Provinciale Bond neemt verkoop in eigen hand Leden N.R.S. voelen zich achtergesteld bij Friezen Bij VéGÓ de fijnste thee metlO°/o korting! vêGê *z0&xx//////nn\\i De vroi ge ROOMBOTER H. MEIJROOS AFSLAG KALFSVLEES RISKANTER LAATSTE NIEUWS Ie en 2e Dameskapper HULP in de Huishouding een nette en vlotte Kruideniersbediende V ierdaagse van 27 tot en met 30 Juli Rundveefokkers in Hoorn bijeen Geen Provinciale fokveedag te Hoorn Hollandse vee te laag gewaardeerd? Heer-Hugowaara „Meester" Lemstra nam afscheid Mejuffrouw Klompé Vragen betreffende de toneelgroep „Theater" EEN NET MEISJE FLINK MEISJE BESCH. J. VROUW BAKKERSBEDIENDE OF LEERLING N.V. BLIKFABRIEK ZAANLANOIA enige soldeerders en nette jongens Tekenaar-etaleur vertegenwoordiger Fa. Bakker en de Jong VERMIST gerieflijk Slaapkamertje RIANT GROOT HERENHUIS Slagerij Schimmel Afslag VERSE EIEREN GOEDKOPE KAAS Kiest U maar... allemaal met 10°/^ korting I DEKAASBEURS BIEDTUDEZEWEEK 30 31 VERSE Roomboter DEKAASBEURS GEVONDEN DIRK WITTE Strubbelingen tussen de V.S. en Japan Koningin Elizabeth in Melbourne Noordhollands congres van P.v.d.A. BEROEPINGSWERK Trekking Staatsloterij Maria Aletti aam Te weinig belanj bij huidige je DONDERDAG 25 FEBRUARI 1954 De twee-en-tachtigstc Algemene Ver gadering van de Provinciale Bond van Rundvee-fokverenigingen, die Woens dagmorgen in „De Parkstraat" te Hoorn werd gehouden, mocht zich in een bijzonder grote belangstelling ver heugen. Dit werd met veel genoegen door de voorzitter, de heer C. N. Laan, geconstateerd toen hij de bijeenkomst met een kort overzicht van het afge lopen jaar opende. Na in het bijzonder de adjünct-Ryks- veeteelt-consulent, dè hoofdinspecteur van het rundvee-stamboek, de direc teur van de Veeartsenijkundige Dienst, de Rijks-landbouwconsulcnt en de voorzitter van de Bond van Zuivel fabrieken te hebben welkom geheten, herdacht spr. een tweetal prominente figuren, die de vereniging door de dood waren ontvallen. Het betrof het bestuurslid C. Donker Pz. uit Twisk en de oud-directeur van het Neder lands Rundveestamboek, ir Wibbens. Spr. memoreerde de luisterrijke vie ring van het gouden bondsjubileum en dankte daarbij voor de vele schenkin gen, waarvoor nog een passend cadeau zal worden gekocht. De jubileum fokveedag, op 9 Sep tember gehouden, was een mooie de monstratie van hetgeen in de afgelo pen vijftig jaren werd bereikt. Het resultaat stemde tot tevredenheid, doch er zal ook in de toekomst hard gewerkt moeten worden. De uitgave van een nieuw bondsblad moest als een grote verbetering worden be schouwd, alhoewel men het erover eens was. dat ook „De Keurstamboe- ker", zoals het nieuwe orgaan heet, nog niet de hoogst mogelijke graad van perfectie had weten te bereiken. Voorts memoreerde de heer Laan de opening van het nieuwe gebouw van het N.R.S. door minister Mansholt. Hij adviseerde de aanwezigen, om hieraan eens een bezoek te brengen. De stier Adema 21 van de Woud hoeve werd preferent A. verklaard. De gezondheidsdienst voor dieren boekte een mooi succes met het tbc- vrij-maken van de veestapel boven het Noordzeekanaal in een tijdsbestek van drie jaren. Ten Zuiden van het Noordzeekanaal heeft men nog moei lijkheden, doch men zal ook hier trachten om van het vijfjarenplan een vierjarenplan te maken. De bedrijfstoestand was vrij gunstig, doch er dient gewaakt te worden tegen de abortus. Vooral bij aankoop van vee buiten de provincie moet, naast de witte papieren, ook als eis worden ge steld, dat het vee abortus-vrij is. De handel in fokvee was goed, zowel in binnen- als buitenland. Italië. Frank rijk en Israël waren belangrijke af nemers. Het probleem of de heffing van om zetbelasting al dan niet als rechtvaar dig moest worden beschouwd, kwam nog niet tot een oplossing. Thans houdt de tarief-commissie er zich mee bezig. Zodra men hieromtrent zekerheid heeft, zal dit per circulaire worden bekend gemaakt. De districtsfokveedagen voor 1954 werden vastgesteld op 16 September te Purmerend en 1 October te Scha- gen. Met het oog op de nationale fokvee- tentoonstelling op 2 en 3 September te 's Hertogenbosch zal te Hoorn geen provinciale fokveedag worden gehou den. Hiertoe werd reeds het vorig jaar besloten. Wel krijgt Hoorn de traditio nele L.T.M.-dag. Voor de districtsfokveedagen zullen van nu af subsidies worden verstrekt van f 200 zo deze jaarlijks, tot f 800 zo de fokveedagen eens in de vier jaar worden gehouden. De rekening over 1953 werd vast gesteld op een bedrag van f 34573,18 met een nadelig saldo van f 2267.32. Voor het volgend jaar werden de af delingen Landsmeer, Limmen en Lut je winkel in de kascontrölecommissie benoemd. In de Wogmeer zal een proef boer derij worden ingericht in een vrij gekomen bedrijf, dat door de Land- bouwvoorlichtingsdienst voor dit doel geschikt werd geacht. Het Rijk zal een groot gedeelte der aankoopsom van het bedrijf als renteloos voorschot ver strekken. Voorgesteld werd om de stichting „Proefboerderij Wogmeer" een jaarlijkse subsidie van f 500,te verlenen. Ook van andere zijden, o.a. van de Vereniging van Particuliere handelaren in veevoeder en kunstmest, werden subsidies toegezegd als bijdra gen in de exploitatietekorten, die een proefbedrijf noodzakelijkerwijze krijgt te boeken. De vergadering ging met het voorstel accoord. Met ingang van 1 Januari j.l. werd de overeenkomst met de Coöp. Vee- afzet G. A. te Rotterdam opgezegd. In plaats daarvan wilde men het „Bemid delingsbureau" weer instellen en de commissionnair in dienst van de af deling nemen. Ter bestrijding van de extra kosten, die deze maatregel met zich zal brengen, werd een bijdrage van f 1.per lid voorgesteld. Boven dien zal provisie verschuldigd zijn van uitsluitend die dieren, die door de commissionnair worden orpgezet of waarvoor door hem aanwijzing is ge daan. Hierdoor zal een einde komen aan de situatie, dat geen afdracht van het omgezette vee wordt betaald, zulks op grond van bezwaren van expor teurszijde. In 1952 betekende dit een bedrag van f 12.000. De afdeling Duinstreek-Noord ver klaarde zich tegen dit voorstel, en vond steun bij enkele andere afdelin gen. Men achtte de veehandel geen werkterrein voor de bond. De zuidelij ke afdelingen legden slechts een matig enthousiasme aan de dag over het werk van de daar werkende commis- sionnairs. Ten slotte werd over het voorstel gestemd. Het bestuursvoorstel ver wierf 187, het tegenvoorstel 32 stem men. Acht stemmen werden blanco uitgebracht. De commissie voor de coöp. aankoop van de bond werd opgeheven onder dankbetuiging aan de daarin zitting gehad hebbende personen. De begroting voor 1954 leverde geen stof tot besprekingen op. Deze sloot met een bedrag van f 32.200.met een post onvoorzien van f 173.80. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature, ontstaan door het over lijden van de heer C. Donker Pz. voor zien door benoeming van de heer P. J. Koster te Westwoud. In plaats van de heer W. J. Geyssel, die periodiek aftrad, werd de heer C. J. de Wit uit Muiden gekozen. De voorzitter bracht dank aan de heer Geyssel voor het vele en goede werk, door hem voor de bond verricht. Het bestuur deed de afdelingen een verzoek tot het indienen van sugges ties inzake hulpverlening aan de ge troffen gebieden. Hierop kwamen ver schillende reacties, doch er waren ook afdelingen, waar men dit probleem nog niet had bezien, terwijl anderen reeds op zichzelf iets hadden onder nomen. De heer Laan wees erop, dat het een vrijwillige actie moet blijven. De vergadering gaf hierop het bestuur vrij mandaat om t.z.t. zelfstandig de eertijds beloofde hulp in een door het bestuur te kiezen vorm te verlenen. De afdeling Venhuizen stelde hiervoor een bedrag van f 500,— beschikbaar. Tijdens de rondvraag attendeerde dr Schoten er de toekomstige inzen ders van dieren voor de stierenkeurin gen op, dat slechts tegen mond- en klauwzeer gespoten exemplaren zul len worden toegelaten. De dieren zul len minstens veertien dagen, doch niet vroeger dan zes maanden vóór de keuringsdatum gespoten moeten zijn. Voor geënte stieren zal een gemeen schappelijk vervoerbewijs te verkrij gen zijn, mits men zich tijdig opgeeft. De afdeling Edam maakte bezwaar tegen de besteding van het door de C.M.D. ingehouden melkgeld. De door de Centrale Melkcontröledienst ver strekte subsidies zouden niet tegen de kosten opwegen en er zou geld uit de Noordhollandse bond naar andere pro vincies vloeien. De secretaris weer legde deze bewering aan de hand van jaarverslagen van de C.M.D. Er zal in de toekomst een regeling worden getroffen die het onmogelijk maakt, dat men voor derde prijzen gouden of zilveren medailles kiest. De juiste verdeling werd geacht: goud voor een eerste, zilver voor een twee de cn brons voor een derde prijs. Nadat gewezen werd op het grote belang van het nauwkeurig invullen van het particuliere register, waardoor bij verkoop van vee de transactie zeer bespoedigd wordt, werd de vergade ring gesloten. Van de vele punten, die Woensdag middag tijdens de distsrictsvergade- ring van het Noordhollands Rundvee stamboek in de Parkzaal te Hoorn werden besproken, was dat van de waarderingscijfers wel een van de be langrijkste. Nadat enkele leden reeds 's morgens in de algemene vergade ring van de Bond voor Rundveefok- verenigingen hun betoog naar de mïd- dagbijeenkomst verwezen zagen, kwa men nu de tongen los. Er moesten meer dieren met „80" of meer worden gewaardeerd, zulks met het oog op de export. De leden van het Friese Rundvee stamboek werden als te benijden geacht, want daar is een bedrijfsgemiddelde van 85 a 86 niets bijzonders. De heer C. M. Laan presideerde ook deze vergadering, bij afwezigheid van prof. De Jong. De hoofdinspecteur van het N.R.S., Ir Anderkamp,, belast te zich met het beantwoorden van de vragen. Vooraf werd medegedeeld, dat in specteur Kroon een hulp zal krijgen, daar de vorige regeling-assistentie- van een collega uit een aangrenzend rayon- onbevredigend werkte. De organisatie van de N.R.S.-tentoon- stelling te Den Bosch zalop dezelfde wijze geregeld worden als in 1949, met dien verstande, dat aan de toen ge maakte op- en aanmerkingen de no dige aandacht zal worden besteed. Waarschijnlijk zullen dit jaar geen bezwaren worden aangevoerd tegen de eis, dat alleen dieren met witte pa pieren zullen worden toegelaten, hoe wel een definitieve beslissing hierom trent nog niet werd genomen. De post vervoerskosten zal nader worden be zien. De ervaring die men bij de vorige tentoonstelling opdeed met de vervoer ders was niet onverdeeld gunstig. Om streeks medio April zal in „de Stam- boeker" nog eens het vragenprógram- ma worden afgedrukt. Selectie van de dieren kan desgewenst reeds voor 1 Mei plaatsvinden. De aandacht werd gevestigd op het juist invullen van de stamkaart. Ver schillen tussen de stamkaart en het dagboek van de inseminator kunnen grote moeilijkheden bij de erkenning van de kalveren met zich brengen. Ook werd medegedeeld, dat het emineren met zaad van verschillende stieren bin nen een normale tochtigheidsperiode wel is toegestaan, doch eveneens een vlotte gang van zaken bij de erken ning van kalveren teweeg brengt. In de eerstvolgende N.R.S.-vergadering zal een nadere beslissing hieromtrent bekend worden gemaakt. Er worden pogingen in het werk ge steld om het vaderschap via bloed- on derzoek te gaan bewijzen. Een terzake kundig persoon is momenteel in Ameri ka om de hiertoe gevolgde metliode te bestuderen. Het ligt in de bedoeling om van 5 tot 10 Juli een excursie te organiseren naar de Royal Show in Engeland. Naar een map of band, waarin foto's en ge gevens van alle preferente stamboe- kers zullen worden opgenomen, bleek onder de aanwezigen veel vraag te zijn. Er zal worden onderzocht of een dergelijk werk kan worden samenge steld. Ook de wensen ten aanzien van het verenigingsblad werden naar vo ren gebracht. Zij zullen mogelijk een wijziging van het formaat tot gevolg hebben. Het bestuur was van mening, dat een toename van het aantal adver tenties met foto's erbij de waarde van het blad aanzienlijk zou doen toene men. Algemeen was men van mening, dat de beoordeling van uiers op de keu- ringsstaten uitvoeriger diende te ge schieden. Alleen het waarderen van „al dan niet gemakkelijk melken" bleek practisch moeilijk uitvoerbaar. Van groot belang werd door een aantal aanwezigen de tijd geacht, waarin het vee werd gekeurd. Een deelvan de aanwezigen zag de keuring het liefst in de periode, waarin het dier er op zijn voordeligst uitziet. Het bestuur wees erop, dat zulks het risico met zich brengt, dat een later komende koper, afgaande op het extra gunstige keu ringsrapport, bij het zien van het dier teleurgesteld wordt. Aan de hand van deze besprekingen werd door een van de aanwezigen de algehele waardering van het vee in het geding gebracht. Deze vond men te laag. Bij het Friese Stamboek wordt een dier, gewaardeerd met het cijfer „70" in het F.R.S. opgenomen. De waardering loopt daar, evenals in het N.R.S. tot 100. Volgens enkele leden waren in Friesland bedrijven, waarop het waarderingsgemiddelde 85 a 86 was, geen zeldzaamheid. Bij het N.R.S. wordt een dier eerst opgenomen bij een waarderingscijfer van „75" en een dier, dat met 80 wordt gewaardeerd, geldt hier als „de volmaakte koe". De L.T.M.-kampioen was een dier, dat ook slechts met 82 a 83 werd gewaardeerd. Mede in verband met de door Frank rijk gestelde eisen dieren voor de export naar dat land moeten minimaal met 80 gewaardeerd zijn wenste men een puntenuitbreiding van 78 tot 82 a 83. Hierop antwoordde het be stuur, dat het bij een dergelijke gang van zaken zeker niet denkbeeldig zou zijn, dat Frankrijk de eisen hoger zou gaan stellen. Nadat men nog van gedachten wis selde over de tarieven, die berekend worden voor de keuring van voor ex port bestemde dieren en het in duplo schrijven van keuringsrapporten werd de vergadering gesloten. Een korte onderbreking was voor dien benut om de wisselprijs, die in de loop van de middag werd bezorgd, af te leveren aan de eerste winnaar, de heer R. Bakker Woensdagmiddag heeft de heer C. W. Lemstra, onderwijzer aan de Cen trale O. L. School afscheid genomen van het personeel en de leerlingen, wegens vertrek naar Alkmaar, waar hij is benoemd als onderwijzer aan de O. L. School aan de Oudegracht. Mede in verband met zyn hu\ |lük dat dezer dagen zal worden voltrokken droeg dit afscheid een extra feestelijk tintje. Dooi- de leerlingen was het klasse lokaal versierd en werd Meester bij zijn binnenkomst toegezongen door de kinderen met een toepasselijk lied op zijn a.s. huwelijk. Ook de door een tweetal leerlingen namens personeel en leerlingen aangeboden geschenken waren in het kader van deze voor hem belangrijke gebeurtenis t.w. een strijk ijzer en een stel vuurvaste schalen, waarmede de a.s. mevrouw Lemstra wel in haar schik zal zijn. Van zijn kant liet de heer Lemstra zich niet on betuigd en werden de kinderen rijk getracteerd. Bovendien werden voor hen nog enige films afgedraaid. Leden van de Oudercommissie wa ren mede aanwezig en haar voorzitter, de heer A. R. Molenmaker, heeft de scheidende onderwijzer hartelijk toe gesproken, daarbij de hoop uitspreken de dat deze in Alkmaar in zijn werk zou vinden wat hij zoekt. Voorts zou spre ker gaarne zien dat het mogelijk zou zijn dat op de binnenkort te houden ouderavond de ouders persoonlijk van de heer en mevrouw Lemstra afscheid zullen kunnen nemen. Het Tweede Kamerlid, mejuffrouw Klompé heeft aan de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat voor het verkrijgen van subsidie aan de toneelgroep „The ater" de eis is gesteld, dat de gehele groep in Arnhem gevestigd behoort te zijn, terwijl eenzelfde eis voor een nieuw op te richten toneelgroep in Rotterdam eerst zal gelden na 1956? Indien het antwoord op de eerste vraag bevestigend zou luiden, is de minister dan niet van mening, dat een dergelijk verschil in behandeling het gevaar met zich brengt, dat goede krachten werkend in de groep „Theater", doch nog gevestigd in het Westen worden weggezogen door gunstiger voorwaarden elders, een en ander tot schade van de cultuursprei ding? Indien de minister de voorgaande vraag ontkennend zou beantwoorden, wil hij dan de redenen hiervoor aan geven, doch indien hij met de daarin gestelde gedachtengang zou instem men, kan hij dan mededelen, welke maatregelen hij denkt te nemen om een zodanige ongewenste toestand te voorkomen. Heden overleed zacht en kalm onze lieve Moe der, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder REBECCA VAN SOMEREN GRéVE Weduwe van Nicolaas Peereboom in de ouderdom van 86 jaar. Amsterdam, N. Peereboom A. M. M. Peereboom- Schoo Bergen N.-H., D. de Wolff Peereboom G. A. de Wolff Peereboom-Eecen Klein- en Achterkleinkinderen Alkmaar, 24 Febr. 1954 Emmastraat 12. De begrafenis zal in alle stilte plaats vinden Gevraagd in een kl. gezin voor 4 halve dagen per week van 8 tot 2 uur. Mevr. HUESE, Bergerweg 73, Alkmaar. Gevraagd voor de morgenuren. Mevrouw HALMA, Payglop 10. B.z.a. voor enkele dagen p. week, onversch. welk werk. Br. no. A 163 bur, v. d. bl. Gevraagd: net Meisje voor de bediening boven 18 jaar. VALK's Lunchroom, Houttil 5. GEVRAAGD: een nette aankomende Luxe Bakkerij DOBA, Dr v. Peltlaan 11 Tel. 2518 - Bergen. Vermaningsstraat 7 Krommenie vraagt Hoog loon. Reisgeld wordt vergoed. gevraagd. A. WESSELS Koorstraat 49 - Alkmaar Telefoon 2207 Voor direct gevraagd bij allecnst. man. P. DALENBERG, Hereweg 212, Groet gem. Schoorl, Voor spoedige indiensttre ding gevraagd liefst bekend met laksch ij- ven, privé- en stencel- tekenen Br. no. A 162 bur. v. d. bl. ACTIEVE JONGEMAN zoekt verandering van werkkring en plaatsing als in bezit van Rijbewijs. Br. no. A 160 bur. v. d. bl. Gevraagd; om in het VAK opgeleid te worden. Pretïige werk kring. In- of extern. Dorpsstr. 374, pudkarspel Tel. 2260 - 543 RUBBER BAL, massief (kolfsport) in zw. netje. Goede beloning MOLENBUURT 15. Net meisje vraagt te huur. Br. no. A 161 bur. v. d. bl. TE KOOP: Stationsweg 86 t.o. station, bovenhuis leeg te aanvaar den per 1 Juni a.s. Koop som 8700.Te bevragen V. d. HELSTSTRAAT 9, Alkmaar. Tel. 5252 na zes uur. SPOORSTRAAT 68 Wy noteren voor KALFSVLEES Gehakt p. 500 gr. 1.20 Lappen p. 500 gr. 1.35 Fricandeau p. 500 gr. 1.50 Als reclame deze week: 250 gr. Metworst 60 200 gr. Bacon 90 200 gr. Bloedworst t45 KOELHUIS QP l/2 kg. I VERSE ROOMBOTER AP kg. A.U3 lli/2 (5) - 9 voor ,f 1 12l/2 (4) - 131/2 (3) 14l/2 (2) - 151/2 (1) Grote sortering Jonge Kaas 23 ct Belegen Kaas 25 ct. Oude Kaas 28 ct Volvet Belegen 27 ct Oude Volvet 29 ct Commissiekaas 25 - 28 - 60 ct. Zoutloze smeerkaas 38 ct Dieetkaas p. stuk 2.10 enz. enz. SCHOUTENSTRAAT 7 Telefoon 3057 per V2 kg Lappen r1-25 Gehakt 1.15 Fricandeau 1.40 Poulet 1.25 Kluif 0.90 Krabbetjes 0.25 Varkenslappen 1.60 Varkenscarbonaden 1.45 Doorr. varkenslappen 1.25 2i/2 kg vet spek 6-00 Doorr. runderlappen 1.45 Magere runderlappen 1.70 Gehakt half om 0.98 Saucijsjes 1.25 Metworst Ï.OO Leverworst 0.60 Bloedworst 0.50 Reclame van de week: 2 ons boterhamworst 39 ct MAGDALENENSTRAAT hoek Achterstraat. P roef eens zo'n fijn kopje VéOé-theeT HéérlijkAlleen de edelste thee-j soorten van de beste plantages zijn goed genoeg voor de fijne VéGé-melangew BUTTER*1 F tY Zeer fijne Ceylon- melange, zeld-1 zaam fijn van geur. Topklasse!100g4,am94ctl met 10% korting. ORANJE P E C C O Grof van blad, fijn van s'maak, Zeer geur 100 gram 88 ct" met 10% korting. GOUDMERK Echte Engelse melange) krachtig, fijn geurend, voor.' delig in 't gebruik, 100 gram; 84 ct met 10% korting. BLAUWMERK Zeer goede melange vooï) huishoudelijk gebruik, zui. ver en krachtig van smaakj 100 gram 74 ct met 10%' korting. BRUINMERK Een prima melange, eett smakelijke thee voor weinig geld, 100 gram 70 ct met 10% korting. 1450 V6 Gé -kruidenier* 8 EIEREN Nr 4 I Zeer pikante EDAMMER Zeer oude COMMISSIE 250 gram 1.11 Boterstraat 15, Alkmaar HET adres voor prima Franse en Italiaanse merk ACCORDEONS. De zaak met de beste ser vice. Keuze uit 500 stuks- Vraagt onze geïllustreerde prijscourant, Vijzelstraat 53 (bij de Munt), Amsterdam. Tel. 64655. Waarschijnlijk zal het verdrag voor wederzijdse veiligheid tussen Japan en de Ver. Staten deze week niet wor den getekend, zoals aanvankelijk werd gehoopt. Dit zou een gevolg zijn van een meningsverschil over de kosten van de groep Amerikaanse militaire advi seurs. Volgens de Amerikanen is hier voor 700 millioen jen meer nodig dan Japan wil betalen. Waarschijnlijk zal de ondertekening van het verdrag op zijn vroegst vol gende week kunnen geschieden. Woensdag is het Britse koninklijk paar in feestelijke stemming Melbourne ingehaald. Langs de 15 kilometer lange route door de stad juichten ongeveer 800,000 Australiërs de hoge bezoekers toe. Uit de ramen regende het papier snippers. Politie en leger werkten sa men bij het tegenhouden van de vro lijke menigte. In Hamburg zijn twee treinen van de luchtspoorweg (treinen, die over een „viaductspoorweg" rijden) met elkaar in. botsing gekomen. Vijftien personen zijn gewond in het ziekenhuis opgeno men. Op Zaterdag 10 April houdt de Par tij van de Arbeid in Krommenie een congres onder de naam „Noord-Holland nu en morgen". Dit congres wordt ge organiseerd door de Federaties Amster dam, Noord-Holland-Zuid en Noord-Hol land-Noord. Op deze bijeenkomst zullen mevr. Ribbius-Pelletier en de heer W. Mensink het woord voeren met als on derwerp „De tóekomst van Noord-Hol land". Daarbij zullen door leden van de Provinciale Staten enige toespraken worden gehouden. Ned. Herv. kerk. Beroepen te Eemnes-Buiten, W. van Herpen, cand. te Rotterdam; Beroepen te Dirksland toez., J. Verwelius te Bo degraven; Bedankt voor Wesep, G. Boer te Gouda. Geref. kerk. Beroepen te Coevorden, J. Wiersema, te Noordwijk-Binnen; Aangenomen de benoeming als predikant bij de Stich ting Jeugdwerk in Friesland S. E. Wes- bonk te Wolvega. Examens: Aan de VU zijn geslaagd voor het prop.examen theologie de he ren F. L. van der Bom te Amsterdam en E. Boswijk te Sappemeer. Oud Geref. gemeenten. Bedankt voor 's-Gravenpolder, J. van der Pol te Giesendam. (Ongecorrigeerd) Uitslag trekking 522e Staatsloterij 4e klasse 8e lijst van hedenmorgen. f 2.000,—: 4394 12747 f 1.500,—: 1168 13656 f 1.000,—: 4222 6043 10561 20372 f 400,—: 6962 7884 8202 18087 19846 20545 f 200,—: 2044 2182 2501 3345 5616 6263 8153 10633 11910 12779 13279 14133 14160 14441 14689 15236 15789 15884 16244 17900 18314 19005 19715 20041 20217 21120 Het bestuur van de Nederlandse Bond Voor Lichamelijke Opvoeding deelt mee, dat dit jaar de internationale Vier daagse afstandmarsen met volledige steun en medewerking van de rege ring te Nijmegen zullen worden gehou den van 27 tot en met 30 Juli. (Van JvJU HET deze maanc strijdster voor gelijke r werd geboren, nu het z Vrouwenkiesrecht werd nis van de emancipatie richten ons hierbij wel i den, die op zeer opvallei en steunpilaren moesten Dit gebrek aan belang de vanzelfsprekendheid, thans in onze maatscha] dige leden van de vrou knellende banden gevo< aan huis en haard geke den steeds losser werdei aan gegeven, en zich me pEEN wonder, dat zij bit V voor haar ideaal: een lijkgerechtigde positie van Anders is dit met de jon die nooit anders dan vrijh geweest zijn. Die nooit s de kruier gechaperonee worden, omdat het niet be dat jonge meisjes 's avi over straat gingen; ook he niet meegemaakt, dat zij trouwde vrouw, niet alle heer in een restaurant k zitten, omdat dat toch wer. pas kwam. Zij aanvaardei opvattingen als zo van dat alleen bij sommige gr ren die door bepaalde ten gen persoonlijk getroffen gehuwde ambtenaressen), aansluiting bij een verem Toch is het helemaal nie Streven van alle bestaand verenigingen in de eerst verbetering van de positn gericht is. Er zijn gezelli! gingen en ook organisaties op toeleggen de vrouwen gemeen nader tot elkaar b.v. door eens per maand t lijke maaltijd te houden, van haar vertelt over haa: heden, hetzij in beroep 9: En dan nog de verenij Vrouwenbescherming, Voll Jeugdzorg, de Algemeen-i lijke en culturele verenigt te veel om op te noemen, gebied wenden de vrouwe geestkracht aan om tot e der moeilijkheden te kome U)AT dit algemeen geac gewaardeerd wordt vrouwen van de twintigste langrijke mate aan de van de vrouwenbeweging, spot en hoon, soms zelfs hun familieleden, doorgin; wakkerschudden van hun Het is niet precies te neer de vrouwen in Nede besef begonnen te komei aandeel in het gezins- er pelijk leven zich niet mt tot het (respectievelijk lel guurlijk) aandragen der p de heren der schepping, vast, dat ten tijde van de Frankrijk die in de overi Europa ook onrust en een veranderingen wekte, en daarna in ons land reeds maal door vooruitstreve duidelijke taal gesproken vooraanstaande plaats, die in een goed geregeerd moeten innemen. Bijzonder aardig is in het toekomstbeeld, dat di triot Gerrit Paape in 179 de Bataafse Republiek, 1998 zou zijn. Hierin v< propageerde hij tal van 1 waarvan de gelijkstelling vrouw er een was. Hij si Revolutionnaire Droom c derheid, Bataafse bestuur gij uwen aandagt te vesti; minnelijkste helft van he geslagt; op die wezens, v, dit leeven, kunnen zalige doelen de Vrouwen Na begeerte plaatsen hen in vrije menschen, en tot nc zij ter nauwernood een land'. en inderdaad m onze slaavinnen van; Wi; buiten alle Regeering, se aan geen verstand, aan gei beleid ontbreekt! Wij 01 alle geleegenheeden, allei de hooge Schooien en di schoon zij er even als schiktheid toe hebben schrijver vindt het ook o de vrouwen buiten de t houden en „derzelver aan stand en ontwikkelend v keukenrook te versmoore pAAPE was trouwens r man, die tot dit revol zicht was gekomen. In 1 een pamflet verschenen dat de vrouwen behoorei ben aan de regering van getekend was door een P.B.v.W „waarvan men tot nu toe niet heeft ku len. Algemeen wordt ec men, dat dit pamflet doo: schreven is. Toch waren er in dit vrouwen, die in het o per feminisme pleitten. Etta beeld, die in Parijs heel gedaan heeft, en een a\ tan dse, Belle van Zuylen seriand leefde en werktt voor ons is echter de naa ta Hulshoff, die reeds in fletten schreef en de v voor andere publicaties Zij is na vele wederwat een jaar verbeterhuis ve beraamde, toen zij deze

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 6