Zal de Velsertunnel medio 1957 gereed zijn? Nieuws uit de Langedijk De afzet van bewaarkool wil nog niet vlotten Max Heymans hield boeiende show van voorjaarshoeden Noordermarktbond te Noord-Scharwoude Stemming in mineur Weinig animo voor kruidenteelt Klaverjascompetitie beëindigd Begrafenisvereniging bestond 40 jaar Herkingen dankt de adopterende gemeenten Heer-Hugowaard Chr. Jeugdverenigingen hielden feestavond Warmenhuizen Om de biljarttitel BURGERLIJKE STAND Heiloo Twee kleine brandjes BURGERLIJKE STAND Fransen komen op bezoek Hensbroek Nieuwe Niedorp Prachtige avond van Tob de Bordes West-Graftdijk Plattelandsvrouwen bestonden 20 jaar Beemster Een schrijfster sprak - de bruid tracteerde Fraaie combinatie van toilet en hoofddeksel Interessant feit voor sigarettenrokers! Werkzaamheden op twee fronten ZATERDAG 6 MAART 1954 NOORD-SCHARWOUDE. In het openingswoord van de voorzitter, de heer P. Duijves in de Vrijdagmiddag gehouden bestuursvergadering van de Noordermarktbond, klonk een pessimistische toon daar het ondanks de strenge vorst van de afgelopen weken nog steeds niet vlotten wil met de afzet der bewaarkool. Het is zelfs zo dat er na de kleine op leving een teruggang te bespeuren is. Voornamelijk met de witte kool is het mis gelopen de laatste dagen, daar vele partijen doordraaien of worden opgehouden. „Duitsland", aldus spreker, „is tot nu toe nog steeds niet aan de markt gekomen, en het tijdsbestek voor een lonende afzet wordt steeds korter. Op 6 Maart wordt nogmaals een inventarisatie gehouden. Als er geen verandering komt", zei spreker, „ziet het er twijfelachtig uit. In het bijzonder voor de grote koolsoorten. Ook van de exportonderhandelingen die het Centraal Bureau van Veilingen voert is nog niets positiefs te zeggen". Betreffende eventuele steun aan de tuinbouw deelde de voorzitter mede dat als dit komt, het wel een toeslag op het product zal worden. Voor de opgaven van de teelt van suikerbieten als teeltspreiding loopt het ook nog niet erg, daar er slechts een areaal van vier hectare is opgegeven. Men is van plan in deze contact op te nemen met de Langedijker Groentecentrale te Broek op Langedijk waar de in teresse ook niet zo groot is. De veilingomzet over de maanden Januari cn Februari was respectieve lijk f 234.202 cn f 368.194. Het vorig jaar was dit f 524.620 en f 572.582 of rond f 500.000 minder. Het bekende pro ces Grofu (Gele kool kwestie 1948) contra de veilingen, is, zo werd nog medegedeeld door de laatste gewonnen. Hiermede is deze zaak nog niet af daal de veiling in een procedure opnieuw gedagvaard is. De voor-vergadering van het Centraal Bureau van Vei lingen wordt gehouden op Donderdag 11 Maart in Alkmaar. Op verzoek van de vereniging IJsstrijd besloot men lid te worden voor een contributie van f 25 per jaar. K'AAR aanleiding van het euvel van het verkopen van producten buiten de veiling om besloot men de pogingen om hierop een intensieve controle uit te oefenen tezamen met andere vei lingen te steunen. In ver,band met de ze kwestie werd de wenselijkheid uit gesproken dat de Vierbond van vei lingen minstens een keer per maand zal gaan vergaderen. Het rapport van de accountantsdienst van het Centraal Bureau van Veilingen vermeldde een gunstig financieel resultaat voor ïe Noordermarktbond, aldus de voorzit ter. De algemene vergadering van de Noordermarktbond werd vastgesteld op Woensdag 21 April. Vervolgens werd de beschrijvingsbrief behandeld voor de algemene vergadering van het Centraal Bureau van Veilingen. Ten aanzien van de minimumprijzen sprak de vergadering zich uit dat de heffing niet te hoog opgevoerd zal worden en dat zonodig het geld met andere mid- BROEK OP LANGENDIJK Nu er aan de Langedijk in de vergaderingen der tuinbouwverenigingen de laatste tijd veel gesproken wordt over teelt spreiding, is het bepaald teleurstellend, dat nu er een kans is om het eens met een ander product te proberen, zo wei nig animo getoond wordt. We bedoelen in dit geval de teelt van kruiden, een nieuwe teelt, welke de laatste jaren hier en daar nogal op gang maakt. Het mag zeker een desillusie worden genoemd, dat op een oproep aan de tuinders niet meer dan een vijftal van hen acte de presence gaf, toen de heer Valentijn van de Rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst in de. Chr. Lagere Tuinbouwschool een deskundige uit eenzetting hield over deze materie. Ook voor de organiserende vereniging ..Groentencultuur" en in het bijzonder baar bestuur, was het een ontgooche ling. Toch is er enig resultaat geboekt, daar een bescheiden begin zal worden gemaakt door deze vijf tuinders, met de teelt van kruiden op 29 are. Men zal nog contact opnemen met tuinders in Sint Pancras, opdat zo mogelijk het areaal nog kan worden opgevoerd. Kruidenteelt leent zich vooral goed voor de lichtere gronden en het voor nemen is om te beginnen met het uit zetten van de z.g. maggiplant, waar de bekende maggiblokjes van gemaakt worden. In de eerste week van April moeten de plantjes uitgezet worden om met October geoogst te kunnen worden, Naar wij vernemen zal „Groentencul tuur" ook zelf een proefveld aanleggen. Laten wij hopen, dat deze proeven succes zullen hebben. BROEK OP LANGENDIJK De klaverjascompetitie werd deze week beëindigd. De laatste wedstrijd vond plaats in café „Marktzicht" van C. Vijzelaar. Er waren door verschillende leveranciers mooie prijzen beschik baar gesteld. De leiding was in goede handen van de heer L. Augustein. De uitslag luidde als volgt: Dagwed strijd, 34 paren: 1. P. BakkerC. Groen 7709 p; 2. Alles—Dusbaba 6984 p; 3. Kaag—Baars 6882 p; 4. v. d. Vliet —Schuit 6865 p; 5. BruinBruin 6856 punten. Marsenprijs (5) gewonnen door AllesDusbaba. Uitslag competitie waaraan werd meegespeeld door 24 paren: 1. de heer en mevrouw C. Vijzelaar 18851 punten (tevens winnaar marsenprijs (14); 2. AllesDusbaba 18831 p; 3. AllesAlles 18821 p; 4. BruinBruin 18606 p; 5 SchuitJacet 18305 p: 6. GroenJon. ker 18216 p.: 7 v. He-rden-Bak 18132 p. 8. V. d. Vliet Schuit 11708 p; 9. Mul der—Mu'der 17480 p: 10. Jo'-km—Com mandcur '7406 nunten. Een en -nder had een bijzonder ge zellig verloop. delen (regeringssteun) wordt aange vuld. Ook sprak zij zich uit voor een strengere controle op de naleving van de teeltregeling van de tuinbouw ge zien de vele misstanden op dit gebied. NOORD-SCHARWOUDE. In de Vrijdagavond gehouden jaarvergadering van het plaatselijke begrafenisfonds kon de voorzitter, de heer J. Heidsma aan een vijftiental leden het welkom toeroepen. Spreker releveerde, dat het Augustus 1953 veertig jaar geleden was dat de vereniging werd opgericht. Spreker schetste de verdienste van hen die destijds tot oprichting van dit goede sociale doel zijn gekomen. Hij zei voorts nog dat in het afgelopen jaar enige schermutselingen hadden plaats gevonden met de kistenleveranties. Spreker hoopte, dat deze zaak zo zal lopen zoals het bestuur dit wenst daar er anders drastische maatregelen geno men zullen worden. In het jaarverslag van de secretaris, de heer K. de Vries kwam tot uiting dat er het afgelopen jaar zestien begrafenissen werden uit gevoerd nl. acht voor leden en acht voor niet-leden. De contributie bleef ongewijzigd. Het ledental bedroeg 395. Het personeel was tot volle tevreden heid werkzaam. De rekening van de penningmeester sloot op eeri bedrag van f 4876,44 met een batig saldo van f279,94. De balans vermeldde een winst van f68,08. Door de heer H. Slikker werd vervolgens verslag uitgebracht van de Bondsvergadering. Bij de be stuursverkiezing zagen de heren R. van der Ploeg en H. Slikker zich weer her kozen. Het aandenkencomité te Herkingen heeft elf herdenkingsborden laten ver vaardigen teneinde aan elk van de elf gemeenten die Herkingen hebben ge adopteerd, als dank een bord te kun nen aanbieden. Op elk van de borden staat: „Wa tersnoodramp 1 Februari 1953" en „Herkingen danktwaarna de naam van de desbetreffende gemeente volgt. Bovendien zijn zowel het wapen van de gemeente Herkingen als van de adopterende gemeente op het bord aangebracht. Op 20 Maart zullen vertegenwoordi gers van de elf adopterende gemeen ten, alle Noord- of Zuidhollandse, met burgemeester en wethouders van Her kingen en het aandenkencomité Her kingen in Krasnapolsky in Amsterdam bijeenkomen. Daar zullen de borden aan de vertegenwoordigers van de adopterende gemeenten worden over handigd. BIDSTOND VOOR HET GEWAS SINT PANCRAS De Bidstond voor het gewas in de Ned. Herv. kerk zal plaats vinden op Woensdag 10 Maart, 's avonds half acht. Donderdagavond hielden de Chr. Meisjesver. „Levensdrang" en de Chr. Jongelingsver. „Jonathan" hun geza menlijke feestelijke jaarvergadering in de Geref. Kerk alhier. Ds R. J. Kool stra opende deze zeer druk bezochte bijeenkomst. Felicitatiewoorden wer den gesproken door J. Douwes namens de Knapenvereniging, de heer KI. Wa genaar namens de Ring, Mevr. Kooij namens de Vrouwenvereniging en ds Koolstra namens de Mannenvereniging. De jaarverslagen van beide verenigin gen werden vervolgens op rijm uit gebracht. Daarna volgden diverse voor drachten en samenspraken, alles door eigen krachten goed uitgevoerd. Een zangkoor van een achttal dames zong enige liederen. Voor de Meisjesver eniging werd de inleiding verzorgd door mej. Hilvers en voor de Jonge lingsvereniging door Jaap Pols. Het kluchtige stukje „Hannes en Drika in het Restaurant", opgevoerd door een viertal leden, viel zeer in de smaak. De hoofdschotel van het programma, het toneelstuk „Mij komt de wrake toe", eveneens opgevoerd door eigen leden, boeide de aanwezigen van het begin tot het einde. De diverse rollen van dit stuk, dat speelt tijdens en na de bezettingstijd, werden goed uitge beeld. In het stuk wordt behandeld een conflict tussen twee compagnons, waarbij de één de dupe is geworden, terwijl tenslotte toch blijkt, dat de „verrader" niet de schuldige is en daardoor ook niet oorzaak van de ge vangenschap van de andere is geweest, hoewel hij zich toch schuldig voelde door zijn houding. Tenslotte komt één en ander aan de dag. Het was een prettige en gezellige feestavond. De uitslagen van de deze week ge speelde partijen om het plaatselijk kampioenschap waren als volgt: Math. Smit 100 77 15 22 5.13 Jn. Slikker 170 170 15 46 1.33 Nic. Pronk 190 190 16 42 11.88 W. Hoogeboom 210 143 16 31 8.93 (cadre) Jb. Meijer 90 62 15 22 4 13 Jn. Kuiper 120 120 15 21 8.— Herm. Pronk 90 90 23 16 3.91 Math. Quant 90 48 23 10 2.08 Mart. Pronk 100 100 23 44 4.34 Math. Smit 100 66 23 12 2.86 De stand na de eerste helft luidt Nic. Pronk 12 18 8.77 Mart. Pronk 12 18 4.63 Ant. Dekker 12 15 6.12 Jb. Meijer 12 15 3.64 Math, de Groot 11 14 9.51 Jn. Slikker 12 13 7.15 Jn. Kuiper 12 13 5.37 Math. Quant 12 12 3.69 Herm. Pronk 12 12 3.32 W. Hoogeboom 12 10 10.03 Math. Smit 12 8 3.67 Jb. Swan 11 6 5.24 H. Mosch 12 0 2.79 Geboren: Simon Wilhelmus Maria, z. van Simon Molenaar en Geertruida Goudsblom. Elly Francisca, d. van Dirk Vos en Dieuwertje Biersteker. Theodorus Bernardus Maria, z. van Simon A. van Duin en Agatha Blee- ker. Cornelis Egbertus Maria, z. van Egbertus C. Mosch en Maria E. Dekker. Hinderikus Wilhelmus Ma ria, z. van Cornelis Kauw en Elisabeth G. Duncker. Cornelis Petrus, z. van Cornelis Zutt en Petronella Ligthart. Ondertrouwd: Johannes N. Venne- ker, 20 j., stoker te Schoorl en Maria Tesselaar, 22 j. et Warmenhuizen. Getrouwd: Johannes van Zelm, tuin bouwer te Koedijk en Divera C. de Nijs te Warmenhuizen. Overleden: Arie den Das, 74 jaar, weduwnaar van Jantje Bas, wonende te Schoorl. Jan Blankman, 68 jaar, echtgenoot van Trijntje de Vries. Gerritje Opmeer, 85 jaar. Guurtje Swan, 30 jaar, echtgenote van Ger- brand Nieuwland. Gister werd- de brandweer tot twee maal toe gealarmeerd voor het blussen van kleine brandjes, 's Morgens werd brand gemeld, in het dienstgebouw van het bejaardencentrum, waar bij een reparatie een isolatielaag in brand geraakte, 's Middags werd zij gealar meerd voor een schoorsteenbrandje bij de fam. C. aan de Vinkenlaan. Een schuimblusser verrichtte uitstekend werk en de schade viel in beide geval len erg mede. Geboren: Antonius P., zv A. Boerhof en H Eitjes Afra M., dv Th. Min en A. M. Borst Lucia M„ dv J. de Win ter en M. Dekker. Overleden: P. E. Cramer, 76 jaar A. J. A. IJsseldijk, 83 jaar. Een groep Fransen die enige tijd op de Volkshogeschool te Bergen verblij ven, zullen Dinsdagmiddag een bezoek brengen aan de boerderij Betsy's Hof van de familie v. d. Graaf aan de Kenne- merstraatweg. De Bond van Platte landsvrouwen zal als gastvrouwe optre den. EVEN RECHT ZETTEN Gister meldden wij dat er een muta tie had plaats gehad in het bestuur van het Dorpshuis door vertrek van de heer Bergman. Dit moest zijn in het be stuur van het Instituut voor Arbeiders- Ontwikkeling. De opengekomen plaats wordt nu ingenomen door de heer Stammes. GEVONDEN VOORWERPEN Als gevonden voorwerpen zijn aan gegeven: een hoedenspeld, wanten, handschoenen, damesportemonnaie en een grote zwarte hond. MOOIE PROMOTIE De heer W. Kooiman, werk: 1 ter gemeentesecretarie alhier is D„..der- dag jl. benoemd als ambtenaar ter se cretarie te Hengelo (G.). De voordrachtkunstenaar Tob de Bordes heeft een zo goed als geheel gevulde Doopsgezinde Kerk enkele uren laten genieten van uitstekende voor drachtskunst. Hij verstaat de kunst, om zowel in het ernstige als in het humo ristische gedeelte zijn gehoor te boeien. Bijzonder fijn vonden wij hem in de voordracht van Marjan Philips, waarin werd uitgebeeld, hoe enkele leden van de Franse adel smullen van een drietal in de gevangenis gesmokkelde konijnen, voordat ze naar de guillotine worden gebracht. Evenzeer hebben wij ten volle ge noten van de wijze, waarop De Bordes des humor van Bomans zoals die in verschillende figuren waren belich aamd, naar voren bracht. Tenslotte bracht hij enkele sprookjes van Ander sen, daarbij gecostumeerd, terwijl hij op prachtige wijze door de heer Per- sijn op de viool werd begeleid. Een stijlvolle avond, waarvan iedere be zoeker ongetwijfeld zal getuigen, dat zij of hij Tob de Bordes graag nog eens in Nieuwe Niedorp terugziet. BILJARTCLUB DEELDE PRIJZEN UIT Bij gelegenheid van de viering van het 10-jarig bestaan van de plaatselijke biljartclub werd de heer P. Schenk winnaar van de wisselbeker. De 2e prijs verwierf D. de Jong; 3e pr. D Kooij; 4e pr. J. v. d. Molen. In de verliezersronde was de uitslag: 1. F. Jelsma; 2. H. Kort; 3. A. Komen; 4. A. Keuning. TELEFOON GESTOORD Als gevolg van een defect aan de hoofdkabel was het Donderdag en Vrij dag voor de abonné's op het telefoon net in vele gevallen onmogelijk om van hun toestel gebruik te maken; in andere gevallen vond het voeren van gesprekken met veel storing plaats. Donderdagavond herdacht de afde ling Starnmeer e.o. van de Nederland se Bond van Plattelandsvrouwen haar twintigjarig bestaan. Dit vierde lus trum werd gevierd in café Schoon met een revue, samengesteld en uitgevoerd door eigen krachten en geassisteerd door mej. Guda Meijsen, die op haar accordeon o.m. de ouverture „Orpheus in de Onderwereld" ten beste gaf. Na het openingswoord van de voor zitster, mevrouw Bruin, waarin zij de belangrijkste punten uit het bestaan van de afdeling memoreerde, richtten burgemeester Dalenberg, de heer P. Helder en de heer P. Bruin gelukwen sen tot de Plattelandsvrouwen. Zij on- dersrteepten daarbij de belangrijkheid van de bond in zijn doel en streven. De heer Helder( voorzitter van de af deling van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, sprak tevens de wens uit, dat het samengaan van beide af delingen tot in lengte van jaren zou mogen voortduren. De hierna ten tonele gebrachte revue liet in vogelvlucht de verrichtingen van de afdeling aan het oog voorbij trekken. De samenstelster van de re vue, mevrouw Peek en de leidster van het dameskoortje, mevrouw Slootma- ker, kregen na afloop elk een bloem- stukje als bewijs van erkentelijkheid voor het vele werk dat zij hadden ver zet bij de voorbereidingen van de zeer geslaagde uitvoering. Hoewel de verwachtingen door het slechte weer niet al te hoog gespannen waren kon Mevr. Pesman-Van der Tak Woensdagmiddag toch vele leden, die de regen en wind getrotseerd had den, hartelijk welkom heten op de bijeenkomst van Plattelandsvrouwen. De presidente overhandigde eerst met enige toepasselijke woorden een bloemetje aan Mevr. Beunder, die deze middag als bruid de gastvrouw whs. Daarna kwam het uitstapje ter spra ke. Er werd besloten in de 2e helft van Juni kersen te gaan eten in de omgeving van Tiel, aldaar de nieuwe sluizen te bezichtigen en een bezoek te brengen aan het kasteel Haarzuilen. Hierop kreeg, Mevr. Cramer-Schaap het woord. Mevr. Cramer heeft op een buitengewoon prettige wijze verteld hoe ze er toe gekomen was schrijfster te worden en welke elementen in een goed boek aanwezig moeten zijn, nl. strijd, zelfoverwinning, aanvaarding en blijdschap. Er is met interesse geluis terd en degenen, die verstek lieten gaan, hebben een zeer geslaagde mid dag gemist. Aangezien de presidente niet tot het einde van de middag kon blijven, dankte Mevr. G. Klein-IJff op zeer vlotte wijze Mevr. Cramer voor het gebodene en Mevr. Beunder voor de tractatie die werd aangeboden. OP EEN UUR waarop een gewoon mens thuis is om zijn maaltijd te nuttigen, toont Max Heymans aan zijn vaste' cliëntele en aan een ADVERTENTIE Is het waar dat Roxy-rokers meestal matige rokers zijn? diënten en van het geheel op de melan ge afgestemde chemicaliën vrije siga rettenpapier voldoet de Roxy-roker. De kunstige balans van de uitgelezen, belegen (minstens 2 jaar oude) nico- tine-arme tabakken en de perfecte af ronding en afzachting met de heerlijke sauzen van zuivere natuurproducten geven Roxy, samen met het uitgezochte sigarettenpapier, eigenschappen die de roker zijn sigaret met bewust genoegen doet roken. De versheid garanderende verpak king (F.S. pack) vervolmaakt deze sigaret die niet irriteert en elke Roxy- roker die voldoening schenkt die hem behoedt voor overmatig roken. Adv. I.M. Ja, dat is waar, Roxy-rokers zijn vrij wel steeds matige rokers. Zij hebben niet de smakeloze gewoonte van de ene sigaret met de andere aan te ste ken, hebben dit ook niet nodig, want zij genieten hun Roxy meestal zeer be wust vanaf het moment dat ze even de lucht door de nog niet aangestoken sigaret trekken totdat het peukje in de asbak gaat. Hoe komt het dat Roxy-rokers meestal matige rokers zijn? Dat komt door het bijzondere, constan te evenwicht van Roxy. Het evenwient van de melange, van de flavor-ingre- DE N.V. Amsterdamse Ballast Mij is Donderdag begonnen met liet plaatsen van keten nabij de Heirweg te Velsen-Noord en bet maken van werkwegen als voorbereiding voor het uitvoeren van de tunnelwerk zaamheden aan de Noordzijde van bet Noordzeekanaal. Daardoor zullen de werken ten behoeve van deze zo algemeen begeerde verbinding een grotere omvang aannemen. Reeds spoedig zal worden begonnen met bet graven van de insteekhaven. Deze haven wordt gebaggerd aan de Noord-oever van het Noordzeekanaal tegenover de aan de Zuidkant liggende ponthaven. Nu besloten is tot versnelde tunnelbouw over te gaan, bestaat de mogelijkheid, dat de tunnel bij Velsen medio 1957 gereed zal zijn. De opdracht voor ondergrondse werkzaamheden ver tegenwoordigt een bedrag van 34 millioen gulden. gen, is reeds gestort. In totaal is thans ongeveer 40.000 m3 gewapend beton gestort. Het grondwerk wordt op de voet gevolgd door het uitvoeren van de nodige bemalingswerkzaam heden om een droge bouwput te ver krijgen, waarin het eigenlijke tunnel- werk kan worden gemaakt. Een 60- tal bronnen draagt er thans zorg ovor, dat de bouwput van water ver stoken blijft. Om de bouwput droog te houden is er reeds ongeveer 27 millioen m3 water uitgepompt. Onaf gebroken zorgt de kraan, welke op de kraanrails in de bouwput staat, dat het wapeningsstaal op de plaats van bestemming komt. Tot heden is ongeveer 4.000 ton wapeningsstaal verwerkt. Aan de Noordzijde van het Noord- zeekanaal zullen ophogingen worden gemaakt voor de aanleg voor een em placement ten Zuidoosten van het sta tion Beverwijk cn het maken van de open ritten voor de auto- en de spoorwegtunnel. Aan de Zuidzijde van het Noordzee kanaal zal een aanvang worden ge maakt met het maken van een viaduct voor een ongelijkvloerse kruising v'.n wegen. De open oprit van de spoor tunnel zal "vmeens in uitvoering ko men. Door het strenge winterweer is de bouw aan de Zuidzijde gedurende enkele weken met uitzondering van de bemaling, die zorgdroeg voor het drooghouden van de omvangrijke bouwput gestagneerd geweest, maar nu wordt weer met man en macht gewerkt en waar dit mogelijk in drie ploegen; o.a. bij het stor ten van beton. Zowel van de auto- als van de spoorwegtunnel is reeds 180 meter ge reed gekomen. Ook van de onder bouw van het ventilatiegebouw ten behoeve van de autotunnel, hetwelk op de Zuidelijke oever zal verrijzen, is reeds een gedeelte gebouwd. De bouwkuip, welke diende om de over neming van de werken van Noord naar Zuid mogelijk te maken, heeft nu een wijziging ondergaan, doordat men het Zuidelijke damwandscherm heeft weggenomen om het bouwen van het ontbrekende deel tussen de delen in de bouwput en bouwkuip (vier moten) mogelijk te maken. Het grondwerk is nu gevorderd tot de verlegde Rijksweg; men is bezig met het maken van de ontgraving voor de verbinding tussen de bouw kuip en de bouwput De eerste van de vier vloeren die nodig zijn om deze verbinding tot stand te bren- uitgebreide vertegenwoordiging van de pers zijn nieuwe voorjaart hoedjes. In de propvolle salons waar men op ongemakkelijke stoelen vlak tegen elkaar aange drukt zit en de rest van de be zoekers zich met de treden van di trap moet tevreden stellen, wach ten de dames opgewekt totdat d show een hall uur te laat - een aanvang neemt. De maestri zelf, in een wit overhemd gecom pleteerd door een vest van zwat zijden jersey, waarbij hij een piep nauwe donkergrijze pantalo draagt, zweeft de zaal door om zij dames te begroeten. Maar bij lie zien van de eerste hoedjes verger men het wachten, de ongemakki lijke zitplaats en de honger. War Max Heymans is ditmaal wel zei gelukkig geweest met het same; stellen van zijn collectie. Voor zijn cloches en ondiepe pi hoeden, die zeer origineel zijn en er geheel nieuwe lijn vertonen, gebrui. hij vilt in zachtblauw en wit. De japonnen, door Heymans zelf 1 de hoedjes ontworpen, passen hierl wonderwel. Knap gevonden zijn de toiletten met bijpassende jasjes, d door het veranderen van hoed met b passende shawl of strik een gehe ander aanzien krijgen. Duidelijk la de ontwerper zien, dat de vrouw m haar hoed ook haar uiterlijke persoo lijkheid verandert. Hij brengt kleine zijden toques vr genopte surah, die in fijne plooitj op de kleine bol is gedrapeerdhierl worden lange shawls van hetzelf- materiaal gedragen. Een blauw m wit genopt hoedje heeft een bijpasse de strik op de schouder van het bla we manteltje. Bij een beeldschoi canotiertje van witte organdie, draa de mannequin een enorme witte str om de hals; uitermate flatteus! A men ervan overtuigd is, dat de mo< van de hoedjes ditmaal klein en v derlicht zal zijn, brengt hij plotselii wagenwielen van hoeden in grof r turel stro, fijn wit piqué of blauw f vlochten stro met een arrangeme van blauwe tulle. Hoewel deze hoed zeer flatteus zijn, kunnen ze in c winderige klimaat weinig of nooit g dragen worden. Op kleine toques, die aan schild rijen van de Franse impressionist: doen denken, plaatst Heymans fluw len rozen, strikken van ragfijne gec gette of legt hij het voorjaarsbloem- bouquet in een rand om de hoedj heen. Het geheel wordt bijeen gehc den door voiles; kort, halflang strak om het gezicht getrokken sta: ze heel flatteus. Eindeloze variati zijn er op de pillbox. Vaak langwe pig, rust het hoedje even op het voc hoofd. Het heeft de garnering aan achterzijde van ripslint of tulle ma ook randjes bloemen en uitgeknip bloemblaadjes zijn favoriet. Een vuurrode pillbox van stro wore" een turban als hij een lap rode foular zijde om zich heen gedrapeerd krijg Dus u kunt uw overjarig hoedje mc een zijden lap of een randje lelietje der dalen weer keurig tot een moder: dopje omtoveren. Voorts waren er bf retten van wit stro met een marine blauw lint of van bruin vilt gecomb neerd met stro; achter op het hoofi gedragen gaven zij het jonge gezichtji van de mannequin een onschuldig uiterlijk. Of Heymans nu de ene keer de roos voorop het dopje plaatst of de andere keer schijnbaar toevallig de roos ach ter op een zijden gevalletje, steeds weer verraadt dit de kundige hand en de feilloze smaak van deze begaafde ontwerper, die ook in Parijs met zijn collécties zo'n groot succes' heeft.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 3