Een waardevast pensioen voor alle ingezetenen Washington en Londen staan voor moeilijk gesprek Uitbreiding van export naar Sovjets in het geding Voor gehuwden f 1260, voor ongehuwden f 756 per jaar Consumentenbond richt adres aan Tweede Kamer Generaal Aler voorgedragen als president-directeur KLM Laat KSG prijzen steenkolen vrij Druk overleg gaande N. Beveland wordt eiland-af Kosten tussen 32 en 35 millioen WEERBERICHT Militaire raad van Egypte vormt partij Het advies van de SER Friese stamboekstier voor f 80.000 Geen voldoening over nieuw wetsontwerp Hervatting van bootdienst Urk-Enkhuizen Kus van de Koningin Benoeming gaat in op 1 Mei Vrijdag 12 Maart 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No. 60 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De Velser tunnel begint tot de verbeelding te spreken Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Acbterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 DE VERENIGDE STATEN en Groot-Brittannië zullen op betrekkelijk korte termijn besprekingen openen over een door de Britse premier Sir Winston Churchill voorgestelde herziening van de lijst van strate gische goederen. Dat gaat een zeer moeilijk gesprek worden. Zoals men weet mogen deze materialen niet worden geleverd aan de communis tische landen. Het verlangen, om de handel tussen Oost en West zoveel mogelijk uit te breiden, heeft er toe geleid, dat de Britse regering een drastische wijziging van de lijst in overweging heeft gegeven. Volgens mededelingen uit Washington komt het Britse voorstel neer op de op stelling van een geheel nieuwe staat, waarop alles wordt vermeld wat voor de oorlogsindustrie van het Oostelijk blok van belang zou kunnen zijn. De Britten zouden wensen, dat men zou volstaan met de vermel ding van militaire uitrustingsstukken en van machines en gereedschap pen welke uitsluitend of vrijwel uitsluitend voor de vervaardiging van wapenen zouden kunnen worden gebruikt. nE HOGE AUTORITEIT van de Kolen- en Staalgemeenschap zal in de ko mende dagen een belangrijke beslissing moeten nemen, welke in feite neerkomt op het vaststellen van een Europese ko- Icnpolitiek. De vraag is namelijk, of de bestaande maximumprijzen voor ver schillende soorten steenkool na 31 Maart als de regeling afloopt moeten blijven bestaan, of zij moeten worden gewijzigd, of dat zij geheel dienen te worden afgeschaft. Daarover wordt op het ogenblik binnenskamers druk be raadslaagd. Gezien het bestaan van grote voor raden bij do mijnen zouden de maxi mumprijzen rustig kunnen worden af geschaft. De prijzen zouden stellig niet stijgen. Men vreest echter in kringen van belanghebbenden een daling, die het bestaan van bepaalde minder goed renderende mijnen in gevaar zou bren gen. Met name een machtig kolenkar- tel in het Ruhrgebied, de Georg, verzet zieh heftig tegen de mogelijkheid van afschaffing, en wordt hierin gesteund door de vertegenwoordigers der Duitse vakbeweging, die vrezen, dat de be staanszekerheid der werknemers in ge vaar zou kunnen komen. De hoge autoriteit staat voor het pro bleem, dat zii in geen geval brokken mag maken. Zij moet dus zowel prijs verhogingen als de ondergang van de minder rendabele mijnen met de daar- uitvoortvloeiende werkloosheid voor komen. Men is het in de verschillende orga nen over de te volgen koers nog niet eens. Van Nederlandse zijde echter heb ben zowel de heer Wemmers, de direc teur-generaal van de Staatsmijnen, als de heer Ingen Housz, president-direc teur van de Nederlandse Hoogovens, op afschaffing van de maximumprijzen aangedrongen. Zij menen, dat deze hun zin hebben verloren. Gisteren zijn enkele bijzonderheden bekend gemaakt over het z.g. drie- eilandenplan, het plan namelijk, om door afsluiting van het Veerse Gat en de Zandkreek Noord-Beveland met Walcheren en Zuid-Beveland te verbin den. Het is nu de bedoeling, om daar toe twee dammen te leggen, de ene ten Westen van Veere, de andere ter hoogte van Katseveer. In de Oostelijke dam komt een schutsluis. Het plan zal in totaal een landwinst van zeventien honderd hectare opleveren. Zestien honderd hectare blijft dan nog water. Hierlangs zal scheepvaart mogelijk zijn. De kosten worden geraamd op 32 tot 35 millioen gulden. Behalve de winst aan uitstekende bouwgrond is er nog een tweede voordeel: de verhoging van vijftig kilometer zeedijken wordt over bodig. hetgeen een besparing uitmaakt van veertig tot vijftig millioen gulden. De afsluitdammen worden elk twee ki lometer lang. Over één ervan of over beide zal een weg worden aangelegd. Het sluitgat in de Westelijke dam zal waarschijnlijk een capaciteit hebben, twee maal zo groot als dat in de veer haven bij Kruiningen. Dit liet inder tijd dertig millioen kubieke meter wa ter bij eb of vloed door. De afsluiting zal dus zeer moeilijk worden. VRIJ KOUD. Verwachting tot morgenavond: Meest matige wind tussen Oost en Noordoost Overwegend droog weer met op vele plaatsen, vooral in de Noordelijke helft van het land. tijdelijke mist of laaghangende bewolking. In de Zuidelijke helft van het land echter ook opklaringen. Vrij koud met in de nacht en vroege ochtend temperatuur om het vriespunt. Zaterdag: Zon op 7.01, onder 18.40 Maan op 12.03, onder 4.20 JN WASHINGTON is men over het Britse voorstel in het geheel niet ver rukt. Men meent daar, dat men de lijst van voor de oorlog belangrijke goede ren slechts met grote voorzichtigheid moet wijzigen en dat men daarbij niet alleen moet letten op het belang van de handel, maar ook en vooral op het gevaar, dat de communistische mili taire macht door Westelijke leveran ties wordt versterkt. Men acht bovendien een aanzienlijke verzachting van het verbod op de uit voer van strategische goederen naar de communistische staten helemaal niet noodzakelijk. Er is, vindt men, vol doende mogelijkheid, om de handel tussen de Westelijke landen en het communistische blok met uitzonde ring van communistisch China in niet 'voor de oorlogvoering belangrijke goederen uit te breiden. Is dit het ene en het belangrijkste geschilpunt tussen beide landen, het andere is de vraag, wat men moet ver staan onder goederen van belang voor de oorlogvoering. Het aantal zaken, dat volgens de Verenigde Staten onder deze omschrijving valt, is veel groter dan wat de Amerikaanse bondgenoten beschouwen als „uitrusting die de oor logsvoorbereiding bevordert." Zowel Groot-Brittannië als de ande de Europese bondgenoten der Verenig de Staten zijn van oordeel, dat de be staande verbodslijsten veel te veel in De officieren van de Raad van de Revolutie in Egypte zullen, nadat zij in het burgerlijke leven zijn terugge keerd, een politieke partij vormen, die zich republikeins-socialistisch zal noe men, zo heeft Salem, de Egyptische mi nister van Voorlichting verklaard. Na de vorming van een parlement zal de Raad voor de Revolutie zichzelf ont binden. Het program van de partij zal geïnspireerd zijn door het ideaal van de revolutie. Noch van Britse noch van Egyptische zijde was gisteren de bevestiging te verkrijgen van geruchten die op Cy prus de ronde doen en volgens welke het Britse hoofdkwartier voor het Midden-Oosten van het Suezkanaal naar Cyprus zal worden overgebracht. Egypte zal de onbeperkte invoer mo gelijk maken van bepaalde producten die in sterling kunnen worden betaald. Dit geldt voornamelijk voor machines en industriële uitrusting. Onder andere zal Nederland van deze verruiming, die bevordering van buitenlandse in vesteringen en van de Egyptische in dustrialisatie ten doel heeft, kunnen profiteren. IN HET UI' 26 FEBRUARUdoor de Sociaal-Economische Raad aan vaarde advies inzake de wettelijke ouderdomsverzekering, dat thans door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is vrijgegeven voor publicatie, wordt voorzien in een ouderdomspensioen voor alle ziZTa1eheefwafmMenrialIn0ren artTe- Nederlanders boven 65 jaar. Dit zou, uitgaande van het loon- en prijs- len, die een jaar of twee geleden stel- niveau van aanvang 1954, voor gehuwden 12oU gulden per jaar bed ra- gen, voor ongehuwden 756 per jaar. De hoogte van het pensioen zal zich aanpassen aan de koopkracht van de gulden. lig van belang waren uit een oogpunt van oorlogvoering, thans in deze ru briek niet meer passen. .,Piet Edward" een Friese stamboekstieris naar Frankrijk ver kocht voor liefst f 80.000,Een zoon van deze stier is reeds eerder aan Engeland verkocht en bracht toen f 130.000.op. JN EEN ADRES van de Nederlandse Consumentenbond aan de Twee de Kamer naar aanleiding van het wetsontwerp economische mededin ging merkt deze bond op dat in dit wetsontwerp een materie wordt gere geld, waarbij de belangen der consu ment in hoge mate zijn betrokken. Het is de bond bij de bestudering van het wetsontwerp en de daarbij behorende memorie van toelichting opgevallen, dat enerzijds de bescher ming van de belangen dei consumen ten bij de totstandkoming van het ontwerp een grote rol heef' gespeeld, doch dat anderzijds bij do .utvoerinp van de te stellen regelen niet de con sumenten als zodanig geen rekening is gehouden. Over de samenstelling van de com missie economische mededinging, aan welke een zeer belangrijke taak bij de uitvoering van de wet is toebe dacht, wordt in de memorie van toe lichting medegedeeld, dat daarin naast algemene deskundigen, dienen te wor den benoemd personen die het ver trouwen van het georganiseerde be drijfsleven genieten. Het komt de bond echtei alleszins redelijk en ge wenst voor, dat in deze commissie tevens personen zitting zullen heb ben, die aan de Nederlandse consu menten hun vertrouwen kunnen ie- ven, dat ook hun belangen bij de samenstelling van de adviezen van de commissie in het geding zullen worden gebracht. De bond vertrouwt dat bij de ne Handeling van het genoemde >nt werp van wet het bovenstaande d< aandacht van de Kamer zal hebben. £)E RAAD acht in een ouderdomsver zekering geen plaats voor een ge meenteclassificatie. Premieplichtig die nen te zijn de verzekerden, die een in komen verwerven; de plicht tot premie betaling dient voor loontrekkenden en zelfstandigen een aanvang te nemen bij het intreden in het productieproces. Degenen, die geen inkomen verwerven, zullen niet premieplichtig zijn, doch wel tot de kring der verzekerden behoren en derhalve in beginsel aanspraak kun nen maken o uitkering. De maximum-p remie-inkomengrens ware naar het oordeel van d, Raad te stellen op 6000 gulden. De financiering zal geschieden volgens het omslagstel sel. QU 27 MAART 1952 hebben de toen malige minister van Soc. Zaken en Volksgezondheid en de staatssecretaris van Sociale Zaken de Raad verzocht advies uit te brengen over een aantal vragen met betrekking tot de toekom stige ouderdomsverzekering De Raad stelde de behandeling van de advies aanvrage in handen van de sociale commissie, welke ter voorbereiding van het advies een subcommissie heeft in gesteld. Het advies dezer subcommissie werd op 26 Februari door de Raad aan vaard. Drie leden, de professoren W. C. L. van der Grinten, M. J. H. Smeets en F. J. H. M. van der Ven, geven in een minderheidsnota blijk van een af wijkend standpunt. JN DE SAMENVATTING van het ad vies zegt de S.E.R. in de eerste plaats, dat een, zij het summier onder zoek een bevestiging heeft opgeleverd van het vermoeden, dat aan een niguwe wettelijke regeling van de ouderdoms voorziening behoefte bestaat. De hui dige, in de invaliditeitswet neergeleg de ouderdomsverzekering is onvoldoen de en aan de noodwet ouderdomsvooi- ziening kleven ernstige, aan het karak ter van deze regeling inhaerente be zwaren, welke slechts ten aanzien van een tijdelijke noodvoorziening aan vaardbaar zijn. De privaatrechtelijke ouderdomsvoorzieningen vertonen wel iswaar een verheugende ontwikkeling, maar kunnen de behoefte aan een wet telijke regeling niet wegnemen. Ten tweede zegt de Raad, dat de wet telijke regeling het karakter dient te hebben van een verplichte sociale ver zekering. 3. De wettelijke ouderdomsverzeke ring dient zich in beginsel tot alle in gezetenen, ongeacht hun nationaliteit, uit te strekken. 4. De Raad is van oordeel, dat de te verwachten economische repercussies van een algemene ouderdomsverzeke ring er toe nopen, voorhands te vol staan met een uniform ouderdomspen sioen. dat iets groter is dan de maxi mum uitkering van de noodwet ouder domsvoorziening In verband mei d«v gemiddeld lager osten van levensonderhoud van de ongehuwde dient naar het oordeel van de Raad het ouderdomspensioen van de ongehuwde zestig procent te bedra gen van dat van een echtpaar. De weduwe, wier echtgenoot op het tijdstip van overlijden in het genot was van ouderdomspensioen, dient het recht op dit pensioen naar de maat staf van een ongehuwde te behouden, indien zij op het tijdstip van over lijden van haar echtgenoot minstens zestig jaar oud is, dan wel dit recht te verkrijgen bij het bereiken van de zestigjarige leeftijd 5. Teneinde voor degenen, die thans krachtens de invaliditeitswet in een verplichte ouderdomsverzekering zijn opgenomen, een verslechtering ten op zichte van de huidige toestand te voor komen, dient naar het oordeel van de Raad de invaliditeitswet voor wat. het ouderdomsgedeelte betreft te worden gehandhaafd. 6. De Raad spreekt zich uit voor het vastleggen in de wet van de pen sioenaanspraken op zodanige wijze, dat de reële waarde van de pensioenen geen andere wijzigingen ondergaat dan die, V/elke overeenkomen met de wijzigin gen in de algemene welvaart. 7. Bij het loon- en prijsniveau van aanvang 1954 past naar het oordeel van de aad een ouderdomspensioen voor gehuwden van f 1260.per jaar en voor ongehuwden van f 756.— per jaar, uit te keren aan alle bejaarden, ongeacht hun overige inkomsten. 8. Premieplichtig dienen te zijn de verzekerden, die een inkomen verwer ven. Degenen, die geen inkomen verwer ven, zullen niet premieplichtig zijn, doch wel tot de kring der verzekerden behoren en derhalve in beginsel aan spraak kunnen maken op uitkering. 9. Na afweging van de voor- en na delen van het heffen van een voor alle premieplichtigen gelijk premiebedrag en van een met het inkomen variërend premiebedrag is de Raad tot de con clusie gekomen, dat het heffen van een premie evenredig met het inkomen, zo lang dit een bepaalde grens niet over schrijdt, de voorkeur verdient. Boven deze grens (de maximum-premie- inkomensgrens) blijft de premie der halve constant. (Zie vervolg elders in dit blad) Vandaag zal worden getracht de bootdienst tussen Urk en Enkhuizen te hervatten. Deze is wekenlang ge- staak: geweest wegens het ijs. De mo torboot „Burgemeester Keyzer" zal trachten door het ijs heen te breken. Het ijs tussen Urk en Enkhuizen is nog vrij dik. Gisteren zijn de eerste motorkotters uit de Noordzeehavens in Urk aangekomen na een wekenlange afwezigheid. Narelle Dick, een vierjarig meisje uit Brisbane, dat er bij de ont vangst van koningin Elizabeth in slaagde op een onbewaakt ogen blik bij de koningin op schoot te klimmen en haar te omhelzen, wil nooit meer haar voorhoojd laten wassen omdat de vorstin haar daar een kus heeft gegeven. Dat heeft zij haar moeder perti nent duidelijk gemaakt. Inmiddels is het voorval met Na relle voor de autoriteiten die met de zorg voor de veiligheid van de Koningin belast zijn, aanleiding geworden met nadruk aan te kon digen, dat iedereen, die zich in het vervolg nog te dicht in de buurt van de Landsvrouwe op houdt, onverbiddelijk in de kraag zal worden gepakt. DE RAAD VAN BESTUUR van de KLM heeft gisteren in overleg met de raad van commissarissen besloten om in een buitengewone algemene vergadering van aan deelhouders, te houden op 30 Maart, voor te stellen de heer 1. A. Aler te benoemen tot directeur der vennootschap, met de bedoe ling de heer Aler daarna aan te wijzen als president-directeur, een en ander met ingang van 1 Mei De raad van bestuur zal verder voorstellen mr L. H. Slotemaker, die in 1951 werd aangesteld tot directeur buitenlandse betrekkingen van de KLM met ingang van 1 Mei even eens te benoemen tot directeur der vennootschap Tenslotte heeft de raad van bestuur besloten aan de directeu ren F. von Balluseck en drs M J. van der Ploeg de persoonlijke titel van plaatsvervangend president-direc- teui toe te kennen Het is de bedoe ling. dat de bestaande functieverde ling in de directie van de KLM wordt gehxMdlnafd Aldus een mededeling van de raad van bestuur van de KLM. tVoor levensbeschrijving zie elders) LT.-GEN ERA AL ALER Opvolger van dr. Plesman TARIEVEN: Advertenties 16 et p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.— elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal f 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen f 0.52 ALKMAARSCHE COURANT

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1