Republiek Indonesië weigert het Nederlandse protest President Eisenhower wijst de senator McCarthy terecht Britten zoeken contact met de Mau-Mau-leiders Leger neemt géén communist in bescherming Frankrijk stelt stemming over het EVG-verdrag uit Géén vrees voor tekort aan sinaasappelen Donderdag 4 Maart 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No. 53 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De kwestie der arrestaties Veiligheid van de staat was in gevaar 66 2/3 Beroering in Djakarta Transfergelden met extra belast Nieuwe lawinegolf in de Alpen Dinsdag weer een Saar-gesprek „Time" meent Het moet uit zijn met McCarthy Generaal China" schreef brieven Reeds enkele gunstige reacties DE Britse regering heeft gisteren medegedeeld, dat er geheime be sprekingen met leiders van de Mau- Mau in Kenya zijn gehouden, waar door de mogelijkheid tot overgave op grote schaal is geschapen. Bij het verhoor van de gearresteerde Mau- Mau „generaal" China, wiens eigen lijke naam Waroehioe is, is gebleken dat men in brede kringen van de Mau-Mau van mening is, dat vechten Rechtvaardigheid eerste eis Amerikaanse verklaring verlangd en verwacht WEERBERICHT De verzetsorganisaties en de bevrijdingsdag Na vier jaar zwerven eindelijk asgl De brand in Pernis is bedwongen Weinig schade in laatste uitgebrande tank Eden wijst Naguib's beschuldiging af PROTEST in Spanje had succes Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187294 AIKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.— elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen f 0.52 j[)E INDONESISCHE regering heeft in haar gistermiddag aan het Hoge Commissariaat te Djakarta verzonden antwoord, het Neder landse protest inzake de recente arrestaties van een aantal Nederlanders in Indonesië afgewezen. De Indonesische regering zegt in haar ant woord o.m. dat sinds de souvereiniteitsoverdracht de veiligheid van de Indonesische republiek nog in gevaar werd gebracht door elementen, die de val van de republiek Indonesia wensten of de binnenlandse veiligheid poogden te verstoren. Onder hen is een aantal Nederlanders dat (naar de ondervraging uitwees) direct of indirect aan deze orde- vestoringen heeft deelgenomen. De Indonesische regering kan niet dulden, dat de ordeverstoringen voortduren. Tot 22 Februari 1954 werden 35 Nederlandse staatsburgers gearresteerd. JN het antwoord wordt voorts beves tigd, dat het gerechtshof te Djakarta enige brieven van het Hoge Commis- sadiaat heeft ontvangen, die waren be stemd voor de gearresteerde Nederlan ders en waarin werd gevraagd of zij ermede konden instemmen, indien hun zaak werd verdedigd door een door het Hoge Commissariaat benoemde ver dediger. Ten aanzien hiervan meent de Indonesische regering, dat zij niet in staat is deze kwestie thans in overwe ging te nemen, aangezien het in over eenstemming is met het algemeen recht, dat het aan de rechter is om te beslissen of verdediging kan worden toegestaan, te meer omdat het aanbod niet was gedaan via de normale kana len, nl. het ministerie van Buitenlandse Zaken. JN overeenstemming met het verzoek van het Hoge Commissariaat werd, hoewel dit verzoek niet via de boven bedoelde kanalen is gedaan, niettemin één van de verdachten, V. Barkey, na beëindiging van het'onderzoek in zijn zaak, door het hoofdparket de vraag ge stold of hij van hogergenoemd aanbod gebruik wenste te maken. Toen hij zich hiertoe bereid verklaarde, werd hier van mededeling gedaan aan het Hoge Commissariaat, dat vervolgens een ver dediger heeft aangewezen. Het hoofd parket is thans bereid om te zijner tijd overeenkomstig de wet aan de andere betrokkenen te vragen of zij wel of geen rechtsbijstand wensen. In Djakarta is een presidentieel be sluit uitgevaardigd (noodwet) tot een extra heffing op transfergelden. Be paald wordt, dat op transfergelden, die zijn bedoeld als betaling voor diensten een extra heffing van zes- en-zestig en twee derde procent van het bedrag zal worden gedaan. De noodwet is direct van kracht gewor den en heeft in de handels- en in- dustrickringen te Djakarta grote be roering gewekt. Van welingelichte zijde werd ver nomen, dat de nieuwe noodwet in de eerste en voornaamste plaats zou zijn gericht op de overmaking van winst en dividend. Wat deze overmaking betreft, zou de verhouding van de gulden tot de rupiah, van thans 1 3, worden gebracht op 1:5. Geen extra-heffingen zullen worden gedaan op over te maken gelden voor: verlofssalarissen, alimentaties, studie kosten, het ineens overmaken van gel den, spaarremises, delegaties, premies voor levensverzekeringen, andere soor ten betalingen, gelijk aan die genoemd onder a t/m g, inclusief premies e.d.; voorzover het overmaken daarvan ge gund is op grond van de circulaire van- de directeur van het deviezenin- stituut van 3 December 1953, of op grond van andere door hem uitgege ven circulaires. Voorts vindt geen extra-heffing plaats op het overmaken van gelden naar het buitenland, afkomstig van op brengsten van industriële bedrijven, die in 1954 of later zijn opgericht, en waarvan het overmaken door de re gering en de directeur van het devie- zenbesluif is toegestaan. Een nieuwe golf van lawines heeft in de Zwitserse, Oostenrijkse en Beier se Alpen tot dusverre acht doden ge- eist, terwijl acht personen nog worden vermist. Het Zwitserse lawine-instituut te Genève waarschuwde skiërs, dat er op hoogten boven de 1850 meter een groot lawinegevaar bestaat, zelfs op gewoonlijk veilige plaatsen, en dat het passeren van een skiër voldoende kan zijn om de sneeuwmassa's in beweging te brengen. De Franse minister van Buit n- landse Zaken Bidault zal Dinsdag en bespreking over de Saarkwestie heb ben met de Westduitse Bondskanse lier Adenauer. De bespreking wordt te Parijs gehouden. Zij is door Ade nauer voorgesteld. Het initiatief tot hervatting der genomen, onmiddellijk na de Ber- lijnse conferentie der Grote Vier. "let doel der beide landen is tot een ge meenschappelijke verklaring" te ko men over de politieke en economische status van Saarland. Teneinde in het lot dezer gevange nen, voor wie in feite reeds voldoende wordt gezorgd, verbetering te brengen, kan het Hoge Commissariaat echter te allen tijde vla het ministerie van Bui tenlandse Zaken contact opnemen met de politie en de justitie. Inzake het geven van toestemming aan een consulair ambtenaar om de gevangenen te bezoeken, wordt er op gewezen, dat het wel of niet verlenen van deze toestemming afhankelijk is van het beleid van de justitie, die ge val voor geval zal overwegen, reke ning houdende met de aard van elk geval afzonderlijk. Met het oog op de ernst van deze zaken en het belang ervan voor het welzijn van de Indonesische staat, heb ben de betrokken instanties eigener beweging het nauwgezette onderzoek zo snel verricht, dat reeds thans (twee maanden nadat de arrestaties werden uitgevoerd) één zaak voor de rechter is gebracht en in behandeling genomen (de zaak van V. Barkey). Het Amerikaanse weekblad „Time" is van mening, dat het thans tijd is ge worden om zich van de invloed van Senator McCarthy te ontdoen. Volgens het blad kan slechts de president de naam van McCarthy uit de kranten koppen verwijderen, „welke de on juiste indruk wekken, dat McCarthy de regering domineert". Door het land mede te delen, dat zijn regering niet de republikeinse stem van McCarthy in de Senaat, noch de steun van zijn aanhangers van node heeft. De onafhankelijken en de republi keinen zouden volgens het blad wel eens een dergelijke afschuw van Mc Carthy kunnen krijgen, dat zij een democratische stem gaan uitbrengen. McCarthy benadeelt de naam van het land bij de verbondenen en hij ver troebelt het communistische vraagstuk. Hij leidt regering en land af van de ernstige gevaren. PRESIDENT EISENHOWER heeft gisteren de beschuldigingen van Senator McCarthy, dal het leger „communisten in bescherming neemt" van de hand gewezen en verzekerd, dat de „uiteindelijke ver antwoordelijkheid voor de uitvoerende taak van de Amerikaanse rege ring bij de president berust. Zonder McCarthy bij naam te noemen, verklaarde de president, dat hij iedere ambtenaar van de uitvoerende macht, die niet op een behoorlijke wijze door de commissies van onder zoek van het Congres wordt ondervraagd, zal steunen. Hij zei, dat de VS bij het front maken tegen het communisme hun ondergang tege moet gaan, indien zij methoden gebruiken, die niet in overeenstemming zijn met de Amerikaanse traditie van recht en billijkheid. Hij prees generaal Zwicker, die door Senator McCarthy onheus zou zijn be jegend. Eisenhower voegde daaraan toe, dat de generaal wegens „dapperheid te velde" is onderscheiden. £)E PRESIDENT noemde het een on- gelukig iets, dat de jongste ont wikkelingen de aandacht afleiden van de ernstige problemen, waarvoor het land zich geplaatst ziet. De Verenigde Staten zullen een ver klaring over de handhaving van Ame rikaanse troepen ir Europa afleggen, wanneer het Franse kabinet een da- Verwachting tot morgenavond: BUIIG Zwaar bewolkt met opklaringen en enkele buien. Kouder dan van daag. Aanvankelijke zwakke tot matige, later matige tot krach tige van Zuidwest naar Noord west ruimende wind. Vrijdag: Zon op 7.19, onder 18.25 Maan op 7.02, onder 19.25 tum heeft vastgesteld voor de stem ming over het EVG-verdrag in het Franse parlement, aldus de New York Times. Men begint er steeds meer aan te twijfelen, zowel te Washington als te Parijs, aldus de correspondent, of het Franse kabinet van plan is kort na de Berlijnse conferentie het EVG-verdrag in stemming te brengen, zoals door eerste-minister Laniel was beloofd. Men verwacht dat zij misschien tot na^ de Geneefse conferentie, die op 26* April begint, zal worden uitgesteld Dit zou er toe kunnen leiden, dat de behandeling pas in de herfst geschiedt De Fransen wilden een officiële Amerikaanse verklaring over de troe pen in Europa, vóórdat zij een datu voor de behandeling van de EVG - den hebben vastgesteld, aldus de cor respondent. Bovendien verlangden zij, dat de verklaring los van de NAVO zou worden afgelegd. Volgens het blad heeft Washington beide verzoeken van de hand gewezen. Eisenhower begon zijn verklaring met enkele opmerkingen over de zaak van majoor Irving Peress, een New- yorkse tandarts, die door het leger werd bevorderd, ofschoon hij had ge weigerd te antwoorden op vragen naar zijn loyaliteit. Eisenhower zei, dat het leger in deze zaak ernstige fouten had gemaakt. Peress is thans gedemobiliseerd. Deze zaak-Peress is aanleiding geworden tot de contro verse tussen McCarthy en de minister voor het Leger, Stevens, over de be handeling van getuigen van het leger voor de commissie van onderzoek naar communistische activiteit onder leiding van de Senator. Op de vraag over verklaringen van McCarthy, dat hoge officieren van het leger trachtten communisten bij de behandeling van de zaak-Peress te beschermen, zei Eisenhower geen ogenblik te gelove", dat hoge officieren hadden gepoogd iets te verheimelijken wat met het communisme te maken had. Iedereen weet, zo voegde de presi dent hieraan toe, dat de militaire diensten en hun leiders steeds vol komen loyaal geweest waren en bui ten verdenking stonden. De president zei voorts, dat nie mand van de uitvoerende macht machtiging heeft gekregen te sugge- ren, dat welke ondergeschikte ook om welke redenen ook, zijn overtui ging of beginsel geweld moet aan doen if zich elke soort van persoon lijke vernedering zal laten welgeval len, wanneer hij getuigenis aflegt voor een Congrescommissie of elders. Tenslotte legde Eisenhower de na druk op het feit, dat naast voort durende waakzaamheid iedere be strijding van het communisme schip breuk zal lijden, „wanneer wij opzet telijk of door onverschilligheid me thoden bezigen, die niet stroken met het Amerikaanse rechtvaardigheids gevoel. Het geweten van Amerika zal scherp weten te onderscheiden of wij waakzaam zijn zonder onbillijk te zijn. Dat geweten is weerspiegeld in het Amerikaanse Congres. Wij kunnen er zeker van zijn, dat zijn leden be antwoorden aan Amerika's overtui ging en geloof in dit opzicht. Daarbij is het de plicht van het Congres toe te zien, dat zijn procedures juist en eerlijk zijn. Eisenhower zei verheugd te zijn, dat de Republikeinse leider in de Senaat, Knowland, en zijn mede werkers doeltreffende stappen doen om een code van rechtvaardig leider schap op te stellen. J^ORT na Eisenhowers verklaring heeft Senator McCarthy de opwin ding over de ondervraging van officieren van het leger door zijn en quêtecommissie „een storm in een glas water" genoemd. McCarthy zeide verder: „Als oen domme, verwaande of onnozele man, die een machtspositie bekleed, voor onze commissie verschijnt en hij blijkt de communistische partij ge steund te hebben, dan zal hij ont maskerd worden. Het feit, dat hij misschien generaal is, doet er niets toe wat mij betreft", aldus McCarthy. Een commissie te Amsterdam, be staande uit vertegenwoordigers van diverse organisaties van oud-verzets strijders, heelt het plan, de bevrij dingsdag in de Hoofdstad waardig te gedenken. De commissie heeft contact gezocht met de vakbeweging, de vrou wenorganisaties, de verenigingen van middenstanders, studenten, werkgevers en kunstenaars en met de voorzitters van de gemeenteraadsfracties, tenein de tot de vorming van een initiatief comité te geraken. Een van de verlan gens laat zich samenvatten in de zin: Iedereen een gehele dag vrijaf op 5 Mei. Dankdiensten en allerlei feeste lijkheden zouden moeten worden be legd, zoals een stadionspel, een vuur werk en buurtspelen. [JE CAN ADESE regering heeft besto ten de Poolse politieke vluchteling Nowalinski, die in zes landen in hech tenis is geweest na er tevergeefs asyl te hebben gezocht, toestemming te ver lenen zich in Canada te vestigen. Zij gaf de Canadese immigratiedienst te Londen last hem, indien hij een goede gezondheid geniet, een visum te ge ven. Nowalinski is in 2949 van een Poolse vrachtboot weggelopci. Sedert dien is hij of op zee, of in gevangen schap geweest. tegen Engeland zinloos is. Generaal China, die reeds ter dood was ver oordeeld, heeft zijn straf zien ver anderen in levenslange gevangenis straf. JJIT zijn eel in Nairobi, de hoofdstad van Kenya, werd generaal China on der zware bewaking overgebracht naar een gebouw te Njeri, 150 km ten Noorden van Nairobi. Daar heeft hij persoonlijk zes-en-twintig brieven aan leiders van de Mau-Mau in de bossen en Kikoejoe-reservaten ge schreven, waarin hij vredesbespre kingen voorstelde. De generaal werd vermomd als inheems politieambte naar en legde zijn brieven aan de leiders daarna op een bepaalde plaats, alleen bij de Mau-Mau bekend. Dit gebeurde zeventien dagen geleden. Thans zijn zes antwoorden van plaat selijke Mau-Mau-leiders ontvangen, waarvan er vijf in gunstige zin ant woordden op de aansporing van de generaal om zich over te geven. Intussen zullen de Britten de strijd tegen de Mau-Mau onverminderd voortzetten. Zodra bekend werd, dat de regering van Kenya onderhandelingen met de Mau Man lieeft geopend, hebben blanke kolonisten inderhaast een protestbijeen komst belegd waarop het ontslag van de gouverneur en de legerbevelhebber, ge neraal Erskine, werd geëist. Voorts werd de eis gesteld, dat „generaal China" on middellijk zou worden opgehangen. De blanken zijn vooral verontwaar digd over het feit, dat aan „generaal China" gratie is verleend, „van wie be kend is, dat hij beestachtige moorden heeft gepleegd". De grote brand op de terreinen van de BPM te Pernis, die Maandagavond is begonnen, is gistermiddag om vijf minuten voor zes geëindigd. Op dat tijdstip was het vuur in de tweede tank gedoofd. Slechts een zeer klein gedeel te van de Inhoud van deze tank is ver brand, aangezien het mogelijk is ge bleken, de zware benzine te doen af vloeien. De vrees, die men Dinsdag avond koesterde, nl. dat de kap van d_ tank zou worden gerukt, is onge grond gebleken. Direct na de brand is begonnen met een uitgebreid onderzoek naar de oorzaak. Onder politiegeleide moesten meer dan 15.000 personen Khartoem ver laten wegens de demonstratie die bij de aankomst van generaal Naguib werd gehouden. Een groot aantal dolken, speren en bijlen werd. in beslag genomen. Een tele- foto van de aankomst van generaal Naguib in Khartoem, links presi dent Azhari en rechts van Naguib, de gouverneur-generaal van de Soedan, Sir Robert Howe. Anthony Eüe - heeft gisteren in het Lagerhuis de beschuldiging van presi dent Naguib van Egypte, dat Engeland de hand zou hebben gehad in de on geregeldheden in Soedan, van de hand gewezen. Dit is eenvoudigweg belache lijk, aldus Ede De Soedanese minis terraad is verantwoordelijk voor de goede gang van zaken en de algemene veiligheid. De gouverneur-generaal heeft de noodtoestand in Khartoem uitgevaardigd op advies van de minis terraad. Ook premier Ashary van Soe dan heeft de Egyptische beschuldiging, dat de gouverneur-generaal op eigen houtje de noodtoestand heeft afgekon digd, tegengesproken. De voorzitter van de Soedanese Oem- ma-partij is weer vrijgelaten. Uit Khar- thoem zijn thans meer dan 15 000 men sen geëvacueerd. Talrijke werp- en steekwapens zijn in beslag genomen. McGuigan, de Britse volitie-com- mandant, die tijdens de betogingen in KhartoemASoedan) werd gedood Voor een tekort aan sinaasappelen, zo hebben de importeurs verzekerd, behoeft niet te worden gevreesd. De geringere aanvoer uit Spanje zal door verschepingen uit andere landen ruim schoots worden gecompenseerd. Naar wij van de citrusfruit-impor- teurs als toelichting op het recente be richt omtrent het door de Spaanse re gering uitgevaardigde verbod op de uitvoer van sinaasappelen naar Neder land nog vernemen, heeft Spanje in derdaad vorige maand een embargo gelegd op de uitvoer van sinaasappe len naar een aantal kleinere landen inclusief Nederland. Hiertegen zijn van Nederlandse zijde protesten ingediend en stappen ondernomen. Het gevolg daarvan is geweest, dat de Spaanse autoriteiten hebben toege staan, dat schepen in lading er nog uit mochten. Vervolgens werd het uitvoer verbod, dat op 20 Februari zou ingaan, één week opgeschort om uiteindelijk te worden vervangen door een defini tief stelsel van contingentering, waarin ook de kleinere landen werden opge nomen. Er is dus wèl een exportverbod ge weest, maar als zodanig is het niet in werking getreden. Spanje heeft echter als gevolg van ongewone mrstomstan- digheden, die de oogst hebben beperkt, een geringere uitvoercapaciteit van si naasappelen dan in normale oogst-sei- zoenen. Wij zullen tot nader order dus wèl Spaanse sinaasappelen aangevoerd krijgen, doch in mindere mate dan vo rige jaren. Het Nederlandse contingent is voor deze week vastgesteld op 35000 kisten. Op 17 Maart wordt de eerste grote bootlading in Rotterdam ver wacht.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1