Oude bewaarschool de bakermat van neutrale kleuteronderwijs Stad en omgeving Gevangene vond via het dak de vrijheid gesloten Thans vier moderne gebouwen Agenda De landskampioen Alkmaar is gisteravond gestart Alkmaar moet de stad van de gastvrijheid zijn VRIJDAG 26 FEBR, Alkmaarse Fröbelschool jubileert Tegenslag in de jaren van de bezetting Na achtervolging door het veld op de Bergerweg gegrepen Veilig Verkeerscompetitie Vragen waren lastiger dan het vorig jaar Sluitzegels vliegen de deur uit Een beroep op alle huisvrouwen Ehidsoiree Instituut Arendsen Mr Kamp bedankt als voorzitter van KCB Ned. Schoolbioscoop komt Vrijdag weer BURGERLIJKE STAND Hart tegen Hart wegens ziekte geannuleerd In 't klein vijf jaar DONDERDAG 25 FEBRUARI 1954 Men hoort zo nu en dan nog wel eens spreken van „die goeie, ouwe tijd", die voor sommigen nog altijd een soort paradijs blijft betekenen. Het moge dan waar zijn, dat in vroegere jaren de polsslag van de tijd minder gejaagd was dan die van thans, en er inderdaad veel gemoede lijkheid is verdwenen, toch zal men bij een nadere beschouwing die zelfde oude tijd maar liever laten waar hij is: in het verleden. Uit de periode, die wij thans op het oog hebben dateert ook de vrouwenarbeid, in het bijzonder van de huismoeders, die om haar gezin mede te hel pen instandhouden als werkster, strijkster, naaister e.d. buitenshuis moesten gaan werken. De vraag bleef echter, wat er met de kleuters uit het gezin moest gebeuren en daarom werd omstreeks de negentiger ja. ren door de Maatschappij tot Nut van het Algemeen overgegaan tot de oprichting van een Bewaarschool, waar men letterlijk de kindertjes in bewaring kon geven. Er was een „hoofdjuffrouw" en de overige juffrouwen, die geen enkel diploma behoefden te bezitten, ver leenden haar de nodige assistentie. Toch was het in die dagen een hele gebeurtenis toen men in de Doelen straat de beschikking kreeg over een eigen schoolgebouw, dat bijna een halve eeuw als zodanig in gebruik is geweest. Naarmate de sociale welstand toenam, liep het aantal leerlingen sterk terug, waarbij ook nog moeilijk heden van bijzondere aard kwamen, die er toe leidden, dat de Alkmaarse Bewaarschool op neutrale grondslag in 1929 zou worden opgeheven. Een groep vooruitstrevende burgers uit alle kringen der bevolking stak de hoofden bijeen en oordeelde dat de stad haar inrichting voor haar kleinste burgers niet mocht verliezen. Zij kreeg krachtige steun van bur gemeester mr W. C. Wendelaar en ge zamenlijk werd de Vereniging voor Fröbelonderwijs opgericht. Noodgedwongen moest men genoegen blijven nemen met het oude school gebouw in de Doelenstraat, dat eerder voor elk ander doel dan als kleuter school geschikt was Hygiëne-eisen konden er practisch niet worden ge steld. De vensters waren veel te hoog aangebracht, wat niet bijster bevor derlijk was voor het toetreden van licht, terwijl ook de luchtverversing zo ongeveer alles te wensen overliet. Toch oogstte het bestuur van de nieuwe vereniging succes. Het leer lingenaantal groeide en het Gemeente bestuur bood de behulpzame hand door het beschikbaar stellen van enkele klasse-lokalen in de toen nog zeer moderne Rochdale- en Lindenschooi. Gesieund door het ijverige en vakbe kwame damespersoneel wierp de ge zamenlijke arbeid vruchten af en het was voor de stichters een even onver getelijk als historisch moment, toen de heer C. Kirkenier, destijds nog hoofd opzichter van Geementewerken, op dracht werd verleend tot het ontwer pen van een tweetal nieuwe kleuter scholen, die na hun voltooiing de naam kregen van Elise van Calcar- en van Bosschool. Zij werden in 1932 geopend. Deze scholen betekenden een volko men evolutie in de huisvesting van ae jeugd. Hier kon door de grote naar het Zuiden gerichte ramen het zon licht ongehinderd toetreden; de venti latie voldeed aan de modernste eisen en met de ouderwetse bankjes was ge heel gebroken. De lokalen waren ruim en vriendelijk en boden de leerkrach ten en de aan hun zorgen toevertrouw de kinderen een aangenaam verblijf. Dit alles leidde tot een steeds voort gaande bloei. Een particulier schooltje in het Zuidelijk deel der stad werd door de Vereniging overgenomen en de stroom van leerlingen werd zo groot, dat wachtlijsten moesten worden aan gelegd. De mobilisatie van 1939 stak helaas een spaak in het wiel doordat de ge- de toevloed van leerlingen steeds gro ter. Na het overwinnen van veel moei lijkheden en met de onmisbare mede werking van het Gemeentebestuur werd aan de architect-aannemer P. Knoop uit Utrecht de bouw van een modern schoolgebouw aan de Heiloo- erdijk opgedragen, dat.de.naam. „Kfeu- terweide" kreeg en op 9 Januari 1952 feestelijk werd geopend. In de drie grote leslokalen vonden 135 kleuters een plaats, waardoor de vereniging „Alkmaarse Fröbelschool" 500 kinde ren beneden de leerplichtige leeftijd onderricht kon doen geven. Deson danks bleef de wachtlijst van nieuwe leerlingen voortbestaan. Helaas bleef ook de tegenslag niet uit, want het raadsbesluit om een nieuwe kleuter- Het interieur van de kleuterschool aan het Zeglis. Ruime, lichte loka len en een ongedwongen opstelling van de tafels en stoeltjes. Foto Jaap Schoen) Talrijke onderwijzeressen hebben in de loop der jaren hun beste krachten aan het kleuteronderwijs gegeven en twee van hen zullen Zaterdag de dag herdenken, waarop zij 25 jaar geleden als onderwijzeres in dienst der vereni ging traden. En er zijn vele be stuursleden, die in dezelfde periode bergen werk voor de vereniging heb ben verzet. Twee namen willen wij hier noe men, die van de heer M. J. Lutterot, secretaris der Vereniging, die zijn functie, welke welhaast de aanstelling van een volledige administrateur vor dert, een kwart eeuw met volle liefde en opoffering van veel vrije tijd heeft waar genomen ^en die van een even uit stekend ais beminnelijk bestuurslid, mevrouw R. Prins-Vlessing, die dit ju bileum niet zal mogen beleven. Zij werd door de Duitsers gedeporteerd en in Polen om het leven gebracht. Te harer nagedachtenis zal het be stuur Vrijdag a.s. bij het Monument voor de weggevoerden op de Israëlie- tische Begraafplaats aan de Wester weg een bloemenhulde brengen. De receptie zal Zaterdag van 2.30 4.30 uur in het Wapen van Heemskerk worden gehouden. 's Morgens zal voor alle kleuters een feest worden gegeven, 's middags is er een* bijeenkomst voor het onderwij zend- en onderhoduspersoneel. DONDERDAG. CINEMA AMERICAIN, 8 u.: Het loon van de angst (18 jr.) REX THEATER, 2.30 en 8 u.: Maske in Blau (a.l.) VICTORIA THEATER, 8 uur: De Troubadour (14 jaar). HARMONIE THEATER, 8 u.: Cala mity Jane (a.l.) WAPEN VAN HEEMSKERK, 2 uur: Knipdemonstratie; 8 uur Voorlichtings avond Ned. Heide Mij; 8 uur Toneel avond Land- en Tuinbouw jongeren. BERGEN, Oranje Hotel, 8 uur; Pro- paganda-avond Staatspensionnering. RUSTENDE JAGER, 8 uur; Hoff- mans vertellingen (14 jaar). NOORD-SCHARWOUDE, Tivoli, 8 uur: Sterren stralen overal (a.l.) VRIJDAG HARMONIE THEATER, 8 u.: Gas licht (18 jr.) CINEMA AMERICAIN, 8 u.: Nacht eskader (14 jr.) REX THEATER, 2.30 en 8 u.: Staats vijand nr 1 (a.l.) VICTORIA THEATER: Gekooide furie (14 jr.) WAPEN VAN HEEMSKERK, 2 uur: Knipdemonstraties; 8 u.: Feestavond RASA. GULDEN VLIES, 8 u.: Scholierenbal Arendsen. OUD-KATHOLIEKE KERK, 8 uur: Lezing voor andersdenkenden. BERGEN. Gemeentehuis, 8 u.: Raads vergadering. Rustende Jager, 8 uur: De loodgieter en het atoomgeheim (a.l.) DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna, Ritsevoort 5. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag 20.20 8.40 Vrijdag 21.07 9.40 TE CAMPERDUIN hoog laag Donderdag 20.25 8.45 14.25 2.45 Vrijdag 21.12 9.45 15.12 3.45 De bewoners van Bloemwijk en het Bergerwegkwartier hebben gis termiddag omstreeks kwart vóór één getuigen kunnen zijn van een spannende achtervolging tussen een aantal bewaarders van de strafge vangenis Schutterswei en de gedetineerde A. de M. De 23-jarige ge vangene bad kans gezien tijdens het luchten ongemerkt te verdwijnen en via een regenpijp naar het dak te klimmen.... Daar werd hij door de bewaarders van de gevangenis ontdekt, maar vóórdat zij de buiten kant van het gebouw hadden bereikt was de jongeman al op de begane grond en zette hij het op een lopen. Langs de Westerweg bereikte hij het bouwterrein voor het bejaardentehuis en vandaar kwam hij via de spoorlijn in de weilanden tën Weslen van de stad. Deze vluchtroute werd zijn ongeluk, want het weilandengebied wordt hier begrensd door de vrij brede Hoevervaart. De M. was dan ook gedwongen weer naar de spoorlijn terug te keren. Hij moet behalve een goed athleet ook een prima loper zijn, want de be waarder, die hem dicht op de hielen zat en er niet voor schroomde een schutting van spoorbielzen in één sprong te nemen, slaagde er niet in hem te grijpen. Achter de Maertenshof langs bereikte de vluchteling de Bergerweg, die hij in vliegende vaart overstak om in een steeg naast een woning te verdwijnen. Op dat ogenblik arriveerde ook een auto van de gealarmeerde gemeentepo litie. die juist voor het perceel stopte. De M„ die door de achterdeur de wo ning was binnengegaan, kwam aan de voorzijde weer naar buiten, maar hier be'eefde hij de tweede pech van de middag, want een van de politieman nen in de wagen herkende hem onmid dellijk als degene, die op 3 November 1952 de opzienbarende inbraak had ge pleegd bij de juwelier Oudes in het „Als de remmen van uiv motor juist voldoen aan de wettelijke eisen, hoe groot is dan de theoretische remweg bij een snelheid van 50 km per uur en mag een taxichauffeur op een weg met tweezijdig stopver bod een passagier vlug laten uitstappen en daartoe even stilstaan?" Deze en soortgelijke vragen werden gisteravond op duizenden leden van de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging los ge laten. Ook te Alkmaar, waar de motorclub van die naam in het club lokaal van de heer C. Wanner zich vrijwillig aan dit verkeersexamen onderivierp. Op iedere plaats, in ieder hoekje van het restaurant van de heer Wan ner stonden gisteravond éénpersoons tafeltjes. Achter die tafels zaten 23 leden van de motorclub Alkmaar en Omstreken in diep gepeins verzonken over al die obstakels die men in de Voor de sluitzegels, welke ter propagering van het feest „Alkmaar 700 jaar stad" door het hoofdcomité zijn uitgegeven, bestaat een over- weldigende belangstelling. De 250.000 exemplaren, die men had laten drukken, waren in een minimum van tijd door particulieren en zaken opgenomen, zodat besloten is nogmaals 140.000 sluitzegels te bestellen. Ook hiervoor bestaat reeds een grote vraag. Zij, die alsnog in bet be zit willen komen van de zegels, zullen zich dienen te haasten. Aanvra gen kunnen worden gericht tot het secretariaat van de stichting „Alk maar 700 jaar stad", Langestraat 95. Wellicht ten overvloede zij ver meld, dat het niet de bedoeling is de zegels op de achterzijde van de enveloppe te plakken, doch op de brief. Op deze wijze zal de reclame voor het stadsfeest, dat Alkmaar deze zomer zal vieren, des te doel treffender zijn. Zo zag de eerste „bewaarschool" in de Doelenstraat er uit. Hoge ra men, donker en ongezellig. (Foto Jaap Schoen) school in het Bergerwegkwartier te bouwen, die door de vereniging zou worden geëxploiteerd, moest worden ingetrokken, omdat de regering daar aan geen medewerking kon verlenen. Doch reeds toen stond vast, dat de vereniging de beschikking zou krijgen over de inmiddels aan het Zeglis ge bouwde Van der Leeuwschool, zo spoe dig als deze school in het eigen ge bouw aan de Willem de Zwijgeriaan zou kunnen worden gehuisvest, wat in September jl. het geval was. Op dit moment heeft de vereniging bouwen voor de legering van onze mi- dus vier scholen in gebruik litairen werden gevorderd. Het gelukte het bestuur echter het onderwijs gaan de te houden. De situatie verergerde evenwel toen de Duitsers de scholen in beslag namen en er zelfs een Beauf- tragte für Volkspflege werd aangesteld, die men echter buiten de deur kon houden. De lokalen werden danig uitgewoond en beschadigd. In de Egmonderstraat had het bestuur ttijdelijk een perceel kunnen huren, waarin het onderwijs zo goed en zo kwaad het ging werd voortgezet, doch in de hongerwinter kwam ook dit geheel tot stilstand. Na de bevrijding moest men weer van voren af aan beginnen. Weer werd Het is uitermate verheugend, dat het inmiddels mogelijk is gebleken de school in het Bergerwegkwartier toch te bouwen. Zij is al aanbesteed en zal nog dit jaar in gebruik worden geno men. Uit de oude school Doelenstraat 9 zullen dan vijf moderne inrichtingen voor kleuteronderwijs zijn voortgeko men. Het spreekt vanzelf, dat het bestuur der Vereniging Alkmaarse Fröbel school met grote voldoening op het werk, dat in de laatste kwart eeuw wered verricht, kan terugzien en dit zilveren lustrum zal dan ook Zater dag a.s. niet onopgemerkt voorbijgaan. Ook de commissie Huisvesting is in middels met haar werkzaamheden be gonnen. De titel „Alkmaar, de stad der gastvrijheid" hebben de plaatselijke vrouwenorganisaties zich aangetrok ken en in een dezer dagen gehouden bijeenkomst hebben de besturen van de plaatselijke afdelingen van de Ned. Ver. v. Huisvrouwen, de Bond van Plattelandsvrouwen, de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, de „Inner Wheels", de R.K. Vrouwenbeweging, de Kath. Arbeidersvrouwenvereniging, de Ned. Chr. Vrouwenbond, de Ned. Coöp. Vrouwenbond, de Vrouwenbond van het NVV en de Vrouwengroep van de P.v.d.A. overleg gepleegd over de wijze waarop het logeerruimteprobleem kan worden opgelost, zulks in algehele samenwerking met de plaatselijke ho tels en pensions. De normale toevloed van vreemde lingen kan weliswaar worden opge vangen door de alhier gevestigde ho tels en pensions, doch tijdens de aan staande feesten van 21 Juli tot en met 15 Augustus zal de beschikbare lo- geerruimte in deze. hotels en pensions volstrekt ontoereikend blijken te zijn De laatste jaren is door de vrouwen organisaties in den lande prachtig werk verricht op het gebied der gastvrijheid. Diverse grote feesten, congressen, bij eenkomsten e.d. zijn vaak in hoofdzaak geslaagd door de medewerking van de vrouw. Zoals bekend, zullen in de feest- weken vele verenigingen van heinde en verre, zelfs uit het buitenland, Alk maar bezoeken; congressen zullen wor den gehouden en zeer vele vreemde lingen zullen Alkmaar in hun reisroute opnemen en daar ook willen overnach ten. Moeten de Alkmaarse huisvrou wen (en hieronder worden ook gere kend zij, die in de naaste omgeving van Alkmaar wonen) dan op het ge bied der gastvrijheid onderdoen voor hun zusters in andere steden? Beslist niet, hebben de plaatselijke vrouwen organisaties geantwoord. Zij rekenen het als een ereplicht gastvrouw van Alkmaar te mogen zijn. Zij doen daar om een beroep op alle huisvrouwen van Alkmaar en omstreken om Alk maar te promoveren tot stad der gast vrijheid. Om hiertoe te geraken vra gen de plaatselijke vrouwenorganisa ties uw daadwerkelijke steun om min stens één logeergelegenheid tegen een nader te bepalen vergoeding te willen reserveren. U kunt u daartoe vóór 1 April a.s. opgeven bij het bestuur van een van de hierboven genoemde organisaties of bij het bureau van „Alcmaria VVV". Waaggebouw alhier tussen 9 en 12.30 uur en 14 en 17 uur. Stelt U de organisaties niet teleur. Laten vele huisvrouwen het zich tot een eer rekenen vreemdelingen tijdens de komende feesten te huisvesten en de naam van Alkmaar als stad der gastvrijheid hoog te houden. Gisteravond werd in het ..Wapen van Heemskerk" de eerste van de drie eind- soiree's van het dans-instituut Arend sen gehouden. Er waren ongeveer 150 leerlingen aanwezig. De Tail-sisters zorgden met een paar Amerikaanse liedjes voor enkele aardige onderbre kingen in dit gezellig samenzijn en ook het demonstratiedansen was alles zins de moeite waard. De Rhythm-stars o.l.v. Anion Dekker verzorgden het mu zikale gedeelte van de avond. eerste ronde van de Veilig Verkeers Competitie voor hen had opgeworpen. Deze competitie heeft in Alkmaar een bekende klank. Een team van de motorclub Alkmaar heeft het vorige jaar immers het landskampioenschap behaald. Ook nu weer heeft men zich terdege voorbereid onder de eminente leiding van wachtmeester Bolté. We kenlang werd iedere week een avond besteed aan de steeds groter wordende verkeerspuzzles. Dat was dan ook de oorzaak dat examinator opperwacht meester Meyer vaak tevreden kon knikken toen hij vluchtig de vragen lijsten bekeek. Hoe zeer deze liefhebberij van de KNMV-leden op prijs wordt gesteld bij de officiële instanties, moge blijken uit het feit, dat de Rijksverkeerspolitie ieder jaar weer belangeloos haar me dewerking verleent. Districtscomman dant majoor J. R. Hoogkamer gaf gis teravond eveneens blijk van zijn be langstelling. Het was voor hem overi gens geen nieuwtje, want hij heeft ge ruime tijd deel uit gemaakt van de jury die de prestaties van de deel nemers aan de veilig verkeerscompe titie moest beoordelen. De gang van zaken in deze competi tie is vrijwel gelijk aan het vorige jaar. De resultaten van de zes beste exami nandi van iedere motorclub worden in het klassement verwerkt. Het beste team in iedere provincie wordt uitge roepen als provinciaal kampioen, maar dat wil nog niet zeggen dat alle pro vinciale kampioenen mogen deelne men aan de tweede ronde, waaruit de drie teams worden geselecteerd die aan de finale van het landskampioen schap deelnemen. Alleen op dit punt wijkt de gang van zaken af en naar onze mening terecht. Het is immers zo, dat bijvoorbeeld nummer twee op de ranglijst van Noord-Brabant een beter resultaat kan behalen dan de provin ciale kampioen van Groningen. Hoe de vlag er voor de motorclub Alkmaar bijstaat is met geen mogelijkheid te zeggen. Wel heeft men de indruk, dat er een aantal vragenlijsten zeer be hoorlijk werd ingevuld en dat de zes beste met een gemiddelde van acht uit de bus zullen komen. Vast staat wel, dat de vragen aanzienlijk lastiger waren dan het vorige jaar. Wij geloven dat dit voor de Motorclub Alkmaar alleen maar winst kan betekenen, juist omdat de voorbereiding zo degelijk is geweest. Met spanning wachten wij met de Motorclub Alkmaar de uitslag van het examen van deze eerste ronde af. Wegens STERFGEVAL is onze zaak TOT 3 UUR NAM. (Advertentie lng. Mea.j Payglop. De buit, groot f 21.000 aan horloges en sieraden kon destijds ge heel worden achterhaald. De M. werd wegens deze inbraak veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Ook toen had hij zijn heil gezocht via een dak, langs welke weg hij bij een dakraam kon komen, dat hem toegang tot de winkel van de juwelier verschafte. Toen de politie hem herkende, gaf hij zich onmiddellijk gewonnen. Met de auto is hij weer naar de gevangenis teruggebracht. Naar wjj vernemen zal mr A. F. Kamp na de Boekenavond op 4 April het voorzitterschap van het Kunste naars Centrum Bergen neerleggen, me de in verband met het feit, dat hem is verzocht een gedenkboek samen te stel len en te schrijven ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Technische Hogeschool te Delft. Het KCB, waarvan de heer Kamp de stu wende kracht is, eist te veel van zijn vrije tijd om wanneer hij zjjn func tie zou handhaven de opdracht van de TH te kunnen vervullen. Het Kunstenaars Centrum heeft heel veel aan de thans scheidende voorzit ter te danken. Hij toonde zich in de 5 jaren, dat hij de leiding had een knap organisator, die er in geslaagd is het KCB, sinds zijn oprichting in Mei 1947, een bekende naam te geven. Door de Nederlandse Schoolbioscoop, gevestigd te Amsterdam, is gisteroch tend in het „Wapen van Heemskerk" voor leerlingen van verscheidene scho len een film vertoond over het werk van de Nederlandse Heide Maatschap pij, de cultuurtechnische organisatie waarbij niet minder dan 200.000 wer kers betrokken zijn. Het instructieve karakter van de fiim werd nergens hin derlijk, waarschijnlijk omdat men bij de opname speciaal met de belangstel ling van de jeugd heeft rekening ge houden. Was er één ding dat in deze rolprent bijzonder opviel, dan was dit wel, dat onze bodemcultuur een uiter mate intensief karakter draagt in te genstelling tot de extensieve culuur in de uitgestrekte gebieden van (bijvoor beeld) Canada. Vrijdag komt de Schoolbioscoop in Alkmaar terug, waarbij zij o.a. een film over Australië op haar programma heeft staan. Getrouwd Bernardus M. BoddftKe en Veronica M. van Diepen. Petrus J. Sneeboer en Hendrika B. Huiberts. Sije S. van Dieken en Grietje Hendriks. Jacobus J. Kabel en Alida C. van 't Voort. Overleden Arie C. de Man, 65 jaar, gehuwd met T. H. Klijn. Anne de Vries, 77 jaar, gehuwd met K. Mie- dema. In verband met het feit, dat de hoofdrolvertolkster Mary Dresselhuys plotseling ziek is geworden, heeft de Nederlandse Comedie drie voorstel lingen van „Hart tegen Hart", o.w. de uitvoering in Alkmaar moeten annu leren. Nadat gisteravond reeds de voor stelling in Den Haag is afgelast, zal ook de hedenavond te houden opvoe ring in ,,'t Gulden Vlies" waarvoor zeer veel belangstelling bestond, niet doorgaan. Ook de Rotterdamse toneel minnaars, die Mary Dresselhuys mor genavond zouden aanschouwen, moe ten worden teleurgesteld. Het valt op dit moment nog niet te zeggen wanneer „Hart tegen Hart" in Alkmaar ten tonele zal worden ge voerd. Ter gelegenheid van het eerste lustrum zal de klaverjasclub „In 't Klein" Zaterdagavond in het clublo kaal van de weduwe Admiraal op de Bierkade voor de leden met hun da mes een feestavond houden. 1 1

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 9