Het Wapen van Heemskerk één grote kapsalon was enda Stad en omgeving Luchtig model was favoriet T0NNENSTAD SOECKER Een psychiater gaat liever uit van vaststaande feiten Klaverjasclub TOG inviteerde militairen van het BKL Prijsvraag nationaliteitsmerk voor Nederlandse kaas Hans en Grietje" beleefde een bijzondere opvoering Hoofdarbeiders in witte jassen De Alkmaarse equipe werd derde ALKMAAR 700 JAAR Tonnen gevuld «- met25 et. Alléén BURGERLIJKE STAND Para-psychologie voor zijn doel minder bruikbaar Voor alle gasten was er een prijsje Chauffeur verleende geen voorrang Mr A.V.M. Leesberg voorzitter K.V.P. zorg aan besteed STAVENUITER - Ritsevoort 21 Maatregel tegen imitatie Bromfietser reed tegen autoportier St Adelbertusschool op de planken WOENSDAG 24 FEBRUARI 1954 Golven en krullen maken de haardracht van de vrouw onnatuurlijk, zeggen de kappers van vandaag. Ze volgen nu de coupe a la fronde, een luchtig, los model, dat door het knippen zijn voornaamste vorm krijgt. De nekharen worden vrij kort gehouden en de punten van het haar, dat in lengte varieert van 3 tot 8 cm en vooral niet langer, sterk geëffileerd. Door de vloeiende lijnen en de krullen, die om het zo maar te zeggen gehalveerd zijn en op de ene rij naar links, op de andere naar rechts wijzen, krijgt dit moderne kapsel de luchtige vorm, die de kappers nastreven. Dat bleek gisteravond in het Wapen van Heemskerk, waar 65 figaro's uit Alkmaar, Amsterdam, Haarlem, De- verwijk en Zaandam bijeen waren gekomen om elkaar in een steden- wedstrijd tussen de technische clubs partij te geven. De grote zaal was voor dit doel in een reusachtige kapsalon herschapen en er was zelfs een extra verlichting aangebracht om het de hoofdwerkers maar naar de zin te maken. Het duurde met elkaar drie en een half uur voordat de rusteloos knippende scharen terzijde konden worden gelegd en de jury tot haar einduitslag kon komen. In de damesafdeling ging de eerste prijs naar de Haarlemmer Frans George Pierre Janssen. Bij de herenkapsels was de heer W. Filmich uit Alkmaar favoriet. De Alkmaarse ploeg heelt het er trouwens niet slecht afgebracht. Zij eindigde van de equipes in beide af delingen als derde en dat is, gezien de betrekkelijke korte tijd van vier jaar dat de technische club in Alk maar bestaat, een behoorlijk resultaat. De publieke belangstelling was enorm en het gevolg was dan ook, dat men elkaar verdrong om een glimp van de ijverige kappers en hun mo dellen op te vangen. Voordat het sein tot beginnen werd gegeven heerste er onder de deelnemers de zenuwachtige spanning, die aan iedere wedstrijd vooral pleegt te gaan. Er waren kap pers, die hun witte jassen hadden ver geten, die hun schaar kwijt waren ol die tevergeefs naar een kam zochten. Al die kleine paniekjes, die men bij een zo gewichtige ontmoeting kan ver wachten. Maar toen het voor-jureren eenmaal achter de rug was en de voor zitter van de TOC Alkmaar, wedstrijd leider en we mogen gerust zeggen hoofdorganisator, de heer H. van der Schilden, het verlossende woord: be ginnen. had gesproken, verdween die nervositeit spoorslags. Zodra de figa ro's het koele staal van de schaar aan de vingers voelden waren ze de situ atie meester. Er werd niet gesproken over het mooie weer of de mist, die niet weg wou gaan, maar zwijgend en vol concentratie werden de golven en krullen in de geordende banen geleid, die de coupe voorschrijft. Op de hagel witte en voor deze gelegenheid extra gesteven kapmantels verschenen don kere vlekken van de gesneuvelde haar lokken en het razendsnelle geknip van de scharen klonk alsof er een koor van duizend krekels het Wapen van Heems kerk was binnengewandeld voor een vroegtijdig lenteconcert. Tussen al deze vakgeluiden liet de pianist Van Twuyver onvermoeid zijn melodietjes tuimelen. Drie en een half uur aan één stuk. En intussen onderwierpen de modellen zich aan de bevelen van de kappers. Hoofd links, hoofd rechts, hoofd wat achterover. Ook drie en een half uur, maar met enkele korte pau zes om de jury de gelegenheid te ge ven zich van de resultaten op de hoogte te stellen. Zoals wij al schreven was bij de damesmodellen de coupe a la fronde favoriet en bij de heren bleek dit de coupe rationel te zijn, een gedekt mo del. Er viel zelfs geen enkel Beebop- hoofd te bespeuren. Deze eenvormig heid had tot voordeel, dat er goede vergelijkingen vielen te maken, waar van de jury zich dan ook zeer concen- tieus kweet. Tot goed begrip diene, dat de deel nemers, die zich voor deze wedstrijd hadden opgegeven, tot de gewone kap persstand behoren en er niet een ge woonte van maken zich speciaal op concoursen voor te bereiden. Dat bleek o.a. uit de afvaardiging van de TOC Amsterdam, die de grootmeesters had thuisgelaten en de klassen B en C naar Alkmaar had gestuurd om geen on eerlijke concurrentie te veroorzaken. De modellen, die de meeste deelne mers gebruikten waren vaak voor de eerste maal bij een dergelijke ener verende gebeurtenis aanwezig en het was zelfs zo, dat vóór de aanvang van het concours een kapper, die door zijn partner in de steek was gelaten, onder het publiek naar een geschikt hoofd moest zoeken waarop hij zijn vakman schap zou kunnen uitleven. Wij schrij ven dit opzett§iüJS38Jk£gaflrJe togen, dat het hier geen haute coiffure be trof, maar uitsluitend modellen, die aan de practijk zijn ontleend en -die derhalve voor de kappers, die zich in de technische clubs ontwikkelen, van het meeste belang zijn. Daarom was er ook die grote eenvormigheid, om dat vrijwel iedere deelnemer zich richtte naar de laatste mode. Van het dagkapsel bij de dames moest later nog een avondkapsel worden gemaakt. Verschillende firma's hadden in de zaal en op het toneel een stand inge richt, zodat het zakelijke met het aan gename kon worden verenigd. Om ongeveer elf uur mochten de deelnemers de kammen en scharen neerleggen, maar het duurde nog tot na middernacht alvorens de jury de prijzen bekend maakte. Het bal, dat deze wedstrijd zou besluiten was in middels al in volle gang en ook waren er wederzijds de nodige dankwoorden gesproken en had de jury al een aar dig aandenken van Alkmaar in ont vangst mogen nemen. De uitslag was: Met dit kapsel won de heer F. G. P. Janssen uit Haarlem in de da mesafdeling de eerste prijs. Tevens verwierf hij er de publieksprijs Miss Victoria mede. Foto Jaap Schoen Een overzicht van het „tornooi veld" in de grote zaal van Het Wapen van Heemskerk, waar de kappers hun krachten maten. (Foto Jaap Schoen) Damesafdeling: 1. F. G. P. Janssen, Haarlem 504 punten, 2. Henneman, Haarlem 486 punten, 3. De Vries, Haar- iem 458 pnt., 4. Nieland, Haarlem, 451 pnt., 5. Mevrouw Wouters, Amsterdam 443 punten. Equipeprijs: 1. Haarlem 2257 pnt., 2 Amsterdam 2124 pnt., 3. Alkmaar 1972 pnt. Herenafdeling: 1. W. Filmich, Alk maar 465 pnt., 2. G. Kriebel, Amster dam B 449 pnt., 3 Glorie, Beverwijk 445 pnt., 4. Schavemaker, Zaandam, 436 pnt., 5. A. Boonstra, Amsterdam C 435 pnt., 6. Henneman, Alkmaar 432 pnt. Equipeprijs: 1. Beverwijk 3260 pnt,., 2. Amsterdam B 3209 pnii, 3. Alkmaar 3199 pnt. Ook het publiek mocht beoordelen wie het van de damesmodellen de eerste prijs gunde en het was verras send, dat deze uitslag precies met die van de jury overeenstemde. Het mo del Anita van de heer Janssen werd derhalve ook tot miss Victoria uitge roepen. Op 23 Maart zal het Wapen van Heemskerk opnieuw het strijdperk zijn van de kappers. Dan wordt hier de voo-ronde gehouden voor het Lands kampioenschap. Verder ligt het in de bedoeling een internationaal concours WOENSDAG. CINEMA AMERICAIN, 2.30 en 8 uur: Het loon van de angst (18 jaar). REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Maske in Blau (a.l.) VICTORIA THEATER, 2.30 en 8 uur: De Troubadour (14 jaar). HARMONIE THEATER, 2.30 en 8 uur: Calamity Jane (a.l.) CAFE WAÏNNER, 8 uur: Competitie Motorclub. GULDEN VLIES. 8 uur: Ouderavond St. Adelbertusschool. WAPEN VAN HEEMSKERK, 2 uur: Knipdemonstratie: 8 uur: Vasten avondbal dansschool Arendsen. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Cabaretavond De Spar. NOORD-SCHARWOUDE, 8 uur: Sterren stralen overal (a.l.) DONDERDAG. CINEMA AMERICAIN, 8 u.: Het loon van de angst (18 jr.) REX THEATER, 2.30 en 8 u.: Maske in Blau (a.l.) VICTORIA THEATER, 8 uur: De Troubadour (14 jaar). HARMONIE THEATER, 8 u.: Cala mity Jane (a.l.) GULDEN VLIES, 8 uur: Nederl. Co- medie met Hart tegen Hart. WAPEN VAN HEEMSKERK, 2 uur: Knipdemonstratie; 8 uur Voorlichtings avond Ned. Heide Mij; 8 uur Toneel avond Land- en Tuinbouw jongeren. BERGEN, Oranje Hotel, 8 uur: Pro- paganda-avond Staatspensionnering. RUSTENDE JAGER, 8 uur; Hoff- mans vertellingen (14 jaar). NOORD-SCHARWOUDE, Tivoli, 8 uur: Sterren stralen overal (a.l.) DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna, Ritsevoort 5. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Woensdag 19.42 7.99 Donderdag 20.20 8.40 TE CAMPERDUIN hoog laag Woensdag 19.47 8.04 13.47 2.04 Donderdag 20.25 8.45 14.25 2.45 langestraat 39 Telefoon 2485 (Advertentie, Ing. Med.) Gehuwd: Isaac Wortel en Dorothy P. van Keppel. Overleden: Jacobus J. P. Spruijt, 78 jaar, wed. van E. C. M. Leijen. EXAMEN NATUURKUNDIG INGENIEUR. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het Ingenieurs-exa- men (Natuurkundig Ingenieur) onze te organiseren tijdens de stadsfeesten stadgenoot Jhr, L. X. van den Bran- van deze zomer. deler. Voor de studievereniging voor psy chical research heeft dr C. J. Schuur man, psychiater te Amsterdam, gister avond in hotel Victory een lezing ge houden over de ontmoeting tussen psychologie en parapsychologie. Hij begon zijn inleiding met het geven van enkele definities en omschrijvin gen. In tegenstelling tot Freud, die de mens uitsluitend zag als een persoon lijkheid die door strikt individuele driften en verlangens wordt beheerst, onderscheidt de bekende Zwitserse psychiater Jung in het onbewuste le ven van de mens naast dit individu ele ook nog een archaïsch en collec tief onbewuste. Daaronder wordt verstaan dat diep in het zieleleven der mensen verborgen gedachten en opvattingen heersen die alle mensen met elkaar gemeen hebben. Zo is het mogelijk dat in een bepaalde tijd, maar op verschillende plaatsen, denk beelden ontstaan of uitvindingen wor den gedaan door personen die nim mer contact met elkaar gehad heb ben. De geschiedenis kent hiervan vele voorbeelden. Men neme bijvoor beeld de uitvinding van de boek drukkunst die waarschijnlijk in Duits land en Nederland tegelijk plaats vond. Zoals echter in het bewuste leven van de mens het contact van mens tot mens gaat via de zintuigen, zo bestaat er pok een contactmogelijk heid tussen het onbewuste leven der mensen, contacten die in „toevallig heden" gerealiseerd worden, maar waarmee de para-psychologie zich ernstig is gaan bezig houden. Dr Schuurman was echter van me ning dat het voor de zich harmonisch ontwikkelende mens beter is de para psychologische verschijnselen te laten rusten en als psychiater uit te gaan van vaststaande feiten. Slechts daar in zag hij een mogelijkheid geestes zieke mensen te genezen. De klaverjasclub TOG is gisteravond als gastvrouwe opgetreden voor een aantal militairen van het Bewakings Korps Landmacht. Toen het Alkmaarse garnizoen nog groter was dan thans het geval is waren er in de stad twee militaire tehuizen, waar de soldaten hun vrije avond konden doorbrengen. Na het vertrek van het depót naar Schoonhoven werden deze tehuizen, die door particulieren in stand moesten worden gehouden, opgeheven en het gevolg is dat de jongens, die thans in Alkmaar zijn gelegerd 's avonds eigenlijk geen doel hebben. Een hoekje in het Koffiehuis Stad en Land, waar militairen van het BKL gisteravond de gasten waren van de Klaverjasclub TOG. (Foto Jaap Schoen) Dat heeft het bestuur van TOG ver droten en het heeft na samenspraak met de garnizoenscommandant een wed strijd uitgeschreven tussen koppels, ge vormd door de leden van TOG en door officieren, onderofficieren en man schappen van het BKL. Door ziekte kon de deelname niet zo groot zijn als men aanvankelijk had verwacht, maar de gezelligheid in het Koffiehuis Stad en Land, waar de wedstrijd werd ge- Voor de Alkmaarse meervoudige kamer hadden zich gisteren enkele vrachtwagenchauffeurs te verant woorden, die door onvoorzichtig rij den het verkeer in gevaar zouden hebben gebracht. Eén van hen was H. V. uit Hoorn die terecht stond omdat hij op 12 Februari, door het op een kruispunt te Heerhugowaard niet verlenen van voorrang aan een motorrijder, er oorzaak van was ge weest dat de laatste, die nog een jeugdige duopassagier achterop had, door krachtig remmen was komen te vallen en daarbij verwondingen had opgelopen. De officier van Justitie, mr A. W. Holsteijn, vorderde tegen de verdach te een boete van f 50.of 25 dagen. Tegen de Amsterdamse chauffeur van een vrachtwagen met aanhanger, A. P. T. werd, omdat de remmen van zijn wagen, die op de Kanaalweg ge test en niet deugdelijk waren bevon den, een boete geëist van f 15.de zelfde straf die ook de kantonrechter om deze zaak in appèl behandeld reeds had opgelegd. De reden waar- werd lag in het feit dat de onder nemer geen vertrouwen had in de rem-testmeter waarmee de remproe ven worden uitgevoerd. De heer Joh. P. C., vrachtwagen chauffeur uit Egmond-Binnen, die bij het oprijden van een weg het ver keer zou hebben gehinderd hoorde vrijspraak tegen zich vorderen. houden, was er niet minder om. Gezel lig kon het altijd zijn, want alle deel nemende militairen waren verzekerd van één der prijsjes, die netjes op een tafel stonden uitgestald. Bovendien hadden zij gratis roken en gratis con sumptie. Over enige tijd zal er in 't ROG-ge- bouw een revanchewedstrijd worden gespeeld. Op deze avond won het BKL met 27267 punten tegen TOG 26779. De marsenprijs was voor het koppel VerberneVerberne van TOG. Met grote meerderheid van stemmen is mr A. V. M. Leesberg gekozen tot voorzitter van de afdeling Alkmaar van de KVP. Hij heeft de plaats inge nomen van de heer G. H. A. de Zeeuw, die deze functie tijdelijk bekleedde. In het bestuur hadden voorts nog enige andere mutaties plaats. De he ren De Zeeuw en Vleugel, die zich niet herkiesbaar hadden gesteld, werden vervangen door de heren A. A. van Campen en L. F. van der Peet. Uit het jaarverslag bleek, dat het le dental nog altijd schommelt rond 850. Dank werd gebracht aan de oud-wet houder de heer G. van Slingerland voor het vele, dat hij voor stad en bevolking heeft gedaan. Tijdens de rondvraag werd o.a. ook gesproken over de kwestie, die rond de Sint Nicolaas collecte is gerezen en waarvan werd gezegd, dat een tradi tie van 40 jaar niet zo maar is te door breken. De brandweerkwestie kwam eveneens ter sprake. Gezegd werd, dat rust en samenspraak nodig zijn om dit probleem tot een oplossing te brengen. Onze meubelen hebben een aparte afwerking. Daar is inderdaad (Advertentie, Ing. Med.) Het feit, dat de Nederlandse kaas in het buitenland niet altijd duidelijk te herkennen is als een Nederlands product is voor het Nederlandse Zuiveibureau aanleiding geweest tot het uitschrijven van een prijsvraag voor een nationaliteitsmerk. Wel wordt steeds in de korst van elke kaas een contrölemerk aange bracht met het woord „Holland", maar dit is niet steeds duidelijk lees baar en bovendien vrij klein, zodat dit merk bij het uitsnijden van de kaas in de meeste gevallen nog slechts op een segment voorkomt. Goudse en Edammer kaas worden bovendien door andere landen geïmiteerd en in de zelfde vorm en soms eveneens onder dezelfde benaming aan de markt ge bracht. Dit leidt tot een verwarring die de Nederlandse export niet ten goede komt. Het Nederlands Zuiveibureau, de stichting die door de gezamenlijke organisaties op zuivelgebied is opge richt met het doel de afzet van de Nederlandse zuivelproducten te be vorderen, hoopt door het uitschrijven van deze prijsvraag in het bezit te komen van een procédé, dat het mo gelijk maakt verbetering te brengen in de bestaande toestand. Er zal een oplossing moeten worden gevonden voor het technische probleem van het aanbrengen van dit nationaliteits merk. Het merk zal zo vaak op de kaas moeten kunnen worden aange bracht, dat bij het uitsnijden der kaas in segmenten ieder stuk tenmin ste eenmaal een duidelijk herkenbaar gedeelte van het merk draagt. Een prijs van f 10.000.— is beschik baar gesteld voor degenen, die vóór I November a.s. een oplossing aan de hand doet die aan de gestelde eisen voldoet. Een autopassagier die gistermiddag uit een op de Kennemerstraatweg ge parkeerde wagen stapte, hield geen re kening met het over het fietspad nade rende rijwielverkeer en zwaaide het portier open waardoor een bromfietser werd geraakt. De man werd bloedend aan zijn hoofd gewond, het portier van de auto ingedeukt en de bromfiets be schadigd. Er is proces-verbaal tegen de autopassagier opgemaakt. De opvoering die ongeveer 100 kinderen van de St. Adelbertusschool gister avond van het sprookje „Hans en Grietje" hebben gegeven, heeft ons iets „ge daan". Dit door de broeders van de St Adelbertusschool gedurende maanden ingestudeerde zangspel is door zijn spontaneïteit voor ons tot een verfrissend bad geworden. Wij moeten er bijzeggen dat aan de aankleding van het stuk dan ook geen kosten en moeiten gespaard zijn. De door br. Paternus ontworpen en uitgevoerde décors waren bijzonder suggestief en de costumering dermate volledig dat de sprookjessfeer van het stuk ten volle tot haar recht kwam. Het was een genot te luisteren naai het opgewekte zingen, ook om al die luisteren. De overgave waarmee op deze avond de Troubadour zong, heb ben wij nog maar zelden meegemaakt. Ook de koning in het spel beschikt (hij moge in dit opzicht dan niet ge heel aan zijn trekken zijn gekomen) over een mooi stemgeluid. In het acteren behoorde de jeugdige afzonderlijke jongenssopranen te be- nar ongetwijfeld tot de besten. Hij slikte zijn tekst nu en dan wel eens in, maar dit werd ruimschoots goed ge maakt door zijn levendige gebaren en zijn bepaald vrije spelopvattingen. Grietje was een allerliefst meisje (pardon, jongen....) met een rood hapje, en dirndl-vestje en schortje. Hij won door zijn prille spel aller har ten, vooral toen hij de heks in de oven wipte. Met een entourage van kabou ters, koks, hofedelen en pages, allen tot in de puntjes uitgedost en gegri meerd, is het spel dat in het „Gulden Vlies werd opgevoerd, .bijzonder ge slaagd. Met een ovationeel applaus werden de spelers beloond. De dansen in het sprookje waren ingestudeerd door mej. Annemarie Kühne en dat op een wijze aie de instructrice ongetwijfeld veel inspanning heeft gekost. Vooral waar het de menuetten betrof. Aan de vleu gel zat br. Wiebert die in zijn, met eigen composities doorvlochten bege leiding, zeer volgzaam was. De zang stond o.l.v. br. Boudewijn.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 9