De Tweede Kamer besluit tot verhoging van pensioenen Nu vier Nederlanders op Celebes ontvoerd Nederland gaat kernreactor van f 28.000.000houwen Beschuldiging van het leger is „vervloekte onzin" Rijksbijdrage gevraagd van 8l/2 millioen gulden Gerecht Djakarta eist 3 jaar tegen Nederlander Barkey Verbetering kindertoeslagen voor gepensionneerden Afgewezen Zonder hoofdelijke stemming Eieren export naar West-Duitsland bemoeilijkt Neger onderminister in de VS Minister Wilson contra McCarthy Antwoord van de senator „grof als een stel boksbeugels" Bosporus voor het eerst sinds 1000 jaar dicht gevroren Eén der vermisten is een Beverwijker Straaljager stortte neer WEERBERICHT Bouw zal drie jaar in beslag nemen Pleiter: Verdachte had geen kwade bedoelingen Indonesische studenten gaan ons land verlaten Vrijdag 5 Maart 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No. 54 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN (Van onze parlementaire redacteur) DE Tweede Kamer heeft Donderdagmiddag enige belangrijke wets ontwerpen goedgekeurd. Zij deed dat zonder hoofdelijke stemming en bewees daarmede, dat zij ten volle de noodzakelijkheid van verhoging van een aantal pensioenen met een toeslag zulks met het oog op de huurverhoging en de opheffing van de consumptiebeperking op 1 Janu ari 1954 want daarover gingen de ontwerpen, overtuigd was. In het eerste werd voorgesteld om in het algemeen met ingang van l Jan. 1954 op pensioenen een toeslag te verlenen van 5 procent van het pensioen, vermeerderd met enkele vroeger ingevoerde toeslagen. De kosten daarvan raamde de regering op 15.000.000, Het tweede wetsontwerp stelde voor om in aansluiting op het voorstel van de regering om de kinderbijslag krachtens de kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers te wijzigen, ook de kindertoelagenwet voor gepensionneerden te veranderen en wel zo danig, dat de kindertoeslag voor het eerste kind gehandhaafd wordt op 152.per jaar, die voor het tweede en derde kind gebracht wordt op ƒ168.per jaar, die voor het vierde en vijfde kind op f232,per jaar en die voor de volgende kinderen op 264.per jaar. (Van onze parlementaire redacteur) QE Nederlandse regering ïs voorne mens zeer krachtig stelling te nemen tegen het streven, dat op het ogenblik in Duitsland bestaat om het invoer recht op eieren drastisch te verhogen. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer Mans- holt, heeft dit Donderdagmiddag in de Tweede Kamer medegedeeld op vragen van de heer Den Hartog van de V.V.D. Deze afgevaardigde informerde na melijk, of van de zijde van de Neder landse regering pogingen worden aan gewend om de Duitse regering van haar plan om het invoerrecht op eie ren sterk te verhogen af te brengen en waarin deze pogingen eventueel be staan. Minister Mansholt antwoordde, dat de Duitse eierproducenten voorstellen bij hun regering hebben ingediend om het invoerrecht op eieren te verhogen met het doel hun bedrijven te be schermen. Wanneer Duitsland inderdaad mocht besluiten deze verhoging toe te pas sen, aldus de heer Mansholt, dan zou het voor de Nederlandse eierhan- laren zeer ernstige gevolgen hebben. De kwestie wordt thans met de betrok kenen hier te lande besproken. Formeel is Duitsland vrij om het in voerrecht te wijzigen. Desondanks heeft de Nederlandse regering in een aan de Duitse regering gericht memo randum ernstig bezwaar gemaakt tegen het voornemen om op eieren een hoger invoerecht te heffen gemaakt. Van de totale Nederlandse eieren- uitvoer gaat 20 naar Duitsland. Dat is een zeer aanzienlijk kwantum. Be lemmering van de invoer daarvan zo is aan de Duitse regering duidelijk gemaakt zal zeer ernstige gevolgen hebben voor de uitvoer van Duitse goederen naar Nederland. Thans wacht de regering af, welke gevolgen de bij de Duitse regering ge nomen stappen zullen hebben. Zij blijft diligent en overweegt, om zo dit nodig mocht blijken, bij de Europese Betalings Unie (E.B.U.) en de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) protest aan te tekenen. Gisterochtend tverden te Sche- veningen op het terrein Badhuis weg Hoek Borweg elf Marva- officieren beëdigd. De comman dant van de Marva-afdeling Den Haagmevrouw R. M. Domme- ring nam de eed af. Voorts werd in dit ontwerp voorge steld de leeftijdsgrens voor het recht op kindertoelage voor studerende kin deren te verhogen tot 27 jaar. De kosten van deze voorzieningen schatte de regering op f 150.000.— per jaar. In het derde wetsontwerp werden de pensioenen van de Tweede Kamer leden met 5 pet. verhoogd. Daarme/.e zal een bedrag van f 15.000 per jaar gemoeid zijn. Zoals gezegd, werden geen bezwaren tegen deze maatrege len geopperd. Toch is over de wets ontwerpen gediscussieerd en zelfs kreeg het debat een spannend slot, doordat de heer Beernink een amen dement had ingediend om ook de ker kelijke pensioenen te verhogen. Deze afgevaardigde en de heer v. d. Zanden van de K.V.P. drongen sterk aan op de verhoging van de kerke lijke pensioenen. Langer wachten achtten zij niet verantwoord. Boven dien sprongen zij in de bres voor de oud-gepensionneerden, die weer de dupe dreigden te worden. De comm nistische heer Haken sloot zich bij dit laatste pleidooi aan. De minister van Binnenlandse Za ken, prof. Beel, deed wat hij kon om de heren gerust te stellen. Wat de oud-gepensionneerden be treft is een rapport van een commis sie, die deze zaak bestudeerd heeft, binnengekomen. Hij hoopte, dat de Raad van State spoedig advies zal uit brengen. Daarna zal op korte termijn een wetsontwerp worden ingediend. (Zie vervolg elders in dit blad) Ernest Wilkins, een advocaat uit Chicago, is door president Eisenhower benoemd tot onderminister voor Ar beidszaken. Wilkins is een neger. De benoeming moet nog door de Senaat bekrachtigd worden. Indien de Senaat de benoeming bekrachtigd, zal Wilkins Spencer Miller als onder minister opvolgen. Dit is de eerste maal, dat een neger op een ministe riële of sub-ministeriële post is be noemd, aldus de perssecretaris van het Witte Huis. Terwijl het Witte Huis gisteren hon derden telegrammen ontving, waarin waardering werd geuit over president Eisenhowers oproep om bij de verho ren door de commissies van het Con gres voor alles eerlijkheid en recht vaardigheid te betrachten, heeft giste ren de Amerikaanse minister van De fensie, Charles Wilson, de beschuldi gingen van senator McCarthy, dat het leger communisten „vertroetelde" bij het ontslag van tandarts PeresS, wiens loyaliteit in twijfel werd getrokken, „vervloekte onzin" genoemd, Wilson zei, dat de regering Eisenhower alles doet om elke communistische invloed, waar dan ook in de regering, uit te roeien. De minister gaf toe, dat er on volkomenheden hadden gekleefd aan de behandeling van de zaak-Peress door het leger. Daarom zijn maatregelen ge nomen om dergelijke zaken beter te regelen. Wij hebben de communisten in Ko rea bestreden. Zou het leger dan nu communisten vertroetelen? Dat is ge woonweg dwaasheid, aldus de minis ter, die hieraan toevoegde: „Ik min acht lieden, die mensen in hun macht als voetveeg gebruiken. Ik mag dat soort lieden niet". Intussen is de echtgenote van Irving Peress, de tandarts, waarop McCarthy critiek oefende, op een bijeenkomst in New York uitgejouwd. Een arts van het Amerikaanse leger, Marvin S. Belsky, heeft gisteren voor de enquêtecommissie van McCarthy ge weigerd te verklaren of hij wel of geen communist is. Hij betwistte de com missie het recht, hem welke vragen ook te stellen. „Ik ben een militair, die uitsluitend staat onder de jurisdictie van de president van de Ver. Staten als opperbevelhebber", aldus Belsky. De „Washington Star" noemt McCar thy's antwoord op Eisenhowers jongste verklaring „zo grof en wreed als een stel boksbeugels of een ploertendoder in een slop". De „Star" betwijfelt het of een arrogantere en beledigender ver klaring ooit door welke senator ook aan het adres van een president uit zijn eigen partij is geuit. De „Baltimore Sun" zegt weinig hoop te koesteren, dat de door Eisenhower voorgestelde maatregelen om het Mc- Carthyisme in toom te houden, zullen slagen. NAAR THANS bekend is gewor den, zijn Dinsdagmorgen tussen tien en elf uur uit de directe om geving van Makassar op Celebes vier Nederlandse employé's van de electrogasmaatschappij O.G.E.M. ontvoerd door een bewapende bende, waarvan het aantal leden niet bekend is. Het zijn de em ployé's Hanepen, Horninge, Wed ding en de vier en twintigjarige J. P. Zonneveld, afkomstig uit Beverwijk. Tezamen verrichtten zij werkzaamheden aan een trans formator in Tello, enkele kilo meters ten Noordoosten van Ma kassar. Bij de viersprong even bui ten de stad werden zij door de bende aangehouden. Zij werden in Noordelijke richting meegevoerd. J-JET basiscommando heeft gisteren medegedeeld, dat de ontvoerders vermoedelijk met grote haast de Tello- rivier overstaken in Noordelijke rich ting, het terrein, waa' ook vroegere De basiscommandant, majoor Moch- tar, heeft Woensdagmorgen bevestigd, dat Zondagmiddag een militaire een heid uit Malakadji op de weg naar Djeneponto in een hinderlaag was ge lopen, waarbij negen militairen sneu velden. Een bewapende bende legde een hinderlaag enkele kilometers ten Zuidoosten van Makasser, waardoor een militaire eenheid van 22 man ge dwongen werd, strijd te leveren tegen een overmacht van een bewapende bende van 60 a 70 man sterk, dié o.a. vijf uutcmftische wapens had. Toen de militaire versterking aankwam, vlucht te de bende met medeneming van do den en gewonden. Gistermorgen omstreeks half tien is een Gloster „Meteor 7" straaljager van de vliegbasis Twenthe van de Konink lijke Luchtmacht in Noord Lutte ver ongelukt. De inzittenden, de 26-jarige gehuwde eerste luitenant-vlieger I. J. K. Sleper uit Almelo en de 21-jarige ongehuwde sergeant-vlieger F. P. van der Laag uit Breda, kwamen bij dit ongeval om het leven. Het vliegtuig Terwijl wij nu toch eindelijk iets van de lente in de lucht be speuren, kijken de bewoners van het anders zo warme Istan bul heel vreemd op. De Bospo rus is bevrorenvoor de eerste keer sinds duizend jaar, ontvoerden waren weggeleid. De stads-1 was eet}_ X'S. „Dual-Meteor Het kwam rand aan de zijde van Tello was na de neer bij de boerderij van de familie zuiveringsacties van enkele maanden Kuipers. Nadat het toestel op de grond geleden geruime tijd heel rustig. terechtkwam vloog het in brand. Men acht de bouw van deze reac tor gewenst, omdat slechts op deze wijze de voor de verdere ontwikke ling van de kernphysica nodige er varing zal kunnen worden verkregen. Ofschoon de constructie van de proef reactor op zichzelf nog ten dele valt onder wetenschappelijk onderzoek behoren andere onderdelen, vooral later, reeds tot het terrein van de practische toepassing. De in 1953 in gestelde commissie-Kluyver ir unaniem van oordeel, dat Nederland dit werk ter hand moet nemen. Dat de in dustrie de gelegenheid krijgt zelf deel te nemen aan de ontwikkeling op dit geheel nieuwe terrein en daar erva ring op te doen, ziet de cjmmissie zeker niet als het onbelangrijkste van het gehele plan. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft belangstelling voor de omzetting van kernenergie in an dere bruikbare vormen van energie. Dit moge reeds blijken uit de finan ciële steun van N.V. Kema. Met het bedrijfsleven zal overleg gepleegd worden om te komen tot een financiering op paritaire basis bij de uitvoering van het kernreactor plan. De kosten voor de eventuele bouw en inrichting van de reactor, die ongeveer drie jaar zal duren, wor- Verwachting tot morgenavond TIJDELIJK OPKLARINGEN Zwaar bewolkt met opklarin gen en plaatselijk enkele buien Weinig verandering in tempera- 'uur. krachtige tot matige wind lussen Noordwest en Zuidwest. Saterdag: Zon op 7.17, onder 18.2ri Maan op 7.19, onder 20.55 den momenteel geschat op 28 millioen gulden, waarvan een groot deel nodig is voor de aankoop van zwaar water. Voor het eerste jaar zal naar schat ting een bedrag van 17 millioen en voor de twee volgende jaren van 11 millioen gulden nodig, zijn. BU de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot financie ring van de bouw en inrichting van een kernreactor in Nederland. Ge vraagd wordt de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, van Economische Zaken en Financiën te machtigen in 1954, onder door hen te stellen voorwaarden, ten laste van het rijk een bijdrage te ver lenen. in de kosten van de bouw en inrichting van een kernreactor tot een maximum van 8.500.000. Hoewel met deze reactor kleine hoeveel, heden eleetriciteit geproduceerd kunnen worden, beoogt men met de bouw allereerst het leren kennen en oplossen van de problemen waar voor men bij de economisch verantwoorde omzetting van de atoom energie wordt gesteld. Zo lezen wij in de memorie van toelichting. Na bestudering van de verschillende bij dit project optredende problemen is men tot de conclusie gekomen, dat mits wetenschap en bedrijfs leven samenwerken Nederland technisch in staat is een proef reactor te bouwen. 7oals te verwachten was heeft de In donesische regering het Nederlandse protest inzake de recente arrestaties van een aantal Nederlanders afgewe zen. De Indonesische regering ver klaart, dat er sinds de souvereiniteits- overdracht groepen aan het werk zijn geweest, die de val van de republiek wensten of tenminste de binnenlandse veiligheid poogden te verstoren Bij deze groepen zouden zich Nederlanders hebben aangesloten. De lezer zal zich herinneren, dat de zaak van de eerste Nederlander inmid dels voor de rechter heeft gediend. De man scheen wat kogels in zijn bezit te hebben gehad. Wij tekenden daarbij bereids aan, dat wij ons dat in het Indo nesië van vandaag, waarin iedere Ne derlander aan geweldpleging bloot staat, wel konden voorstellen. Indone sië kan toch niet van ons eisen, dat wij ons gewillig ter slachtbank zullen laten voeren? Wij zullen uiteraard de loop van de processen moeten afwachten. Maar wij voelen ons genoopt thans vast te stel len, dat er inderdaad elementen in In donesië zijn, die de binnenlandse vei ligheid proberen te verstoren. Deze elementen zijn inheemsen, die door de gebeurtenissen van na 1945 losgeslagen zijn geraakt en van moord en roof leven. Het zou, dunkt ons, een eerste taak van de Indonesische regering zijn, er zorg voor te dragen, dat een ieder, Europeaan of niet, in de republiek veilig kan werken. Daarvan is nog al tijd geen sprake. Om deze reden doet het beroep van de Indonesische regering op interna tionale rechten ons bepaald vreemd aan. Het enige recht, dat daar geldt is, naar ons voorkomt, het recht van de grootste mond en van jjCJ de kogel uit een hinderlaag. Tegen de Nederlander V. Barkey, die voor het landgerecht te Djakarta heeft terecht gestaan op beschuldiging van het zonder vergunning in bewa ring hebben van patronen voor vuur wapens is gisteren een gevangenis straf geëist van drie jaar. De djaksa van het landgerecht, Sia- haan, voerde als bezwarende omstan digheid aan, ten eerste dat beklaag de patronen zonder vergunning be waard had in een tijd van onrust en in een-tijd, waarin de staat van oorlog en beleg nog van krac..t is. Ten tweede dat beklaagde bij het gerech telijk verhoor eerst heeft getracht de zaak te verdraaien. Ten derde dat hij, na enige waarschuwingen te heb ben ontvangen, heeft toegegeven dat zijn bij het verhoor door de politie afgelegde verklaringen juist waren en ten vierde dat hij geen - ngifte bij de politie heeft gedaan, wetende dat het in bewaring hebben van de pa tronen ongeoorloofd is. De hoge leef tijd van beklaagde in aanmerking ne mend, eiste hij drie jaar, met aftrek. De verdediger, mr Boegh- lm zeide, in zijn pleidooi, dat de reden wi ar- om beklaagde geen aangifte bij de politie had gedaan, kort 'omschreven kan worden als. „uit vrees". Pleiter betoogde voorts, dat beklaagde met de patronen geen kwide bedoelingen had, en dat, aangezien in zijn huis geen vuurwapenen werdtn gevonden, beklaagde er ook geen gebruik van kon maken. Voorts zeide de verdedi ger, dat beklaagde, zijn gezondheids- toestan en zijn hoge leeftijd in aan merking genomen, niet in staat kon worden geacht in een complot te zijn betrokken. Hij meende dat de zeven weken, welke beklaagde reeds in voorarrest heeft doorgebracht, een voldoende straf zijn en verzocht tenslotte een voorwaardelijke veroor deling. De minister van Onderwijs in In donesië Yamin, heeft medegedeeld lat voorbereidingen worden getroffen om een aantal Indonesische studenten en scholieren, die thans in Nederland studeren, naar andere landen te zen den. De minister zeide, dat thans een aanvang wordt gemaakt met het voe ren van een onafhankelijkheidspoli- tiek op onderwijsgebied, zowel in het belang van de Indonesische scholieren en studenten in Indonesië als van aie in het buitenland. De jongeren zullen naar alle mogelijke delen van de we reld worden gezonden waar studie mogelijkheden zijn Thans studeren bijna tweeduizend Indonesiërs in het buitenland, waar van ruim 1.500 in Nederland. Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Acbterdam 18, TeL 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en .aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.— elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen 0.52

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1