Frankrijk bereid in Indo-China wapenstilstand te sluiten Sultan van Marokko bij een aanslag licht gewond Afbetalingsmagazijnen werden opgelicht voor f 10.000.- 0 De Bondsraad zal zo goed als zeker vóór stemmen Zaterdag 6 Maart 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No. 55 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Eisenhower gelast Steun VS aan West- Europa dure voort Ondanks handel met de communisten Protest in Den Haag Djakarta verstoord over beweging der Zuid-Molukken Nog meer regen en wind Z", die geregeld een blik op de barometer slaan, behoefden de laatste dagen niet naar weerbe richten te Luisteren. De zeer lage barometerstand van beneden de 740 mm. deed maar weinig goeds van het weer verwachten. Het weer is al enige dagen guur en regenachtig. Uit het Noordwes ten komt al weer een nieuwe depressie opdagen, zodat wij wat de vooruitzichten betreft nog geen optimistisch voorjaarsgeluid kunnen laten horen. De wind zal vandaag weer tot krachtig toe nemen en ook morgen verwach ten wij enige regen. Voorjaar be gint het alleen in Italië te ivor- den, maar in Zweden komt daar entegen op vele plaatsen 's nachts nog tien graaen vorst voor. Ook in ons land ligt de temperatuur voor begin Maart nog steeds be langrijk beneden normaal, en zal ook de komende dagen aan de koude kant blijven. WEERBERICHT Géén onderhandelingen zonder de drie staten Portoricanen achten zich onschuldig] WoilitlCfboUW Dader door pasja neergeschoten Studenten-collecte in Manchester De dief van ingeente konijnen gevonnist De Gouwzee nog vol ijs Slimme vrouwen hadden bijverdienste Een luchtpistool op afbetaling Open koektrommels Vreemde diefstal in Brabant Statiebezoek De Franse president naar ons land Brits schip met lucifers in brand Vergeten Categorie De dienstplicht in West-Duitsland Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M. KOEMANS Redactie: Acbterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1. elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen 0.52 NAAR aanleiding van een socialistische motie in de Franse Nationale Vergadering, hoe de regering denkt te reageren op het beroep van premier Nehroe van India om in Indo-China het vuren te staken vóór liet begin van de besprekingen te Genève op 26 April, heeft de Ver gadering uitvoerig over liet probleem Indo-China van gedachten ge wisseld. Een communistische woordvoerder drong er bij de regering zelfs op aan direct besprekingen over het slaken van het vuren te beginnen. Premier Laniel heeft in een uitvoerige rede het standpunt van de Franse regering uiteengezet. Het terugtrekken van de troepen van de Vietminh-opstandelingen uit Laos en Cambodja is een essen tiële voorwaarde voor het sluiten van een bestand. In Vietnam, de grootste der verbonden staten in Indo-China, is de toestand ingewik kelder. Een staken van het vuren kan, aldus Laniel, alleen het resul taat zijn van met zorg gevoerde onderhandelingen, waartoe wij slechls bereid zijn na overleg met de verbonden staten in Indo-China zelf. Iedere Franse poging om rechtstreekse onderhandelingen met de Viet- minh te beginnen zou door de drie Indochinese staten overigens als verraad bestempeld. President Eisenhower heeft gisteren de voortzetting gelast van de Ameri kaanse steun aan Groot-Brittannië. De nemarken, Frankrijk, Italië en Noor wegen ondanks verschepingen door elk dezer landen van volgens de Verenig de Staten strategische materialen naar landen achter „het ijzeren gordijn". In een rapport aan het Congres zegt Eisenhower, dat hij aldus handelt, omdat de stopzetting van steun dui delijk ten nadele van de veiligheid van de Verenigde Staten zou zijn". Eisen hower heeft het rapport vergezeld doen gaan van een schrijven van Stassen, het hoofd van de Amerikaanse hulp aan het buitenland, aan hem. In deze brief zegt Stassen, dat het merendeel van de verschepingen der vijf landen nog steeds voortvloeit uit verplichtin gen die zijn aangegaan vóór de ingangs datum van de embargobepalingen van 1951. De regering van Indonesië heeft via haar Hoge Commissariaat in Den Haag een scherpe protestnota doen toeko men aan de Nederlandse regering naar aanleiding van Manusama's acties voor de beweging van de republiek Zuid- Molukken en voorgenomen bijeen komsten in Nederland tegen de repu bliek Indonesië, aldus het in Djakarta verschijnende blad „Suluh Indonesia". Naar wij in Den Haag vernemen, is deze nota inderdaad gistermorgen aan het ministerie van Buitenlandse Za ken overhandigd. Hierin wordt pro test aangetekend tegen het feit, dat in April in ons land vergaderingen van volgelingen van de Republiek der Zuid-Molukken zouden worden gehou den en de sprekers gelegenheid zou den krijgen hun standpunt te uiten. Minister Mansholt bezocht gisteren in Parijs de grote landbouwtentoonstelling. Later hield hij een rede over de integra tie van de Europese landbouw. Verwachting tot morgenavond: VEEL WIND Overwegend zwaar bewolkt met enige regen. Matige tot krachtige, tijdelijk wellicht harde Zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Zondag: Zon op 7.14. onder 18.29 Maan op 7.38. onder 22.25 Maandag: Zon op 7.12 onder, 18.31 Moa on 8 n0. onder 23.54 pREMIER Laniel zei voorts: De con ferentie te Genève over het Verre Oosten, waarop het Koreaanse vraag stuk tegelijk met de kwestie Indo-China ter sprake zal worden gebracht, zal over zeven weken worden gehouden, doch zelfs indien deze termijn korter zal zijn, moeten wij toch geen enkele gelegenheid laten voorbijgaan om de vijandelijkheden te staken. Als wij vóór Genève „een concreet voorstel krijgen, zal het worden bestudeerd in de geest, die ik hier toelicht. Wij be schouwen echter alle plannen als on aanvaardbaar, die onder het mom van het staken van het vuren onze solda ten en onze vrienden in gevaar zou den brengen, zonder dat wij voldoende waarborgen hebben ontvangen. Naast geheel terugtrekken van de Vietminh uit Laos en Cambodja ziet de Franse regering voor een bestand in Vietnam de volgende voorwaarden: Tonkin:: Instelling van een nie mandsland rondom de delta van de Rode Rivier. Evacuatie van de Viet- minh-troepen uit het deltagebied. 2. Centraal Vietnam: De troepen der Vietminh zouden op bepaalde plaats en geconcentreerd moeten worden. 3. Zuid-Vietnam: Evacuatie of ont wapening van alle eenheden der Viet minh. Onze militaire inspanningen zullen gedurende de komende onderhande lingen niet verslappen, aldus de pre mier. Dank zij deze inspanningen heb ben wij onze tegenstander gedwongen zijn toon, zo niet zijn gedrag te wijzi gen. De radicale oud-premier Daladier achtte een staken van het vuren een eerste voorwaarde voor een welsla gen van de conferentie in Genève De linksradicale oud-minister Mitterand zei weinig vertrouwen te hebben in de afloop vó»i de besprekingen te Genève De socialist Mayer toonde zich erken telijk voor de Amerikaanse finantiëie steun voor de strijd in Indo-China. (Zie vervolg elders in dit blad) - A m SULTAN MOHAMMED de Zesde van Marokko, die een rondreis door zijn land maakt, is gisteren door een rondvliegende granaat scherf licht gewond aan het voor hoofd toen hij zich bevond in de moskee van Marrakesj om deel te nemen aan de gebruikelijke ge beden op Vrijdag. De dader van de aanslag is gedood. In Manchester iverd Donderdag door studenten een inzameling „Voor het kind'' gehouden. Drie zonderling uitziende studenten tijdens het collecteren. yOLGENS een Mohammedaanse oog getuige werden in de moskee twee handgranaten geworpen tijdens een ge- bedstonde. De rondvliegende scherven troffen behalve de sultan nog vijf an dere personen. De pasja van Marrakesj, El Glaoei, een der trouwste aanhangers van de sultan, bevond zich aan diens zijde toen de explosies plaats hadden. Hij trok onmiddellijk zijn revolver cn schoot de dader neer. Lijfwachten van de sultan wierpen zich vervolgens op hem en doodden de man met bajonet ten. Hij had getracht door de hoofd ingang van de moskee te vluchten. De granaten waren van Italiaanse makelij en van hetzelfde soort als bij vorige aanslagen door de nationalisten werden gebruikt. De 41-jarige los-arbeitler B. C. K. uit Den Helder is gisteren door het Amsterdams gerechtshof wegens dief stal van zes konijnen veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, met af trek van voorarrest en met de bepa ling, dat van het resterende gedeelte twee maanden voorwaardelijk zullen worden opgelegd met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van de reclassering. De veroordeelde, die in Den Helder een aantal malen geverbaliseerd is wegens stroperij, had de zes ko nijntjes weggenomen uit een hokje in de tuin van dokter C. J. van Merven- née te Den Helder. Nauwelijks was hij thuis gekomen, of hij hoorde tot zijn schrik door de radio waarschu wend omroepen, dat het proefkonijnen waren, die met een kankerserum wa ren ingespoten en dus gevaar oplever den voor de consumptie. In eerste instantie had de Alkmaar- se rechtbank de verdachte zes maan den opgelegd. K. tekende hoger beroep aan en verzocht het hof veertien da gen geleden het eens met een voor waardelijke straf te proberen. Aangezien de Gouwzee nog geheel met ijs is bedekt, kan de veerdienst tussen Marken en Monnikendam niet normaal functionneren. De ijsbreker, die de boot van de NZHVM vooruit gaat, moet zich iedere dag moeizaam een weg door het ijs banen. In de avonduren wordt wegens kruiend ijs niet altijd gevaren. IN verband met een grote oplichtingsaffaire van 15 albelalingsmaga- zijnen in de hoofdstad voor een totaal bedrag van bijna 10.000 gulden heeft de groep Oplichting der Amsterdamse centrale recherche de af gelopen weken 13 personen aangehouden waarvan er zich nog zes in arrest bevinden die verdacht worden van: oplichting, valsheid in geschrifte, uitlokking daarvan en heling. Gedurende anderhalf jaar hebben twee vrouwen uit de omgeving van de Haarlemmerdijk, kans gezien bij de magazijnen stofzuigers, radio's, wasmachines, vloerkleden, dekens, lakens, slopen, een bromfiets, een rijwiel, en.... een luchtpistool op afbetaling te kopen. De artikelen werden terstond voor prijzen ver beneden de waarde doorverkocht aan verscheidene personen. Het geld gebruikten de dames deels om de termijnbetalingen voor de ge kochte goederen te voldoen, en deels voor haar huishouden. Het huurkoop contract bij dergelijke aankopen op af betaling moet getekend worden door man en vrouw. Uit het onderzoek der politie is gebleken, dat een der dames - wier man niets van de knoeierijen afwist of een vrouw meenam, die dan de handtekening van haar echtge noot vervalste, dan wel dat zij met een heer kwam, die voorgaf de echt genoot van de kopende dame te zijp. De politie heeft sterk de indruk, dat een der afbetalingsmagazijnen volledig op de hoogte is geweest van dit bedrog, en bleef verkopen om zijn omzet te vergroten. De bedrijfsleider van dit magazijn, die provisie krijgt van de verkoop, is gearresteerd, ^fbetalingsmagazijnen die altijd ter dege naar de solvabiliteit van de kopers navraag doen, schijnen ditmaal niet te hebben geïnformeerd naar de financiële draagkracht der dames, wier inkopen haar inkomen vele malen te boven gingen. Aan de beide dames, die in hetzelfde huis wonen, worden tel kens maar goederen geleverd. Van deze knoeierijen zijn niet de afbetalingsma gazijnen de dupe geworden, doch de fi nancieringsmaatschappijen, die de vor dering op de cliënt overnemen van de afbetalingsmagazijnen. In de Westbrabantse gemeen ten Oudenbosch en Hoeven vraagt men zich af wie toch de dief is, die in deze twee dorpen twee merkwaardige inbraken heeft ge pleegd, waarbij hij nagenoeg niets weghaalde. Donderdagmor gen kwam een inwoner van Oudenbosch tot de ontdekking, dat er bij hem was ingebroken, een raam was uitgesneden en een deur geforceerd. De man miste echter slechts een pakje sigaret ten, terwijl een koekjestrommel open op tafel stond. Eigenaardig was ook de ontdekking van een Hoevenaar, die op soortgelijke wijze een sigaar verspeelde en eveneens koekjes uit de trommel kwijt was. De politie stelt een onderzoek in naar de vreemde diefstallen. De vier Portoricanen, die zich schuldig hebben gemaakt aan de schietpartij in het Amerikaanse Congres, hebben gisteren terecht gestaan. Zij verklaarden zichzelf onschuldig. De vier Portoricanen voor hun verhoor. V.l.n.r.: Irving F lores, Rafaël Miranda, Lolita Lebron en Andres Figue roa Cordero. J\JAAR wij van bevoegde zijde vernemen, zullen de nieuwe pre sident van Frankrijk, René Coty, en diens echtgenote dit jaar een officieel bezoek aan ons land brengen. Dit statiebezoek zal waarschijnlijk geschieden in de loop van de maand Juni of Juli. Het Koninklijk Gezin gaat een drukke tijd tegemoet. Zoals bekend komt het Deense vorstenpaar eind April voor een officieel bezoek naar ons land en heeft koning Haakon van Noorwegen het voor nemen Nederland omstreeks half Juni te bezoeken. RENé COTY komt mét madame Het Britse schip „Norman Mo narch" (7000 ton), waarvan twee ruimen met lucifers gevuld zijn, heeft geseind dat het op de Atlantische Oceaan in brand staat. Het zet koers naar Falmouth, waarvan het 100 mijl verwijderd is. De rederij te Londen deelt mede, dat zij zich niet zeer ongerust maakt. „Als het ernstig was, zou de kapitein wel op de dichtstbijzijde Franse haven aanhouden", zei men. JN Alkmaar is gisteren het plafond van een woning naar beneden geko men, gelukkig zonder iemand letsel ta doen. Deze gebeurtenis vestigt weer eens de aandacht op een probleem, dat in onze tijd van woningnood naar het schijnt niet van genoeg belang wordt geacht. Bij zijn eerste openbare optre den heeft de huidige minister van We deropbouw en Volkshuisvesting, ir Witte, nadrukkelijk verklaard, dat wij bij bet bouwen van onze nieuwe huizen naar de toekomst moeten zien en vooral niet als gevolg van de ogenblikkelijke nood met vraagstukken van degelijkheid en modern comfort de hand moeten lich ten. Wij hebben destijds bij deze minis teriële opmerking de notitie gemaakt, dat de huidige nieuwbouw naar het schijnt in geen enkel opzicht met deze toekomst rekening houdt. Het is misschien wat overdreven om te zeggen, dat de bewoner van een mo dern huis zonder al te veel moeite zijn hand door de muur kan steken, maar in het algemeen is de „gehorigheid" een verschrikking, zó sterk, dat de kin deren in het éne huis in elkaar schrom pelen als de ouders bij de buren menen hun kroost een berisping te moeten ge ven; om van de geschillen tussen de volwassenen maar niet te spreken.... Wij hebben al eens meer gezegd, dat Nederland dermate vol is, dat wij als het ware in eikaars zitkamer leven. De huizenbouw doet bovendien een aan slag op een eigen leven in een eigen huis. Daarmee zeggen wij niet, dat alle moderne plafonds op het punt staan in te storten; Zo erg is het niet, maar „bouwen voor de toekomst" betekent toch meer dan onze ogen en oren van- tegenwoordig waarnemen. Wie Den Haag kent, zal wellicht eens een kijkje hebben genomen in de hy permoderne wijk tussen het Zuider park en Rijswijk. Buitenlandse stede bouwkundigen .zijn daar zelfs op be zoek geweest. Wat dan te zeggen van het feit, dat deze „koopflats" nu al scheuren vertonen, die moeilijk door de tand des tijds kunnen zijn ontstaan? Ir Witte betoont een vaak prijzenswaar dige voortvarendheid. Wij twijfelen echter in de eerste plaats of 1960 het jaar zal zijn, waarin aan de woning nood een einde zal zijn gekomen; ter wijl wij eveneens menen te mogen vaststellen, dat onze nieuwe huizen het niet zo heel veel langer dan één generatie zullen uithouden. Met of zonder ingestort plafond. PEEDS meer dan een jaar geven wij in onze krant ruimte aan het woord van de opgroeiende jeugd in een ru briek, welke wij de „Vergeteri Cate gorie" noemden. Wij zijn er intussen wel zeker van, dat de opmerkingen van de jeugd niet alleen de belangstelling van leeftijdgenoten trekken, maar heel nauwkeurig door vele volwassenen worden gelezen. Deze laatste groep is het lang niet altijd met de jeugd eens. Het lijkt ons goed hier eens vast te stellen, dat dat ook nauwelijks moge lijk is! Het is voor iedere ouder, van welk geestelijk formaat ook, bijzonder moeilijk te begrijpen, dat de jeugd van na de tweede wereldoorlog over pro blemen nadenkt en er eigen opvattin gen op na houdt, die in onze jonge ja ren niet in ons hoofd opkwamen. Men heeft zich in de kring van onze oudere lezers wel eens afgevraagd of het wel nuttig is deze groep jongeren al te serieus te nemen. Wij geloven, dat wij dat niet genoeg kunnen doen. De opmerkingen mogen soms eens wat on nauwkeurig zijn geformuleerd, soms te eenzijdig zijn gesteld, omdat vaak de ervaring ontbreekt; dit alles neemt niet weg, dat zelfs vraagstukken, welke twintig jaar geleden „thuis" eenvoudig niet konden worden aangesneden, om dat zulks niet passend was, thans on der de jongeren frank en vrij worden besproken. Men kan daar wellicht be zwaar tegen hebben. Daarmee kan men het feit niet veronachtzamen. En omdat het goed is, dat een gedachtenwisseling tussen jongeren op alle gebieden van het leven ter kennis komt van een ieder, die het geestelijk wat dieper zoekt dan het flodderige buitenkantje, hebben wij niet alleen een grote plaats in ons hart voor de „Vergeten Cate gorie", maar hebben wij voor haar zelfs een belangrijke plaats in onze krant over. Zelfs al voelen wij ons soms door haar opvattingen op |X| onze tenen getrapt. De Westduitse socialistische partij heeft besloten om bij het Staatsge- recht geen nieuwe stappen te doen tegen de wijzigingen der grondwet. Deze wijzigingen der grondwet ten behoeve van de invoering van de dienstplicht werden vorige week door de Bondsdag goedgekeurd. Dr Ade nauer heeft gisteren deze materie ver dedigd voor de buitenlandse commis sie van de Bondsraad, waarin de ne gen landelijke regeringen van de Bondsrepubliek zijn vertegenwoordigd. De kwestie zal op 19 Maart door de Bondsraad worden behandeld. Er wordt niet aan getwijfeld, dat zij de wijzigingen met de vereiste meerder heid van tweederde der stemmen zal aanvaarden. De in Parijs gerezen bezorgdheid over de dienstplicht in de Bonds republiek wordt in officiële kringen in Bonn als overbodig beschouwd. Voor de aanvulling der grondwet be hoeft men volgens Bonn in Parijs geen angst te hebben, aangezien de sleutel tot de Duitse bewapening toch in Parijs zal blijven. f

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1