Schietpartij in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden Betoging tegen in Khartoem ïïgypte eiste 30 doden Twee benzine tanks van 10.000 kubiekemeter in brand Atassi, president van Syrië, juichend ingehaald Zelfcritiek Dinsdag 2 Maart 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No. 51 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN „Mijn land is niet vrij! Bevrijdt Porto Rico Vijf leden werden door kogels getroffen Twee mannen en een vrouw vuurden DE personen, die begonnen te schie ten, stonden in een hoek nabij de perstribune en riepen tegelijkertijd „Mijn land is niet vrij. Bevrijdt Por to Rico." Carl van Zandt (Republi kein uit Pennsylvania) sprong naar een der aanvallers en greep hem bij de arm, terwijl de andere twee door de zaalwachten onschadelijk gemaakt werden. Toen zij gegrepen werden, wierpen zij een Portoricaanse vlag in de lucht. De vrouw, die zich Lolita Lebron noemt, riep „Mijn land moet bevrijd worden. Ik ben Portoricaanse". Rode gloed boven Pernis Grote ontploffingen tot ve in omtrek hoorbaar Atoomexplosies op Marshall-eilanden Vrouw gestikt in doperwt Naguib langs een omweg naar het paleis Er werd gevochten met messen en speren Nieuwe kabinet is reeds gereed Talrijke Russische treilers op Noordzee De IJslandtreilers in zeer slecht weer Koude dagen met sneeuwbuien WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3330 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.— elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen f 0.52 tt £)ERTIG SCHOTEN werden gisteren in het wilde weg van de publieke tribune van het Amerikaanse Huis van Algevaardigden gelost, toen de leden juist hadden besloten een wetsontwerp in behandeling te nemen volgens hetwelk de Verenigde Staten Mexicaanse landarbeiders zouden kunnen werven. Er ontstond een ware paniek in de zaal. Leden van het Huis trachtten, terwijl de schoten klonken, bukkend de wan delgangen te bereiken en zochten dekking achter hun zetels. De aan slag werd gepleegd door twee mannen en een vrouw. Zij vuurden niet beide handen. Toen zij trachtten hun wapens opnieuw te laden, wist de politie hen te overmeesteren. Vijf leden van het Huis werden ge wond, waarvan twee ernstig. Een van de zaalwachters kreeg een hart aanval en moest weggebracht worden. De plegers van de aanslag zijn bewoners van Porto Rico, die met deze daad de aandacht wilden vestigen op de eis tot onafhankelijkheid van hun land, een eiland van de Grote Antillen, dat nauwelijks een millioen inwoners telt en tot de Ver. Staten behoort. Bcntly, Republikein voor Michigan lag badend in zijn bloed op de grond. Hij kreeg een kogel in de borst on der het hart. Zijn toestand is ernstig. Twee leden van het Iluis, die arts zijn, verleenden hem medische hulp. Ben Jensen uit Iowa werd in de schouder geraakt en bloedde hevig. Kenneth Roberts (Alabama) werd in het on derbeen getroffen en op een draagbaar weggebracht. Een ander lid, Clifford Davis (Democraat) werd in de enkel geschoten. Ook George Fallon uit Ma ryland behoort onder de slachtoffers. Hij kreeg een kogel in het dijbeen. Een stuk van de lessenaar van Charles Halleck. werd door een kogel wegge rukt. Hijzelf werd niet gewond. De afgevaardigde Louis Graham zei ge zien te hebben, dat de vrouw omhoog schoot. De mannen daarentegen richt ten hun revolvers op de zaal. De aan val was overigens niet goed voorbe reid. Men schoot in het wilde weg. Direct na de schietpartij betrad de voorzitter Martin het spreekgestoelte en verklaarde de vergadering voor verdaagd. Ambtenaren van de federale politie (FBI) stelden een onderzoek in naar de kogelgaten. Alle parlements gebouwen werden onmiddellijk afge zet, evenals de toegangswegen tot Washington. Speciale politiemannen werden naar de stations gezonden. Een nog niet bekend aantal personen werd gearresteerd. Sommige spreken van zeven, andere weer van dertig. yOLGENS leden van de politie had de aanslag ten doel de aandacht op Porto Rico te vestigen. Men had niet de indruk hier met een goed georgani seerde actie te doen te hebben. Waar schijnlijk zijn de Fortoricanen leden van dezelfde groep, die in November 1950 een aanslag op president Truman pleegde. Volgens sommigen bevonden zich nog meer Portoricanen op de pu blieke tribune. De namen der daders luiden Lolita Lebron (34 jaar), Rafael Maranda (25) en Anderes Cordero (29). Een vierde gearresteerde is Irving Flores. Allen gaven Newyorkse adres sen op. De politie vond in de handtas van Lolita Lebron een briefje, waarop on- QP de terreinen van de BPM te Pernis hebben zich de laatste dagen twee ont ploffingen voorgedaan, die nog al enige schade hebben veroorzaakt. Duizen den liters benzine schoten Zondagmiddag in brand toen een half gevulde tank ontplofte. Het dak werd met een klap, die tot in Schiedam hoorbaar was weg gerukt, een steekvlam van tientallen meiers hoogte werd zichtbaar. Er waren geen slachtoffers te betreuren. De explosie ontstond tijdens het vullen van een tank. De terrein-brandweer stelde onmiddellijk een schuimblusleiding in wer king. Watergordijnen schermden de tank af, maar op enkele plaatsen veranderde het water in stoom. De tweede brand, die Maandagavond omstreeks half negen uitbrak was echter van veel ernstiger aard. Na een enorme ontploffing ging we derom een tank in vlammen op, waar na het vuur oversloeg op een tank daarnaast. De gehele omgeving werd in een rood licht gezet. Kort voor de ontploffing waren nog twee personeels leden ter controle op de tank geweest. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De ontploffing was zo hevig, dat zij te horen was in het laboratorium, dat <>P drie kwartier afstand lopen van de tanks ligt. De Rotterdamse brandweer rukte on- rnidaellijk uit met groot materiaal. •Door een plotseling beginnende sneeuw val en de vorst waren de wegen echter spiegelglad, zodat de wagens, die naar de plaats des onheils snelden, uiterst voorzichtig moesten rijden. Er ontstond zelfs een aanrijding tussen twee per sonenwagens. Tegen de witte omtrek De Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft gisteren bekend gemaakt, dat op de Marshall-eilanden een „atoom apparaat" tot ontploffing is gebracht. Volgens de voorzitter van de commis sie. Lewis Strauss, is de ontploffing de eerste :n een reeks proefnemingen. Verwacht wordt, dat bij de proef nemingen ook een waterstofbom tot ontploffing zal worden gebracht. In de bekendmaking is niet gezegd wat voor „atoomapparaat" tot ontplof fing is gebracht, evenmin of en wan neer een waterstofbom zal worden be proefd. Zondagmiddag is in een perceel aan het Zaanhof te Amsterdam de 44-jarige mevrouw J. M. W.. doordat zij zich ver slikte in een doperwtje, gestikt Zij kreeg het erwtje in de luchtpijp, waardoor een kramptoestand in de luchtwegen ont stond. Ondanks de pogingen die haar huisgenoten deden, om haar te helpen, overleed ze korte tijd later. tekende de vlammenzee zich vreemd af. Uit de twee brandende tanks met een inhoud van ieder 10.000 m3 spoot de brandende benzine hoog op. Ondanks de koude was er nog al wat belang stelling, doch gezien de enorme hitte, die het vuur verspreidde werd het pu bliek op een veilige afstand gehouden. Men is van mening, dat de brand nu wel gelocaliseerd is. De tanks zijn niet de grootste, die zich op het teriein be vinden. Uit voorzorg is men thans be zig met het wegslepen van een aantal tankschepen, dat in de eerste petro leumhaven voor de wal ligt. Niet minder dan veertien sleepboten zijn voor dit doel ingeschakeld. der meer geschreven stond: „Mijn bloed eist voor God en de wereld de vrijheid van Porto Rico. Ik geef mijn leven voor de vrijheid van mijn land. Dit is een kreet om vrijheid in onze worsteling om onafhankelijkheid. Ik verklaar voor altijd, dat de Verenigde Staten de heilige beginselen der mens heid verraden in hun aanhoudende on derwerping van mijn land en in hun schending van ons recht om een vrije natie en een vrij volk te zijn en in hun barbaarse marteling van onze apostel van de onafhankelijkheid, Don Pedro Albigu Campos. Ik ben voor al les verantwoordelijk". Reuter tekent hierbij aan, dat Al bigu de Portoricaanse opstand van 1950 leidde. Hij werd eerst veroordeeld wegens poging tot moord op een poli tieman en later wegens opstandige ac tiviteit. Hij kreeg een vonnis van 12 tot 54 jaar doch werd in September van het vorige jaar vrijgelaten onder voorwaarde, dat hij zich zou onthou den van revolutionnaire acties. Het nieuws van de aanslag is op de inter-Amerikaanse conferentie te Ca racas in Venezuela met algemene ont steltenis ontvangen. Deze conferentie is gisteren geopend. De in zijn macht herstelde President Naguib hield in Cairo een rede voor een grote mensenmenigte voor het republikeinse paleis. KHARTOEM, de hoofdstad van Soedan, is gisteren het slagveld geweest van de aanhangers van de Oetnina- (onafhankelijkheids-) partij en de voorstanders van een aansluiting van Soedan bij Egyp te. Tienduizenden hadden zich in de stad verzameld ter gelegenheid van de opening van het eersle parlement van Soedan, die zou worden bijgewoond door president Naguib van Egypte en de Britse minister van Staat, Selwyn Lloyd. De botsingen hebben minstens dertig doden en meer dan honderd gewonden geëist. Onder de doden bevinden zich twee politie-officie- ren, van wie de ene, de Brit Harold McGuigan, de enige Britse politie officier in Khartoem was. De ope ning van het parlement is uitge steld tot 10 Maart. £)E ongeiegeldheden begonnen een massaal karakter aan te nemen,toen president Naguib van Egypte, die hier vele jaren niet was geweest en wiens moeder een Soedanese is, op het vlieg veld aankwam. Hij werd hier opge wacht door de gouverneur-generaal, Sir Robert Howe, de Soedanese pre mier en een erewacht. Op het vlieg veld had zich een menigte van onge veer 50.000 personen verzameld. Toen president Naguib de wacht wilde in specteren, doorbrak de menigte het po- litiecordon en de ontvangstplechtig heid kreeg een chaotisch karakter. Buiten het vliegveld echter werd een Pantsergeschut in de straten van Khartoem. Tijdens het bezoek van president Naguib aan Khartoem braken er bloedige gnlusten uit. grote menigte van aanhangers van de Soedanese onafhankelijkheid door de Soedanese troepen op een afstand ge houden. Hier hief men kreten aan zo als „Geen Engeland en geen Egypte". President Naguib en de gouverneur- generaal reden langs een omweg naar het paleis van de gouverneur. Inmid dels echter marcheerden de voorstan ders van Soedans onafhankelijkheid naar het paleis. Hier ontstond handge meen, waarbij de demonstranten met stokken en traangasbommen bestookt werden. De betogers, die met messen en speren vochten, richtten zich niet slechts tegen de ordetroepen, doch ook de onafhankelijk gezinde en de „pro- Naguib"-Soedanesen raakten handge meen. Tegen de avond heerste er weer rust, zij het een „gewapende". Het pa leis van de gouverneur-generaal, waar president Naguib ondergebracht was, word bewaakt door Soedanese en Brit se troepen. Abdel Rahman el Mahdi, zoon van El Mahdi wiens troepen generaal Gor don indertijd doodden, on veteranen lei der van de Oemma, de partij die geen aansluiting bij Egypte wenst doch vol ledige onafhankelijkheid van Soedan nastreeft, heeft van de regering op dracht ontvangen zijn aanhangers uit de stad te doen vertrekken. Volgens radio-Cairo had Rahman el Mahdi 20.000 arbeiders van zijn landerijen naar Khartoem ontboden. Zij waren gewapend met ongeoorloofde wapens en op militaire wijze geoefend. De nieuwe president van Syrië, Hasem el Atassi, heeft gisteren zijn intocht in Damascus gehouden aan het hoofd van een stoet auto's, waar in leden van de inmiddels ook ge vormde nieuwe regering en talrijke politici waren gezeten. Een grote me nigte juichte hem toe op zijn tocht naar het presidentiële paleis. Duizen den militairen stonden langs de weg opgesteld, tanks en pantserwagens patrouilleerden door de straten. Kan toren en winkels waren gesloten. Atassi heeft verklaard, dat zijn eer ste taak zal zijn het herstel van het constitutionele leven in het land. Premier van het nieuwe kabinet is Sabri Assali, leider van de nationale partij, die reeds enkele malen mi nister is geweest. De partij streeft naar sociale hervormingen en een unie met Irak. Premier Assali legde gisteren een verklaring af, waarin hij zei, dat de regering tot taak heeft opnieuw een bewind van het volk, door het volk en voor het volk, te vestigen. Er moeten vrije verkiezingen komen voor een parlement. Het volk moet worden geraadpleegd om de Kamer van Afgevaardigden de bevoegdheid van een constitutionele vergadering te geven voor de duur van drie maanden. Na al deze parlementaire werkzaamheden zou de regering haar i ontslag aanbieden en kan de Kamer een nieuwe president kiezen. Syrië zal een vriendschappelijke houding aannemen tegenover alle Arabische landen en alle andere landen, die ge lijk behandeld zouden worden. Bij de aan communisten toegeschreven on geregeldheden van Zondag zijn twee personen gedood en veertig gewond. Nadat enige tijd geleden de treiler „Herman" op de visgronden van de zg. Vikingbank in de Noordzee was aangevaren door een Russische treiler. die ook voor andere schepen vreemde belangstelling aan de dag legde, komen thans berichten van de Vikingbank binnen, dat daar een hele vloot Rus sische treilers vist. De Nederlandse treilers durven hun netten niet overboord te zetten, daar zij bevreesd zijn dat die in het voor bijvaren zouden kunnen worden be schadigd. De IJmuidense treiler „Nor- ma Maria" bijvoorbeeld is reeds naar Noordelijker gronden vertrokken om daar zijn geluk te beproeven. De eerste reizen sinds jaren, die twee IJmuidense treilers naar de verre visgronden nabij IJsland maken, worden ongunstig beïnvloed door het slechte weer. Zowel de „Tzonne" als de „Abra ham", die nu ruim veertien dagen geleden naar de verre visgronden zijn vertrokken, meldden doorlopend stormweer met windkracht 10 en lit- schieters tot 12, hagel, sneeuw en regen. Er is dan ook nog haast, niet gevist en al wilde men zich ternau wernood over de vangsten uitlaten, het beeld is verre van bemoedigend Zoals bekend, zijn de beide IJmui dense treilers naar de verre visgron den vertrokken in afwachting van een beslissing van de regering om deze verre-visserij financieel te steunen. gERLIJK gezegd zijn wij altijd ja loers op Nice: op de zon en warmte en het heerlijke blauwe water van de Middellandse Zee. Als je daar over de Promenade des Anglais slentert, kun nen alle Engelse problemen je gestolen worden, alsmede het optreden van Nas ser in Egypte en de tweede acte van Naguib, terwijl Syrië al helemaal niets betekent. Indonesië vermag misschien enige flauwe aandacht te verwekken. Driehonderduizend demonstranten meer of minder en nieuwe nota's aan autori teiten maken daar niet veel uit. Zelfs bemoei je je nauwelijks met de Euro pese defensie en de herbewapening van Duitsland. Het fanatisme van Frankrijk is aan de Rivièra van bijzonder milde allure. Sommige iuitverkoren) delen van Ne derland lijken dezer dagen op het on bezorgde Zuiden. De ex-AVRÓ-man drs Herman Jonker hangt schertsfiguur nummer één in Den Bosch uit en vele van zijn bentgenoten hebben in andere plaatsen het hoogste woord en net grootste plezier. Wij hebben Schagen gehad en Bergen en Alkmaar Het zijn mooie feesten geweest, hejoben wij ons tot onze spijt moeten laten vertellen wij zijn namelijk voorstanders van een eigen onderzoek maar de pret is ge lijk afgelopen. Te lang om de smaak niet te pakken te krijgen en te kort om nog eens goed te kunnen proeven. Daarom zijn wij ronduit jaloers op het beneden-Moerdijkse. Daar kun je nu eens volop dwaas doen en aldus in de weer misschien de eigenlijke instel ling van de mens het dichtst benade ren! Daar kun je in ieder geval een heleboel narigheid achter feestneus en zotskap verbergen. Over een paar dagen wellicht de zondvloed; vandaag alleen het uitbun dige plezier. Is er iemand, die durft zeggen, dat de mens van vandaag dat niet nodig heeft? Eens radicaal naast jezelf gaan staan en dan eens goed kijken hoe zot je bent, zodra dat vreemde vernisje van je af is gewassen. En het dan weer gauw vergeten, omdat de waardigheid zulk een zelfcritiek niet langer dan drie dagen per jaar toestaat? Die kans heeft „het Zuiden- op ons voor. indien U begrijpt f71 wat wij bedoelen. Het Lijkt er nog niet veel op, dat het de lentemaand is die van gisteren af op de kalender prijkt. Het weer zal de eerste dagen nog koud en buiig blijven. Er zijn twee hogedrukgebieden op de weerkaarten te vinden. Een ligt nog steeds boven Noord-Rusland en veroorzaakt tot over Zweden en Finland nog strenge vorst. Het andere hogedrukgebied dat voor ons van meer belang is, ligt bo ven de oceaan. Aan de rand hier van trekken depressies over IJs land in de richting van Engeland. Dit is wel de meest ongunstige luchtdrukverdeling, want zij ver oorzaakt in alle jaargetijden koud en guur weer met Noórd-Weste- lijke winden. De aanvoer van kou de lucht zal nog voortduren en ook staan er nog enkele regen- sneeuw- en hagelbuien op het programma. Neen, lente zal Maart de eerste dagen nog niet brengen. Verwachting tot morgenavond KOUDE NACHT Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende bewolking met sneeuw of regen. Vannacht lichte en hier en daar matige vorst, morgenmiddag ongeveer dezelfde temperatuur als vanmiddag. Aan vankelijk weinig wind, later pna- t'ge tot krachtige wind uit Zui delijke richtingen.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1