaken en dat de kaste der „ingebeelde zieken" vele malen groter is, zelfs in onze moderne tijd, dan Molière ooit zal hebben gedacht, toen hij zijn toneelstuk schreef. Zolang de wetenschap niet met een officiële en voor geen wijziging vat bare verklaring komt, zal ons rokertje ons er niet minder om smaken. En wij vrezen zelfs, dat wij er altijd en on der alle omstandigheden trek in zullen hebben Kent Ge trouwens het verhaal van de gezondheidsmaniak, die zich aan alle mogelijke medische voorschriften aangaande zijn levenswijze hield, die nauwkeurig acht sloeg op calorieën en vitaminen en wat dies meer zij en die in de kracht van zijn leven stierf, omdat hij stikte in een rn kersenpit? De internationale veiling van de post zegelverzameling van ex-koning Fa- roek, die gisteren te Cairo is geëindigd, heeft ongeveer 1.400.000 gulden opge bracht. De voorzitter van de veilingscommis sie zei: „We zijn tevreden over de op brengst. Het geld komt aan de Egypti sche natie waar het ook vandaan is ge komen". Zelfs vanuit Hongkong, Japan, Zuid- Afrika en Canada is geboden. Onder de bieders bevonden zich zowel mil- lionnairs als eenvoudige verzamelaars. Een zaakwaarnemer van Amerikaan se warenhuizen kocht voor 250.000 gul den aan Egyptische postzegels, het op één na hoogste bedrag dat door één bieder is uitgegeven. Verwachting tot morgenavond: WEINIG VERANDERING Veel bewolking met tijdelijk enige regen of sneeuw.jOverwegend ma tige wind in hoofdzaak tussen Zuid en Oost. In het Zuidwesten van het land lichte dooi tot tem peratuur om het vriespunt. In het Noordoosten over het alge meen lichte vorst. Zaterdag: Zon op 7.47, onder 18.02 Maan op 21.28, onder 8.10 ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden ƒ1.— elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen 0.52 Gisteren bracht de Russische prins Dimitri Romanou', een neef van de laatste Czaar van Rusland, een bezoek aan het historische Czaar Peterhuisje te Zaandam. Uiteraard trok het interieur van het scheeftgezakte houten stulpje, waar eens de heerser van het grote rijk zich vestigde om het scheepstimmeren te leren ,zijn bij zondere belangstelling. Voor ons verslag zie men elders in dit blad. (Foto Jaap Schoen) ENGELAND begroot zijn militai re uitgaven voor het jaar 1954 '55 op 1.639.900.000 pond sterling, zo is officieel meegedeeld. Dit is ruim drie millioen pond méér dan voor bet voorafgaande be lastingjaar. De sterkte van de slrijdkrachten zal met 11.000 man worden verminderd tot 844.300. De regering deelt verder mede, dat er atoomwapens in productie zijn in Groot-Brittannië en dat de verstrekking aan de strijdkrachten reeds is begonnen. De bestuurbare projectielen zijn in gevorderd stadium van ontwikkeling. Eerst zal een wapen voor vliegtuigen tegen andere vliegtuigen in dienst worden gesteld en daarna wapens voor de afweer van vliegtuigen van de grond af. Geleidelijk aan zal het zwaartepunt van de defensie-inspan ning nog meer naar de luchtmacht worden verlegd. De marine zal zich vooral concentre ren op het bouwen en moderniseren van vaartuigen voor de strijd tegen duikboten en mijnen. Wat het landleger betreft: Er zal een strategische reserve worden ge vormd, waardoor een betere getalsver houding wordt geschapen tussen de troepen thuis en overzee. Zo snel de productie het toelaat, zullen er eska- drilles straalbommenwerpers worden gevormd. Met de proefneming van het aan brengen van papierbakken in de trei nen hebben de Nederlandse Spoorwe gen onaangename ervaringen opge daan. Het lag in de bedoeling in ge leidelijk tempo de coupé's van 11e rijtuigen van deze papierbakken te kunnen voorzien. In de vier weken, sinds begonnen is met het aanbrengen is er niet minder dan 10 pCt. van de geplaatste bakken ontvreemd. Het voortduren van een dergelijke gang van zaken zal uiteraard niet ten goe de komen aan de voorgenomen spoe dige voorziening van alle treinen met papierbakken. De regering is, aldus het verslag, van oordeel, dat een langdurige voortzetting van de'koude oorlog thans waarschijn lijker is dan het uitbreken van een grote oorlog. De Britse regering zal het als een verdedigingsmaatregel van groot belang beschouwen, dat de gevechtskracht van de Britse strydkrachten op het vaste land van Europa wordt gehandhaafd, maar het belangrijkste afschrikwekken de middel blijft de atoombom en de bekwaamheid van de Amerikaanse luchtmacht hem te gebruiken, aldus het verslag. TERWIJL in Oost-Berlijn tweehonderdduizend mensen deelnamen aan een pro-Russische betoging en in West-Berlijn zich duizenden ge reedmaakten voor een stille fakkeloptocht als protest tegen Molotovs houding, kwam de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier, die bijna vier weken heeft geduurd tot een eind. Een van de weinige resultaten, die dan tenslotte op deze laatste dag nog werden geboekt is de overeenkomst voor het houden van een Koreaan se vredesconferentie op 26 April te Genève. Op deze conferentie zal dan tevens worden gesproken over het herstel van de vrede in Indo- China. De Verenigde Staten, Frankrijk, Groot-Brittannië, de Sovjet- Unie, communistisch China en andere „belanghebbende staten" zullen worden uitgenodigd zich op deze conferentie te doen vertegenwoor digen. Intussen heeft Zwitserland toestemming gegeven voor het houden van de bijeenkomst in Genève. Dit werd officieel medegedeeld in een slotcommuniqué van de confe rentie, waarin voorts nog werd gezegd: De regeringen van V.S., Frank rijk, Engeland en de Sovjet-Unie zijn ervan overtuigd, dat de regeling van internationale geschillen, nodig om een durende vrede te kunnen vestigen, aanzienlijk zou worden bevorderd door een ontwapenings overeenkomst. Zij besluiten van gedachten te zullen wisselen om tot een geslaagde oplossing van dit vraagstuk te komen. Tenslotte zegt het communiqué, dat de vier ministers een volledige uitwisseling van ge dachten hebben gehad over de Duitse en Oostenrijkse vraagstukken en het probleem der Europese veiligheid, zonder hierbij overeenstemming te hebben kunnen bereiken.... Kardinaal De Jong tijdens zijn be- zueK aan een parochie. De R.K. aartsbisschop van Utrecht, dr Johannes Kardinaal De Jong, is ernstig ziek. Hij lijdt aan longont steking, Gistermiddag werd zijn toe stand zorgwekkend geacht en wer den de kardinaal uit voorzorg de laat ste sacramenten toegediend. Gister avond deelden de geneesheren mede, dat de ziekte van de kardinaal en gunstig verloop heeft, maar zijn al gemene toestand niet geheel zon Ier zorg is. Zoals bekend, verblijft kardinaal De Jong reeds geruime tijd in het moe derhuis van de zusters van Onze Lie ve Vrouwe van Amersfoort. "pERWIJL ae ministers der Grote Vier hun conferentie tot een einde brachten, Dulles Molotov nog enkele hoffelijke woorden toevoegde voor ijn leiding op de laatste vergadering, maakte de bevolking aan beide zij den van de grenslijn in Berlijn zich op voor grote demonstraties. D^or West-Berlijn trok gisteravond een fak keloptocht als protest tegen Molotovs houding. Aan het hoofd van de stoet ging een oude man zonder benen^ ir. een invalidewagentje. Bïj het stadhui'^ werd in redevoeringen ae voortzetting van de strijd om de vrijheid véin de stad en Oost-Duitsland aangekondigd. Communisten lanceerden door vuurpij len voortbewogen „propagandabom- men" met duizenden pamfletten boven de stoet. Toen Molotov en zijn medewerkers gistermiddag het conferentiegebouw in West-Berlijn verlieten, werd hij door mensen langs de route uitge jouwd. De politie- wist de betoging in de hand te houden en moest tevens optreden tegen groepen communisten, die het Westelijk stadsdeel waren bin nengedrongen .Een en twintig com munisten werden gearresteerd. Een paar uur tevoren waren boven Oost-Berlijn kleine ballons uit elkaar gesprongen en daaruit sneeuwden tal loze pamfletten om het volk te waar schuwen tegen de campagne, die' de communisten zijn begonnen om Dul les en Adenauer verantwoordelijk te stellen voor het mislukken van de besprekingen over Duitsland. De pamflettenregen viel neer op een me nigte van tweehonderdduizend man, die in gesloten gelederen uit fabrie ken, kantoren en scholen optrok naar „Unter den Linden". Ook trok de co lonne naar Sovjet-ambassade. De be togers werden o.a. toegesproken door de plaatsvervangende premier Nuschke en andere communistische leiders. Men voerde grote hoeveelhe den vlaggen en rode spandoeken mee met leuzen tegen het Europese leger en vóór Molotovs Duitsland-voorstel- „DE waterschappen leven onder slechte financiële verhoudingen, de taak der waterschappen wordt veel zwaarder en belangrijker, volk on regeringen hebben niet die nieuwe verhoudingen weten te scheppen, die de omstandigheden vragen, werkelijkheidszin en visie hebben ontbroken". Over deze vraagstukken sprak in de rubriek „Uit het be drijfsleven" de heer H. D. Louwes, hoofdbestuurslid van het Konink lijk Nederlands Landbouw Comité, uit Westpolder gistermiddag voor de zender Hilversum I. Over de slechte financiële toestand der water schappen zei spreker, dat de waterschappen leven van omslagen, die zij heffen van iedere hectare land in hun. gebied gelegen en naar hun huurwaarde van de huizen. De regering heeft de maxima vastgesteld voor dc kooppfijzen van onze landbouwgronden en voor de pacht prijzen van boerderijen en tuinderijen en los land. Zij deed dat weinig of niet hoger dan de prijzen voor de oorlog waren. Wat is daarvan het gevolg? Dat de inkomsten uit deze landelijke bezittingen voor de vele eigenaars, die hun bezit willen of moeten verkopen of verpach ten niet stijgen, maar de onkosten van onderhoud der gebouwen en landerijen wel en ook omslagen der waterschappen. Want de water schappen zien hun kosten ook stijgen. Spreker zeide verder, dat de water schappen moesten bezuinigen, omdat zeer velen leefden onder zeer zware financiële zorgen. „Zij konden eenvou dig hun dijken niet goed onderhouden" aldus de heer Louwes, die er de aan dacht op vestigde, dat door ctrie oorza ken de taak der waterschappen veel zwaarder is geworden. In de eerste plaats door de ontstellend toegenomen last van het onderhoud van wegen en bruggen, mede door de uitbreiding van het verkeer. De tweede oorzaak len. Klassen met schoolkinderen rie pen in het Russisch voor de Sovjet ambassade spreekkoren. Temidden ..n de rode vlaggenzee dobberde een zwarte doodkist met het opschrift „Hier rust de EVG". Op de doekc-i, die werden meegedragen fungeerden EVG, Adenauer en Dulles als zonde bokken. Na de toespraken, die bijna niet verstaanbaar waren, verspreidde de menigte zich rustig. (Zie vervolg pag. 2, kolom 5) Ken goedgeklede jongeman heeft gis teren in het bekende museum van was sen beelden van Madame Tussaud in Londen achtereenvolgens de beelden van Churchill, Maxwell Fyfe minister van Binnenlandse Zaken) en Peter Thorneycroft (minister van Handel) met een hamer volkomen vernield. Hij was juist bezig met lord Leathers toen zaalwachters ingrepen. De man is ge arresteerd. De schade bedraagt 7000 gulden Naar wij van de burgemeester van Monnikendam vernemen is de Gouw zee voor autoverkeer absoluut onbe trouwbaar. Automobilisten, die toch proberen naar Marken te rijden, wor den door de rijkspolitie in Monniken dam tegengehouden. Nu de resultaten van de conferentie te Berlijn voor Duitsland zo teleur stellend zijn, ook voor de Oostduit sers, die hoopten op hereniging van het land en dus te raken buiten de greep der Sovjets, protesteert, men in dc Oostzone met borden en pam fletten. „Wij willen vrije verkiezin gen, hereniging en welstand", aldus een der affiches, die in het Oosten van Berlijn worden verspreid. noemde spreker veel ernstiger: Onze bodem daalt en de zee rijst. Onder onze bouwgrond, ook onder onze dijken zit vaak veen. Dit wordt nog steeds sa mengedrukt. Daapdoor zakken zij. En de zee rijst door een uiterst geringe, maar onhoudbaar voortgaande klimaat verandering. Niemand kent de gevol gen dit alles. Groeien er over zoveel duizend jaar palmen in Arnhem of golft de zee er? J-JET derde bezwaar is, dat het zout steeds verder landinwaarts komt en reeds onze prachtige tuinbouwstreken bedreigt. Wat de laatste van dé drie zijden van zijn onderwerp betreft, zei spreker, dat niet de waterschappen te kort zijn ge schoten in hun pogingen de gevaren af te weren, maar volk en regering. Laatstgenoemden hebben hier een toe stand laten bestaan, die ongeveer de zelfde is, als wanneer men onze gren zen nog liet verdedigen door de ge meentepolitie der grensgemeenten of het spoorwegverkeer liet verzorgen door de provincies. „Het bestaan van ons volk staat op het spel" aldus de heer Louwes. Wanneer wij het zeewa ter niet weten te keren: het deert ons allen. En daarom moet er een andere verhouding komen tussen overheid en waterschappen: gedeelde verantwoor delijkheid, gedeelde kosten. Voor ons gehele volk geldt nu: pompen of ver drinken", zo besloot de heer Louwes zijn betoog.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1