Bescherm Uw auto met Russische prins aan de bedstee van zijn voorvader Czaar Peter de Grote DE WONDERE WAERELT Ook dat nog In kort bestek Neef van laatste Czaar bezocht Zaandam In totaal werden tien wagens in beslag genomen Thans werkzaam bij whisky-firma D®, concierge van het huisje aan het Krimp, één der oudste Zaandam- se straatjes, dat door demping van de hier langs lopende sloot in feite deer lijk verminkt is geworden - de heer Scholtz, diende da Russische Prms van voorlichting. Met grote belangstelling hoorde de buitenlandse gast de uiteen zettingen aan en liet hij zich rondlei den in de lage kamer, waarin de tafel nog staat, waarop Czaar Peter de Grote het door hem bij de lakenkoop man Van Lijnen Noomen gekochte laken zal hebben uitgespreid. In het kamertje met de kleine bedstee, waar van niemand begrijpt, dat de Czaar aller Russen, die volgens de schilde rijen en overleveringen toch van een behoorlijke lengte was, heeft kunnen slapen. Die kleine, donkere bedstee trok wel de bijzondere belangstelling van de Russische Prins, want met een glimlach ging hij op de rand van de houten slaapkoets zitten, belangstel lend de in het Russisch gegraveerde gedenkplaten lezend, die zijn voor ouders bij hun bezoek aan het Czaar Peterhuisje hier hadden laten aan brengen. Dimitri Romanow Minder belasting De circusdirecteuren zonden telegram aan ministers Levenslang voor gifinoord te Varsseveld Inlevering buiten omloop gestelde munten F een Parijs theater is onlangs ingebroken door een paar dieven, die er van hielden het zichzelf moeilijk te maken. Eerst forceerden zij heel om slachtig een deur, welke helemaal niet op slot was en vervolgens braken zij met veel moeite een sta len kast open om zich van 1.500.000 francs mees ter te maken, terwijl een De Amsterdamse tramkwestie Wethouder van Wijck: „Te veel rumoer" Gemeen grapje Kinderen werden op onbetrouwbaar ijs geduwd Wijkverpleegster door kolendamp vergiftigd Evenhuis naar ziekenhuis VRIJDAG 19 FEBRUARI 1954 (Van een onzer redacteuren) ZICHTBAAR diep nadenkend over een roemrijk verleden stond gistermiddag een grijzende zestiger stil voor een levensgroot schil derij van Czaar Peter de Grote. Zijne Hoogheid Dimitri Romanow, Prins van Ruslanddie vrij zeker nooit meer een voet zal zetten in het voormalige keizerlijke paleis van Rusland, heeft gisteren enige ogenblikken kunnen vertoeven in het historische Czaar Peterhuisje te Zaandam. Het scheef gezakte houten stulpje, tlaar Gerrit Kist eens de Czaar aller Russen ontving en icaar de heerser van het grote rijk zich na zijn werkzaamheden op een Zaandamse scheepswerf terug trok voor de al te grote belangstelling van de Zaandammers. Een na komeling van deze keizerlijke scheepstimmerman kon en wilde gisteren deze historische plek bezoeken. Hij wilde dit, omdat hem tevoren nadrukkelijk was verzekerd, dat het Czaar Peterhuisje geen Russisch, maar Nederlands staatsbezit ivas. INCIDENT "JTJDENS het bezoek ontstond een klein incident, omdat een vertegen woordigster van het Bureau Beauchez, dat als Public Relation optreedt voor de Canadese Ambassade, de aanwezige persvertegenwoordigers en fotografen min of meer belemmerde hun werk te doen en zelfs de concierge van het Czaar Peterhuisje verzocht de verte genwoordigers der verschillende bla den de toegang tot het Czaar Peter huisje te ontzeggen, „omdat alleen aan een Nederlands weekblad toestemming zou zijn verleend van dit bezoek een exclusieve reportage te maken Aan het verzoek kon uiteraard niet worden voldaan, ook al, omdat de Rus sische Prins blijkbaar geen enkel be zwaar had tegen de aanwezigheid van de krantenvertegenwoordigers van wie hij voor zijn vertrek persoonlijk af scheid nam. Voor zijn vertrek uit Zaandam ver toefde de Prins met zijn reisgenoten nog enige ogenblikken bij het stand beeld van Czaar Peter, dat door zijn oom Czaar Nicolaas II aan de gemeen te Zaandam geschonken werd. Prins Dimitri Romanow, die werk zaam is bij het Seagram-concern (een exportzaak van whiskey) in Canada, maar meestal in Londen of Parijs ver blijft, was vergezeld van Prins Paolo de Camporule uit Palermo, dr Gara- belli, Sales Manager voor Europa van de Seagram, diens secretaris Lars Ny- stomer uit Kopenhagen en de heer In het centrum van Zaandam staat het standbeeld van Czaar Peter, hetwelk destijds door de oom van de prins van Rusland, de laatste Czaar, Nicolaas II werd onthuld. Met belangstelling las de Russische gast de tekst op het standbeeld, die in zijn moedertaal was aange- bracht. André Kerstens uit Tilburg, die in ons land als wijnhandelaar de Seagram vertegenwoordigt. Het Seagram-concern heeft bekende Canadese kunstenaars schilderstukken laten maken van Canadese steden. Een expositie van deze stukken wordt in verschillende landen georganiseerd en is eergisteren onder auspiciën van de Canadese Ambassade in Den Haag of ficieel geopend. pRHVS Dimitri Romanow, een goede zestiger, is een neef van wijlen Czaar Nicolaas II, de laat ste Czaar van Rusland. De Prins is een achterneef van Koningin Anna Paulowna, de gemalin van wijlen Koning Willem II der Ne derlanden. De moeder van Print Dimitri was een zuster van Czaar Nicolaas II. Op 17-jarige leeftijd werd Prins Dimitri Romanow door de Bolsje wieken op de Krim gevangen ge nomen en daar vastgehouden, tot dat hij door de geallieerden werd bevrijd en met een Engels oor logsschip naar Engeland kon wor den gebracht. De Prins, die nog steeds Statenloos is en in 1020 een zgn. Nansen-pas kreeg, diende tijdens de Tweede Wereldoorlog bij de Engelse zeemacht als lieu tenant-commander. Na het einde van de wereld oorlog kwam Prins Dimitri Ro- manow bij het Seagram-concern, welk wereldbedrijf naar alle lan den whiskey exporteert. Dimitri Romanow vroeg zich giste ren verwonderd af hoe zijn voorva der, Czaar Peter de Grote zich in de bedstede heeft kunnen uitstrek ken omdat de houten slaapkoets maar klein en zijn roemruchte voor- vader tamelijk lang was. De gezamenlijke Nederlandse circus directeuren hebben zich met een tele gram tot de ministers Beel en Suur- hoff gewend, waarin zij aandacht vra gen voor de hoge belastingen, die op circussen rusten. De volgende belastin gen worden in dit telegram genoemd: vermakelijkheidsbelasting, omzetbelas ting, dubbele loonbelasting van acht procent, hoge transportkosten, wegen belasting, vereveningsbelasting, muziek- auteursrechten en andere belastingen. De circusdirecteuren zeggen verder: „Deze Nederlandse bedrijven dreigen hierdoor ten onder te gaan. Verzoeke derhalve de gemeenten te adviseren tot tien procent vermakelijkheids belasting. Circusbedrijven werken in hoofdzaak met levend materiaal. Ver zoeke wegenbelasting op woonwagens, die onze noodzakelijke woningen zijn, af te schaffen." Het vonnis van de Arnhemse recht bank in de zaak tegen de 54-jarige landbouwer D. L. uit Heelweg te Var sseveld, dat levenslang luidde, is con form de eis van de procureur generaal, door het Arnhemse gerechtshof beves tigd. L. is vervolgd wegens het veroorza ken van de dood van drie huurlieden, twee broers te Lindert en hun zuster, door tijdens hun afwezigheid vergif in hun eten te mengen. Hij zou dit hebben gedaan om geld te kunnen wegnemen teneinde daarmee een hypotheek af te lossen. Naar wij vernemen, zal de acteur Wim Hoddes, thans deel uitmakend van het Rotterdams Toneel, het volgend seizoen verbonden zijn aan „De Toneelvereni ging" te Amsterdam. Op 15 December van het vorig jaar eindigde de termijn voor inlevering van de buiten omloop gestelde zinken dub beltjes en oude bronzen centen. Maar nog niet iedereen heeft zich, toen daar de gelegenheid voor open stond, de moeite gegeven deze oude pasmunt te gen gangbare betaalmiddelen om te wisselen. Herhaaldelijk komen dan ook nu nog bij 's Rijks Munt verzoeken binnen tot na-inlevering van deze mun ten. Daarom deelt het ministerie van Fi nanciën mede, dat de mogelijkheid tot inlevering en omwisseling opnieuw wordt opengesteld en wel voor alle munten, die sedert het in werking tre den van de nieuwe muntwet van 1943 hun gangbaarheid hebben verloren. Het gaat hier om de oude zilveren halve guldens en kwartjes, de vierkante nik kelen stuivers, de oude bronzen halve centen, centen en 2'/a-centsstukken en de uit de oorlogsjaren stammende zin ken kwartjes, dubbeltjes, stuivers, 2Vs- centsstukken en centen. De na-iiileve- ringstermijn voor al deze munten loopt van 15 Maart tot en met 15 April a.s. De inwisseling kan geschieden bij alle postkantoren, bij- en hulpkantoren H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben het kroonprinselijk paar van Luxemburg telegrafisch ge lukgewenst met de geboorte van prinses Marie Astrid. PERST wat opwekkend nieuws uit onze Ver enigde Staten. De voor zitter van de commissie voor atoomenergie van het Congres heeft te ver staan gegeven, dat Ame rika nu waterstofwapens heeft, welke nog krach tiger zijn dan het wa pen, dat achttien maan den geleden een zestig meter diep gat met een doorsnee van 1,6 kilo meter in de bodem van de Stille Oceaan sloeg. In die krater zouden 140 bouwwerken van de grootte van het Kapitool te Washington kunnen worden geplaatst. Indien deze explosie boven een moderne stad teweeg was gebracht zou in ce'n gebied met een straal van vijf kilometer alles ver woest zijn door hitte en luchtdruk en zou de uit werking van de bom een gebied van 750 vierkan te kilometer hebben be slagen. bedrag van 2.800.000 francs, dat er in open enveloppen gewoon naast lag, door hen over het hoofd werd gezien. rjRIE BRITSE geleerden die met eeh primitieve jol van 18 ton de Atlan tische Oceaan wilden oversteken voor een on derzoek op het gebied van zeestromingen en kli matologische ingewik keldheden, zijn boven verwachting inderdaad na een reis van 82 da gen uit Dakar te Barba dos in Brits West-Indië aangekomen. De jol had een vlot op sleeptouw, vanwaar de waarnemin gen werden verricht. Bij de bouw van een en ander had de ervaren leider van de fameuze Kon Tiki-tocht, Thor Heyerdahl, van advies gediend. IN DETROIT in de Sta tes is de achttienjarige gehuwde Gwen Robinson gearresteerd, omdat zij de chauffeuse was van de auto, waarmee een lang gezochte bende in brekers (waaronder haar echtgenoot) steeds een goed heenkomen zocht na een geslaagde kraak. Tezamen met haar werd baar zeven maanden oude baby in hechtenis geno men, die alle criminele tscapades persoonlijk had meegemaakt, op de voor bank van de auto. „Ik kon nooit een babysitter krijgen", vertelde Gwen verontwaardigd tegen de politie. D'E stakende onderwij zers in Calcutta heb ben Woensdag niet al leen Amerikaanse eigen dommen met stenen be kogeld of in brand ge stoken, maar zelfs de grote spiegelruiten van het KLM-kantoor inge. gooid en ingeslagen. La ter echter hebben de be togers nederig hun ver. ontschuldigingen aange boden en uiteengezet, dat het een vergissing was geweest. Het KLM-kan. toor ligt namelijk tussen twee 'afdelingen van de Amerikaanse voorlich tingsdienst in. Om hun spijt en goede wil te tonen wierpen de onder wijzers daarop de laatste ruiten van de Ameri kaanse voorlichtings dienst in, Zónder het KLM-kantoor te raken. CNIGE TIJD geleden werden reeds wilde twijnen gesignaleerd in le vredige Zeeuws- vlaamse contreien. Men haalde wel de schouders op over dit bericht, maar de dieren waren er wel iegelijk. Misschien door de plotselinge koude en honger uit de Ardennen verdreven? Dit is nog :en onopgelost probleem, fn ieder geval heeft nu ien amateur-wildschutter uit Nieuw-Namen in de omgeving van Zandberg, ;en vlek bij Graauw, dat een dorp bij Hulst is, twee wilde zwijnen neer gelegd. De naam van de schutter is Schutter. Oók toevallig, hè? „Is er nog nieuws?" vragen wij elkaar in de prille uchtend, wanneer wij elkaar voor het eerst het morgenzieke hoofd toedraaien. Neen, er is geen nieuws. „Ik heb niets," zucht de nachtredacteur wanneer hij 's avonds*laat moet uitmaken, welke berichten belangrijk genoeg zijn, om er de voorpagina mee te vullen. Geen nieuws. Geen schokkende resul taten van een conferentie, alleen maar vruchteloos gedebatteer, dat zich van de ene dag in de andere voortsleept en allang niemand meer iets zegt .Geen heftig tot de emoties sprekende voorvallen binnen de grenzen van het eigen land, zoals een ongeluk met zeer ernstige gevolgen, een gruwelijk misdrijf. In tussen beleven mensen nieuws, dat hun leven een keer geeft. Er wordt een kind geboren, dat zij met vurig verlangen hebben verwacht. Een lieve verwant sterft er ontstaat een leegte, die nimmer meer zal kunnen worden gevuld. Twee mensen gaan uiteen; zij vervreemdden van elkaar, er kwam een nieuwe liefdeDat alles is nieuws, schokkend, zeer belangrijk. Het is waar, men vult er geen voorpagina's mee. Zelden is het een bericht waard. Daarom is het courantiersvak eigenlijk oppervlakkig en wreed. Volkomen willekeurig maakt het uit, dat de vreugden van de ene mens nieuws zijn, die van een ander niet. Hoe bitterder het leed en de vernedering voor een ander, hoe groter de kop wordt die het bericht krijgt. Nieuws is een subjectief begrip Als U zware shag rookt, dan raoetU deze Kentucky tabak eens proberen! De naam St. GEORGE is «1 oud; het NIEUWE zit in het pakje! Ook U zult verrast zijn van zo'n fijne geur, zo'n pittige smaak! De roker van zware shag vindt St. GEORGE de shag, die volkomen vol doening geeft. Rook St. GEORGE met aandacht en ook U zegt: (Advertentie, Ing. Med.) „|7R is te veel rumoer ontstaan rond de Amsterdamse tram. Die hele zaak wordt te veel opgeschroefd" aldus de wethouder voor de bedrijven te Amsterdam, mr F. van Wijck, gister morgen op een persconferentie, waarin hij de stand van zaken in de tram kwestie nader uiteenzette. Sedert 12 October, de dag van het dodelijke ongeluk bij het Centraal Station, zijn in totaal tien wagens in beslag genomen. Het onderzoek in zes van deze gevallen had als resultaat, dat aan de wagens niets mankeerde. In één geval kwam ir Bruining, de door de Justitie benoemde deskundige, tot de conclusie, dat de toestand van de wagen „niet honderd procent" was. In de overige drie gevallen is het onder zoek nog niet geëindigd. Weinig goede woorden had de wet houder voor de manier, waarop het inbeslagnemen gebeurt. „Waarom moet dat zo ostentatief?" zo vroeg de wethouder zich af. „Waarom gebeurt zulks niet na ongelukken, waarbij de tram is betrokken en die minder ern stig aflopen dan met zwaar lichamelijk letsel of de dood van het slachtoffer, zoals de procureur-generaal als richt lijn had gesteld. Gezien de omvangrijkheid en de be- Woensdag zijn drie kinderen van vier, acht en negen jaar, allen uit één gezin, door het ijs van het water van de Jac. van Lennepkade te Amsterdam gezakt. Volgens verklaringen van een getuige zijn de kinderen door onbe kend gebleven jongens op het ijs ge duwd. De 46-jarige heer W. K. Kete laar wist met behulp van een ladder, die hij op het ijs had gelegd, de kin deren te redden. De kleinen zijn naar huis gebracht en hebben ogenschijnlijk geen nadelige gevolgen van het koude bad opgelopen. langrijkheid van het technisch onder zoek komt het B. en W. ongewenst voor, dat van de beginne af een onder zoek naar de personeelsverhoudingen daarmede parallel loopt. B. en W. heb ben er met klem op aangedrongen, dat een interimrapport wordt uitgebracht voor 15 April en dat alles in het werk wordt gesteld om het eindrapport voor 1 September gereed te doen zijn. Het resultaat van dat rapport zal mede de duur bepalen van het aan de directeur van het gemeentelijk vervoerbedrijf verleende verlof. WETHOUDER Van Wijck deelde voorts mede, dat eveneens een be gin wordt gemaakt met een onderzoek naar de verhoudingen bij de IJ-veren. Dit onderzoek zal zich terstond uit strekken zowel over de technische kant van de zaak als over het perso neelsbeleid. Aan de mededelingen van de wethouder over de tramkwestie voegde de plaatsvervangend directeur van hét bedrijf, ir W. Wijt nog toe, dat „nog nimmer na de reeds gedane on derzoekingen een geluid is gehoord over een onvoldoende onderhoudstoe- stand van de tramwagens". De wet houder besloot: „De zaak is, nuchter en objectief beschouwd, ogenschijnlijk minder ernstig dan men meent." Een 38-jarige wijkverpleegster an het Groene Kruis te Veendam, mej. A. M. B. afkomstig uit Groningen is tengevolge van kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Zij werd gisteren door haar hospita gevonden, liggend op de vloer nabij het raam in haar kamer. Vermoede lijk heeft zij getracht het raam r openen. Medische hulp baatte niet meer. De heer Evenhuis, die Woensdagmor gen per vliegtuig uit Surabaja in Dja karta aankwam en later op de dag naar het immigrantenbedrijf in Tandjong Priok werd overgebracht, is Donderdag in het ziekenhuis „Tjikini" te Djakarta opgenomen in verband met zijn gezond heidstoestand. Hij lijdt aan dysentrie. Hij blijft evenwel onder politiebewa king. POLISHES CLEANERS WAXES VALMA heeft voor Uw auto het luiste onderhoudsmiddel (Advertentie, Ing. Med.) Vier personen zijn om het leven ge komen en drie en zeventig gewond, te Saint Clet, op vijf en vijftig kilo meter van Montreal een passagiers- trein op een goederentrei., inreed. Tijdens een geconstumeerd bal te Kerkrade is het costuum van een der feestgangers, een berenpels, in brand gevlogen. De man is aan zijn brand wonden overleden. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Een grota brand heeft in de Birmese stad Moel- mein drieduizend woningen vernield, waardoor twintigduizend personen dak loos werden. Een overwegwachter te Leidschendam, die vergat de .bomen te sluiten toen een trein naderde een auto werd door de locomotief gegre pen is veroordeeld tot een week hechtenis voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en vijf en zeventig gul den boete In Caserta (Italië) zijn tweehonderd personen ziek geworden door het eten uan kaas die ter plaatse was vervaardigd. Velen moesten naar een ziekenhuis worden gebracht. Zestig gulden boete zal een chauffeur uit Weesperkarspel moeten betalen, omdat hij op de Rijksweg Amster damRotterdam een motorrijder zo onvoorzichtig passeerde, dat een bot sing ontstond. De duo-passagier liet het leven. De Sovjet-Unie zal in Maart 464 voormalige Japanse krijgs gevangenen naar huis terugsturen. Dat is de tweede en laatste groep. In De cember werd de eerste, 811 man groot, vrijgelaten. Twee schippers en een scheepsbevrachter te Rotterdam heb ben in December een agent afgedroogd, die zich kwam bemoeien met een ruzie in een café-portiek. De agent was er drie weken ziek van. De schip pers moeten nu vier maanden zitten, de bevrachter vier en twintig dagen. In Poeldijk is het radio-fantasiedorp Mukkebummelen een feit geworden. Het is opgericht in de hal van de bloemenveiling en met groot feestbe toon „geopend". Het festijn zal enige dagen duren. In Coventry en Bir mingham zijn de electriciens in sta king gegaan. Ze willen hogere lonen. De staking zal een week duren. in Canada valt op het ogenblik veel sneeuw. Tal van dorpen zijn van de buitenwereld afgesloten. In grote ste den wordt het verkeer ernstig belem merd. Gisteren zijn in Nairobi acht Kikoe- joes opgehangen. Het bekende pand „Het witte paard" aan de Amsterdam se Herengracht, waar in 1630 Hugo de Groot enige tijd ondergedoken was, is verkocht aan eon verzekeringsmaat schappij. H- In de herenkamer van de Doopsgezinde Singelkerk te Amster dam zal van 1 tot 13 Maart een dertig tal diorama's te zien zij'n met voorstel lingen van merkwaardige gebeurtenis sen uit de wereldgeschiedenis. Ze zijn gemaakt door de Haarlemse wiskunde leraar dr Wieringa. De gemeente Maastricht wil het achttiende eeuwse kasteel Geussel, dat overigens in zeer vervallen staat verkeert, aankopen. Men wil het na restauratie bestemmen voor jeugd- en sociaal werk. De laagste temperatuur in West-Europa werd gisteren gemeten in Helsinki, elf g-aden beneden nul. V Door de koude liep ook het aantal baden in de Am sterdamse badhuizen sterk achteruit Het bedroeg gemiddeld 30 pCt. minder. De Spaarndammerbuurt bleek de meest „Spartaanse" bewoners te hebben want hier liep het aantal baden slechts 2.7 pCt. terug. „DJAJAPRANA" IN HYPOKRITERION Jef Last en zijn dochter Mieke zullen ^an 25 Februari tot en met 7 Maart in het Amsterdamse Hypokriterion opvoe ren: de Nederlandse tragedie „Djaja- ven" doorlef Last?6 g6SChre'

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 5