Coöp. Afzetvereniging zaai- en pootgoed 25 jaar Nieuws uit De Rijp Raad besloot tot de aankoop van garage voor motorspuit Nieuws uit Bergen Klassikaal tanden-poetsen v oor kinderen gewenst Nieuws uit Schermerhom De Amerikaanse school een bindmiddel bij uitstek Gevaarlijke situatie in Koedijk Algemene ledenvergadering te Noord-Scharwoude „Deining om de dorpsdokter" werd een groot succes Lezers spreken Nagenoeg* alle poters coöperatief verkocht Noord-Scharwoude Tuinders wat wijzer in belastingzaken Oudkarspel Gevonden voorwerpen Zaalhandbal tornooi te Warmenhuizen Schooltandartsendienst anders een wassen neus De heer Schilstra sprak Evenhuis nam ontslag als hoofdredacteur Bakkers kwamen terug op winkelsluiting over zijn Amerikaanse belevenissen Z.- en N.-Schermer Schoorl BURGERLIJKE STAND Voordrachten over Oosterse cultuur Nieuw gemengd koor in Bergen opgericht BURGERLIJKE STAND Geen Bellotoch een tram Heiloo Natuurwachters aantreden Landschapsschoon steeds minder DONDERDAG 25 FEBRUARI 1954 NOORD-SCHARWOUDE. HOE BELANGRIJK de afzet van pootaardappelen vel is. is meerdere malen tot uiting gekomen bij de gang van zaken aan de veilingen. De omzetcijfers, die over 1953 zeker niet onbevredigend genoemd mogen worden, waren voor een belangrijk deel gebaseerd op de aflevering van poters. Op dit terrein zijn het vooral de coöperaties, die daarbij een grote rol spelen. Een van deze coöperaties, die destijds uit de leden van de veilingsvereni ging de Noordermarktbond is opgericht, herdacht Woensdagmiddag tijdens een buitengewone algemene ledenvergadering in „Concordia" haar 25-jarig bestaan. Een groot aantal leden, allen woonachtig in het rayon van de Noordermarkt bond, was daartoe met autobussen naar Noord-Scharwoude gebracht. „Maar thans", zei spreker, „zijn wij weer in stijgende lijn en er komen steeds nieuwe leden bij". De omzet is vorig jaar met 60 wagons vooruitge gaan. Deze bedroeg 40 procent van de afzet aan de grote organisatie der VTN. „Er zijn", zei spreker, „momenteel nog maar weinig vrije telers meer, daar nagenoeg alle tuinders hun pootaardap pelen coöperatief verkopen". De bouw van het grote koelhuis in Noord-Schar woude noemde hij voorts een groot voordeel ten* opzichte van de bewaring van het product, daar men het gehele seizoen een prima product kan afleve ren. Bovendien heeft de VTN ook een selectieafdeling van pootgoed. Spreker betreurde het, dat de PZD plannen heeft om verandering te brengen inza ke de ontheffingsbepalingen van de vroege aardappelteelt. Alles moet ge daan worden, aldus spreker, om dit te voorkomen. Al deze resultaten zijn bereikt, zo besloot de heer Paarlberg zijn herden kingsrede, door de grote eensgezind heid der leden. Ter afwisseling op deze feestelijke bijeenkomst werd een leerzame film vertoond over de pootaardappelteelt in Canada. Vervolgens een zeer interes sante opname van de haringvangst bij Doggersbank en een film van de we deropbouw in Rotterdam. Eén en ander werd geprojecteerd door de firma Flan- dria uit Alkmaar. Bij het punt mededelingen werd o.a. Het was de voorzitter, de heer J. Paarlberg uit Harenkarspel, die in zijn openingsrede uitvoerig stilstond bij het wel en wee der organisatie, niet nadat hij zijn spijt had uitgesproken over de afwezigheid van de heer J. Wagenaar C.Z., de voorzitter der V.T.N., de grote organisatie, waarbij men als Coöpera tie is aangesloten. Hetzelfde zei spreker over het erelid de heer Jac. de Boer Uit Oudkarspel, één der oprichters. De heer Paarlberg zei, dat de vereni ging, welke in 1929 werd opgericht, de eerste op dit gebied was en daardoor de gehele ontwikkeling met de keuring en de handel heeft meegemaakt. Niet alles ging op rolletjes, daar er veel strijd, is gevoerd om zich als organisatie te doen gelden. Spreker releveerde, dat het de eerste jaren, toen men naast de verkoop* de keuring zelf behartigde en er dus geen andere afzet mogelijk was, het met de gang van zaken goed ging. Daarna volgde al spoedig de op richting van het K.I.Z. (Keuringsinsti tuut v. d. handel), waardoor ook de particuliere handel in de gelegenheid was goedgekeurd pootgoed te verkopen. De moeilijkheden met de verschillen de keuringsdiensten hebben in 1932 ge leid tot de oprichting van de N.A.K., (Nederlandse Algemene Keuringsdienst) waardoor de keuring in één hand kwam. Toen ook de handel in goedgekeurd pootgoed werd verboden, waren de han del en keuring van poters op een heel wat betere basis gekomen. Deze reor ganisatie voor de vereniging had tot gevolg, dat de zaakvoerder, de heer P. Band als hoofdcontroleur bij de NAK werd benoemd. Het was voor zijn op volger, de heer C. Voogt, geen gemak kelijke taak zijn werk voort te zetten. Toch is dit gelukt, ondanks de moei lijke crisisjaren die daarop volgden. Men was toen nog niet georganiseerd op coöperatieve grondslag, terwijl de leverplicht moeilijk gehandhaafd kon worden. Daardoor, zei spreker verder, was het ledental klein en het kwantum geteelde poters daalde. Na 1935 kwam er weer enige opleving, maar de hoe veelheid poters was zo klein, dat eigen export niet mogelijk was. Dit had tot gevolg, dat toen in de oorlogsjaren alles over de BEA (Bond Export Aard appelen) moest worden geleverd en de export werd verdeeld over de basis jaren, een belangrijk aantal leden niet bij deze transacties werd ingeschakeld. Er werd in die dagen aangevoeld, hoe zwak men als Coöperatie stond. Na de oorlog werd de organisatie uitgebouwd. In die tijd werd de vereniging omgezet in een coöperatie met leverplicht. In 1945 traden veel nieuwe leden toe uit de hele omgeving, waardoor een flinke omzet werd bereikt. Spreker noemde het een grote fout, dat tegenwoordig verschillende coöpe raties naast en tegenover elkaar op de markt komen. Hierbij wijdde hij enige woorden aan de actie, welke geleid heeft tot de op richting van de Zaaizaadvereniging LTB, met gevolg, dat vele leden be dankten. Dit noemde spreker een zwar te bladzijde in de annalen der organi satie. De helft van de omzet aan de VTN raakte men hierdoor kwijt. gezegd, dat de kwestie met de voorma lige directeur der VTN, de heer K. Wa genaar, over wiens werk in een over zicht van de secretaris, J. Kos, met veel waardering werd gesproken, on danks de later ontstane strubbelingen, thans definitief geregeld is. De heer P. Bond, de nieuwe direc teur van de VTN, deelde mede, dat de afzet van pootaardappelen reden tot tet tevredenheid gaf. Diverse felicitaties. Aan het einde van de vergadering werden tot de jubilerende vereniging diverse felicitaties gericht. De eerste was de vice-voorzitter van de VTN, de heer P. Konijn, die de Lan- gedijker Coöperatie als een lichtend voorbeeld stelde. Spreker zei, dat er ondanks de grote moeilijkheden, die men had te overwinnen, reden tot grote dankbaarheid was. De heer A. Bronder, die destijds op trad als wnd. directeur van de VTN, dankte voor de ondervonden medewer king. Spreker constateerde, dat de VTN de crisis waarin zij geraakt was, glans rijk heeft doorstaan. De voorzitter van de Noordermarkt bond, de heer P. Duijves sprak eveneens zijn gelukwensen uit. Spreker achtte de coöperatieve verkoop van de poot aardappelen in alle opzichten geslaagd en het verheugde hem zeer, dat vanuit zijn veiling de stimulans hiertoe is voortgekomen. Ten slotte was het de heer K. van Nienes, die feliciteerde namens de coöp. Boerenleenbank OudkarspelNoord- Scharwoude. Voorzitter Paarlberg heeft tenslotte alle sprekers zijn dank betuigd voor al deze bewijzen van medeleven. Tijdens het 25-jarig jubileum van de Coöperatieve Afzetver. van Zaai- en pootgoed, werd door de secretaris, de heer J. Kos (staande) een historisch overzicht gegeven. Rechts van deze, de voorzitter, de heer J. Paarlberg, die in zijn openingsrede een terugblik gaf van de geschiedenis der Vereniging. <Fo(o Möller. Ów'knr-nel) NOORD-SCHARWOUDE Een aan tal leden van de vereniging „Tuin- bouwbelang" heeft zich in een spe ciale vergadering laten voorlichten over belastingaangelegenheden, door de belastingconsulent, de heer R. Mammen, die hierover in. een causerie diverse belangrijke mededelingen deed. Er werden daarna vele vragen ge steld. Als gevonden en verloren werden gedurende deze maand opgegeven: Gevonden: blauw kinderwantje; een paar blauwe wantenbeige lin kerdamesschoen dameszakdoekre servewiel met band van vrachtauto 900 x 20 Michelineen paar sandaal schoenen kindermaat (bruin); een paar beige met geel wollen wantjes; een wollen shawl div. kleuren, een blauw-bruin lederen portemonnaie met inhoud; aan komen lopen een konijn. Verloren: bruin lederen porte monnaie inh. 7 of 17; wit wollen wantje; paar bruin glacé herenhand schoenen; blauw wollen wantje; dou blé schakelarmband; paar blauw wol len wantengeel wollen shawlbruin lederen portemonnaie inh. 12; zwart tvollen want. Bij de begroting voor liet jaar 1953 besloot de gemeenteraad inder. tijd tot de aankoop van een nieuwe molorbrandspuit. lie aankoop heeft lot heden i.v.m. het gebrek aan garageruimte nog niet plaats gehad. Dinsdag evenwel besloot de raad het perceel Rechtestraat 101 van de heer H. v. d. Bosch aan te kopen en tot garage te bestemmen. Hieruit mag worden geconcludeerd, dat de nieuwe motorspuit wel spoedig zal worden aangekocht. In navolging op de zaalhandbaltor- nooien te Amsterdam, Den Haag, Aalsmeer en andere plaatsen van ons land, is het de handbalvereniging A.V.A. te Alkmaar gelukt om ook voor de verenigingen aangesloten bij de afdeling Alkmaar en omstreken in de kop van Noord-Holland een derge lijk tornooi te organiseren. Aange zien er voor een dergelijk tornooi in Alkmaar geen beschikbare ruimte aanwezig is, wordt het gehouden in het veilingsgebouw te Warmenhuizen en wel in twee zalen. Dit is de eerste maal dat een zaalhandbaltornooi in de kop van Noord-Holland wordt ge organiseerd. De belangstelling van de zijde van de verenigingen is dan ook zeer groot. In totaal hebben niet minder dan circa 30 teams hiervoor ingeschreven. Het tornooi vangt aan om 12 uur en is om ongeveer 7 uur afgelopen. Er wordt gespeeld vol gens het zgn. poulesysteem. Voor el ke poulewinnaar is door de organise rende vereniging een herinnerings medaille beschikbaar gesteld. Bij het slagen van dit tornooi bestaan er plannen om misschien in de toekomst te komen tot een zaalhandbalcompe titie in de maanden dat de velden slecht of niet bespeelbaar zijn. De deelnemende verenigingen zijn: AHV, Adelborsten, Den Helder; AVA Alkmaar; BSV, Bergen; DOSKO Oudesluis; JHC, Julianadorp; DES. St. MaartenOlympia, Wieringer- waard; Petten; Vrone, St. Pancras; Ons Genoegen, Schagerbrug; SSV, StompetorenRHC, De RijpTone- gido, Wieringen; Zwaluwen, Kol- horn; Nieuwe Niedorp; Vlug en Vaar dig, Wieringermeer. Dat alle tand-bezitters nog geen verstand-bezitters zijn, is wel onom stotelijk aangetoond door de heer J. Elema, tandarts te Bergen, die voor een uitgebreid auditorium van onderwijskrachten bij het lager onder wijs een populair-wetenschappelijke inleiding heeft gehouden over mond-hygiëne van de jeugd, die de lagere scholen bevolkt. De heer Elema zeide onomwonden dat als er niet meer medewerking door de ouders wordt verleend, om de kin deren er toe te brengen de tanden minstens eenmaal, maar liefst twee maal per dag te poetsen, de „Stichting Schooltandartsen Dienst" een wassen neus zal blijven. De dienst omvat met Bergen als cen trum, twaalf aangesloten gemeenten, waaronder enige die een bevolking hebben, die weinig .begrip voor dit probleem toont. Ondanks de schitterende „dentalcar", waarin deze dienst de apparatuur ver voert, gaat de tandartsen een zeker gevoel van onvermogen bekruipen, als zij de resultaten zien van hun onver moeide pogingen om optredende „ca ries", bij het eerste verschijnsel te be strijden. Vooral het „snoepje" vlak voor het naar bed gaan, is een vijand Volgens een mededeling in „De Vrije Pers" heeft de heer Evenhuis ontslag genomen als hoofdredacteur van dit blad. Dit ontslag is hem met Ingang van Vrijdag jl. 19 dezer ver leend. Het pereel Noordeinde 353 werd on- bewoonbaarverklaard. Het voorschot voor het bijzonder onderwijs voor 1954 werd vastgesteld op f 33.83 per leerling (f 7.171,96 in totaal). In verband met de benoeming van de heer D. A. E. P. de Jongh tot amb tenaar ter secretarie dezer gemeente, stelcl; de raad hem thans eveneens aan tot ambtenaar van de burgerlijke stand. De bakkersvereniging „Ons Belang" is teruggekomen op de door de raad vastgelegde verplichte middagsluiting op Dinsdag. De heren verzochten nl. deze verplichte sluiting weer op te heffen. Ook nu volgde de raad het ad vies van „Ons Belang" en, bepaalde dat de bakkers hun zaken niet zullen behoeven te sluiten. In verband met een wijziging van de gemeentewet en de armenwet stelde de raad nieuwe regels vast met betrekking tot de con trole op het geldelijk beheer en de boekhouding van de gemeente-ontvan ger en van de andere met geldelijk ambtenaren. Ook de boekhouding van het Gemeente Wees- en Armenhuis zal onder deze bepalingen vallen. Het op 1 April a.s. aflopende con tract met de N.V. Mij. tot Bevordering van Nijverheid te De Rijp tot het le veren van gas ten behoeve van de openbare straatverlichting werd in verband met de nog steeds stijgende kolenprijzen slechts voor één jaar verlengd. Aan de heer P. Roemer, ge committeerde bij vorengenoemde maat schappij werd opdracht gegeven zijn stem uit te brengen tot goedkeuring van de balans, verlies- en winstreke ning over 1953. Bij de rondvraag vroeg de heer Midelkoop nadere inlichtingen om trent de mogelijkheid tot verlaging van de vermakelijkheidsbelasting. De voorzitter deelde mede, de desbetref fende circulaire eerst 's morgens te hebben ontvangen. Over een eventu ele aanneming bij het financierings instituut te Alkmaar bleken B en W zich nog niet voldoende te hebben kunnen raden. Woensdagavond hield de heer J. Schilstra, leraar aan de HBS te Enkhui zen in de zaal van mevr. P. Freiture een belangwekkende lezing over zijn reis naar Amerika. Voor een zeer aan dachtig gehoor vertelde de heer Schil stra hoe hij met 300 leraren, uit alle landen van Europa, een reis had ge maakt naar het land van de „onbegrens de mogelijkheden". Na in Washington door de president der V.S. te zijn ont vangen, trok een ieder op eigen houtje het land is om een studie te maken van het onderwerp waarvoor hij interesse had. Na zich enkele weken te hebben ge traind in de bediening van allerlei mo gelijke en onmogelijke handles en drukknoppen die het' dagelijkse leven in hotels, bars, winkels en trams beheer sen, reisde spreker naar Michigan en teit aldaar. Veel vertelde de heer Schil- volgde hij een cursus aan de Universi- stra over het leven van onze Hollandse emigranten dorpen. Via Detroit en Chicago reisde hij per bus dwars door de V.S. naar San Fran cisco. Deze reis kostte slechts 70 dollar aan reisgeld. Spreker had ook de le vensgewoonten van de Indianen-stam men in New Mexico bestudeerd. Na tuurlijk had ook het onderwijs in de V.S. zijn grote aandacht gehad. Is in Nederland de school meer een Staats zaak, in de V.S. is zij meer een zaak van het particulier initiatief. Iedere staat is ingedeeld in een groot aantal schooldistricten, die zelf het onderwijs regelen. Worden de onderwijzers door de staat betaald, het bouwen van de school en het verstrekken van de leermiddelen geschiedt door de ouders. Een Ameri kaan heeft daar zeer veel voor over. In een stad van pl.m. 10.000 inwoners bouwde men enkel jaren geleden een school van niet minder dan 2.000.000 dollar. Negentig procent van het aan tal kinderen bezoekt de openbare school. Slechts tien procent de katho lieke school. Het bezoeken van deze laatste scholen noemt de Amerikaan on- amerikaans. Dat de ouders invloed kun nen uitoefenen op de keuze van de leerstof die wordt gedoceerd, blijkt wel uit het eit dat aan sommige lagere scholen niet alleen de meisjes, maar ook de de jongens kooklessen ontvan gen. Verder vindt men aan de meeste scholen een cursus in auto-tèchniek. Door de verbondenheid die de ouders in Amerika met de school tonen is het onderwijs in de V.S. een bij uitnemend heid bindmiddel.. In Nederland is het helaas een spijtmiddel, zo besloot de Na het grote succes van ..Wilde Rozen" heeft de r.k. gemengde toneel vereniging L.T.J. een stuk van een geheel ander karakter aangedurfd. „Deining om de dorpsdokter", een toneelstuk in drie bedrijven door P. L. van Prooijen-Bogaards, dat in de zaal van de heer P. van Saase werd opgevoerd, was van een heel wat luchtiger genre, hetgeen overigens moge blijken uit de vele lachsalvo's die er uit het publiek opgingen. Het stuk verhaalt de wederwaar digheden van een „vlotte" student ei\ een charmant meisje, beiden pleeg kinderen die, ieder op zijn (haar)eige| wijze in de perikelen geraken en er weer uitkomen. De opvoering van het blijspel is een groot succes geworden. Enkele min der overtuigende gedeelten daargela ten waren het samenenspel en de uit beelding der typen bijzonder goed ge troffen. De heer Keijzer als Walter den Brus, de dorpsdokter, viel op door beheerste houding en voordracht. De zeer zware rol van „Marpan" de pleegdochter, vertolkt door Afra van Diepen, werd eveneens op voorbeel dige wijze gesppeeld. Hetzelfde kan gezegd worden van Ali de Reus die „juffrouw Valerius" voor haar reke ning had genomen. Ook de andere medespelenden heb ben het hunne bijgedragen de opvoe ring tot 'n bijzonder geslaagde manifes tatie te maken. Als de nieuwe ster wil len wij nog noemen mejuffrouw Jean ne Kraakman als dienstbode die ver dienstelijk spel leverde en voor de toekomst wel het één en ander be looft. Het was echter een bijzonder on prettige gewaarwording dat het on danks een dringend verzoek daartoe, vooral aan het begin van het tweede en derde bedrijf aan het buffet zo ru moerig was, dat daardoor gehele frag menten uit het stuk voor de mensen achter in de zaal onverstaanbaar ble ven. heer Schilstra zijn uiterst interessante betoog. De voorzitter van de afdeling VO, de heer G. J. de Groot, bracht de heer Schilstra dank voor deze leerzame avond. Op de hierna gehouden jaarvergade ring werd de heer S. Postma als be stuurslid herbenoemd. Geboren: Johannes G„ z. van P. G. M. Borst en C. Kaandorp. Gerardus C., z. van D. C. Voetee en G. de Bruin. Ondertrouwd: Klaas Selhorst en Pietertje Duinmeijer, won. te Warmen huizen. Overleden: Jan Koorn, 76 jaar, gehuwd met Trijntje Smit. Abraham J. Lang, 82 jaar, gehuwd met J. C. Glo rie, overleden te Alkmaar. GESLAAGD VOOR COUPEUSE Te Den Haag slaagde voor de CMVV voor coupeuse Lingerie en Jongenskle- ding mej. Marijke Wildeboer. van het gebit, zodat het langzamer hand noodzakelijk begint te worden over te gaan tot klassikaal tanden poetsen, hetgeen op enige scholen dan ook al is ingevoerd. In samenwerking met het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amster dam zullen in Maart 2 en in April 1 avond worden gegeven door een cul tureel comité te Bergen op welke avonden verschillende facetten van Oosterse Kunst zullen worden belicht. Op 16 Maart zal door de heer F. A. Wagner, hoofd van het bureau onder wijszaken van genoemd Instituut, een inleiding worden gehouden over „De ■beeldende Kunst der primitieve Vol ken" nader geillustreerd door een ten toonstelling van originele maskers. Op 23 Maart zal de dans het hoofd onderwerp zijn. Indra Kamadjojo zal over Oosterse dansen spreken en deze demonstreren in nationale costumes. Tevens z$\ een kleurenfilm «ver deze dansen worden vertoond. Mr. Jaap Kunst zal op 6 April spre ken over vormen van exotische mu ziek. Lichtbeelden en muziek zullen deze inleiding illustreren. De vertoningen en inleidingen wor den gehouden in één der zalen van de Rustende Jager. In Bergen is een nieuw gemengd koor „Alma Musica" opgericht, dat on der directie staat van Herman Zaal. Het bestuur is als volgt samengesteld: de heer H. M. Koemans, voorzitter; mevrouw G. DamstéPcletier, secre taresse en mevrouw M. Dorgelo Dirkzwager, penningmeesteresse. Geboren Menno J. z- van J. Bos en H. Folgers. Theodorus, z. van W. Schotten en M. Witte. - Johannes G. F. J„ z. van J. J. Govers en M. G. Kops. Getrouwd Pieter H. Dijk en Hil- ligje Ekkel. Cornells van Diepen en Marie N. J. van der Plas. Overleden Johanna C. M. Ooije- vaar, 77 jaar. Maartje Donker, 85 jaar, echtgenote van KI. Pijper. GESLAAGD VOOR COSTUMIERE Bij de door de H.M.V. gehouden ex amens te Den Haag slaagden voor' costumière de dames B. Hoebe uit CastricumGerda Kops uit Bergen en T. Kerssens uit Akersloot. Geachte Redactie, Dinsdagavond 23 Febr. 1954 kwamen wij vanuit Den Helder richting Alk maar gereden en passeerden om pl.m. 20.15 uur de eerste onbewaakte over- weg voor de Koedijkervlotbrug. Bij het passeren van deze overweg moesten wij even aan Bello denken; wij vertelden tegen onszelf, dat we voor Bello met bang behoefden te zijn. omdat de dienst is opgeheven. Op een gegeven moment hoorden wij fluitsignalen, wij veron derstelden dat deze afkomstig waren van de boot in het N.H. Kanaal, die de geopende vlotbrug passeerde, doch plotseling stak bij de tweede overweg een goederentreintje de weg over, dat achter de huizen vandaan kwam zon der gestopt te hebben. Wij schrokken hevig en remden wat wij konden. Op een meter afstand van het passerende treintje stonden we stil. Wij stapten uit van schrik en maakten een praatje met de automobilist die vlak achter ons had gereden. Deze mijnheer was van gelijke gedachte, nl. ook dat de fluitsignalen afkomstig waren van de boot en niet van de tram. Wij waren het er direct over eens, dat de situatie daar ter plaatse levensgevaarlijk was, besloten dan ook ons hierover met de Rijksver- keerspolitie in Alkmaar in verbinding te stellen. Daar werden wij zeer vrien delijk door de dienstdoende politie-be- ambte te woord gestaan, doch deze zag gben kans hier iets aan te veranderen. Langzamerhand heeft bij ieder de me ning post gevat, dat daar ter plaatse geen treintje meer rijdt, doch achterai blijkt, dat de Ned. Spoorwegen zo af er. toe nog een goederentreintje laten rij- Er is gisteren zeer veel belangstel ling getoond voor het werken en stre ven van de Natuurwachters. Allereerst werd gistermiddag voor de schoolgaan de jeugd een filmmiddag gegeven waar op de jeugd door de films „Vogels in stad en land", „Vogels van duin en plas" en „Langs duin en plas", het le ven in de vrije natuur van vogels, bloemen en planten en landschaps schoon werd bijgebracht. Gisteravond werden deze drie films ook nog eens gedraaid voor de ouderen, die in de Rustende Jager bijeen waren gekomen. De heer Ivo Groothedde, de voorzit ter van de Natuurbeschermingswacht te Heiloo, verheugde zich over deze grote belangstelling en deelde mede, dat van de aanvankelijk dertig plaat selijke natuurbeschermingswachters reeds verschillenden waren afgevallen en het corps dus nodig uitbreiding be hoeft. Spr. wees op de noodzaak hier van door op te merken, dat vorig jaar alleen in de omgeving van de Zeeweg plm. 400 vogelnesten waren uitgehaald. Hierna kreeg mej. G. C. Goudriaan. uit Rotterdam, secretaresse van de Ned. Natuurwachters, het woord. Zij belichtte op duidelijke wijze 'hoe dooi de groei van de bevolking steeds min der natuurschoon overblijft. De Na tuurwachters bevorderen, dat de over gebleven mooie plekjes onder de aan dacht komen van de desbetreffende in stanties en tenslotte van de bevolking, opdat deze zeldzaam geworden ont spanningsoorden voor verdere afbrok keling gespaard blijven. Spr. had be wondering voor de activiteit van de afd. Heiloo, die in de rij van 50 plaat selijke natuurbeschermirigswachters een vooraanstaande plaats inneemt en veel uitstekend werk op dit terrein geheel belangeloos verricht. De heer K. Vis ser, uit Den Haag, hoofdinspecteur van de Dieren,bescherming, gaf hierna een duidelijke explicatie bij de bovenge noemde films, waarna hij nog eens op wekte lid of donateur te worden van de Natuurbeschermingswachters, afd. Heiloo. Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervar echter van algemeen belang en zfe ziet ze gaarne zoveel mogelijk mei volle naam ondertekend, v den. Aangezien het daar ter plaatse nog vreselijk donker is en het treintje uitermate slecht verlicht is (toevallig brandde er maar één petroleumlamp1 betekent dit een groot gevaar. Zou hei niet aan te bevelen zijn, dat de Ned Spoorwegen dit goederentreintje bij voorbaat op de dag liet rijden en niei in het avontuur. Zou het ook niet wen selijk zijn dat wanneer die mogelijk heid niet bestaat, er 's avonds bij de overweg gestopt wordt en er een man uitstapt voorzien van een rode lantaarn, die dan het verkeer kan waarschuwen? Wil hopen dat de autoriteiten, die in staat zijn hier iets aan te kunnen doen, het niet zullen nalaten. Hoogachtend, M. F. KEUSS Verdronkenoord 95 Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 3