Belgische Kamer bekrachtigt conventie met Vaticaan Japanse socialisten tegen herbewapening De Merapi is nog niet tot rust gekomen Amerikaanse minister van Marine benoemd Grote vlootoefeningen in Zuid-Europa Oefening in defensie tegen bacteriën Kindernoodfonds helpt Krasse maatregelen van de Duitse Boksbond De scheidsrechters voor wereldkampioenschap voetballen Vrouw leert Een gecompliceerde aanrijding op het kruispunt te Laren Richtprijs baconvarkens drie cent omhoog Biljartkampioenschap kader 71.2 motorrijden Moord op Haagse typiste Verdachte maakte al het geld op in Amsterdam Dode en gewonde bij autobotsing Parlevinker smokkelde 80.000 sigaretten Opa Kip wordt 103 jaar Obstructie had geen resultaat Belastingverlaging in Duitsland Verruiming geldmarkt verwacht Belgisch-Nederlands rapport gereed Te Brussel ondertekend Onderzoek naar linkse partij in Honduras Oostduitse leerkrachten „begrijpen" de nieuwe koers niet Vorstin tien jaar geleden in het land Concessie te Bonn Burgerlijk huwelijk blijft verplicht West-Duitsland krijgt kinderbijslagwet De maarschalksstaf van Von Brauchitsch Bosloop-kampioenschap in Heilooër Bos Afwerking competitie Inhaalprogramma's op ongewone dagen IOC tegen misbruik van Olympische emblemen De links-socialistische oppositiepartij in Japan heeft besloten, bij het hoog gerechtshof een proces aanhangig te maken over de grondwettigheid van het nieuwe verdrag voor wederzijdse beveiliging met de Verenigde Staten. De sosialisten menen, dat de grond wet herbewapening uitsluit en dus ook dit verdrag onmogelijk maakt. Van regeringszijde is medegedeeld, dat de omstrèden overeenkomst de mogelijkheid opent, dat de Verenigde Staten aan Japan een vliegdekschip van zevenduizend ton, vijf torpedo boot jagers en twee duikboten leveren. Hierover en over de levering van 143 vliegtuigen zijn onderhandelingen gaande. De vulkaan de Merapi op Java is nog sleeds in werking, aldus heeft de vulca- nologische expeditie, die de Oostkant van de krater heeft beklommen en 3 uur op de top verbleef, vastgesteld. De expeditie stelde de aanwezigheid vast van een lavamassa van 350.000 kubieke meter met daaronder een verse lava stroom van ongeveer 150 meter breed. Met een frequentie van één per minuut vinden er nog steeds lavastortingen plaats. Charles Sparks Thomas, assistent minister van Defensie voor bevoor rading en logistiek, is door president Eisenhower tot minister van Marine benoemd. Hij volgt Robert Anderson op, die benoemd is tot onderminister van Defensie in plaats van Roger Kyes, die in het zakenleven terugkeert. Aan het einde van de maand zullen in de Middellandse Zee grote vloot oefeningen van de NAVO beginnen, de oefening „Medflex A.'\ Tegelijkertijd zal de luchtmacht van de NAVO de fensie-oefeningen houden onder de codenaam „Shield I". „Medflex A" zal in Gibraltar begin nen. Franse, Britse en Amerikaanse marinestrijdkrachten zullen zich daar oefenen in de strijd tegen onderzeeërs. Later zullen Franse en Britse marine eenheden zich naar het Oosten bege ven en onder meer oefeningen houden met vliegkampschepen en de bevoor rading. De oefening staat onder bevel van admiraal Mountbatten. Engeland zal dit jaar in de wateren van de Bahama-eilanden proeven ne men met verdedigingsmiddelen tegen bacteriologische oorlogvoering De plaats waar dé proeven genomen wor den, ligt 30 km van het naaste be woonde eiland en ver genoeg van de scheepvaartroutes. De raad van het Kindernoodfonds van de Verenigde Naties heeft nieuwe cre- dieten ten bedrage van 4,139,500 dollar goedgekeurd voor de werkzaamheden van de organisatie. Voor Latijns- Amerika is 1,134,500 dollar bestemd, voor Azië 566.000 dollar, voor de lan den om het Oostelijk bekken van de Middellandse Zee 542,000 dollar, voor Europa 320,000 dollar en voor Afrika 217,000 dollar. Verder is onder meer nog 563,000 dollar uitgetrokken voor dringende hulp aan India en de Philip- pijnen. De Japanse politie heeft Kensoeke Ma- tano, president van een der grootste scheepvaartmaatschappijen in Japan, ge arresteerd in verband met omkoperij bij de Japanse scheepsbouw. In deze zaak zijn reeds dertig arrestaties verricht. Het bestuur van de bond van Duit se beroepsboksers heeft de middenge wicht Peter Müller met onmiddellijke ingang het recht ontzegd om hetzij als bokser hetzij als ringfunctionaris op te treden. De hem door de West- duitse Boksbond verleende licentie is buitenwerking gesteld. In de motive ring van dit besluit wordt verwezen naar het wangedrag van Müller tij dens zijn wedstrijd tegen Hans Stretz op 5 Juni 1952, toen hij de scheids rechter Max Pippow mishandelde. Tijdens een bijeenkomst van de scheidsrechterscommissie van de FIFA, die te Genève onder voorzitterschap van dr Mauro (It.) is gehouden, zijn de scheidsrechters aangewezen voor de zestien wedstrijden, welke in Je 4 reeds ingedeelde groepen van het tornooi om het wereldkampioenschap in Zwitserland worden gespeeld. Naar men weet heeft het bestuur van de KNVB voorgesteld om, wat Nederland betreft, een keuze te maken uit K. L. van der Meer; J. Bronkhorst; K. Schipper; W. B. Ausum jr en L. Horn. De scheidsrechters van de lan den, die of geëlimineerd zijn of niet aan het tornooi deelnemen zullen echter pas in actie komen van de kwarteindstrijden af. De 16 aangewe zen zijn: Schmetz (West Duitsland); Ellis en Ling (beiden Engeland); Steiner (Oostenrijk); Francken (Bel gië); Viana (Braz.); Faultless (Schot land); Asensi (Spanje); Vincenti (Frankr.); Zsolt (Hong.); Orlandini (It.); Da Costa (Portugal); Wyssling (Zwits.); Marino (Uruguay); Griffith (Wales) en Stefanovic (Zuid-Slavië). Op het beruchte kruispunt te Laren is om half negen gisteren wederom een gecompliceerde aanrijding ge beurd, waarbij een autobus van de Nederlandse Buurtvervoer Mij. en drie auto's waren betrokken. De NBM-bus kwam uit de richting Hilversum en aangezien er nog geen 50 meter zicht was, verliet de chauf feur bij het kruispunt de bus om te zien of hij de Rijksweg, kon over steken. Op dat ogenblik naderde uit de richting Amsterdam een auto, be stuurd door L. S. uit Heemstede, die op aanwijzing van de buschauffeur stopte. Achter de auto uit Heemstede kwam een Franse wagen, bestuurd door Ph. J. uit La Roche, die de stil staande wagen niet meer kon ontwij ken en er tegenop botste. Op hetzelfde ogenblik werd de Franse wagen van achteren aangereden door de auto Van I. O. uit Amsterdam. De auto's uit Heemstede en Amsterdam werden licht beschadigd. De Franse wagen liep zware averij op. Per soonlijke ongelukken bleven uit. Blijkens de twee-maandelijkse her berekening is de kostprijs van slacht- varkens met 3 cent per kg gestegen als gevolg van het oplopen der prij zen van veevoedergrondstoffen ge durende de maanden Januari en Fe bruari van dit jaar. In overeenstemming hiermede heeft de minister van Landbouw, Visserij oi Voedselvoorziening besloten met in-, gang van 15 Maart de richtprijs voor baconvarkens 2e kwaliteit met 3 cent te verhogen en vast te stellen op f 2.23 per kg koud geslacht gewicht. De toeslag ten laste van de eertijds gereserveerde gelden zal ook nu on gewijzigd 10 cent per kg geslacht ge wicht bedragen, zodat de overname prijs voor de baconvarkens met in gang van Maandag 15 Maart 1954 zal zijn gebaseerd op f 2.33 per kg koud geslacht gewicht. DOOR LAATSTE TRAM OVERREDEN In de nacht van Woensdag op Don derdag is de 40-jarige Amsterdamse bedrijfsleider J. A. van der Does, die na de gehele avond te hebben ge kaart met enkele zijner medespelers te voet naar huis terugkeerde, op de Churchilllaan bij de Maasstraat om 1.20 uur onder de laatste tram geko men, die daar reed, en aan de ver wondingen overleden. NEDERLAND HELPT OOSTENRIJK Des Nederlandse gezant in Oosten rijk, mr E. Star Busmann, heeft de Oostenrijkse minister van Buitenland se Zaken Figl, namens de Nederland se regering 50.000 gulden ter hand gesteld voor de lawineslachtoffers Gistermiddag werd te Leeuwarden een aanvang gemaakt met het tornooi om het biljartkampioenschap van Ne derland, hoofdklasse 71/2, de lastigste speelsport die men in het kaderspel kent. De Amsterdammer Beekman, die aanvankelijk voor deze wedstrijden had ingeschreven, moest verstek laten en werd vervangen door zijn stadge noot Jacobs. De uitslagen van de eerste dag lui den J. H. Sweering (Amsterdam) 300 20 53 15.— A. Mol (Amsterdam) 120 20 43 6. C. van Oosterhout (Rotterdam) 300 36 36 8.33 H. J. de Kleine (Zwolle) 263 36 48 7.30 C. de Ruyter (Maastricht) 252 20 45 12.60 L. G. J. Teegelaar (Rotterdam) 300 20 73 15.— A. W. C. Jacobs (Amsterdam) 125 18 26 6.94 H Metz (Den Haag) 300 18 79 16.66 Van Oosterhout 272 19 67 14.31 De Ruyter 300 19 97 15.78 De Kleine 174 21 41 8.28 Sweering 300 21 70 14.28 Jacobs 138 22 41 6.27 Teegelaar 300 22 56 13.63 Mol 226 19 57 11.89 Metz 300 19 58 15.78 Na de eerste dag heeft Metz met 4 matchpunten en een algemeen gemid delde van 16.21 de leiding vóór Swee ring 4 matchpunten (14.63), Teegelaar 4 matchpunten (14.28) en De Ruyter 2 matchpunten (14.15). Sinds enige tijd kent Amsterdam de eerste motorinstructrice. Het is de twintigjarige mejM. Voerman, die in dienst van een erkende motorrijschool reedt vele mannen heeft opgeleid. Bij het nadere verhoor, dat de Haag se recherche de 36-jarige Engel K, heeft afgenomen, is vastgesteld, dat het misdrijf, waarvan de 31-jarige Haagse typiste Y. van der P. het slacht offer is geworden, te half vier is ge pleegd. Engel K. was 's nachts te 12 uur thuis gekomen en is toen naar bed gegaan. Voor dat tijdstip had hij in een aantal café's het loon, dat hij 's Zater dags de eerste dag van zijn nieuwe dienstbetrekking had verdiend, ver teerd. Tussen middernacht en half vier 's ochtends heeft K., die inmiddels weer was opgestaan, nog gesproken met twee meisjes, die in het huis van zijn moeder in pension waren. Daarna is hij gekleed te bed gaan liggen. Na de moord heeft K. nog een café bezocht, waarna hij zich per taxi naar Amsterdam heeft laten rijden. Volgens de verklaringen van K. heeft hij tót Maandagmorgen in Amsterdam rond gezworven. Het geld van zijn slacht offer heeft hij verder in Amsterdam opgemaakt. Toen hij aan een kiosk een krant wilde kopen had hij nog slechts 10 cent op zak. Iemand heeft hem toen drie cent gegeven. Na in het ochtend blad de mededelingen over het drama te hebben gelezen, heeft K. zich bij de Amsterdamse politie gemeld. Een bestelauto, bestuurd door de heer Denkers uit Warnsveld, is gister avond te Vorden met grote snelheid op een stilstaande melkauto gereden. De heer Denkers was op slag dood. Zijn zoon, die bij hem in de wagen zat, werd ernstig gewond. De economische politierechter te Rot terdam heeft gisteren de 29-jarige par levinker H. B. uit Rotterdam veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes weken met aftrek, waarvan vier weken voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en verbeurdverklaring van 80.000 sigaretten. Hij had de rokertjes gesmokkeld met behulp van de 29-jarige kapitein A. J. H. uit Rotterdam, wiens, boot daar voor was gebruikt. De parlevinker was aan boord van een Duits schip in con nectie gekomen met zeelieden die si garetten wilden verkopen. Opa Kip uit Dreischor hoopt IS Maart a.s. zijn 103de levens jaar te vieren. Tijdens de wa tersnood was hij de oudste evacué uit het rampgebied. QNDANKS de obstructie van de link se partijen heeft de CVP-mecrder heid in de Belgische Kamer gisteren na een zitting van bijna zeven uur, met 108 tegen 77 stemmen, bij 17 onthou dingen, de conventie goedgekeurd tus sen België en de Heilige Stoel over de instelling van de kerkelijke hiërarchie in de Congo. Alle CVP-ledcn waren aanwezig. Pierson (Soc.) keerde zich in de loop van de debatten, die een kalm karak ter droegen, tegen de bepaling in het verdrag aangaande de benoeming van een hoofdaalmoezenier. Andere sprekers oefenden critiek op de bepalingen in de conventie, vol gens welke de kerkelijke gemeenschap pen volledige rechtspersoonlijkheid zouden genieten, iets wat zij onver enigbaar achten met de bestaande wet geving. Eerste-minister Van Houtte verklaar de, dat, toen de regering het wetsont werp indiende, zij niet kon bevroeden dat dit de politieke hartstochten zo zou f)R SCHAEFFER, de Westduitse mi nister van Financiën, heeft de be lastingbetalers een grote verrassing bereid, door aanzienlijke verlagingen van de inkomstenbelasting aan te kon digen. Deze belopen in totaal 2.3 mil liard mark; de gehele opbrengst van de inkomsten- cn bedrijfsbelasting heeft tot dusverre een bedrag van 4.5 milliard mark niet overschreden. Daar staat tegenover, dat een lange reeks van vrijstellingen zal worden afgeschaft. De regering hoopt, dat de verlaging van de belastingdruk zal lei den tot een verhoging van de saldi bij de spaarbanken cn tot een aanzienlijke verruiming van de geldmarkt. Omdat de verlagingen het economi sche initiatief moeten bevorderen, zijn de percentages het hoogst in de hogere inkomstenklassen, waar de belasting tot dusverre tot aan tachtig procent ging. Het maximum wordt hier vijf en vijftig procent. De vermindering voor de middenklassen beloopt rond tien procent, maar zij wordt hoger, door dat de kinderaftrek wordt opgevoerd. Een gezin met vier kinderen zal bij zevenduizend mark inkomen geen be lasting .meer behoeven te betalen. De regering hoopt dat het verlies aan belastingopbrengst zal worden ver goed door daling van de belasting fraude en door grotere bedrijvigheid. Zij verwacht ook voor 1955 een stij ging yan het nationale inkomen met vijf procent. Tegenover de aangekondigde verla gingen staat echter een verhoging van de omzetbelasting voor de groothandel met een half procent. Deze belasting wordt meer en meer de grondslag van het fiscale stelsel, met haar opbrengst van tien milliard per jaar. opzwepen. De regering voelt echter veel voor het amendement van prof. Fayat (Soc.), zei hij, volgens hetwelk de nieuwe conventie geen afbreuk zal doen aan reeds verkregen rechten en zij is bereid dit amendement te accep teren. Toen echter duidelijk werd, dat dit inhield dat de conventie teruggezon den moest worden naar de commissies, werd het amendement bij handopste king verworpen. Hetzelfde lot deelde een socialistische motie om de con ventie terug te zenden naar de com missies. Tenslotte werd de overeenkomst goedgekeurd. De Nederland-Belgische onderhan delingen over de waterwegen zijn ten einde. De commissie van deskundigen uit de twee landen heeft de laatste hand gelegd aan haar rapport en dit is gisteren te Brussel, ten huize van de heer Frans van Cauwelaert door door deze en door de heer Steenberghe ondertekend. Het is nog 's middags aan de beide regeringen voorgelegd. De waterwegen, waarvan hier spra ke is, zijn het nieuwe Schelde-Rijn- kanaal van Antwerpen door het smal le deel van Zuid-Beverland naar de Moerdijk, en het te verbeteren kanaal van Gent naar Terneuzen. Details dienaangaande zijn reeds enige tijd ge leden door Belgische en Nederlandse bladen gepubliceerd. Officieel is er echter nooit iets bekend gemaakt. De Britse regering zal een commis saris belasten met een onderzoek naar de relaties van de linkse verenigde volkspartij in Honduras met de com munistische regering van Guatemala, zulks op verzoek van de gouverneur van deze kolonie, Patrick Muir Reni- son. De gouverneur verwacht name lijk, dat de volkspartij de verkiezingen op 23 April zal winnen. Vermoedelijk zullen deze echter worden uitgesteld totdat de commissaris rapport heeft uitgebracht. De volkspartij heeft alle geruchten over relaties met het be wind in Guatemala tegengesproken. Intussen heeft John Smith, een vroe gere leider van de volkspartij, zich bereid verklaard om alles te vertel len wat hem over de betrekkingen van de partij met Guatemala bekend is. Hij zei nadrukkelijk, dat de ver enigde volkspartij geld uit Guatemala heeft ontvangen. Het orgaan van. de Oostduitse com munistische partij, „Neues Deutsch- land", heeft er op aangedrongen de schoolkinderen de leer van de klassen strijd bij te brengen. Aan de onderwij zers en leraren wordt verweten, dat zij de „nieuwe koers" in Oost-Duitsland ten onrechte „met het wijken voor vij andige elementen verwisselen". Het is de laak van de scholen, zo betoogt het blad, om „de klassevijand en de ver- zoeningsgezinden te ontmaskeren". Van Oostberlijnse scholen zijn de laatste tijd 19 onderwijzers en acht scholieren als „klassentegenstanders" verwijderd. Het heeft er eén ogenblik op gele ken, dat de Westduitse regering er naar zou streven, kerkelijk en burger lijk huwelijk gelijk te stellen, waardoor in feite het burgerlijke huwelijk in on bruik zou geraken. Hiertegen is nog al wat verzet gerezen in de kringen van liberalen, socialisten en protestanten, zo zelfs, dat de regering een concessie heeft moeten doen. Zij heeft medege deeld, dat de desbetreffende wetsont werpen eerst in behandeling zullen ko men, wanneer de kerken uitdrukkelijk hebben bevestigd dat zij het burgerlijk huwelijk als verplicht zullen blijven beschouwen. De Evangelische kerk heeft zulk een erkenning reeds uitge sproken, voor de katholieke kerk is zij practisch vervat in het concordaat van he! vroegere Rijk. West-Duitsland is de enige Europese staat, waar nog geen wettelijk gere gelde kinderbijslag bestaat. In het Westduitse ministerie van Arbeid wordt echter de laatste hand gelegd aan een wetsvoorstel om de kinderrijke gezin nen een bijslag op het loon te onder steunen. Krachtens deze wet wordt een pro cent van het loon geheven, teneinde een bijslag van twintig mark per maand te kunnen betalen. Voor elk kind, te beginnen bij het derde. De Westduiste regering is van me ning, dat Duitse maarschalkstaven niet openbaar verkocht dienen te worden, zo heeft de Westduitse minister van Binnenlandse Zaken, dr Schroeder, in de Bondsdag verklaard. Aanleiding tot deze verklaring was een vraag over een stap van de Duitse ambassadeur in Cairo om de maar schalkstaf van de in 1948 gestorven vroegere Duitse opperbevelhebber Von Brauchitsch. Deze was op niet zuivere manier terechtgekomen in de verzame ling curiositeiten van ex-koning Fa- roek. Op verzoek van de weduwe van de veldmaarschalk heeft de bonds regering gepoogd te voorkomen, dat de staf op een veiling zou worden ge bracht. Deze diplomatieke stap is met succes bekroond. De Indische regering zal de V.N. ver zoeken de Amerikaanse waarnemers in Kasjmir terug te roepen. Zij acht deze niet neutraal meer wegens de hulp der V.S. aan Pakistan, Morgen zal Koningin Juliana het monument onthullen te Eede in Zeeuws Vlaanderen, dat de plaats in herinnering zal hou den, i vaar destijds Koningin Wilhelmina in 1944 weer voor het eerst voet op vaderlandse bodem zette. De foto herinnert ons aan deze historische gebeur tenis, aan het einde van de jongste wereldoorlog Zondag organiseert de athletiek ver eniging DOVES (Heiloo) evenals het vorige jaar in het Heilooër Bos de Noordhollandse bosloop kampioenschap pen. De start voor de verschillende klassen zal plaats vinden in de Ronde O-laan. Er hebben 130 deelnemers ingeschre ven, w.o. de kampioen van vorig jaar Van Zeeland (AAC) verder Siem Bob- öeldijk (MFCl Adrichem (DEM) en Borst van Olympus Verm- ';ngswaard is ook dat één van de gro te Neder landse verenigingen de AAC, inge schreven heeft met 35 atleten. De wedstrijden vangen aan om 1 uur Eerst starten de Junioren B (2000 m.) vervolgens de Junioren A (3500m dan de C en D klasse (3500 m.) en als laatste de groep voor de 5000 m., A- B- C- en D klassers. Behalve het persoonlijk kampioen schap wordt ook gestreden om het clubkampioenschap, dat gewonnen wordt door de vereniging met de 3 best geplaatste athleten. De ronden zijn zo ingedeeld, dat het publiek, dat zich bij de start en finish bevindt, de lopers verschillende malen voorbij ziet komen. Nu de weersomstandigheden zich in de gunstige zin zijn gaan wijzigen en de commissie van de KNVB belast met de indeling en regeling van de com petitie bijzondere maatregelen heeft genomen, bestaat de mogelijkheid dat de competitie toch nog op een normaler tijdstip wordt beëindigd dan wij aan vankelijk hadden gedacht. Op Zondag 4 April, de dag waarop BelgiëNe derland wordt gespeeld, zal een zo groot mogelijk inhaalprogramma wor den ingelast; het bondsbestuur zal worden verzocht sanctie te geven aan het voorstel om Zaterdag 17- en Maan dag 19 April (tweede Paasdag) voor IA en 1B eveneens inhaalprogramma's vast te stellen en tenslotte stelt de commissie voor ook 30 April (Konin ginnedag) een inhaalprogramma te la ten spelen. Het IOC zal zich tijdens zijn .it- ting in Mei te Athene behalve met vele andere actele kwesties ook be zig houden met het toenemend mis bruik van de Olympische emblemen. Vooral de president van het IOC Avery Brundage is hier een vijand van en hij streeft aar het vaststel len van wettelijke bepalingen in alle landen waardoor het mogelijk zal zijn op te treden tegen personen en firma's die zich ten onrechte van de ze symbolen bedienen. Het misbruik schijnt nergens elders zulke grote afmetingen te hebben aangenomen als in de Verenigde Sta ten. Alleen al in de telefoongids van Manhattan vind men twee kolommen van firma's die zich met de naam „Olympia" tooien.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 10