Westelijke Drie redden Berlijn voor totale débacle ZWITSARUB KRUISWOORDPUZZLE HERSENGYMNASTIEK Koster-C De beste ruil Van besneeuwde ruïnes naar het blauwe meer De wekelijkse wereldschouw r "I Zit vast vaster met VELPAFIN Door Geneve blijft de hoop bewaard PUZZLERUBRIEK Verkouden kinderen? Pim, Pam Pom en de graafmachine Radioprogramma voor het weekeinde MARGARET MALCOLM Luister eens naar: Driemanshedr met hom Export naar 52 la ZATERDAG 20 FEBRUARI 1954 ^ONDERDAGAVOND spande zich over Berlijn een ondoordringbaar donkere sneeuwlucht. Er was geen enkele ster te zien. De koude zou practisch een ieder naar zijn huis of wat daar nog van over is hebben doen vluchten. Velen deden dat dan ook. Doch enkele tienduizenden uit het Westelijk stadsdeel for meerden zich tot een stoet. Bijgelicht door duizend fakkels trokken zij zwijgend door de straten. De vage hoop tot het uitbannen van de koude oorlog was weg gevaagd door het aanhoudende „njet" van Molotov, bijna vier weken lang. Voor Duitsland geen verandering, geen hereniging, maar opnieuw het vreemde „gordijn". Men hield tenslotte stil voor het stadhuis en luisterde naar rede voeringen van stadsbestuurders, die nog eens vertelden, dat zy de stryd voor de vrijheid van Berlijn, de hereniging van het land ondanks alles zullen voort zetten. Onder de duizenden zwijgende toehoorders zullen er zonder twijfel velen zyn geweest, die terugdachten aan een andere gebeurtenis eigenlijk nog maar kort geleden. Men stond hier óók vorig jaar, in het hartje van de zomer, en by het stadhuis waren opgesteld de kisten met de stoffelijke resten van hen, die het leven lieten in de door de Russen neergeslagen opstand van het volk van Oost-Berlyn. Sovjettanks smoorden toen de kreet naar vrijheid. De dagen gingen voorbij. Er zou een conferentie komen! Daarmede kwam weer de hoop Daarna weer de ontgoocheling. En nu...? Tijdens de oorlogsjaren zongen de Duitsers hun wrange oorlogspijn weg met een liedje. Het gaat allemaal wel voorbyEn je weet het toch, na iedere Decembermaand wordt het weer Mei....Met andere woorden: Houdt er de moed maar inDit liedje hoort ge in Berlyn niet meer. Waartoe ook? Het wordt nl. voor de Westduitsers zowel als voor de bevolking van Oost-Duitsland wel heel moeilijk om met een bieden °6 P opnleuw op te vijzelen tot iets, dat wat steun kan J40EWEL het Eden-plan voor het op democratische wijze tot stand komen van de Duitse eenheid de aanvankelij ke idee, dat dit herenigde Duitsland automatisch de door Bonn gesloten verdragen met het Westen zou moeten overnemen, liet vallen en dat nieuwe Duitsland met een blanco internatio naal blad zou kunnen beginnen, ismen inzake de Duitse kwestie geen enkele reële stap verder gekomen. Aan wat vage woorden over toekomstige ge sprekken heeft men weinig. Motolov is bang voor de mens, die de vrijheid heeft zelf zijn vrienden te kiezen, zelf te bepalen onder welk staatsbestel hij wenst te leven. Het anders voor het Westen zo be langrijke punt van de agenda der Berlijnse ministersconferentie „Oos tenrijk" heeft een even droevig en j,oor de Oostenrijkers in de eerste plaats totaal ontmoedigend resultaat opgeleverd. Resultaat is eigenliik niet het goed woord. Er was geen resul taat. Het slotcommuniqé van Donder dagavond sprak van een volledige uit wisseling van gedachten. Molotov sprak bovendien als zijn mening uit, dat de bijeenkomst had bijgedragen tot een beter begrip der wederzijde stand puntenJawel! De Oostenrijkers hebben het dubbel en dwars begrepen. Molotov wilde op geen enkel punt dit land, dat na 1945 door West en Oost als „niet-oorlogvoernd" werd be schouwd, zijn vrijheid hergeven. Vrij heid, die slechts bestaat als dat is een totaal over eigen doen en laten kun nen beschikken. Dat is niet zó, als bui ten Wenen de bezettingstroepen blij ven en de zucht van de Sovjets-adem toch t om de Stephanstoren blijf waaienMinister Figl deed kort voor het einde van de conferentie nog een laatste wanhopige poging iets concreets mee naar huis te kunnen Puzzle 34. De Vermenigvuldiging der Tweeën (Opl.) Het diagram, dat voldeed aan de ge stelde voorwaarden, bood in cijfers de volgende vermenigvuldigsom 4 7 0 3 2 5 6 18 9 4 2 3 2 8 8 3 7 6 2 5 6 4 7 0 3 2 2 8 2 1 9 2 2 3 5 1 6 0 2642681048 De liefhebbers van een cijfersom hebben zich niet onbetuigd gelaten en een uitstekende opl. ingezonden. Onder die inzenders is de wekelijkse prijs van f 5.verloot en de geluk kige winnares was ditmaal: Mej. N. v. Heerden, Tousstaintstraat 22 te Alk maar. En nu onze nieuwe opgave. Puzzle 25. (Serie '53'54) Derde Fe- bruari-opgave. Via lettergrepen en omschrijvingen tot iets feestelijks. Hieronder vindt men in alphabet! sche volgorde 54 lettergrepen. Daar van kunnen gevormd worden 15 woor den die voldoen aan de verder gege ven omschrijvingen. Heeft men de juiste woorden in de aangegeven volgorde onder elkaar staan, dan vormen de eerste letters van boven naar beneden gelezen iets feestelijks. Lettergrepen: BA - BE - CO - DE - DE - DE - DEL DEN - DEN - E - ER - GO - GON - IL - IN - IN - JA - LE - LE - LIE - LIER - LO - LOP - LU - ME - ME - MI - NA - NE - NE - PE - PE - PER - RE REN - REN - SU - SUM - TER - TER - TIE - TIE - TIE - U - UI - US - VE - VEL - VEN - VEN - VER - VI - WAAR - WIJK. Omschrijvingen. 1 Meisjesnaam; 2 vindt men langs de rivieren; 3 plaats in Noord-Holland; 4 tussenkomst; 5 plaats in Groningen; 6 voorname personen; 7 kinderversna pering; 8 geeft soms veel troost; 9 berg in Italië; 10 betaald zetten; 11 plaats in Gelderland; 12 veel en druk praten; 13 geeft veel licht; 14 klein handel 15 doet aan Venetië denken. Welke zijn de bedoelde woorden en wat vormt de eerste verticale rij van boven naar beneden gelezen? Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 25 Februari aan de Redactie van dit blad. (Onder de inzenders van een correc te oplossing wordt weer een prijs van f 5.verloot). brengen. Goed, laat de Russische be zettingstroepen dan nog tot volgend jaar blijven, als we dan maar zeker zijn, dat ze de aftocht blazen. Ja, we willen zelfs nog een zeker voogdij schap van de Grote Vier aanvaarden. Maar vanachter het bordje USSR op de conferentietafel klonk weer het „njet". En de vertrekkende Oosten rijkse delegatie bleef slechts over met ontgoocheling en bitterheid in het hart naar Wenen terug te reizen. J7R KAN dus wel gezegd worden, dat zowel voor het Duitse als het Oos tenrijkse probleem geen enkele der door het Westen gestelde doelen is bereikt. De open diplomatie, zoals die nu al en kele decennia wordt gevoerd, heeft dit maal piets opgeleverd, dan nieuw voed sel voor de propagandastunts der koude oorlog. De geheime besprekingen, waar toe men in Berlijn deels weer overging zodra men de kwesties betreffende het Verre Oosten ter sprake bracht, hebben gelukkig beter en eigenlijk het enige positieve van de gehele conferentie op geleverd. De ministers zullen elkaar weer ontmoeten op 26 April in Genève. de oude Volkenbondsstad in Zwitserland Doel: het komen tot een vreedzame re geling van het Koreaanse vraagstuk. Het Westen deed een concessie, waar door deze conferentie mogelijk wordt, Communistisch China zal aan het ge sprek kunnen deelnemen, al lieten de Westelijke drie met nadruk in het slot communiqué van „Berlijn" vastleggen, dat dit niet betekent, dat deze stap moet worden beschouwd als een diplo matieke erkenning van het bewind in Peking, voor zover dit nog niet is er kend. Vttb'ral de V.S. moeten in feite nl. nog steeds niets van Mao Tse Toeng en zijn mannen 'hebben. In December 1943 kwamen vertegenwoordigers van de Ver. Staten, Engeland en nationalis tisch China in Cairo overeen, dat Korea te zijner tijd een vrije en onafhankelij ke staat zou worden. Dit werd ook vastgelegd in de declaratie van Pots dam op 26 Juli 1945. Op 8 Augustus van dat jaar sloot de Sovjet-Unie zich aan bij de declaratie van Potsdam. Van deze plechtige verklaringen kwam niets te recht. Het Koreaanse schiereiland viel in twee delen uiteen. De oorlog volgde, daarna een wapenstilstand. De onder handelingen te Panmoendjon om een vredesconferentie voor te bereiden, le verden weinig op. Slechts de kwestie der krijgsgevange nen is dezer dagen tot 'n wonder boven wonder goed einde gebracht. Zo zelfs dat deze gehele zaak schier geruisloos Zeker er liggen nog talloze voetan gels en klemmen, maar voorlopig, kan men althans voor de zaken van het Verre Oosten weer enige hoop koeste ren, temeer daar men tevens overeen kwam, dat de kwestie Indo-China in Genève ook op het tapijt zal komen. Vooral voor Bidault betekent dit een zeker moreel winstpunt, nu hij naar Parijs terugkeert, waar de anti-Euro- pese legergroepen In het parlement hem met een warm woord willen opwachten. Wij zouden wensen, dat de bijeenkomst te Genève ook ver zal worden gehou den van alle gedoe der propaganda- Genezende warmte door wrijven met een Zwitsal preparaat I Vraag de voordelige introductie-verpakKing j (Advertentie, Ing. Med.) rompslomp. Geheime besprekingen ook daar zouden wellicht resultaat kun nen opleveren. En als men dan toch b(j elkaar is, wellicht dat men dan tijdens de in feite zo belangrijke diners daar aan het schone meer van Genève ook weer komt tot uitwisseling van gedach ten over de Europese problemen. Mis schien dat de nabijheid van de schoon bloeiende alpenweiden en het ruisen van de grote fontein bjj het meer de geesten méér zal verzachten, dan het gestamp der laarzen van de stoere le den van de Volkspolizei. 46. Bij het woord „politie-agenten" veerde Billie van zijn stoel omhoog, alsof hij door een electrische schok getroffen was, maar bij het zien van de twee kleine agentjes, die binnen stapten, begon hij luid te grinniken. „Nee maar, die is goed", zei hij tot Kareltje. „Wat zie ik? Zijn dat niet onze oude vrienden Pim, Pam en Pom? We zijn niet meer de enige boeven in de zaal Kareides te beter". „Oh Billie, laten we weggaan", riep Karei zenuwachtig. „Die Pim, Pam en Pom zijn mij veel te slim. Als ze ons her kennen„Geen kans op", stelde zijn vriend hem gerust. „De zaal is veel te vol! Oh, moet je die kleine agentjes zien! Drie turven hoog en dat wil voor agent spelen. Om je dood te lachen!" Grinnikend liet hij zich weer in zijn stoel vallen, maar het lachen zou hem gauw genoeg vergaan, want nog twee gasten hadden de feestzaal van „De Oude Jongens" bereikt. Of gasten waren het eigenlijk niet. Het was de commissaris van Dierendorp, op de hielen gevolgd door Piet Pak- kum. ZONDAG 21 FEBRUARI HILVERSUM I, 402 m.: 8.00 VARA, 1000 VPRO, 10.30 IKOR, 12.00 AVRO, 17.00 VPRO, 17.30 VARA, 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.18 Gram. 8.45 Sportmededelingen. 8-50 Voor het platteland. 9.00 Residentie-Or kest. 9.45 „Geestelijk leven", causerie. 10.00 „Geel het door", causerie. 10.05 Voor de jeugd. 10.30 Ned. Herv. kerk dienst. 12.00 Sportspiegel. 12.05 Prome nade-Orkest. 12.35 „Even afrekenen", he ren?". 12.45 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.05 Mededelingen of gram. 13.10 Har monie-Orkest. 13.30 Amus.-muziek. 1400 Boekbespreking 1420 Disco-causerie. 15.05 „De strijd om Troje", hoorspel. 15.30 Gram. 15.45 Toneelbeschouwing. 16.00 Dansmuziek. 16.30 Sportrevue. 17.00 „De Bijbel zegt mij niets", causerie. 17.20 „Van het kerkelijk erf", causerie. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Sportjournaal. 18.15 Nieuws en sportuitslagen. 18.30 Hammond-orgel- spel. 18.50 Radiolympus. 19.20 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. programma. 21.05 Gram. 21.30 Cabaret. 21.55 Lichte muziek. 22.25 Actualiteiten. 22.40 Orgelconcert. 2300 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 8.00 NCRV, 8.30 IKOR, 9.30 KRO, 17.00 NCRV, 19.45 —24.00 KRO. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Orgelconcert. 8.30 Vroeg- Horizontaal: 1. aandringen, 5 schuit, 9 gravin, 10 groet, 12 omroepver, 13 brievensnoer, 14 stijf, 15 durf, 16 meis-, jesnaam, 18 afdruk, 19 tweeklank, 20 dolk, 22 tweeklank, 23 auto, 24 trek, 26 kippenziekte, 27 jonge stier, 29 be- bel, 31 lidwoord, 33 boom, 35 smeer, 37 noot, 38 laboratorium, 40 bosje planten, 4l snel, 42 spleet, 43 gelijk, 44 plaats in Gelderland, 45 sprookjes figuur, 47 wees gegroet, 48 Europees volk, 49 hoeveelheid wijn. Verticaal: 1 dwaas doen, 2 vaarwel, 3 deel van wiel, 4 voorzetsel, 5 on meetbaar getal, 6 bewijsstuk, 7 naar evenredigheid, 8 knoeien, 11 voorwerp, 16 kaart, 17 politieke partij, 20 twee voud, 21 kwaad, 23 nog eens, 25 mo dedwaas, 28 Europees volk, 30 pers bureau, 31 schel, 32 stootdegen, 34 rest, 36 doel, 37 begin van insect, 39 als een laatste stukje verloren sneeuw i drank, 41 getroffen, 45 voegwoord, 46 geruisloos wegsmolt Maar over de wijze, waarop een vre desconferentie moest worden gehou den, werd men het in Panmoendjon niet eens. Soms bleken ook de gealli eerde onderhandelaars te star en Was hington riep daarom wijselijk Arthur Dean, de geallieerde leider dér bespre kingen terug om de sfeer te verbete ren. Berlijn nu heeft tijdelijk althans gezorgd voor het doorbreken van de impasse. noot. (Voor de oplossing zie men ons num mer van Dinsdag). [)E POTVIS of cachelot, U weet (iet, geachte lezers, is een der tand walvissen, die in zijn on derkaak 4060 van die grote tanden heeft. Waar hij die nu wel voor ge bruikt, vraagt U? Wel, die tandjes gebruikt hij om er inktvissen mee te verslinden. Daar is hij gek op, weet U. Een grotere delicatesse be staat er niet voor hem. Trouwens, delicatesse of niet, het is voor hem een dringende, dagelijkse le vensbehoefte. Hij kan er niet buiten, nog sterker uitgedrukt, hij heeft er per dag een 1000 kg van nodig om in leven te blijven. Heeft hij dus de beschikking over een aardig inktvissentuintje, waar deze als kool groei en, dan kan onze potvis een lief visje worden, zo een van een 20 meter lengte bijvoorbeeld, ter wijl zijn gewicht kan schommelen tussen de 70 en 75000 kg. Waarmee hij ons van dienst kan zijn? In de eerste plaats zijn we, of althans vele in dustrieën (o.a. zeep-) gek op zijn traan, waarvan hij een 7000 liter kan leve ren; ten tweede zijn zijn ondertanden (die grote) van ivoor; de darm le vert in de meeste geval len amber, waar de par fumerie-industrie verzot op is en zijn kop (sche delholte) levert ongeveer 2000 kg spermaceti, een olie-achtige stof, die zo wel vooi' de pharmaceu- tische als voor de cosme tische industrie van be lang is. Voor vanavond de vol gende vragen: 1. Heeft U wel eens van „Stöppelhaene" ge hoord? Kan dit 'n Deens gerecht, een Duitse uit drukking voor een spik kelhaan, het vliegersj ar gon voor een sneeuw storm of de naam voor een Overjjsels oogstfeest zijn? 2. In welke hoogge bergten komen de „mar motjes" voor? 3. Wat bedoelt men met een „grasweduwe?" 4. Welke bakker ver koopt „mastiekbrood?" 5. Wie was de echtge noot van „Proserpina", de koningin der Onderwe reld? 6. In welke streken treffen we de „Scythen" aan? 7. Wat betekent de af korting W.P.? 8. Waar bevindt zich in ons hoofd het „zeef- been?" 9. Voor welk doel ge bruikt men een „Eudio meter?" 10. Wat betekent in handelskringen de afkor ting K.K.? (Voor de antwoorden zie men ons blad van Dinsdag). vlekvrij» koudlijm van CETA BEVER (Advertentie, Ing. Med.) DOOR 20 Alles bij elkaar genomen, was hij wel voldaan. De schilderij kwam eerder gereed dan het toneelstuk, wat misschien ook maar goed was, want juffrouw Twist, in haar hele leven nooit een dag ziek geweest, ontwaakte op een morgen met het gevoel, dat ze onmogelijk kon op staan. Serena, door het bleke gezicht en de lusteloosheid van de oude dame ver schrikt, drong erop aan, een dokter te halen. Deze maakte korte metten met de bewering der patiënte, dat haar on gesteldheid met een drankje wel gauw te verhelpen zou zijn. „Het is haar hart", zei hij later tegen Serena. „O, u behoeft u niet ongerust te maken, maar zulke oude dames ver geten, dat de jaren verstrijken en dat ze wat langzamer aan moeten doen als ze gezond willen blijven. Natuurlijk zal ik haar een drankje geven, maar wat ze vooral nodig heeft is veel rust. En ik benijd degene niet, die op haar moet passen. Tussen twee haakjes: „Wie zal dat zijn?" vroeg hij, met een onderzoekende blik op Serena. Hij had namelijk wat geruchten gehoord over een onverwacht opgedoken meisje, dat bij de oude dame bleef wonen, maar niemand scheen er het rechte van te weten en de dokter was ook niet vrij van het menselijke gebrek der nieuws gierigheid. „Ik natuurlijk", antwoordde Serena kalm, alsof daar geen twijfel aan 'be stond. En bij haar was twijfel inder daad uitgesloten. Juffrouw Twist had haar vriendelijker bejegend dan wei ziekte in 't spel was geweest, zou Se rena de kans om haar erkentelijkheid en toewijding te tonen met vreugde hebben begroet. „Hm! Denkt u met haar te kunnen opschieten? Ze is lang niet gemakke lijk, hoor!" „Ik geloof van wel en in elk ge val weet ik iemand, die het kan", ver zekerde ze en dadelijk na zijn vertrek belde ze Nick op om hem de staat van zaken uit te leggen. „Ik dacht dus", zo besloot ze, „dat als je even hier zou kunnen komen en haar een beetje flink aanpakken, zij wel naar jou zou luisteren". „Je hebt een hogere dunk van mijn bekwaamheden dan ik zelf", beweerde Nick, „maar we zullen het proberen! En één ding staat vast: als we 't zover kunnen krijgen dat ze 't ons belooft, zal ze die belofte ook houden. Ik kom dadelijk". En dat kwam hij ook, met een bui tengewoon mooie tuil bloemen, .een grote flacon odeur en een ananas. Serena bracht hem onmiddellijk naar de kamer van juffrouw Twist, waar hij zijn geschenken aanbood. „Je verkwist je geld", zei de zieke verontwaardigd, maar hij zag heel goed, hoe ze de bloemen liefkozend betastte en haar zachte oude mond even trilde. Toen wist hij, dat hij juist had gehandeld. „Als mijn kleine meisje gaat sukke len, geef ik haar natuurlijk wat om haar te troosten", zei hij luchtig, ter wijl hij naast het bed plaats nam. ke andere vrouw ook en als er geen „Hoe dan ook, je hebt me aan het schrikken gemaakt, want tot nu toe je voor mij en ik denk wel, dat ze nu heb je zelfs nooit hoofdpijn gehad. Ik verwacht, dat je heel gauw weer beter wordt, Emma". „Dat zou ik ook wel, als die malle dokter me niet in bed had gestopt", bromde ze. „Juffrouw Serena had hem nooit moeten roepen". „O, jawel", hernam hij kalm, haar hand in de zijne nemend. „Hoor eens, Emma, praat nu geen onzin en gedraag je verstandig. Je moet oppassen een poosje tenminste. En wat méér jegt: je moet me beloven te doen wat je is voorgeschreven". Hij zag de onwillekeurige beweging van haar schouders en 't bijna kinder lijke pruilen van een vrouw, die nooit aan slechte gezondheid had geleden, zodat ze nu moeite had, in het onver mijdelijke te berusten. Zich voorover buigend, bedélde hij: „Alsjeblieft, Em ma, doe mij dat plezier". En hij deed zijn smeekbede vergezeld gaan van een hartelijke kus. Natuurlijk legde ze de gevraagde belofte af, want ofschoon oud, was ze toch een vrouw. Tranen stonden haar in de ogen, toen hij haar glimlachend verliet. Zij besefte misschien beter dan iemand anders wat zijn gebreken waren, maar kende ook de goede, edele kanten van zijn karakter, die voor menigeen wellicht verborgen bleven. O, je wist nooit of hij ernstig was dan wel grappen maakte, behalve dan bij gelegenheden als deze; het was toch een goede jongen! Emma vleide zich behaaglijk neer, drukte haar gerimpel de wang in het witte kussensloop en viel in een lichte, prettige slaap. De slaap van kinderen en ouden van dagen. Beneden zat Nick op de rand van de keukentafel en prees Serena om haar kordate optreden. „Je hebt precies gedaan, wat gedaan moest worden", zei hij, een paar inge maakte kersen uit een pot stelend. „In haar lieve oude hart is een zacht plek- zoet zal zijn. Mocht dat niet het geval wezen, dan moet je me dadelijk weer roepen en zal ik haar de krijgsartike len voorlezen" „Goed", zei Serena ernstig, „maar ik geloof, dat je gelijk hebt. Nu ze een maal een belofte heeft afgelegd, zal ze haar woord wel houden". Nick knikte instemmend en veran derde toen plotseling van onderwerp. „Moeten dit koekjes worden of een grote cake?" vroeg hij, op het in een kom staande deeg wijzend. „Wat heb je het liefst?" vroeg Sere na toegevend, precies als juffrouw Twist zou hebben gedaan. „Zie je, ik heb zo gedacht: Als het koekjes moeten zijn, ben je er binnen een kwartiertje mee klaar, is het niet? En dan konden we ze samen warm op peuzelen, bij een kop thee". Serena, die van plan was geweest, een grote cake te bakken omdat ze uit ondervinding wist, hoe snel koekjes verdwijnen, willigde zijn wens in en een twintig minuten later zaten ze ge noeglijk samen te smullen. „Je had John moeten vragen, je te schilderen in een overall, terwijl je koekjes bakte", vond Nick. „Alle man nen die het zagen zouden met zo'n goede en knappe keukenmeid willen trouwen en alle vrouwen zouden zich haastig ook een overall aanschaffen, omdat hij jou zo goed staat. En dat herinnert me eraan"hij onderbrak zijn woorden om een koekje te veror beren en vervolgde toen: „John gaat met vacantie; die heeft hij wel ver diend, maar ik zal hem erg missen. Een goede kerel, die John". „Dat is hij zeker", stemde Serena vol vuur in en Nick's luchthartigheid verdween als sneeuw voor de zon. Hij begreep zeil allerminst waarom; wist alleen, dat hem die snelle instemming hinderde, ofschoon hij zelf tegen Em ma verklaard had, dat John en Serena een uitstekend paar zouden vormen. DE STRIJD OM TROJEeen serie-hoorspel van dr P. H. Schro der. Ditmaal is het oordeel van Paris aan de beurt. Zondag 15.05 over Hilversum I, 402 m). BOUILLABAISSEeen cabaret- programma met Marseille als achtergrondgeschreven en ge componeerd door Emile Lopez. (Zondag 21.30 over Hilversum I 402 meter). CONCERTGEBOUWORKESTon der leiding van Ferenc Fricsay. Begonnen wordt met de ouverture Le Carnaval Romain,van Berlioz Daarna volgt het tweede piano concert van Bela Bartok. Een uit voering in de geest van de com ponist mag worden verwacht: niet alleen de dirigent, maar ook de solist is een Hongaar. Tenslotte volgt, in de orkestratie van Ravel. De Schilderijententoonstelling, van Moussorgsky, oorspronkelijk een pianowerk, waarin verschillende schilderijen van een expositie op zeer geestige wijze worden ge karakteriseerd. (Zondag 14.30 over- Hilversum II, 298 meter). DE WAPENSTIER, een Noord hollands verhaal uit de verzame ling spotvertelsels van Olaf J. de Landell, voorgedragen door Atie Crok. (Maandag 14.30 over Hil versum 1, 402 m). CARNAVAL IN DE MUZIEK. Di verse muziekwerken van grote en kleine meesters, welke het carna val tot onderwerp hebben, wor den uitgevoerd. Zo de suite Car naval, van Robert Schumann, Saint Saens' Carnaval des Ani- meux, en Carnaval in Parijs, van Svendsen over het geheel dus zeer plezierige muziekjes. (Maan dag 16.45 over Hilversum 1402 m). ZOTHEID IN SITTARD. Alweer Carnaval, nu op de plaats des on- heïls zélf opgenomen en uitge zonden. (Maandag 20.05 over de zelfde zender). dienst. 9.30 Nieuws. 9.45 Gram. 9.55 Hoogmis. 11.30 „Wie is mijn patroon?", vragenbeantwoording. 11.45 Kamerkoor. 12.20 Apologie. 12.40 Gram. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.10 Amus.-muziek. 13.40 Boekbespre king. 13.55 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Concertgebouworkest en solist. 16.40 Katholiek Thuisfront Overal! 16.45 Gees telijke liederen. 17.00 Geref. kerkdienst. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws. 19.05 Samen zang. 19.30 „Weg en werk der Kerkher vormers", causerie. 19-45 Nieuws. 20.00 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Gram. 21.25 „Een sterke vrouw", hoorspel. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Studentenorkest. 23.55— 24.00 Gram.muziek, MAANDAG 22 FEBRUARI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 8 00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koorzang. 9.25 Voor de huisvrouw* 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 11.00 Voor dracht. 11.15 Kamerorkest en solist. 12.00 Dansmuziek. 12-30 Lahd- en Tuinbouw- mededelingen. 12.33 »»In 't spionnetje", 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen of gram. 13.20 Metropole-Orkest. 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?", causerie. 14.20 Gram. 14.30 Voordracht. 14.45 Viool en piano. 15.15 Voor de vrouw. 16.15 Gram. 17.30 Voor de padvinders. 18.00 Nieuws. 18.15 Muzikale causerie. 18.30 Accordeonclub. 19.00 Voor de jeugd. 19.15 Mil. comm. 19.25 Cabaret. 19.45 RegeringsuitzendingLandbouwrubriek. 20.00 Nieuws. 20.05 Carnavalsprogramma. 21.05 Cabaret. 21.35 Franse chansons. 22.05 Piano-trio. 22.45 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Filmprogramma. 23.45—24.00 Gram. HILVERSUM n, 298 m.r 7.00-24-00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8-00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Sportuitslagen. 8.20 Gram. 8.30 Tot Uw dienst! 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9-35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Gevar. muziek. 12.25 Voor boer en tuin der. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Orgelconcert. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Amus.-muziek. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15-15 Gram. 15.35 Hobo kwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Piano recital. 17.00 Voor de kleuters.17.15 Gram. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuit zending: Nederland en de wereld: M. Mourik: „Thailand". 18.00 Jongenskoor. 18.20 Sport. 18.30 Gram. 18.45 Engelse les. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Gram. 19-30 „Volk en Staat", causerie. 19.45 Huismuziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Jodelkoor en sol. 20.50 „De Droom die terugkwam", hoorspel. 21.30 Mil. Kapel. 22.00 Gram. 22.15 Viool, cello en piano. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Gram. Oosthuizen en kaas zijn al oude dorp, als knooppun weidegebied, bleek voor zijn tenten op te slaan. In diverse mensen gewoond i het is in het laatst van dez een internationale naam e taken tot grote bloei kwi de wereld exporteerden. 1 Van Ammers, De Wolf en van deze eeuw veranderde ste handelszaken, die van trokken uit Oosthuizen on noegelijkheden met de to de voornaamste stoot gege zelfs zo ver om twee grote weer op te bouiven. Het in terug. Echter, in 1929 wer tigd door een jong zakenm tijds is dit bedrijf uit ge gr Ruim honderd mensen zijr Eyssen had laten bouwen immense ruimten hadden dien is er nog een complex ga niet heeft. Op 1 Maart loze vennootschap is, jubi receptie en met een groot heugt zich er al op en d heeft voor een belangrijk c bracht. De vader van de tegenwoor recteur was boer in de Beemsl hij had ook grote interesse handel. In 1914 begon hij me port van kaas naar Nederlan Dat zaakje ontwikkelde zich voordelig en zijn zoon, die te dam de Handelsschool had gei er voldoende perspectieven ii affaire van vader over te nei was op 1 Maart 1929. De heer verzekerde zich van de med' van twee jongelui, de heren J en D. F. Vos, het pakhuis Ti; de fa. Eyssen werd gehuurd ging men aan de slag. Uiteraard gebeurde alles r eenvoudig. De pakhuiswerkza werden broederlijk door het dr gevoerd en als er kazen g< moesten worden, dan stond i aan de slinger van de machine de andere twee het mes hantei voor de aanvoer zorgden. Langzamerhand breidde de zich uit, er kwam 'n meisje voor toorwerkzaamheden bij, maar dat belangrijke feit kon plaat: moest eerst het kantoor vergri den. Men vond die vergroting uitbreken van een bedstee, wï de dame werd geïnstalleerd. Hoewel men in den beginne i heden had met de contingent welke Frankrijk plotseling ha< voerd, liepen na een paar jaar c toch zo goed, dat men het pak Ster er bij kon kopen, in 193f het pakhuis De Komeet, alsrr voormalige fabriek van de fa. en weer twee jaar later werd Koster eigenaar van het vo< spaarbankgebouw aan de Doi dat tot kantoor werd ingericht. Na de oorlog heeft het bedr enorme opbloei beleefd en mei voor de noodzakelijkheid var uitbreidingen. In 1950 werd var meente het voormalige station r derenloods overgenomen. Arc! Plas van Purmerend maakte e voor verbouwing, maar toen d selijke aannemers Joosten en de pleisterlaag van muren gir blikken bleek het, dat de stene waren vergaan door vocht. Mi de boel af tot de fundamenten e toen te bouwen. In feite is van 1 stationsgebouw niets anders bleven dan hetgeen er in de gr alsmede het trappenhuis. Twee jaar heeft het geduurd klaar was en toen we gisteren directiekamer waren pikte de de deur nog De kazen worden in de pa regelmatig gekeerd tot ze de g ouderdom hebben en dan gaan de fabriek, een ruimte van vijf] vierkante meter, die aan het gebouwd is. Ze worden hier i klaar gemaakt en dat proces is simpel als het lijkt. Er staat e( tal schraapmachines, maar die niet meer zo veel gebruikt a ger. Door het schrapen ontstaa:

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 2