Mr Donker vocht in de Tweede Kamer tegen windmolens Reconstructie van oude stads en dorps-kernen Lokvogel ontmaskerde corrupt Amerikaans legerinkoper CheforineA Maaswijdte visnetten komt op 5 April op 180 en 80 mm. De heer Tjalma wil opleiding van meer bouwvakarbeiders Bezoldiging rechterlijke macht Tweede Kamer herdacht oud-minister Van Dijk Vrij zwemmen langs Zandvoorts strand Pluimveeteeltorganisaties gecoördineerd Ameland nog niet uit isolement Mr dr In 't Veld drong aan op: Aantal klanten per winkel in ons land Programma bezoek Deens koningspaar aan ons land ft Subsidiëringsregeling voor schilderswerkzaamheden Geen bijeenkomsten in boekwinkels na het sluitingsuur Suelheidsrecord op de ijzeren baan Proces te Neurenberg Vinding in de V.S. Een pil tegen radio actieve straling Gifmengster van Worms bekende derde moord -4-voudige bestrijding van pijnen en griep! Roeiriemen verloren Bang avontuur van Letlands emigrant De Paus moet weer het bed houden Nog geen accoord over weerschepen WOENSDAG 24 FEBRUARI 1954 (Van onze parlementaire redacteur) £)E KORT GELEDEN uit de West teruggekeerde minister van Justi tie, mr Donker, vocht gistermiddag in de Tweede Kamer tegen windmolens met een hardnekkigheid, een betere zaak waardig. De Kamer behandelde een wetsontwerp, dat tot doel had de verhoging van de wedden van de leden der rechterlijke macht met terugwerken de kracht van 1950 af van toepassing te verklaren op de leden van het Hoog Militair Gerechtshof. Vermoedelijk zou er weinig over gezegd rijn, als niet de heer Tilanus, voorzitter van de Christelijk-Historische fractie, een mede door afgevaardigden van andere partijen ondertekend amendement had ingediend, dat beoogde tot gelijkstelling te komen van de president van het Hoog Militair Gerechtshof met de president van het gerechtshof in Den Haag. T~)E HEER TILANUS had enige uit stekende argumenten bij de hand ter verdediging van het amendement, doch minister Donker stelde daar naar mejuffrouw mr Tendeloo van de P. v. d. A. opmerkte even gewich tige argumenten tegenover. Toch ver klaarde zij namens haar fractie vóór het amendement-Tilanus te zijn, welk voorbeeld door mr Van Rijckevorsel van de K.V.P. gevolgd werd. Mr Donker putte zich uit in het be denken van nieuwe motieven voor zijn standpunt en in een lange redevoe ring, waarin het leek of hij het be staan van het kabinet stond te verdedi gen in werkelijkheid ging het om het salaris van één man verklaarde hij, dat hij het amendement ver keerd vond, dat het de structuur van de wet verstoorde, dat het in strijd was met de zuinigheid en dat de Ka mer, als zij het amendement aanvaard de daarvoor zelf maar de verantwoor delijkheid moest dragen. De dames en heren lieten zich niet in het minst afschrikken en namen het amendement zonder hoofdelijke stem ming doch met aantekening, dat de fractie van de C.P.N. tegen was aan, waarna zij ook het desbetreffende wetsontwerp goedkeurden. yAN GEHEEL andere aard was het tweede onderwerp, waarover nog al wat woorden gevallen zijn. Op 5 April 1946 is in Londen tussen een aantal landen een verdrag gesloten nopens het vaststellen van de maaswijdte van visnetten en van minimum-maten van sommige vissoorten. Het bevat een aantal geboden en verboden voor de zeevissers. De regeringen moeten op de naleving daarvan toezien. Met het oog daarop was het nodig in een wet strafsancties op te nemen. Aangezien de controle moeilijk op zee uitgeoefend kan worden, werd verboden het vissen met sleepnetten met geringere maaswijdte dan 110 mm in de Noordelijke en de IJslandse wa teren en 80 mm in andere wateren. Inmiddels zijn in een vergadering van de Permanente Commissie het orgaan, dat zijn ontstaan aan het in ternationale verdrag dankt van No vember 1953 aanbevelingen aan de orde gekomen om de maten nader vast te stellen op 100 mm en 70 mm en van 1 April 1956 af het gebruik van trawl- netten met een minimum-maaswijdte van 75 mm in andere dan de Noorde lijke en de IJslandse wateren toe te staan. De verkleining van de maas- wijdte zou internationaal al wel inge voerd zijn als niet één van de ver dragsluitende partijen, Polen, niet op haar beslissing liet wachten. Het staat evenwel zo goed als vast, dat het tot verkleining van de maaswijdte komen zal. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de aanvang van de gistermiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter mr Korten- horst woorden van nagedachtenis ge wijd aan het oud-lid van de Kamer en oud-minister van Oorlog, dr J. C. van Dijk, die dezer dagen overleden is. In een van zeer veel waardering ge tuigende speech schetste de heer Kor- tenhorst de grote verdiensten, die dr Van Dijk in de door hem vervulde functies voor ons land gehad heeft. Namens de regering sloot de minister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, zich bij deze herdenking, die door alle aanwezige leden en de bezoekers van de gereserveerde en publieke tribune staande werd aangehoord, aan. Minister Mansholt vroeg nu de be voegdheid om bij beschikking de maas wijdten tijdelijk op 180 en 80 mm vast te stellen. Dat zal dan ingaan op een nader te bepalen dag. In de practijk komt dat neer op 5 April 1954. Tevens zal be paald worden dat de aanvoer van, zo genaamde „ontkopte" vis vrij is, mits het overblijvende deel minstens aan de minimum-maten beantwoordt. Aan het debat namen deel de heren v. d. Zaal (A.R.), die enige amende menten had ingediend, doch deze in trok, omdat een regeringswijziging ze overbodig maakte, Den Hartog (VVD), De Ruiter (C.H.), Van Koeverden (K.V.P.)Lemaire (K.V.P.) en Haken (C.P.N.). Op desbetreffende vragen antwoord de minister Mansholt, dat hij over en kele weken de toegezegde nota aan de Kamer zal overleggen, waarin een aan tal maatregelen is opgesomd ten aan zien van de zeevisserij en aandacht geschonken wordt aan de kustvisserij. Hij zou de wet soepel toepassen en met zijn ambtgenoot van Economische Zaken spreken over de mogelijkheid van de verstrekking van midden- standscredieten voor de aanschaffing van netten. De Kamer keurde tenslotte het wets ontwerp zonder hoofdelijke stemming goed. De C.P.N. kreeg aantekening dat zij tegen was. Het bestuur van het strandschap Zandvoort heeft na langdurig beraad thans besloten vr\j zwemmen en ba den langs het gehele strand van Zand voort toe te staan. Het overleg, dat geleid heeft tot deze opheffing van het bestaande verbod is gevoerd in het bestuur van het strand schap Zandvoort, waarin zijn vertegen woordigd de departementen van Bin nenlandse Zaken en van Justitie en voorts de gemeenten Amsterdam, Haar lem en Zandvoort. De opheffing van het verbod maakt dus zwemmen en baden mogelijk langs de gehele kuststrook van Zandvoort, uitgezonderd de gedeelten nabij de bad inrichtingen. Het bestuur van het strandschap heeft zich gerealiseerd, dat extra veiligheids maatregelen moeten wordengetroffen. Het beraadt zich nóg daarover en zal nadere mededelingen doen volgen. Na uitvoerige besprekingen is op de gisteren te Utrecht onder voorzitter schap van de heer G. Vergaay uit Bree- zand gehouden vergadering van de Algemene Nederlandse Pluimveeteelt Vereniging (ANPV) de voorgenomen statutenwijziging goedgekeurd. De sta tutenwijziging verandert de structuur van de ANPV in een toporgaan, om vattend de verschillende groepen van pluimveeteeltverenigingen. De vereni gingen van fokkers, vermeerderingsbe- drijven, selecteurs en van de bedrijfs- pluimveehouders, waarmee de samen werking is tot stand gekomen, zullen worden ontbonden. De leden hiervan zullen met die van de ANPV voor elke groep een nieuwe vereniging stichten, die eigen zelfstandigheid zal bezit ten. De naam van de ANPV wordt ge wijzigd in Nederlandse Pluimveeteelt Organisatie (NPO) en deze zal geves tigd zijn te Utrecht. De voorgenomen tocht van het m.s. „Lauwerszee", dat in Oostmahorn op het vaste land reeds geladen lag met 50 ton veevoer, bakkersmeel enz., en dat vandaag naar Ameland zou ver trekken, gaat niet door in verband met de ijsgang op de Waddenzee. Er is reeds enige beweging in het ijs, zodat men hoopt de tocht over enkele dagen met succes te kunnen ondernemen. Veertien vliegtuigen, die gisteren op het vliegveld te Ballum zijn geland, brachten 1310 kg post en vrachtgoede ren naar het eiland. Zij namen 87 kg mee terug. Vijf passagiers kwamen naar en twee gingen er van het eiland. Sultan Pasja el Atrasj, hoofd der Droezen in Syrië, heeft met enkele aan hangers een toevlucht gezocht in Jor danië. Zij zijn daar naar een afgelegen gebied overgebracht. Hun is alle poli tieke activiteit verboden. 10 AANTAL INWONEM 'OO 9 1948 <49 -St 'S3 Knjidcnl triwinket» 1940 '49 '51 'S3 Gro« ntcnwinkdt (Van onze parlementaire redacteur) IN DE GISTERAVOND gehouden vergadering van de Eerste Kamer, waarin de bebandeling van de begroting voor Wederopbouw en Volkshuisvesting voor het jaar 1954 werd voortgezet, bracht mr dr In 't Veld van de Partij van de Arbeid een nieuw element in het debat. Hij drong namelijk aan op de recon structie van oude stads- en dorpskernen op de opruiming van krotten tot een aantal van ongeveer 20.000 per jaar en de vervanging daarvan door nieuwe kernen, waarbij rekening is gehouden met allerlei eisen van nu en van de toekomst. In het buitenland trekt de vernieuwing van stads- en dorpskernen allerwege de aandacht. In ons land is de belangstelling ervoor groeiende. Daarbij, meende de heer In 't Veld, moet leiding van de Rijksoverheid uitgaan. Er zal rekening gehouden moeten worden met de snelle toeneming van het verkeer en inet het behoud van historische waarden. Dat betekent dat deskundigen op ver schillend gebied aanda/cht aan deze zaak zullen moeten gaan schenken. JN CONCRETO vroeg de heer In 't Veld de minister de gemeentebesturen aan te sporen om de reconstructie van de kernen in studie te nemen. Voorts ver zocht hij de indiening te overwegen van een wetsontwerp voor de financie ring van de desbetreffende plannen met medewerking van het Rijk. Hij in formeerde of nog voor de verkiezingen in 1956 een nieuwe woningwet, een nieuwe ruimtewct een herziening van de onteigeningswet het Staatsblad zou den gunnen bereiken. En zo niet of dan een noodwetregeling zou kunnen worden voorbereid. De AR-heer Tjal ma drong aan op versnelling van het tempo waarin de woningnood wordt gelenigd en zonodig daarvoor bouw vakarbeiders daarvoor op te leiden. Hij meende dat er een werkend program zou kunnen worden opgesteld dat werk loosheid onder de bouwvakarbeiders voorkomt als de achterstand is inge lopen. Ook de communistische heer Bran denburg meende dat de woningbouw niet mag worden opgehangen aan de vrees dat de tewerkstelling van meer arbeiders in de toekomst tot werkloos heid kan leiden. Overigens toonde deze afgevaardigde weinig vertrouwen in een regering die volgens hem liever het geld aan de wapenen dan aan wo ningbouw uitgeeft. Hij veroordeelde de particuliere woningbouw en ontkende dat van zwarte lonen gesproken kan worden: een arbeider is immers zijn loon waard. JN DE MIDDAGVERGADERING had de heer Woudenberg (PvdA) als zijn mening verkondigd, dat minister Witte de particuliere bouw primair stelde en de overheidsbouw subsidiair. De vijf jaar-regeling voor de krotopruiming achtte hij te kort. Ook de heer Kraay- vanger (KVP) behandelde des middags de krotopruiming en noemde het een schande, dat in ons land nog zoveel krotten als woningen worden geëxploi- Het programma voor het staatsbe zoek, dat het Deense koningspaar in April aan ons land zal brengen, luidt als volgt: Maandag 26 April: plm 9.00 uur aankomst per trein te Oldenzaal; 11.45 uur kranslegging monument op de Dam, 15.45 uur vertrek van het paleis naar het Rijksmuseum, 21.30 uur concert door het Concertgebouw orkest, aangeboden door de Neder landse regering. Dinsdag 27 April: 10 uur vertrek van paleis naar Rotter dam; 12 uur bezoek aan de haven van de stad; 15 uur vertrek naar Den Haag, 15.3016.15 uur autorit door de residentie, 16.15 uur receptie voor de Deense kolonie in hotel Des Indes. Woensdag 28 April: 9 uur autotocht door de bloembollenstreek, bezoek aan de bloemenveiling in Aalsmeer en de Keukenhof, 14.30 uur bezoek aan Philips telecommunicatie-industrie te Hilversum: 's Avonds vertrekt het koninklijk paar per trein uit Amster dam. 1940 «9 '53 Brood cn DanKctto 1948 '49 '51 Tcatlclvmkcl» s -fN i p 1 5"' -0 948 '49 *51 Slagerijen In deze grafiek geven wij een beeld van de gemiddelde klantenhoeveelheid waarover verschillende winkels in de loop der jaren de beschikking hebben. Dit is gevonden door het aantal inwoners te delen door het aantal winkels, zodat wij dus kunnen zien hoeveel mensen gemiddeld per winkel bediend worden. Merkwaardig is hierbij dat alleen bakkers en kruideniers de normale stijging vertonen, die veroorzaakt wordt door de groei van de bevolking. Groentewinkels en slagerijen geven na een teruggang, tussen '50 en '53 weer een stijging. Textielwinkels verminderen. Immers al schijnt het dat tussen '49 en '53 het aantal bijna gelijk is gebleven, dan is dit toch een teruggang gezien de groei van de bevolking. Verder blijkt dat het gemiddelde aantal voor de kruideniers het laagst is, terwijl slagerijen over een veel groter klantenareaal beschikken. Uit dit overzicht kan bovendien iedere winkelier ëfleiden of zijn aantal klanten in overeenstemming is met het gemiddelde van Nederland. De termijn voor de oplevering van buiten- en binnenschilderswerk wordt voor de uitvoering van schilderswerk zaamheden, waarvoor een DUW-sub- sidie is toegezegd, verlengd van 27 Februari tot en met 20 Maart, zo deelt men ons van de zijde van het ministe rie van Sociale Zaken en Volksgezond heid mede. Deze DUW-subsidie is toe gezegd krachtens de regeling inzake subsidiering van schilderwerk. De ter mijn van oplevering is verlengd ten gevolge van de vorstperiode. teerd. Spreker verzocht de minister voorts een regeling te treffen, waarbij ook voor de kleinste middenstander een huurwoning kan worden gebouwd, en wel door een verbetering van de pre mieregeling. De heer baron De Vos van Steenwijk (VVD) was van mening, dat het platteland zeker niet achtergesteld mag worden bij de -grote steden, waar het de woningbouw betreft. Hij wees op de hogere woningproductie in West- Duitsland en vroeg zich af, of dit eigen lijk niet ietwat beschamend is voor onze volksaard. Voorts zag spreker de particuliere bouwer, graag nog meer en met gelijke kansen ingeschakeld bij de bouw van middenstands- en arbei derswoningen. Vandaag zal minister Witte de spre kers beantwoorden. De Hoge Raad der Nederlanden heeft gisteren het beroep van de heer Chr. Leeflang, directeur der N.V. Boekhan del v.h. J. G. Broerse te Utrecht ver worpen. Hem was overtreding der win kelsluitingswet ten laste gelegd. De heer L. had namelijk gelegenheid ge geven, dat na het wettelijke winkel sluitingsuur personen in zijn zaak kwa men voor het bijwonen van litteraire lezingen, die werden gehouden. Nog altijd is het „gouden" koppel SchultePeters in zes daagsen en koppelwedstrijden in de voorste gelederen te vin den. In deze actiefoto van de Parijse zesdaagse rijdt Gerrit Schulte vooraan, naast hem de Belg Van Steenbergen en achter deze de zo juist afgeloste Peters. Deze Franse locomotief brak dezer dagen alle records op de rails door met drie wagens achter zich een snelheid van 240 kilometer per uur te bereiken. J7EN in een Amsterdams hotel be legde bijeenkomst van een „lok vogel" met Charles E. Wilson, destijds leider van een afdeling der inkoop organisatie van 't Amerikaanse leger, heeft bewijsmateriaal verschaft voor het proces, dat thans tegen Wilson te Neurenberg voor een gerechtshof van de Amerikaanse hoge commissie wordt gevoerd. Wilson heeft zich onschuldig verklaard aan de zevenentwintig ge vallen van knoeierij, welke hem ten laste zijn gelegd. De lokvogel in kwestie is de 33- jarige Robert T. MClane, die door de Duitse politie gezocht wordt in ver band met een proces wegens smokke larij, dat nog tegen hem hangende is. McLane verklaarde voor het hof te Neurenberg, dat hem in Mei van het vorige jaar door de veiligheidsdienst van de Inkooporganisatie het voorstel was gedaan mede te werken aan de ontmaskering van knoeipractijken. Hij ging daarop in en had in het gRIGADE-GENERAAL Albert De- coursey, directeur van het patholo gisch instituut van het Amerikaanse leger en lid van de commissie, die ter plaatse de uitwerking van de bombar dementen van Hirosjima en Nagasaki bestudeert, heeft verklaard, dat Ame rikaanse atoomgeleerden op het ogen blik werken aan de vervaardiging van een pil, die het menselijk organisme tegen de radio-activiteit tengevolge van atoombombardementen zou kunnen be schermen. Volgens Decoursey hebben secties op menselijke en dierlijke slachtoffers van genoemde bombardementen, evenals la ter onderzoek van dieren, geleid tot ontdekking van een geneesmiddel, dat dieren voor de atoomuitstraling im muun maakt. Decoursey voegde er aan toe, dat de geleerden het geneesmiddel in een zodanige concentratie pogen te vervaardigen, dat het in de vorm van een pil zou kunnen worden ingenomen. Thans is het nog zo, dat men enkele ponden van het geneesmiddel zou moe ten innemen om er de uitwerking van te ondervinden, aldus Decoursey. De „gifmengster van Worms" heeft gisteren haar derde moord bekend. De 30-jarige Christa Lehmann heeft be kend, dat zij in September 1952 haar man vergiftigd heeft. Maandag gaf zij toe, dat zij in pralines een plantenbe- schermingsmiddel gespoten had. Haar vriendin, Anna Hammann, die van de ze pralines gegeten had, overleed korte tijd daarna. Mevrouw Lehmann heeft voorts bekend in October van het vo rige jaar haar 75-jarige schoonvader vermoord te hebben door hetzelfde gif bij zijn yoghurt te voegen. Parkhotel te Amsterdam een ontmoe ting met Wilson, waarbij over „zaken" gesproken werd. Het gesprek werd opgenomen op een geluidsband, even als de telefoongesprekken tussen Mc Lane in Brussel en Wilson in Neuren berg. McLane verklaarde, dat hem een contract voor levering van melk was toegezegd, nadat hij er in had toege stemd een bepaald bedrag op Wilsons bankrekening te storten. Wilson wordt ervan beschuldigd, steekpenningen in Nederlandse, Zwitserse, Franse en Britse valuta, ter waarde van meer dan 60.000 dollar, van McLane te heb ben aangenomen. De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 labiet Chefarine „4" brengen baat waar andere middelen (alen. Tezamen werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig. m BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 CT (Advertentie, Ing. Med.) Bij Cape Tribulation (Australië) is dezer dagen een Letlandse emigrant aan land gekomen, die 450 mijl had afgelegd in een open boot hulpeloos dobberend op de golven. De reis van de Letlander, de 26-ja- rige Vitors Zvejnieks, begon op Thurs day Island in de straat Torres. Hij ver liet dat eiland op 6 Januari in een open boot, doch verloor in een storm zijn roeiriemen. Gedurende de zes en veertig dagen, die hij op zee ronddob berde, ving hij regenwater op in een oud kopje. De emigrant bevindt zich thans in een ziekenhuis. Hij is onder voed en uitgeput en kon slechts een vaag verhaal over zijn belevenissen ge ven. Hoewel de opmerkelijke langzame vooruitgang in de gezondheidstoestand van de Paus aanhoudt, hebben de art sen er op aangedrongen, dat hij weer volledig het bed houdt. Een lichte vorm van hikken is teruggekeerd, wel ke wordt toegeschreven aan het feit, dat de Paus gedurende de afgelopen week enkele uren per dag in de werk kamer naast zijn slaapkamer heeft doorgebracht. Men acht een lange rust noodzakelijk. Verspreiding van nieuws over de paus is in de landen achter het IJzeren Gordijn verboden. Men acht het van geen belang voor de arbeidersklasse. Ook is het verboden .telegrammen naar het Vaticaan te verzenden. Brieven van de r.k. geestelijkheid worden gecensu reerd. De ondertekening van een nieuw accoord voor de instandhouding vaa een net van weerschepen op de Atlan tische Oceaan is Dinsdagavond uitge steld, omdat Italië en Israël zich op het laatste ogenblik hebben voorbehouden, hun bijdrage in de kosten te verlagen. De oude overeenkomst werd gewijzigd, omdat de Verenigde Staten hun aan slag in de kosten te hoog vonden. Er werd een bezuiniging van 3.8 millioen dollar verkregen door een weerschip bij de Amerikaanse kust te doen ver vallen. OFFENSIEF TEGEN HOEKS BEGONNEN De onderhandelingen tussen de Phi- lippijnse regering en de zeer links- gerichte opstandige Hoeks (die in de afgelopen oorlog tegen de Japanners en daarna tegen de Philippijnse rege- ïr11? gestredenzijn mislukt, u lppijnse leSer is thans op het hoofdeiland Luzon een offensief op grote schaal tegen de rebellen begon- nen.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 7