Interesse te Caracas voor het voorstel tegen communisten Hr. Ms. „Bedum ontving gasten uit Bedum Smokkelarij van gouden munten naar Indonesië ontdekt Eisenhower bereidt campagne tegen MacCarthy voor Boze Zweed smeet met inktpot Bestuursapparaat in Kenya is ingrijpend hervormd Vrees voor vreemde inmenging in eigen zaken Donderdag it Maart 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No. 59 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vietminh bereid tot onderhandelen Op basis van oud aanbod Een der topfiguren in Amsterdam gegrepen Macht van senator wordt ingeperkt Almelo geteisterd door vliegenplaag Wel samenwerking, geen eenwording Sin Po meldt Accoord over Garuda KLM weigert bevestiging Op Groenland viel rode sneeuw Geen vrouwenkiesrecht in Egypte Plaatsen voor Afrikanen en Aziaten Krachtiger strijd tegen Mau Mau Epidemie weerhoudt koningin niet WEERBERICHT l Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.— elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal f 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen 0.52 HET VERLOOP van de debatten op de inter-Ainerikaanse conferentie te Caracas bewijst, dat de belangstelling voor liet Amerikaanse voorstel inzake de bestrijding van de communistische infiltratie in Amerika stellig groot is. Reeds hebben verschillende staten er zich onomwonden voor uitgesproken. Aan de andere kant is er ook een aarzeling, die voortkomt uit twee overwegingen. De ene is de vrees, dat het plan zou kunnen leiden tot inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van de verschillende landen. De andere is de overtuiging, dat het commu nisme pas afdoende kan worden bestreden, wanneer men de toestanden wegneemt, waarvan het bij het nastreven van zijn doeleinden gebruik maakt. Economische oorzaken leiden tot een grote ontevredenheid, welke de volksmassa's in de meeste Latijns-Amerikaanse landen voor het communisme zeer ontvankelijk maakt. De Boliviaanse minister van Buitenlandse Zaken is gisteren dan ook luide toegejuicht, toen hij als oplossing van dit probleem een nauwere economische samenwerking tussen de Midden- en Zuidamerikaanse landen voorstelde. Aan boord van Hr Ms mijnen veger „Bedum", liggende in het Bassin te Den Helder, vond gistermorgen de overdracht plaats van een wapenschild, dat door de gemeente Bedum was aangeboden. Het college van B. en W. bracht voor deze gelegen heid een bezoek aan de oorlogs bodem. Geheel rechts de com mandant, luitenant ter zee der tweede klasse D. T. Vis; naast hem burgemeester J. N. Spoel- stra van Bedum. Blijkens berichten uit Hongkong en Peking heeft de minister van Bui tenlandse Zaken van de Vietminh, Hoang Minh Giam, in een radiorede het vredesaanbod herhaald, dat de lei der dezer beweging. Ho Tsji Minh, op 26 November jongstleden via het Zweed se blad Expressen heeft gedaan. Minister Hoang verklaarde, dat de Verklaring van Ho Tsji Minh de grond slag is van de politiek van de Viet minh voor de oplossing van het Indo- Chinese vraagstuk. Als de Franse re gering, rekening houdend met de les van de oorlogsjaren, een wapenstil stand en een regeling van de kwestie Vietminh door middel van vreedzame onderhandelingen wenst, zijn volk en regering van de democratische repu bliek Vietnam bereid, haar voorstellen te bestuderen. Engeland bewapent zijn kruisers met een nieuw kanon van zes inch, welks vuursnelheid zodanig is, dat zij hierdoor gelijkwaardig zijn aan de nieuwste Rus sische kruisers. HONDERDEN gouden tiendollar munten, afkomstig uit België zijn via Nederland naar Indonesië ge smokkeld, waar voor gouden muntspecie grote belangstelling bestaat. De recherchedienst der Amsterdamse douane heeft met de arrestatie van de 37-jarige J. G. V., die als een der topfiguren uit deze smokkelhandel wordt beschouwd, een schakel uit de lange ketting in handen gekregen. Bijkans een jaar is de recherche met haar onderzoek bezig. Uiterst voorzich tig werd het net rond V. gespannen en dit weekeinde dichtgetrokken. Toen de man per auto uit het Zuiden van ons land naar Amsterdam terug keerde, werd hij, even voordat hij zijn woning wilde binnengaan, gearres teerd. V. had een zending van honderd gouden tiendollarstukken bij zich, die een zwarte waarde hebben van 10.000. De gearresteerde, die vroeger zeeman is geweest en ter camouflage het be roep van instructeur bij een autorij school heeft, staat bij de douane be kend als smokkelaar van professie. Zeelui, voornamelijk Javanen, zorg den voor het vervoer van de gouden munten naar Indonesië. Munten lenen zich bijzonder goed om in dubbele hakken van schoenen en sandalen on opgemerkt te worden vervoerd. Men vermoedt dan ook dat het geld op deze wijze Indonesië is binnengesmokkeld. FR ZIJN aanwijzingen, dat president Eisenhower een krachtige campagne gaat opbouwen teneinde de bevoegd heden van senator MacCarthy te be knotten. Zo eft hij gisteren op zijn wekelijkse persconferentie de republi keinse senator Flanders geprezen, om dat deze de Verenigde Staten een dienst had bewezen door zijn critiek op de heksenjager. Flanders heeft na melijk dezer dagen in een zitting van de Senaat een felle aanval gedaan op MacCarthy en er onder meer op ge wezen, dat diens actie de republikein se partij verdeelt en dj zo dringend nodige aandacht afleidt van de belang rijke wereldproblemen. Eisenhower juichte het in Flanders toe, dat deze op de gevaren van een verdeelde partij had gewezen. Aan de andere kant heeft Eisen hower zich gekant tegen een redevoe- rin van de democratische leider Ste venson. Deze betoogde Zaterdag, dat de republikeinse rtij op het ogen blik half MacCarthy, half Eisenhower is. De president noemde dit onzin. De republikeinse commissie voor het beleid in de Senaat heeft een voorstel gepubliceerd, dat de bedoeling heeft, de macht van senate» "Va^Carthv dras tisch te beperken /\l« hel voorstel wordt aangenomen, zal het deze com munistenjager voortaan onmogelijk zijn, alleen een verhoor af te nemen. Hij zal dan in gezelschap moeten zijn van tenminste een democratisch en een republikeins lid van de commissie van onderzoek. Een verhoor zou slechts met machtiging van de commissie kun nen worden afgenomen. Een getuige zou mogen worden bijgestaan door een advocaat. De recherche neemt aan dat deze lucra tieve sluikhandel reeds geruime tijd aan de gang was. Wie de leveranciers en de medewer kers in België zijn, is nog niet bekend. Bovendien is het zelfs helemaal niet uitgesloten, dat de munten niet uit België, maar uit Frankrijk afkomstig zijn. In dit laatste geval zou dus België de tweede schakel in de ketting vor men van een ..transitosmokkelarij" uit Frankrijk via België en ons land naar Indonesië. Uit het nog geenszins afgesloten on derzoek is gebleken, dat de financie ring in Nederland geschiedde. Met Ne derlands zilvergeld, dat eveneens zeer in trek is. zouden de aankopen zijn verricht. De recherchedienst, die zijn nasporingen voortzet naar de hand langers, o.m. de zeelieden, acht het zeer wel mogelijk dat deze affaire maar een onderdeel vormt van een nog veel om vangrijker zaak. (Speciale reportage) Almelo beleeft gedurende deze eer ste lentedagen een merkwaardige pri meur met wat lastige gevolgen, want terwijl wij dit schrijven maken half bedwelmde vliegen via het open raam een noodlanding rond onze schrijfma chine, waar zij zonder enige beweging blijven liggen tot de dood erop volgt. Er is namelijk sprake van een vrij algemene vliegenplaag in Almelo, het geen voor het hele huishouden met schoonmaakplannen een streep door de rekening betekent. Een dezer dagen zijn mannen van de stadsreiniging een offensief begon nen tegen tienduizenden vliegen, die samenklontend in de toren van de Nederlandse Hervormde kerk, de win ter met succes hebben overleefd. In grote zwermen zijn de dieren op het kerkplein neergestort en met zakken vol werden zij weggevoerd om te wor den vernietigd. En in de huiskamers van de Alme lose woningen wordt inmiddels de strijd tegen de vliegen verbeten voort gezet. De huisvrouwen hebben zich tot de tanden gewapend. Met stof zuigers ,aan zij de lastige tegen standers te lijf. Schoonmaak of geen schoonmaak, dit werk gaat voor. Want nu de zon aan kracht wint, vatten de vliegen in en om Almelo nieuwe moed. Dan zwermen zij rit, zoals gedurende deze dagen. Bij duizenden en duizenden. Twee ambtenaren van het Rhedense raadhuis hebben de schrik van hun leven gehad. Gister morgen kwam nl. een vrouw, die met een Zweedse employé van de Edy-fabrieken wilde trouwen, de huwelijks stukken (haar aanstaan de ega betreffend) over leggen. Deze bleken ech ter niet aan alle eisen te voldoen, reden waar om de echtgenote-in-spe de ambtenaren de rug toekeerde en naar haar a.s. man toog. Even later kwam die in eigen per soon zijn woede koelen waarbij het dn ambtena ren overigens bleek, dat hij sommige kernachtige werkwoorden in dc Ne derlandse taal behoor lijk wist te vervoegen. Zo zelfs, dat het onbe hoorlijk werd. Hierbij bleef het echter niet. want. nadat de hoge Noorderling de stukken aan flarden had ge scheurd, zag hij kans on een grote en gevulde intkpot te grijpen. Met een forse zwaai kogelde hij die door de afdeling burgerlijke stand. De eerste gulp van die bijna onuitwisbare vloeistoi trof het hoofd van een Ier ambtenaren, een vol gende kwam op een smetteloos geboortere gister terecht, terwijl di rest over de pantalon van de afdelingschef ging hecu'cns over de tafel en het nas nieuwe behang. Toen vond de Zweed het blijkbaar wel letjes en hij ging er op z'n sportfiets van door. De beide ambtenaren, beïnkt en beteuterd, hadden daarop pas de euvele moed een juist passerende agent te waarschuwen. Met een ander zette deze de ach tervolging in en het ge lukte hun de boze Zweed in Dieren tè pakken te krijgen, nog vóór de ook gealarmeerde Velpse po- 'itie, die er met eer over valwagen on uit was ge trokken. Tijd om tot kalmte te komen heeft de Zweed nu genoeg en hij zal zich aanstonds op zijn minst weeens huis vredebreuk te verant woorden hebben En dat nne vóó1 dat hij getrouwd is. £)E VREES voor bemoeiing van buiten af met interne aangelegenheden van een land is zeer groot. Alle redevoerin gen hebben tot dusverre dan ook één ding gemeen gehad: de duidelijke wens, dat de samenwerking die men zegt na te streven een zodanige vorm zal hebben, dat geen der landen, noch het overkoepelende orgaan, in de bin nenlandse ontwikkeling van een lid staat zal kunnen ingrijpen. De presi dent van de conferentie, de .Venezo laanse minister Otanez, heeft het al heel duidelijk gezegd, toen hij ver klaarde: Onze samenwerking moet als basis hebben onderling respect. Nog scherper was Toriello, de minis ter van Buitenlandse Zaken van Gua temala, toen hij betoogde ,dat hij in buitenlandse investeringen een moge lijkheid ziet om de vrijheid te verlie zen. Daarom zullen alle buitenlandse maatschappijen uit het land verwijderd worden, en aan exploitatie een eind worden gemaakt. Toriello achtte pan- Amerikanisme onmogelijk, zolang er arme en onontwikkelde volkeren be staan, die hun producten goedkoop moeten leveren en een gewillige markt vormen voor de voortbrengselen van sterk geïndustrialiseerde landen. Ook kantte hij zich zulks mede in verband met de aanspraken van zijn land op Brits Honduras tegen elke onwettige bezetting van Amerikaans ge bied door niet-Amerikaanse, landen. Hij achtte deze een belediging voor iedere Amerikaan. Dit alles werpt eens te meer een dui delijk licht op wat men te Caracas van alle kanten kan horen, namelijk dat de economische tegenstellingen tussen Noord- en Zuid-Amerika, dus tussen de sterke industriestaat met een algemeen verbreide sociale democratie en de grondstoffen producerende landen zon der noemenswaardige middenstand en met een geheel andere bevolkingssa menstelling, bezitsspreiding en wei vaart, het voornaamste thema van de conferentie zal worden. In het algemeen willen de delegaties de economische vraagstukken tot op lossing brengen door tot nauwe samen werking te komen en alle mogelijk heden te benutten door elkaar techni sche hulp te verlenen. Er zal echter geen sprake van zijn, dat de bestuurs raad van de organisatie van Ameri kaanse staten ook maar enige macht van betekenis zal krijgen. Men voelt nu eenmaal niets voor beknotting van de vrijheid der afzonderlijke staten en die is onvermijdelijk, indien men wer kelijk een zekere mate van Ameri kaanse eenheid wil scheppen. De Indonesische minister voor Ver bindingen ir Roosseno, heeft, naar het dagblad „Sin Po" meldt, aan dat blad medegedeeld, dat de delegaties van de KLM en de Indonesische regering, die sedert enige tijd onderhandelingen hebben gevoerd, zijn overeengekomen, dat de Indonesische regering alle aandelen, die de KLM heeft in de „Garuda Indonesian Airways", a pari zal overnemen. De KLM heeft be vestiging van dit bericht geweigerd. De inwoners van Kangamiut, een plaatsje op Groenland, keken Dingdag- ochtend verwonderd uit hun ogen toen zij zagen, dat de grond was bedekt met een dikke laag rood gekleurde sneeuw. Meteorologen veronderstellen, dat de sneeuw deze kleur heeft gekre gen door vulkaanas of woestijnzand, dat door de wind is meegevoerd uit Azië of Afrika. Men acht het ook mogelijk ,dat de kleurstof van een chemische samen stelling is. Maar zekerheid hieromtrent heeft men nog niet. „De wind voert zo veel vreemde stoffen mee", zeide de meteorologen. Militair n en vrouwen zullen niet deelnemen aan de -verkiezingen voor de nieuwe Egyptische wetgevende vergadering, heeft de voorzitter van de commissie van redactie van de grondwet, Ali Maher meegedeeld. JN KENYA, dat opnieuw door een mee dogenloze terreur van de Mau Mau wordt geteisterd, is gisteren een zeer ingrijpende hervorming van het be stuursapparaat aangekondigd. Er zal bo vendien een oorlogsraad worden inge- Een vrij ernstige epidemie van kinderverlamming in Australië dreigt een spelbreker te worden in de reis van hel Engelse konings paar door dat werelddeel. Autoriteiten hebben daarom reeds ver zocht om de reis af te breken, aangezien zij het risico voor de hoge gasten te groot achten. Koningin Elisabeth en haar echtge noot liehben echter te kennen gegeven, dat zij hun voorgenom m tocht door Australië willen voortzetten. Een leerling-verpleegster biedt de Koningin hier een blocmbouauet aan toen zij een bezoet. bracht aan een hosnitaal van Volhnnrne Vo!HM'oidslialve drukt Koning Elisabeth geen handen meer. steld voor de bestrijding van de Mau Mau. De plannen werden openbaar ge maakt door de Britse minister van Ko loniën, Lyttelton, die momenteel in Ke nya vertoeft en daar gedurende meer dan een week besprekingen heeft ge voerd met de gouverneur. Sir Evelyn Baring, met hoge bestuursambtenaren en met leiders van de blanke, de Afri kaanse, de Aziatische en de Arabische bevolkingsgroep. Het is de bedoeling, de strijd tegen de Mau Mau intensiever te gaan voeren. Het voornaamste punt van Lytteltons aankondiging was wel, dat er een raad van ministers zal worden gevormd, wel ke zes niet-officiële leden zal omvat ten: drie blanken, twee Aziaten en een Afrikaan. Voorts maken er zes officiële en twee aangewezen leden deel van uit, alsmede de gouverneur en diens plaats vervanger. Deze raad wordt het be langrijkste bestuursorgaan in de kolo nie. De leden zullen tezamen verant woordelijk zijn voor beslissingen aan gaande het bestuursbeleid. Voor het eerst zullen thans niet-blanken zitting hebben in het kabinet van Kenya. Blan ken en Aziaten hebben met de wijzi gingen ingestemd, Afrikanen en Ara bieren niet. De Afrikaneit hebben voor al bezwaar tegen de rassenverhouding in de raad van ministers. De oorlogsraad zal bestaan uit de gouverneur, de waarnemende gouver neur de opperbevelhebber generaal Sir George Erskine en een niet-officiële mi nister. die door de gouverneur wordt benoemd na overleg met de raad van ministers. De raadsman is verantwoor delijk jegens de Britse regering. De huidige uitvoerende raad, een soort parlementair orgaan met advise rende bevoegdheid, zal blijven bestaan. Alle ministers zullen er deel van uit maken Ei zullen, tenslotte drie tot vijf onder-secretarissen zijn, van wie een Arabier en twee Afrikanen. 'De meningen van de blanken over deze onverwiild ingevoerde hervormin gen zijn zeer verdeeld geweest. Een deel hunner is er sterk togen gekant, dat zij de macht met Afrikanen en Aziaten moeten delen. Daarentegen heeft de machtigste politieke organisa tie der blankpn het verhond van blanks kiezers een maand geleden al de in stellingen van een oorlogskabinet ge- eist. Dit zou moeten bestaan uit zes leden, gekozen zonder onderscheid van ras. De bevolking van Eouva te't 5.5 millioen Afrikanen. 154.000 Aziaten en Onn blanken Verwachting tot morgenavond IETS KOUDER In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist en temperaturen om het vriespunt. Morgen over dag droog en vrij zonnig. Zwakke tot matige wind tussen Zuid oost en Oost, over het algemeen iets lagere temperaturen dan vandaag. Vrijdag"* Zon od 7.03 onder 18.38

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1