ONZE KINDERKRANT Wat de post ons bracht r De beste ruil Ons hoekje Het schrijven van blokletters Claudine Witf voor uit wei VAR A-af deling was 25 jaar oud Baas boven baas Oplossing raadsel van 5 Maart Pim, Pam Pom en de graafmachine Een groot machthebber Poppenkast Transjordanië Pond sterling MARGARET MALCOLM RAADSELS Luister eens naar: Radioprogramma I Kunstenaars Een zeldzame avond Tennispark „De Molenkrocht" Heiloo Schoorl BURGERLIJKE STAND VRIJDAG 12 MAART 1954 Het raadsel van de vorige week heeft jullie niet veel moeilijkheden ge geven. Alleen de .benamingen van de dieren vielen wat raar uit. De één zag een eekhoorn en de ander een poes, de één e?n kuiken en de ander een kip. Maar daar ging het per slot niet om en ik begreep toch wel wat jullie bedoelden. Deze week hebben we drie raadsels, waar wat meer werk aan is. Ik hoop dat jullie na al het buitenspelen in de lentezon daar nog zin in hebben! Brieven met of zonder oplossing kunnen gestuurd worden aan: Tante Paulien, Bureau van dit blad. Tot de volgende week! Elly Bakker is een nieuwe nicht. Hartelijk welkom in onze kring! Je bent dus een vriendin van Nettie Hoogsohagen. Je tekening vind ik keurig, ook alpast hij niet zo erg bij het raadsel. Dat hin dert toch niet? Je hetot je oplossing buitengewoon netjes opgeschreven. Daar zul je heel wat werk aan gehad hebben! Je zult de vorige week al wel in de krant gezien hebben, dat je de juiste schilders hebt gevonden. Ik hoop binnenkort weer eens zo'n ver zorgde inzending van je te krijgen, El ly! En hier hebben we dan Nettie (Hoogschagen. Ook al met een goede oplossing van het raadsel van de voor laatste keer en met een mooie teke ning. Jouw inzending ziet er net zo goed uit als die van Elly, hoor! Ga zo voort mijn kind. Maarin het vervolg iets vroeger je brief naar de bus brengen, dan heb je je antwoord dezelfde week nog! Lous Kaper heeft nog nooit eerder meegedaan met het oplossen van de raadsels, maar ze verveelde zich zo, dat ze het besluit nam het ook maar eens te proberen. Nu, je hebt het best gedaan, hoor! Een prima oplossing. De puzzle was ook niet zo heel erg moei lijk, vond je wel? Ik ben benieuwd of ei- nog een volgend briefje van je in mijn bus zal komen rollen! Hans Hof is een nieuwe neef. Har telijk welkom in onze kring! Je hebt het raadsel goed opgelost, hoor! Dat vind ik erg knap voor een neef van zeven jaar. Er zullen wel eens raad sels zijn, die jij nog niet op kunt los sen, bijvoorbeeld van die raadsels met aardrijkskundige namen. Nu, dan sla je maar over en wacht rustig af tot er weer eens een puzzle komt die ge schikt is voor kinderen uit de eerste of tweede klas. Dag, Hans! Tot een volgend keertje. Van mijn trouwe nicht Tinl IJff kreeg ik een enige brief met een ver rassing erbij, namelijk een foto van haar en haar tweelingzusje, samen op de motorfiets. Maar goed, dat hij niet reed, hé? Jullie lijken inderdaad niet sprekend op elkaar, maar je kunt toch best zien dat jullie zusjes zijn, hoor! Wat een mooie strikken hebben jullie in je haar. Ik ben echt blij met dat kiekje en ik zal het goed bewaren. De oplossing van deze week is best en knap getekend. Jij vond de puzzle van de vorige keer dus ook te moeilijk. Nu, zo dachten er heel wat neven en nichten over. Dag. Tiny! Maria Mul stuurde al weer een ge zellige brief. Wat een snoezige teke ningen heb je erbij gemaakt, zeg! Je oplossing is goed, hoor Doe je de vol gende week weer mee? Tiny Vos heeft ook al de poes voor een eekhoorn aangezien. Wat heb je dat speelgoed leuk nagetekend, zeg! Je oplossing is goed, hoor! Kwartetten is gezellig, hé? Met wie speel je het? Schiet het kruippakje voor de pop al op? Ja, er zal binnenkort wel weer eens een puzzle met prijzen komen. Misschien in de Paasvacantie. Jansje Aleida Hollander was alweer present met een goede oplossing en een gezellige brief. Wat fijn, dat je al even buiten bent geweest. Nu het voor jaar komt gaat het er voor jou heel wat beter uitzien, denk ik zo. Geniet maar flink van het zonnetje, buiten of .binnen achter het raam. Doe de groe ten aan Nellie en Johannes Agaart. Zo goed? Ja. ik ben wel eens in Den Hel der geweest. Ik heb heel wat boeken. Je foto ligt in een vakje van mijn bu reau. Wat wilde je ook al weer nog meer weten? O ja, of ik ook een vo gelhuisje heb. Nee, ik strooi het voer altijd in een bakje op een muurtje. Tot de volgende week. Dag, Jansje! Mijn trouwe neef Ferdinand Nellen- stein stuurde een goede oplossing en een lange brief. Nee, je nichtjes Ci- lientje en Marietje slaan nooit een keer over. Je vraagt of zij in Amster dam ook zult slecht weer gehad heb ben. Nu, ik denk dat dat wel niet veel zal verschillen met Den Helder. Is je moeder blij met het zachte weer van de laatste dagen? Dat zal wel! Nelie Smit schreef al weer een brief je. Je-oplossing is best en de tekening ook. Houd je veel van aardrijkskunde? Het zal bij jullie op Texel wel echt fijn zijn, riu het voorjaar wordt. Dag, Nelie! Cilientje en Marietje Briars vonden dit nu echt eens een gemakkelijk raad sel. Jullie oplossing is goed, hoor! De kies mag dus nog even blijven zitten. Zijn jullie al naar het Vondelpark ge weest? Wat zullen jullie blij zijn, dat het zonnetje hele dagen schijnt. Dag, trouwe nichtjes! Wim Steffens heeft het raadsel goed opgelost. Hij hoopt dat de kinderen nu weer lief met el kaar spelen. Nu, ik denk vast van niet, Willem! Ik he,b nog nooit vijf kinde ren gezien, die lang lief met elkaar spelen zonder dat er op een gegeven ogenblik ruzie van komt. Hoe denk jij daar over? Dat moet je me toch nog een schrijven! Elisabeth Kaag stuurde een goede oplossing en een gezellige brief op mooi postpapier. Ik kan me best in denken, dat je het alleen maar leuk vindt, wanneer je helemaal alleen de oplossing kunt vinden. Ja. ik vind dun schrift wel mooi, maar dan mpet het ook heel netjes zijn. Anders kun je beter met een dikkere pen schrijven. Daag! Frida, Paula en Liesje Oostindiën zijn drie nieuwe nichtjes. Hartelijk welkom in onze kring! Jullie hebben het raadsel keurig opgelost. Wie heeft die mooie tekeningen gemaakt? Ik ben benieuwd dat eens te horen. Mijn trouwe neef Frank Plantinga stuurde een oplossing, die ik maar goed zal rekenen, ook al was de eekhoorn vol- Ik weet nog goed dat mijn va der vroeger eens tegen me zei: „Ik heb voor de win kel nodig een groot vel papier, waarop met grote letters staat: Half jaarlijkse uitver koop. Kun je dat voor mij maken?" Ik vond het een eervolle opdracht, mocht papier en verf kopen, maar van mijn letters kwam niets te recht. Ze werden ongelijk, niet over al even dik en ik kon de woorden maar niet midden op mijn vel papier krijgen. Gelukkig dat er een vriend van mij kwam, want die wist een mak kelijk maniertje. Hij zei: „Haast alle letters van het alphabet kun je maken van dit schema" en hij tekende het figuurtje dat links boven in de teke ning staat, „alleen de schuine lijnen in de letters moet je er zelf bij tekenen. Dus bij de K. M. N. V. W. X. Je kunt nu ook precies uitrekenen hoeveel ruimte je voor een woord nodig hebt, want alle letters zijn even breed (be halve de I)". Direct nam ik een nieuw vel papier én enkele uren later kon ik met trots mijn werkstuk aan mijn va der overhandigen. Op dezelfde wijze maakte ik later nog reclameplaten voor de voetbalvereniging en voor mijn toneelclub, patrouille-naambordjes voor de verkenners, enz. enz. Het zal jullie ook vaak te pas ko men, denk ik. gens mij een poesje! Bedankt voor je eigen puzzle. Die gaat ook weer in mijn raadseldoos! Bedenk je ze alle maal zelf of haal je ze uit een boek? Mijn trouwe nicht Nellie van Lèijcn kon niet zo goed zien wat voor dieren er op de puzzle stonden. Nu, je oplos sing is toch best, hoor! Nog wel gefe liciteerd met je broers verjaardag. Kon hij Woensdag- nog thuis komen? Fijn, dat de tulpen open zijn gegaan. Rood met een wit randje, dat is mooi, zeg! Ik heb een .bakje met hyacinthen in de kamer. Die ruiken toch zo heer lijk! En in de tuin bloeien de sneeuw klokjes nog steeds. Wat is het fijn, dat het nu lente wordt, hè? Na zo'n lange winter verlang jé daar echt naar! Ja, er komen steeds nieuwe neven en nichten bij. Maar de oude zijn lang niet allemaal zo trouw als jij, hoor! Van sommige heb ik al in geen maan den meer gehoord. Dus is het maar goed, dat er steeds weer nieuwe neu zen in onze kring komen! Corrie Butter schreef een gezellige brief op heel mooi postpapier. Je op lossing is goed, hoor! Ik kan me best voorstellen dat je het raadsel van de vorige keer te lastig vond. Wat een feest hebben jullie gehad, zeg! Heb je altijd veel huiswerk? In welke klas zit je ook al weer? Irene de la Rie is een nieuwe nicht. Gezellig, dat jij voortaan Ook mee wilt gaan doen! Je bent dus een nichtje van Sonja Hoog kamer. Had je haar naam in ons krantje gelezen? Wil je je Oma nog wel van me feliciteren met haar ver jaardag? Komende winter hebben jul lie dus een feest in het vooruitzicht. Probeer je een volgende kèer ook eens de puzzle op te lossen? Dag, Irene! Mijn trouwe nicht Thea Jansen stuurde een goede oplossing en een gezellige brief. Leuk, dat je samen met Corrie hebt zitten pennen. Is je verkoudheid al helemaal over? Dat zal wel met dit mooie weer. Stel je voor, dat je nu niet buiten zou kunnen spe len. Dat zou ook een strop zijn! Loesje Beker stuurde een goede op lossing en een bijzonder mooie teke ning. Dank je wel, hoor! Wat een grap pig sierrandje heb je met inkt ge maakt. Ida Hollenberg is een oude bekende. Ja, wat had jij in lang niet geschre ven! Je oplossing is goed, hoor. Be dankt voor de mooie tekeningen. Wat leuk, dat je een boekje maakt van die Mies-de-Muis-rijmpjes! Ben je ook zo blij, dat het weer lente wordt? Je postpapier is keurig. Josje Huisman schrijft al voor de derde keer. Je oplossing is goed, hoor! Is je juffrouw al weer beter? Nee, ik woon niet in Amsterdam. Waar dan wel? Dat blijft een geheimpje! Astrid Smeding stuurde een goede oplossing van het raadsel van de voor laatste keer. Is je moeder al weer be ter? Fijn, dat jij haar al wat in de huishouding kon helpen. Daar kun je aan merken, dat je al echt een grote dochter wordt. Dag. Astrid! Van Tiny Huisman ontving ik een goede oplossing op heel mooi postpa pier. Heb je dat op je verjaardag ge kregen? Nog wel gefeliciteerd! Je hebt zeker een fijne dag gehad, hé? En zo veel cadeautjes. Dag, Tiny. De kleiïJe tekeningetjes vond ik erg leuk. Ellis Rus stuurde een goede oplos sing en een paar leuke tekeningen. Ja, jij ibent een oude bekende. De eek hoorn was eigenlijk een poesje, hoor! Maar dat was ook wel moeilijk te zien. vooral door de grote staart, je zult nu wel niets meer aan je schaatsen heb ben. Heb je ze netjes weggeborgen? Van Maryanne Oonk kwam er een dik epistel. Kind, kind, wat een lange brief! Bedankt voor de mooie ge dichtjes. Ja, ik heb laatst in- de krant gelezen, dat jullie meester getrouwd is. Wat jammer voor je, dat IJmkje al verhuisd is. Mis je haar erg? Hoe gaat het met de repetities voor de gymuitvoering? Over twee weken is het al zo ver, hé. Dag, Maryanne. Tot een volgend keertje! Piet Kater was al vijf jaar lang bij tante Roosje thuis. Hij voelde zich een hele Piet en liep trots door het huis. „Ahum", kuchte hij wat verwaand tegen het hondje Fik, „Ik vier vandaag een jubilé, belangrijk beest ben ik!" „Zo-zo", zei hij met de neus omhoog tegen 't kanariepietje. „Vijf jaar is maar een hele tijd, zing jij voor mij een liedje!" „Kssst, Kssst", blies hij naar buurvrouw poes, „ga uit de tuin vandaan! Vandaag ben ik het flinkste beest hier van de hele laan!" Toen sprong hij op de vensterbank en riep: „Ik wacht tot het klaar is, Het fijnste hapje van 't jaar voor mij: De jubilaris!" Maar och de kater viel in slaap en sliep als nooit te voren. En toen hij eindelijk wakker werd dacht hij een lied te horen Hij snelde naar de kamer toe, daar stonden bij elkaar Wel vijftien dieren uit de buurt. Ze zongen met elkaar: „Hij leve lang, hij leve hoog en Hiep, Hiep, Hiep, Hoezee!, Piet riep: Doen jullie dat voor mij? dat stemt me zeer tevrêe!" nee maar zeg Maar wat was dat daar, in 't midden stond de kooi Van Lorre, tante's papegaal Ze zag er uit; héél mooi... Want tante had een mooie strik om 't nekje heen gedaan. En Lorre pikte met haar poot uit ieder oog een traan. Ze zei aldoor maar, „dank U wel ik voel me zéér gevleid U heeft me met Uw feestgezang wel heel héél erg verblijd... Maar kater Piet riep: Néé, dat is foutl U staat zich te vergissen Ik ben vandaag de feesteling Vijf jaar, het kan niet missenl" Toen keek de hele dierenschaar de trotse kater aan. En Lorre, d'oude papegaai, sprak zachtjes en ontdaan: „Proficiat mijn beste kat met deze grote dag. Maar ik heb ook reden tot dit feest als ik 't zo zeggen mag." Want ik sta in dit zelfde huis al HONDERD VIJFTIG jaar!" Toen droop de katèr af en zei: „Dat speel ik heus nooit klaar!" IJbeltjes Elzinga stelt me gerust be treffende de kou in haar hals. Dat vind ik nog eens prettig! Ik had me er echt wat zorgen over gemaakt, weet je! Ik zal zien of ik het sopraantje eens in de bibliotheek te pakken kan krijgen. Dag, Ubeltje! De auto is van Jan. De eend is van Hans. Het beertje is van Karei. Het poesje is van Peter. Het vogeltje is van Guus 63. Intussen waren Billie eh Ka- reltje nog steeds in de kleedkamer. Ze zaten allebei in de koe opgesloten en waren klaar om te verdwijnen. „Ziezo", mompelde Billie. „En nou voorwaarts mars!" „Ik heb het zo warm", klaagde Kareltje, die de achterpoten van de koe vertolkte. „Niks mee te maken. Dan roep je maar boe!" gaf Billie hem de raad. „Wacht.eerst even kijken of de kust veilig is". Voorzichtig duw de de koe de deur van de kleedkamer open en gluurde in de zaal. Nou, daar heerste een ontzettende chaos. Een ge zicht om nooit te vergeten, zoals Billie later aan Kareltje vertelde. Agenten en boeven en allerlei feestgangers, die helemaal siet wisten waar het om ging, waren in een veldslag gewikkeld. „Een agent heeft een paar jongetjes aange vallen", klonk het uit de menigte en een ander zei weer: „Er zijn hier twee gevaarlijke boeven in de zaal!" En dat was voor velen een sein om ook aan het gevecht deel te nemen. De balleider probeerde vergeefs de vechtenden ta scheiden en trok zich van louter wan hoop de haren uit het hoofd. „Wat een schandewat een schande", riep hij steeds opnieuw, maar er was niemand, die naar hem luisterde. Pas toen er enige zaalknechten met bezems op de menigte lostrokken, kon men zich een beeld vormen van de schade, die er aangericht was. En het valt niet te verwonderen, dat de twee boeven van deze gelegenheid gebruik maakten om te ontsnappen! De man, die de meeste macht, ooit ter wereld uitgeoefend, in handen ge had heeft, was vermoedelijk Josef Stalin. Hij heette eigenlijk helemaal geen Stalin, dorh Josef Wissarionovitch Djoegaschvili en was de zoon van een schoenmaker uit Georgië. Oorspronke- 'lijk bestemd voor priester, verkoos hij het werk van de revolutionnair. Van 1924 tot aan zijn dood heeft hij de Sovjet-Unie geleid. Poppenkast is een oud volksvermaak, waarbij handpoppen i.p.v. marionetten gebruikt worden. Reeds in de twaalfde eeuw trokken zigeuners met dergelijke middelen van vermaak rond. Transjordanië is sinds 1946 een on afhankelijk koninkrijk in Klein-Azië, aangesloten bij de Arabische Liga. Het is 2 y, maal zo groot als Nederland, doch heeft niet meer inwoners dan b.v. Drente. Meer dan de helft der Jorda- niërs zijn Nomaden. De hoofdstad van het Rijk heet Amman. Een pond sterling is de naam van een munteenheid in Groot-Brittannië, welke ongeveer overeenkomt met het Nederlandse „tientje". HENRI DE TOULOUSE-LAUTREC Henri de Toulouse-Lautrec was een Frans schilder die het vermaaksleven van het Parijse Montmartre als on derwerp van zijn werken koos. Op jeugdige leeftijd was door ziekte de groei van zijn benen achtergebleven, zodat hij een dwerg was. Miesje gaat zoals gewoonlijk. Zeer bijtijds haar bedje in. Want dan kun je ook weer opstaan, Met een reuze goede zin. Kijk, ook hier is ze aan 't slapen. Heerlijk rustig ligt ze daar. Haast haar bedje staan de spiegel, Kam, borstel en wekker klaar. Plotseling wordt het muisje wakker Rechtop zit ze in haar bed. „Ik heb toch", mompelt ze verschrikt, „Wel mijn wekkertje gezet?" Doet het licht aan en... wat ziet ze „Negen uur al! Grote Griet! Maar wat vreemd, het is nog donker Hoe kan dat nu... 'k snap het niet!" Miesje was nog reuze slaperig. 't Spiegelbeeld dat klopt heus niet. Want de Xbijzers op de wekker, Wezen drie uur zo je ziet! DOOR 37 Nèen", ging hij voort, toen Serena wil de protesteren, „laat me even verder praten. Je moet, kindlief, het niet de loyaal vinden om bij mensen van wie je houdt, fouten te zien. Soms is dit je gens hen juist het beste bewijs van loyaliteit. Op het ogenblik proberen jullie allebei een beetje aan de opper vlakte te leven, omdat er z.g. niets van diepere aard zou bestaan. Zoiets kan niet voor onbepaalde tijd worden voortgezet; vroeger of later moet er een crisis intreden en ik neem aan, dat zowel jij als Nick dat heel goed beseft, fen. Intussen zul jij als vrouw de situ atie wel beter doergronden, want het „zwakke geslacht" ontdekt bij intuïtie veel wat een man eerst na tal van te leurstellingen en dwalingen te weten komt. Vergeet nooit dat je, als het kritieke ogenblik is aangebroken, al je moed en verstand nodig zult heb ben". „Ja," zei Serena- zachtjes. Ze herin nerde zich John's verwijzing naar Sha kespeare: „Zijt waar tegenover u zelf" en begreep, dat meneer Chancton's woorden eveneens in die richting we zen. Everett Chancton keek haar medelij dend aan; ze leek zozeer op die andere, de dappere bij het roekeloze af. Maar tóch.... hier scheen het verstand een grotere rol te spelen. Wellicht had Se rena een onderscheidingsvermogen ge ërfd. dat haar moeder zich eerst door ondervinding had kunnen eigen ma ken. „Ondertussen", hernam hij, „is het geloof ik. beter, je grootóudèrs nog on kundig te laten van je bestaan. Ze zijn allebei niet sterk meer en zoals de zaak nu staat, zou ik geen risico willen ne men. Begrijp je wat ik bedoel?" „Ja", antwoordde Serena langzaam. ,,'t Zou te veel voor hen zijn na het verdriet dat ze om mijn moeder heb ben gehad. Ze zouden zich opnieuw verwijten gaan maken „Je begrijpt zeker wel wat je daar zegt, nietwaar?" viel hij haar in de re de. „Je begint geloof ik, te beseffen, dat ze niet ?o heel veel schuld hadden. Je ziet in, dat niemand je moeder had kunnen beletten, met je vader te trou wen, evenmin als iemand jou had kun nen overtuigen, een huwelijk met Nick, oftewel meneer Hunslow, af te wijzen". „Zover had ik nog niet doorgedacht", verzekerde Serena. „Ja, het is volko men waar. maar toch. „Maar tóch moeten we, vind ik. voor het ogenblik allebei met ons zelf te ra de gaan. Als je de tijd voor een andere gedragslijn gekomen acht. zul je het me wel laten weten. Hier is een kaar tje met mijn huisadres. En nu zal ik je uitlaten want over een paar minuten verwacht ik een cliënt. Tot ziens kind liefer. het beste!" Met een onstuimigheid, die zijn ge negenheid voor haar nog deed toene men sloeg ze de armen om zijn hals en kuste hem op de wang. „Ik wilde, dat u mijn vader was ge weest", fluisterde ze. Hij drukte haar even dicht tegen zich aan en zei ontroerd: „Dat wilde ik ook, Serena! Méér dan ik bij mogelijkheid zeggen kan!" Na haar vertrek dacht hij na over het gehoorde en belde toen, met een pein zende uitdrukking op zijn gelaat, per huistelefoon zijn secretaris op „Probeer me nog een plaats te bezor gen voor de voorstelling van „Lompen en Vodden" vanavond", zei hij. Hij had het stuk al gezien, maar nu wilde hij, in het licht van zijn zojuist verworven kennis, de woorden horen, welke Nick had geschreven en Corinna Chale uitsprak. Misschien zou hij, Everett Chancton, op die manier een juiste indruk krijgen van de man, die Serena's geluk in de holte van zijn hand hield.... en er geen flauw idee van had! Bij Serena's terugkeer in de flat was Nick er reeds. Hij zat in een leunstoel met de voeten voor zich uitgestrekt en de handen diep in zijn zakken. Zijn voorhoofd was gefronst en hij keek nauwelijks op toen Serena binnentrad. „Goedenmiddag", zei hij somber. „Goedenmiddag", antwoordde Serena schroomvallig, terwijl ze haar hoed af zette. Blijkbaar was er iets aan de hand, maar ervaring had haar geleerd, dat Nick het land had aan vragen of opmerkingen over zijn humeur. Eensklaps ging de telefoon en onmid dellijk sprong hij overeind. „Laat maar, ik neem hem wel", riep hij Serena toe en even later hoorde ze hem zeggen: „O, ben jij daar, Corinna? Watblief? Ik heb je toch al gezegd, dat er niet over te praten valt. Hoe zou ik dat kunnen veranderen? Als ik het doe, vervalt de hele opzet en moet alles wat ik na dat punt heb geschreven worden omge werkt. Wat zeg je? Neen, dat is abso luut uitgesloten; ik heb het je vandaag duidelijk aan 't verstand gebracht. Het spijt me, maar mijn besluit is onherroe pelijk. Wat nu nog? Je reputatie? Maar de mijne dan! Natuurlijk kun je het wèl, kindlief; het is enkel en alleen vooroordeel van jouw kantO, goed, ik zal komen, maar we zullen er niets mee opschieten! Dag!" Hij hing de telefoon op en bleef een ogenblik in gedachten staan. „Dat is dat", luidde zijn knorrig com mentaar. „Corinna wil me spreken vóór de voorstelling begint! Ik heb haar ge zegd, dat het geen doel heeft, maar Hij haalde de schouders op. „De hemel beware me voor artistieke temperamen ten." „Gaat het niet goed, Nick?" waagde Serena nu te vragen. „John dacht van niet Gelukkig toonde Nick zich niet ont stemd over het feit, dat John de moei lijkheden, die het nieuwe stuk mee bracht, met haar had besproken. „John weet nog niet de helft", zei hij gemelijk. „Elke repetitie is nog erger dan de vorige. Als het stuk eindelijk voor 't voetlicht komt wanneer dat ooit gebeurt zal het helemaal een fiasco zijn". „Nick", vroeg Serena aarzelend, „zou je erop tegen hebben als ik de repeti tie van morgen eens kwam bijwonen?" „Hm", zei hij stuurs, „als je soms denkt, dat buitenstaanders het spel beter kunnen beoordelen en me vertel len wat er niet deugt, dan zeg ik beslist neen!" „Neen, daar dacht ik niet aan", ver zekerde Serena kalm. „Alleen maar dat, wanneer ik het eens zou zien en jij het gevoel zou hebben, erover te kunnen spreken, ik je bedoeling beter zou be grijpen". „O, dan is het goed", zei hij en keer de zich meteen om, zodat ze een ogen blik, ondanks zijn toestemming, zeer teleurgesteld was. Ze had gehoopt, dat hij zou beseffen, hoe nauw hun belangen waren ineengeweven en hoe oprecht haar alles wat hem aanging interesseerde. Toen overhandigde hij haar plotseling, na wat in zijn schrijf bureau te hebben gerommeld, een in gebonden manuscript, met de woor den: „Hier is het origineel, als je 't soms wilt doorlezen". Hij sprak op kwasi-onverschillige toon, maar des ondanks klopte Serena's hart sneller van vreugd*. Mijn geheel telt 16 letters en duldt een beroep aan. 16, 4, 5, 1 is een bloem; 11, 9, 14, 13, 11 is een getal 7, 8, 10, 16 is een hemellichaam; 12, 9, 2, 3, 8 is een rivier in de prov. Utrecht; 6, 15, 15 is een viervoetig dier. 2. K. T. BEKKE, Baarn. E. B. E. TOER, Norg. Wat is het beroep van de eigenaars van deze visitekaartjes? Schud alle letters van ieder kaartje maar eens goed door elkaar, dan zul je het wel vinden. 3. Mijn eerste deel is een kleur, mijn tweede deel een afkorting van Lode- wiik en mijn geheel een plaats in da Achterhoek. Ra, ra, hoe kan dat? JEAN PHILIPPE RAMEAU. On- der deze titel begint een serie concerten gewijd aan de werken die deze Franse componist voor clavecimbel heeft geschreven. Rameau was de grootste Franse componist uit de achttiende eeuw. Hij heeft zowel voor cla vecimbel als voor de opera zeer veel werk van grote waarde ge schreven en heeft zich verder roem verworven als theoreticus. Hij vertegenwoordigt een eigen Franse muziekstijl; van de Ita liaanse muziek zijner dagen moest hij niets hebben. Zaterdag 11.40 over Hilversum I, 402 m.) CONCERTGEBOUW-ORKEST onder leiding van Rafael Kubelik. Jean Antonietti verzorgt de inleidingen. Ditmaal uitslui tend moderne muziek: de vijfde symphonie, Di tre re (Driekonin gen), van de Frans-Zwitser Honegger, en het pianoconcert voor de linkerhand, van Ravel. (Zaterdag 16.00 over Hilversum I, 402 m.) DIE WINTERREISE het twee de deel van de liederencyclus over de zinloosheid en de moeiten van het leven en de verlossing door de dood, van Schubert. Karl Schmitt Walter zingt deze liede ren. (Zaterdag 10.15 over Hilver sum II, 298 m.) ZATERDAG 13 MAART HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 700 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de huisvrouw. 9 00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.309.33 Waterstanden.) 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de ar beiders in de continu-bedrijven. 11.40 Clavecimbelconcert. 12.00 Gram. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Vara-varia. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Gram. 14-25 Drents programma. 14.50 Volksdansen. 15.15 „Van de wieg tot het graf", causerie. 15.30 Politiekapel. 16.00 Concertgebouworkest en solist. 17.00 Weekjournaal. 17.30 Jazzmuziek. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Lichte mu ziek. 18.40 Regeringsuitzending: Atlan tisch allerlei. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het Boek Handelingen", causerie. 19.55 „Deze week", causerie, 20.00 Nieuws. 20 05 Ge- var. programma. 22.00 Socialistisch com mentaar. 22.15 Roemeens Orkest. 22.40 „Onder de pannen", hoorspel. 23.00 Nieuws 23.152400 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Koorzang. 7-45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Pianospel. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en Tuinbouwmede delingen. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer, 13 00 Nieuws en Kath. nieuws, 13.20 Amu- sements-Orkest. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Gemengd koor. 15.00 Kroniek v. Let teren en Kunsten. 15.40 Fanfare-Orkest. 16.00 Omroeporkest. 16.20 „De Wiegende Hollander", causerie. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Sportberichten. 18.00 Gevar. liedies. 18.15 Radio Onderwijs Congres. 18.30 Gram. 18.45 Buitenlandse corresponden ties. 19.00 Nieuw3. 19.10 Gram. 19.20 Slui ting van het Radio Ouderwijs Congres. 19.30 Gram. (Intermezzo: pl.m. 19.50 „Vader doet de vaat".) 2C.25 De gewone man. 20.30 „Lichtbakencauserie. 20.50 Gram. 21.00 „Werkers van het elfde uur", hoorspel. 21.50 Actualit-siter.. 22.00 Gram- 22.30 Wij luiden de Zeedag lnl 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.21 —24.00 Koorzang. WIJ MOGEN met recht sprehei de leden van het Kunstenaars Rusinde Jager" werden gecolnfi Claudine Witsen Elias presente oorspronkelijk werk van de in hoff. De combinatie is daarom beide kunstenaars op eenztelfde eerste kennismaking met tNijho\ door een koele indruk, onidergaa manier van zeggen zoals^Claudi gemaakt. Deze indrukken zijn echter misle dend, want naarmate men zich mei verdiept in deze poëzie on de verto king daarvan absorbeert, wordt me getroffen door een zeldzame eenvou en rijkheid van nuanceringen. Er echter tijd voor nodig om dit alles 1 ontdekken. Waarschijnlijk vindt dat zij oorzaak in het feit, dat/ het gezelscha gisteravond pas na de/pauze een w< zenlijk contact voelde "met dichter e voordrachtskunstenares. Toen werd me o.a. gewaar, dat de strakke stijl va Claudine Witsen Elias niet van warmt is ontbloot. Dat zij zeer bijzondere on roeringen kan scheppen en de scheppc nader brengt tot de hoorder. Het g< baar noch de stem spelen in haar kun: een rol. Zij schakelt ze eenvoudig u en stelt de schoonheid van Nijhofl taal op de voorgrond. En toch is h< Nijhoff geweest, die niet in de eersl plaats uitging naar het brengen va schoonheid, maar het overwinnen va de rede. Wijsheild staat bij hem voc warmte, maar dan is het in ieder K' val de wijsheid van een kind, dat lie! de en heimwee in zich bergt. Zijn stre ven is steeds gericht geweest op eer voud, zowel naar de inhoud als naar d vorm. Terecht noemde Werumeus Br ning hem destijds een „alchemist va het woord" er de overweging aan toe voegend, „Goij weet welke poëtisch schatten hij in zijn retorten verstook heeft, alvorens hij het distellaat hei der en zuiver genoeg vond". Zijn ver zen verschillen sterk van die van zij: tijdgenoten, zonder daarbij luidruchti té pralen met het experiment als zo danig. Hij bereikte zijn doel door su blieme variaties op het in de traditi gegeven vers. DEZIEN we het programma van Clau dine Witsen Elias, dan ontdekke: we daarin een bepaalde lijn, die on een indruk geeft van Nijhoffs ontwik keling. Begonnen met enkele gedich ten uit zijn eerste in 1916 uitgegevei bundel „De Wandelaar" confronteerdi de kunstenares ons, via het prachti) voorgedragen „De twee duiven" (naai La Fontaine) en „Een Idylle" naar eer Grieks gegeven, met de verzen, di< Nijhoff over- het thema „kind" er „moeder" geschreven heeft en die vai een onvergankelijk karakter zijn. Zo werden wij getroffen' door de in terpretatie van „Het kind en ik". Voor al de strophe - - - - - - -En telkens als ik even knikte dat ik wist liet hij het water beven en het werd uitgewischt. was door haar simpele intonatie van subliem gehalte. Doch ook de vertol king van „Het dwaze lied der bijen" vermocht op ons een diepe indruk te maken. Hoe speels en licht klonk het: van heden af GEOPEND. Kruisweg 14 - Bergen (NH) Tel. 2834 (K2208) (Advertentie, Ing, Med.) Donderdagavond vierde de Heiloose Vara-afdeling haar 25-jarig. bestaan met het optreden van het gezelschap Adrie van Oorschot. Opgevoerd werd de cabaretrevue „Met een beetje fan tasie" en de vele bezoekers hebben kunnen genieten van het zeer afwis selende en. beschaafde programma Van deze allround artisten. Daar waren Lizzy Valesco met een liedje „Een halve eeuw" en Henny Fontaine met haar poppen, waarover zij een aardig liedje zong. De tenor Dolf Eikhuis vergastte de aanwezigen o.a. op het „Smartlied" uit de opera „Paljas", waarmede hij veel succes oogstte. Rudi West en Adrie van Oorschot waren soms heel geestig, in de vele schetsjes die zij met andere leden van het ensemble speelden. Adrie van Oor schot die het leeuwenaandeel had met zijn sprekende pop, heeft ons koste lijke momenten bezorgd. Justus Je- sayes was de man die op accordeon en piano voor de entre'act muziek zorgde en voor de begeleiding zorg droeg. De heer N. J. Speur heeft iets over de beginperiode van de Vara verteld. De heer H. W. Kaagman bracht de gelukwensen over van het districtsbe- stuur en de heer Waal van de Vara- afdelingen Alkmaar en Egmond. Namens het hoofdbestuur van deze omroepvereniging sprak de heer G. Bakker. Hij bood de afdeling een voorzittershamer aan en overhandigde de grijze afdelingspenningmeester de heer Peters, voor zijn vele jaren trou we dienst een boek. Spr. maakte van de gelegenheid gebruik door te wijzen op de belang rijkheid van een socialistische om roepvereniging. Hij wekte op, zo dit nog nodig mocht zijn, een grotere ac tiviteit te ontplooien, Géborén: Johannes M., z. van E. H. Kleij en Th. E. Collé. Ondertrouwd Klaas Bregman en Trijntje Seven'\uijsen. GetrouWd Klaas Seihorst en Pie- tertjt Duinméijer.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 2