Onze generatie zal de zeegaten moeten afsluiten Böttger Leger wordt dit jaar tegen pokken gevaccineerd Betere bescherming voor de burgers, gevangenen en militairen Storm van 1916 bespoedigde 1 ting van de definitieve afsluiting. afsluiting Zuiderzee OP WAARDEC0UP0N 3 Speciale aanbieding HOLLMBIA LAATSTE NIEUWS Mensenredder overleden MAREES-OUDES CPN-leden werden uit de raadszaal gezet Geen geheimen meer in derde interimrapport Kosten afsluiting 500 millioen gulden? Nieuw soort caisson van ir Jitta Jongen raakte in lift bekneld Wij brengen: PRACHTIGE COLLECTIE Voorjaars- en Zomerstoffen 3' ONDERGOED 3»s 8" ZIET DE ETALAGE VOOR PRIMA MANUFACTUREN Ingrijpende maatregel met wettelijke basis Oude verdragen herzien en aangevuld Nederlandse parlement gaf goedkeuring MARKTBERICHTEN C. A. Boon (Texel) werd vaak onderscheiden Rumoer te Beerta KONINGIN JULIANA NAAR ENGELAND Trekking Staatsloterij VRIJDAG 13 MAART 1954 (Van onze parlementaire redacteur TOEN ir A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat en voorzitter van de op 21 Februari 1953 geïnstalleerde commissie waterstaatkundige werken de zogenaamde Delta-commissie op 23 Februari jl. in een bijeenkomst van het Konink lijk Instituut van Ingenieurs, die geheel aan de watersnoodramp gewijd was, het woord verkreeg voor het uitspreken van een rede, zeide hij, dat hij, zich bereid verklarende te praten over „wat nu?", in de veronderstelling had geleefd, dat het derde in terim-rapport van de Delta-commissie uit zou zijn. Hij zou daarop dan enig commentaar hebben ge leverd. Dit rapport is nóg niet verschenen. De aanvanke lijk zelfs niet door ir Maris voorziene vertraging moet een gewichtige oorzaak hebben. Welnu, wij menen niet mis te tasten, als wij ver band leggen tussen de onderhandelingen, die op het ogenblik tussen Nederland en België en met name tussen de heren mr M. P. L. Steenberghe en F. van Cauwelaert en hun deskundigen gevoerd worden over de waterwegen en de havenproblemen en meer in het bijzonder over de ScheldeRijnverbinding en het Moerdijkkanaal enerzijds en het derde interim- rapport van de Delta-commissie anderzijds. Aange nomen mag worden, dat de Delta-commissie wenst kennis te nemen van de conclusies, waartoe de water wegencommissie komt. Het laat zich aanzien, dat de commissie Steen bergheVan Cauwelaert deze week zij denkt op Donderdag 11 Maart a.s. voor het laatst te vergaderen overeenstemming zal bereiken. Deze overeenstemming zal vermoedelijk er is veel geheimzinnigheid rondom de onderhandelingen een globaal karakter dragen en niet tot in détails zijn uitgewerkt, omdat de waterwegencommissie op haar beurt bij haar definitieve beslissingen weer af hankelijk is van wat de Delta-commissie adviseert. Achter de schermen zal er wel contact zijn. Intussen bestaat nu wel de zekerheid, dat de Delta-commissie met een plan tot afsluiting van de zeegaten zal komen. We hebben daarvoor verschil lende aanwijzingen. Aanvankelijk werd zelfs geheim ge houden, welk onderwerp het derde in terim-rapport zou behandelen. De gis singen liepen uiteen van het drie-eilan- den-plan, via de afsluiting van het Ha ringvliet tot de afsluiting van het Spui. Er zijn achter elkaar echter enkele dingen gebeurd, die moeilijk misver staan kunnen worden. Op Zaterdag 30 Januari sprak de mi nister van Verkeer en Waterstaat, mr. Algera, op het diner van de Buiten landse Persvereniging. Hij gaf een over zicht van de watersnoodramp en wierp een blik in de toekomst. Als men weet, dat de taak van de Delta-commissie be staat in het geven van een antwoord op de vraag of een dijklengte van vele b honderden kilometers met een meter ofvan de heer Maris natuurlijk nog niet deel voor het verkeer en voor de be volking van deze streken kan moeilijk overschat worden. De afstand van bij voorbeeld Zierikzee naar Rotterdam thans nog een reis van vele uren wordt dan sterk verkort. {-Jet ligt in de bedoeling, dat een com missie, waarin prominente figuren van de eilanden zitting hebben, de ont wikkeling van de desbetreffende ge bieden na afsluiting van de zeegaten zal coördineren. Zij zal, met andere woorden, zorgen voor een gelijkmatige ontwikkeling van alle eilanden. Ook het voornemen, deze commissie aan het werk te zetten, wijst in de richting van een definitieve beslissing -tot ofsluiting van de zeegaten. Na het diner van de Buitenlandse Persvereniging volgde op Maandag, 1 Februari jl. de stijlvolle radio-herden king van de ramp. Bij die gelegenheid zeide ir Maris, dat, het derde interim rapport aanstaande was en dat het zou gaan over de afsluiting. Alle twijfel omtrent het onderwerp was daarmede weggenomen. Op zich zelf behoeft de mededeling meer moet worden verhoogd, of dat enkele zeegaten moeten worden afge sloten, waardoor de kustlijn, die door de storm wordt bedreigt, aanzienlijk wordt verkort, dan krijgt,wat mr Al gera aan dit diner zeide, bijzondere be tekenis. De minister betoogde namelijk, dat de kosten van afsluiting even hoog zul len zijn als de kosten van dijkverho ging., De v.raag is dus, of de afsluiting technisch mogelijk is. De bewindsman deelde mee, dat de deskundigen ge neigd zijn aan te nemen, dat de tech nische mogelijkheid tot afsluiting van de zeegaten inderdaad aanwezig is. Prof. ir. J. T. Thijsse, directeur van het Waterloopkundig laboratorium in Delft, heeft de kosten van de afsluiting globaal geraamd op f 500 millioen. Als de kosten van dijkverhoging en van afsluiting ongeveer gelijk zijn en als onze waterstaatkundigen voor de technische uitvoering van de afslui ting niet meer terugschrikken, dan zal de keus moeten vallen op het plan, dat de meeste voordelen biedt. En wat dat betreft, staat vast, dat de afsluiting grotere veiligheid biedt dan verhoging van de dijken. Bovendien voorkomt de vorming van zoetwaterre servoirs de verdere verzilting van ons land en tenslotte dragen de aan te leg gen afsluitdijken bij tot de openlegging van de Zeeuwse- en Zuidhollandse-ei- landen. Het belang van dit laatste voor- N'u wel vaststaat, dat tot afslui ting van de zeegaten overge gaan zal worden, rijzen de vragen, hoe het werk uitgevoerd zal wor den en waar de afsluitingen ko men te liggen. Op de eerste vraag vindt men vermoedelijk het antwoord in „De Ingenieur" van 26 Februari jl., waarin ir J. P. Josephus Jitta een artikel publiceert over „een een heidscaisson voor afsluiting van een „sluitgat" in een aan te leggen afsluitdijk". Ir Josephus Jitta be schrijft een caisson van Neder landse origine, die nog nooit er gens is toegepast. Er is zeer veel vindingrijkheid in verwerkt. De Nederlandse waterstaatkundigen nemen aan, dat het met behulp van cleze caissons technisch moge lijk is brede zee-armen met onge lijke bodem en met sterke vloed en ebstromingcn af te sluiten. De loop van de afsluitdijken zal afhankelijk zijn van de diepte der zeegaten en van de stromingen. Men zal zo veel mogelijk de on diepe plaatsen opzoeken. Voor de leek zal het wellicht onlogisch lijkenj dat de dijken niet recht van eiland naar eiland lopen. Niet alle zeegaten zullen, naar het zich laat aanzien, tegeiijk af gesloten worden. De volgorde zal zodanig gekozen moeten worden, dat de stromingen het minste na deel opleveren. De mogelijkheid bestaat, dat een aparte dienst voor de afsluiting in het leven geroepen zal wórden, naar analogie van de Dienst der Zuiderzeewerken. Het vierde interim-rapport zal vermoedelijk over de volgorde der uit te voeren werken handelen en het vijfde over de economische en financiële consequenties. Tenslotte: als het alleen aan on ze waterstaatkundigen zou liggen, zou men al in 1955 of uiterlijk 1956 met de voorbereidende werkzaam heden willen beginnen. Maar oök de financiën spreken een hartig woordje mee! te betekenen, dat nu ook aan de rege ring in overweging gegeven wordt tot afsluiting van de zeegatten over te gaan. Er is echter meer: op de radio-her denking volgde de verklaring van dr ir J. van Veen, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat een man van ge zag, die enige publicaties op waterstaat kundig gebied op zijn naam heeft, welke veel belangstelling in-het bui tenland hebben getrokken voor het Zeemanscollege in Amsterdam, dat volgens hem de zeegaten door onze ge neratie moeten worden afgesloten. Én wel, omdat onze generatie de zware slag van de ramp aan den lijve heeft ondervonden en zij dus wel zeer sterk doordrongen is van de wenselijkheid van de bescherming van de bevolking tegen het tomeloze geweld van de zee en ervaring heeft opgedaan met de Zuiderzee-werken en met de sluitiïig van de stroomgaten. Deze opvatting komt wel in een bij zonder licht te staan, als men weet, dat dr ir Van Veen.... secretaris van de Delta-commissie is. Maar ze geven nog geen zekerheid. Toen kwam de vergadering van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, waarin ir Maris niet alleen de vertra ging van het derde interim-rapport aankondigde, maar ook zeer veel zeg gend een parallel trok tussen de peri ode, onmiddellijk voorafgaande aan de afsluiting van de Zuiderzee en de te genwoordige tijd. Na in herinnering terug geroepen te hebben, dat reeds bij K.B. van 8 Sep tember 1892 een commissie werd inge steld, die de mogelijkheid van de af sluiting van de Zuiderzee te onderzoe ken had en dat er nadien weinig schot gezeten heeft in de verwezenlijking" van de plannen, vestigde ir Maris er de aandacht op, dat de stormramp van 13 op 14 Januari 1916: waarbij door het doorbreken van de Waterlandse dijk een groot deel van Noordholland onder water kwam te staan tot gevolg had, dat op 9 September 1916 een wets ontwerp betreffende de sluiting en de droogmaking der Zuiderzee bij de Tweede Kamer werd ingediend. Hier uit resulteerde de wet van 14 Juni 1918. Een goed verstaander heeft een half woord nodig. Ir Maris heeft dat halve woord gesproken. In het derde interim rapport zullen we ongetwijfeld het ge hele woord, waarin het advies van de commissie kan worden samengevat, aantreffen: afsluiten. Gistermiddag omstreeks vier uur is de 17-jarige arbeider J. W. bij een lompengroothandel aan de Distelweg te Amsterdam in een stijgende lift ge sprongen. Hij geraakte bekneld tussen de lifitbodem ,en de bovenkant van de deur. Nadat men de lift had laten zak ken, kwam de jongen vrij en viel hij achterover. Hij stond weer op en lief) naar boven, waar hij bewusteloos in elkaar zakte. Een ontboden geneesheer kon slechts de dood constateren. Speciaal voor voorjaarsjurkjes Flock Print, Amerikaanse import Engelse- en Zwitserse katoen, pracht kwaliteit, in zeer aparte dessins Exclusieve sortering tweeds en kaïn- garens voor mantelpakjes van het wonderboekje een MOLTON DEKENspeciale prijs f 2.^5 voor STOFFEN Huigbrouwerstraat 7 - Telef. 3956 395 VERPL.SCHORTEN, royaal model, 2 kanten een zak FANTASIE SCHORTEN grote sortering extra flinke maat FAVORITA vanaf NYLON KOUSEN Uitsluitend zonder fouten STERKE f2 NYLONS FANTASIE T8 vanaf JONGENS OVERHEMDEN in alle maten Geruit J Effen v.a. wordt steeds meer gevraagd. Prima modellen, voordelige prijs. DAMESPYAMA'S nieuwste mo dellen, m. zij- sftuiting PRIMA ONDERJURK onder en bo ven kant PAYGLOP 17 ALKMAAR (Van onze militaire medewerker) DE ALASTRIM-epidemie, welke gelukkig, dank zij uitgebreide tegenmaatregelen, binnen zeer be perkte grenzen is gebleven, beeft wellicht een maatregel verbaast, waartoe de legerleiding binnen afzienbare tijd tóch zou zijn over gegaan, te weten de algehele vac cinatie tegen pokkeu van alle mili tairen. De verslagen van zittingen der Tweede en Eerste Kamer in de dag bladpers trekken meestal weinig be langstelling. Ten onrechte overigens, want hetgeen in onze Volksvertegen woordiging wordt behandeld en beslo- ten. raakt ons allen èn gis, volk, èr^alfi, Sj| de^t,;maar befNsV-Mto individu. Een sprekend voorbeeld van 1 I^stT al hef watèr ^van de zee nïef onwetendheid ten aanzien van hetgeen In Lahore is een aanslag gepleegd op Mirza Basjiroedin Mahmoed, de leider van de Ahmadija-secte, een groep, welke door een deel van de Pakistaanse bevol king niet als Mohammedaans wordt er kend. Mahmoed werd ernstig gewond. Verleden jaar zijn bij tegen de secte gerichte onlusten honderden doden ge vallen. het Parlement beslist, levert wel de kwestie van de immunisatie van de militairen. Immers, in het afgelopen jaar heeft zowel de Tweede als de Eerste Kamer zich na ampele discussie verenigd met h,et „wetsontwerp hou dende voorzieningen met betrekking tót de immunisatie van militairen". Sedertdien is dezewet afgekondigd in het Staatsblad, en heeft zij dus rechts kracht verkregen. Artikel 2 luidt: „Onze Minister is tot 1 Januari 1962 bevoegd, militairen de verplichting op te leggen zich aan vac cinatie voor de eerste maal NA EEN BETREKKELIJK KORTE discussie heeft de Tweede Kamer op Woensdag 24 Februari haar goedkeuring gehecht aan de vruch ten van de arbeid der Diplomatieke Conferentie, die van 21 April tot 12 Augustus 1949 in Genève is gehouden. De vertegenwoordigers van 59 mogendheden hebben daar de vernieuwing tot stand gebracht van drie verdragen, namelijk het verdrag voor de verbetering van het Jot der gewonden en zieken, zich bevindende bij de strijdkrachten te veldedat voor de verbetering van het lot der gewonden en zieken en schipbreukelingen van de strijdkrachten ter zee, en dat betreffende de behandeling van krijgsgevangenen. Bovendien ontwierp de Con ferentie een geheel nieuw verdrag voor de bescherming van burgers in oorlogstijd. Door de aanneming van de wetsontwerpen tot ratifi catie van deze conventies de Eerste Kamer zal ongetwijfeld het voorbeeld van de Tweede Kamer volgen lieeft Nederland zijn er kenning gegeven aan het menslievende werk, dat het Roode Kruis internationaal verricht. LIET EERSTGENOEMDE verdrag van 1864 en herzien, in 1906 en 1929 is in 1949 aangevuld met bepalingen, gebaseerd op de ervaringen van de Tweede wereldoorlog. Uitdrukkelijk is nu het Roode Kruis-principe vastge legd van menslievende behandeling zonder onderscheid van ras, huids kleur, godsdienst of geloof, geslacht, of maatschappelijke welstand of enig ander soortgelijk criterium. In het ver drag van 1929 stond slechts: zonder onderscheid van' nationaliteit. Bovendien zijn de leden van verzets bewegingen onder zekere voorwaar den beschermd. Marteling en experimenten op ge vangenen, evenals het in gijzeling ne men zijn verboden. Uitdrukkelijk is voorts vastgelegd, dat veroordelingen en executies zonder voorafgaand nor maal vonnis door een volgens de regels benoemde rechtbank verboden zijn. Niet alleen staten, maar ook indivi duen zullen op grond van dit verdrag verantwoordelijk worden gesteld voor overtredingen, die zij hebben begaan of toegelaten. Het individu kan zich niet meer achter de staat verbergen en de staat is gehouden overtreders op te sporen en te veroordelen of uit te leveren, opdat zij kunnen worden be recht. De bepalingen omtrent het bescher mend en aanduidend teken van het Rode Kruis zijn uitgebreid om de nood zakelijke integriteit van het teken zo veel mogelijk te waarborgen en om misbruik ervan tegen te gaan. In het tweede verdrag van Genève, dat een vernieuwing is van het oor spronkelijk in 1907 in Den Haag geslo ten en in 1929 herziene verdrag, zijn de bepalingen van het eerste verdrag van toepassing verklaard op de strijd krachten ter zee. Nieuw daarin is o.a. c bescherming van kustreddingboten en hun kustinstallaties en die van hos pitaalvliegtuigen. J-JET DERDE verdrag over de be handeling van krijgsgevangenen is uitgebreid o.a. met de bepaling, dat krijgsgevangenen geen ongezond, ge vaarlijk of vernederend werk zullen mogen doen. Zij zullen voor hun ar beid een betaling ontvangen boven de soldij, terwijl ook de andere arbeids voorwaarden en de arbeidsduur zijn geregeld. De betaling van de soldij en de betrekkingen van krijgsgevangenen met de buitenwereld zijn beter gere geld. De verkiezing van vertrouwens mannen bij geheime stemming is ge regeld. In het verdrag is voorts een aantal bepalingen van het Landoorlogsregle ment verwerkt. Belangrijk is tenslotte, dat de pro cedure bij een strafvervolging is vast gelegd. De doodstraf kan niet ten uit voer worden gelegd dan nadat een termijn van zes maanden is verlopen, nadat de beschermende mogendheid over het vonnis is ingelicht. Het vierde geheel nieuwe en zeker niet onbelangrijkste verdrag bevat een groot aantal bepalingen, be trekking hebbend op de bescherming van groepen burgers op het grond gebied van de landen, die met elkaar in oorlog zijn en van groepen burgers in bezet gebied. Ook zijn regelen op genomen ter bescherming van burgers in een land, waarin een burgeroorlog is uitgebroken. Speciale aandacht is geschonken aan de kinderen. De conventie bevat uitvoerige voor schriften betreffende de status en de behandeling van beschermende perso nen en geïnterneerden en kent ook be palingen over de sancties, die de juiste toepassing van het verdrag moeten waarborgen. Wat er in een verbitterde oorlog van al deze mooie internationale verdra gen terecht zal komen? Laten we ho pen, dat ze zo veel mogelijk toepassing zullen vinden. In de Tweede Kamer werd gezegd, dat het schoonste ogen blik voor de wereld aangebroken zou zijn als de conventies tot dode letter verklaard kunnen worden, omdat de oorlog voor goed is uitgebannen. Dat lijkt ons vooralsnog een heel ver verwijderd ideaal. Het is goed, dat het Rode Kruis, zolang oorlog de wereld blijft bedreigen, zijn krachten aan de bescherming van zieken en gewonden, van krijgsgevangenen en aan de bur gerbevolking wijdt. tegen pokken te onderwerpen", (spa tiëring van de schrijver) Op twee gronden kan men vrijstel ling krijgen van de verplichting tot vaccinatie: op godsdienstige of op me dische gronden. Twee commissies zijn daartoe ingesteld, welke de ingekomen verzoekschriften beoordelen en de minister van advies dienen. Voorts is nog een derde commissie ingesteld, be staande uit hoogleraren en doktoren, bij uitstek deskundigen op het gebied van dé immunisatie. Deze commissie adviseert de Minister ol tot vaccinatie moet worden overgegaan. De Minister heeft zich, terecht, dus wel met zeer veel waarborgen omge ven, want het zal Iedereen duidelijk zijn, dat het hier om een zeer moei lijke zaak gaat. Wij behoeven er geen doekjes om te winden: er schuilt helaas een zeker risico in vaccinatie- voor-de-eerste-maal. De mogelijkheid bestaat, dat men na een eerste-vacci- natie hersenvliesontsteking krijgt, wel ke vaak dodelijk is en zo zij dit niet is, allerlei schadelijke gevolgen voor de patiënt met zich kan brengen. Wel iswaar is het risico niet zo groot als weg. Het staat wel vast, dat op de 10.000 primo-gevaccineerden één sterf geval voorkomt wegens encephalitis. Niettemin heeft onze Volksvertegen woordiging bij meerderheid van stem men besloten, dit risico op zich te ne men, omdat men het gevaar van een niet gevaccineerde krijgsmacht èn voor de volksgezondheid èn voor de paraatheid van die krijgsmacht klem mender achtte dan het gevaar voor encephalitis. Het is nu eenmaal zó, dat op het ogenblik pl.m. 80% onzer strijd krachten niet tegen pokken is ingeënt. Juist in een militaire samenleving waar velen op een kleine oppervlakte samenwonen, kan een besmettelijke ziekte zich zeer snel verspreiden. De eis van paraatheid welke aan de strijd krachten gesteld moet worden en de bijzondere risico's, waarvoor zij gesteld worden, hebben geleid tot de indiening van het wetsontwerp. De protesten, welke nu in de bladen worden gepu bliceerd, lopen achter de feiten aan. Zij hadden zin gehad bij de indiening van het ontwerp, een jaar geleden, maar thans niet meer. Intussen vernamen wij nog, dat van de militair-geneeskundige dienst alles in het werk zal worden gesteld om het risico tot zo gering mogelijke propor ties terug te brengen. BROEK OP LANGENDIJK, 12 Maart. 14.000 kg uien. 4,906,50 en grove 4,60 5,60; 2100 kg bieten A 5,40—5,50; 1900 kg peen B 5; 500 kg witlof I 68—77 en II 6064; 50.000 kg rode kool 710,40; 10 000 kg gele kool 6,50—15,10; 64.000 kg witte kool 67,90; 2000 kg groene kool 1023,90. Doorgedraaid: 25.000 kg rode kool en 30.000 kg witte kool. NOORDSCHARWOUDE, 12 Maart. 16.000 kg uien 4,505,90, grove 3,804,20, drielingen 8—10 en nep 10; 1500 kg bie ten A 5; 5000 kg peen B 5 en C 5; 130.000 kg rode kool 710,60; 8000 kg gele kool 6,5015,60; 93.000 kg witte kool 68; 3000 kg witlof I 64, II 58—60 en afw. 4446. Doorgedraaid: 100.000 kg rode kool en 20.000 kg witte kool. WARMENHUIZEN, 12 Maart. 94.000 kg rode kool 711,20; 1600 kg gele kool 6,5012,40; 1900 kg Deense witte kool 6 6,20; 600 kg peen B 5,20; 250 kg uien nep 10,10 en drielingen 7,50. Door gedraaid: 62.000 kg rode kool. AVENHORN, 11 Maart. 8000 kg rode kool 711,30; 4000 kg gele kool 6,90 17; 10.000 kg uien: grove 4.70—5.80 en gewone 3,80—4,90; 35.000 kg bieten: I rond 55,40 en II rond 4—4,40; 3000 kg witlof: I 61—73, II 52—62 en III 48—55; 10.000 kg peen: II 5—7, III 5—6 en IV 5. Doorgedraaid: 27.000 kg peen en 22.000 kg bieten. MEDEMBLIK, 10 Maart 1954 Ron de biet A 5.B 4- peen B 56; C 55.50; uien grof 45; middel 3.40 6-30driel. 47.50; nep 57; afw. 1.rode kool 78; gele kool 11 14.90groene kool 15.prei 17. witlof 3160. OPPERDOES, 10 Maart 1954 Ron de biet A 5.B 4.peen B 6. C 5—5.30; rode kool 7.witte kool 67.50; uien 6.20. Ongecorrigeerd Vrijdagochtend is te De Cocksdorp op Texel in de leeftijd van 67 jaar overleden de heer C. A. Boon, oud roeier van de reddingboot van De Cocksdorp. De heer Boon heeft tijdens zijn leven verscheidene belangrijke reddingen helpen verrichten, zoals die van de twaalf opvarenden van de Rotterdamse driemastsehoener „Jo hanna", die op 21 December 1919 tus sen Texel en Vlieland strandde. Op 23 October 1921 keerde hij, na vijf uur de zes opvarenden van de Duitse drie mastschoener „Liesbeth", die op de Eierlandse gronden was vastgelopen. Z.K.H. Prins Hendrik kwam op 10 Januari 1922 persoonlijk naar De Cocksdorp om de dappere redder te onderscheiden. De heer Boon ver wierf toen de zilveren medaille van menslievend Hulpbetoon. De Duitse regering schonk hem een zilveren hor loge met inscriptie. Op 16 November 1923-êIbcg de reddingboot, die opva renden van de gestrande Duitse lichter „Wilhelm" aan boord had, op onge veer honderd meter uit de kust, om. Alle opvarenden overleefden dit avon tuur. Tijdens een Donderdagmiddag ge houden vergadering van de gemeente raad van Beerta hebben enige leden van de C.P.N.-raadsfractie ongeregeldheden veroorzaakt. Bij de behandeling van de ingekomen stukken wt>d een voorstel betreffende een .verzoek tot interpella tie door de heer Telkamp (CPN) in zake maatregelen tegen huurverhoging, met 6 tegen 5 stemmen verworpen. De heer Telkamp zeide hierop enige beledigende woorden tegen de voor zitter, burgemeester C. P. van Essen. De vergadering werd hierop geschorst. Na heropening deed de voorzitter een voorstel van orde dat inhield dat de heer Telkamp de vergadering niet meer mocht bijwonen. Dit voorstel werd aangenomen. De heer Telkamp weiger de de vergadering te verlaten, waarop hij door de politie uit de raadszaal werd gezet. Later bij de behandeling van de ge meentebegroting liet het CPN-raadslid de heer Stek zich beledigend uit over de burgemeester. De politie moest er- aan, te pas komen om ook dit commu nistische raadslid te verwijderen. De CPN-leden Mulder en Stubbe spraken toen de vergadering weer werd voortgezet, ook beledigende woorden. Zij werden er eveneens door de politie uitgezet. Er was toen nog één lid van de CPN-fractie aanwezig. De ze verliet de vergadering naderhand ook. o Si' M' Koningin Juliana zal op 7 en 8 Mei a.s. een bezoek brengen aan En geland. Haar zal de „Honorary Free dom of the Carpenters Company" wor den aangeboden. De Carpenters Compa ny is een van de oude gilden van de City van Londen. Voorts zal H. M. een bezoek brengen aan het Royal Sussex Regiment, waarvan zij ere-kolonel is. 522e Staatsloterij 4e klasse 7e lijst Premie van f 3.000.— 21568 f 200.— 1131 Gisteren zijn twee veerboten van de Kott. Tramweg Maatschappij, misleid floor een zeer zware mist, bij Hellevoet- sluis op de Oudenoordse hoofden ge lopen. Er wordt druk aan gewerkt de boten los te krijgen. Er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. De militaire bijstand voor drie Atjehse regentschappen is verlengd tot 1 Mei. Zij zou op 1 Maart aflopen. De opstan dige acties zijn nog steeds niet bedwon gen,

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 7