HERMAN TEIRLINCK, nestor der Vlaamse letteren Staten- en raadsleden van VVD bespraken onderwijsproblemen DE WONDERE WAERELT Ook dat nog In kort bestek Meester der schone letteren 75 jaar Gezien adviseur van het Hof te Laken Kunstenaar van allure De kleine dreg toch toegestaan Helderse ambtenaar O.M. trok beroep in Haringman zette een deugniet gevangen Verdere bezinning is nodig DE BRITTEN daaren tegen beginnen al thans op economisch ter rein weer doodsbang voor de Duitsers te wor den. Minister Butler heeft gezegd, dat het grote concurrentiegevaar van Westduitse zijde voor de Engelse handel het resultaat is van Duits- la.nds industrieel herstel, de energie van het Duit se volk, de kundigheid van zijn technologen en het initiatief van zijn verkoopleiders. En het nare is, dat het nog alle maal waar is ook. Mi nister Butler zei verder, dat Engeland de kwanti teit en ktvaliteit van zijn Zuurstok van 6 kg voor B en W van Amsterdam Brabantse bruiloft Zes zusjes op één dag getrouwd Slap 4» lusteloos woensdag 24 februari 1954 DE GROTE COMPONIST kent men aan zijn inzet; de grote tekenaar aan zijn lijn; luister naar de eerste maten van Chopin's pianoconcert opus 11, kijk naar een krabbel van Rembrandt onmiddellijk weel men zich geheven tot het hoge niveau waar het goed is te leven. Zo is het ook met litteratuur; begin aan Gorter's „Mei" of Van Eden's „Lied van schijn en wezen", en de omgeving wordt ruim, de hemel hoog we leven in een andere wereld, een andere dimensie. Lees de inzet van „Maria Speermalie", een van de latere romans uit 1940 van de grote, vandaag 75 jaar geworden Vlaamse meester Herman Teirlinck, en ge staat in een stuk natuur waar nog slechts bovenmenselijke krachten de gebeurtenissen bepalen en de emoties wekken„Een tros kersebloemen springt wit langs alle zij den los onder de teer-blauwe Paaslucht. Zo, in haar prille Lente, staat de lieve Maria, een blozende bal van leven. Dit is de verste tijd, dien zij zich later herinneren zal. Blanke gevaarten van wolken rijzen uit het Noorden. Er zweven duiven om, met een schittering op de vlerken. De hemel ruist. Van verre zwelt het lied van de ruimte aan. Het is een koud snarenlied, maar de wind heeft zon in zijn zeilen Gids" uit de Tachtiger jaren); hij redi geerde mee het tijdschrift „Vlaande ren" tussen 1903 en 1907. Hij maakte (met Nijhoff) deel uit van de Commis sie die een algemene Nederlandse woordenlijst moet samenstellen, waar bij hij het Zuid-Nederlands niet wil beschouwd zien als een soort dialect, maar als een gelijkwaardig partner van het Noord-Nederlands, waarmee het te zamen het Algemeen Beschaafd Neder lands vormde, vormt en voortdurend blijft. Teirlinck ijverde met alle kracht voor een vernieuwing van het moderne toneel, daarbij in zijn spelen voor studentenlustra: „De Torenbestormers", 1923 en het „AZspel", 1925 trach tende a.h.w. de toeschouwers mede op te nemen in het spel, en verder in zijn overige stukken (als „De vertraagde film", 1922; „Ik dien", 1922; „De man zonder liif", 1924 en „De ekster op de galg", 1937) door vernuftige composi tie en regie en door de symboliek der figuren een boeiende suggestie en evo catie van het leven van de mens in lot en verlangen te geven. Ook thans nog PN lees de eerste regels van de nieuw- ste roman van deze nestor der Vlaamse litteratuur, de onvermoeibare en enthousiaste leider van het Vlaamst litteraire leven, het grote 2-delige in 1952 verschenen epos van de strijd der Jeroens voor hun vrijheid temidden van de grootse natuur van het Zoniënwoud bij Brussel; „Het Gevecht met de Engel": ,,'t Jaar Onzes-Heren 1343, op Witte Donderdag, de zon gaat in Taurus. Drie kapelanen van Sinter Goedele te Brussel, beu van knoeien met God en de Vijand, wenden zich voor goed af van het onrecht, de ontaarding, de schraapzucht en de schijnheiligheid dei- mensen. Zij geven hun beneficiën prijs en dringen zonder omzien in de onge repte diepten van et Zoniënwoud. Hier stapelen zich voor eeuwig de groene duisternissen op. Hier vallen on herroepelijk de poorten van de wereld dicht, De drie kapelanen worden door de stilte en de eenzaamheid opgevan gen. En waar, aan weerzij van de vij- verspiegels, de dag die uit de torens van de hemel losbreekt de machtige beukenwallen openslaat, timmeren zij een kluis. Ter plaatse geheten Groenen- daal. En zijn besluiten er God aan te hangen en te eren, zonder hoop in het tijdelijke, noch loonbejag hiernamaals, uit louter liefde voor God zelf en Zijn onsterfelijke waarheid. Hun hete godsvrucht trekt algauw nieuwe eremijten aan. Wanneer zij met twaalven zijn, bouwen zij een kapel en leggen de grondslagen van een klooster, 't Jaar 1349 wijdt de bisschop van Ka- merijk de Augustijneh proosdij in. Jan III van Brabant verleent haar aanzien lijke bosdomeinen en onderscheiden rechten. De eerste proost is Franken van Cou- denberg. De eerste prior Jan vaji Ruys- broeck". QIT NU is de stijl van een man, de so nore klank van een uitzonderlijke stem, de beeldende macht van een kunstenaar, de sobere kroniektoon van een schrijver die weet wat hij wil zeg gen en zonder enige aarzeling weglaat wat niet ter zake doet. Hier is aan het woord iemand die bezit wat al te wei nige Nederlandse auteurs eigen is: allure. Het is het kenmerk van een veelzijdige grote persoonlijkheid. Her man Teirlinck neemt een plaats in het culturele leven van zijn land in. Mis schien is dat bij onze Zuidelijke buren evenals in Frankrijk en Engeland beter mogelijk dan bij ons. In Noord-Neder land leven juist de grootste auteurs meer op de achtergrond: zelden traden figuren als Lodewijk van Deyssel, P. C. Boutens, Herman Gorter, Louis Coupe rus, Arthur van Schendel, P. H. van Moerkerken, A. Roland Holst of M. Nij hoff in de openbaarheid en toch zijn dat juist onze beste litteraire kunste naars. Maar in de besturen van litteraire verenigingen in redacties van tijd schriften, in jury's en commissies en achter de katheders der universiteiten treft men veelal de figuren van kleiner formaat aan. Teirlinck echter (en vóór hem: August Vermeylen) nam steeds en neemt nog een leidende positie in. Hij dirigeert het grootste maandblad van het Zuiden, nl. het „Nieuw Vlaams Tijdschrift"; hij ijvert thans met name voor de culturele toenadering van Noord- en Zuid-Nederland, maar stond steeds vooraan in de Vlaamse bewe ging; hij kende de actie van „Van Nu en Straks" uit 1893—1901 van nabij (dit blad is te vergelijken met onze „Nieuwe (Eigen bericht) Reeds enkele malen hebben wij uit voerig geschreven over de zitting van het kantongerecht te Den Helder, waarin de sportvisser A. de Vries, die had gebruik gemaakt van een zoge naamde „kleine dreg", werd vrijge sproken. De waarnemend-kantonrech- ter, de heer M. C. Schakel, was van mening, dat er geen overtreding was begaan (gevist met een hengel, geaasd met vis), doch de ambtenaar van het Openbaar Ministerie, mr G. W. von Meijenfeldt, (vistuig, geëigend te ver wonden) wenste deze zaak hoger uitge zocht te zien. Hij tekende hoger be roep aan. Deze kwestie zou nu voor de Alk- maarse rechtbank dienen, tot zij onge twijfeld bij de Hoge Raad zou zijn be land. Gezien vroegere uitspraken zou, veronderstellen wij, de heer De Vries (en met hem talloze hengelaars in Ne derland) daar tenslotte in het gelijk zijn gesteld. Wellicht heeft mr Von Meijenfeldt dit ingezien, want gisteren heeft hij zijn beroep ingetrokken. Dit betekent, dat de kleine dreg dus is toegestaan, en dat de sportvissers niet langer bevreesd behoeven te zijn voor een bekeuring. HERMAN TEIRLINCK wijze geest is hij kunstadviseur van Nationaal to neel en slaat weinig voorstellingen over; en hij ijvert voor ruilvoorstellin- gen tussen Noord en Zuid. Tien jaren gaf hij les in de toneelkunst aan het Instituut voor Sierkunsten te Brussel en daarna volgde hij er de architect Henry van de Velde op als directeur. En last, but not least! Teirlinck was jarenlang leraar in het Nederlands van Prins Leopold, de zoon van Koning Albert, een functie die vroeger Cons cience aan het Hof had vervuld; hij had daarbij de titel van privaatraad van de Koning. Toen zijn pupil als Leopold III zijn vader opvolgde, bleef Teirlinck koninklijk raadsheer voor Kunst en Wetenschap. In deze functie bij de hoogste instantie van zijn land heeft hij ongetwijfeld met zijn erudiete en innemende persoonlijkheid veel voor de herrijzing in aanzien van de Vlaamse cultuur kunnen doen. Hij bracht het. Vlaamse toneel tot in het koninklijk paleis te Laeken en hij bracht stellig de jonge troonsopvolger óók in aanra king met de Vlaamse gedachte: wanneer de begaafde meester met de koninklijke leerling gezien werd, samen gezeten in een vanouds befaamd Brussels café schrijft Reimond Herreman terecht zal bü de „geuze" wel niet alléén over Nederlandse grammatica gesproken zijn. {7EN groot schrijver, een man van al lure. Het is die beweeglijke, ruim geïnteresseerde, hartstochtelijke èn wij ze geest, die de grote gevariëerdheid in zijn werk heeft gebracht. Veel te veel kent men hem alleen als auteur van het brillante, verfijnde beeld van Brus sels leven „Het ivoren aapje", dat in 1909 bij de Wereld-Bibliotheek ver scheen en door de populaire editie bij duizenden intekenaars op die voortref felijke reeks onmiddelijk alom door drong en het is een voortreffelija boek. Maar er is veel meer. Een jaar tevoren was het geestig-wijze verhaal over „Mijnheer Serjanszoon, orator di dacticus" verschenen, het werk dat een andere kant weer van Teirlinck toont: zijn kunst het leven te genieten; een kostelijk boek. Maar later volgden veel minder bekend geworden romans. Daar is „Maria Speermalie" van 1940, een roman van aardse drift en donker bloed, met een vrouw als hoofdfiguur, strijdend onverbiddelijk, amoreel voor haar landgoed, een tragisch-groot- se strijd, zonder moraliseren krachtig geschilderd temidden van de gang der seizoenen. En dan is er die roman uit 1947: „Rolande met de bles", een re laas van het conflict in een zwakke laatste nazaat van 'n oud Brabants ge slacht. willoos slachtoffer van een „dui velse" vrouw, die in Parijs een „huis van vermaak" houdt, hopend het van zijn geld te financieren: een roman met de prachtigste evocaties van de Vlaams- Brabantse natuur èn met de meest ge raffineerde schets van zonde en ver derf, die wellicht in onze litteratuur ooit werd gegeven. En dan is daar het reeds genoemde grote meesterwerk: „Het ge vecht met de Engel" (van 1952): welk een fantasie, welk een macht over de taal, welk een visie op het grootse in de natuur èn in de mens. En daarnaast dan óók in dit boek weer beelden van raffinement bij decadente figuren, èn een speelse ironie tegenover de klein burger. Altijd mild, warm, geestig nooit bitter, wreed of nurks. Zijn laatste roman gaf hij als ver siering op de omslag mee de afbeelding van het schilderij van Rubens: „De Jacht van Atalanta", welk stuk in zijn woning hangt, De schrijver hield eens een lezing (het is een kwart eeuw ge leden) over modern toneel en nog her inner ik me de zin: „Gij denkt dat het een wonder zou zijn als uit een rozen- zaad een rozelaar groeit". Het le venswonder inderdaad. Dat is het won der dat hij altijd weer ziet in de na tuur. En dus in dit grootse woudto neel van zijn landgenoot; dankzij de re productie die de schrijver mij zond kan ik het hierbij reproduceren ho pende dat Teirlinck het origineel nog lange jaren moge aanschouwen. W. L. M. E. VAN LEEUWEN. Een 42-jarige haringman te Amster dam heeft Maandag in zjjn woede over de baldadigheid van een stel jon gens een politieagent met een mes be dreigd en hem een klap op het hoofd gegeven, waardoor de agent een lich te hersenschudding heeft opgelopen. De koopman heeft veel last van de jongelui, die zijn haringkar aan de Vijzelgracht herhaaldelijk bevuilen, zo verklaarde hij later tegenover de po litie. Toen Maandag een onbekend ge bleven knaap een hand vol zand op 't dienbord in de haringkar gooide, was de maat vol. De haringman greep de jongen beet, gaf hem een flinke draai om zijn oren en zette hem in zijn kar voorlopig ge vangen. Het Amsterdamse publiek zag de krachtsinspanning van de koopman met iede ogen aan en het ging zich met de zaak bemoeien. Enkele voorbijgan gers waarschuwden een dienstdoende politieagent, die de haring-koopman naar zijn naam vroeg. De man wenste hieraan niet te voldoen en wilde de agent evenmin inzage geven van zijn standplaatsvergunning. Integendeel hij hief dreigend zijn vismes in de rich ting van de agent, die pogingen in het stelde de man vast te grijpen. Toen kwam de 15-jarige zoon van de koop man zijn vader te hulp, doordat hij op de rug van de agent sprong. De politie mannen van de radioautodienst kwa men hun collega ontzetten. Zij hebben de vechtenden naar het bureau over gebracht. Bij het onderzoek in het Bin nengasthuis bleek, dat de agent een lichte hersenschudding had opgelopen. De Franse resident-generaal van Tunesië, Pierre Voizard, heeft by de Bey en bij de Franse regering een plan in gediend voor hervormingen in het pro tectoraat. (Van onze parlementaire redacteur) het is meer en meer gewoonte ge worden, dat onze politieke par tijen of daarmede nauw verwante or ganisaties bijeenkomsten beleggen ter behandeling van een speciaal onder werp van practischc politiek. Deze vergaderingen, die sterk bijdragen tot de meningsvorming van de bezoekers en uiteindelijk van de desbetreffende politieke verenigingen, zijn zeer nut tig gebleken en het is dus niet ver wonderlijk, dat de vereniging van Staten- en Raadsleden van de V.V.D. haar leden en een aantal belangstel lenden bijeen geroepen had ter behan deling van het door een commissie uit deze vereniging uitgebrachte On- derwijsrapport. Dat inderdaad aan zulk soort con gressen betekenis moet worden toe gekend, bewees het grote aantal sprekers en spreeksters, dat aan de discussies over de verschillende in leidingen deelnam. Het waren er niet minder dan 34. Een deel hunner wenste nadere informaties, doch an deren opponeerden tegen de door de sprekers verdedigde conclusies. Mr L. R. J. Ridder van Rappaerd, die de beheersvorm van de openbare school behandelde, distancieerde zich zelfs uitdrukkelijk van enkele conclusies die in het rapport over dit onder werp waren opgenomen. De commissie stond op het stand punt dat de bestaande grondwettelij ke, financiële gelijkstelling van het openbaar in het bijzonder lager onder wijs niet zonder meer tot andere on derwijstakken uitgebreid behoort te worden. De heer Van Rappaerd ver oorloofde zich een afwijkende mening en kwam daardoor dichter bij het door de Tweede Kamer-fractie van de V.V.D. ingenomen standpunt dan de commissie. Eén van de sprekers, voorzitter van de nog niet zo lang geleden opge richte organisatie van hoofden van scholen, verklaarde zich tot tegenstan der van de nieuwe beheersvorm van de openbare lagere school, waarbij aan de ouders meer invloed wordt toegekend op de gang van zaken, on geveer zoals bij het bijzonder onder wijs aan de schoolvereniging. Deze debater was van oordeel, dat de voorstanders van de nieuwe be heersvorm de positie van het hoofd der school miskennen en dat deze po sitie door de nieuwe beheersvorm wordt ondermijnd. Hij vreesde zelfs, dat de verwezenlijking van de denk beelden, die in het rapport over dit probleem zijn opgenomen, eerder na delig dan voordelig voor de openbare school zou zijn. Zo demonstreerden zich nog veel meer verschillen van mening. In grote lijnen was men het met elkaar eens, doch op bepaalde zeer gewichtige en principiële punten liepen de opvat tingen nog wel eens uiteen. J-JET MOET belangrijk voor de com missie, voor het bestuur van de vereniging van Staten- en Raadsleden en voor het hoofdbestuur van de V.V.D. geweest zijn, dit te constateren. En nu was nog niet eens aan alle aspecten van het onderwijs aandacht geschonken. Uit het congres zelf bij voorbeeld betreurde men, dat niet was gerapporteerd over de algemene geest van het onderwijs en over bij- belonderwijs op de openbare school. Was dat wèl geschied, dan zouden er misschien nog meer verschillen voor de dag gekomen zijn. Op zich zelf is dat niet zo erg, en in dit ge val zal men zich nog minder onge rust gemaakt hebben over de contro versen die aan het licht kwamen, want er waren ook talrijke conclu sies, die men algemeen bleek te kun nen aanvaarden. Bovendien: het rap port en de referaten bedoelden slechts een handleiding, een oriëntering voor de staten- en raadsleden te zijn. Er werden geen min of" meer bintlende uitspraken gedaan. Het congres zal de leiding van de V.V.D. o.i. wèl geleerd hebben, dat een nadere bezinning op de onder wijsproblemen niet geheel overbodig is en dat de discussies op het congres van de vereniging van Staten- en Raadsleden geen afsluiting, maar een inleiding vormden. hebben aan de gemeen telijke gezondheidzauto- riteiten gevraagd, of hun dochters haar pokken schrapjes voortaan niet op haar dij kunnen krij gen in plaats van op haar bovenarm. De vaders en moeders vinden dat de schoonheid van hun char mante nakomelingen door de littekens wordt be dreigd. Wij zien in dit ouderlijke voorstel ove rigens geen verbetering en de gezondheid autori teiten zijn het met ons eens. Zij zeggen, dat het gebruiken van de arm veel gemakkelijker en veiliger is en, zo voegen zij er aan toe, als ouders daar ernstige bezwaren tegen hebben, kunnen zij hun kinderen toch naar een particuliere arts stu ren. £)E ZUIDELIJKE carna valssteden dreigen in botsing te komen met de bepalingen van de nieu we Zondagswet, volgens welke voor dertien uur niet in het openbaar mag worden gemusiceerd. De Venlose raad van elf heeft echter een krijgs plan ontwikkeld om bij de inhuldiging van de nieuwe prins, die Zon dag om half een zal plaats vinden, toch mu zikale activiteit te ontwikkelen, zonder dat minister Beel erdoor ge stoord zal worden. Over de wijze, waarop dit zal geschieden, bewaart men echter een mysterieus stilzwijgen. Uit een verslag van de Wereldgezond heidsorganisatie over het aantal sterf gevallen in vijftien landen blijkt, dat in de leeftijdsgroep van 15 tot 24 jaar meer personen door het verkeer omkomen dan door enige andere oorzaak. Het percentage is het hoogst in Nieuw-Zeeland, waar 43,2 procent van de sterfgevallen van mannelijke personen in de genoemde leeftijdsgroep te wijten is aan verkeersongevallen. In Nederland bedraagt het percentage voor dezelfde categorie 19,7, in de Verenigde Staten 34,1 en Engeland en Wales 27,7. In deze leeftijdsgroep staat het aantal mannelijke tot het aantal vrouwelijke slachtoffers als vijf staat tot één. Ook blijkt uit het verslagdat gemiddeld van elke honderd mannelijke slachtoffers van het verkeer er zeven tig door ongelukken met auto's worden gemaakt. Voor vrouwen bedraagt dit getal 77. Voor mannen is dit cijfer het hoogst in Australië, 81,1, en voor vrouwen in de Verenigde Staten, 90,4. a Een vergelijking van het aantal sterfgevallen door het verkeer met dat door tuberculose leert, dat in een aantal landen deze cijfers even hoog liggen, aldus het verslag. Ook toonde het onderzoek aan, dat bij het verkeer, evenals bij andere doodsoorzaken, op oudere leeftijd het aantal sterfgevallen toeneemt. QNDER DE WEST- Duitsers is onlangs een opinie-peiling ge houden, waarbij de vraag werd gesteld: „Hebt u het gevoel, dat de Ame rikanen ons thans over wegend als vrienden, als vreemden of als vroege re vijanden zien?" Bijna de helft der ondervraag den, namelijk 49%, ant woordde: als vrienden; 27% zei: als vreemden en 14% zei: als vroe gere vijanden. De overi gen hadden geen opinie of misschien was deze niet voor publicatie vat baar. Het is inderdaad een merkwaardig feit, dat zeer veel Ameri kaanse soldaten zich meer in Duitsland thuis voelen dan in Engeland of Frankrijk. productie moet verhogen en zijn prijzen moet ver lagen om aan de concur rentie van West-Duitsland èn van de Verenigde Sta ten het hoofd te kunnen blijven bieden. gRITSE TECHNICI heb ben daarom alvast een manier gevonden om ma chines in fabrieken te laten werken zonder dat daar arbeiders aan te pas komen. De machines worden daarbij bestuurd door een apparaat, dat geleid wordt door een magnetische band, waar op de instructies voor de machine zijn opgenomen. Technisch erg knap na tuurlijk, maar menselijk gezien vinden wij dit symptoom van de op handen zijnde wereld van robots en automaten nogal benauwend. UET KOUDE WEER van de afgelopen we ken heeft geen invloed gehad op de geboorte van hazen en konijnen op Texel. In de duinen bij de hoeve Madura zijn Maandag twee nesten met pasgeboren konij nen gevonden. Ieder nest bevatte vier jongen van twaalf dagen oud. Reeds eerder was in die buurt een tweetal pasgeboren hazen ontdekt. Deze wa ren onder een ruiter hooi ter wereld ge bracht. J)E OUDERS van de Pa- rijse schoolmeisjes Op de volgende vergadering van burgemeester en wethou ders te Amsterdam kunnen de hoogedelachtbare heren zich te goed doen aan een reuze zuurstok met een gewicht van 6 kg. Deze zuurstok 1.50 meter lang en met een middellijn van 10 cm is gisteren, tijdens een ontvangst op het stadhuis van ruim 60 deelnemers aan het eer ste landelijke congres van de bond van kermisbedrijfhouders „Bovak", namens de bond aan de wethouder van publieke werken, mr G. van 't Huil, overhandigd door de heer J. B. Meerbach. Mr Van 't Huil mocht tevens een sierpop „een der artikelen uit het kermisbedrijf' voor zijn echtgenote in ontvangst nemen. De wethouder, die namens de burgemeester de gasten ontving, zeide dat tussen Amsterdam en het kermisvermaakbedrijf een goede band bestaat. Mr Van 't Huil memoreerde, dat in Amster dam jaarlijks 6 a S kermissen gehouden worden. QISTERWIJK en het daarbij behoren de kerkdorp „Heukelom" zijn giste ren getuige geweest van het huwelijk van de zes zusjes De Kort met hun respectieve bruidegommen, zijnde de vijf gebroeders Bertens uit het nabu rige Berkel-Enschot, en Jan van Haa- ren, „die nog in de familie is", afkom stig uit Udenhout. In het raadzaaltje van het gemeentehuis van Berkel- Enschot fungeerde burgemeester Panis als ambtenaar van de burgerlijke stand. Ook de gemeenteraad vader De Kort is wethouder ontbrak niet bij dit heugelijke gebeuren. Burgemeester Panis bood onder een hartelijke toespraak namens de ge meente aan elk der paartjes een her inneringsbord aan. Vier van de zes pa ren zullen spoedig naar Canada emi greren. Na de huwelijksinzegening in de parochiekerk jiam een duizendkop pige menigte onder gejuich op het kerkplein afscheid van de stralende echtparen, die zich daarna naar het ouderlijk huis begaven, in het lande lijke Heukelom, waar de familie feest vierde in een speciaal daarvoor ge bouwde tent, en waar vandaag en de komende dagen ook „de buurt" naar Brabantse gewoonte te gast zal zijn. De 6 gelukkige paren uit Ois- terwijk. De bruidjes heten van links naar rechts: Johanna M. de Kort, Johanna M. M. Bertens, Johanna A. de Kort, Martina F. C. de Kort, Lucia P. M. de Kort en Petronella H. de Kort. De bruidegommen zijn Petrus J. W Bertens, Adrianus J. de Kort, Gerardus W. C .Bertens, Adria nus W. J. Bertens. Johannes L. C. van Haaren en Franciscus A. W. Bertens. en geen grein energie meer over voor wat genoegen en gezelligheid? Neem toch Sa- natogen de zuivere bouwstof voor hersen- en zenuwcellen, voor bloed en spieren. Uw hele gestel veert er van op; het vervult U opnieuw van een heerlijk gevoel van gezond heid. Begin er dadelijk mee. (Advertentie, Ing. Med.) HOGE ONDERSCHEIDING VOOR PROF. ROMME Prof. mr C.P.M. Romme, voorzitter van de KVP-fractie van de Tweede Kamer, heeft gisteren uit handen van de ambassadeur van België, de heer E. Graeffe, ontvangen de versierselen behorende bij de onderscheiding van grootofficier in de Kroonorde van Bel gië. De heer Graeffe noemde profes sor Romme een groot vriend van de Benelux. De onderscheiding is hem toegekend voor de grote verdienste, die hij heeft voor de samenwerking tussen Nederland en België. Een niet alledaags bericht uit het buurtschap Stein bij Maastricht. Een koe van de landbouwer T. Scheer heeft er een geheel wit kalf ter wereld ge bracht. Op 1 Maart zal de eerste auto garage van Schiphol in gebruik geno men worden. Zij zal dag en nacht open zijn/en plaats bieden aan omstreeks ze ventig auto's. Een nieuwe service voor luchtreizigers. Burgemeester d'Ailly van Amsterdam heeft zich bereid ver klaard het ere-lidmaatschap van het Ne derlands Kunstenaarsgenootschap te aanvaarden. Het genootschap bestaat uit schilders en beeldhouwers uit het ge hele land. Tot het Rotterdams Toneel van Anton Ruys zijn voorts nog toege treden Loudy Nijhoff en Lucas Men- sing. Opnieuw is een alastrimpatiënt uit het Haagse ziekenhuis ontslagen. Er worden nog veertien patiënten ver pleegd. Daar een proefboring te Delft een hoeveelheid aardolie opleverde, zul len er nog enkele boringen worden ver richt. Gisteren is in Twente (Olden- zaal) de eerste grote textielindustrie aangesloten het aardgasnet. De z.g. nieuwe koers in de Sovjetzone van Duitsland houdt o.a. in, dat geen be zwaar wordt gemaakt tegen de carna valsviering. De Oostduitse dagbladen besteden er veel aandacht aan. De laatste Indische toezichttroepen hebben Korea gistermorgen zonder incident verlaten. De waarnemend Hoge Com missaris van Indonesië in Nederland, die een bezoek brengt aan Djakarta, zal op 10 Maart naar ons land terugkeren. Op een hem gestelde vraag zei hij „nog" geen enkele verklaring te kunnen af leggen. Drieduizend jonge bewoners van Moskou en achtduizend Oekrainers hebben zich als vrijwilligers opgegeven voor de graanslag in de Russische staat Kazakhstan, die ten doel heeft de voort brenging van levensmiddelen in de Sov jet-Unie uit te breiden door het bebou wen van z.g. nieuw land. ln het post- museum te Den Haag is thans een over zicht te ->n van ,je bouwbedrijvigheid van de PTT, die zich over een periode van honderd jaar uitstrekt. De expo sitie bestaat uit maquettes, diorama's, plattegronden, architectuurfoto's en re producties.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 11