Machtig pleidooi voor de coöperatie I I I I I I I I I 1 I I Prof. van Stuyvenberg sprak te Avenhorn Raad van Schoort discussieerde over subsidies aan de VVV's Nieuws uit Bergen K.V.P.-fractie trekt plan van ir Burgersdijk in twijfel Coöp. Boerenleenbank Zuid- Scharwoude vergaderde Lezers spreken JESDAG I en thee bonbons :htengries Kan 66 pet der zuivel fabrieken verdwijnen Warmenhuizen Plattelandsvrouwen waren bijeen De gemeente moet goed voor de dag komen De Rijp Gevonden voorwerpen Hensbroek „O en O" sloot met lezing over 't Ned. fabrikaat Telefoonkabel door het verkeer vernield Heiloo Zij ziet een weg over de trambaan als enige afdoende oplossing Petten Afgelopen jaar was gunstig Sympathieke geste van de schooljeugd BURGERLIJKE STAND JIMMY EN DE BENDE VA N BINK De VVV vergadert volgende week BURGERLIJKE STAND Voordrachtsavond door Claudine Witsen Elias Bach-cyclus in kerkje te Bergen aan Zee DINSDAG 9 MAART 1954 V.NT THKE u r l ij k RIJZEN I T SAPPELJAM n89 SLAG, melk r, 250 gr 37 ONTBIJT. heerlijk 37 EEL, naturel >iik 69 DESE ZALM k79 KOEK, heer- ■s, 500 gr 39 LVERSE No. 3 28 \CAO, gram 1 25 Brabantse UJTKOEK IATIS ED KAAS am 83 GE KAAS 400 gr 99 te LEIDSE 400 gr 99 5ERSE KAAS ker 37 kje 25 ELAAT- 'T, 150 gr 67 SE met spek am 49 SCHOTEL n, 150 gr 39 I ÏLIJKE I S, 6 voor 47 I EL ZOUTE I 200 gram 49 1 RMUNT I ENTJES ram 35 I ram 59 O'S, 'n heer- I loepje, ram 49 i rE VINGERS ram 29 I 1UETTEN JITS ram 39 HESPRITS. ht, 250 gr 47 JSE VAN. ïLS 250 gr. 49 GEBRANDE 'INDA'S I am 33 C am 59( )VET, le soort ;ram 59 •TEMELK met 2 blikken 79 erwtjes el, gr. blik 67 atenpuree 2 blikken 69 5ne erwten gelezen ;ram 34 ERUITJES en jes, 2 pt. 59 kwaliteit ;ram 35 PUD Dl N Gen# PLDDING- samen SETPAPIER len 39 FERS, 'W. WAS- IEL, 2 Pk 53 ETZEEP te stukken 47 ASBORSTELS ola, 2 voor 49 ELDOEKJES r49 IA WRIJF- per tloos 4< a grote dub-1 tukken ELZEEP 49, •n kleurboek j RATIS De directies van de Noordhollandse Coöperatieve Zuivelfabrieken en de besturen van deze bedrijven, besturen van Coöp. Fokverenigingen en andere coöp. boerenstandsorganisaties, benevens vele leden van al deze coöperaties, vulden Maandagavond de grote zaal van café Kwadijk te Avenhorn om te luisteren naar de rede van prof. dr J. H. van Stuyven berg, hoogleraar aan de Economische Hogeschool te Rotterdam en docent in het Coöperatiewezen aan de Amsterdamse Universiteit. De organisatie van deze avond ging uit van de discussieclubs van de Coöp. Zuivelfabrieken te Stompetoren en Oudendijk ter afsluiting van het winterwerk. De directeur van de Zuivelfabriek te Oudendijk, de heer H. Lambers, opende de avond met een woord van welkom en een felici tatie tot prof. Stuyvenberg met het feit dat deze juist Donderdag zijn inauguratierede hield te Rotterdam. Een drietal dames, Ans Schot, Elly Hoogland en Els Bakker, gaf een uit gebreid verslag over de cursus voor dames aan de Volkshogeschool te Ber gen over het onderwerp Coöperatie wezen. Deze cursussen zijn voor de meisjes van het platteland van zeer groot nut, daar zij als echtgenote van de boer een inzicht moeten hebben in de vraagstukken, waar de boer voor wordt geplaatst. Dit feit werd nog eens extra onderstreept door de heer A. Kruithof van de Goedhart stichting, die een inleiding hield over het doel en het werk van de discussie clubs. De heer Kruithof wees er op dat de enkele mens zich tegenwoordig alleen kan handhaven als hij zich organiseert om ziin doelstelling te verwezenlijken. Een Coöperatie is een vorm van orga nisatie in de economische sector. Organisatie is een middel om te ko men van klein tot groot. De discussie clubs houden zich bezig met het we zen en de organisatie van de Coöp. zuivelfabriek, vleescentrale en andere Coöperatieve bedrijven. Op deze avon den behandelt men de tegenstelling tussen coöperatief en particulier be drijf en tracht men de kloof te over bruggen, die er soms ontstaat tussen de leiding en de leden. Allen weten wie en wat Philips en de Unox zijn, maar wie weet wat de coöp. zuivel industrie voor ons land betekent? De Goedhartstichting is een insti tuut, dat zich toelegt op de voorlich ting en de studie van het coöperatie wezen. Spr. deed een beroep'op alle besturen om dit werk ter hand te ne men. Prof Stuyvenberg hield hierna een boeiend betoog over samenwerking en concentratie in de coöperatieve zui velindustrie. Wat verstaat men onder concentra tie? Spr. behandelde de functies van de normale onderneming, ongeacht de ondernemingsvorm. De inkoop-func tie van bijv. grondstoffen en machines, de bewerkingsfunctie, de handelson derneming (opslag)verkoopsfunctie (markt), financiële functie, personeels voorziening, omgevingsvorm, admini stratieve vorm, bedrijfsbeheer en lei dinggevende functie. Al deze functies heeft men in een éénmandsbedrijf zowel als in een groot ibedrijf. In een groot bedrijf is alles gespecialiseerd. Concentratie is een gemeenschappelijk uitoefenen van een of meer functies. Samengaan van functies zoals de aankoopfunctie in de aan- en verkooporganisatie geeft een concentratie van economische kracht. Er is een strijd tussen de fronten, van sociale en economische machten. Spr. noemde voorbeelden van concentratie en samenwerking In de zuivelindustrie. De fabrieken in de Achterhoek waren een voorbeeld van concentratie en sa menwerking op kleine schaal. Men komt hier op een gezamenlijke ver werking van 60 millioen kg melk per jaar. Eerst heerste hier grote onder linge concurrentie. Na 1945 zag men de noodzaak tot kaasfabricatie en stichtte me.i gezamenlijk een kaasfa- briek. Een voorbeeld van concentratie op grote schaal noemde spr. de Friese Coöp. Exportver. „Frico", opgericht in 1898 met 7 fabrieken, thans 55 fa brieken. Uitvoerig behandelde prof Stuyven berg de groei van deze organisatie. Hieruit bleek dat deze vorm grote voordelen biedt. Alle fabrieken krij- Op de jaarvergadering van de afde ling van de Bond van plattelands vrouwen herdacht mevrouw Heman- Ter Burg de zo jong overleden mede oprichtster van de afdeling, mevrouw Nieuwland-Swan. Van de heer Nieuw- land was een dankbetuiging ingeko men voor de blyken van belangstel ling bij het overlijden betoond. Uit het jaarverslag van mej. P. Delver bleek, dat er over het jaar 1953 een saldo was van f 18.03. Uit het jaarverslag van mevrouw Groet- Duin kwam naar voren dat de gemid delde opkomst 33 dames was. Voorzitster deelde mede, dat mej. P. Delver op de handwerkcursus in Alkmaar als een der besten was ge-? classificeerd. Zij zal later een cursus geven. Mej. A. Mijlhoff behaalde met het oplossen van de winterpuzzle een prachtig succes, door te behoren bij de zeven goede inzendsters, waarvoor ZIJ een boekwerk kreeg. De pioniers van het Westen. In de plaats van de dames Groet- Duin en Houtkoper-v. d. Ham werden gekozen de dames Kalverdijk-Vlam en Gutker-Korenaar. De voorzitster dankte de scheidende bestuursleden voor het vele werk, dat ze voor de vereniging hebben gedaan en overhandigde haar het bondslepel tje. De scheidende secretaresse releveer de in haar afscheidswoord de weder waardig- en moeilijkheden van de af deling, die als kleine afdeling niet kan doen op maatschappelijk ge bied. De geest is echter altijd goed geweest. Medegedeeld werd, dat op de eerst volgende bijeenkomst de heer Corne lls Jonker zal spreken over muziek. gen naar kwaliteit dezelfde prijs en aanwijzing van de meest rendabele productierichting, marktonderzoek en marktanalyse. Een ander voorbeeld van concentra tie noemde spr. de Coöp. Zuid. Ned. Zuivelbond de C.Z.N.Z. Na 1945 waren veel fabrieken verwoest. Er was een grote kapitaalsinvestering nodig voor de opbouw. Op grote schaal ging men er toe over fabrieken te concentreren. Hierdoor kon men de fabrieken op technisch hoger peil brengen en nieu we productiemogelijkheden scheppen. Er ontstond een commerciële organi satie van 75 fabrieken. Hiervan waren 34 zelfstandige coöperaties en 39 fa brieken waren lid van één der vijf kring-coöperaties. Door deze concen tratie zijn nu 15 fabrieken gesloten. De kring-coöperaties om de grote steden zorgden voor de consumptiemelkvoor- ziening en leverden geen concurrentie. De melkoverschotten gaan naar de top-coöperatie, die een condensfabriek, een melkpoederfabriek en casiëne-fa- briek exploiteert. Hier is geen interne prijsegalisering doch aan de plaatselij ke fabrieken is de vrijheid ontnomen onnodige investering te doen op het gebied van condens, melkpoeders en caseïne-installaties. Wat brengt ons nu deze concentratie- vorm? Kostenbesparing in de krachts opwekking, uniforme artikelen, waar door groter aanbod, besparing onder houdskosten, arbeidsverdeling en spe cialisering en rendabele afvalproduc ten-verwerking, technische en econo mische onderzoekingsmogelijkheden en besparing van administratiekosten. Volgens prof Minderhoud zou bij doorgevoerde concentratie 66 pet. van de fabrieken kunnen verdwijnen. Het melkvervoer bij concentratie speelt een voorname factor door op heffing van de overlapping van het rijgebied. Concentratie wordt vaak belemmerd door factoren van sentiment. Boeren willen de fabriek in hun dorp niet missen. Men moet niet overdrijven. In een grote fabriek behoeft de band tus sen boer en fabriek niet kleiner te zijn. Voorbeeld zijn de discussieclubs en de praatavonden. Het kan veel geld kosten als men niet concentreert. De particuliere in dustrie kent geen dorpssentiment. Zij rekent en calculeert en sluit een bedrijf als het niet rendeert. Er is geen particuliere fabriek, die geen deel uit maakt van een concern. Spr. noemde het Nestle concern e.a. Men klaagt veel dat men de grote concentraties niet meer kan overzien. Dit is een overdreven argument. Het komt meer malen voo. dat bestuursvoorstellen van een top-organisatie door dè leden worden verworpen. De invloed van de boeren in de plaatselijke Coöperatie is doorgevoerd in de top-coöperatie, zo eindigde spr., zijn uiterst belangrijk betoog. Een zaalforum onder voorzitter schap van de heer H. Lambers en be staande uit de heren prof Stuyvenberg, K. Hoogentoorn (voorzitter combinatie van zuivelfabrieken), J. Veldstra (di recteur Aurora Opmeer A. Kruithof, Goedhartstichting, mej. Goudsblom, boerendochter en de heer J. Muntje- werff, boerenzoon, beantwoordde tal van zeer interessante vragen op het ge bied van het Coöp. wezen. Met een woord van dank aan de sprekers sloot de heer Lamers deze leerzame avond. Het voorstel van burgemeester en wethouders van de gemeente Schoorl tot vaststelling van een 3e suppletoire begroting voor de dienst 1954, begeleidende een aanvraag om verhoging van de nieuwe algemene uit- kering uit het Gemeentefonds 1954 en volgende jaren, is door de Raad vastgesteld, maar niet dan nadat door burgemeester mr C. A. J. Jocliems een uitgebreide toelichting was gegeven over de inhoud dezer aanvrage een inhoud overigens, die een vrij korte, doch tevens vrij scherpe discus, sie tussen de raadsleden onderling tengevolge had, waaraan door de voorzitter kort en bondig een einde moest worden gemaakt. Burgemeester Jochems deelde mede, dat er van overheidswege scherp toe zicht is op de begroting, gezien het tekort van f 8000.wat evenwel niet wegneemt, dat ook de overheid van mening is, dat Schoorl als „vreem delingengemeente" behoorlijk voor de dag dient te komen en zij dus urgent geachte bedragen, voornamelijk voor een consciëntieus wegenplan, met de nodige welwillendheid zal beoordelen. De uitbreiding van de dienst ge meentewerken met 1 werkman-voor- werker, ad f 3800.'s jaars, is nood zakelijk voor het onderhoud van deze wegen. Ook de subsidies voor de bestrijding van de tbc, maatschappelijk hulpbe toon en een bedrag voor de zieken huizen te Alkmaar werden goedge vonden, benevens een voorstel van B. en W. om in beginsel te besluiten tot het vaststellen ener regelirg inzake de toekenning van toelagen aan onver mogende studerenden, woonachtig in of afkomstig uit de gemeente, waar toe in eerste instantie een bedrag van f 500.wordt bestemd. De bézoldiging der wethouders, wel ke op voorstel van de burgemeester op basis van de daarop geldende rege len en Provinciale richtlijnen m.i.v. 1 Jan. jl., behoudens goedkeuring 'ran Ged. Staten, van f 400.op f 600. zal worden gebracht, kon in eerste in stantie niet aller goedkeuring weg dragen. De heer Duin deelde mede, dat er in het dorp over geklaagd werd, dat de wethouders nooit eens werden ge zien op werkobjecten etc., wat met de vroegere wethouders wel altijd het geval was. Wethouder Kaandorp deelde mede „altijd het hele dorp rond te fietsen, zodat het hele wegennet wordt ge ïnspecteerd". De controle strekt zich ook uit over de kampeerterreinen. Wethouder Meedendorp (Arb.) ver klaarde, dat de mensen in het dorp met de ogen in hun zak lopen en ver klaarde de opmerking van Duin bene den alle peil. Olie op de golven was de medede ling van burg. Jochems, dat op de suppl.begr. tevens een bedrag van f 1000.was uitgetrokken, te verdelen onder de beide VVV's van Schoorl, waardoor wethouder Kaandorp onmid dellijk aan het adres van de heer Duin de mededeling kon doen, dat dit wel een radicale zwenking was in het be sluit van B. en W De heer Kaag (RK) zei, dat het thans om het principe ging en dat de veefokvereniging ook geen subsidie krijgt. De heer Duin (Sch. Bel.) was het hier niet mee eens. „Wat Schoorl ge worden is, is het geworden door de VVV en niet door de boeren." De heer Schotvanger (RK): Duin zegt dat nou wel, maar wat zou Schoorl geweest zijn zonder de boeren. Na enige discussie werd het voorstel aanvaard. De heer J. de Leeuw (Sch. Bel.) bracht dank aan de burgemeester voor de post van f 1000.op de suppl.begr. voor de Bescherming Burgerbevolking. Het voorstel van B. en W. tot vast stelling ener verordening ex artikel 3 lid 2 der Zondagswet, werd vastgesteld. Een voorstel om de salarissen van de wethouders nóg hoger te krijgen dan het maximum f 600.—, kon bij Ged. Staten géén goedkeuring ver krijgen. Het voorstel van B. en W. tot vast stelling ener nieuwe Verordeping (1954-1) regelende de salarissen en be loningen van het gemeentepersoneel, ter vervanging van de desbetreffende regeling 1949-11, deed de heer Kaag wederom in het geweer komen met de vraagt of de gemeente dan tevens voor jaren aan deze salarissen vastzat, aangezien voorlopig vastgestelde sala rissen altijd nog „weggevaagd" kunnen worden. Op het antwoord van de bur gemeester, dat dit thans een algemeen geldende regel is, werd ook dit voor stel aangenomen. Met algemene stemmen werd beslo ten het Gasbedrijf te laten toetreden tot de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven. In handen van B. en W. werd een verzoek gesteld van het RK Schoolbe stuur te Catrijp, om voor herstel van het gebouw der Petrusschool, de benodig de gelden ter beschikking te stellen. Hierover zal prae-advies worden uit gebracht. Bij de rondvraag werd op verzoek van de heer J. de Leeuw (Sch. Bel.) aandacht besteed aan het bevuilen van de twee gemeentelijke waterplaat sen, terwijl tevens om betere verlich ting werd verzocht. Op verzoek van de heer Kaag, zal aandacht worden besteed aan de be sproeiing van wegbermen met giftige sproeistoffen, aangezien dit gevaar op levert voor kinderen. Maatregelen zul len worden getroffen en middelen ge zocht, daar anders een verzekering tegen schadegevallen zal moeten wor den afgesloten. Lichtgrijze wollen herenhandschoenen, bruin geruite kinderwantjes, rode kinder wanten, gevoerde zwarte glacé dames handschoen, bruin vechtpetje met ritsslui ting, gebreide blauwe handschoen, twee sleutels, donkerbruine herenwanten, grijs rode kindershawl, bruine glacé herenhand schoen, lichtbruine kinderportemonnaie en kinderbroche. De laatste bijeenkomst in dit seizoen van „Ontwikkeling en Ontspanning" is goed bezocht geweest. In zijn inleiding wees de spreker, dc heer Beets, op de betekenis die de in dustrie voor ons land heeft als deviezen- bron en werkgelegenheid, dit met het oog cp de snel toenemende bevolking (gedu rende de laatste vijftig jaren verdubbeld). Hierna werden met explicatie van de heer Beets verschillende films over Ne derlandse industrieën vertoond. Wij maak ten kennis met de Koninklijke Neder landse Tapijtfabriek te Moordrecht; de Gero-fabriek te Zeist; de Koekfabriek Van Delft, Koog aan de Zaan en voorts met de fabricage van Hansa- en Leucoplast, Nivéa-crême, etc. Terecht merkte de heer Beets op dat het te betreuren is, dat het handwerk door de ontwikkeling van de techniek steeds verder teruggedrongen wordt. Namens de afdeling Plattelandsvrouwen bracht de presidente, mevr. v. d. Molen- Kuiper, dank aan „O. en O." voor de ontvangen uitnodiging voor het bijwonen van deze avond. Bij ontstentenis van de voorzitter sprak de heer Koppenol, secretaris vart. „O. en O.", het sluitingswoord, waarin hij de heer Beets zijn hartelijke dank voor het ge- bodene betuigde. De telefoonstoring waarvan wij' Za terdag melding maakten en die op dezelfde dag reeds opgeheven werd, had zijn oorzaak in de beschadiging van de hoofdkabel ter hoogte van het tentenbedrijf van de firma de Boer en Zn. Door trillingen, door het verkeer veroorzaakt, was deze beschadiging ontstaan waarna het grondwater de kabel nog verder vernielde. Over een lengte van 10 meter moest de kabel worden vervangen. ONTVLUCHTTE MELDDE ZICH AAN In café De Driesprong aan de Lim- merweg te Uitgeest meldde zich een persoon, die verklaarde ontvlucht te zijn uit het psychopatengesticht alhier. Door de Rijkspolitie werd de man, die doornat was, per motorzijspan naar deze inrichting terug gebracht. 1 OUDERAVOND OP KOMST Naar wij vernemen zal binnenkort een ouderavond van de openbare lage re school worden gehouden, waarop de heer D. L. Daalder uit Bergen een causerie zal houden over jeugdlectuur. Geachte redactie, Verzoeke beleefd opname van onder staande toelichting op de houding die onze KVP-fractie in de vergadering van 4 Maart van de gemeenteraad te Bergen heeft aangenomen. Het college van B. en W. en de Raad waren het er over eens, dat een rail verbinding AlkmaarBergen aan Zee financieel niet verantwoord was, daar een exploitatie-tekort van pl.m. f 80.000 a f 100.000 niet was uitgesloten. Hoewel een dergelijke verbinding het open baar vervoer geheel zou oplossen, was het vraagstuk voor het wegverkeer in Bergen door deze verbinding niet opge lost. Het wegverkeer naar Bergen aan Zee gaat via de Eeuwigelaan. In het' seizoen gaat langs deze tertiaire weg meer dan 3000 ton per dag en slechts 1 procent van dit soort wegen is met een dergelijk gewicht belast. Langs de Bergerweg, met een rijbaan van 6,5 meter en aan weerszijden een rijwiel pad, gingen op één dag 965 auto's en 5805 rijwielen. Op deze zelfde dag gin gen langs de Eeuwigelaan, met een rijweg van' 4.5 meter en één rijwielpad 1338 auto's en 7753 rijwielen. Dit zal nog groter worden door het toenemen van het verkeer als de tunnels van Velsen en Alkmaar gereed zijn geko men, daar dit van invloed zal zijn op forensen etc. Door diverse deskundi gen, rapporten van de N.E.I. en ande ren is aangetoond, dat een rondweg Bergen niet uit deze impasse helpt en Bergen-Binnen schade zal berokkenen. Ook het Noordelijk en Oostelijk deel is hier niet mee gebaat. Een Zuidelijke rondweg zal slechts een luxe betekenen en brengt ook geen oplossing. Het ge volg zal zijn, dat de Eeuwigelaan over belast zal blijven. De Raad besloot des tijds uit welstands- en artistieke over wegingen deze laan zolang mogelijk in tact te houden; bovendien zijn de op deze laan aansluitende wegen absoluut onvoldoende en o.i. daarvoor ook niet geschikt te maken zonder hoge kosten en het karakter van Bergen ernstig te schaden. Door de aanneming van het Plan-Burgersdijk, dat a> en het open baar vervoer tijdens het seizoen voor Bergen-Binnen oplost, zij het dan ook op een zeer gebrekkige wijze, berok kent men o.i. Bergen aan Zee schade. Immers Egmond en Schoorl met hun doorverbinding zullen het publiek van Alkmaar en mogelijk ook van Oost dorp tot zich trekken. Deze gemeenten worden de lachende derden, ten koste van Bergen aan Zee. Bovendien is door de aanneming van het plan een oplossing over de tram baan uitgesloten. Het gevolg is, dat de Eeuwigelaan grondig en voortijdig wordt verknoeid. De voorgestelde uit wijkplaatsen, zullen in korte tijd aan eengesloten zijn en desondanks onvol- ZUID-SCHARWOUDE De Coöp. Boerenleenbank 2 hield haar algemene ledenvergadering in het lokaal van P. Kramer. De opkomst was bevredigend. Zoals te voorzien was, kon de bank door meerdere goede uitzettingen, jp een gunstig boekjaar terugzien. Ook voor het lopende jaar zijn de verwach tingen gunstig, te meer omdat er geen dubieuze posten aanwezig zijn. Na re servering voor belastingen, kon een netto-winst van f 743,69 aan de reser ve worden toegevoegd. Deze bedraagt thans f 8500. De balans sloot met een bedrag van f 250146,28 en de verlies en winstrekening op f 6832,53. De omzet ten noteerden een eindcijfer van f 430.000. De spaargelden zijn met f 19.500 toegenomen tot f 223.700. Het saldo van de voorschotten nam toe met f 5000 en kwam daardoor op f 58500. Het creditsaldo lopende rekening steeg met f 6200 en het tegoed bij de Centrale Bank te Eindhoven vermeerderde in 1953 met f 24.000 tot f 128.500. De aftredende bestuursleden Jac. Kroon Az. en A. Mooij en het aftreden de lid van de raad van toezicht P. Wit, werden met algemene stemmen herko zen. Dit was ook het geval met de kas sier, de heer M. Vlug, die zich weer voor vier jaar zag benoemd. De rentestand voor 1954 werd voor lopig als volgt bepaald; spaargelden le den tot f 7000 2j4%, idem van f 7000 tot f 10.000 boven f 10.000 op 1%. Spaargelden niet-leden tot f 5000 2 boven f 5000 1%. De voorschotrente "be draagt 4 tot Men besloot mede te werken aan het Waarborg-instituut voor de tuinbouw in Noord-Holland. OUDKARSPEL De oudste leer lingen der O.L.-school, onder leiding van het hoofd, de heer C. v. d. Abeele, hadden de sympathieke geste om voor de bewoners van het tehuis „Buiten zorg" op te voeren de aardige kinder operette „Zwaan kleef aan". Dit op treden, dat vlot verliep, heeft gemaakt, dat de oudjes op een prettige avond terug kunnen zien. LANGEDIJK. Geboren: Johan nes, z. van R. de Groot en A. Schoe- maker. Jan P., z. van J. P. Schoon en J. Olie. Cornelis Th. J., z. van P. Bruin en E. van Kleef. Johannes D., z. van C. K. Buïtemen en C. Blom. Cornelia, d. van J. C. Boon en G. Ligtenberg. Ondertro uw d Frederik W. Drechs- ler (won. te A'dam) en Cornelia Klooster boer. Willem Keizer (won. te St. Pan- cras) en Horseling. Getrouwd Klaas Jissink en Mar tha Cl. Krap. Overleden: Neeltje Glas, 85 jaar, weduwe van W. Koedijk. Adriaan de Boer, echtgenoot van M. Hijman. 7. Jimmy deed een greep naar het doosje lucifers, dat hij altijd in zijn broekzak droeg. Snel streek hij een lucifer aan. „Miebet", zei hij kalm, „blijf jij hier en zorg, dat die kerel niet de benen neemt. Ik ga naar bene den om te zien wie er met zijn fikken aan de hoofdschakelaar van het elec- trisch licht gezeten heeft." Dit deed Miebet echter een nieuwe kreet sla ken. „Ik hier in m'n eentje bij die mis dadiger boven blijven?!", riep zij. „Nóóit meneer Brown, nóóit van m'n leven! „Ik ga met u mee naar beneden als u"Jimmy liet haar niet eens uitspreken. Hij stak een nieuwe lucifer aan en zich zelf zo goed en zo kwaad als dit ging bijlichtend, stommelde hij de trap af. Halverwege bleef hij even staan om te luisteren. Hoorde hij daar enig gerucht? Ja, het was duidelijk dat er beneden iemand door de gang liep. En hard ook. Er werd vliegens vlug een deur open gerukt en daarna weer dicht gesmeten Jimmy holde nu de trap af. Snel draaide hij in de gangkast het electrisch licht weer aan en zette dev luchteling achterna. In de gang lagen de vloerkleedjes en de gangloper helemaal schots en scheef. Jimmy rukte de buitendeur open en keek in de duisternis van de avond. Hij zette de achtervolging niet door. Dat was zinneloos. Het was er véél te donker voor. doende effect sorteren door het ontbre ken van toegangswegen. Men zal dan zijn toevlucht moeten zoeken in de on doelmatige en kostbare rondweg, met alle schadelijke gevolgen voor Bergen. Bovendien zal een dergelijke weg de Eeuwigelaan slechts enkele percenten ontlasten. Daarom zag de KV.P.-fractie als meest afdoende oplossing de weg over de trambaan. Zij vormt het kort ste traject, is het minst kostbaar, schaadt het minst het natuurschoon en doet Bergen-Binnen geen afbreuk. Bo vendien geeft zij aansluiting op alle wegen en een doorgaande verbinding AlkmaarBergen aan Zee. Bergen kan dan het hoofd bieden aan de door verbinding van Schoorl en Egmond. Een dergelijke weg sluit de rondweg uit en ontlast de Eeuwigelaan. Boven dien geeft hij Bergen-Binnen en ICrgen aan Zee de mogelijkheid zich te ont- flaatsmg van deze stukken betekent met, dat de redactie met de inhoud, ziet ze gaarne zoveel mogelijk met instemt. Zij acht kennisneming ervan echter van algemeen belang en zij volle naam ondertekend. plooien. Bergen moet van het toerisme leven; dit gaat o.i. alleen met prima vervoersgelegenheden en dito wegen, die Bergen goed en vlug bereikbaar maken. De bewering dat de uitgave voor een weg die slechts drie maanden noodzakelijk is (thans al) niet verant woord is, geldt in nog grotere mate voor de tram. Deze weg zal na het sei zoen wel, doch de trambaan niet ge bruikt worden. Deze en nog meerdere argumenten, die te veel plaats zouden vragen, zijn oorzaak dat de K.V.P.- fractie zich niet kon verenigen met het plan-Burgersdijk. De investeringen zijn o.i. niet verant woord, daar zij slechts een primitief vervoer bieden in het seizoen en dan nogmaals alleen voor Bergen-Binnen. Bovendien is dit nog zeer kwetsbaar met één wagen. De tram lost ons vraagstuk betreffende het wegverkeer niet op. Integendeel, zij staat juist in de weg, daar een tussentijds opheffen ons alleen maar geld kan kosten. C. W. ELLIS, Voorzitter van de K.V.P.-fractie te Bergen. De algemene ledenvergadering van de V.V.V. te Bergen, zal op Woensdag 17 Maart worden gehouden in het „Oranje Hotel", des avonds te acht uur. Op de agenda komen diverse belang rijke, in het teken van de algemene belangstelling staande punten voor, waarvan wel de belangrijkste zijn het jaarverslag over 1953 en het rapport van de financiële commissie. Uit een ingesloten toelichting blijkt, dat de zomerfeesten practiseh geheel door de gemeente zullen worden gefinancierd. De gemeente zal zich laten voorlichten door een speciaal daartoe ingestelde advies-commissie. Het Openlucht theater zal door een apart benoemde commissie van bijstand, welke door de gemeente wordt voorgedragen worden geëxploiteerd op een door deze com missie noodzakelijk geacht en verant woord niveau. Geboren Cornelis J., z. van N. Bal- tus en A. G. Blom. Ondertrouwd Reinder Hoornstra (won. te A'dam) en Wilhelmina H. van Keulen. Bonnie S. Bulstra en Ina Cohen (won. te Bloem endaal). Getrouwd: Abraham Chr. Mol en Johanna Vos. Frederik Spangenberg en Joanna M, L. Looten. Op Donderdag 11 Maart zal de be kende voordrachtskunstenares Clau dine Witsen Elias zich doen horen in de Rustende Jager. Het programma zal geheel gewijd zijn aan dichtwer ken van de in 1953 overleden dichter, Martinus Nijhoff. Bij de herdenkings avond, welke verleden jaar door het Centrum werd georganiseerd en waar aan Georgette Hagedoorn haar me dewerking verleende, werd uitsluitend in vertaling van Nijhoff werk van bui tenlandse oorsprong ten gehore ge bracht. Bij velen kwam toen de wens op, ook eens een avond aan eigen werk van deze dichter gewijd te zien. Deze wens wordt hiermede vervuld. Mevrouw M. Witsen Elias trad kort geleden als werkend lid van het Cen trum toe. De dichter A. Roland Holst, reeds sinds jaren actief medewerker van het Centrum, zal als inleiding enige korte beschouwingen over Mar tinus Nijhoff houden. De avond wordt gegeven in de danszaal van de Rus tende Jager. Behoudens nog te verwachten goed keuring zal in het rustieke kerkje te Bergen aan Zee omstreeks Pasen een Passie-Cyclus worden gebracht, welke op drie avonden zal worden verzorgd door de in Bergen reeds bekende musi cus Hubertus Distier uit Hamburg en de solo-violist van het „Deus-Quartet", dat in November voor het K.C.B. con certeerde. In het begin van dit jaar gaf Hubertus Distier te Bergen aan Zee een eerste recital. In de Lijdensweek zal hij het com plete solo-oeuvre van Joh. S. Bach, t.w. 3 sonates en 3 partita's voor solo-viool ten gehore brengen. De uitzonderlijke gelegenheid, dit pro gramma te beluisteren, in een ruimte, die wat sfeer-acoustiek en omvang be treft, hiervoor buitengewoon geschikt is, zal menigeen van harte toejuichen en doen besluiten tot een kleine pel grimage naar het stijlvolle kerkje. De drie-avonden-cyclus zal worden geboden op Dinsdag 13 April, Goede Vrijdag 16 April en Maandag 19 April I (2de Paasdag).

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 9