Claudine Witsen Elias droeg voor uit werk van Nijhoff Boerenleenbank te St Pancras in het goud Ruitervereniging Heiloo reed naar Koedijk Nieuws uitHeer-Hugowaard JIMMY EN DE BENDE VAN BINK Kunstenaars Oentrum Bergen Een zeldzame avond Tennispark „De Molenkrocht" Bloemententoonstelling in van Reenenschool Bloei der bevolking werd bevorderd Heiloo VAR A-af deling was 25 jaar oud Schoor1 BURGERLIJKE STAND Oudorp BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLKING Nieuwe Niedorp Plattelandsvrouwen keken in de „woningkoffer" Bedrij f svereniging vergaderde Vijf en twintig jaar in dienst van „Excelsior" Jaarvergadering van het Wit-Gele Kruis V AR A-j aar ver gader ing Er wordt weer gebouwd Oude Niedorp BRAND IN URSEM Slager Knijn ten tweede male getroffen VAR A-af delingen hielden hun jaarvergadering Wurmenhuizen Om de biljarttitel VRIJDAG 12 MAART 1954 WU MOGEN met recht spreken van een ideale combinatie, waarmee de leden van het Kunstenaars Centrum Bergen gisteravond in „Be Rusinde Jager" werden geconfronteerd. De voordrachtkunstenares Claudine Witsen Elias presenteerde ons een programma gewijdaan oorspronkelijk werk van de in 1953 overleden dichter Martinus Nij hoff. De combinatie is daarom gelukkig, omdat de opvattingen van beide kunstenaars op eenzelfde niveau liggen. Evenals velen bij een eerste kennismaking met tNijhoffs poëtisch oeuvre beheerst worden door een koele indruk, onjdergaat men eenzelfde gewaarwording bij de manier van zeggen zoals f Claudine Witsen Elias die zich heeft eigen gemaakt. Deze indrukken zijn echter mislei dend, want naarmate men zich meer verdiept in deze poëzie en de vertol king daarvan absorbeert, wordt men getroffen door een zeldzfame eenvoud en rijkheid van nuanceringen. Er is echter tijd voor nodig om dit alles te ontdekken. Waarschijnlijk vindt dat zijn oorzaak in het feit, dat; het gezelschap gisteravond pas na de, pauze een we zenlijk contact voelde'met dichter en voordrachtskunstenares. Toen werd men o.a. gewaar, dat de strakke stijl van Claudine Witsen Elias niet van warmte is ontbloot. Dat zij zeer bijzondere ont roeringen kan scheppen en de schepper nader brengt tot de hoorder. Het ge baar noch de stem spelen in haar kunst een rol. Zij schakelt ze eenvoudig uit en stelt de schoonheid van Nijhoffs taal op de voorgrond. En toch is het Nijhoff geweest, die niet in de eerste plaats uitging naar het brengen van schoonheid, maar het overwinnen van de rede. Wijsheild staat bij hem voor warmte, maar dan is het in ieder ge val de wijsheid van een kind, dat lief de en heimwee in zich bergt. Zijn stre ven is steeds gericht geweest op een voud, zowel naar de inhoud als naar de vorm. Terecht noemde Werumeus Bu- ning hem destijds een „alchemist van het woord" er de overweging aan toe voegend. ..G-orj weet welke poëtische schatten hij in zijn retorten verstookt heeft, alvorens hij het distellaat hel der en zuiver genoeg vond". Zijn ver zen verschillen sterk van die van zijn tijdgenoten, zonder daarbij luidruchtig tc pralen met het experiment als zo danig. Hij bereikte zijn doel door su blieme variaties op het in de traditie gegeven vers. GEZIEN we het programma van Clau- dine Witsen Elias, dan ontdekken we daarin een bepaalde lijn, die ons een indruk geeft van Nijhoffs ontwik keling. Begonnen met enkele gedich ten uit zijn eerste in 1916 uitgegeven bundel „De Wandelaar" confronteerde de kunstenares ons, via het prachtig voorgedragen „De twee duiven" (naar La Fontaine) en „Een Idylle" naar een Grieks gegeven, met de verzen, die Nijhoff over' het thema „kind" en „moeder" geschreven heeft en die van een onvergankelijk karakter zijn. Zo werden wij getroffen door de' in terpretatie van „Het kind en ik". Voor al de strophe- - - En telkens als Ik even knikte dat ik wist liet hij het water beven en het werd uitgewischt. was door haar simpele intonatie van subliem gehalte. Doch ook de vertol king van „Het dwaze lied der bijen" vermocht op ons een diepe indruk te maken. Hoe speels en licht klonk het: van heden af GEOPEND. Kruisweg 14 - Bergen (NH) Tel. 2834 (K 2208) Die geur en een zacht zoemen in het azuur bevrozen die geur en een zacht zoemen een steeds herhaald niet-noemen. En dan tenslotte de tragische ont nuchtering: „Het sneeuwt, wij zijn ge storven." Claudine Witsen Elias heeft ons een zeldzame avond geschonken. Zij heeft ons niet alleen overtuigd van het meesterschap van de dichter Nijhoff, die zich telkens verjongend, nooit zich zelf verloochende, maar tevens een geestdriftig publiek in de ban gehou den van haar strakke, maar bekoorlijke stijl. De heer A. Roland Holst leidde de avond met een korte beschouwing over Nijhoff in. P. v. B. De ieder jaar weer fleurige tentoon stelling van bloemen in de Van Ree nenschool aan het Spaanse Pad, is een gebeuren, dat veel bezoek trekt. Ook thans was de zomer hier weer vervroegd aanwezig. Opmerkelijk was de invloed, die de ongewone winter van dit jaar heeft gehad op de resultaten van de kweek, zodat de kwantiteit veel gerin ger was dan voorgaande jaren. De jeugd kreeg de traditionele prijzen voor de best geteelde bolgewassen: Poetaz-narcissen: le klas: 1. Petra Schurer, 2. Reinout van Schaik, 3. Bram Kruk, 4. Paul Guermonprez, 5. Frans Timmerman. Trompetnarcissen: 2e klas: 1. Jan Stroomer, 2. Guus Colnot, 3. Mees Ra venhorst, 4. Anita Ellens, 5. Quirinus Tepas, 6. Joke Hartwich. Witte Hyacint: 3e klas: 1. Annemarie Arkenbout, 2. Simone de Jong, 3. Joke Groot Bramel, 4. Greetje Ellens, 5. Jannie Zwaan. Blauwe Hyavint: 4e klas: 1. Alke Scheltus. Enkele tulpen: 5e klas: 1. Gerda Zwaan, 2. Paul Colnot, 3. Femke Nij- dam, 4. Piet Vermeulen. Dubbele tulpen: 6eklas:l.Aukje Nij- dam, 2. Danny Bekius, 3. Mieke Pesie, 4. Els Ravenhorst, 5. Margreet van der Meyden. AMATEUR-BOEKVERKOPER De heer D. L. Daalder zal ter gele genheid van de a.s. Boekenweek, ge durende één dag, Zaterdag 3 April, als boekverkoper optreden in de Bijenkorf. (Advertentie, Ing, Med.) Donderdagavond vierde de Heiloose Vara-af deling haar 25-jarig. bestaan met het optreden van het gezelschap Adrie van Oorschot. Opgevoerd werd de cabaretrevue „Met een beetje fan tasie" en de vele bezoekers hebben kunnen genieten van het zeer afwis selende ei\ beschaafde programma Van deze allround artisten. Daar waren Lizzy Valesco met een liedje „Een halve eeuw" en Henny Fontaine met haar poppen, waarover zij een aardig liedje zong. De tenor Dolf Eikhuis vergastte de aanwezigen o.a. op het „Smartlied" uit de opera „Paljas", waarmede hij veel succes oogstte. Rudi West en Adrie van Oorschot waren soms heel geestig in de vele schetsjes die zij met andere leden van het ensemble speelden. Adrie van Oor schot die het leeuwenaandeel had met zijn sprekende pop, heeft ons koste lijke momenten bezorgd. Justus Je- sayes was de man die op accordeon en piano voor de entre'act muziek zorgde en voor de begeleiding zorg droeg. De heer N. J. Speur heeft iets over de beginperiode van de Vara verteld. De heer H. W. Kaagman bracht de gelukwensen over van het districtsbe- stuur en de heer Waal van de Vara- afdelingen Alkmaar en Egmond. Namens het hoofdbestuur van deze omroepvereniging sprak de heer G. Bakker. Hij bood de afdeling een voorzittershamer aan en overhandigde de grijze afdelingspenningmeester de heer Peters, voor zijn vele jaren trou we dienst een boek. Spr. maakte van de gelegenheid gebruik door te wijzen op de belang rijkheid van een socialistische om roepvereniging. Hij wekte op, zo dit nog nodig mocht zijn, een grotere ac tiviteit te ontplooien. ST PANCRAS. - Toen in 1847 de eerst* Boerenleenbank werd gesticht heeft dit overal navolging gevonden. Niet alleen in Duitsland, waar de eerste Boerenleenbank verrees, maar ook in ons land is dit het geval geweest. In tal van plaatsen kan men dan ook op de zegenrijke gevolgen die de crediet- verlening door middel der Boerenleen banken teweeg bracht terug zien. In St Pancras werd in 1904 door een negen tal ingezetenen een plaatselijke Coöpe ratieve Boerenleenbank opgericht wel ke is uitgegroeid tot een omvang van grote betekenis. Dit blijkt o.a. uit de toeneming van het aantal dagboek- posten, dat uitgegroeid is van 142 in het eerste jaar tot 1978 posten in het jaar 1928 toen de bank 25 jaar bestond. Bij öe afsluiting in 1953 waarmede een vijftigjarige periode werd beëindigd was dit aantal posten tot 1821 ge stegen. Als men verder weet dat de St Pan- crasseF Boerenleenbank f 1.200.000 aan spaargelden heeft uitstaan spreekt de b6rtekenLs.._ï.an. deze, instelling des te meer. Tijdens een druk bezochte bij eenkomst in het lokaal van- J. Bouw- stra van leden en hun echtgenoten werd Donderdagavond in een feestelijk samenzijn het vijftigjarig bestaan van de Coöperatieve Boerenleenbank her dacht. Het was de heer C. Druif Jacz.' die de grote schare namens het be stuur een hartelijk welkom toeriep. Spreker richtte zich daarbij in het bij zonder tot burgemeester en wethou ders van de gemeente St Pancras en de heer H. Gerritsen, de enige nog in leven zijnde oprichter. Spreker rele veerde de groei die wij in de aanhef van dit verslag noemden. Met waar dering sprak hij verder over de tegen woordige kassier de heer F. N. Spaan als opvolger van wijlen de heer Ten Hoeve. Spreker schetste de ontwikke ling der bank welke vooral na de twee de wereldoorlog ontstond waardoor diverse bankzaken ter hand werden genomen. Bij dit alles werd de bloei en de welvaart der bevolking bevorderd. Verschillende sprekers hebben daarna het woord gevoerd waarbij naast fe licitaties bloemstukken werden aange boden. Burgemeester Kroonenburg sprak zijn gelukwensen uit namens het gemeentebestuur en wees op de plaats die de bank inneemt in de dorpsgemeenschap. De heer Hendriks complimenteerde namens de Centrale Bank te Utrecht waarbij St Pancras is aangesloten. Spreker gewaagde van de prettige verhouding met de kassier. Voor diens kantoor bood spreker een pendule aan. Tevens overhandigde hij een oorkonde aan het bestuurslïid, de heer Bakker die ook tal van jaren zijn beste krachten aan het werk van de bank had gegeven. De heer P. Wijn feliciteerde namens de ring Alkmaar en wees op de nauwe relaties welke men heeft. De heer Van Ammers her- inrierde aan de band met de Coöpera tieve Zuivelbank te Alkmaar. De voor zitter heeft daarop de diverse sprèkers hartelijk dank gezegd voor hun vrien- Geboren: Johannes M., z. van E. H. Kleij en Th. E. Collé. Ondertrouwd Klaas Bregman en Trijntje Seven1 Hijsen. Getrouwd Klaas Selhorst en Pie- tertje Duinmêijer. delijke woorden. Het verdere deel van de avond werd verzorgd door het be kende Langedijker Cabaretgezelschap dat met een vrolijk en bont program ma onder de titel „Lach maar weer" veel succes oogstte. Geboren Nicolaas L. P., z. van P. Pronk en E. H. Breg. Timon, z. van C. Nauta en G. van Wieren. Jacoba J-, d. van J. Kalverboer en M. Koeman. Carolina B., d. van G. Kroeke en L. Boon. Hermientje, d. van B. Piersma en E. de Wit. Ondertrouwd Bernardus de Jong (won. te Ursem) en Adriana Bleeker. Sjoerd Jeurink (te Den Helder) en Ca- tharina E. Wijnstekers. Getrouwd Nicolaas P. Buur (won. te Amsterdam) en Cornelia Buisman. Jan Rijks (won. te Zaandam) en Bavo- nia Blom. Overleden: Klaas Peek, weduwnaar van G, Rol. 76 ,ja^r, Ingekomen Cornells R. de Moei van Alkmaar naar JSievitstraat 40; Wilhel- mina Slepicka van Alkmaar naar Heren weg 9; P. de Waal van Alkmaar naar Frieseweg 90; Klaas Dolleman vanSchoorl naar Ooievaarstraat 19; Cornells J. Stam van Medemblik naar Noordervaart 136; Sophia M. Koning van Alkmaar naar He renweg 18; Gerardus J. Meereboer van Alkmaar naar Herenweg 81. "Vertrokken: Nicolaas J. C. L. Idema naar Alkmaar, Papiermolenstraat 2 (met gezin); Wéd. C. JansonTijsterman naar Alkmaar, Papiermolenstraat 2; Griet je Bas naar Zaandam, A. G. Verbeek- straat '26; Roelof van der Wal naar Alk maar, Clarissenbuurt 51; Bavonia Blom, echtgen. van J. Rijks, naar Zaandam, Sparrestraat 3. Bij de afdeling Nieuwe Niedorp van de Bond van Plattelandsvrouwen zijn twee dames op bezoek geweest met de „woningkoffer", gevuld met een col lectie gordijnstoffen, vloerbedekking enz., die zeker de moeite van het be kijken waard was. Mevrouw Van Ba len Blanken hield een inleiding over het inrichten van de slaap- en huiska mer, mej. De Veer over het inrichten van de keuken en badkamer. Licht beelden verduidelijkten het gesproken woord en toonden hoe met weinig ruimte toch veel is te bereiken. In de schoonmaaktijd zullen de dames zeker vele tips in de practijk willen bren gen. Woensdagmiddag vergaderde in zaal Schut aan 't Kruis alhier de Bedrijfs- vëreniging „Heerhugowaard en e.o.". In zijn openingswoord sprak de voor zitter, de heer P. Blauw, er zijn gro te teleurstelling over uit dat, vermoe delijk tengevolge van het bijzonder mooie weer de opkomst niet groter was. Er is al sinds enigè tijd niet vergaderd, wat verband houdt rret het probleem „tuinbouw" in de ver eniging. Er wordt nog steeds gepro beerd een tuinbouwassistent bij de vereniging te krijgen, waardoor dat gedeelte van het werk beter tot zijn recht kan komen. Nu is er weer enig lichtpunt dat een en ander voor elkaar kan komen, waardoor de ver eniging tot nieuwe bloei zal geraken. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden de heren Roo- ker en Speets met algemene stem men herkozen. Hierna kreeg ir Rinsema, directeur van de RLWS te Schagen gelegenheid zijn lezing te houden over „Bemes ting en Sporenelementen". Op voor treffelijke wijze en met duidelijke af beeldingen toegelicht schetste spreker het grondonderzoek en de stand hier van voor Heerhugowaard. De bemes ting. wordt vaak gebaseerd op prak tijk-ervaring, doch is dan vaak niet betrouwbaar. Ook houdt men veel rekening met de onttrekkingscijfers, hetgeen ook fout is. Het rendement is nooit 100 pCt. voor een gegeven meststof, wat afhangt van slechte grond of goede grond. Er moet een gepast gebruik' gèriïaakt worded" v$"ïï: -de voorraden, die in de bodem voor' komen. Deze moeten productief wor den gemaakt, waardoor geld bespaard zal worden, aldus spreker. Om inzicht te krijgen in de grondtoestand is on derzoek noodzakelijk. Tevens blijkt dat bij een hoog cijfer, dit wel eens nadelig werkt op de opname van sporenelementen, bv. bij hoog kali minder goede opname van magnesium. Voorts deelde spreker mee, dat men zich over het algemeen niet onrustig behoeft te maken over de sporenele menten. Overal leest men pver deze wondermiddelen. Het wordt vaak als reclame gebruikt. In onze streken komt men maar een gebrek tegen en wel het mangaangebrek, en op het grasland een zeer gering percentage kopergebrek. Men doet hier alleen iets aan als men het gebrek ziet optreden. Donderdag was het 25 jaar geleden dat de heer Joh. Kuipers alhier in dienst trad bij de Coöp. Zuivelfabriek „Excelsior", 's Morgens kwam een de putatie van het personeel de jubilaris thuis met dit heugelijke feit felicite ren en werd hem namens de collega's als aandenken een polshorloge aange boden. De directeur, de heer Verde- gaal, in gezelschap van de voorzitter, de heer Lont, bracht hem 's middags een bezoek en naast waarderende woorden en gelukwensen die hij tot hem richtte, overhandigde hij de jubi laris de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Bestuursleden van de motor club „Huygenwaert" zetten de feeste ling tenslotte in de bloemen. Vermel den wij nog als bijzonderheid, dat de heer Kuipers op deze dag ook precies 25 jaar bij de familie P. Beek als kost ganger inwonend was. Dinsdagavond heeft de afd. Heer hugowaard van het Wit-Gele Kruis in café Veenboer te Heerhugowaard haar jaarvergadering gehouden. Na opening door de voorzitter, de heer Sutman Meijer, en na goedkeuring van de notulen der vorige vergade ring bracht de secretaris, de heer Straathof, zijn jaarverslag uit. Hierin is vermeld dat de wijkverpleegster, zuster Puyvelde, in totaal 502 gezin nen bezocht (5125 bezoeken), waarvan in 146 leden van het Witte Kruis en 356 van leden van het Wit-Gele Kruis. Verder werden genoemd de tbc-be- strijding, kraamverzorging, zuigelin genzorg en kleuterzorg. De aftredende bestuursleden mevr. v. d. Meer-Vol- lering en de heren Straathof en Punt werden bij acclamatie herkozen. Ge sproken werd voorts over accommo datie van het consultatiebureau. Voor zitter zei hierover dat de idee „rij dende consultatie-bureaux" nog steeds in studie is, maar dat daar hier niet op gewacht kan worden. Het ligt in de bedoeling voor Heerhugowaard- Zuid een Wijkgebouw te stichten (verbouw voormalig raadhuis) met daarnaast bureaux in Noord en 't Kruis. Na de pauze hield de secretaris van de afd. Haarlem, de heer Van Wil- linge, een^ causerie over „Reportage uit het Kinderleven". Hierin beschreef spreker op gezellige wijze het kinder leven vanaf huilende baby tot 12-ja- rig plagend broertje. Zijn slotzin is zeker om te onthouden„Beheerst U altijd, waar kinderen bij zijn". Hierna sloot voorzitter deze geani meerde vergadering, waarvoor de be- Tah'grsffelling' niet zo groot als gewoon lijk was, met een woord van dank. In café Evers is Woensdagavond de afd. Heerhugowaard van de VARA bij een geweest voor haar jaarlijkse le denvergadering. De belangstelling was minimaal, gezien het feit dat blijkens het jaarverslag van de secretaris de af deling gegroeid is tot 90 leden. Voorz. Molenmaker behandelde vlot de diverse agenda-punten. De aftreden de bestuursleden P. Glas, Jb.Schoen en A. R. Molenmaker werden bij accla matie herkozen. Voor de districtsver gadering werd een delegatie aangewe zen. Bij de behandeling van het jaar verslag van het hoofdbestuur en van het omroeprapport werd critiek gege ven op enige programmadelen, die men liever ziet vervallen, terwijl men andere gaarne wat uitgebreider zou willen hebben. De heer Klerk vroeg bij de rondvraag de aandacht voor de hoge kosten verbonden aan het bezoe ken van de VARA-tournee-avonden. Hierin zal men trachten verbetering te brengen. Met de bouw van twee blokken van elk drie woningen aan de Korte Dreef alhier, voor rekening van de gemeente, is thans een begin gemaakt. Het werk wordt uitgevoerd door de fa. Bot. Naar ons werd medegedeeld zijn er nog ver schillende andere bouwplannen in por tefeuille zowel in Zuid als in Noord. Ook van particuliere zijde is er be langstelling voor het bouwen van een eigen woning. DE „REIGER-BOYS" IN HET KOMENDE WEEK END Zaterdagmiddag gaan de junioren op bezoek bij Foresters-junioren. Zondag zal het tweede elftal te gast zijn bij Berdos 3 en zal het eerste elftal de St. Boys ontvangen om half drie. Mo gelijk kan dit wel een aantrekkelijke wedstrijd worden. „PRUTTEN" MET RIJKSSUBSIDIE. Voor deze gemeente is de baggerre- geling voor de tuinbouwers verlengd tot 27 Maart a.s., zodat er voor de lief- hehbers nog gelegenheid bestaat te „prutten" met rijkssubsidie. 10. Jackie had inderdaad dat grap je met die vogelverschrikker uitge haald. Hij had Miebet eens flink aan het schrikken willen maken, maar hij had er eigenlijk niet op gerekend, dai zijn vader zich met het geval zou be moeien. Nu dat gebeurd was, zat Jackie wel een beetje in angst. Eerst had hij zich ergens achter in de tuin verborgen, maar toen hij zijn vader zo boos had horen roepen, dat hij op een flink pak op zijn broek kon rekenen, was Jackie de tuin uitgelo pen, zonder goed te weten, wat hij nu moest doen. 't Was tamelijk donker en hij besefte zelf wel, dat hij eigenlijk in. zijn bed behoorde te 'iggen. Maar hij liep nu eenmaal buiten en wist dat hij, wanneer hij het huis zou binnen gaan, op een stevig pak slaag getrac- teerd zou worden. En daar voelde hij nu ook zo heel veel niet voor. Jackie Jackie liep een eindje de weg af en kwam zodoende bij het kruispunt. Het was vrij goed weer, hoewel de hemel bewolkt was. Er dreven langzaam heel grote wolken voorbij, waaraclter de maan telkens schuil ging. Doelloos slenterde Jackie verder. „Ik moest toch eigeniijk maar naar huis terug gaan", dacht hij. Maar op hetzelfde bgenblik bleef hij stil .-taan. t Was ne: alsof hij stemmen hoorde en ook voet stappen. Jackie wist eigenlijk zelf niet, waarom hij het deed, maar hij liep naar de berm van de weg en verborg zich tussen het struikgewas.... VAN DE HONDERD VELDEN De uitslagen van de competitiewed strijden van de damclub waren deze week: KasperLeenhouwer 0—2 en 02; KasperDe Vries 20; Ooteman Th. Borst 02; De VriesDe Wit 2 0; RootjesGroothof 11; Pander Borst 02; RootjesKasper 02. De stand is nu: Groothof 1317; B. Pander en Leenhouwers 1517; A. de Wit 1617; M. Rootjes 1414; Ooteman 15—13; P. Kasper 13—12; Th. Borst 1111 en De Vries 126. LELIJKE SMAK Onze plaatsgenote Tineke van Zoo- nen had het ongeluk tijdens het on derwijs in lichaamelijke oefening aan de ULO-school te Wink„l van de -in- gen te vallen. Het kwam zo hard aan, dat ze per auto naar huis moest worden gebracht, waar bleek, dat ze een lichte hersenschudding had op. gelopen. De heer R. Koorn en mej. N. Wonder traden gisteren te Koe dijk in het huwelijk. Ze mochten zich daarbij verheugen in de grote en oprechte belangstelling van de Landelijke Rijvereniging te Heiloo, die haar beide geluk kige leden bij het verlaten en betreden van ouderlijk huis, raadhuis en kerk een erehaag liet passeren en bovendien de bruidskoets escorteerde. foto Jaap Schoen Voor de tweede maal lot Frans Knijn te Urse? teft het nood- retroffen. In de oorlogsjaren werd JiiJ'nabij Aven- horn door de Duitsers bTsqhoten, ten gevolge waarvan hij een been verloor en gisteravond werd zijn ten dele nieuwe slagerij, waarmede hij zich een toekomst wilde bouwen, zwaar door brand geteisterd. Kort na half tien ontdekte de heer Knijn, die alleen thuis was, dat zijn huis in brand stond. Op dat ogenblik viel er aan het redden van de inven taris reeds niet meer te denken. Het perceel brandde goeddeels uit. De brandweer van Ursem, onder comman do van de heer A. J. Hille, wist de brand tot de slagerij te beperken. Als voorzorgsmaatregel sleepten de leden van de „Bond van het Gezin", die in het naast de slagerij gelegen café „De Rode Leeuw" van de heer Oudejans in' vergadering bijeen waren, de café inventaris inclusief het loodzware bil jart, naar buiten. De felle brand dreig de aanvankelijk nog over te slaan naar de feestzaal, doch.ijlings toegeschoten knapen wisten met drie tuinslangen het gevaar te bezweren. Toen de Ursem- mer brandweer verscheen kreeg de rode haan in „De Rode Leeuw" geen schijn van kans meer. De Alkmaarse Vrijwillige Brandweer, wier assistentie was ingeroepen, behoefde geen dienst te doen en kon spoedig inrukken. Naar wij vernamen, is de heer Knijn tegen brandschade verzekerd. De gecombineerde afdelingen van de Vara te Ursem en Schermerhorn heb ben in het café van Wed. E. v. Mol te Rustenburg hun jaarlijkse vergade ring gehouden. De voorzitter de heer K. Riesebosch, heette de niet zeer talrijke aanwezi gen hartelijk welkom. Uit het jaar verslag bleek, dat momenteel beide afdelingen 63 leden tellen. Het batig saldo bedroeg, f 0.81. De aftredende bestuursleden, t.w. de heren K. Sil ver, P. Volger en C. Goet, werden herkozen. Medegedeeld werd, dat bij voldoende deelname op 10 April een tocht naar Hilversum gemaakt zal worden, ter bijwoning van een Vara- Showboat-programma. De heer De Waal uit Alkmaar, districtsbestuurder, was mede ter ver gadering aanwezig. Hij besprak ver schillende problemen aangaande het nieuwe radiobestel i.v.m. de nieuwe omroepwet, welke zeer waarschijnlijk in de loop van 1954 door de Tweede Kamer in behandeling zal worden ge nomen. Spreker merkte hierbij op, dat het hoofdbestuur van de Vara, in grote trekken het ingediende ont werp bevredigend vindt, maar niet voldaan is. De heer De Waal werd met grote aandacht beluisterd. De uitslagen van deze week gespeelde partijen om het plaatselijk kampioen schap waren als volgt: Mart. Pronk 100 100 22 22 4.54 W. Hoogeboom 210 172 22 32 7.81 Jn. Kuiper 120 107 22 20 4.86 Math. Smit 100 100 22 19 4.54 90 70 18 13 3.88 Jn. Slikker 170 170 18 39 9.44 Herm. Pronk 90 90 21 12 4.28 Math, de Groot 200 193 21 42 9.19 90 80 20 17 4.50 Jn. Kuiper 120 96 20 20 4.80 Math. Quant 90 90 14 17 6.42 Marth. Pronk 100 100 14 26 7-14 Nic. Pronk 190 101 12 34 8.11 90 90 12 20 7.50 Math. Smit 100 100 21 25 4.76 Herm. Pronk 90 78 21 16 3.71 Math. Quant 90 90 18 25 5.00 Math, de Groot 200 171 18 54 9.50 P. Quant 100 18 10 4 1.80 Jn. Slikker 170 170 IC 10 17.00

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 3