Financieel amateurisme doet goodwill van de jonge staat teloor gaan J' euk JONG DEBRALINE In kort bestek DE WONDERE WAERELT Ook dat nog I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I Flirtations op het gladde ijs der economie Een transformator in Haags schakelstation ontplofte Van wurging beschuldigde man na 12 jaar aangehouden aal zaak ne ming lage en 21 45°o 59 24" 10" 5" peciaal Idenzaak De waarheid over Indonesië (II) 23" 12" 10" 18" 198 28" 98" 119" MILLIARDEN OP HET SPEL GEZET Een nieuwe zware shag Dubbele muur werd weggeslagen Treinen stopten en geen licht Werd zij vermoord, of was het doodslag Drama van 1939 in 1951 opnieuw in behandeling Veehandelaren zijn vakopleiding te Utrecht begonnen Al honderdduizend bezoekers op de RAI KUNST EN CULTUUR Concertgebouw koopt een Guarnerius-viool Het Boek en de Muzen EN et 90 OEN ring, 3490 4590 et voetbord iraal- 3475 50 ima gevuld, s 22" >ns 3 g 85 RENDE -persoons, 4985 ÏREND ;L, 2-pers„ ,k 695° >k: Epeda, Regina, 1, Rawi g matras- 1 collectie alleen bjj is! JIKANT MKANT- dessins IVIEGDEKEN ENKLEM ;ch 325 DEKEN )NGl ,t - hoek Laat I - Telef. 3726 g X MET :en iX- lessins 985 ELTJE een 490 OELTJE n 'OEL ken IHTRAGE- 790 ictie, ook ge- r 1390 ielwagen EN LAKENS arm 310 DEKENS |95 DEKENS at. 1275 DEKENS ,t, 1590 vare kwaliteit DEKEN |85 WOLLEN ;idse 1LLEN 4085 x 225 COLLECTIE DEKENS d 1980 SL.KAMER 1-persoons ledi- spiraal, tafel, je- 119" \MER, 2-pers. tafel, 2 stoelen tk., Old-Finish, Go- 12950 jr. COMMODE iegels, waarvan SPEELT DE WINTER ons tóch parten, dat wij het over het gladde ijs hebben. Misschien. Eén ding is zeker: het spiegelgladde vlak der economie is even gevaarlijk en verraderlijk voor de onervaren econoom als het gladde ijs voor de beginneling op de schaats. Toch is er verschil bij een val: de kruk op schaatsen berokkent zichzelf alleen pijn, maar de dilettant in de economie betrekt niet alleen de maatschappij in het door hem veroorzaakte risico, doch zet ook de reputatie van zijn land op het spel. M.a.w.: het is de natie die het gelag mag betalen van het economische échec van een onstabiel economisch beleid. Ook nu betaalt de natie voor de jongste escapade op het eco nomisch terrein van Indonesië. Zij verspeelt er in het buitenland haar goede naam mee. Het doet wei nig elegant aan om de buitenlandse ondernemers en meer persoonlijk de buitenlandse werkers te willen treffen in hun moeilijk verdiende rupiahs door deze te devalueren bij transfers van de zogenaamde „invi sibles" (afschrijvingen, winsttransfers en dividen- den). Het is nauwelijks aan twijfel onderhevig hoe de mening hierover in buitenlandse ondernemers- kringen zal zijn. Slechts de „millioenen-concerns" kunnen deze harde klap opvangen, de kleinere be drijven zullen deze extra-heffing van 66 2/3 procent nauwelijks kunnen dragen. Zou deze maatregel ge- troffen zijn om de animo voor investaties van bui tenlands kapitaal in Indonesië te verhogen??? Want de nieuwe investaties in 1954 zullen niet onder deze rigoureuze bepaling vallenTrouwens, waarvan zouden nieuwe bedrijven hun transfers moeten bekostigen, waar thans de arbeidslonen en sociale voorzieningen voor ongeschoolde werkkrach ten de bedrijfsonkosten minstens 4 tot 500 pro cent boven het normale voor-oorlogse peil hebben gebracht. IN de loop der jaren hebben we reeds een serie stunts te zien gekregen, welke er op berekend waren fantas tische winsten op te brengen voor de schatkist, doch die de onberekenbare tendenz vertoonden fantastische ver liezen te weeg te brengen. Enfin, fan tastisch bleef het in ieder geval. Zo was er de grandioze aanschaffing van locomotieven, trotse gevaarten op breedspoor berekend. Helaas is 7/8 van het spoornet smalspoor.... Ter verhoging van het prestige be hoorde iedere hoge, minder hoge en middelmatige autoriteit in een luxe car te rijden. Dus werden luxe cars geïmporteerd. Deze flirtation op het gladde vlak der economie heeft 's lands budget enige milioenen gekost. Want, kunt U mij vertellen lezer, wie onder de autoriteiten niet hoog, minder hoog of middelmatig is? Had niet ieder aan spraak kunnen maken op een slee van een wagen? Doch deze onschuldige neiging tot grandezza heeft de schatkist nu niet bepaald „gespekt". Niet dat de bodem hiervan nu dadelijk te zien is, doch de goudvoorraad b.v. is lelijk geslonken. We zouden dit hier niet zo hebben dur ven neerschrijven wanneer niet de di recteur van de „Bank Negara" in eigen persoon (èn de balans) zulks heeft aangetoond. Want de hoofdre dacteur van „Keng -Po" is hiervoor le lijk op het matje geroepen. Gelukkig zijn deze keer niet als bij de devalu atie van de Rupiah in 1950 de direc teuren der Nederlandse Bank knijp ge zet, verdacht de devaluatie te hebben doorgegeven vóór de bepaalde tijd van afkondiging. Want zoiets is „top se cret". Alsof niet de groothandelaren van de Chinese kongsie's te Glodok de koers reeds maanden tevoren hebben kunnen bepalen. Doch zulke „tips" Is erger dan pijn! Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van Uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel (Advertentie, Ing. Med.) Op het ogenblik zijn in Amsterdam besprekingen gaande tussen het ge meentebestuur, enige experts en de bouwcommissie van de RAI over de stichting van een nieuw tentoonstel lingscomplex aan het Westerschelde- plein. Met name financiële kwesties hebben daarbij de aandacht. In Frankrijk hebben in de afgelopen vier jaar meer dan 5.7 millioen koeien aan mond- en klauwzeer geleden. Ziek vee wordt niet afgeslacht, zoals in Enge land. In Amsterdam is een jongetje van vier jaar door een bouvier aange vallen en ernstig gewond. Het kind moest naar een ziekenhuis worden overgebracht, de hond ging naar een asyl. Twee Finnen, een journalist en een persfotograaf maken op hun ski's een tocht van Helsinki over de bevroren Oostzee naar Stockholm, een afstand van 450 kilometer. Een Fins tijdschrift heeft een levensverzekering voor hen afgesloten. Het Gerechts hof in Den Bosch heeft een aardappel handelaar uit Roosendaal, die onder invloed van sterke drank op een co lonne vade Nationale Reserve in reed, waardoor een man werd gedood en twaalf werden gewond, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Hij mag voorts een jaar lang niet autorij den. *Een Amerikaanse geleerde heeft uit graan een grondstof voor de ver- vaardigng van dakpannen verkregen. Het materiaal is lichter dan steen en de kosten van vervaardiging liggen la ger. Negen maanden gevangenisstraf heeft het Gerechtshof te Amsterdam opgelegd aan een 22-jarige huisschilder. Deze had een Amerikaanse verlofgan ger gedwongen, een reischèque uit te schrijven voor verteringen, die beide mannen tezamen in een klein café hadden gemaakt. De rechtbank had de man vrijgesproken. Te Nuits-Saint- Georges, in Midden-Frankrijk hebben werklieden beenderen gevonden van beren, leeuwen, rendieren en neus hoorns, die naar schatting 125.000 jaar geleden in Bourgondië moeten hebben geleefd. In Remiremont (Oost-Frank rijk) richtte een stuurloze vrachtauto een catastrofe aan. De vader en twee zoons uit een gezin werden gedood, acht personen, onder wie de moeder, de chauffeur en een zestienjarig meis je, moesten in een ziekenhuis worden opeen omen. In de haven van Pem broke (Zuid-Wales) is een Sunderland van de Britse luchtmacht neergestort. Een persoon kwam om het leven, zes militairen worden vermist. weten alleen de scharrelaars van het nieuws, die na een formele acte de présence bij de officiële instanties voor de typische „oriëntalische" sfeer op Senèn en Glodok rond neuzen naar oud porselein en hun getrainde oren open zetten bij de openlijke transacties in vreemde valuta. Dat is een behoorlijk stuk Indonesië „Top secret", „no comment" wanneer men als waardig journalist de minis- terie's frequenteert en om officiële be richten komt voor zijn lezers, doch als men op de passers komt heeft men de beste informaties uit de eerste hand en uit deskundige bron: die van een kei harde handelswereld met harde reali teitszin. QESONDANKS houden wij zo van dit Indonesië met haar vreemde, onbe rekenbare stunts. Het speelt soms met de hoogste waarden van een internati onale samenleving, doch het doet zulks met een argeloze charme, met een schuldeloos vertrouwen in een illusoir fata morgana zonder enige werkelijk heidszin dat men er in z'n hart niet boos om kan zijn. Wie het wèl wordt, is een zwartkijker en bezit noch be grip van de historische recente achter grond van een nauwelijks aan een ko loniaal bestuur ontgroeide staat, noch zin voor humor. De waarheid is dat In donesië te veel gerekend heeft op haar economische onmisbaarheid voor Ne derland en de wereldmarkt, en hierbij over het hoofd heeft gezien dat om on misbaar te b 1 ij v e n, zij had behoren te zorgen onmisbaar te z ij n. Zij was echter zó zeer overtuigd, dat de vitale kwestbare positie welke zij in de voor-oorlogse jaren in de Ne derlandse economische belangen in nam, van zo'n integrerend belang zou worden geacht voor de Nederlandse positie in het wereldverkeer, dat zij niet haar uiterste best had te -doen om dit niet alleen te bestendigen, doch zichzelf daarbij had te handhaven als een economisch rechtsgebied. In de zakenwereld gelden even zo zeer wetten, welke men niet ongestraft mag saboteren. En hiermede beging zij haar eerste grote blunder. Zo dacht zij dat het voldoende mocht worden geacht een regeringsverklaring te doen uitgeven voor het aantrekken van buitenlands kapitaal zonder de waarborgen te verstrekken deze gel den safe te stellen door een binnen lands beleid te voeren, dat gebaseerd is op de grondbeginselen van een de mocratische rechtsstaat, waar eigen dommen en menselijke rechten worden beschermd. Het is niet de tijd van lege beloften, van mooie voorspiegelingen en geleende leuzen: het is de concreti sering (de inlossing van gegeven belof ten) die de zakenwereld vraagt. Want de eerste en enige grondslag voor het wereldverkeer is: safety first. Reali teitszin ontbreekt ten enemale aan het economisch-financieel beleid. Zijn we onspoitief, déloyal dat we deze harde waarheden neerschrijven? Neen. Om de dooie dood niet. Juist omdat we het goed menen en omdat we ons realiseren dat met deze finan ciële flirtations miljarden van buiten landse investeerders op onverantwoor delijke wijze op het spel worden gezet, en door dit amateurisme Indonesië haar naam en prestige op economisch gebied dreigt te verliezen, richten wij deze harde, doch eerlijke woorden tot haar. QP 27 JULI van dit jaar verscheen in in de Nederlandse pers het door ANTARA (Indonesisch persbureau) verzorgde bericht, dat de deviezen voorraad van Indonesië vergeleken bij de stand op 30 Juni 1953 verminderd was met Rp. 320.000.000. In drie weken tijd werd dus een ierugloop geconsta teerd van Rp. 320 millioen roepiahs of ruim 100 milioen harde Nederlandse guldens. fn de eerste helft van 1953 (van eind 1952 tot 30 Juni 1953) zo meldt „An- tara" was de deviezenpositie slechts Rp. 188 millioen achteruitgegaan, wat gerekend over een tijdvak van 6 maan den, beduidend minder was dan de achteruitgang van 320 millioen in drie weken tijds. Ondanks deze sterke achteruitgang was. men in Indonesië niet gealar meerd omdat zulks van te voren was verwacht, zo zegt dit persbureau ver der en geeft dan de verklaring van deze terugloop. „De oorzaak hiervan is gelegen in de omstandigheid, dat van 1 April af de vrijheid om te importeren groten deels is hersteld op voorwaarde ech ter, dat de importeurs een invoer- premie plus 75 van de roepiah- waarde van het gevraagde deviezen- bedrag vooruit bij het Deviezenonds storten. In het begin van Juni 1953 zijn goe deren, ingevolge deze nieuwe rege ling in het buitenland besteld, in In donesië aangekomen en is dus het moment aangebroken dat deze goe deren in buitenlandse valuta moeten worden betaald. De buitenlandse ontwikkeling eind 1952 tot 27 Juli 1953 brengt het verlies mee van Rp. 508 millioen aan buitenlandse deviezen, maar dit is niet verontrustend, zegt Antara omdat het déficit van de betalingsbalans over 1953 geraamd is op Rp. 1.300.000.00.Het bedrag van 508 mil lioen roepiah is nog steeds onder de „danger limit" welke nu is vastgesteld op Rp. 700 millioen of maandelijks Rp. 110 millioen". Tot zover deze ge zaghebbende bron. JsJU zijn wij helaas maar broodschrij vers en niet gewend met millioe- nen om te springen, zodat wat voor Indonesië „niet verontrustend" wordt geacht, voor ons slapeloze nachten zou betekenen. Doch, men moet zulke za ken van haute finance natuurlijk op hoog niveau bekijken, zodat we ons moeizaam tot dit plateau zullen ophij sen. Wat uit het bovenstaande impor teurs-experiment te concluderen? Dat de gunstige stand van de deviezen- positie in de eerste helft van 1953 in feite fictief was en uitsluitend te danken was aan de door de impor teurs bij het Deviezenfonds vooruit gestorte invoerpremie plus 75 i-ct. van de rupiahwaarde van het devie- zenbedrag. Dit bedrag was dus een voor schot op het te betalen factuurbe drag en berustte wèl onder het De viezenfonds, doch was het eigen dom van de importeurs. Wanneer men beseft dat het leeu wenaandeel van deze vooruit gestorte bedragen door de buitenlandse impor teurs wordt opgebracht en dat deze gelden maandenlang renteloos aan de circulatie worden onttrokken, dan moet het toch op z'n minst verwon dering wekken dat de Indonesische economische officials niet de ernst van een diepgaande studie van dit probleem inzien. Het is immers een harde waarheid dat de financieel-economische positie van Indonesië bepaald wordt door de buitenlandse investeringen en dat met het zich in slaap wiegen met schijn- voorstellingen van geflatteerde devie- zenposities géén tastbare resultaten worden bereikt. Nog minder een basis kan worden gelegd voor een gezonde economische onderbouw. Een eerlijke, ruiterlijke erkenning van een jong land dat nimmer een eigen economische ontwikkeling had doorgemaakt, zodat het nog de erva ring mist om op wereldformaat mee te doen in het handelsverkeer, zou méér waardering en begrip ontmoeten in de internationale wereld, dan het thans doet met zijn fantastische flir tations. Om de buitenlandse interesse te blijven vasthouden en om buitenland se investaties te verkrijgen, moet het niet de op de banken gestorte kapi talen van buitenlanders (de zoge naamde Rurni-geldenwillen déblok- keren en voor nationale industriële doeleinden aanwenden. Deze bevroren gelden zijn de som van buitenlandse energie en onderne mingslust, van buitenlands intellect en loyaliteit, van deskundigheid en vak bekwaamheid, van ernstige goodwill tot de opbouw van Indonesië, van haar agrarische en industriële ont plooiing tot haar meerdere welvaart. Nóg kan Indonesië haar economisch- financieel beleid herzien, nóg staat de weg open terug te komen an haar amateuristische experimenten door in plaats van de goodwill te ver spelen, deze aan te trekken door haar economische politiek te wijzigen. Want ze moet niet vergeten, dat het buitenland nü meer dan ooit wordt afgeschrikt door een investeringsp 15- tiek die gebaseerd is op voordeel van één kant. Men waagt zich niet graag aan een avontuur, dat meer risico's dan waarborgen biedt. Zélfs bij flir tations op het gladde ijs geldt de oude waarheid, dat de liefde niet van één kant moet komen.... A. H. FüHRI—MIEROP DVEN EEN BERICHTJE om weer eens te be wijzen, dat wü toch maar in een bar kleine wereld leven. De jour nalist Wim Dussel, die, zoals u weet, per scoo ter een wereldreis maakt, kreeg in Bagdad zomaar last van kiespijn. Nu is het natuurlijk zeer prozaïsch om in de stad van duizend en cén nacht met kiespijn te lopen tob ben en wij hadden een ïergelijke onromantische geste van Wim Dussel helemaal niet verwacht, maar daar gaat het hier niet om. Wij wilden al leen maar zeggen, dat hij in Bagdad naar een tandarts ging en tot zijn verbazing ontdekte, dat deze een Nederlander was en wel professor D. F. Veldkamp uit Zaan dam, die nu hoogleraar is in die Oosterse sprook- jesstad. STOERE Hannibal Ruggeri uit Livorno in Italië, een fanatiek aan hanger van de voetbal club Internationale, uit Milaan, had er tiendui zend lire onder verwed, dat zijn club Zondag tegen Florence zou win nen. Hij luisterde thuis naar de radio-uitzending van de wedstrijd en alles scheen goed te gaan, tot dat Florence één minuut voor het einde de gelijk maker scoorde. Hanni van de verf te voorko men. De glazenwasser kon zich op het nipper tje het leven redden door de ruit van de der de etage in te 6laan en zich vast te grijpen. F)E AMERIKAANSE weerkundige kolonel lire moest betalen, ook Irving Parkhurst Kriek, nog een nieuwe radio die generaal Eisenhower werd zo woedend, dat hij Ie radio, die het droeve nieuws had durven mel den, uit het venster slin gerde. Er ontstond een fikse echtelijke twist over het verpletterende toestel en nadat buren als jury waren opgetreden, loerd beslist, dat Hanni, die toch al tienduizend aan zijn vrouw moest ge ven. j£EN receptie ter gele genheid van het 75- jarig bestaan van een Amsterdamse firma in artikelen voor ruiters, werd ook bezocht door elf hoofdstedelijke paar- heeft geholpen bij het vaststellen van de datum voor de grote D day- invasie in Juni 1944, is in Engeland aangekomen, waar hij de Engelse des kundigen zal helpen bij hun pogingen om regen te verwekken in streken, waar dat hard nodig is. j iif Hij had uiteraard zijn pa- fende^^Wfiguren bi" bij zich. Wij heb- Kenae snaamguren ue bgn overigens nooit ge weten, dat ze in Enge land ooit om regen verle gen zaten. p\E HEER Lanzilotta te Mineola in de staat New York zat dronken in zijn auto, reed de gevel van een huis af, door ploegde een tuin, ont wortelde een boom, nam een stuk van een tweede huis mge, reed een ga rage binnen, stootte de daarin geparkeerde auto eruit en deed tenslotte de gehele garage in puin vallen. Lanzilotta, die honderd dollar boete kreeg en enige schade moet vergoeden, is hui zensloper van professie. horen. Zij stonden in boxen in de feestzaal en vertelden elkaar talloze paardenmoppen. De men selijke gasten werden on der meer op een (echte) vijg getracteerd. PEN 23-jarige Amster- damse glazenwasser heeft gisteren in de Stolwükstraat een ang stig avontuur beleefd. Hij stond op zijn ladder de ruiten van een derde etage te lappen en te zemen, toen een kort aangebonden bewoner van de vierde etage de ladder, die tegen zijn vensterbank stond, weg duwde om beschadiging Advertentie Ing Med.) Het Edison hotel in New York ver schaft aan zijn gasten, die last hebben van slapeloosheid, een zeer bijzondere service. In iedere hotelkamer beuindt zich namelijk een slaapgrammofoon, die practised elk door de slapeloze gast gewenst geluid vermag te produceren. Voor door zorgen gekwelde zakenlieden en vertegenwoordigers is er zonder ophouden het bemoedigende getinkel van een kasregister. Zij, die van de zee houden, schouten-bij-nacht, strandjutters, of wat dan ook, kunnen indoezelen bij de heimweeroep van scheepssirenes en het hongerige gekrijs van zeemeeuwen met het eeuwige ruisen van de zee op de achtergrond. Bewoners van het platteland, die in de stad in paniek zijn geraakt, kunnen hun vrede terugvinden door te liggen luisteren naar het gesjirp van krekels, het gekwaak van een koor kik vorsen, het gezang van vroege vogels en het geloei van fraai stamboekvee. Voor echtparen, die hun kleine spruiten ditmaal eens hebben thuisgelaten, wordt door het oorverdovend gekrijs van een groep babies een vertrouwde, huiselijke sfeer geschapen. En overspannen journalisten zullen er ongetwijfeld kunnen luisteren naar de donkere dreun van draaiende rotatiepersen. OMSTREEKS kwart over zeven Donderdagmorgen is een transforma tor van het schakelstation van de Electriciteitsmaatschappij Zuid- Holland op de grens van Den Haag en Voorburg ontploft. Het dak vloog in de lucht, de dubbele zeer dikke muur van het transformator huis werd voor een zeer groot deel weggeslagen. De brandweer van Den Haag en Voorburg, die snel ter plaatse waren, bestreden de brand met sehuimblusmiddelen. Er zijn geen persoonlijke ongelukken te be treuren. Het bleek dat men, toen de ontploffing zich bad voorgedaan, telefonisch slechts met moeite de brandweer kon waarschuwen. De trams in Den Haag, electrische apparatuur, verkeerslichten, klokken en telexen konden niet worden gebruikt. Het treinverkeer ondervond enige stagnatie. Ook in Delft en Rijswijk viel de stroomvoorziening uit. De ontplof fing is waarschijnlijk ontstaan door een fout, gemaakt in een onderdeel van een der schakelinstallaties. De mate riële schade is zeer groot en het herstel zal daarom wel enige tijd in beslag ne men. Het uitvallen van de electrische stroom had in verschillende bedrijven vaak onprettige gevolgen. Alle bakke rijen bijvoorbeeld werden automatisch stilgezet. Juist in de kritieke uren, dat zij op volle toeren werkten. Toen na enkele uren de stroom weer werd in geschakeld moest in de bakkerijen alles worden opgeruimd en schoongemaakt eer de normale productie kon worden hervat. Door de stagnatie in het treinverkeer kwamen talloze reizigers veel te laat - op hun werk. Het gehele Benoorden- Een transfer van dit moeilijk verdiend houtkwartier en nog enige andere wij- kapitaal naar het e>Sen ken zaten gisteravond zonder licht, om- 66 2/3 uct^dl valuta waarde met 40 1 men met de herstelwerkzaamheden pet. te verminderen! Tswtdnigsym- niet tijdig gereed kon komen. Jeeps met pathiek. Het is dit beeld dat de internatio nale wereld met zorg de ontwikke lingen van dit eilandenrijk doet ga deslaan en dat haar weerhoudt haar financiële interesse te schenken- aan dit eens zo lucratieve agrarische ge bied vol toekomstmogelijkheden. luidsprekerinstallaties reden door de straten om de bewoners aan te raden kaarsen te kopen. De Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfshond, aangesloten bij het NVV, heeft zijn 40.000e lid kunnen inschrijven. (Advertentie, ing. Med.) f)E JUSTITIE te Utrecht ziet zich in de komende dagen voor een pro bleem geplaatst, dat moeilijker op te lossen zal zijn dan normale gerechte lijke vraagstukken. Want een man, die bekend heeft een vrouw om het leven te ;bben gebracht, zal zijn ge rechte straf ontgaan, wanneer hem alleen doodslag kan worden bewezen, maar in de gevangenis komen indien het bewijs voor moord geleverd kan worden. Het gaat hier om de thans 43-jarige P. V. uit Heino, die in 1939 de toen 25-jarige Margaretha van M. wurgde. Het drama is dezer dagen pas tot oplossing gekomen. Dus 15 jaar na de daad en doodslag verjaart na 12, doch moord pas na 18 jaar. WAT is er in 1939 gebeurd? Op 11 Februari van dat jaar werd bij de Utrechtse politie aangifte gedaan, dat voornoemde Margaretha de ouder lijke woning had verlaten en daarin niet was teruggekeerd. Tijdens het onderzoek, dat de politie instelde leid de het spoor naar verdachte P. "ie vertelde, dat hij het meisje op de fiets achterop had genomen. Plot seling was hij aangevallen door een man, die hij zich nog wel kon her inneren, die hem van zijn fiets had geslagen om even later met het meis je in de verte te 'verdwijnen. De on bekende werd gehoord, doch bleek een alibi te bezitten. Verdachte zelf werd ook vrijgelaten, omdat geen enkel bewijs tegen hem kon worden aangevoerd. Twaalf jaar later, in 1951 dus, kwam echter licht in deze duistere zaak. y^CHTER een zweminrichting in Jut- phaas stootte men bij graafwerk op de overblijfselen van een mense lijk geraamte. Bij voorzichtig om woelen van de grond kwam men tot de ontdekking, dat het geraamte aan een vrouw had toebehoord, klein van gestalte, die vermoedelijk aan En gelse ziekte had geleden. Dit klopte met de gegevens omtrent Margaretha. Er werden verder nog een tasje en een armband gevonden. Maanden gingen voorbij, alvorens men ver dachte V. aan het gerecht kon uitle veren. Laatstgenoemde had reeds ge ruime tijd met Margaretha omgang gehad. Deze vrouw, die bevreesd was voor de man stelde, nadat zij in middels moeder was geworden, een vaderschapsactie tegen hem in. V. zou hierdoor boos zijn geworden, vooral omdat dit hem geld zou kosten. Hij vermoordde daarom Margaretha. De bekentenis, die hij aflegde, zal echter niet voldoende blijken om het wettig en overtuigend bewijs van moord te leevren. Wordt er geen aanvullend bewijs bijeengebracht, dan zal de man, - die gehuwd is en een gezin heeft, in vrijheid moeten worden gesteld. PROF. VAN DER BRINK DIRECTEUR AMSTERDAMSE BANK Aandeelhouders van de Amsterdamse Bank-Incasso Bank hebben in de giste ren gehouden jaarvergadering de oud minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink benoemd tot directeur van de vennootschap. Dank zij het verzoek van de Centrale Organisatie voor de Veehandel aan de vroegere directeur voor het slagers vakonderwijs is gisteren de eerste cur sus voor opleiding tot veehandelaar met 25 deelnemers in het gebouw van de Rijkslandbouwwinterschool te Utrecht geopend. Over verschillende categorieën ver deeld omvat de veehandel in totaal 10.000 personen. Op 12 Maart wordt een cursus voor varkenshandelaren ge opend. Op het programma staat de opening van dergelijke cursussen, o.m. voor handelaren in schapen en in paar den in alle provincies. Overwogen wordt de stichting van een Centrale Dagvakschool, met inter naat, voor de veehandel. Voor het ver krijgen van een erkenning moeten de veehandelaren een examen afleggen en in het bezit zijn van een midden stands- of Stoveg-diploma. De examens worden centraal te Utrecht afgeno men. Gisteravond omstreeks acht uur meldde zich tussen een grote stroom van liefhebbers de honderdduizendste bezoeker aan de 33e RAI-automobiel- tentoonstelling. De gelukkige was me vrouw J. F. Slendebroek uit Haarlem, die met haar echtgenoot een bezoek aan de tentoonstelling bracht. Uit handen van de voorzitter van de RAI ontving mevrouw Slendebroek een picknick koffer met inhoud. t De NV het Concertgebouw te Am sterdam heeft een 241 jaar oude viool, gebouwd door Joseph, één van de vijf vermaarde vioolbouwers der familie Guarnerius, aangekocht en aan de eer ste concertmeester van het Concert gebouw, Jan Bresser, in bruikleen ge geven. Het instrument was in 1905 uit een oude, Engelse verzameling van Hart and Son, overgegaan in handen van de violist Percy Kiston, die het bijna een halve eeuw lang, tot aan zijn dood in 1952, heeft bespeeld. Daarna was het naar Nederland verkocht, aan vankelijk met eindbestemming Ver enigde Staten. Ook dit jaar zal aan de eigenlijke Boekenweek een grote gala-avond voorafgaan. Deze zal worden gehouden in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen in Den Haag en uiteraard geheel aan de schone kunsten ;ijn gewijd. Het programma van het eerste gedeelte wordt verzorgd door de Stich ting Balletrecital onder leiding van Sonia Gaskell, met medewerking van leden van het Residentie-Orkest. On dermeer zal de première worden ge geven van het Ballet van de Lezer, muziek van Jurriaan Andriessen, sce nario Jan Hulsker, choreografie Sonia Gaskell. Na de pauze treden leden van De Haagse Comedie en leden van het Residentie-Orkest op in „De geschie denis van de Soldaat", tekst van C. F. Ramuz, muziek van Igor Strawinsky, vertaling Martin Nijhoff. De regie be rust bij Paul Steenbergen, de muzikale leiding bij Jurriaan Andriessen. f t

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 5