Progressie veel te vermogensbelasting sterk doorgevoerd Engels oorlogsvlieger eert Nederlands verzet In kort bestek DE WONDERE WAERELT Ook dat nog Sleepbootkapiteins kregen hun schepen terug Oorlogsschaderegeling levert nog moeilijkheden op Mr Pollema in Eerste Kamer De kwestie „Polynorm" te tam behandeld? Richard Pape man met nieuw gezicht „MET HAND EN TAND" Mr dr J. In 't Veld op de bres voor de streekplannen valse verklaringen Verrassingen van het weer Marken WENST een dijkverbinding met vaste wal Data verzending zeepost WOENSDAG 3 MAAKT 1954 (Van onze parlementaire redacteur) JV1EN zou niet alleen de minister van Financiën, de heer v. d. Kieft, maar ook de Eerste Kamerleden, die Dinsdagmiddag in vergadering hijeen kwamen ter behandeling van de begroting van Financiën ver. keerd beoordelen, als men de bewindsman verdacht van heimwee naar zijnrustige oude plaats in de pompeuze zaal dicht bij het spreekgestoelte naar het bankje, waar hij zo lang als afgevaardigde gezeten heeft en geen critische aanvallen van zijn medeleden te verduren kreeg. De heer v. d. Kieft verhuisde nogal eens van zijn zetel achter de ge wichtige ministerstafel naar de banken der afgevaardigden. Doch dit 6lechts om de eenvoudige reden, dat hij de sprekers daar beter kon verstaan. Voor hun aanvallen toonde hij niet de minste vrees. Het liep daarmede trouwens nog al los. Zij, die het woord voerden, demon streerden een opvallende zakelijkheid; zij gaven goede wenken en vroegen in lichtingen. Zeker, men was niet in al le opzichten ten volle tevreden, maar de klacht van mr Pollema (OH) over de hoge vermogensbelasting en de sterke progressie daarin, werd in alle vriendelijkheid geuit. Het voorbeeld, dat hij gat, sprak overigens wel boek delen: iemand, die voor f 10.000.000 aan landerijen bezit, houdt daarvan jaarlijks nauwelijks f 10.000 aan zuiver inkomen overEen zachte wenk aan het adres van de minister tot herzie ning van deze belasting was dus be grijpelijk. Prof. Pollema vond prof. Molenaar van de WD bereid dit kar retje mee te trekken. Laatstgenoemde afgevaardigde waarschuwde de rege ring om de wenselijke belastingverla gingen niet op te hangen aan een al gehele herziening van ons belasting stelsel in de toekomst. Hij vond, dat de minister maar eens moest overwe gen, welke belastingen op korte ter mijn aan een afzonderlijke technische herziening onderworpen kunnen wor den. En als men dan toch bezig is, dan lastingrecht als gestrenge toepas sing van de wet leidt tot grove onbil lijkheid, mag een gunstiger regeling worden toegepast soepel te hante ren. De beoordeling, of deze hardheids clausule gebruikt kan worden, wilde hij leggen in de handen van een apart college. De heren Molenaar en Teulings brachten het „drama" met Polynorm ter sprake Eerstgenoemde hield de minister de duidelijke les voor, dat de overheid zeer voorzich- moet zijn met het steunen van parti culiere ondernemingen met overheids geld en de heer Teulings legde er een schepje bovenop. Hij vond, dat de re gering de zaak te tam had_ voorgesteld en dat zij eerder had moeten inzien, dat zij kwaad geld naar goed geld gooide. Prof. Molenaar, prof. Hellema (AR) en de heer Van Tilburg waren niet bijster gesticht over de afwikkeling van de regeling der oorlogsschade. Laatstgenoemde vreesde, dat de to tale liquidatie van deze affaire nog wel zes jaar op zich zou kunnen laten wachten. Prof. Molenaar was ontstemd over de gevallen van herziening van al lang vastgestelde schade-uitkeringen, waardoor in een bepaald geval zelfs f 1150 terugbetaald moest worden, en over de lange duur van beroepszaken. Prof. Hellema wenste te weten, hoe veel gevallen van herziening in alle sectoren over het gehele land nog aan hangig zijn. Deze hooggeleerde bepleitte voorts overleg met de Staten-Generaal over de definitieve ouderdomsvoorziening en met de heer Teulings vroeg hij de bewindsman bij de belastingheffing een soepele regeling toe te passen bij giften voor bijvoorbeeld kinderkam pen en andere liefdadige doeleinden. De heer Roebroek van de KVP, die het debat 's middags afsloot, gaf de minister enige suggesties omtrent het beheer en de exploitatie van het staats- landbouwbedrijf. Lid „Proefkonijnenclub" en schrij ver vwn het boek over de Neder landse illegaliteit „Met hand en tand". mag een vereenvoudiging van ons ge hele belastingsysteem wel eens de aan dacht hebben. Een gezichtspunt, waar mede mr pollema het hartroerend eens was. Het is allemaal even ingewik keld, verzuchtte hij: de administratie, die de belastingplichtige moet bijhou den en de formulieren, die hij moet invullen. De handleidingen, die erover verschijnen, zijn ook al onbegrijpelijk. pROF MOLENAAR vroeg in dit ver band speciaal, of de minister geen verdere vereenvoudiging van de hef fing van de loonbelasting mogelijk achtte. Ook enige andere belastingen onderwierp hij aan een beschouwing, waarbij hij o.m. aandrong op een ver laging vah de vereveningsheffing. Wat de belastingheffing aangaat, be greep de heer Van Tilburg van de PvdA niet, waarom de heer Molenaar dit keer zo sterk op de bres stond voor de vermogenden. Na de laatste herzie- nignen achtte de heer Van Tilburg geen termen aanwezig om nu al weer tot wijziging over te gaan. Dit geluid kon men trouwens ook beluisteren in de rede van mr Teulings, die met mr Pollemg met nadruk vroeg de zoge naamde hardheidsclausule in ons be- In de Verenigde Staten zijn verle den jaar 1783 ambtenaren ontslagen. Hiervan werden er 354 beschuldigd van ondermijnende activiteit. Een werktuigkundige, die er in was ge slaagd, een directrice van een meis jesinternaat f 4000 en een echtpaar f 2400 uit de zak te praten, is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf en ter- beschikbaarstelling van de regering. Tienduizend man Birmese troepen en guerillastrijders zijn een groot scheeps offensief begonnen tegen de Chinees-nationalistische troepen in het Oosten van het land. Het gaat hier om een macht van zesduizend man, die ondanks het bevel der V.N. Birma niet wil verlaten. Onder auspiciën van de Nederlandse Reis- vereniging komt deze maand een Joegoslavische dansgroep van zes-en- dertig personen een reeks van zes voorstellingen in de grootste steden van ons land geven. Na de inci denten, die zich Zondag bij een Isla mitische betoging te Djakarta hebben voorgedaan, heeft de Indonesische regering besloten, voorlopig geen de monstraties meer toe te staan. De officier, die bij de gevechten de dood' vond, is posthuum van kapitein tot majoor bevorderd. Een Amster damse PTT-ambtenaar, die zich had vergrepen aan de girostortingen en de postzegelkas, is veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf, waar van vier maanden voorwaardelijk met drie proefjaren. Een vroegere chef inkoper van het Amerikaanse leger in Duitsland, Wilson, is veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en .en boete van vijfduizend dollar wegens het aannemen van steekpenningen van leveranciers. Te Heesch is een jongeman, die op het rijwielpad fiet ste door de gladheid geslipt en onder een auto terecht gekomen. Hij is in het ziekenhuis te Oss aan de ver wondingen overleden. Twee Suri- namers, die op de Zeedijk te Am sterdam een vertegenwoordiger op zijn hoofd hadden geslagen en hem vervolgens beroofden van zijn porte feuille met f 75, zijn veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenis straf ieder. Paus Fius de twaalfde, die zijn hoge waardigheid thans vijf tien jaar heeft bekleed, werd gisteren 78 jaar. De Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken, sir Zafroel- lah Khan, heeft de Maandag door twee bladen gepubliceerde berichten, waarin zijn aftreden werd bekend gemaakt, categorisch tegengesproken. De thans 4 jaar oude rechtzaak tegen de 54-jarige ex-sergeant-kon- stabel der Koninklijke Marine A. H. F. Fonteijn uit Amsterdam, zal op 23 Maart voor de derde maal onder worpen worden aan het oordeel van de Hoge Raad. (Van een bijzondere medewerker) HET is een zonderlinge gewaarwording om tegenover iemand te zitten, die een geheel nieuw gezicht heeft, een kunstwerk van de zogenaam de plastische chirurgie, welke in Engeland een fantastische ontwikke ling heeft doorgmaakt. Overigens is het de Engelse journalist Richard Pape, de schrijver van „Boldnes, be my friend" thans in Neder landse vertaling verschenen onder de titel „Met hand en tand" niet aan te zien, dat zijn voorhoofdsbeen afkomstig is uit zijn heup en dat ook zijn neus een product is van chirurgische kunstbewerking. Hij is trouwens ook niet naar Nederland gekomen om de wonderbaar lijke resultaten van de Engelse chirurgie te exposeren, al is hij wel trots op zijn lidmaatschap van de „Guinea Pig Club" vrij vertaald: Proefkonijnenclub waarvan vliegers van alle naties, die bij de uit voering van hun oorlogstaak ernstig lichamelijk beschadigd werden, deel uitmaken. N de avondvergadering van de Eer ste Kamer voerden nog drie afge vaardigden het woord over de begro ting van financiën. De communistische heer Geugjes veroordeelde dat een groot deel van de inkomsten van de gehuwde, wer kende vrouw weer als inkomsten belasting verdwijnt en noemde de belastingverdaging voor de midden stand onvoldoende. Hij bepleitte een grootscheepse verlaging over de ge hele linie en wel omdat daardoor, naar hij verwachtte, de koopkracht wordt bevorderd en de crisis be streden. De heren De Vos van Steenwijk (VVD) en Hoogland (PvdA) brach ten, evenals de heer Pollema reeds 's middags had gedaan de aankoop en de verwerping door toepassing van het Vorderingsbesluit 1940 van gron den in het Buitenveld en „De Kleine Geest" in Friesland ter sprake. De heer De Vos van Steenwijk was I et niet eens met de handelwijze van de regering waardoor een aantal be langhebbenden wordt gedupeerd. Ook de heer Hoogland bewonderde de vordering niet, maar hij erkende dat de regering*een goed doel nastreefde. Hij gaf enkele wenkeq, waarmede de minister, naar hij meende, zijn voordeel kan doen. De heer Van de Kieft stelde zijn antwoord uit tot Woensdagmorgen. Binnenlandse Zaken. DE Kamer begon daarom met de be handeling van de begroting van Binnenlandse Zaken. Het sprekers lijstje had al dadelijk een respectabele lengte: de namen prijkten er op van de heren Reijers (CH), Tjalma (AR), Diepenhorst (AR), De Vos van Steen wijk (WD), In 't Veld (PvdA), Van Lieshout (KVP), Witteman (KVP) Van Walsum (PvdA), Derksen (KVP) Brandenburg (CPN) en Gerretson (CH). Het kon niet anders of dezelfde on derwerpen en dezelfde vragen en pun ten van critiek moesten telkens terug keren. Men had bezwaar tegen de subsidië ring door de gemeente van Kerkelijke instellingen, doch aan de andere kant werd deze subsidiëring weer verde digd. Men drong aan op betere sala riëring van de wethouders en vooral van de burgemeesters. Sommige spre kers pleitten voor herstel in hun pen sioenrechten van de vroeger „uitge zuiverde" ambtenaren, de zg. F. 22ers, maar Baron De Vos van Steenwijk wilde daarvan niets weten. De versterking van de positie van de provincies en van de gemeentelijke zelfstandigheid stond op veler ver langlijstje. De heer Tjalma maakte be zwaar tegen het koppelen van de uit gaven voor de Bescherming van de Burgerbevolking aan de hoogte van de defensie-uitgaven. De heer De Vos van Steenwijk vroeg om een juiste grens- vaststelling tussen Groningen en Fries land in de Louwerszee en om extra bijdrage aan de provincie Groningen voor de hoge iosten van de natte wa terstaat. Enkele afgevaardigden uitten de wens van de handhaving van de ge meentepolitie in een aantal kleinere plaatsen, en de heer In 't Veld bereed zijn oude stokpaardje. De opvoering tot Burgerzin en het in ruime mate betrekken van de burger in het ge meentelijk leven. Aan de minister legde hij het denk beeld voor van de oprichting van leer stoelen voor bestuurskunde aan onze rijksuniversiteiten. Voorts propageerde hij de streekplannen, waarin de ge meentelijke samenwerking beter tot haar recht kan komen. MOOR DE Universiteit van Manchester wordt te Cheshire in Engeland een nieuwe radio-teles coop gebouwd, welke in de zomer van 1955 gereed zal zijn. Deze telescoop krijgt een om vang van 75 meter en zal worden gebruikt om het firmament in kaart te brengen en het probleem van het bestaan van „ra diosterren" op te lossen. Astronomen en natuur kundigen zuilen de sterk te van de radiosignalen uit ieder deel van het uitspansel nauwkeurig op meten en zich bezig hou den met het mysterie van radiosignalen uit de ruim te, dat een van de groot ste problemen van de as tronomie vormt. De te lescoop zal ruften op een vijftig meter hoge stalen toren, waardoor het bouwsel boven de grond 1500 ton zal wegen. De funderingen zullen 27 me ter diep gaan. J7EN MIJNHEER Henry Ford (neen, geen fa milie van de autobe klaagde zich bij de eigenaar van een klein Amerikaans provincie- hotelletje, waar hij de nacht had doorgebracht, dat hij geen oog had dichtgedaan, omdat de gehele nacht twee luid ruchtige muizen in zijn slaapkamer op leven en dood met elkaar hadden gevochten. De eigenaar bleef onverstoorbaar. „Wat had u eigenlijk verwacht voor drie_ dol lar?" vroeg hij, „Stieren gevechten?" Wij hebben het altijd geweten. QROOT-BRITTANNIë heeft plannen voor een nieuwe internatio- nale handicap-luchtrace, die aan t.b.c. en asthma met een speciale prijs lijdt en geen lange vlieg- voor de beste buiten- IMMY GAVED, een 67- tochten of zeereizen mag maken, wil voor zijn dood nog éénmaal zijn geboor testreek Cornwall in het Zuid-Westen van Enge land bezoeken en heeft nu besloten die reis van 24.000 kilometer per taxi te maken. Deze tocht zal verscheidene maanden duren en zal Jimmy Ga- ved en twee andere Zuid- Afrikanen, die ook mee gaan, ieder vierduizend gulden retour kosten. Ga- ved vertrok in het begin van deze eeuw uit zijn geliefde Cornwall naar Zuid-Afrika, waar hij werk kreeg op de goud velden. QEORGE HATHERILL, hoofd van de afdeling criminologisch onderzoek van Scotland Yard, ge looft, dat moordenares sen minder medelijden met haar slachtoffers hebben dan haar manne lijke collega's. Volgens deze vakman doden man nen gewoonlijk snel en zonder wreedheid, maar wanneer een vrouw een landse deelnemer, als een inleidende attractie voor de nationale lucht- races, die op 18 en 19 Juni op het vliegveld van Beginton bij Coven try zullen worden ge houden. De nieuwe wed strijd staat open voor ieder type vliegtuig, on verschillig of dit met zuiger- of straalmotoren is uitgerust, mits het een maximum snelheid van minstens 130 mijl per uur kan bereiken. Wat een slakkenrace! DE HUISARTS van de ongelukkige Ameri kaanse baby met twee hoofden, die nu bijna drie maanden geleden in Pe tersburg (Indiana) gebo ren is, verbaast zich er over, dat het linkerhoofd van de baby ernstig ver kouden geweest is, maar het rechter niet. Toen de medicus de baby in de linkerheup 'n penicilline- injectie gaf, begon het linkerhoofd van pijn te schreien. Het rechter- hoofd reageerde geheel moord beraamt, gebruikt niet. De geneesheer vond zij doorgaans vergif en zit het merkwaardig, dat niet dan wekenlang toe te kijken, hoe vreselijk haar slachtoffer lijdt. Medege voel of medelijden toont zij dan volstrekt niet. beide hoofden verkouden waren geworden, omdat de kwaal besmettelijk is en de hoofden zich zo dicht bij elkaar bevinden. De in Eindhoven gevestigde vrije beroepskunstenaars Kees Bol, Janus Sieben, Nardus van de Ven, Albert Janssens, Jef van Turnhout en Ton Smits hebben een verklaring uitgegeven naar aanleiding van de critiek, die is geleverd op de aankoop van een Picasso voor ruim een ton voor de basiscollectie van het stedelijk Van Albe-museum. Zij zien de publicaties in een deel der pers in wezen niet gericht tegen het plaatselijk cultuurbeeld, doch wel tegen de hedendaagse kunst als zodanig. Zij stellen voorts, dat zij het eens zijn met de leiding van het museum en met de cultuurpolitiek van de Eindhovense gemeenteraad. „Met grote voldoening" zo zeggen zij, „hebben wij gezien dat in „het dyna misch hart van Nederland" geld beschikbaar blijkt te zijn voor een represen tatieve verzameling van hedendaagse kunst. Met grote nadruk, om niet te zeggen met verontwaardiging, stellen wij vast, dat geen enkele krantenschrij ver het recht heeft zijn werkelijke intenties te verschuilen achter de fraai- klinkende overweging, dat dit geld beter besteed ware geweest aan financiële tegemoetkoming aan Eindhovense kunstenaars, in de vorm van opdrachten of in een andere vorm. Wij zien het belang van een representatieve verzameling in ons museum als van méér waarde dan ons directe eigenbelang. Daarnaast mogen wij dan opmerken, dat de beroepskunstenaars juist in Eindhoven zich verheugen in een grotere sympathieke belangstelling van de burgemeester met zijn raadsleden én de directie van het museum dan voorzover ons bekend in welke andere gemeenschap in Nederland dan ook". Tïnnh r/i nflpnnpn linn I bevrijding trachtten vijf van die kapi- UanK ZIJ Uileggen VUU [teins hun schepen door bemiddeling Het doel van zijn verblijf in Neder- land is het inlossen van de ereschuld der dankbaarheid, verklaart hij, terwijl hij met bewondering spreekt over het Nederlandse ondergrondse verzet en ovér de landbouwer Besselink en de onderwijzer Achterkamp uit Steende ren, die hun hulp aan hem met de dood hebben moeten bekopen. Het was op 6 September 1941, dat het wrak van een Engelse bommenwerper, die boven Duitsland was aangeschoten, in de buurt van Steenderen, in de Gelderse Achterhoek, aan de grond kwam. De journalist Pape, die een vliegeroplei ding had gehad en als navigator de tocht boven Duitsland had geleid, slaag de erin, om zich met een makker aan de nasporingen van de Duitsers te ont trekken, waarbij beide genoemde dap pere Nederlanders zich bijzonder heb- jen onderscheiden. „En nu ben ik teruggekomen", zegt Richard Pape, „om mijn dank en eer bied te betuigen aan hun nagedachte nis, mede namens de „Escaping Club" de Club der Ontsnapten van de Royal Air Force. Op 18 Maart wordt bij het eenvoudige monument in Steen deren, dat beiden eert, een krans ge legd." „Mijn grootste trots is niet, dat ik een boek heb geschreven, waarvan al 150.000 exemplaren zijn verkocht, doch dat ik de gehele Engels sprekende we reld heb kunnen vertellen van Neder landse dapperheid en opofferingsge zindheid". De heer Pape, die overigens een ty pische vertegenwoordiger is van een Brits nationalisme, dat zijn voortreffe lijkheid niet onder stoelen of banken steekt, ruimt in zijn hart toch gaarne een plaatsje in aan Nederland, dat zo zeer met Engeland verwant is. En hij is zelfs zo beminnelijk om te veronder stellen, dat hij heel in de verte van Nederlandse afkomst is. „I may be one of you after all" zegt hij met een in nemende, jongensachtige glimlach. Ondanks zijn veertig jaar is hij, het blijkt ook uit zijn levensloop na de oorlog, een jongen gebleven, die de verrassingen van het avontuur najaagt met een nooit aflatende hardnekkig heid en in de meest uiteenlopende be levenissen plonst als een vis in het wa ter. Zocht hij ook in de vliegerij in de eerste plaats het avontuur en in de oorlog? Wij durven de vraag niet be antwoorden. Doch wel sterkt ons zijn met enige nadruk afgelegde getuigenis, dat de oorlog de toetsteen is „van een volk en van zijn karakter". £7N onwillekeurig denken wij daarbij aan een uitlating van Mussolini die de betekenis van een oorlog voor een volk vergeleek met die van het moe derschap voor de vrouw. Doch wij willen Richard Pape geen onrecht doen door hem met de Ita liaanse dictator in één adem t« noe men. Hij is een overtuigd democraat en heeft voor de verdediging van de democratie een reeks van kavelingen en ontberingen doorstaan, die nauwe lijks meer menselijk zijn. Zijn boek is daarvan een aangrijpende getuigenis, evenzeer als een hulde van de Neder landse verzetsbeweging. ANTILLIAANSE DELEGATIE BEPAALT MAANDAG STANDPUNT. De Antilliaanse RTC-delegatie heeft de bestudering van het ontwerp-sta- tuut der Kleine Commissie afgesloten. Uit welingelichte bron wordt verno men, dat men principieel accoord gaat met dit ontwerp. Maandag zal de de legatie haar standpunt bepalen. Alle vissers van de Faroëreilanden, ten Noorden van Schotland gelegen, zijn in staking gegaan. Bij de staking zijn ongeveer 6.000 vissers betrokken. In een zeer opvallende en een zeer krachtige waarschuwing richtte pro fessor Diepenhorst zich tot de minis ter van Binnenlandse Zaken, professor Beel, om de Friese verlangens van het gebruik van de Friese Taal bij allerlei officiële gelegenheden positief af te wijzen. Op een zo duidelijke wijze heeft nog nimmer iemand zich in ons parlement tegen de Friese actie ge keerd. Professor Diepenhorst had alle waardering en groot respect voor de Friezen, maar in hun ijver tot zelf standige ontplooiing van taal en cul tuur gaan zij, naar hij meende en met voorbeelden aantoonde, veel te ver. Baron De Vos van Steenwijk was het hiermede geheel eens en drong er ook zijnerzijds bij de regering op aan niet te zwichten voor de drukte die de laatste tijd rondom de Friese kwestie is gemaakt. President Eisenhower heeft „alle men sen van goede wil" opgeroepen Vrijdag deel te nemen aan een Wereldgebedsdag als bijdrage tot de vrede, de vrijheid en „de eenheid der mensen". Twee sleepbootkapiteins, de 67-jarige J. van der V. uit Groningen en de 71- jarige D. J. B. uit Zwollerkerspel, zijn gisteren door de Amsterdamse recht bank conform de eis ieder veroordeeld tot 3 maanden voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van 3 jaar. De rechtbank legde bovendien de eer ste 2000 subs. 20 weken en de tweede f 1000 boete subs. 10 weken hechtenis op. Deze straffen werden de kapiteins opgelegd, omdat de rechtbank bewezen achtte, dat zij in Maart 1948 valse ver klaringen hebben afgelegd voor de raad voor het rechtsherstel. Kort na de bezetting van ons land gingen talloze kapiteins er toe over hun sleepboten te verkopen, meestal omdat zij bang waren, dat ze anders toch door de Wehrmacht in beslag zouden wor den genomen in verband met de voor genomen invasie van Engeland. Na de Amsterdam was gistermorgen weer in een winterkleed gesto ken. De schoonheid van de grachten komt ook nu weer naar voren. Gezicht op de Heren gracht bij de Huidenstraat. va~ de raad voor het rechtsherstel te rug te krijgen. Dit gelukte alleen de twee verdachten. Voor de raad ver klaarden zij in 1948, dat de scheeps- bouwdeskundige T. van S., die „fout" was, dwang op hen zou hebben uitge oefend. Door zijn bemiddeling waren zij er toen maar toe overgegaan hun boten aan de Amsterdamse Droogdok Maatschappij te verkopen. Met dit ver weer hadden zij bij de raad succes. Zij kregen de sleepboten terug, hoewel de A.D.M. er hen destijds wel voor had betaald. Ter zitting van de rechtbank werd de scheepsbouwdeskundige als getuige gehoord. Hij ontkende nadrukkelijk in 1940 enige pressie te hebben uitge oefend. Zijn verklaringen werden ge staafd door die van andere sleepboot kapiteins, die allen hebben verklaard, dat van pressie nimmer enige sprake is geweest. De contactcommissie van Marken heeft in een gisteren gehouden pers conferentie in het Buurthuis wederom de noodklok geluid voor een spoedige aanleg van een dijk naar de vaste wal. De waarnemend voorzitter dr R. Pas- deloup wees er op, dat tijdens de afge lopen winterperiode weer was geble ken, hoe noodzakelijk deze dijk was, aangezien vele inwoners van het eiland talrijke malen alleen met doodsgevaar de verbinding met het vasteland kon den onderhouden. Spreker wees er op, dat minister Algera zich sympathiek had uitgesproken ten opzichte van de plannen voor de aanleg van een dijk, maar dat de werkzaamheden hieraan vorig jaar waren opgeschort door de Februariramp. De heer Pasdeloup, die nu geen beletsel meer meende te zien, merkte voorts op, dat men nu dadelijk zou kunnen beginnen. Voor de volgende ijsperiode, met Kerstmis, kan dan de verbinding tot stand zijn gebracht. Spreker verklaarde tevens, dat vele werkzaamheden op het eiland, zoals woningbouw, aanleg van een jachtha ven en industrievestiging thans onmo gelijk zijn, omdat zonder dijk grote in vesteringen onverantwoord zijn. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Ned. Uw. Guinea: m.s. „Oranje" (11 Mrt); Ned. Antillen: s.s. „Cottica" (17 Mrt); Unie van Z. Afrika en Z. W. Afrika: m.s. „Bloemfontein" (9 Mrt); Canada: m.s. „Noordam" (11 Mrt); Argentinië en Chili: s.s. „Cordo ba" (8 Mrt); Uruguay: m.s. „Alberto Dodero" (8 Mrt); Brazilië: m.s. „Argen tina Star" (8 Mrt); Australië: s.s. Stra- theden" (6 Mrt); Nieuw Zeeland: via Engeland (6 Mrt). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 5