Paul van Zeeland pleit in de Senaat voor EYG )irksz. Beroepsclub „Alkmaar" is door de N.B.V.B. erkend Falende Zwaluwen kansloos tegen Rode Duivels Nieuwe aanslag Portoricanen zeker mogelijk Tito is optimistisch over de toestand in de wereld m verloren berichten Plannen voor vereniging in Kennemerland Wagtmans, Van Est mogen wel starten Schaakkampioenschap van Nederland Broekman eindigde als tweede te Bergen De J. P. Hauserbeker Sterke inschrijving Koblet kopman van jonge Italiaanse ploeg Rumoer in Warffum Onderwij sinspecteur toegang tot scholen ontzegd Verdediging maakte vele blunders Koningin Elisabeth van België schreef vogelboek Midden-Oosten in beweging Noordkoreanen in India aangekomen Na 120 uur pompen Vrouw (alleen op lekkende boot) Weldra een oplossing voor de Perzische oliekwestie? België en het Europese leger Engeland voor een beslissende stap? Lolita Lebron verhoord Toestand twee der getroffenen nog kritiek DE drie Portoricanen, die Maandag de revolveraanslag in het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden pleegden, alsmede een vierde nog gearresteerde Portoricaan, zijn in staat van beschuldiging gesteld. Lolita Le bron, de leidster van de aanslag, die gehuwd is en twee kinderen heeft, is door de politie aan een langdurig verhoor onderworpen. Zij zei; „Ik wil gestraft worden en zal mijn bestraf fing niet ontlopen". Op de vraag of zich nog een dergelijke aanslag zou kunnen voordoen, antwoordde zij bevestigend. „Dit zal zo blijven, zo lang er geen verandering komt in de politieke toestand in Porto Rico. „Wij willen vrijheid". Indien een der getroffen leden van het Huis mocht overlijden, zal de plegers van de aanslag moord ten laste worden ge legd. Rust in Khartoem weergekeerd Belgen op 11 April naar de stembus Zuid-Slavië zal niet tot NAVO toetreden WOENSDAG 3 MAART 1954 ntie, Ing. Med.) SM; mmmm -* n de manschap- e andere kant is en ook de canti- spaard, al werd het water uiter- toegebracht. Wij ital dekens op de vuur werd aan- 3e geldla van de kon worden ge- Am- naar Amsterdam Aldabi, Santos Alioth, ntwerpen Am- naar Monte- R'dam te Bremen itoria naar New uur van Suez pass. 2-3 1.55 am Argos, 2-3 te Bremen Bawean, 2-3 L-3 te New Castle te Dover ver- 0 mijl west-zuid- Jarbados Bosch- te Suez naar Sidon raqao naar Bom- Ouessant naar (t), pass. 1-3 werpen Caltex gepass. naar (t), pass. 1-3 - Delfshaven, 1-3 Buenos Aires Balboa te Los /an Djeddah naar Bermudas naar (t), 28-3 van Gooiland, 2-3 van Gouwe, pass. Graveland, Hector, pass. 2-3 Heemskerk, naar Antwerpen verwacht Hes- Willemstad 1-3 n m. van >ta Gede, 2-3 te van Hamburg 1-3 van Aden -3 van Hamburg 1-3 n.m. 1-3 van Bangkok rk, pass. 2-3 9.15 Leuvekerk, ngoon Lutter- naar Antwerpen en te A'dam nang naar Aden ;s Salaam Me- naar Pènang York te Port i, 1-3 Dakar ge- Malea, 1-3 van Nestor, 28-2 r Paramaribo uda naar South- terdam, 1-3 van Oranje, pass. Oranje- t ten zuiden van mas Oranje- van Som- Willem IV, iingen naar Va- van Antwerpen 1-3 van Mar- o, 2-3 te Alexan- R'dam te New Tampico Sorn- fork Stentor, 1-3 n.m. te Pi- mijl noord- Stad Am- naar Casa- te Plad- erpendrecht, 1-3 Tero, Tiba, ar R'dam Ta- A'dam To- R'dam aja naar Balik 280 mijl west York IJssel, 2rkruis, 1-3 van (Van onze sportredacteur) Reeds geruime tijd heeft de Beroepsvoetbal Bond weinig of niets van zich laten horen. Naar de voorzitter van „Alkmaar", de heer A. Hoog- vorst, ons gisteravond verzekerde is de activiteit daarom niet minder geweest. Men heeft zich de laatste tijd verre gehouden van publicaties om in alle stilte het voorbereidende werk te kunnen verrichten. De club „Alkmaar" heeft goede hoop om medio April te kunnen beginnen met trainingsavonden. De heer Hoogvorst vertelde ons dat contacten waren gelegd met spelers uit Velsen, Beverwijk, Castricum, Alkmaar, Heiloo, Den Helder, Andijk, Hoorn, Enkhuizen, Kolhorn en de Zaan streek. Namen van spelers wenste hij nog steeds niet te noemen omdat men de toekomstige beroepsvoetballers, of zo men wil semi-profs, zo lang mogelijk actief in de KNVB wil laten spelen. Op onze vraag hoe het met een terrein stond waarop men straks de competitiewedstrijden wil gaan spe len, antwoordde de heer Hoogvorst, dat men aan het onderhandelen was over een terrein dat aan de eisen voldoet en dat die onderhandelingen naar wens verlopen. Definitief heeft men op dit moment echter nog geen beschikking over een terrein. De mogelijkheid is groot dat „Alk maar" niet de enige beroepsvoetbal club zal blijven in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal. Er be staan namelijk plannen om ook in Kennemerland een dergelijke club op te richten. Het bestuur van „Alkmaar" is thans „Het is zeker niet de bedoeling om renners als Van Est en Wagtmans af te houden van deelneming aan de Ronde van Nederland. Mijn waarschu wing had slechts ten doel duidelijk te maken, dat aan renners die contrac tueel aan de rijwielfabriek „De Loco motief" zijn gebonden, onmogelijk kan worden toegestaan uit te komen voor andere rijwielfabrieken". Dit heeft de heer Slesker, directeur van „De Locomotief" medegedeeld als reactie op de onjuiste gevolgtrekkin gen, welke zijn gemaakt naar aanleiding van zijn mededeling, dat de renners Wagtmans en Van Est, ondanks hun contracten met de organisatrice van de Ronde van Nederland, gehouden zijn aan hun verbintenis met zijn bedrijf. De heer Slesker heeft verklaard, dat het niet overeenkomstig het in de af gelopen jaren gevoerde beleid van „De Locomotief" zou zijn om maatregelen te nemen, welke remmend zouden zijn voor het tot stand komen van de dit jaar te houden ronde. Dit houdt in, al dus de heer Slesker, dat de renners, die een contract hebben met „De Loco motief" wel voor andere dan rijwiel- fabrieken mogen uitkomen. Het tornooi om het Nederlands kam pioenschap schaken zal van 5 tot en met 9 en van 12 tot en met 17 April in de cantine van het hoofdbureau van politie te Amsterdam worden gehou den. Twaalf deelnemers zijn hiervoor aangewezen. De loting voor dit tornooi had het volgende resultaat: 1 H. Kra mer (Leeuwarden), 2 L. Prins (Am sterdam), 3 mr E. Spanjaard (Utrecht), 4 J. T. Barendregt (Amsterdam), 5 T. D. van Scheltinga (Amsterdam), 6 H. J. Donner (Den Haag), 7 C. Orbaan (Amsterdam), 8 H. Bouwmeester (Am sterdam), 9 dr M. Euwe (Amsterdam), 10 C. B. van der Berg (Amsterdam), 11 Th. de Jong (Winterswijk), 12 N. Cort- lever (Amsterdam). Te Bergen werden de internationale schaatswedstrijden voortgezet. Ver schillende rijders, bij wie ook Hjalmar Andersen, waren echter reeds afge reisd. Het aantal toeschouwers op de tweede dag was ongeveer 4000. De 1500 meter werd door Kees Broekman ge wonnen in 2 min. 24.7 sec. voor Soefte- land die 2.25.5 noteerde en Haugli met 2.26.6. Op de 5000 meter werd Broek man tweede met 0.7 sec. verschil ach ter Haugli, die de eerste plaats innam met 8 min. 41.1 sec. De Australiër Hickey werd derde met 9 min. 3.4 sec. In het eindklassement bezette Sverre Haugli de eerste plaats met 198.757 punten, tweede werd Broekman met 199.880 punten. definitief samengesteld. Het bestaat uit: A. Hoogvorst, Coornhertkade 69, Alkmaar (voorzitter); G. Afink, Lin- denlaan 70, Alkmaar vice-voorzitte*") H. A. v. d. Hoef, Corn. Evertsenplein 20, Alkmaar (secretaris); F. Jansen, Pompplein 1, Egmond aan Zee (pen ningmeester); E. C. Hartog, Ooie vaarstraat 3, Oudorp (2e secr.-penn.) J. Dinkelberg, Veemarktplein 7, Utrecht (gedelegeerde); Th. C. v. d. Lek. Leeuwenbekstraat 7, Alkmaar (gedelegeerde). Dit bestuur heeft van de Neder landse Beroepsvoetbalbond inmiddels een schrijven ontvangen dat de - eniging „Alkmaar" door de NBVB wordt erkend. Zolang in andere plaat sen geen verenigingen zijn opgericht kan „Alkmaar" spelers aantrekken uit geheel Noord-Holland boven het het Noordzeekanaal. Nu een en ander vaste vorm heeft gekregen heeft het bestuur van „Alk maar" besloten op 8 Maart een pro- paganda-avond te organiseren. Op deze avond, waar de films over de wedstrijden Internationale-Juventus, met Faas Wilkes, en Nederlandse profsFrankrijk worden vertoond, wordt het publiek de gelegenheid ge geven vragen te stellen, nadat de voorzitter van de NBVB, de heer Boersen, de voorzitter van „Amster dam', de heer Kiersch en de voor zitter van „Alkmaar", de heer Hoog vorst, inleidingen hebben gehouden. Het bestuur van de Dolfijn heeft )n verband met de langdurige program ma's in vorige jaren ditmaal bepaald, dat aan de wedstrijden om de J. P. Hauserbeker, de meest interessante wedstrijden van het jaar, die op 6 Maart in het Sportfondsenbad-Oost te Amsterdam worden gehouden, per ver eniging op elk nummer niet meer dan twee deelnemers mogen uitkomen. Bo vendien zijn vrü scherpe limiettijden gesteld. Diverse sterke Nederlandse zwem mers komen Zaterdagavond aan de start. Op de 400 meter vrije slag heren o.m. Wim de Vreng (AZ '70), Piet ten Thije (LZO) en Ad Boxem (DAW). Op de 200 meter schoolslag starten o.m. Rudi van Feggelen (Meeuwen) en Joop van Daatselaar (Robben). Omdat er volgens het bestuur van Dolfijn nog steeds niet voldoende krachten in Ne derland aanwezig zijn om de 200 me ter vlinderslag te zwemmen, heeft men een nummer over 150 meter ingelast met o.m. Cor Wiering (Y), Geert Jan van Rooy (Aegir), De Vries (HPC) en Hans Muller (Dolfijn) en André Slik ker (DAW). Bij de dames die niet meetellen voor het klassement van de Hauser beker starten op de 100 meter vrije slag o.a. Jopie van Alphen (RDZ), Ria Vonk (HDZ), Tine Tenkink (DAW) en Hettie van Balkenende (ZAR). Op de 100 meter rugslag komen uit Joke de Korte (ODZ), Eefje de Boer en Ali Segaar (beiden ADZ). In een persconferentie heeft de be kende Italiaanse oud-renner Learco Guerra meegedeeld dat de ploeg, waarvan hij de leiding heeft, in het seizoen 1954 de naam zal dragen van Guerra-Breitling ploeg. Kopman wordt Koblet, en het team zal verder be staan uit Clerici en uit zes jonge Ita liaanse renners. Het Zwaluwen elftal heeft gistermiddag te Gent een gedecideerde nederlaag geleden tegen de Rode Duivels. Met 51 gingen onze land genoten kansloos ten onder. Het mag dan waar zijn dat het veld erbar melijk slecht was en dus hoge eisen stelde aan de spelers, deze handi cap was voor beide ploegen even lastig. De Belgen konden zich aan- zienlijk beter aan de moeilijke omstandigheden aanpassen en hun over winning was dan ook geenszins geflatteerd. Dat twee Belgische doel punten rechtstreeks door Nederlandse achterspelers werden gescoord en een derde ontstond door een lelijke mistrap van een ander verdedi ger van het Zwaluwenelftal, was zeker te wijten aan het gebrek aan lichaamsbeheersing. Het gemeentebestuur van Warffum heeft onlangs besloten de toegang tot de scholen van Warffum aan de heer J. Boer gemeentelijk inspecteur hij het onderwijs te Groningen te verbieden. B. en W. hebben hun besluit aan de raad niet nader gemotiveerd. Tenge volge van dit besluit is enig rumoer ontstaan. Het is namelijk zo dat de heer Boer in zijn kwaliteit enkele scholen mag bezoeken waarvan leer krachten gesolliciteerd hebben naar functies hij het onderwas in de stad Groningen. Bij dit bezoek wordt door de solliciterende leerkracht dan een proefles gehouden. De laatste tijd zijn er, van de zijde van het platteland klachten binnenge komen over de heer J. Boer, die, vol gens deze kringen, door de provincie Groningen zou trekken, om leerkrach ten te bewegen naar Groningen te gaan, en daar functies bij het onder wijs te aanvaarden. Men acht bij het gemeentebestuur in Groningen dit besluit zeer lasterlijk voor de heer Boer die nimmer contac ten met leerkrachten heeft opgeno men in de provincie voordat men had gesolliciteerd. Waarschijnlijk, zo deel de men ons mee, zijn deze vermeende klachten gebaseerd op een steeds meer afzuigen van leerkrachten van het platteland naar de stad. De voorhoede van het Zwaluwen team heeft, althans wat de eerste helft betreft, een behoorlijke partij gespeeld. De rechtervleugel Van der KuilVan Rooy brak meermalen goed door en ook Bleyenberg '-on toen op de middenvoorplaats goede dingen doen, al had hij het tegen spil Oversteyns niet gemakkelijk. Linksbinnen Van Pelt speelde even eens een redelijk goede partij. Bo vendien werd toen nog steun ontvan gen van de kanthalfs Hendriks en Dutrieux. Toen na de rust de kleine Belgische international Huysmans een overheersende rol ging spelen op het middenveld, werd het gat tussr.i verdediging en aanval steeds groter met het gevolg, dat het aantal Ne derlandse aanvallen zich tot een mi nimum beperkte. In de verdediging is het vanaf de eerste minuut malaise geweest. Doel man Van der Wint treft geen^ blaam. Hij heeft geen grote fouten 'gemaakt bij de vijf maal dat hij werd gepas seerd ,doch de backs Cools en Kuys en spil Krist brachten er bitter weinig van terecht. Het eerste presentje aan de Rode Duivels werd na 12 minu ten door Kuys gegeven. Een onge vaarlijke voorzet van de naar links gelopen Belgische middenvoor Van Hoyweghen werd rustig door de iets uitgelopen Van der Wint opgewacht. Maar Kuys zette er, geheel onnodig, een voet tussen en in het volgende ogenblik lag de bal in het net. Dat de Belgen het zonder Neder landse hulp ook konden, bleek nadien meer dan eens. De linkervleugel OrlansCorbeel wandelde met het grootste gemak langs Cools en wan neer Corbeel niet zo slecht op sch t was geweest, hadden de Belgen reeds bij rust een grote voorsprong gehad. Nadat Bleijenberg een goed schot juist naast had zien gaan kregen de roodbaadjes hun vierde hoekschop te nemen. Even werd de bal wegge werkt, toen loste rechtsbinnen Houf een schot, dat doel trof. Enkele mi nuten voor het einde van de eerste helft kon de op een combinatie an Van Pelt en Bleyenberg toegelopen Schmidt de bal met de punt van zijn schoen in een klein gaatje tussen de paal en doelman Seghers prikken, waarmee Je stand 21 werd. Koningin Elisabeth, de moeder van koning Leopold, heeft een boek ge schreven over het leven der vogels in het park te Laeken. De koningin draagt het werk op aan alle Belgische kinderen en schrijft in haar voorwoord: „De zang der vogels is het schoonste en edelste dat er bestaat". Bij ieder boek behoren vier gramofoonplaten, waarop het gezang der vogels is opge nomen. De koningin heeft enkele hon derden exemplaren van het fraai ge ïllustreerde boek ter beschikking ge steld voor verdeling onder de school jeugd. Al in de derde minuut van de tweede helft werd het 31 en wel op dezelfde wijze als de eerste Bel gische goal tot stand was gekomen. Weer kwam van de voet van -n Hoywegen een voorzet, Krist wilde de bal onderscheppen, maar miste half en Van der Wint lag voor de derde maal vergeefs in de modder. Toen Cools korte tijd later zo vol komen over een bal trapte, dat linksbuiten Orleans alleen maar met een been behoefde te zwaaien om de 4 op het scoringbord te brengen, was het drama compleet. De Zwaluwen, met een ontmoedigde en teleurgestel de voorhoede, een „leeg" gespeelde middenlinie en een falende achter hoede, waren niet meer in staat het nog tot ook maar een vlaag van goed voetbal te brengen. De jongens zwoegden tot het einde, maar het bleef bij een enkel goed schot van Van Rooy en Van der Kuil. Het Belgische overwicht groeide bij de minuut en slechts het slechte schieten der Belgen en het goede werk van Van der Wint voorkwam, nadat Corbeel eindelijk de roos met een hard schot had getroffen, een nog grotere nederlaag. Deze week heeft zich in Egypte en Syrië gekenmerkt door een snelle opeenvolging van de gebeurtenissen die overigens in beide landen een merkwaardige parallel vertoonden. Het staatshoofd van Egypte werd afgezet en teruggeroepen, in Syrië kwam een andere president. Hierbij kan de voor gestelde verbintenis Turkije en Pakis tan worden opgeteld, alsmede het stre ven van Perzië naar een oplossing van het oliegeschil. Irak wenst zich bij de Turks-Pakistanse coalitie aan te slui ten, terwijl zowel in Syrië als in Trans- Jordanië een verzet tegen het bestaan van de staat Israël groeit. Zoals reeds vele malen eerder, kan men nu dus weer constateren, dat het gehele Mid denoosten in beweging is. £JE „Maurier Christmas", een Frans opleidingsvaartuig, heeft Maandag avond ongeveer 25 km. ten Zuiden van San Diego (Californië) een 46-jarige vrouw gered, die gedurende vijf dagen in een lekke zeilboot had rondgevaren. Mevrouw Vera Olive Rideout was twintig Februari uit San Pedro, een departement van Paraguay, vertrokken om alléén een tocht rond de wereld te maken. Haar ongeveer acht meter lange boot werd lek in de buurt van het eiland Guadeloupe. Daarna werd zij door de giek in de rug getroffen. Zij verklaarde, dat ze gedurende ten minste 120 uren had moeten pompen en daar tussendoor de zeilen moest be dienen. Mevrouw Rideout is naar San Diego overgebracht, waar zij wegens een ont wrichte rugwervel behandeld zal wor den. Maria Kowrigna is benoemd tot mi nister voor Gezondheidszorg van de Sovjet-Unie. Koreanen en Chinezen arrive ren in India. 74 Noord-Korea- nen, 12 Chinezen en 2 Zuid- Koreanen zijn in New Delhi aangekomen. Tijdens de wapen stilstand in Korea wensten zij naar India te repatriëren. Bij hun aankomst in New Delhi werden de soldaten begroet door de minister van Defensie Satish Chandra. In diplomatieke kringen van de Per zische hoofdstad is men van mening, dat de onderhandelingen, die door de Engelsen en Amerikanen te Londen en te Teheran gevoerd zijn, om een rege ling van de Perzische oliekwestie tot stand te brengen, een beslissend sta dium naderen. Er bestaat grote kans, dat het vraag stuk van de schadeloosstelling der Anglo-Iranian Oil Company opgelost wordt door een compromis, waarbij de gevraagde schadeloosstelling terugge bracht zou worden tot een „principe som" naar gelang het de Engelse maat schappij door de verdeling van de aan delen binnen het internationale con sortium mogelijk zou zijn zich schade loos te stellen. Sommige waarnemers achten het zelfs mogelijk, dat de Engelsen afstand zullen doen van hun eisen, om de aanvaarding door de Perzische regering te vergemakkelij ken van een spoedprocedure. Dit zou bovendien in" overeenstemming zijn met de wet óp de nationalisatie, waar in alleen uitdrukkelijk de raadpleging van het parlement wordt verlangd voor de vaststelling van de schade loosstelling. Van Engelse zijde blijft men echter er de nadruk op leggen, dat een scha deloosstelling nodig is, al was het al leen maar om aan te tonen, zegt men, dat initiatieien als die van Mossadeq niet lonend zijn. lyiET EEN uitvoerige rede heeft de Belgische minister van Buitenland se Zaken, Paul van Zeeland, gisteren in de Senaat het debat geopend over de bekrachtiging van het Europese Le ger Verdrag, waar de Kamer van Volksvertegenwoordigers en diverse Senaatscommissies zich reeds eerder voor hebben uitgesproken. De minister sprak als zijn overtuiging uit, dat een nieuwe oorlog niet onvermüdelük is. De Russen zullen niet het juiste ogen blik afwachten om eventueel het Wes ten aan te vallen. Mochten zij beslui ten Europa binnen te vallen, dan zou den zij in staat zijn dit met zulk een snelheid te doen, dat het gehele Euro pese economische potentieel in hun handen valt. De bewapening en de me thoden der Russen zijn tot een veront rustende perfectie opgevoerd. Het is evenwel zeker, zo vervolgde de minis ter, dat op het ogenblik de krachten meer in evenwicht zijn en het gevaar is afgenomen. nESALNIETTEMIN hield Paul van Zeeland een krachtig pleidooi voor het Europese Leger. Als het verdrag niet spoedig wordt bekrachtigd, zou Amerika misschien een directe over eenkomst met Duitsland sluiten. Als de EVG geen beschikking krijgt over Westduitse troepen bestaat de kans, dat de Ver. Staten hun troepen uit Europa terugtrekken. Een derde moge lijkheid in dat geval is, dat Duitsland en Rusland toenadering zouden zoeken. Dat zou een herleving van een natio naal Duits leger tot gevolg hebben. De deelneming van Duitsland aan de gIJ de operatie van Bentley ,een der getrofen leden, zijn de kogels ver wijderd. De operatie is geslaagd, maar de toestand van Bentley is nog kritiek. Ook de toestand van Ben Jensen is nog ernstig. Luis Munoz Marin, de gouverneur van Porto Rico, is gisteren naar Was hington gevlogen om president Eisen hower en het Congres de verontwaar diging van de Portoricanen over de schietpartij te vertolken. Volgens de gouverneur is de groep, die de aanslag heeft georganiseerd zeer klein, minder dan 500 man. De wetgevende vergade ring van Porto Rico heeft een resolutie aangenomen, die het gebeurde diep be treurt. Een voor gisteravond vastgestelde receptie, die Eisenhower ter ere van de Congresleden in het Witte Huis zou houden, is afgelast. De wacht van het Witte Huis is verdubbeld uit voorzorg tegen mogelijke aanslagen op Eisen hower door Portoricaanse extremisten. Ook bij het Kapitool zijn extra veilig heidsmaatregelen genomen. Het Huis zette zijn vergaderingen voort. De politie heeft meegedeeld, dat In de woning van Rafael Maranda, een van de plegers van de aanslag, commu nistische brochures zijn gevonden. EVG is voor dit land een recht en een plicht. Europa kan zich zonder dit land niet ontwikkelen en organiseren. En geland heeft een aantal verbintenissen aangegaan, dat dit land zeer dicht bij de landen der EVG brengt. Het is niet uitgesloten, dat Groot-Briltar.nië plot seling de beslissende stap zal doen. Voor alles is het Europese Leger de beste oplossing. Senator Gillon (Lib.) herinnerde er aan, dat minister Van Zeeland heeft getracht de Liberalen ervan te over tuigen, dat het verdrag verenigbaar is met de grondwet. De Liberalen kunnen zijn mening echter geenszins delen. De bekrachtiging van dit verdrag is dan ook slechts te rechtvaardigen, indien hogere landsbelangen of een noodtoe stand dit dringend noodzakelijk ma ken. Ondanks hun gewetensbezwaren zullen de Liberalen echter voor het verdrag stemmen omdat zij menen dat het heil van het land op het spel staat. Gillon sprak tenslotte de hoop uit dat het verdrag zou leiden tot een Euro pese politieke gemeenschap. De Socialistische Senator Doutrepont zei eveneens dat het verdrag naar zijn oordeel ongrondwettig is en hij be twistte, dat de internationale toestand zodanig is dat het verdrag urgent ge noemd kan worden. Hij "verklaarde zich voorstander van de Europese eenheid, doch verweet de regering de constitu tie niet op tijd aangepast te hebben aan de nieuwe internationale verhou dingen. In haar huidige vorm acht hij de constitutie in ieder geval onverenig baar met het verdrag der EVG. De dis cussie wordt vandaag voortgezet. Naar aanleiding van de bloedige on lusten, die mede door het optreden van de Oemmapartij (voor onafhankelijk heid) in de hoofdstad van Soedan, Khartoem, hebben gewoed, is Saddik Elmahdi de voorzitter der partij gear resteerd. Meer dan vierduizend aan hangers van de Oemmapartij hebben gisteren op last van de politie Khar toem per trein verlaten. Volgens de laatste berichten werden vier en der tig personen gedood en ruim honderd gewond. Er zijn enkele tientallen ar restaties verricht. President Naguib van Egypte, die in Khartoem Maandag hij de onlusten aanwezig was omdat hij de opening van het Soedanese parlement wilde bijwo nen, is in Cairo teruggekeerd. Als de omstandigheden het toelaten, zal hij zich op 10 Maart weer naar Khartoem begeven om de uitgestelde opening van het parlement mee te maken. De Belgische minister-president, Van Houtte, heeft gisteren in de Kamer van Volksvertegenwoordigers meegedeeld, dat op 11 April algemene verkie zingen zullen worden gehouden. President Tito heeft zich op een ter ere van hem gegeven diner door de buitenlandse persvereniging in Belgrado optimistisch uitgelaten over de toestand in de wereld. Volgens Tito heeft de Berlijnse conferentie zekere resultaten gehad. De koude oorlog heeft plaats gemaakt voor de phase van diplomatieke onderhande lingen tussen Oost en West, aldus de Zuidslavische president. Tito toonde zich tot op zekere hoogte optimistisch over de samen stelling van de nieuwe Italiaanse re gering van Scelba. Hij geloofde, dat Scelba werkelijkheidszin heeft. Het is de moeite waard de Zuidslavisch- Italiaanse problemen op te lossen, niet alleen de kleine, zoals het her openen van de grensposten tussen de zones in Triest, maar ook de grote Tito vond het jammer, dat Italië en Zuid-Slavië, die zich economisch zo goed bij elkaar zouden kunnen aanpassen, onbetekenende betrekkin gen onderhouden. De deelneming van communistisch China aan de conferentie te Genève is in overeenstemmg met het Zuid slavische standpunt, dat de regering te Peking in staat dient te worden gesteld haar rol in de internationale politiek te spelen, aldus Tito. Zuid- Slavië is niet van plan communis tisch China voor te stellen diploma tieke vertegenwoordigers uit te wis selen. Zuid-Slavië heeft dit al eens gedaan, maar het ontving geen ant woord. Tito verklaarde verder, dat Zuid- Slavië normale betrekkingen met de Sovjet-Unie en haar bondgenoten wenst. Dit gaat echter zeer langzaam en op economisch terrein is nog in het geheel geen voortgang geboekt. Zuid-Slavië zal niet toetreden tot de NAVO. De Zuidslavische president be treurde, dat er een achterstand is in de levering van Westelijke militaire uitrusting, in het biizonder vlieg tuigen, artillerie en tanks.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 11