Nieuws uit Bergen Huisvrouwen leerden goede en verantwoorde voeding kennen Schilderijen en grafiek van A. van Mever en G. de Jong Burgemeester was voor Jochems-be ker Jb. Klop Bij ruilverkaveling gewijzigd stemrecht noodzakelijk Lezers spreken Instructieve middag Vervolg stadsnieuws De wielerbaan komt steeds nader PTT beambte maakte zich schuldig aan meineed De heer Moorman vierde zijn 40~jarig jubileum Kind door auto gegrepen bleef ongedeerd Voorzichtige' manoeuvre veroorzaakte ongeluk De heer Maassen bedankt als raadslid Nieuwe beheersvorm voor Chr. Phil. Inrichtingen De Paus moet weer het bed houden Nog geen accoord over weerschepen Het geding over een nalatenschap van f 100.000.000 Werk van streekgenoten bij Arti in Amsterdam Tot het laatste moment drie candidaten Over de toekomst van het Geestmer-Ambacht Is dit wel de juiste manier? De Krot opruiming Scheepvaartberichten WOENSDAG 24 FEBRUARI 1954 Voor de afd. Bergen van de Ned. Ver. van Huisvrouwen hield mevr. Hirschel Dinsdagmiddag' een interes sante lezing over voeding en gezond heid. Onder het motto: Goede voeding gezonde mensen, gaf zy na een enigs zins lange inleiding een uitstekend overzicht van de vele mogelijkheden, die de moderne voeding ons biedt. De samenstelling van de maaltijd De te bouwen Alkmaarse wielerbaan leeft niet meer alleen in de gedachte van enkele enthousiastelingen. Wij ver namen dat reeds 38.000 van de 50.000 loten zijn verkocht en dat ook de be langstelling voor de renteloze obliga ties nog steeds levendig is. Door de vorstperiode is Alcmaria Victrix min der actief geweest, maar enkele dagen geleden is men weer begonnen met de loten aan de man te brengen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de fraaie hoofdprijs, een moderne personenauto, op de RAI worden tentoongesteld, waarbij dan tevens loten ten verkoop worden aangeboden. Als deze loten- actie goed verloopt (en er is niemand die daar meer aan twijfelt) is de kans groot, dat in 1955 met de bouw een aanvang kan worden gemaakt. Voor de Alkmaarse politierechter stond Maandag de P.T.T.-ambtenaar KI. v. d. P. uit Alkmaar terecht, die een ambtsedige verklaring had gete kend, dat een gerechtelijk schrijven aan de persoon voor wie dit was be stemd was uitgereikt. In werkelijke heid was dit niet gebeurd, zodat de postbeambte zich had schuldig ge maakt aan meineed. De officier van Justitie, mr Holsteyn, die het een zeer ernstig feit vond en de mening was toegedaan, dat een strenge straf noodzakelijk was, wilde deze keer 'n weinig clementie betrach ten omdat verdacht zo ruiterlijk be kend had. Hij eiste daarom een boete van f 40.subsidiair 20 dagen hech tenis. Conform deze eis werd verdach te tenslotte door de politierechter ver oordeeld. De heer M. Moorman, die gisteren zijn veertig-jarig dienstjubileum bij de spoorwegen vierde, is door de depötchef te Alkmaar, de heer G. van Diffelcn, tijdens een gezellig samen zijn onder collega's in enkele hartelijke bewoordingen toegesproken. Namens de Maatschappij overhandigde de chef de heer Moorman de gebruikelijke enveloppe met inhoud. De prettige samenwerking, die de jubilaris met zijn collega's heeft on derhouden, werd ook nog gerele veerd door de heer L. de Leeuw, voor zitter van de plaatselijke afdeling der vereniging van 'het Nederlandse ver- voerspersoneel. Voor de personeelsver eniging sprak de heer B. J. Themmen. Namens zijn collega's werd de heer Moorman 'tenslotte nog een geschenk overhandigd. Een vierjarig meisje dat gisteren om streeks half drie 's middags met een autoped de Hooftstraat overstak werd daarbij door een auto gerepen. Hoewel de bestuurder nog door krachtig rem men trachtte een aanrijding te voorko komen, slaagde hij hierin niet. Het meisje kwam onder de auto tussen de voorwielen terecht. Dokter Schermerhorn die in allerijl gewaarschuwd werd, kon gelukkig geen enkel lichamelijk letsel bij het kind constateren. De technische hoofdambtenaar C. W. uit Den Helder, die waarlijk geen ad vocaat nodig bleek te hebben om zijn zaak goed te doen verdedigen stond gisteren voor de Alkmaarse meervou dige kamer terecht omdat hij op 19 December van het vorig jaar ter hoog te van het gebouw van de Rijkswater staat aan de Kennemerstraatweg te Alkmaar een aanrijding met een mo torrijder veroorzaakt zou hebben. Bij het met zijn Volkswagen over steken van de straatweg was een met grote snelheid naderende motorrijder tegen de wagen opgereden, ten val ge komen, waarna deze met een hersen schudding moest worden opgenomen en zijn werkzaamheden gedurende on geveer 5 weken n.'.et had kunnen ver richten. Naar verdachte beweerde had hij zorgvuldig uitgekeken of er geen ver keer naderde en nadat hij zichzelf hiervan voldoende overtuigd had, was hij voorzichtig en met geringe snelheid gaan oversteken om vervolgens in de richting Alkmaar te keren. Maar het was juist deze voorzichtige manoeuvre die de Officier van Justitie, mr A. W. Holsteyn zag als de oorzaak van het ongeluk. „De verdachte heeft de weg te lang in beslag genomen" zeide hij. Rekening houdend met het feit, dat ook de motorrijder door zijn hoge snelheid debet aan de crash was ge weest vorderde hij tegen verdachte een boete van f 50,of 25 dagen. is voor de huisvrouw een belangrijk ding. Immers zij is het die ervoor zorg moet dragen, dat deze maaltijden vol afwisseling zijn en belangrijk is ook, dat zij de juiste keuze doet uit de enorme verscheidenheid van grond stoffen. Vooral boeiend en zeer in structief was de wijze waarop mevr. Hirschel met behulp van een flanellen lap en een aantal plaatjes de verschil lende maaltijden samenstelde. Een heel gezin verscheen door mid del van die plaatjes ten tonele. Dit ge zin werd door de spreekster op doel matige wijze gevoed en telkens ver scheen er weer een nieuw vitamine rijk voedsel op de lap. We leerden de voordelen van melk, bruin brood, yog hurt, groenten en fruit, enfin te veel om op te noemen. Dat de aanwezige dames met grote belangstelling hadden geluisterd, bleek uit het grote aantal vragen, dat na afloop gesteld werd. Er ontspon zich een leerzame discussie. De presidente, mevr. Ezerman, be dankte mevr. Hirschel voor de buiten gewone belangwekkende lezing, waar zeker vele dames hun voordeel mee zullen doen. Voorts deelde de voorzit ster nog mede, dat de Engelse cursus sen, die in drie groepen zijn verdeeld, een' groot succes zijn gebleken. Op veler verzoek zal a.s. Donderdag een demonstratie van een door de Ver. goedgekeurde breimachine plaatsvin den. De cursus fijne keuken heeft reeds zoveel aftrek, dat over een twee de cursus in October wordt gedacht. Een aardig idee is ook het maande lijkse koffie-uurtje, dat ditmaal op 4 Maart zal plaats vinden. Het actieve bestuur van deze jonge afdeling is er tot nu toe zeker in geslaagd om zijn leden „elck wat wils" te bieden. De heer A. Maasen uit Bergen aan Zee, die in de gemeenteraad zitting had voor de PvdA, heeft officieus aan gekondigd, dat hii zijn functie per 1 April zal neerleggen. De heer Maasen kwam in 1948 in de raad en werd bij de verkiezingen van verleden jaar opnieuw benoemd. Hij heeft voor zijn bedanken een privé- reden opgegeven en ontkent ten stel ligste, dat de onlangs gerezen tram kwestie daartoe de aanleiding is ge weest. „Toen ik acht weken geleden mijn voornemen aan het bestuur van de PvdA kenbaar maakte, was er van een tramkwestie nog geen sprake", al dus zei de heer Maasen ons. De heer N. F. A. Graan zal de open gevallen plaats bezetteen. De Chr. Philantropische Inrichtingen, tot voor kort te Doetinchem, thans overgebracht naar Driebergen, gaan uit van twee verenigingen, elk met een eigen bestuur, nl. de Vereniging voor Voorlopige Opleiding (de „kleine vereniging") en de Vereniging tot be vordering van Inwendige Zending (de „grote vereniging"). Beide verenigin gen werken onder dezelfde voorzitter en voor een deel ook mot dezelfde be stuursleden zeer nauw samen. Het be stuur van de „kleine vereniging" heeft thans het besluit genomen deze orga nisatie nagenoeg op te heffen en te doen opgaan in de nieuwe opzet van de vereniging Hervormd Op'cidingscer- trum. De ledenvergadering heeft dit hestuuisbesluit bekrachtigd. Het werk van de vereniging is overgeheveld naar de commissie van bijstand van de ver eniging Herv. Opleidingscentrum. Met het oog op eventuele legaten en erf stellingen is de vereniging juridisch niet opgeheven. Het huishoudelijk re glement is vervallen en de statuten zijn grondig gewijzigd. Hoewel de opmerkelijke langzame vooruitgang in de gezondheidstoestand van de Paus aanhoudt, hebben de art sen er op aangedrongen, dat hij weer volledig het bed houdt. Een lichte vorm van hikken is teruggekeerd, wel ke wordt toegeschreven aan het feit, dat de Paus gedurende de afgelopen week enkele uren per dag in de werk kamer naast zijn slaapkamer heeft doorgebracht. Men acht een lange rust noodzakelijk. Verspreiding van nieuws over de paus is in de landen achter het IJzeren Gordijn verboden. Men acht het van geen belang voor de arbeidersklasse. Ook is het verboden .telegrammen naar het Vaticaan te verzenden. Brieven van de r.k. geestelijkheid worden gecensu reerd. De ondertekening van een nieuw accoord voor de instandhouding van een net van weerschepen op de Atlan tische Oceaan is Dinsdagavond uitge steld, omdat Italië en Israël zich op het laatste ogenblik hebben voorbehouden, hun bijdrage in de kosten te verlagen. De oude overeenkomst werd gewijzigd, omdat de Verenigde Staten hun aan slag in de kosten te hoog vonden. Er werd een bezuiniging van 3.8 millioen dollar verkregen door een weerschip bij de Amerikaanse kust te doen ver vallen. Gisteren heeft mr J. van den Hoeven, raadsman van „Teylers Stichting", bij de Haarlemse rechtbank zijn conclusie vap antwoord ingediend op de zes we ken geleden door de Amsterdamse lam- pekappenfabrikant L. C. H. R. Wegerif ingediende cis terzake van de nalaten schap van Pieter Teyler van der Hulst. De heer Wegerif had Teylers Stich ting gedagvaard teneinde te bereiken, dat uitvoering wordt gegeven aan een, volgens hem, in het testament van de genoemde in 1676 overleden zijdefabri kant voorkomend legaat van honderd duizend gulden in obligaties. Deze som is inmiddels aangegroeid tot bijna hon derd millioen gulden. De heer Wegerif stelt zich op het standpunt, dat hij in rechte lijn afstamt van Catharina Olt- hoff, aan wie dit legaat was vermaakt. De raadsman van Teylers Stichting heeft 12 argumenten aangevoerd waar om naar zijn inzicht de rechtbank afwij zend op deze eis dient te beschikken. Mr Sylvain Groen, procureur van eiser, heeft veertien dagen de tijd ge kregen om te bepalen binnen welke termijn hij zijn conclusie van repliek zal indienen. (Van onze redacteur beeldende kunsten) Op gezette tijden houdt Arti te Amsterdam in haar tentoonstellingsgebouw aan het Rokin een groepcntentoonstelling. Dat wil zeggen, dat enkele kunstenaars er een selectie uit hun werk kunnen tonen; daardoor krijgt men een goed inzicht in wat zij willen en doen, beter, dan wanneer een of twee stukken van hun hand ondergaan in de chaos van een algemene expositie. Zo hangt er op het ogenblik werk van een zestal artistcn, onder wie twee uit onze omgeving. Het zijn de kunstschilder Arie van Mever te Heiloo, vroeger te Zaandam, en de Zaanse graficus Gerrit de Jong. Hun werk slaat daar te midden van dat der „Hollandse" kunstbroeders een zeer goed figuur. Arie van Mever is een kundig vak man, een gedegen schilder die het voor al gaat om stofuitdrukking en kleur. Hij blijft daarin misschien wat te veel aan de oppervlakte, vooral, wanneer hij portret schildert. Hierin vinden we een goede gelijkenis, maar weinig psy chologische verdieping, al heeft een groot kniestuk van prinses Wilhelmina, dat hier een centrale plaats inneemt, een zekere warme menselijkheid. Hoofd zaak is bij hem echter het stilleven. Hierin heeft hij iets gemaakt, dat het mooiste stuk van zijn groep mag heten; een klein stilleven van wat rode prui- Gisteravond vond in „De Roode Leeuw" te Schoorl de laatste ronde plaats van de biljartwedstrijd om de Burgemeester Jochems-wisselbeker. Drie deelnemers eindigden gelijk, met één verliespartij, n.l. de heren dr De Wilde, W. Zoon en Jb. Klop. Het gemiddelde van alle ge speelde partijen gaf de beker aan de heer Klop. Burgemeester Jochems overhan digde de prijs en dankte spelers en mar- keurs voor de prettige sfeer, welke steeds heerste. Hij deelde mede, dat eind Maart de revanche-wedstrijden gespeeld zullen worden. De heer Witteveen viel in voor de door ziekte verhinderde heer Stam. De uitslagen van de laatste acht par tijen waren als volgt: J. Klop (150) 150 29 30 6.81 Burg. Jochems (70) 25 29 9 1.13 de Wilde (150) 150 31 20 4.83 O. P. R. Elema (100) 82 31 20 2.64 W. Zoon (150) 150 22 19 6-81 P. Timmerman (150) 74 22 20 3.36 A. Witteveen (110) 110 23 16 4.78 Mr v. Reenen (150) 97 23 14 4.21 150 19 29 7.89 A. Witteveen (110) 36 19 9 1.89 O. P. R. Elema (100) 100 44 16 2.27 Burg. Jochems (70) 60 44 10 1.36 P. Timmerman (150) 150 18 42 8.33 Mr. v. Reenen (150) 85 18 20 4.72 J. Klop (150) 150 15 50 10.00 D de Wilde (150) 82 15 30 5.46 De einduitslag luidt: 1 Jb. Klop 0 1 54 8.11 2 Dv de Wilde 6 1 53 7.33 6 1 35 6.49 4 Stam/Witteveen 4 3 34 5.15 5 P. Timmerman 3 4 42 6.65 6 Mr v. Reenen 1 6 24 4.19 7 O. P. R. Elema 1 6 20 2-46 8 Burg. Jochems 1 6 10 1.53 De kolommen betekenen resp.: gewon nen, verloren, hoogste serie en algemeen moyenne. Bij de ruilverkaveling; op Texel be droeg de Totale oppervlakte 7974.06.88 ha Niet in aanmerking genomen 18.00,46 ha Gestemd over 7956.06.42 ha Totaal aantal stemmen: 1564. Tegen gestemd; persoonlijk 309, per volmacht 302, samen 611. Vóór gest. per soonlijk bijna 149; per volmacht enke len, samen 149. Uit deze cijfers komt één conclusie sterk naar voren, nl. deze: de thuisblij vers hebben over het al of niet door gaan van de ruilverkaveling beslist en niemand anders, want al zouden allen, die voor zichzelf of per volmacht heb ben gestemd, tegen gestemd hebben, dan nog was er ten gunste van de ruil verkaveling beslist. Voor zichzelf zijn uitgebracht bijna 149 vóór; 309 tegen; per volmacht 302 tegen; enkelen vóór. Totaal 760 stemmen zijn uitgebracht door een daad te verrichten. Totaal 1564 stemgerechtigden. Daad werkelijk gestemd door 760; 804 stem men waren afkomstig van mensen die thuis bleven. Waren dat belanghebben den? Het is mogelijk! eiaatsxng van deze stukken betekent met, dat de redactie met de inhoud instemt. Zy acht kennisneming ervan echter van algemeen belang en zy ziet ze gaarne zoveel mogelijk met volle naam ondertekend. Normaal is echter dat men, wanneer men ergens belang hij heeft daarvan blijk geeft. Daarom vermoed ik dat deze 804 stemgerechtigden voor een zéér, zéér groot deel niet rechtstreeks belanghebbenden waren en kan dus ge concludeerd worden dat de niet recht streeks belanghebbenden beslist hebben over de ruilverkaveling op Texel. Nu een ander geval. W.O.L.-polder De W.O.L.-polder is gelegen tussen Heerhugowaard en Schagen. Heeft 98 stemgerechtigde ingelanden. In de pol der liggen 3 woonkernen, waarvan er 2 aangemerkt zijn als bebouwde kom men; nl. Zijdewind en 't Veld. In totaal zijn er plm. 120 niet-stemgerechtigde eigenaren in de polder welke echter bij ruilverkaveling volgens de betreffende wet van 1938 wél stemrecht hebben. In een vergadering van ingelanden is de ruilverkaveling ter sprake ge bracht. Besloten werd tot het beleggen van een nieuwe vergadering waar voor lichting zou worden gegeven en vragen worden beantwoord. In café Blanken- daal vond deze vergadering plaats. Voor en tegenstanders uitten zich. Wat moet daar nu gebeuren? Wanneer het Polderbestuur, ofwel 1/5 van het aantal ingelanden, ofwel het Gemeentebestuur, ofwel een standsorga nisatie een aanvraag tot ruilverkaveling doet is daarmee de ruilverkaveling on herroepelijk tot stand gekomen. De stemming die aan het tot stand komen vooraf gaat is een paskwil. Al zouden alle volgens het waterschap stemgerechtigde ingelanden tegen stem men dan nog gaat de ruilverkaveling door! Tenzij de wél-belanghebbenden door morele en inmorele middelen de niet rechtstreeks belanghebbenden tot tegenstemmen weten te bewegen. Het Polderbestuur is zich van de ge volgen van een aanvraag bewust. Wan neer het een aangelegenheid van be langhebbenden was zouden de kosten b.v. invloed op het al of niet doorgaan kunnen hebben. Daar is nu geen sprake van. Het Polderbestuur ziet de voordelen van ruilverkaveling terdege in, maar om de ingelanden nu zo maar over te leveren aan een beslissing welke de bur gers (gedeeltelijk onbewust) nemen door zich nergens mee te bemoeien, gaat dit Bestuur allicht wat ver. Een middenstander wacht er wel voor om zich uit te laten over voor of tegen: hij blijft thuis. De dokter evenzo. Zal een burger er aan denken dat b.v. f 20. of f 80.ruilverkavelingsrente voor de boer of bouwer een overweging betref fende het uitbrengen van zijn stem waard is? Dan maar geen ruilverkaveling aan vragen? Dat kan! Maar dan weet men ook niet hoe een en ander wordt gepro jecteerd en wat de kosten zijn. Bijge volg is dan ook geen oordeel over het voor of tegen mogelijk! Wie weet de oplossing? Is deze wijze van het tot stand doen komen van een ruilverkaveling moreel verdedigbaar? Zoals op Texel vrij zeker is geschied en in de W.O.L.-polder waarschijnlijk zal geschieden, is de ruilverkaveling een aangelegenheid waarin de belang hebbenden niets, maar dan ook niets hebben te zeggen. Is een wetswijziging waarin wordt be paald dat wanneer 1/3 van de stemge rechtigde ingelanden, vertegenwoordi gende 1/3 van de belastbare oppervlak te, de wens tot ruilverkaveling te ken nen geven, deze bij goedkeuring door gang zal vinden, niet verre te prefe reren? Ik hoop hiermede te hebben bijge dragen tot het tot stand komen van een beter stemrecht betreffende de ruilver kaveling. Zuid Schermer, 13 Febr. 1954. C. LAKEMAN Noord-Scharwoude, 20 Febr. '54. Mijnheer de redacteur, Naar aanleiding van het artikel met als kop „Toekomst van Geestmeram- bacht op het spel", zou ik gaarne eni ge plaatsruimte in uw blad vragen. Het oplossen van de moeilijkheden die zich in het G.A.B. voordoen, ook de gebreken op organisatorisch ge bied, worden door schrijver wel zeer licht opgevat. Ook ik ben van mening dat zich in de vraag naar groenten wijzigingen voltrekken en dat een in krimping der koolteelt wel gewenst zou zijn. Maar voor een inkrimping van het koolareaal met 25 procent zul len andere teelten moeten worden ge vonden, die een betere financiële ze kerheid bieden. Kan schrijver zeggen welke producten hiervoor in aanmer king komen? Wat de gebreken op organisatorisch gebied betreft, o.a. het niet de kop in drukken van verkoop buiten de vei ling om en het niet juist inventarise ren ben ik het met u eens, dat deze toestanden voor het vielingwezen on gewenst zijn. Maar uw opwekking om dit de kop in te drukken getuigt dat u geen flauw idee heeft van de moei lijkheden, die zich .hierbij voordoen. Als secretaris, van ..dejy.eiling^gnj- ging de Noordermarktbond ben ik uiteraard wel met een en ander op de hoogte. Schrijver noemt dan de naïeve tuin der, die voorstelde de inventarisatie- cijfers der stapelproducten niet meer te publiceren. Getuigt het nu wel van een juiste tactiek als men in alle toon aarden de grote voorraden stapelpro ducten publiceert, die voor een be paald gedeelte op rekening moeten worden gesteld van de groeizame zo mer en zachte herfst? Het lijkt mij toch minder gewenst om, vooral met grote voorraden, deze inventarisatie- cijfers steeds bekend te maken. Ik wil hierbij wijzen op het afsluiten van mogelijke transacties. Ook hierbij doen zich de laatste jaren wijzigingen voor, de afzet betreffende. Dan de herverkaveling van het Geestmerambacht, waarover in laat ste instantie wordt geschreven. Het blijkt wel dat schrijver ook hier geen idee heeft welke moeilijkheden zich voordoen, vooral de financiële kant betreffende. Eén van de meest vooraanstaande personen aan de Langedijk en lid van de kleine commissie voor verkaveling van het Geestmerambacht heeft eens gezegd: „Hoe dieper men op de inter ne zaken van deze verkaveling in gaat, hoe meer moeilijkheden zich voordoen". Mijnheer de redacteur, ik wil niet op een en ander ingaan, daar dit te veel plaatsruimte zou vergen. Alleen zou ik dit nog willen zeggen en dan wil ik dezelfde uitdrukking bezigen als schrijver: Uw schrijven doet nog al naïef aan. Wanneer u op gebreken en tekortkomingen wijst, geef dan te vens aan op welke manier deze te ver beteren. U kent toch het spreekwoord wel „De beste stuurlui enz." U, mijnheer de redacteur bij voor baat dankend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, J. VAN NIENES, Dorpsstr. 83, Noord-Scharwoude. P.S. Mocht hierop door de schrijver commentaar worden gegeven, dan wordt daarop door mij niet ingegaan. Oudkarspel, 20 Febr. '54 In mijn vorige schrijven heb ik er op gewezen, dat andere producten, evenals kool, afhankelijk zijn van vele factoren, het weer, de export, enz. Ik wil niet in herhaling treden, maar wel zou ik gaarne mijn mening geven over een stukje, dat als opschrift droeg „Toe komst van het Geestmerambacht op het spel", in uw krant van 20 dezer. Schrijver komt in het kort hier op neer, dat de koolteelt ingekrompen moet worden, maar er wordt door ve len, ook vooraanstaanden in de tuin bouw, vaak omheen gepraat, en daar om zag schrijver zonodig dwangmaat regelen toegepast. Maar is dit wel de juiste manier? Want als er enerzijds dwang wordt toegepast, moet men an derzijds ook instaan vopr de producten, die er voor in de plaats moeten wor den geteeld, want met veranderen moet men verbeteren, en wie staat er dan voor in? De koolteelt is een arbeids- extensieve teelt, deze kan men niet direct omzetten in een arbeidsinten sieve teelt, zonder dat men daarvan ook de resultaten weet. Trouwens, de meeste tuinders hebben naast de kool al arbeidsintensievere teelten als uien, slabonen, bieten, aardappelen met na- cultuur, andijvie, prei enz. Zo is het van de practische kant wel te verkla ren, dat men niet direct overschakelt. Er zijn nog wel meer verklaringen voor, denkt u maar eens aan de koel huizen. en de luchtgekoelde schuren, die gekomen zijn, dit vind ik aanwij zingen, dat men toch wel met zijn tijd is meegegaan. En dat er de laatste ja ren overproductie is geweest, is iets anders, want van '37'39 werd per hoofd van de bevolking 3,84 (r.w.s.) kool geconsumeerd, wat thans nog on geveer gelijk is, nl. 3,81 kg. En zou men dit niet, evenals men dat met andere artikelen doet, met een inten sieve reclame wat op kunnen voeren? Ook staat er nog iets in over de ver kaveling, daar zal het Geestmeram bacht voor de volle 100 van opknap pen, de voordelen zijn een ieder be kend. Alleen wanneer het plan-Kliffen, dus vaarpolder, in deze niet wordt doorgevoerd, zal het veranderen in grootbedrijf. Denk alleen maar eens aan het vervoer naar de bedrijfsge bouwen en de veiling, men kan thans op goedkope wijze veel vervoeren. Het grootste percentage der bedrijven is te klein om trekker en wagen aan te schaf fen en dat zal toch nodig zijn, wil men niet altijd afhankelijk van anderen zijn. In de Wieringermeer en Noord- Oostpolder vinden we ook geen be drijven die kleiner zijn dan 10 ha. Wan neer er veranderingen moeten komen, is het goed, dat er van tevoren van ge dachten wordt gewisseld om later te leurstellingen, ook in deze te voorko men. J. B. Jr. (Naam en adres van inzender zijn ons bekend. Redactie). Geachte redactie, Verzoeke beleefd opname van het navolgende in de eerstvolgende editie van Uw blad: Volgens artikelen, destijds versche nen in de „Alkmaarsche Courant" en Zaterdag in het „Nieuw Noordhol- landsch Dagblad", zijn er 250 krot woningen in Alkmaar. (Kosten nieuw bouw: pl.m. f 2.000.000,of bij duplex- bouw: pl.m. f 1.250.000, Waarom de gemeentelijke reserves niet bestemd voor kapitaalsverstrek king aan het Gemeentelijke Woning bedrijf, en desnoods ten behoeve van rente en aflossing afgezien van de her denking van Alkmaar 700 jaar stad? Men behoeft geen kniesoor te zijn, om de herdenking een rijkere inhoud te geven, en wat het zwaarst is, zal toch het zwaarst moeten wegen. M.i. de meest voor de hand liggende reactie van een op de beginselen der Christe lijke naastenliefde stoelend gezag, bij de openbaring van dergelijke mens onterende woontoestanden.Men zou zich kunnen voorstellen, dat met een dergelijke bittere bijsmaak, de stads bestuurderen toch slechts met be zwaard hart aan de feesten „cachet zouden kunnen geven. De waardering door hogerhand van de spontane geste van het opgeven der feestelijkheden, in de vorm van het toekennen van een extra bouwvolume over 3 jaar verdeeld, speciaal voor de krotopruiming, lijkt mij overigens niet bij voorbaat uitgesloten, niettegen staande de hulpeloos geheven handen der Wethouders van Volkshuisvesting en Sociale Zaken. Vroede vaderen, géén onproductieve „hoogste wijshe den" in het kader „Burger-Romme", maarBOUWEN. Opdat met de ver vanging van l-rr>t-."oningen op grote schaal „van Alkmaar de Victorie" be ginne Met dank voor de plaatsing, J. UITENTUIS. men in een tinnen schaal. Het heeft een fijne gedempte, bijna tonige kleur en een grote innerlijke diepgang. Van Gerrit de Jong zou men kunnen zeggen, dat hij heeft schoolgegaan bij de grote meesters in de grafiek. Zijn zeer zorgvuldig gedaan werk heeft me hier en daar aan de etsen van Rem brandt herinnerd. Hier ditzelfde besef voor de waarde van een toon, een lijn, dezelfde gevoeligheid. Een fijne dro- genaald als het „Naakt" zal me lang bijblijven, evenals een tekening als „Haaldersbroek". Nog een enkel woord over de andere inzenders. Jac. Bodaan (Den Haag) heeft de neiging, een sterke, vlakke kleur te gebruiken. Zijn werk krijgt daardoor iets decoratiefs, temeer, om dat hij graag een zware contour ge bruikt. Toch kan hij het ook anders, zoals een vlotte, losse aquarel als „Aan gespoelde Meeuw" bewijst. Bob Buys (Amsterdam) heeft in zijn studies van een Spaanse danseres mooie resultaten bereikt. Zijn grote doek mist eniger mate spanning, hoewel het monumen taal van allure is. Er is echter een klein, indringend portret bij, dat bewijst wat deze jonge schilder kan. Zijn stadgenoot G. Westermann maakt werk, dat me absoluut niet ligt. Het is romantisch en het speelt met expressionistische elementen; het resultaat is uiteindelijk maar zeer weinig overtuigend. Dan zie ik veel liever de schilderijen van de hoofdstedeling J. J. Royaards, die uit munten door een fraaie, heldere kleur, en bovendien een voortreffelijke psy chologie verraden. Portretten als dat van Mevrouw De B. en van de arts dr H. Onkiehong zijn van een zeer hoge klasse en zijn wel zo ongeveer het beste dat momenteel in Arti te zien is. Van W, Aalsdijk, pass. 23-2 9.25 uur Vlissingen naar New York Aagtedijk, 20-2 van Philadelphia te Baltimore Ampenan, ^2-2 20.15 uur van Genua naar Port Said Amstelpark, 23-2 van Newport News te R'dam Argos, 23-2 v-m. van Va lencia naar R'dam Arnedijk, 23-2 van Antwerpen te R'dam Alnati, 22-2 250 mijl zuidwest van Kaap St Vincent naar Antwerpen Alpherat, 22-2 van San tos, 23-2 te Rio de Janeiro Aludra, pass. 22-2 Fernado Noronha naar St Vin cent (KV) Arendsdijk, 23-2 te Rio de Janeiro Alphacca, 28-2 te New York verwacht Aiwaki, 22-2 te Paranagua Amsteldiep, 22-2 van Abadan te Basrah Baarn, 22-2 van R'dam te Bremen Bacchus, 21-2 van San Juaq naar Ant werpen Bali, pass. 22-2 Ouessant naar A'dam Blommersdijk, 29-2 van Ant werpen te New York verwacht Bo naire, 22-2 190 mijl noord-noordoost van Finisterre naar Madeira Callisto, 20-2 te New Orleans Caltex Nederland, pass. 22-2 Algiers naar Sidon Caltax Padang, pass. 22-2 Aden naar Singapore Charis, 23-2 van R'dam te A'dam Cottica, 22-2 van Paramaribo naar Ply mouth Dalerdijk, 20-2 te Houston Drente, pass. 23-2 2' uur Kaap Guardafui naar Djibouti Duivendijk, 25-2 te Los Angeles Eos, 22-2 n.m. te Izmir Lsso Den Haag, 23-2 te R'dam verwacht van Sidon Garoet, 22-2 van Belawan naar Colombo Gordias, 20-2 te Thes saloniki Gooiland, 22-2 te Rio de Ja neiro Heemskerk, 23-2 van Genua te Marseille Hersilia, 21-2 van New York naar Port au Prince Hector, 23-2 van Hamburg te R'dam Heelsum, 20-2 van Houston naar Galveston Ilos, 21-2 te R'dam Indrapoera, 22-2 340 mijl ten zuiden van Guardafui naar Belawan Ivoorkust, 23-2 van Antwerpen te A'dam Jagersfontein, 22-2 230 mijl west-zuid west van Kaap Palmas naar Kaapstad Kertosono, 21-2 van San Francisco naar Vancouver Kota Baroe, 22-2 van Ca sablanca naar Beyrouth i Lekkerkerk, pass. 22-2 Kaap St Vincent naar Le Havre Leuvekerk, 23-2 te Colombo Loenerkerk, pass. 22-2 Ouessant naar Marseille Loosdrecht, 23-2 te Visakha- patham Lindekerk, 22-2 te Londen Maashaven. 22-2 van Lagos naar Free town Maasland, 21-2 van Santos naar Montevideo, alwaar 24-2 verwacht Ma- ka, 22-2 van R'dam naar Lissabon Maasdam, 23-2 v.m. van Havanna te New York Mariekerk, pass. 22-2 18.45 uur Vlissingen naar Antwerpen Melis- kerk, 22-2 te Port Said Modjokerto. 22-2 te Surabaja Molenkerk, 23-2 ie Kaapstad Muiderkerk, 23-2 van Kohci- chang te Singapore Myonia, pass. 22-2 Kaap Leeuwin naar Balik Papan Mar- kelo, 23-2 van A'dam te R'dam Nieuw- Amsterdam, 22-2 van Barbados naar Fort de France Noordam, 22-2 van R'dam te New York verwacht Oranjestad, 22-2 530 mijl noordoost van Flores naar Laguaira Peperkust, 23-2 van West- Afrika te A'dam Poelau Laut, 22-2 nm. van Kuwait te Khoralmufatta Pr. Johan Willem Friso, 22-2 van Haifa naar Antwerpen Rafaela, 22-2 van Bangkok naar Pladju Rondo, 24-2 n.m. te Dji bouti verwacht Rijndam, 22-2 200 mijl west van Valencia naar Halifax Rijn- kerk, 22-2 van Singapore naar Hongkong Ridderkerk, 22-2 van Marseille naar Antwerpen Rijnland, 22-2 van St Vin cent (KV) naar Rio de Janeiro Sala- wati, 22-2 van Port Sudan naar Bahrein Sarangan, 22-2 van Singapore naar Bombay Singkep, pass. 22-2 Sabang naar Colombo Soestdijk, verm. 25-2 van Djakarta naar New York Schie, 22-2 van Alexandrië naar Beyrouth Sibajak, 22-2 14 uur van Colombo naar Fremantle Sloterdijk. 21-2 te Vera Cruz Stad Arnhem, 23-2 van Khorramshar naar Bahrein Stad Dordrecht, pass. 23-2 Ouessant, 25-2 te A'dam verwacht Stad R'dam, 22-2 van Narvik naar Tynedock Sumatra, 20-2 te Singapore Tara- kan, 22-2 van Bahrein naar Bombay Tomini, pass. 22-2 Port Sudan naar Port Said Thalatta, pass. 22-2 n.m. Perim naar Mena al Ahmadi Themisto, 26-2 te New York verwacht Triton, 21-2 van Plymouth naar Philadelphia Tero, 33-2 te R'dam Tomori, pass. 22-2 13 uur Finisterre naar R'dam Trajanus, 22-2 van A'dam naar West-Indië Waal, 21-2 te Haifa

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 10