Japan zoekt hulp bij Engeland tegen Verenigde Staten Frankrijk heeft meer dan genoeg van de oorlog in Indo-China Dulles' voorstel kreeg steun op conferentie te Caracas Handelsverdrag hield risico voor Churchill in Strijd met Mau Mau onverminderd Weer twee generaals in Britse handen Politieke winst voor beiden gaf doorslag Amerika en Japan sluiten overeenkomsten Productiebeperking bij de Duitse mijnen Zuivering in Syrische ambtenarencorps Cornets weer in gebruik Mijnwerkersstaking om een opzichter Engeland vreest rood bewind in Honduras Dr Adenauer bezoekt Zuidoost-Europa Tussenlanding in Parijs van veel belang Vertegenwoordiger gokte en verloor Genéve kan belangrijke mijlpaal worden Indochinezen wachten rustig af Scheepvaartberichten «4 QE SITUATIE IN JAPAN verandert snelMisschien geeft men zich aan het andere einde van onze planeet geen rekening van deze evolu tiemaar hier in Tokio merkt men maar al te goed, dat de Japanse regering alles in het iverk stelt om de traditionele politiek van vóór de oorlog vast in het zadel te helpenzo schrijft het Franse blad La Tribune des Nations. En zo centraliseert Tokio de politiemacht weer bindt de strijd weer aan tegen de invloed der vakbondenverder tracht de regering de antitrust-wet te herzienen ondertussen neemt de sociale onrust onder verschillende lagen van de bevolking toe. Vooral de ambtenaren en de studenten voelen zich getroffen. F)E DOOR de regering aanbevolen so- berheidspolitiek, die ten doel heeft de strijd aan te binden tegen de infla tie, is niet alleen blootgesteld aan de aanvallen van de arbeidersmassa's, die de laatste maanden hun levenspeil zeer snel hebben zien dalen, maar ook aan die van zekere leidende kringen. Begin Januari zag premier Yoshida zich trouwens genoodzaakt enkele wij zigingen aan te brengen in zijn kabi net: hij verving de minister van Open bare Gezondheid en van Buitenlandse Handel. Deze ministers waren nl. van oordeel, dat hun departementen hun taken niet konden vervullen in het kader van de soberheidspolitiek. De buitenlandse handel stelt Japan voor de dringendste problemen. Het budget voor 1954 vertoont een tekort ondanks de Amerikaanse aankopen en de uitgaven, die de Amerikaanse troe pen gedaan hebben. Het verstoorde evenwicht met de sterlingzone was één der voornaamste redenen voor de on gerustheid in de Japanse economische kringen; doch deze kwestie is thans opgelost door het accoord, dat met Engeland gesloten is en dat zoveel protesten in Whitehall veroorzaakt heeft. Maar dit verdrag heeft het ver stoorde evenwicht in de buitenlandse betalingen niet geheel hersteld. In Osaka heeft men er geen geheim van gemaakt, dat Japan graag de uitwis seling met het Aziatisch continent wil herstellen, dat wil dus zeggen: met China. Op dit punt, en ten aanzien van de herbewapening bestaat er een diepgaand verschil van mening met de Verenigde Staten. ^/ANT de grote kwestie van dit ogenblik is de herbewapening. De ze is namelijk de oorzaak van de bud- getaire en sociale moeilijkheden. De Japanse regering heeft een uitbrander van Washington gehad voor de traag heid, waarmede het land herbewapent en voor het weinige geld, dat le Ja panse regering voor de bewapening beschikbaar heeft gesteld. In feite gaat het geschil veel dieper dan een ver schil van opvatting over het bewape ningstempo. De Japanse autoriteiten beklagen zich over het feit, dat de mi litaire behoeften van hun land niet door Washington begrepen worden. Men wijst er nl. in Tokio op, dat het probleem van de verdediging van een eilandenreeks absoluut niet te verge lijken is met de verdediging van een continentaal land. En men ziet daar om ook de noodzakelijkheid niet in om het landleger buiten elke proportie uit te breiden tenkoste van lichte lucht- en vlootstrijdkrachten, die nood zakelijk zijn om eventuele agressors bekampen. Het Japanse volk mom- pilt, dat de ontwikkeling der land strijdkrachten ten dienste komt van hen, die een avontuur op het vasteland zouden willen beginnen. Deze bitterheid tegenover de Ame rikanen verklaart de versterking der banden met Engeland en de a.s. reis van Yoshida naar Londen. Men is te Tokio - an mening, dat Churchill het risico genomen heeft van de ontevre denheid van de Aziatische Dominions en het handelsaccoord met Japan om heel andere, dan handelsbelangen heeft getekend. Er schijnt bij beide landen de nei ging te bestaan om in het Verre Oos ten een gemeenschappelijke politiek te gaan voeren, die gebaseerd zou zijn op handel met China en het verzet tegen militaire avonturen. Er wordt voorts gewezen op het feit, dat beide landen veel gemeen hebben: in de eerste plaats dat ze bestaan uit een groep eilanden, dan hun afhankelijk heid van buitenlandse leveringen voor grondstoffen en voedingsmiddelen. En dan is er tussen de Japanners en de Britten geen enkele pijnlijke herinne ring: geen Pearl Harbour, geen Hiro shima. De enige, werkelijke rivaliteit ligt op het gebied van de handel. Op dit gebied kan men althans tijdelijk regelingen treffen Maandag hebben de Verenigde Sta ten en Japan een overeenkomst inzake wederzijdse beveiliging getekend, waarin de status en financiering van een Amerikaanse militaire adviesgroep L. Japan is neergelegd. Verder zijn overeenkomsten getekend, die betrek king hebben op een Amerikaanse ga rantie voor particuliere investeringen van Amerikanen in Japan en Japanse aankopen van Amerikaanse landbouw producten. Verschillende kolenmijnen in het Ruhrgebied hebben besloten, de pro ductie in te krimpen. In enkele maan den ti.ids zijn de voorraden kolen bij de mijnen meer dan verdubbeld; het ziet er bovendien niet naar uit, dat de afzet spoedig belangrijk zal stijgen. Onder meer is de werktijd van de oudste mijnwerkers tot drie dagen te ruggebracht. Men vreest, dat de ar beidsduur binnenkort nog verder zal moeten worden verkort. De nieuwe Syrische regering is bezig ambtenaren te ontslaan, die aanhangers van ex-president Sjisjakil waren. Bin nen veertien dagen wordt een buiten gewone parlementszitting gehouden waarop, naar verwacht wordt, de nieu we regering de instemming der volks vertegenwoordiging zal krijgen. De regering is voornemens de kies wet aan te vullen en zal het zitting hebbende parlement verzoeken een nieuwe begroting goed te keuren. In de a.s. zomer zullen algemene ver kiezingen worden gehouden. De socia listische partij en de andere oppositie partijen hebben haar houding nog niet bepaald. De British Overseas Airways zullen op hun verschillende intercontinentale luchtlijnen weer passagiers-straalvlieg tuigen in gebruik nemen. Toen in Januari een toestel van het type Comet bij ELba in de Middelland se Zee stortte, werden alle andere vliegtuigen van dit soort buiten dienst gesteld en tot in de kleinste onderde len gecontroleerd. Men heeft geen en kele constructiefout gevonden, maar "eeft van de gelegenheid gebruik ge maakt, een groot aantal wijzigingen in de toestellen aan te brengen. Ook de Air France zal haar Cornets binnenkort weer in dienst stellen. Vijf en dertighonderd mijnwerkers zijn Maandag in staking gegaan in de kolenmijnen te Southshields in het Britse graafschap Durham. Vijftienhon derd van hen hadden het werk reeds een week eerder neergelegd. De sta kers eisen het ontslag van een van, hun opzichters, die zij van „tiranniek optreden" beschuldigen. Dr Mohammed Fadil Jamali, die Zon dag als eerste minister van Irak is af getreden, heeft een nieuw kabinet samen gesteld op verzoek van koning Faisal. JOHN FOSTER DULLES, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren in de juridisch- politieke commissie van de inter-Ame- rikaanse conferentie te Caracas de reeds aangekondigde revolutie inzake de bestrijding van communistische ac tiviteit ingediend. Hü zei, dat de Ver enigde Staten de publicatie en uitwis seling van alle gegevens verlangen ten einde de samenzwering van het inter nationale communisme aan de kaak te stellen en onmogelijk te maken. „In dien het communisme de politieke in stellingen van één Amerikaanse staat beheerst, is het een gevaar voor de souvereiniteit en de onafhankelijkheid van alle andere". Dulles ondervond veel steun van Brazilië, Paraguay, Honduras en de Dominicaanse republiek. Daarentegen eiste Guatemala, waartegen de resolu tie indirect is gericht, een omschrij ving van het begrip „internationaal communisme". Mexico meende, dat de term „internationaal communisme" diende te worden vervangen door ..agenten van het internationale com munisme" of „buitencontinentale com munistische landen". Ook wilde het de werking van de resolutie uitbreiden tot agenten van andere totalitaire lan den. Het probleem is van bijzondere ac tualiteit voor Engeland in verband met de toestand in de kolonie Honduras, welke aan Guatemala grenst. In Hon duras worden over zes weken verkie zingen gehouden voor de wetgevende raad, de eerste sinds Engeland er de macht in handen nam. Gevreesd wordt, dat de verenigde volkspartij, de enige die volledig georganiseerd is, de macht zal veroveren. Deze groep is zeer links gezind en vertoont sterke sympathieën voor Guatemala, dat reeds jaren poogt het gebied onder zijn hoede te krijgen. Bij oefeningen met amphibie-voertui- gen ter hoogte van Port Stevens, aan de Noordk ust van de Australische staat Nieuw-Zuid-Wales. is een aantal voer tuigen door de hoge golfslag volgelopen er. gezonken. Drie militairen verdronken, twee worden vermist en elf moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. 'tas Vandaag is dr Konrad Adenauer, de VVestdiiitse Bondskanselier, voor een staatsbezoek van twee weken aan Grie kenland en Turkije vertrokken. In Bonn ontzegt men aan deze visites iedere po litieke betekenis; zeer belangrijk acht men daarentegen de tussenlanding, die het gezelschap in Parijs zal maken, waar de kanselier met minister Bidault de nieuwe onderhandelingen over de Saar- kwestie zal inleiden. Ook tijdens zijn bezoeken aan Athene en Ankara zal de kanselier de bespre kingen over de Saar blijven leiden. Al le maatregelen zijn genomen teneinde dit mogelijk te maken. De besprekingen in Turkije zullen waarschijnlijk vooral de economische relaties tussen beide landen raken. Deze ontwikkelen zich op het ogenblik niet geheel naar wens. De Duitse export naar Turkije zal slechts kunnen wor den gehandhaafd, wanneer do Bonds republiek bereid blijkt, credieten toe te staan. Deze zullen, naar men ver wacht, ongeveer honderd milioen mark belopen. De Westduitse bondskanselier dr Adenauer en de Franse minister van Buitenlandse Zaken Bidault ontmoeten elkaar vandaag in Parijs. De beide staatslieden zullen trach ten om een oplossing te bewerk stelligen van het veel omvattende Saar-vraagstuk. Maandag zijn in de omgeving van Nairobi tenminste veertig leden van de Mau Mau in gevechten met de vei ligheidspolitie gewond. De veiligheid in de Britse kolonie Kenya neemt dus nog allerminst toe, ondanks het beroep, dat „generaal China" op zijn mede leiders van deze organisatie heeft ge daan om zich over te geven. Dit weekend heeft er een, generaal Tanganjika, zich bij de Britse autori teiten gemeld. Hij was een onderge schikte van generaal China en stond bekend als een der meest meedogen loze bendeleiders. Een andere „gene raal", opererende onder de schuilnaam Katanga, is in het gebied van de Mount Kenya gewond in handen der politie gevallen. De 41-jarige vertegenwoordiger O. R. C. O. ging Donderdagmiddag in 's-Gra- venhage een partijtje gokken, dat pas Vrijdagmorgen was afgelopen Toen hij de 200 gulden die hij op zak had, had vergokt, leende hij 600 gulden en gaf daarvoor de auto van zijn patroon in onderpand. De 600 gulden verdwe nen even snel als het eerstgenoemde bedrag. O. zal nu vervolgd worden we gens verduistering. Hij was in dienst van een oliefabriek in Zaandam. PROFESSOR DIELS OVERLEDEN Prof. dr Otto Diels, die in 1950, te zamen met zijn leerling en collega prof. dr Kurt Alder, de Nobelprijs voor scheikunde heeft gekregen, is in de nacht van Zondag op Maandag op 78- jarige leeftijd te Kiel overleden. Opnieuw heeft de ..u-itte doodin Oostenrijk toegeslagen en zijn af gelopen weekend talrijke slachtoffers te betreuren geiveest. Men is druk bezig met hel reddingswerk in het nog steeds door nieuwe lawines bedreigde land. (Van onze correspondent le Parijs) ALLE FRANSEN zijn het er over eens, dat er een einde moet komen aan de ruïneuze en impopulaire oorlog in Indo-China. De menin gen lopen echter wijd uiteen, wanneer men zich afvraagt hoe de vrede tot stand gebracht moet worden. Het gevolg hiervan is een'ibenauwen- de besluiteloosheid, dezelfde, die de oorlog nu al meer dan zes jaar heeft doen voortslepen. De laatste maanden is de publieke opinie zich echter ernstig mei het Indoehinese drama gaan bezighouden. Er wordt een duidelijke druk uitgeoefend op de regering om een einde te maken aan dit avontuur. Minister Bidault heeft in Berlijn reeds kunnen be reiken dat er in Genève, te beginnen 26 April, over de Aziatische pro blemen gesproken zal worden. Men vraagt zich in Parijs op het ogen blik echter af, of het niet verstandig is te proberen vóór de conferentie van Genève reeds te komen tot een wapenstilstand. Frankrijks positie zou dan wat sterker worden en Bidault zou niet le veel afhankelijk zijn van wat andere landen willen of eisen. De Nationale Vergadering komt Vrijdag a.s. bijeen om na te gaan, in hoeverre het mogelijk is Pandit Neliroe's voorstel -- een wapenstilstand met handhaving \an de bestaande fronten te verwezenlijken. j-JET INDOCHINESE probleem is lang zamerhand heel erg ingewikkeld geworden en men spreekt niet voor niets over een wespennest, waarin Marianne haar poezelige handjes heeft gestoken. Indo-China bestaat uit drie staten: Vietnam, Laos en Cambodja, die van Frankrijk een grote mate van onafhankelijkheid hebben gekregen. Het officiële doel van de oorlog is, dat Parijs deze staten van de Franse Unie tegen het communisme van Ho Chi Minh moet verdedigen. Nu iS het won derlijke, dat erg veel bewoners van deze vroegere kolonie geen partij wen sen te kiezen. Zij zijn er helemaal niet zeker van, dat de Fransen het zullen winnen en ze willen geen kleur beken nen. Daarbij komt dat er een bewe gingsoorlog wordt gevoerd, met liet gevolg, dat grote streken nu eens dooi de Fransen en dan weer door de Viet- minh worden bezet. Vooral daar heb ben de bewoners geleerd, dat een af wachtende houding de verstandigste is. Officieel vechten de drie staten dus wel zij aan zij met de Fransen om hun land te bevrijden, maar minister Plé- ven, die juist uit Indo-China is terug gekeerd, heeft er nog eens op gewezen, dat de bewoners veel actiever aan de strijd zouden kunnen deelnemen. Nu komt daarbij dat. de regering van de belangrijkste stam. Vietnam, niet kan zeggen het vertrouwen te genieten van heel het volk. Men ziet in prins Buu Lac, minister-president, vaak een stro man van de Fransen. Zelfs keizer Bao Dai, die toch ook zeer Fransgezind is, schijnt niet erg veel bewondering te hebben voor zijn premier. De toestand is er, sinds de geruchten over een mogelijke wapenstilstand niet van de lucht zijn, niet beter op gewor den. Het is te begrijpen, dat, wat men noemt de Indoehinese nationalisten, bang zijn. Het is voor niemand een ge heim dat Ho Chi Minh heel Indo-China zal kunnen bezetten wanneer de Fran sen de door hen gevormde staten in de steek laten. Vandaar dat de stemming in Hanoi uitermate nerveus is. Hoe vreemd het ook moge klinken, men is bang voor een eventuele wapenstil stand. pRANKRIJK staat nu voor de moei lijkheid, dat het niets liever zou doen dan zijn troepen uit het Verre Oosten terug te trekken, maar dat men het laf vindt de drie jonge staten tegenover het machtige communisme alleen te laten. Bovendien is het prac- tisch niet goed mogelijk een wapen stilstand te sluiten op de bestaande frontlijn. Er is namelijk geen frontlijn. In dit onbegaarJÉare bergland worden er dan eens hier en dan eens daar ge vechten geleverd, waarna de troepen zich terugtrekken. Waar moet men dus de demarcatielijn trekken? En welke strijdmacht moet Frankrijk achterlaten om deze te doen respecteren? Niet bevestigde berichten vertellen,' dat Parijs reeds in het geheim contact met Ho Tsji Minh heeft gezocht om over vrede te praten. De communisti sche leider wil best een einde aan de oorlog maken, vooral ook, omdat hij aanneemt dat heel deze streek hem vroeg of laat toch als een rijpe peer in de schoot zal vallen. De Franse re gering zelf is verdeeld over de vraag, of men -moet trachten de gevechten reeds voor de 26ste April te doen on derbreken. Men is bovendien niet meer alleen baas in het Indoehinese huis, waar Amerika de helft van de oor logskosten draagt. Het is ook niet waar, dat die strijd daar in hoofdzaak door Fransen ge voerd wordt; de legers bestaan groten deels uit manschappen van het vreem delingenlegioen: Noord-Afrikanen, Se- negalezen en andere plaatselijke strijd makkers. Frankrijk zorgt voor het officierskader. In 1953 heeft Parijs on geveer tweehonderd millioen gulden aan dit conflict uitgegeven op een totaal-uitgave van 500 millioen. £)E INTERNATIONALE toestand is zo, 'dat dit conflict alleen beëindigd kan worden, wanneer de twee blokken, waarin de wereld is verdeeld, dit wil len. Ho Tsji Minh kan alleen via'Mao Tse Tung en Molotov ja zeggen en Bi dault kan geen ja zeggen, zonder, dat Dulles heeft geknikt. Maar aangezien de grote internationale conferenties ge toond hebben weinig reëels te kunnen opbrengen, is men te Parijs bang dat er in Genève wel veel gepraat, maar misschien weinig beslist zal worden. Vandaar dat men wil trachten de confe rentie voor te zijn. De heer Bidault weet, dat een wapenstilstand in het Verre Oosten een gunstige invloed kan hebben op de eventuele ratificatie van het E.D.G.-verdrag door het Franse parlement. Aan de andere kant biedt de E.D.G. ook een mooi ruilproduct. Men zou tegen de Russen kunnen zeg gen; Wij zetten de E.D.G. voorlopig op de lange baan als jullie kameraad Ho Tsji Minh een andere bezigheid geeft. Natuurlijk wordt deze koehandel met verontwaardiging tegengesproken. Maar het is voor iedereen duidelijk, dat de problemen toch wel verband met el kaar houden. Albireo, pass. 8-3 St Pauls Rock R'dam Alhena, S-3 n.m. van Santos 'ut, Montevideo verwacht Alpherat, 7-3 vak Las Palinas naar Antwerpen Arends- clijk, 9-3 te Buenos Aires verwacht Arundo, pass. 7-3 Gibraltar naar Fal mouth Aagtekerk, 7-3 van Hongkong naar Manilla Algenib, 7-3 van Rio de Janeiro te Santos Alkaid, 8-3 van Ant werpen te R'dam Alphard, 7-3 van Pa- ranagua naar Santos Argos, 6-3 van A'dam naar Lissabon Blitar, 7-3 te Port Kembla Blommersdijk, 7-3 te Norfolk Boskoop, 7-3 van A'dam naar Ham burg Eilliton, 7-3 vatt Kaapstad naar Port Elizabeth Boissevain. 9-3 te Kaap stad verwacht Borneo, pass. 7-3 Gi braltar naar Port Said Caltex Pernis, pass. 7-3 20.10 uur Vlissingen naar Sidon Congostroom, 7-3 van Freetown te A' dam Callisto, pass. 7-3 Flores naar En geland Caltex Padang (t), pass. 7-3 Sabang naar Singapore Caltex Pernis (t), 7-3 van Antwerpen naar Sidon Drente, pass. 8-3 6 uur Kaap Bon, 14-3 te R'dam verwacht Dalerdijk, 8-3 te Galveston Eemland, pass. 7-3 Finisterre naar Zuid-Amerika Enggano, 8-3 van Aden naar Suez Erinna (t), 7-3 van Stanlow naar Curacao Garoet, 7-3 van Port Sudan naar Suez Groote Beer, 7-3 190 mijl west van Scillys naar Hali fax Groote Kerk, pass. S-3 6.40 uur Vlissingen naar R'dam Ilathor, pass. 5-3 Finisterre naar Tunis Hoogkerk, 9-3 van Hongkong te Djibouti verwacht Johan van Oldenbamevelt, 7-3 60 mijl noord ten westen van Alexandrië naar A'dam Lindekerk, 7-3 Ouessant ge- pass. naar Port Said Larenberg, 7-3 van Freetown te A'dam Laurenskerk, 6-3 van Karachi te Bombay Marie- kerk, pass. 7-3 Gibraltar naar Genua Oranjefontein. 7-4 430 mijl zuid-zuidoost van Dakar naar Las Palmas Ondina, 8-3 van Rangoon te Calcutta Overijsel, 7-3 - van Bremen te R'dam Peperkust, pass. 8-3 9 uur Vlissingen naar Antwerpen Prins Maurits, pass. 8-3 Gibraltar naar Valencia Roebiah, pass. 7-3 Suez naar Colombo Hotula (t), 8-3 te Curagao Rijndam, 6-3 180 mijl zuidoost van Sablo Eil. naar Cobh Roepat, 713 van Mar seille te A'dam Tara, verm. 8-3 van Buenos Aires naar R'dam via Montevideo Teucer, 7-3 van A'dam naar Indone sië Themisto, 6-3 van Norfolk naar Nederland Tabian, 7-3 te Los Angeles Tomini, pass. 7-3 Kaap St Vincent naar R'dam Waterman, 600 mijl oost van Kaap Race naar Halifax Wonosari, pass. 6-3 12 uur van Malta naar Tand jong Priolc Zeeland (KHL), pass. 6-2 14 uur Azoren naar Halifax Zuider kruis, 7-3 ISO mijl zuid van Teneriffe naar Kaapstad.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 3