Bidault wil nieuw contact met Bonn over Saarkwestie Bondsdag behandelt deze week invoering dienstplicht Frans parlement bespreekt op 5 Maart Nehroe's oproep Verdediger van Berkelse arts op vrije voeten Indonesië Haagse bedelaars-affaire voor de Hoge Raad Scherpe critiek op beleid van politie in Kenya Woensdag 24 Febr. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 15 le Jaargang No. 46 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Neuzen zijn geteld Bredase fabriek zal plastic carrosserieën voor auto's maken Roden trekken terug van Loeang Prabang Veerboot op de Grote Belt geramd „Slager van Parijs" voor zijn rechters Ernstige grieven tegen Officier van Justitie „Priester-arbeiders" voor de beslissing Chauffeur bleef ongedeerd.... Prinses Wilhelmina bij Waterstaatsdag Oostduitse gevangenen komen niet vrij Nederlandse smokkelbus door Duitsers gesnapt Geen bedelarij in de zin der wet? Dat was al te bont... Wreedheid, wangedrag en corruptie Zesjarig meisje kwam bij aanrijding om het leven WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, fel. 5511 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.— elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal i 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen 0.52 £EN NIEUWE bespreking tussen de Westduitse Bondskanselier, dr Adenauer, en de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, wordt in de Westduitse hoofdstad beschouwd als het mogelijke begin van een nieuwe diplomatieke en politieke actie ter bespoediging van het werk der Europese eenwording. Bidault heeft zulk een bespreking namelijk voorgesteld in de brief, waarin hij Adenauer op de hoogte bracht van het resultaat der Berlijnse conferentie. Men houdt er reke ning mede, dat de beide staatslieden bijeen kunnen komen nog voordat eind Maart de ministers der Westeuropese landen te Brussel bijeen komen om over een politieke federatie in Europa te spreken. Het ligt in de bedoeling, dat bij de ontmoeting van Adenauer en Bidault het gehele terrein der Frans-Duitse betrekkingen met inbegrip van het Saarprobleem ter sprake zal komen. Een regeling van dit probleem vormt met de inwilliging van de Franse eisen aangaande Brits-Ameri kaanse garanties de voorwaarde voor aanvaarding van de Europese Verdcdigingsgemeenschap door het Franse parlement. Hetgeen overi gens niet inhoudt, dal deze aanvaarding voor eind April een feit zal zijn. TTE BONN wensen de regeringspar tijen reeds deze week te laten blij ken, dat zij trouw blijven aan het EVG-verdrag. De Bondsdag zal Don derdag een regeringsverklaring over de Berlijnse conferentie aanhoren en een debat openen over de politieke si tuatie, die hierdoor is ontstaan. Vrij dag volgt dan de behandeling van de nieuwe artikelen in de grondwet, wel ke de invoering van de militaire dienstplicht mogelijk maken. Dat deze dan i'eeds aan de orde komt, kan worden gezien als bewijs, dat Bonn FEN Bredase industrie, de „Paturi", heeft van een Amerikaanse indus trie opdracht gekregen tot vervaardi ging van plastic-carrosserieën voor auto's. De opdracht omvat reeds enkele duizenden carrosserieën. „Paturi" is hiermee naar men ons meedeelde, de eerste leverancier van plastic auto-onderdelen in Europa ge worden. In de Verenigde Staten zelf zijn reeds verscheidene grotere wa gens in plastic uitgevoerd. Men wil thans echter ook zoiets voor kleinere auto's. Over het model heeft men bij de „Paturi" nog geen keuze gedaan'. Dochterondernemingen van de „Pa turi" zijn op het ogenblik bezig met de productie van plasticvesten voor de NAVO-legers. thans geen redenen meer aanwezig acht, om de totstandkoming van de EVG nog langer te vertragen. Voor de wijziging van de grondwet is een meerderheid van tweederde no dig. De regeringspartijen moeten alle krachten inspannen, om deze bijeen te brengen. Alle buitenlands vertoeven de leden hunner fracties zijn onver wijld naar Bonn teruggeroepen. In tussen loopt bij het staatsgerechtshof in Karlsruhe nog steeds een proce dure over de vraag, of de verdragen van Bonn al dan niet in strijd zijn met de Duitse grondwet. Een uit spraak zal hierover pas in de loop van de zomer vallen, wanneer het hof ten minste niet tot de conclusie komt, dat de wijziging van de constitutie haar overbodig maakt. Over tal van kwesties bestaan ove rigens in het regeringskamp nog me ningsverschillen: zo over de vraag, wie het opperbevel moet bekleden en over de regionale indeling der troe pen. Deze zijn, om de afwerking van de hoofdzaal^ te bespoedigen, uit het wetsontwerp inzake de herziening der grondwet gelicht en zullen nu later in afzonderlijke wetten worden geregeld. PEN ANDERE VRAAG is, of de Fran se Hoge Commissaris bereid zal zijn, samen met zijn geallieerde collega's de herziening van de Duitse grondwet goed te keuren, zolang de Nationale Vergadering in Parijs zich omtrent de EVG nog niet heeft uitgesproken. Weliswaar is het de bedoeling, deelne ming aan de EVG mogelijk te maken maar evenzeer openen de nieuwe artikelen aangaande de dienstplicht de mogelijkheid, een Duits nationaal leger op de been te brengen. De so- cialistenleide- Ollenhauer heeft op deze kant van de kwestie nog eens ge wezen. JAE FRANSE Nationale Vergadering liecft besloten, op 5 Maart een debat te wijden aan de oproep van Neliroe, de premier van India, om de strijd in Indo-China te staken. Het voorstel hiertoe is uitgegaan van de socialist Daniel Mayer, de voorzitter van de commissie vc r Buitenlandse Zaken. De staatssecretaris July had er bezwaar tegen gemaakt, het defc t onmiddellijk te houden, omdat hij''èt raadzaam achtte, de terugkeer van Pleven, de minister van Defensie, uit Indo-China af te wachten; hij stemde evenwel in met uitstel tot 5 Maart. Intusen wordt uit Laos gemeld, dat de „ijzeren divisie" van de Vietminh, die tot op minder dan tachtig kilo meter de residentie Loeang Prabang was genaderd, bezig is, zich terug te trekken. De troep marcheert de Nam- bac-vallei in, zwaar bestookt door de Franse luchtmacht. Ook de plaatse lijke eenheden, die haar opmars steunden, verdwijnen langzamerhand. Het lijkt er volgens Franse zegslieden op, dat de divisie regelrecht naar haar uitvalsbasis in Tonkin terugmarcheert. De opstandelingen zijn voorts weg getrokken uit hun posities rondom Moeong Sai in de buitenste defensie gordel der Fransen. Jachtvliegtuigen en bommenwerpers brachten zware verliezen toe aan een communistisch bataljon, dat in gesloten formatie werd verrast op elf kilometer van Moeong Sai. Twee bruggen en honderden vaartuigen waarmee voorraden wer den aangevoerd zijn opgeblazen. In Franse kringen is men van me ning, dat nu reeds de vierde poging der Vietminh om een winteroffensief te ontketenen is mislukt. Een scherp toezicht wordt op het ogenblik uitgeoefend op alle schepen, die Amerikaanse havens aandoen. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld, dat dit geschiedt om het binnensmokkelen van atoombommen tegen te gaan. De veerdienst over de Grote Belt in Denemarken moest Dinsdagavond wor den gestaakt, toen een grote massa pakijs een ijsbreker en de veerboot op elkaar dreef en beide schepen ern stig werden beschadigd. De ijsbreker zonk ten dele. Twee opvarenden kwa men om door ontsnappende stoom en drie werden gewond. De veerboot kon op eigen kracht naar de haven terug keren. De ijsbreker was de Holger Danske, de grootste van Denemarken en de enige die het vaarwater had kun nen openhouden. Dissidente nationalisten probeerden in Buenos Aires het partijhoofdkwartier te bestormen Gevolg: een zwaar en twee lichtgewonden plus enkele arrestaties. Het is wel zeker, dat de socialisten zich tot het uiterste tegen de nieuwe artikelen zullen blijven verzetten en dat ook de bespreking, die Adenauer vandaag met Ollenhauer zou hebben, hieraan weinig meer kan veranderen. De argumentatie, die de Bondskanse lier aanvoert, kan men het beste af leiden uit de rede, die hij Dinsdag in Berlijn heeft gehouden. Hij heeft hier in uiteen gezet, dat Rusland geen her eniging van Duitsland en geen souve- rein Oostenrijk wenst, omdat dit neer komt op het verlies van belangrijke posities in Europa. Moskou wenst ge heel Europa te overheersen. Hereni ging van Duitsland op zijn voorwaar den is daartoe het middel. Daarom moet men andere wegen gaan, die uit eindelijk toch tot een nieuwe positie van Duitsland leiden. Regering en op positie zijn het momenteel alleen hier over eens, dat men in geen geval het regime in Oost-Duitsland zelfs ook maar een schijn van erkenning dient te geven. Pikant is in dit verband, dat de Lagerhuisfractie van de Britse Labour- partij zich gisteravond met kleine meerderheid heeft uitgesproken voor opneming van Duitsland in een Weste lijk verdedigingsstelsel. Daarentegen heeft Oost-Duitsland de Westelijke voorstellen om het verkeer tussenbei de landsdelen wat gemakkelijker te maken, van de hand gewezen, en in verband met de op handen zijnde wij ziging van de grondwet nieuwe vei ligheidsmaatregelen aangekondigd. £EN VAN DE VERDEDIGERS van de van moord op zijn vrouw ver dachte Berkelse arts, de Hagenaar mr M. H. H., die op 30 Januari op last van de Haagse rechter-commissaris werd gearresteerd, is gisteren uit de preventieve hechtenis ontslagen. Volgens welingelichte kringen zou op dezer dagen te Parijs gehouden bijeenkomsten van „priester-arbei ders" besloten zijn, dat elke priester- arbeider persoonlijk en schriftelijk zijn bisschop op de hoogte zal bren gen van zijn houding ten aanzien van de jongste maatregelen der kerkelijke overheid. De termijn, welke de priester-arbei ders gelaten is om aan de gegeven voorschriften te voldoen, loopt 1 Maart af. In een nieuw artikel in „Le Figaro" heeft Frangois Mauriac, de bekende rooms-katholieke auteur, er thans voor gepleit, een beslissing in deze aangelegenheid uit te stellen in af wachting van het herstel van de paus en diens persoonlijke bemoeienis. Op de Rijksweg Amsterdam. Utrecht, onder de rook van de hoofdstad, slipte een Belgische oplegger, heiaden met twintig ton kippengaas. De wagen sloeg om en de gehele cabine werd ingedrukt. De chauffeur zat meer dan twintig minuten tus sen de brokken bekneld, maar bleek bij zijn bevrijding vol komen ongedeerd te zijn. Na zijn vrijlating verklaarde mr H., dat hij was gearresteerd, omdat de in een gesticht te Berkel verpleegde broer van de arts, F. C., had ver klaard, dat hij op verzoek van mr H. in twee briefjes het handschrift van de overleden vrouw van de arts had vervalst. In deze met blokletters ge schreven briefjes werd door haar zo genaamd een voornemen tot zelf moord kenbaar gemaakt. Mr H. verklaarde gisteren een ern stige grief te hebben tegen het beleid van de officier van Justitie, omdat deze heeft nagelaten zelfs een summier psychiatrisch onderzoek naar de geest vermogens van de als abnormaal be kend staande broer van de Berkelse arts in te stellen. Mr H. heeft zich steeds met verontwaardiging tegen de beschuldiging verzet en toen de broer zijn verklaring voor de tweede maal aflegde, sprak hij zichzelf op vitale punten tegen. Mr H. zei, dat zijn tweede grief tegen de officier van Justitie hierin was ge legen, dat deze, ofschoon hij wist, dat de broer op 3 Februari zijn bekentenis had herroepen, dit verzwegen heeft voor de raadkamer, welke eveneens op 3 Februari de gevangenhouding van mr H. deed voortduren. Prinses Wilhelmina heeft gisteren in gezelschap van een hofdame van haar grote belangstelling voor het dijkherstel blijk gegeven door in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Den Haag de studiedag van het Koninklijk Insti tuut van Ingenieurs over de herstel- lings- en verbeteringswerken na de ramp van 1 Februari 1953 bij te wonen. Voorts waren op deze studiedag over strategie en strijdmiddelen tegen erf vijand de zee ook minister mr J. Algera en een aantal waterstaatingenieurs uit België aanwezig. Paul Verner, lid van het centrale comité der Oostduitse communistische partij, heeft in de „Tagliche Rund schau" het Westduitse verzoek tot vrijlating van 8000 tot 15.000 politieke gevangenen in Oost-Duitsland ver worpen. Het verzoek tot vrijlating is tijdens de conferentie der Grote Vier te Ber lijn gedaan door het Westberlijnse stadsbestuur en de Westduitse socia listische partij. de SS- Het grote proces tegen „slager van Parijs", de generaal Oberg, Parijs hof begonnen. Men ziet hem hier in de verdachtenbank. is voor een Een Nederlandse autobus, die arbei ders uit Borken (Duitsland) naar yan een fabriek in Winterswijk placht te brengen, is in Borken in beslag ge nomen. De Nederlandse chauffeur werd reeds geruime tijd van smokkel ver' dacht. Men vond in de bus 12 pond kof fie en een paar duizend Nederlandse sigaretten. zullen er goed aan doen de thans vrijwel dagelijks binnenkomende berichten uit Indonesië nauwkeurig, zij het zoveel mogelijk zonder opwinding, te beschouwen. Er zijn in de jonge republiek klaarblijkelijk nog altijd stromingen merkbaar, die erop uit zijn. nieuwe verhoudingen ten opzichte van Nederland met onvriendelijke daden af te dwingen. Het oude „kolonialisme" is daarginds zózeer verdacht, dat men eigenlijk niet eens de opmerking kan maken, dat men er in Indonesië goed aan zou doen zich in doen en lalea tegenover de Unie-partner te matigen. Op dat moment begint men namelijk al achterdocht te koesteren. Het is zonder twijfel waar, dat wantrouwen de verhouding tussen ons land en Indo nesië in ernstige mate vertroebelt. Ware het zo, dat dit wantrouwen slechts zou blijken tijdens officiële be sprekingen of gedurende het uitwisse len van nota's, wij zouden daar tot op zekere hoogte vrede mee hebben, in de wetenschap bovendien dat trouw van beide zijden zal moeten blijken. Maar de haat tegen wat men nog altijd „over heersing" pleegt te noemen, wordt, naar ons voorkomt, kunstmatig in het leven gehouden. Met het gevolg, dat elementen, welke zichzelf niet in de hand hebben, met afschuwelijke regel maat komen tot daden van terreur, waartegen de Nederlandse regering zich absoluut onvoldoende verzet. Gisteren waren er drie berichten, die de aandacht trokken: een (wat men dan noemt) „bende" heeft het Neder landse echtpaar Lichtendahl vermoord; de Vrije Pers is door de Java Post (eigenaar: een Cinees) opgekocht; in Djakarta hebben opgewonden jongelui gedemonstreerd tegen het kolonialisme en enige resoluties bekend gemaakt, waarmee de tweede vice-premier zich accoord heeft verklaard. Overigens lijkt het ons goed er op dit moment aan te herinneren, dat er geruchten gaan over een zeer belang rijke lening van Nederland aan de In donesische republiek. Op zichzelf is het duidelijk, dat de zaken moeien voortgaan en dat men zich door blaas kaken niet moet laten intimideren. Maar het lijkt ons vrijwel misdadig aan geldleningen te denken op een ogenblik, dat iedere Nederlander in Indonesië gevaar loopt te worden ver moord. De regering in Djakarta is er niet van af met te zeggen, dat oncon troleerbare benden hierin de hand Jiebben. Het zou pas goed „een bende" worden, indien zou blijken, dat Dja karta tegen deze elementen geen af doende middel bezit. En moeten wij in zulk een vreemde situatie geld gaan lenen? Wij zouden er een- (~7-| voudig niet over denken. 'Tri P)E HOGE RAAD der Nederlanden heeft gisteren het cassatieberoep be handeld, dat de groep Haagse bede laars heeft ingesteld tegen de vonnis sen, die de politierechter te Den Haag had opgelegd. De bedelaars werden hierbij veroordeeld tot korte vrijheids straffen en een langdurig verblijf in een rijkswerkinrichting. Mr J. A. Schuering, de raadsman van C K. bracht twee cassatiemidde len naar voren. Hij betoogde dat K. niet gebedeld zou hebben in de zin Een Deventenaar dacht, nu al vier jaren geleden, zijn echtgeno te te verrassen, toen hij haar een bontmantel schonk. De bonthan delaar had hem bezworen dat het bont van zuiver kalfsvel was. Bij een reparatie is thans gebleken dat het „bont" nooit om een lcalfs- lijf heeft gezeten, maar dat het afkomstig was vanhondenhui den. De koper stond er op dat de po litie nu de bonthandelaar zal aan pakken wegens bedrog. De eige nares van de bontmantel betreurt zeer de ten behoeve van de man tel omgebrachte hondjes. WREEDHEID en wangedrag vormen een bedreiging voorliet vertrouwen, dat het publiek in Kenya in de politie stelt, zo wordt gezegd in een rapport, dat een commissie uit het Britse parle ment over de toestand in deze Britse kolonie heeft opgesteld. De commissie, bestaande uit drie conservatieven en drie socialisten, dringt derhalve aan op -en v„'k„men reorganisatie van het po litiecorps cn on een strenge handhaving van de discipline. De autoriteiten van Kenya zijn er niet in geslaagd, de massa van de Ki- koejoe's geheel e" al aan de zijde van recht en orde te irengen. De commissie beveelt daarom aan, een groep deskun digen te belasten met de verwijdering van igewenste elementen uit de po litie en het hulpcorps. Volgens officiële gegevens zijn er honderd er, dertig gevallen van wreed heid, door politiepersoneel gepleegd, berecht. In drie en zeventig gevallen werden de verdachten schuldig bevon den. Ook is er sprake van onrustbaren de tekenen van omkoperij er. corruptie in de lagere rangen der politie. van de wet, want zijn cliënt had de voorbijgangers niets gevraagd. In zijn tweede cassatiemiddel richtte mr Schuex-ing zich tegen de onmiddellijke gevangenneming. Mondeling wilde hij een derde cassatiemiddel indienen, om dat de drie-en-een half jaar rijkswerk inrichting, waarvan het getypte vonnis repte, het maximum der wet over schreed. De procureur-generaal merkte op, dat mondeling geen cassatiemiddel kan worden ingediend, doch wanneer er een fout in het vonnis was binnen geslopen, waarbij drie-en-een half jaar rijkswerkinrichting werd vermeld, in- plaats van ander-half jaar, gelijk de uitspraak had geluid, hij zelf in cas satie zou gaan. Mr Huisman, de raadsman van de andere bedelaars, J. E., P. J. F. en N. H. J. van B. betoogde ook dat zijn cliënten geen bedelarij ten laste kon worden gelegd. Zij waren volkomen passief ge weest en hadden de voorbijgangers niets gevraagd. Alleen wanneer zij iets kregen, spraken zij een woord van dank. De procureur-generaal zal 9 Maart conclusie nemen. Gistermiddag tegen half vijf zijn op de Hooidrift te Rotterdam de twee zusjes Blonk van vijf en zes jaar door een personenauto aangereden. Het oud ste meisje moet op slag dood zijn ge weest. Het andere kreeg een hersen schudding. Het ongeluk gebeurde doordat de uit de ouderlijke woning komende kinde ren achter een geparkeerd staande vrachtauto plotseling de weg oversta ken en daarbij de naderende auto niet opmerkten. De moeder van de kinde ren was getuige van het vreselijk ge beuren De chauffeur van de auto was zodanig overstuur, dat hij in het zie kenhuis Coolsingel behandeld moest worden. Verwachting tot morgenavond. NEVEL OF MIST Half tot zwaar bewolkt met op vele plaatsen nevel of mist en hier en daar enige regen. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag: Zon op 7.36, onder 18.11 Maan op 2.07. onder 9.46

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1