Uit een chaos kwam een modern bedrijf Lijdenstijd Amerikanen staken bewondering niet onder stoelen of banken LTrcMoiieTus Ontmoeting in Jodphoer De Artillerie Inrichting bij de Hembrug Een buitengewoon geslaagd industrialisatie-object Mach ine fabriek Ter Overdenking Verantwoordelijkheid is het parool In vogelvlucht ZATERDAG 6 MAART 1954 waaraan zoals bekend, hoge eisen van nauwkeurigheid en uitwisselbaarheid worden gesteld. De gereedschapswerk tuigenproductie van de Artillerie-In richtingen kan, zoals gezegd, als een geslaagd industrialisatie-object worden beschouwd. Een geconsolideerde afzet in het binnenland wordt aangevuld door een niet onaanzienlijke export naar West-Europese landen en andere werelddelen. De personeelsvoorziening aan de Artillerie-Inrichtingen vraagt dage lijks dg aandacht van de leiding. Geschoolde en ongeschoolde werk krachten kunnen er aan de slag. Maar dit wil niet zeggen, dat iedereen maar aangenomen wordt. Er is een vrij scherpe keuring met het gevolg, dat van de 7 sollicitan ten er maar één wordt aangenomen. Dit geeft, vooral nu er in de Zaan streek practisch geen werkloos heid heerst, wel eens moeilijk heden, maar uiteindelijk betekent deze scherpe selectie een tvinst voor het bedrijf, omdat zij, die er werken, open staan voor de geest van saamhorigheid en zich bewust zijn van hun verantwoordelijkheid tegenover het bedrijf in iijn ge heel, maar tegenover hun mede arbeider in het bijzonder. Nog witgloeiend worden de stukken ijzer onder een machine gezet waarna met grote kracht er een gat in geslagen wordt. Behalve over de aan de Hembrug gevestigde werkplaatsen beschikt het bedrijf over een Optiek- en Instrument makerij te Rijswijk terwijl ook de ex ploitatie van de nieuw ingerichte La- boreerwerkplaats te Rijswijk door de Minister van Oorlog aan de directie van de Art.-Inrichtingen is opgedragen. We verklappen geen geheim, wan neer we vertellen, dat zowel de mili taire als de burgerlijke productie zich in stijgende lijn bevindt. De fabriek voor munitie voor handvuurwapenen werd in 1950. die voor artillerie-muni tie in het najaar 1952 in werking ge steld. Voor de laatste fabriek werd in grote mate gebruik gemaakt van door Nederland uit Amerika verkre gen werktuigen volgens het Economi sche en Militaire Hulpprogramma. ^fANNEER we tenslotte nog iets ver tellen over de machinefabriek, dan is dit omdat dit onderdeel van het gro te bedrijf zeker niet het onbelangrijk ste genoemd behoeft te worden. Het productie-programma van deze fabriek bestaat uit de vervaardiging van ge reedschapswerktuigen en de centrale gereedschapvoorziening van het ge hele bedrijf. Deze tak van bedrijf vindt zijn oorsprong in de oorlogsjaren, toen de wapenfabricage naar een product zocht, dat op het aanwezige machine park met de beschikbare technische kennis en mankracht kon worden ver vaardigd. Technisch is deze productie evenwaardig aan de wapenfabricage, \yOENSDAG jl. was de Aswoensdag, het begin van de jaarlijkse Lijdens tijd, tijdens welke de Kerk en de Chris tenen het lijden en sterven van Jezus Christus herdenken. Bij de Roomska- tholieken is dit begin van de Lijdens tijd scherp gemarkeerd, doordat op As woensdag opeens de carnavalsherrie zwijgt; bij de Protestanten begint de lijdensherdenking vrij ongemerkt, maar al spoedig worden er van deze her denking toch allerlei symptomen merk baar. In de kerkdiensten wordt over het lijden en sterven van Christus ge predikt en gezongen. Openbare feeste lijkheden worden beperkt. In kerken en concertzalen en voor de radio wor den de Matthauspassion en de Johannes- passion van Bach en andere muziek werken over het lijdensverhaal uitge voerd. Wat is de zin van deze herdenking? Waarom vinden de Kerken, waarom vinden zoveel mensen het belangrijk en nodig, met zoveel aandacht stil te staan bij de dood van een man van tweedui zend jaar geleden? Wat is de betekenis van deze lijdensweg en dit sterven, dat zij zoveel eeuwen later nog met zoveel nadruk en toewijding worden herdacht en gevierd? Een kleine twintig eeuwen terug werd een Joodse timmerman uit het stadje Nazareth door de bestuurders van zijn land gearresteerd en ter dood veroordeeld. Hij werd uitgeleverd aan de Romeinse bezettingsautoriteiten met het verzoek het doodvonnis te bekrach tigen en ten uitvoer te leggen. Hoewel de Romeinse landvoogd deze Jezus van Nazareth niets ten laste kon leggen, gaf hij onder zware pressie toe en liet de veroordeelde martelen en kruisigen. Het slachoffer stierf de gruwelijke kruisdood, eenzaam en bespot. Goed, dit alles was zeer onrechtvaardig, en zielig misschien, maar er zijn in de loop der geschiedenis tallozen onrecht vaardig en zielig om het leven ge bracht, gerechtelijk vermoord. Waarom staan wij nu nog stil bij het lijden en de dood van deze man? Wat is de bij zondere betekenis van het sterven van deze Jezus Christus, dat daaraan elk jaar een lijdenstijd van anderhalve maand wordt gewijd? Voor iedere gelovige, voor de Kerk is deze herdenking vanzelfsprekend. Voor hen is deze dood van deze mens de be langrijkste gebeurtenis van de ganse wereldgeschiedenis, die voor ieder mens van alle tijden een volstrekt unieke be tekenis heeft. Dat staat voor elk Chris ten vast, maar elk Christen weet ook, dat het „waarom?" niet zo gemakkelijk onder woorden te brengen is. Het is nauwelijks mogelijk, precies te zéggen wat je gelooft en zeker wéét, nl. waarom het lijden en sterven van Jezus van Nazareth zo absoluut belang rijk is en blijft. Misschien mag ik er zo iets van pro beren te zeggen. Op 4 Mei, op 11 No vember en op enkele andere data her denken wij de gevallenen van de beide wereldoorlogen, voor ons Nederlanders in het bijzonder van de laatste oorlog. Onze gedachten gaan dan terug naar het leed, dat zij hebben moeten door staan, militairen en strijders van het ondergrondse verzet, naar de martelin gen en de pijn, die zij hebben moeten verdragen op de slagvelden, in de hospi talen en in de martelkamers van de ge heime politie, en naar hun dood. Dan zeggen we tegen elkaar; dank zij hun strijden, hun lijden en hun dood mogen wij nu in vrijheid leven. Iets dergelijks zeggen de gelovigen tegen elkander, èn tegen allen die luis teren willen, in deze lijdenstijd: Dank zij de smart en de smaad, het lijden en de dood van Jezus Christus mogen wij allen, mensen van alle tijden en alle landen, nu in vrijheid leven. In vrij heid van het kwaad, dat de wereld on bewoonbaar maakt; in vrijheid van de schuld, die ons leven en onze vreugde verduistert. Deze arrestatie van Jezus geeft ons de vrijheid. Dit lijden geeft ons de vreugde. Dit sterven geeft ons het leven. Dit kruis betekent voor ons: nieuwe gemeenschap met God en men sen. Zo staan wij langs de weg der smar ten en op de kruisheuvel van Hem, die zijn leven gaf als een losprijs voor ve len. 't Is al voor èns geschied, J. I. (Van één onzer redacteuren) JsJOG GEEN HALVE EEUW GELEDEN bestond de burgerij van Zaandam uit Zaankanters en Delftenaren. De laatste categorie was omstreeks de eeuw-wisseling naar Zaandam gekomen, toen de werk plaatsen en fabrieken van de in 1679 te Delft opgerichte Artillerie- Inrichtingen naar de terreinen aan het juist gereed gekomen Noord zeekanaal werden overgebracht. De Delftenaren zijn Zaankanters ge worden en de personeelsbezetting van de Artillerie-Inrichtingen wordt thans gevormd door Zaankanters en Amsterdammers. Het zijn de „Hembruggers", die bij honderden dagelijks van en naar dit nog steeds groeiende bedrijf gaan. Een bedrijf, waarvan de Zaankanters met een tikkeltje trots vertellen, dat het een grote Zaandamse zaak is. Vooral een grote zaak, want thans heeft dit bedrijf niet minder dan 2650 men sen in dienst, waarvan 400 beambten. En nog steeds wordt er personeel aangenomen, omdat aan het na-oorlogse groei-proces van de Artillerie- Inrichtingen nog geen einde is gekomen. Gelukkig geen einde is ge komen, zouden we haast zeggen, omdat de Artillerie-Inrichtingen een belangrijke rol spelen op het klavier van het Nederlandse industriali satie-proces en bij dit spel een harmonisch geheel weten te ontwikke len. dat het grootste respect afdwingt in binnen- en buitenland. Het is nog niet zo lang geleden, dat Amerikaanse deskundigen na een be zoek aan de bedrijven bij de Hembrug hun bewondering niet onder stoelen of banken staken en de Yankees ronduit verklaarden, dat de fabrieken van de Artillerie-Inrichtingen in vergelijking met de mo- dernste Amerikaanse bedrijven glansrijk de toets der critiek konden doorstaan. artikel zal dan ook een bezichtiging in vogelvlucht kunnen zijn. Het bedrijf van de Art-Inrichtingen bestaat uit de volgende fabrieken: Mu nitiefabrieken, tw. de hulzen- en kogel- fabriek, de projectielenfabriek, muni-, tiesamenstellingswerkplaatsenverder vinden we er de wapenfabriek, onder verdeeld in een fabriek van onderde len voor draagbare wapenen en een afdeling voor revisie van draagbare wapenen en geschut; een machinefa briek voor vervaardiging van gereed schapswerktuigen en een centrale ge reedschapsmakerij. vervolgens de warm- bedrijven, bestaande uit ijzergieterij, harderij en smederij en ten slotte de verschillende hulpdiensten, omvatten de constructie-bureaux, werkvoorbe reiding, keuringdienst, laboratorium, meetkamer, bedrijfsdienst, expeditie en magazijndienst, opleidingsschool voor vaklieden, administratie, inkoopafde ling en personeelszaken. JJIT de ruïnes, die de bezetters In 1945 achterlieten is in enkele jaren een hypermodern bedrijf uit de grond ge stampt, dank zij een deskundige lei ding en een eendrachtige samenwer king van alle personeelsleden van hoog tot laag. Het zijn niet de directie-leden, die met de duimen tussen hun vest als pauwen zo trots rondlopen, maar het zijn de buitenlanders, die hun bewon dering en waardering gepaard lieten gaan met een fikse goedkeurende klop op de schouders van de Hollanders, die iets groots tot stand brachten. De kranteman, die een artikel over de Artillerie-Inrichtingen schrijft, loopt de kans het verwijt te horen, dat hij min of meer propaganda maakt voor een oorlogsbedrijf. Het verwijt is onjuist; sterker nog, we durven de stelling te poperen, dat de Artillerie- Inrichtingen in hun geheel een waar borg zijn voor de handhaving van de vrede en onze duur gekochte onafhan kelijkheid. We stipten reeds aan, dat 1945 ook voor de Art.-Inrichtingen het jaar van de vrijheid, maar tevens van de vol komen chaos was. Betonnen vloeren, rijkelijk voorzien van gaten, waarin eens machines waren verankerd en daarom heen vier muren, al of niet voorzien van kapotte ruiten. Verder was er niets, behoudens dan het per soneel. Dat eerste jaar na de bevrijding is beslissend geweest voor de Artil lerie-Inrichtingen. Het jaar, dat stond in het teken van het puin ruimen. Want wanneer men van daag de dag vraagt hoe het ter wereld mogelijk is, dat in nog geen tien jaren een bedrijf ontstaan is, dat met name ten aanzien van de gereedsehapswerktuigenprodue- tie als een buitengewoon geslaagd industrialisatie-object beschouwd kan worden, dan is bier maar één antwoord op: Verantwoordelijk heidsgevoel. In feite is het onjuist, dat er bij de Hembrug te Zaandam een bedrijf op Amerikaanse wijze is herbouwd en uitgebreid. Typische Hollandse eigen schappen; nuchtere zakelijkheid en een onverwoestbaar doorzettingsvermogen, die alleen vruchten konden afwerpen, omdat het verantwoordelijkheidsbesef voor alle werkers van hoog tot laag als het ware een wet van Meden en Perzen was. Dit komt wel heel sterk naar voren, wanneer men een ongedwongen gesprek heeft met de president-directeur ir F. G. Jüngeling, die de taak van iedere arbeider in het bedrijf, geschoold dan wel ongeschoold, ziet als een verant woordelijk werk en dit zijn mensen dag-in-dag-uit dan ook voor, houdt. Het merkwaardige is, dat bij de Ar tillerie-Inrichtingen het probleem van de Ondernemingsraden in het geheel geen rol speelt, omdat men sinds 1937 al een college van overleg, dus een on dernemingsraad heeft. Een college, dat vooral na de bevrijding uitstekend werk heeft verricht en dat foij de ontwikke ling van de laatste jaren een belang rijke rol heeft gespeeld. Een bezoek aan de Artillerie-Inrichtingen geeft de schrijver zo'n overvloed van indruk ken, dat het ondoenlijk is alle facet ten van dit bedrijf in één kranten-arti kel te belichten. Om slechts één punt te noemen. Evenals in tal van andere bedrijven heeft men ook aan de Art-Inrichtin gen een ideeën-bus. Ieder idee wordt door de chef van de indiener, zonodig met de directie, beoordeeld. Indien het voorstel in de practijk bruikbaar is, wordt het beloond. Maar niet met een tientje of f 25.als een vaststaand tarief. De indiener krijgt in het alge meen de winst welke door zijn voor stel aan het bedrijf ten goede komt. Dit betekent, dat er ideeën zijn be loond met f 100 tot f 250. J7EN BEZOEK aan de verschillende fabrieken van de Art.-Inrichtingen vergt uren, zo niet enkele dagen. Een bezoek door middel van een kranten- De heer P. Klijwegt uit Zaandam kent niet alleen de moderne machines die bij de Artillerie-inrichtingen worden vervaardigd, maar als lid van de Commissie van Overleg is hij ook op de hoogte van de vele problemen die zich dagelijks in het bedrijf voordoen. Stukken gezaagde ijzeren palen worden in een roterende oven verhit. Het is het begin van de fabricage van een granaat. JODPOER is een vorsten dom ten Zuiden van het Himalajagebergte. De oude K.L.M.-route leidde in vroe ger jaren over dit halte station. Ik was er zesmaal. In de naaste omgeving van het vliegveld bevindt zich het State hotel. In de avonduren, wan neer we wat zijn opgeknapt van de doordringende kracht, die het tropenzon netje nu eenmaal kan uit oefenen, vlijen we ons neer in de luie stoelen, die op het mooie, groene gras veld vóór het hotel zijn neergezet. We zijn moe, de onderlinge gesprekken heb ben weinig levendigs meer. De ijskoude whisky smaakt. Smirnoff rookt zijn zoveel ste Abdullah-sigaret, Viruly kauwt op zijn pijp, een ander verwerkt zijn uit Holland medegenomen si gaar. De groene grasma.t, prachtig onderhouden, in de vroege avonduren rijke lijk besproeid, doet ons reeds een weinig opfleuren. De donkergroene bladeren van een der weinige bo men op deze grasmat rich ten zich als het ware een weinig op. Vanuit de verte hoort men de ietwat mys tieke muziek weerklinken uit de stad. Op de brede weg, welke langs het hotel loopt, schuifelen mannen en vrouwen huiswaarts. Ze hebben geen haast, ze kun nen ook niet vlugger, ze leven in een omgeving, waar het onbarmhartig warm kan zijn. Plotseling hoor ik iets vlak bij mij. Een vrij lang gerekt lichaam beweegt zich langs de stam van de boom en boven ons de merkwaardige wiekslag van een gierachtige vogel, die blijkbaar op weg is naar huis, naar een van de to rens van de zo overbeken de citadel van Jodpoer, het kasteel op de vrij hoge berg, dat als het ware wa kend neerziet op de bevol king van een land, dat ge regeerd werd door een der rijkste vorsten van het Britse imperium. Deze vorst was een groot vriend van de K.L.M.; aan zijn initiatief had de K.L.M. veel te danken. Na de volgende whisky werd het sein van opbreken gegeven en verdwenen we in onze slaapkamers. De mijne was een salon van min of meer reusachtige afmetingen. Mijn bed eveneens van groot formaat stond pal onder een enorme fan. Een goed onderhouden houten vloer, een eenvou dig doch smaakvol bureau, luchtige stoelen, ruime kas. ten en een zeer fraaie bad kamer, gaven niet de in druk van overdreven luxe, maar wel van nuttige aan passing bij de omstandig heden, waaronder men daar als luchtvaartpassagier moet leven. Het gebruik van een dikke pyama past daar in die tijd van het jaar, toen ik er was zeer zeker niet. Naast mijn bed lag een bediende van het hotel, heel eenvoudig op een rieten matje. Met be wondering heb ik deze fi guur bekeken; een pracht- man, fonkelende zwarte ogen, die nog extra uitko men door het witte randje, waarin ze als het ware ge vat zijn, maar bovenal be viel mij het mooie pikzwar te haar. En toch vond ik het geheel ook weliswaar vreemd, maar niet grieze lig. Ik voelde me als het ware bewaakt. En waarom? Ik kon daarvoor aanvanke lijk geen verklaring vinden. Op mijn luchtig bed kreeg ik het warm; ik ging woe len en wentelde mij van de ene op de andere zijde. Plotseling zag ik in het schemerduister mijn waker kaarsrecht overeind staan. Op voortreffelijke wijze voegde hij mij toe: „What do you want Sir? Straw berry, pineapple, ice-cream soda, ham and eggs?" etc. En dat in de nachtelijke uren. Welk een dienstbe toon. Maar de keuken in het State hotel was dag en nacht open. En toen we 's morgens vroeg onze reis gingen voortzetten langs de rivier de Ganges naar Calcutta, spreidden de pauwen hun prachtige waaier-staarten - de pauw is er heilig -, lie pen de witte ossen - even eens heilige dieren - rustig rond en zagen we de Jod- poerse vrouwen, met de grote gevulde waterkruiken op hun hoofd, trekkend in de richting van hun dik wijls zo uiterst primitieve woningen. Bittere armoede naast onbeschrijfelijke rijkdom; tegenstellingen, waarvan men zich in ons land geen of nauwelijks een voorstel ling kan maken. Van tijd tot tijd hunker ik er naar Jodpoer terug te zien. De eeuwenoude vesting van jodphoer.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 5